ij lazen voor U Zelfs niet gratis met de wilde bus En neefje zeit „Dag Oom" Radioprogramma waai 'veiiiit -'erdec eden erd aar Jreffl %de is", de K voor 4ArGi spie: siBat, ichtta Lan« is p; 3aar ;areni elte) 'den luidi de 30OR li® ««DG AR RIC— 0URROUGHS No. 26. Er lag die nacht een gevoel van huivering over het kamp. Er werd geen vuur gestookt, uit vrees voor een overval van de kannibalen, die Tarzan wist, dat in de omgeving waren. En nu in het duister waren ze in gevaar voor de aanvallen van de hongerige wilde dieren. In het kamp van Atan Thome echter brandde het vuur wel en gewapende askaries hielden de wacht. De ontvoerde Helen Gregory lag zenuwachtig op haar veldbed, terwijl haar gedachten vervuld waren van ellende. Thome was dien dag erg famililaar tegen haar ge weest. In het hoofd van het meisje kwam het plan op om te ontvluchten. Op dat ogen blik liet een leeuw in de duisternis van de junglenacht zijn gebrul horen. Helen huiverde. Als ze probeerde te vluchten zou ze de dood in het bos ontmoeten. Maar als ze bleef haar gedachten werden onderbroken door een sluipend geluid. Ze sprong van haar veldbed op, want voor haar beteekende ieder geluid een bedreiging. Voorzichtig gluurde Helen door de opening van het tentzeil en zag, dat de laaghartige Atan Thome naar haar tent toeliep. Uit de Pers van heden ONZE BODEM: EEN DER BELANG RIJKSTE BRONNEN VAN ONS VOLKSBESTAAN. >t ïsndelsblad (lib.) bespreekt nog eens liwport van ir. J. Th. Westhoff, dat itrijding der werkloosheid ojn. als •rschaffingsobject aanbeveelt bodem- ining en, zoo mogelijk, uitbreiding on- [cultuurgronden. Het blad schrijft: fenneer men weet, dat onze tegen- ligc veestapel bij lange na niet van jen bodem kan worden gevoed, en dat li hoeveelheid voeder, overeenkomende iet de opbrengst van het derde deel onzer in h ipervlakte cultuurgrond, uit het buiten- nd moet worden betrokken, dan dient iwiS pn 6r over eens (e zi.jii, dat het ver- J leren en uitbreiden onzer relatief kleine ëp|: pervlakte cultuurgrond en het zoo in- J isief mogelijk exploiteeren er van, een L: sk is van wijs sociaal en nationaal-econo- isch beleid. Want de bodem is één onzer .gn langrijke bronnen van volksbestaan, ust industrie, handel, scheepvaart, ko- ïicn en ons in het buitenland geïnves- jhq ;.dc kapitaal. an(J DE STRIJD TEGEN DE MISDAAD. De Maasbode (r.k.) houdt een pleidooi wr centralisatie van het recherche-appa- der politie. Een der meest recente feiten, die meer 'tapend en dringend wijzen in de rich- van de groote wenschelijkheid, zoo [noodzakelijkheid van een goed door- de centralisatie, is, aldus het blad. irrcstatie van den beruchter, en hoogst iffineerslen inbreker en insluiner, den jarigen Duitscher F. H. te Zwolle. [Tot goed begrip van zaken worde hier eens herinnerd aan enkele bijzonder- erien dezer arrestatie. De gearresteerde had er een gewoonte an gemaakt vooral bij artsen en tand- dste rlscn in te breken. Hij sloop dan op bet Kr preekuur naar binnen en 6loeg zijn slag. m ndien hij buiten de wachtkamer werd dai angetroffen excuseerde hij zich en vroeg voö ?n dokter te spreken. Doordat hij door Ida; Pre manier van werken niet heeft kun- on? voorkomen, dat hij somtijds werd op- Ie er 'et, was zijn signalement vrij nauw- ptirg bekend. De meest kenmerkende i kernschap ervan was, zijn bovengebit van 11 li ouden tanden rsc Het vorige jaar is hij te Sneek aangehou- oea 'en, maar moest hij worden vrijgelaten we- stn ens gebrek aan bewijs, waarna hij als on- w cwenschte vreemdeling over de grens is !t t czet. Voorts heeft zijn geraffineerd optre- rsc cn ertoe geleid, dat hij in 1936 door de >n loagsche rechtbank voorwaardelijk is ver- edi ordeeld wegens oplichting, terwijl men er g i iet achter was met wien men precies te oen had. Wie, aldus de Msb., nuchter en critisch den inhoud van dit bericht in zijn geest heeft opgenomen, moet noodwendig de vraag in zich voelen opkomen hoe het mo gelijk is geweest, dat dit Duitsche heerschap wiens signalement toch vrij nauwkeurig bekend was en van wien men bovendien een zeer. kenmerkende eigenschap het gouden bovengebit wist, zes jaren lang ongehinderd zijn misdadig bedrijf in ons land heeft kunnen uitoefenen. Maar laten wij nu eens „breed" zijn cn 's mans onvindbaarheid toeschrijven aan zijn buitengewone geraffineerdheid, dan nog blijven hier twee uiterst klemmende vragen open: le. Hoe is 't mogelijk, dat in 1936 de Haagsche rechtbank voorwaardelijk veroor deelt iemand, wiens signalement toen al herbaalde malen in het algemeen Politie blad had gestaan en wiens opsporing door politie-instanties van verscheidene plaatsen dringend en herhaaldelijk was verzocht. 2e. Hoe is 't mogelijk, dat een jaar later in Sneek wórdt aangehouden, wegens (no ta bene!) wegens gebrek aan bewijs vrijge laten en als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet iemand, wiens signale ment... zie boven!? Ons dunkt, dat met name de twee hier aangehaalde feiten volkomen voor zich zelf spreken en aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaten. Voor de zooveelste maal houden hier de nuchtere feiten een welsprekend en drin gend pleidooi voor de noodzakelijkheid van méér eenheid, méér samenwerking bij dc algemeene politieele recherche. De overheid moge dit pleidooi verstaan en met bekwamen spoed de aanhangige reorganisatieplannen doorvoeren, opdat op méér effectieve wijze de strijd tegen de misdaad kan worden aangebonden, waar door vanzelf den goedwillendcn Nedërland- schen burger een grootere mate van veilig heid zal worden geboden. Avonturen van de Gooi Express, een oude dame en een oude heer. Dat men zelfs niet vervoerd mag worden met een „wilde" autobus als de onderne mers daarvan gratis vervoer aanbieden be wijst de avontuurlijke reis van de Gooi Express. De Gooi-Express had aangekondigd, dat zij M'dag en ook de vólgende dagen pas sagiers naar Bussum en Hilversum gratis zou vervoeren. De directie was van mee ning, dat dan geen wetsartikel werd over treden en zij ongestoord, zij het dan ook met weinig profijt haar dienst zou kunnen uitoefenen. Reeds voor acht uur stonden vele be langstellenden voor het kantoor van de Gooi-Express gevestigd in het reisbureau Favoriet aan de Ceintuurbaan. Reeds om half acht was een oude dame. die tot haar groote vreugde had vernomen dat zij gratis naar Hilversum zou kunnen reizen, pre sent om toch vooral maar zeker te zijn van een goed plaatsje- De bus was „versierd" met een gedicht van Clinge Doorenbos. een plakkaat waar op bij 't publiek werd aangedrongen om in te teekencn op lijsten tot behoud van de bussen. In duidelijke gele letters was op de ruiten van de bus de mededeeling ge plaatst, dat men gratis vervoerd kon wor den naar het Gooi. Om acht uur verscheen echter dc ver keerspolitie en deelde namens den commis saris mede, dat ook het gratis vervoer ver boden was. Na lang heen en weergenraat reed de bus, waarin behalve de oude dame ook vele chauffeurs van de Gooi-Express had den plaats genomen toch weg, voorafgegaan cn gevolgd door een politicmotor. Ver zou de stoet echter niet komen. Bij dc Hart- veldschebnig aan de grens van de gemeen te Amsterdam gaf de politie het signaal om te stoppen. De bus werd aan den kant van den weg gezet en de passagiers moes ten uitstappen. De oude dame. de eenige „echte" passagier had er weinig lust in: „Mijn kleinkinderen rekenen op mijn komst..." er was niets aan te doen, ook zij moest uitstappen.. Terwijl weer werd onderhandeld stapte een twèede passagier in, een oude heer, die daar in de buurt aan den wandel was, de bus van dc Gooi- Express in 't oog bad gekregen en aangelokt door de mededeelingen dat hij gratis naar Hilversumkon, stapte hij maar in. „Ziezoo dat tref ik, ik zit goed en ik kom gratis in Hilversum" verzekerde deze nieuwe „echte" passagier ons, die op een tweeper- soonsbank breeduit en rustig was gaan zit ten om af te wachten tot het' geharrewar tusschen politie en busdirectie zou zijn af- geloopen. De oude heer wilde er niet uit, met geen stok. „Gratis naar Hilversum" stond op de bus, dus hij zou en hij moest gratis naar Hilversum! Tenslotte werden de oude dame en- de oude heer liefderijk opgenomen door een personenauto, die toevallig naar Hilversum moest. liet avontuur bij de Hartveldscliebrug was ten einde. De groote bus van de Gooi- Express reed naar het kantoor aan de Cein tuur baan terug, wederom voorafgegaan en gevolgd door de verkeerspolitie. Daardoor liep oplichter ia den val. Te Amsterdam wandelde een 28-jarige man een schoenenzaak binnen voor den aankoop van twee doosjes schoencrcme. De klant betaalde met een bankbiljet van tien gulden, dat hij echter, voor het in de kas verdween, weer terugnam omdat hij een doosje wilde ruilen voor een ander en deze beide betalen met wat kleingeld. Och ja, en dan nog wilde hij die tien gulden toch nog wel gewisseld hebbende man ver dween met medeneming van het bankbiljet, benevens het wisselgeld van tien gulden min twe dubbeltjes voor de schoencrême. Voor de zooveelste maal zou de wisseltruc glansrijk zijn geslaagd, als niet ditmaal het verraad in den persoon van een argeloos loopknechtje had geloerd Deze jongen kwam juist den winkel bin nen, toen de „klant" de zaak wilde verlaten. „Dag oom", zei hij, en tikte zijn familielid joviaal op den schouder. Dit voorval herinnerde zich de chef, toen men bij het natellen van de kas erachter kwam, dat men het slachtoffer van een han dige wisseltruc was geworden. Neefje werd geroepen en daarna duurde het ook niet meer lang of oom zat op het bureau Raam poort om een en ander nader toe te lichten. Bij zijn verhoor bleek de politie, dat zij hier te doen had met een man, die reeds meer malen voor dergelijke en andere feiten met den strafrechter in aanraking was ge weest en den laatsten tijd weer met succes in verschillende zaken geld had gewisseld." Groote opdrachten der Nederl. Spoorwegen Voor 41/2 millioen aan spoor wagens besteld. Naar wij vernemen, zijn door de Neder- landsche Spoorwegen bij de firma's Werk spoor, Beynes en Allan de rijtuigen be steld, benoodigd voor de samenstelling van IS diesel-olectrische treinen, elk bestaande uit vijf rijtuigen. Bovendien zijn besteld twee reserve-rijtuigen met bagage- en mo torruimte. De bestelling werd als volgt verdeeld: Werkspoor 38 rijtuigen. Beynes 36 rijtuigen en Allan 18 rutuigen. Het gaat hier 0111 een bedrag van ruim 4lA millioen gulden. Zooals bekend is onlangs reeds de opdracht voor de Diesel-motor-uitrustingen voor deze treinen aan de Nederlandsche industrie gegeven en wel aan de firma's Werkspoor en Stork, voor een totaal be drag van ruim ZV2 millioen gulden. Door deze bestellingen, waarmede in totaal ruim zeven millioen gulden gemoeid is, zal een groot aantal arbeiders voor ge- ruimen tijd te werk gesteld kunnen wor den. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-Uitzending. 6.S0- -7.0G Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.15 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoomuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.30 Berichten, Orgelspel. I.30 Gramofoonmuziek. 2.002.55 Ensemble v. d. Horst en gramofoon- muziek. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuibouwcauserie. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglement. 7 00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichtea 8.15 Haarlemsche orkestvereeniging en solist. 9.05 Causerie „Nieuw Guinea, vroeger en nu", 9.35 Vervolg concert. 10.15 Berichten ANP en actueel programma. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten), 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.40 Causerie „Welke ^industrialisatie-moge lijkheden zijn er?". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 Esmeralda. 12.451.45 Orgelspel en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.10 Voor de kinderen. 5 30 „The Four Blue Stars" en solist. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie „Erfelijke geestelijke aanleg ei. op oeding". 7.00 Gelukwenschen. 7.05 Koorconcert. 7 35 Causerie „Vernieuwing van opvoeding en onderwijs". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Voor Schakers. 9.01 Radiotooneel. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgel en zang. 10.30 Zang en piano. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. )0 feuilleton maurice walsh 33. "Zoo als u wilt!" Het is duidelijk gebleken, dat de gekwetste, kapitein Eudmon Butler, *eer te laken is geweest in deze heele geschie denis, daar houd ik rekening mee. U hebt Uien het rapport van den dokter gehoord '*aaruit gebleken is, dat, naar zijn meening «pitein Butler niet in direct levensgevaar torkeert, indien er geen onvoorziene compli ces bijkomen, tengevolge van het ernstige lichamelijke letsel, dat hg opgeloopen heeft. Die meening zal ik aanvaarden. Maar Kapi tein Butler is zoo leeljjk te pas gekomen, dat het pak slaag dat hij opgeloopen heeft, hlet als noodzakelijk of onvermijdelijk kan «jualificeeren, al neem ik nog zoo veel ver z&chtende omstandigheden in aanmerking. Volgens mjjn idee hebben we hier niet te doen met een gewone kermisruzie; hier was klaarblijkelijke wil tot letsel aanl .0-., ui' «les sprak oen r-urs pzot Nog daa-g; >.ten de kleine kwetsuren, die onafscheidelijk ver- "ttaen zijn aan een knokpartij zonder hund- cnoenen, heeft kapitein Butler zijn neus en van zijn ribben gebroken en aan zijn dij een spier bijna gescheurd. Onder de gege- omstandigheden veroordeel ik Rogue cc°y tot één maand opsluiting in de gevan- snilt Van stranleigh, met dwangarbeid. Het van J"e we.' Jamesy, maar een straatgevecht dergelijke afmetingen kunnen we niet er het hoofd zien. v'f de man, die begonnen is, edelacht- nó ,ye.nschte Jamesy Coffey te weten. tan h°d nle^' die Z^n Portie al te Pak" „Op mijn woord, edelachtbare, ik mag u niet tegenspreken." „Wat den tweeden beklaagde betreft, Sha- mus Og Coffey," ging de rechter verder, „zoo is uit de verklaringen van de getuigen af doende gebleken, dat hij Brigadier O'Dowd heeft aangevallen, terwijl Brigadier O'Dowd zijn plicht vervulde. Ik ga niet in op de be schuldiging, dat hij den Brigadier drie ribben gebroken heeft, evenmin als op het verweer, dat hg hem alleen maar een duwtje gegeven zou hebben. Het is maar al te duidelijk, dat de brigadier nog een heel tijdje buiten gevecht zal zijn. Daarbij is het niet de eerste maal. dat beklaagde in aanraking komt met het ge recht en daarom geef ik hem drie maanden dwangarbeid. Hiermee is de zitting be ëindigd." „Dat zal hen beiden kalmeeren!" zei Jamesy Coffey philosofisch. Shamus Og Coffey en Rogue Mc Coy zaten naast elkaar op een houten bank in het ge- improviseerde spekhok van de marechaussee kazerne, waar ze verblijf hielden tot het tijd zou zyn, hen met den middagtrein naar de gevangenis van Stranleigh te vervoeren. Sha mus Og's rechterpols was met een handboei aan de linkerpols van Rogue gekoppeld, want de politie liet het er niet op aankomen bij twee zulke vechtersbazen. Ze zaten heel kalm en vriendschappelijk te praten. „Een echte ongeluksvogel ben ik!" zei Rogue. „Overal waar ik Lom, br..ng ik de poppen aan het dansen. Je weet toch, dat ik heel aan het begin van mijn verblijf in deze streek bijna twee beste kerels in de doos had geholpen voor doodslag op zijn minst!" „Dat verbaast me niks," zei Shamus Og. „na de dingen die ik je gisteren heb zien doen." „Laat dat maar eens even rusten! Ik be doel de narigheid, waar ik jou in heb ge sleept." „Laat dat maar heelemaal rusten, zeg! Het was de moeite waard en ik ben al eens eer der in de kast geweest al tweemaal!" „Niet bepaald een pretje, wel?" „Jij zult dit een pretje vinden boven dit leven in de buitenlucht met drie stevige maal tijden per dag. Kerel, je '_:ult de heele maand honger hebben als een wolf, pas tegen het einde zul je er aan gewoon geraakt zijn. Ze laten de lui, die er voor het eerst zijn, ex pres ialf dood hongeren. Ik ben een oude bekende, die zijn weggetje weet en kans ziet van tijd tot tijd stiekum een sigaretje te pik ken. En wat zal ik een bom duiten sparen in die drie maanden!" „Maar je spul?' „Terry Ward speelt het alleen wel klaar. Het seizoen is toch al haast voorbij en we waren van plan, naar Lemerick te gaan! Dat is een goede plaats om te overwinteren." „Zou ik er eens heen gaan, om poolshoogte te nemen ik ben veel eerder vrij, dan jij N-neen! Volgende zomer heb ik je graag; maar Terry is all right, en hij zou misschien denken, dat je kwam om hem te bespionnee- ren. En heusch hij zal me niet meer in de luren leggen, dan ermee door kan." De sleutel werd in het slot omgedraaid en er kletterden een paar bespijkerde bruine schoenen over den steenen vloer. „Daar heb je onze beide vechtersbazen kwam de hooge tenor van Jamesy Coffey. Lange Maag Carty kwam achter hem aan. daarop ging de deur zachtje dicht. Shamus Og bleef naar die dichte deur kijken. Mis schien had hij gehoopt een derde persoon op bezoek te zien komen. De beide oude menschen hadden elk een pak bij zich. Voor dat ze een woord zei, begon Maag Carty het hare op het eind van de bank open te maken. Als altijd was zij de breng ster van goede dingen; uit haar pak kwamen twee flesschen soep, in wollen sokken gepakt om ze warm te houden, twee literkruiken donkerbruine stout met half uitgetrokken kurk en een groote stapel boterhammen. „Ik wist wel dat mijn 1 eide lieve jongens honger zouden hebben, te meer daar ze het land van den honger tegemoet gaan. Hier, pak aan, beste schatten! Ach dat jullie daar zoo aan elkaar gekoppeld moet zitten! Maar twee dagen geleden heb ik er al van ge droomd en het was geen kwaad voorteeken." „Nou, dat was ook wat moois om vooruit tc zien, één maand en drie maanden in 't ge vang," zei Jamesy Coffey droogjes. „Nee, mijn bedaarde vriend! Dat bedoel ik niet. Alleen maar die vriendschappelijke band tusschen de beide jongens." „Ze ging voort, de beiden te bedienen en zij gaven duidelijk genoeg hun dankbaarheid te kennen in woorden en in daden. „Bont en blauw over je heele lichaam, ze ker, mo goal (licht van mijn oogen)," zei ze tegen Rogue. „Alles behalve mijn kakement, bruine moe der, dat zie je wel. Ik voel me best en ik was hard aan een maandje rust toe, om van dien slavendrijver Jamesy Coffey te bekomen." „Een mooi gezicht zal dat zyn, als je touw zit te pluizen met een kapotten duim!" kwam Jamesy slagvaardig. „Dat was een mooi stuk. wat je daar uitgehaald hebt, jongetje! Het mag dan zijn, dat jij per slot van rekening de winnende partij was, maar wat een tg'd heeft het je niet gekost; en dan die held van een Shamus Og. die geen sjoege genoeg had om te weten, dat je een klabal. pas een mep kunt geven, als hij zich omgekeerd heeft!" „Gelijk heb je. Va!" stemde Shamus Og toe. „Loop naar de maan!" zei Jamesy. „Hoe maakt Daheen het?" vroeg Rogue. „Die arme engel..." begon Maag. „Die huilt tranen met tuiten," viel Jamesy haar in de rede; „en ik heb hem al twee keer over de knie genomen om hem beter te leeren. Hij zou ons voor de heele stad te schande ge maakt hebben, als we hem mee hadden ge bracht en JuUe zit al even hard te huile balken als hij." „En waarom zou Julie Brien zitten huile balken?" informeerde Shamus Og dreigend. „Voor de gezelligheid, waarom anders? En ook, omdat ze geen schoon hemd voor Rogue mee te geven had, nadat ze in zijn andere v and drie gaten gewasschen had het kalf!" Shamus bleef met een somber gezicht door eten. „Maar hoe het ook zij,' vervolgde Jamesy, „ik zal nu tenminste weer eens rust krijgen in m|jn eigen kamp, voor een maand en de baas weer zijn, al zou ook de onderste steen boven gaan. Wat heb je ook weer gezegd van het vijfde leesboekje voor Daheen Julie heeft me op het hart gedrukt, dat ik je dat moest vragen." Rogue glimlachte bij zichzelf. „Ja! Maar 't zal je een halve riks kosten!" „Dan moet hij het er voorloopig maar zon der doen!" „Steek je hand maar eens in mijn zak, aan de kant, waar ik vast zit daar zit een handvol zilver!" Jamesy gooide zijn pak op de bank. „Hier zit een tweedehandsch jasje en vest in en een roode halsdoek, die Maag nog had. Ik ga er van door." Bij de deur keerde hij zich nog eens om. „Als je vrij komt, verlang je mLsschien met zoozeer naar den grooten weg in wintertijd, Rogue McCoy; dan wil je mis schien op je eigen gelegenheid verder of achter dat geld aan. dat Shamus Og je voor gespiegeld heeft, morvah!" „Dat blijft gpzegd," zei Shamus Og. „Misschien wel, Jamesy," zei Rogue duister „Waar denk je tegen dien tijd te zijn?'* „Dat weet ik nog niet, maar zeker niet in Stranleigh. Stranleigh in October is erg ge noeg om een eend opi droog weer te laten roepen!" Maag Carty was voor Rogue komen staan en streek met haar lange vingers zachtjes langs zijn voorhoofd en zijn wangen naar zijn kin; daarbij doorstr omde hem een wonder lijk, weelderig, slaperig gevoel, dat de kna gende pijn, die hem tot nu toe beheerscht had, verdreef. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7