AKKERTJE Soms stoot de turfgraver op een veenlijk ArrondissementsRechtbank Alkmaar E Hoe onze voorouders hun gestorvenen begroeven Zelfs doodskleederen in vele ge vallen nog gaaf gebleven. Dezer dagen is bij Emmer-Erfscheiden- veen (Dr.) een zgn. veenlijk gevonden. De N.R.Crt. geeft hierover diverse interessante bijzonderheden. We maken hier, aldus het blad, kennis met een stelsel van zelden te gelijk optredende voorwaarden, waaronder een dierlijk lichaam eeuwenlang in goed herkenbaren staat wordt bewaard. De eerste voorwaarde is dat het voor levende orga nismen, zoowel plantaardige (schimmels en derg.) als dierlijke (insekten, mikroben) on mogelijk moet zijn te bestaan ten koste van het kadaver. Deze conditie is geheel ver vuld door de wijze van begraving en door de eigenschappen van den veenbodem. Geen aaszoekend wild. Er is in het reeds bestaande veen een kuil gegraven van Vt tot soms meer dan 1 meter diepte; hierin is het lijk gelegd en de kuil is met het uitgegraven veen gedicht. Het lijk is nu gebed in een stof, het veen, dat in hooge mate steriliseerende eigen schappen bezit. De tweede voorwaarde is dat de ligging van het lijk niet verstoord wordt, zooals dit in zandgrond vaak geschiedt door holengravend of aaszoekend wild. Dergelijk gedierte komt als regel in het veen niet voor en ook de mensch van de oude tij den heeft om meer dan eene reden de eenzaamheid der venen verme den. Kalk wordt opgelost. Op het lijk oefent nu het veenwater'zijn merkwaardige eigenschappen uit; het looit alle spierweefsels en lost de kalkdeelen op. Door deze natuurlijke mummificatie, welke zich voltrekt onder den druk der bovenlig gende veenmassa, vinden wij de goedbe- waarde veenlijken in het Asser Museum als een soms geheel beenderloos platgedrukt lederachtig hulsel. Ook met 't lijk begraven voorwerpen, als kleeding, schoeisel enz., hebben de beschreven werking ondergaan; alle ijzer is door het toetreden van zuurstof verdwenen. De schedel heeft door den druk vaak vervorming ondergaan. Turfgraver merkt niets In onzen tijd is ook de herinnering aan het gebruik, menschen in het moeras te begraven, vergaan. Daar sommige veengraven nauw keurig onderzocht konden worden, is het mogelijk, ongeveer de tijdspe riode te kennen, waarin het gebruik heeft geheerscht; meestal merkt de zwoegende turfgraver pas te laat dat hij door een veenlijk heen steekt en heeft hij geen tijd, zich er mee ie bemoeien. De bestudeering van het gebruik is zeker van belang, omdat het over een groot deel van Europa is aangetroffen; in ons land, in West- en Midden-Duitschland, Denemarken, Skandinavië en Rusland zijn veenlijken op gegraven. Het tijdstip, vóór hetwelk nooit een dergelijke moerasbegraving is geschied, leert ons het veen zelf kennen. Het tijdstip, waarna zij zeer zeker niet meer zijn toege past, wordt bepaald door de voorwerpen die bij het lijk worden aangetroffen. Graaft men in een veen, dan doorsteekt men de jaar op jaar afgestorven en bezon ken plantenresten, die als vliesjes de veen laag vormen, 't Plantedek is de bovenzijde van de grauwveenlaag, die soms een dikte van meer dan 1 meter heeft; deze vrij waar- delooze veenlaag rust op het zwartveen, dat de goede turf levert; de afscheiding is scherp en duidelijk zichtbaar. Boven elke veenbe- graving nu. is deze bovenste laag, het grauw- veen, doorstoken voor het maken van het graf, zij is hier nooit, ongeschonden; alle veenlijken zijn dus begraven nódat de vor ming van de grauwveenlaag begonnen was. Men kan dan ook altijd de brokken nog onderkennen, waarmede de kuil gedicht is. Soms heeft men waargenomen dat boven deze brokken zich een nieuw veenlaagje had gevormd van een of meer dm. dikte. Was nu het tempo bekend, waarmede veenvorming in zijn werk gaat. dan zou men door meting van dat laagje onmiddel lijk weten, hoeveel tijd er verloopen was, sinds de begraving. Maar de factoren die op den veengroei invloed hebben, zooals jaarlijksch weersverloop, klimaatsverloop, optreden van bepaalde organismen, ingrij pen van den menschen, enz., zijn te weinig bekend, om met die meting bevredigende uitkomsten te verkrijgen. Munten als bewijs. Van de voorwerpen, bij veenlijken gevon den, hebben alleen munten voldoende kun nen bijdragen tot een eenigszins nauwkeu rige tijdsbepaling. In een veen tusschen Emmen en Roswinkel vond men o.a. een doosje met munten van Frankische vorsten. Munacn van de 11e eeuw eenige duizenden stuks, vond men begraven bij baggerwer- ken aan het Ladogameer in 1934. In Juni 1901 vonden turfgravers m een veen onder Wijster (Dr.) bij el kaar de lijken van zes menschen; de huid was nog zoo sterk, dat een der gravers nog maanden lang een stuk er van als kap over zijn klomp heeft gedragen. De lijken. 3 volwas senen, 2 jongeren, één kind, droegen grove, maar goed geweven kleeren van felgroene kleur; de stof was nog opmerkelijk stefk. Over de lijken waren sterke, gebogen vliertakken aangebracht, zoodat zij oor spronkelijk in een holte moeten hebben ge legen. Bij de kleeren werden 16 munten ge vonden, waarvan de jongste het jaartal 1573 droeg. Uit deze vondst staat vast dat dat begraving van veenlijken nog plaats gevonden heeft na 1573; hoe lang na dit jaar is niet te zeggen, want munten hadden in die tijden een langen omloopsduur: een van de 16 was van 1483. Met sandalen aan begraven. De drie vondsten samen maken het waar schijnlijk dat veenhegravingen van om streeks Karei de Groote tot aan den drem pel van de 17e eeuw in zwang zijn ge weest, De overige voorwerpen die van veen- lijkvondsten bekend zijn, hebben voor da teering vrijwel geen nut. De voetbekleeding bestaat meestal uit een sandaalvormige schoen, in vormen zooals zij altijd gedra gen zijn. Het schoeisel zoowel als de klee ren zijn soms vaak gerepareerd en steeds is het naadvverk met groote zorg uitge voerd. Dat is ook het geval aan de dicht genaaide runderhuiden die vaak worden aangetroffen. In een veen onder Witten (Dr.) werd het lijk van een jong meisje gevonden (1932) alleen gehuld in 'n koehuid, keurig dichtgenaaid. Medici die het lijk ter plaatse bezichtigden, meenden dat het niet langer dan S0 jaar geleden begraven kon zijn. Over het lijk lagen twee elkaar kruisende wit-herkenstammen. Dit laatste kan zeer vaak worden opgemerkt bij de veenlijken in al de straks genoemde landen. IJdel tot in het graf. In 1930 werd in een veen bij Egtved (Jut land), gehuld in een runderhuid, het veen lijk van een IS- a 25-jarig meisje gevonden. Zij droeg een lint in het blonde pagehaar en was gekleed in een kort jakje met halve mouwen en een knicvrije rok van afhangen de koorden, waarlangs een franjezoom. Haar nagels waren gepolijst en naast haar lag een manikuurtaschje; ook bevonden zich in het graf de asch van een 7-jarig kind en een emmertje van berkenbast. Afschuwelijke vërwondingen. Aan veel veenlijken treft men soms gru welijke verwondingen aan, toegebracht bij het leven. Het is alsof zij om een wandaad uit de gemeenschap zijn gestooten. Niet zel den 'is het lijk in een hurkende houding neergelegd, met touwen geboeid; meer dan eens wijzen vast om den hals gesnoerde koorden op worging, ook komt voor dat mid den door het lichaam een paal in den' bo dem van den kuil geslagen is. Uit dergelijke verschijnselen zou kunnen worden opge maakt dat vrees voor wederkomen van den doode, in het gebruik een rol speelt. Onder Donderen (Dr.) lag een vrouwelijk veen lijk, met het haar aan een. zijde van het hoofd kort geknipt en gebonden in een bak. Men zou aan een strafoefening kunnen den ken; onder Zwcelo vond men echter om streeks 1830 het veenlijk van een vrouw, die kostbaar gekleed was. Ook het ontbreken van dezelfde lichaamsdeelen aan veenlijken over het geheele waarnemingsgebied onder steunt die meening niet. Een mannelijk veenlijk van het Terhaarster Veen miste een onderarm en een voet; aan Deensche is de zelfde verminking waargenomen. Ook de runderhuid bij het Emmenerfsschcidener veenlijk maakt het waarschijnlijk dat de be graving in het veen een scherp omschreven, zou haast zeggen ritueel, gebruik moet zijn geweest. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 7 November.) Den Helder. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Allereerst staat terecht H. K. van R., wo nende te Den Helder, die op 26 Sept. reeds had terecht gestaan, wegensdiefstal van electriciteit. De zaak werd toen aangehou den om den Reclasseeringsambtenaar, den heer J. H. Wiggers als getuige te hooren. Get. vertelt, dat verd. onder moeilijke om standigheden verkeert. De man heeft een verkeerde methode van werken, al ziet hij er niet tegen op, ai'beid te verrichten. Het zou daarom goed zijn, dat verd. technische leiding kreeg. Hier is alleszins reden voor een voorwaardelijke veroordeeling. De politiérechter Mr. Krabbe vraagt get. of het niet goed zou zijn, dat verd. de schade vergoedde? Get.: Zeer zeker. Verd. merkt op, dat het bedrag veel te hoog is berekend door den directeur van het Electrisch bedrijf. Verd. schat de schade op f 7.—. Politierechter: Dat bedrag is berekend van 13 Deo. 1937 af en bedraagt 150 K.W. Het to- aal zou dus f 30 bedragen. De officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille eisch een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar, zulks onder bijzondere voorwaarden. De Politierechter veroordeelde verd. con form den eisch en bepaalt de schade op f 10, welke som verd. binnen een jaar aan het Electriciteitsbedrijf zal hebben te vergoeden. Heerhugowaard. VERDIENSTEN VERZWEGEN. Dan staat terecht C. H., wonende te Heer hugowaard, die ervan wordt verdacht een bedrag van f 16.80 verzwegen te hebben hij z'n inkomsten, bij de steunregeling aan klei ne tuinders. Verd. erkent het feit. De eerste get. is A. R., ambtenaar ter ge meentesecretarie te Heerhugowaard. Get. zegt dat verd. het geld heeft terugbetaald. De tweede get. is C. L., van beroep met selaar en wonende te Heerhugowaard. De ze heeft verd. van 13 tot IS Juli in dienst gehad en hem het bedrag van f 16.80 uit betaald. t De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, meent dat verd. den ernst van het feit niet inziet. Hij heeft heel goed gewe ten, dat hij f 16.S0 verzweeg en het is niet voldoende, dat verd. dit bedrag heeft te rugbetaald. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Politierechter: Wat zegt u daarvan? Verd.: Ik heb er berouw van. Politierechter: Dat heeft u nooit getoond. Mr. Krabbe veroordeelt verd. tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. Den Helder. VAN MISHANDELING VRIJGESPROKEN Dan staat tei'echt A..W. K., wonende te Den Helder, die ervan wordt beschuldigd in den nacht van 13 Augustus in een café een zekeren M. te hebben mishandeld. Verd. zegt., dat het een ongeluk was. M. had hem getreiterd en toen wilde hij hem met z'n elleboog wegduwen. In zijn hand had hij een bierglas en dat vloog uit de hand en kwam toen op het hoofd van verd. terecht. Get. J. M. M., wonen-de te Den Helder, stelt de zaak anders voor en zegt, dat verd. hem een slag met het bierglas op het hoofd heeft gegeven. Get. verklaart dat hij bloedende wonden had en de doktersonkosten f 10.bedroe gen. Hij heeft vier dagen niet kunnen werken. Politierechter: En hoeveel schade had u dan? Get.: Een gulden vijftig per dag. Politierechter: Heeft verd. u dus f 6.— vergoed? Get.: Ja zeker. De Officier van Justitie vraagt verdachte waarom deze den get. met zijn elleboog wegduwde? Verd.; Omdat hij me lastig viel. De officier van Justitie requisitoir nemend kan niet bewijzen, dat verd. gedaan heeft wat hem is tenlaste gelegd en vraagt daar om vrijspraak. Overeenkomstig dit requisi toir wordt verd. vrijgesproken. Mr. Krabbe geeft hem echter den raad mede, nooit meer als verd. in de rechtszaal te komen. Verd.: Daar zal ik wel voor zorgen. S c h o o r 1. EEN KLAPZAAK. Verd. J. de G. woonachtig te Schoorl. ver schijnt voor den Politierechter, beschuldigd in den nacht van 2 op 3 Augustus een zeke ren J. E. een klap in het gezicht te hebben gegeven. Verd. erkent het hem tenlaste gelegde. Get. J. E. wonende te Camperduin zat in den bewusten nacht omstreeks half twee in een rijtuig- en werd toen lastig gevallen door verd. Politierechter: Sprong verd. in het rijtuig? Get.: Nee; hij ging er aan hangen. Verd.: Hij gaf mij een groote mond. Get.: Dat is nog geen reden om mij een stomp in m'n gezicht te geven. Ook is het niet waar. De volgende get. is Th. D. uit Schoorl, zat met J. E. in het rijtuig en bevestigt het feit. Politierechter: Heeft J. E. aan verd. een groote mond gegeven? Get.: Niets van gehoord. Politierechter: Was verd. onder den in vloed? Get.: Dat zou ik wel denken. De officier van Justitie requisitoir ne mend eischt f 20.boete. subs. 10 dagen en conform dezen eisch wordt verd. veroor deeld. Bergen. EEN POLITIEAGENT BELEF.DIGD. Vervolgens moet terecht staan J. H., wo nende te Bergen, die ervan wordt beschul digd op 19 Augustus j.1. den politieagent Sch. te hebben beleedigd, door hem toe te voegen: „Je bent een groote leugenaar." Verd. erkent het feit, doch zegt, dat de get. hem herhaaldelijk had beleedigd. De po litieagent had gezegd dat m'n 80-jarigen va der een holbewoner was. Het gegoede pu bliek uit Bergen heeft gezegd: „Henneman, dat hoef je niet te nemen." Ik heb burge meester Van Recnen gevraagd proces-ver baal op te maken. De man heeft m'n ouwe heer beleedigd. want deze heeft nooit in een hol gewoond. Ik lieh er vijf getuigen bij, dat de agent mij beleedigd heeft. Als getuige wordt gehoord de tijdelijke ge meenteveldwachter L. F. Sch., die zegt, dat verd. fantaseert. Verd.: De politie wordt op mij afgestuurd; omdat ik aangifte gedaan heb van diefstal van 500 Ko. koper. Daar waren lioogere amb tenaren bij betrokken en daarom is het on der de mantel gegaan. Als ik bij de Ruine sta met anderen-, dan zegt deze politie agent: „Wil je misschien oen proces-ver baal?" Ik heb hem toen geantwoord: „Als je zoo graag promotie maakt, dan ga je je gang maar!" Politierechter: Maar u moogt daarom de politie niet beleedigen? Verd.: Waarom word ik wel vervolgd en waarom hecht men geen waarde aan mijn verklaringen en wordt mijn aanklacht op zij gelegd? Politierechter: Daar hebben we nu niets mee te maken. De Officier van Justitie requisitoir nemend, acht het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischt f 15.boete subs. 10 dagen hechtenis. Conform dezen eisch wordt verd. veroor deeld. Uit onze Omgeving W1ERINGERMEER SLOOTDORP. Bazar „Soli Deo Gloria". Vrijdag en Zaterdag, 4 en 5 November, werd in het Gymnastieklokaal -te Slootdorp een bazar gehouden ten bate van dc mu- ziekvereeniging „Soli Deo Gloria". Vrijdag was het aantal bezoekers matig in aantal, Zaterdag daarentegen waren velen aan wezig om van hun goede gezindheid ten opzichte van „Soli Deo Gloria" blijk te geven. Inderdaad was een bezoek ook wel de moeite waard, gezien het aantal fraaie prijzen dat beschikbaar was gesteld voor Neem dadelijk 'i en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. flAP ANTTP Wi' 9a«ndeeren de goede UrtKttPlilC, werkin, van .AKKERTJES'' het. Rad van Avontuur, touwtjetrekken, sjoelen, prijsschieten, spijkersslaan enz. Verder konden de aanwezigen nog raden naar het aantal erwten in een flesch en het gewicht van een reusachtige bloedworst van slager Rotgans. Ook ontbrak niet een theetent, waar de aanwezigen, wanneer ze waren moegeschreeuwd en geroepen, nieuwe krachten konden opdoen. Pl.m. 11.15 uur werd door een lid van 't bestuur een woord van waardeering geuit aan het adres der bezoekers, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Die begeerde langooren! Naar wij nu eerst vernemen, zijn tijdens 't slechte weer van Donderdag op Vrijdag eenige konijnen gestolen bij den heer Roon aan den Nieuwesluizerweg. Vermoe delijk zal het wel niet bij deze paar lang ooren blijven. Men zij dus op zijn hoede! Geluksvogel. Het verheugd ons te kunnen mededee- len, dat onze plaatsgenoote, Mej. E. Top, een fiets, heeft weten te winnen met de be kende „Prodent" reclame. Voorwaar oen aardige verrassing. De sohoolstrijd. Zaterdag 5 November werd alhier in het Hotel Smit de zitting van de veelbesproken „arbitrage-commissie" gehouden. Deze com missie werd gevormd door den School raad, welke dus tot taak had de verschil lende bezwaren te onderzoeken. Wat het resultaat betreft, vernemen wij, dat men niet tot een overeenstemming heeft kun nen komen. Bovendien vernemen we, dat a.s. Donderdag een ledenvergadering zal worden gehouden van de Chr. Schoolver- eeniging, op welke vergadering de heer Boersma een referaat zal houden. KOEDIJK Kerknieuws. Bij de verkiezing van stemgerechtigden in het kiescollege werden herkozen mevr. Den HartogGoldberg en de heer Fr. Raad en gekozen mevr. MolenaarKosscn en mej. Jansonius. De heer D. van Die werd herkozen als ouderling, de heer A.' J. Schipper als diaken. zijpe VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De Minister van Defensie heeft aan .T. Koeineester, ingeschrevene voor den dienst plicht, der lichting 1940, uit deze gemeente voor één jaar vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. WERK! De Minister van Sociale Zaken heeft Zijne goedkeuring, gehecht aan een werk verschaffingsplan van den heer C. de Wit te Stolpen, bestaande in landverbetering, en heeft, hiervoor een bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds toegekend. REKENING 1936. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de rekening dezer gemeente van den dienst 1936 afgesloten. POLITIE. Gevonden: portemonnaie met eenig geld plus lot. Inlichtingen ter gemeente-secreta rie te Schagerbrug. burgerbrug UITSTEL EERSTE OEFENING. De Minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige J. C. van Schaik, van de lichting 1937, verlenging van uitstel van eerste oefening verleend tot 16 Mei 1939. SCHAGERBRUG. The Funny Boys. J.1. Zondagavond gaf bovengenoemde band, met medewerking van het duo Wi-Jo, een uitvoering in de zaal van den heer S. Kui per. De Voorzitter van de band, de heer D. Vee ter, sprak een welkomstwoord, waarna een aanvang werd gemaakt met het program ma. Achtei'eenvolgens werden op keurige wijze ten gehoore gebracht het bandlied, Tango Notturno, Ti-pi-tin (wals), en San Lorenzo (marsch), waarop volgde een zang solo van den heer Jan Meijer „Sweet myste- ry of life", waarmede de heer Meijer eens te meer bewezen heeft over een schitterend stemgeluid te beschikken. Een succesnummer werd de accordeon- flits van Daan Jimmink, die onberispelijk uitgevoerd, met een daverend applaus werd onderstreept. Bij de jazz-liefhebbers vielen zeer in de smaak de nummers „On the scn- timental side" en „The Lambeth walk". Ver volgens zong de heer Meijer „Hooie on the range" en „Der Rosenkranz", waai slotnummer voor de pauze bekenot dieën uit De Zigeunerprinses werdet gen. Na de pauze volgde het optreden duo Wi Jo, dat met een gevarieerd ma, waarin ernst en luim elkaar, den, de aanwezigen op hoogst pretij hebben geamuseerd. Tot slot volg< treden van de band met „Paris", kann 'nur die Liebe sein" en de' marsch, als een vroolijk einde voor" stekend geslaagden avond. langi De sluiting der kapuet en de verkoop van slgap Zooals wij reeds eerder berichtte! alle kapperszaken aan den Lanj Maandagmiddags gesloten. Dit is p> meenteverordening vastgelegd. Daar de meeste kapperszaken een siearem verbonden is, (in 't zelfde gedeelte) de vraag naar voren of de kappt deze middagen wel sigaren zouden c DOC verkoopen. Naar wij vernemen, lujjj verordening zoodanig, dat ook de sij zaak op Maandagmiddag gesloten zijn. BUI NOORDSCHARWOUDE. W. Hespe 40 Jaar directe^ „Zanglust". Men deelt ons het volgende mede; De heer W. Hespe, directeur vang vereeniging „Crescendo" alhier m Zondag het heugelijke eit, dat hij Directeur was van de Zangvei „Zanglust" te Amsterdam. In een druk bezochte receptie napolsky werd dit bijzondere jubilei dacht. Bij deze huldiging waren oi wezig twee bestuursleden van de vereeniging „Crescendo" welke veret den emineniten Directeur evenals yp] deren een prachtig bloemstuk aai Voor den heer Hespe en zijn farai] deze dag dan ook een onvergetelijk itB» tl tip j#r |Naar de ^cuj[ Naar wij vernemen is v.oor den diei Nederlandsch Indië bestemd de heer Renaud, alhier. ZUIDSCHARWOUDE. OUDKARSPEL. ho et de Een motor in bi iporvl Naar wij vernemen, is Zaterdagavond J v( de heer G. Z. alhier zijn motorrijwii aanzetten, de motor in brand gevlogen slaagde er in, den brand met zand en L- te blusschen. Hoewel de heer Z. als mell '1 delaar de melk voor inkoopsprijs ter schikking had, is het toch nog een schadepostje, daar de motor niet vent was. üër DE CLANDESTIENE DISTILLEEHM ,dl De heer K. is een beginne} Ten aanzien van de dezer dagen hij Mr c( heer IJ. K. in de Koog- en Bleektneerpp - aangetroffen clandestiene distilleerden nemen wij nog, dat de heer K. nog korten tijd dit verboden bedrijf uitol Het is ongeveer een maand geleden, ii er, aangelokt door de voordeeleri, welk« zijn voorgespiegeld, mee is begonnen! voordeel zal, wanneer het tenminste.]! aanwezig is geweest, nu wel in nadeel! keeren. Dc rubriek rechtzaken zal hief over eenigen tijd wel het een en ander vatten. Dfe OUDSTE INWONER OVERLEDB Zaterdag vermelden wij, dat de oudste rtsen woner dezer gemeente, dc heer M. Kre preek na een bezoek te hebben afgelegd, te w ndien was gevallen. Leek het aanvankelijk da: angel heer Kroon niet veel last had ondervon en d van dit onvrijwillige' bad, gistermiddag pze i zijn gezondheidstoestand plotseling one f" v stiger geworden; vrij onverwachts is del ïn'"'' Kroon overleden. Puri9 De overledene, die op 16 Juni 1S44 g< ftens ren werd, bereikte dan den 94-jarigen 1 wdei tijd. Hij heeft gedurende zijn leven verse Het clene functies bekleed, waarvan wij noei En> n die van secretaris van den polder Gcestn f ambacht, Oosterdijk en Molengeerzcn, we twen de heer Kroon ongeveer 50 jaar heeft vuld. Voorts was hij verbonden aan verse «n e lende kleinere polders en de banne en a«Ks ministrateur van Groenveld. De o verled °™c< heeft in zijn leven veel in het belang gemeenschap verricht. NIEUWE N1EDÖ r~ OP HET NIPPERTJE. Het 4-jarig dochtertje van den heer Pc geraakte gister nabij de Slijksteebrug g ten derwijze te water. De heer van der K. die juist kwam at f loopen heeft het drenkelingetje op tijd ten te redden. Het dreef reeds tiaar'1 midden van de sloot en was bijna gelf onder water. Maar gelukkig kon de ontstelde moe die inmiddels was komen aanloopen f dochtertje goed en wel in ontvangst men. TWEEDE NUTSAVOND. Opvoering van De Dl Zondagavond heeft de Rederijkerskan Helmers van Amsterdam bovengenoei stuk voor het Nut opgevoerd. Meer dan 350 bezoekers woonden dc voorstelling bij. Voor den aanvang werd een korte lichting tot het stuk gegeven, wat zeb het begrijpen ervan ten goede is gekonw „De Duivel" van Molnar is een psyd logisch stuk met een stuk fatalistischen i slag. Het geeft ons weer hoe de hoofd® ren in hun innerlijk conflict tusschen gangbare opvattingen van moraal en f« soen eenerzijds en hun zinnelijker» draf anderzijds, door een demonischen mac Worden gedreven tot phychologisd» dwanghandelingen, waardoor zij ondanl hun eerlijk verzet onfeilbaar tot een fa,s oplossing geraken. Het stuk vormt een krachtig argumec tegen de theorie van den vrijen wil, W gens welke al onze daden door onzen cigf vrijen wil worden gecontroleerd. De wijze waarop Helmers dit zware sn ten tooneele heeft gebracht is boven aü lof verheven. Het Nutsbestuur heeft goed gedaan Niedorpers de gelegenheid te stellen meesterwerk van Mnino.. l«s ik h niet qual zacï Volj doei ft alle de tc-i sch dri< is ver Mc ger «Pi

Schager Courant | 1938 | | pagina 6