Tante Pos vertelt van haar plannen Interessante belastingcijfers De wegenaanleg in Noordbolland De radio dieoe den vrede' Geen verdeeling van Palestina Nederland en de Mexicaansche olie Weer tien gevallen kinderverlamming Postvluchfen op Maxie en Ernst dansen run j7conomische H Darome DE MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE DE POSTBEGROOTINQ VERSCHENEN. Alle verbeteringen ondergescbik aan de belangen van het bedrijf HOOGEEE WINST IS NIET MOGELIJK. In de Memorie van Antwoord inzake de postbegrooting voor 1939 komen enkele din gen sterk naar voren: lo. De bedrijfswinst kan de eerste jaren nog niet worden gemist. Aan opvoering daar van valt zeker niet te denken. 2o. In de plattelandsgemeenten zal in vele gevallen uitbreiding van de tweede be stelling kunnen plaats vinden. So. Het openen van meer loketten op de kleinere kantoren wordt overwogen. 4ö. De behartiging der personeelsbelangen blijven ondergeschikt aan de bedrijfsbe langen. Nachtarbeid wordt beperkt. 5o. De Vrijdenkers Radio-Omroep blijft ver boden. 60. De regeering zal de particuliere radio distributiebedrijven niet dwingen het bedrijf te staken. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij nog het volgende: De Minister deelt de meening van de le- dèn, die van oordeel zijn, dat een bedrijfs winst als thans geraamd, geen regel behoort te blijven. De positie van 's-Rijks schatkist maakt een bijdrage door het staatsbedrijf daaraan thans en naar het zich laat aanzien, de eerste jaren nog noodzakelijke Indien de omstandigheden dit zouden toelaten, zou hij gaarne medewerking verleenen, dat deze bij drage ten bate van de andere belangen, waarmede het Staatsbedrijf te rekenen heeft, werd verlaagd. De tweede postbestelling. Ten aanzien van de op het platteland uit te voeren tweede postbestelling gelden vaste regelen, welke verband houden met den aard van de bebouwing, het aantal ter be stelling aanwezige stukken en den duur van de bestelling. Korten tijd geleden is aanleiding gevonden deze regelen te her zién in een voor het publiek gunstigen zin. Verwacht mag worden, dat volgens de nieuw gestelde normen in vele gevallen uitbreiding van de tweede bestelling zal kunnen plaats vinden. De gevraagde vervroeging van de bestel ling heeft de volle aandacht van de bedrijfs leiding. Het ligt in de bedoeling de gedurende dit jaar bij wijze van proef geldende regeling, waardoor de bodekosten voor telegrammen en telefoonoproepberichten hier te lande werden afgeschaft, met ingang van 1 Ja nuari 1939 definitief in te voeren. Het lange wachten. Op de loketbezetting van de post kantoren en op die der grootere kan toren in het bijzonder bpstaat een regelmatige controle en aan de hand daarvan wordt zoo noodig de bezet ting herzien. Ook op de kleinere kantoren wordt er geregeld op toegezien, dat de wachttijden binnen redelijke grenzen blijven. Het is echter niet steeds mogelijk te voorkomen, dat bij onvoorzienen toeloop van het pu bliek of bij tijdroovende loketbehan delingen nu en dan wat langer dan gewoonlijk op bediening moet wor den gewacht. Het is een onderwerp, dat de voortdurende aandacht heeft en waarbij het openen van meer lo ketten mede in de overweging is be trokken. Wat het personeelsbelang aangaat, naar behartiging daarvan zal moeten worden ge streefd, zoover de integriteit en de bloei van het bedrijf dat maar toelaten. De bedrijfs leiding zal daarnaast evenwel aandacht moeten schenken aan alle nieuwe middelen en maatregelen, die ae belangen van het publiek kunnen dienen, waartoe ook belmo ren die het arbeidsrendement kunnen ver beteren. Zoo deze financieel en organisato risch verantwoord zijn. zal zij die middelen en maatregelen ook moeten toepassen, ten zij wezenlijke belangen van het personeel, de arbeidsmarkt ol de volkshuishouding in haar geheel zich daartegen verzetten. De laatste belangen vormen de grens, waartoe zij haar, uit. hoofde van de haar toevertrouw de verkecrsbelangen geboden bemoeiingen kan en moet uitstrekken. De vraag is dus niet, of bepaalde maatre gelen. die ter wille van het maatschappe lijk doel van het bedrijf genomen worden, be langen van het personeel of andere belangen van soortgelijke orde aantasten, maar wel of de belangen, die het bedrijf heeft te verzor gen, de maatregelen eischen en of een on evenwichtige en niet te verantwoorden aan tasting van de personeelsbelangen plaats heeft. De toepassing van het arbeidscontract bij het staatsbedrijf vindt, plaats, overeenkom stig artikel 2 van het A.O.B. en de behoef ten van het publiek en den dienst, waarbij de belangen van het personeel niet uit het oog worden verloren. Van een overmalig gebruik van dezen vorm van dienstverband is geen sprake. In verhand met de noodzakelijkheid om, ter bestrijding van de werkloosheid, voorna melijk onder de jeugdige mannen, waar mogelijk, vrouwelijk personeel door manne lijk te vervangen, zullen de vrouwelijke lo cale krachten van de- mogelijkheid van vas te aanstelling geen gebruik kunnen maken. In beginsel is tot werktijdverkorting van lager technisch personeel en bestellers be sloten. De minister verklaart zich tegen actie te gen God of godsdienst door middel van de radio. Waar geen particuliere radiodistri butiebedrijven zijn, is de NOZF.MA begon nen, met exploitatie, maar bij de regeering zit geenszins de bedoeling voor de particu liere bedrijven tot capitulatie te dwingen en de èxploitanlen er toe te brengen hun be drijf aan de NOZEMA over te dragen. Dit neemt niet weg, dat, indien een particuliere distribuant om welke redenen dan ook aan de NOZEMA verzoekt zijn bedrijf over te nemen, zulk een verzoek door die vennoot schap in overweging kan worden genomen. Er zullen geen maatregelen genomen wor den tegen uitgave van boekwerken door om- roepvereenigingen. STEEDS MINDER CULTUURGROND. PROTEST TEGEN PROVINCIAAL GRONDBEDRIJF. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Noord-Holland werd met betrekking tot de begrooting over 1939 van het Wegenfonds gewezen op de omstandigheid, dat wegen aanleg op groote schaal onvermijdelijk mede brengt, dat in belangrijke mate cultuurgron den aan hunne oorspronkelijke bestemming worden onttrokken, zoodat hiermede niet verder behoort te worden gegaan dan voor het, doel volstrekt noodig is. Men vroeg, aldus het Hdbld., naar den om vang der tegenwoordige overhoeken en of Ged. Staten bij voortduring hun aandacht ge vestigd houden op het afstooten dezer gron den. Voorts zou men het op prijs stellen, tel ken jarc bij de begrooting, specificatie te ontvangen van de overhoeken, welke nog in het bezit der provincie zijn. In verband hiermede werd gewezen op den ontvangstpost, ten bedrage van f GO. 170.55. hetgeen, behoudens een bate uit de bsetck- ken, het bedrag weergeeft, dat aan huren, pachten, enz. door het Wegenfonds is ontvan gen. Men meende, dat dit bedrag op een be langrijk grondbezit wijst, dat door deze over boeken in verschillende deelcn van ons ge west provinciaal eigendom is geworden. Voorzoover, langs indirecten weg, be doeld zou worden hieruit en grondbedrijf voor de'provincie te doen groeien, zou men dit nünder gewenscht achten, daar zoodra redelijke prijzen te bedingen zijn. deze gron den, zij het langs geleidelijken weg, toch met zekeren spoed dienden te worden ver kocht, opdat de koopprijs in mindering der verdere uitgaven van het fonds kan worden gebracht. De tol te Wormerveer. Van verschillende zijden werd de aan dacht gevestigd op den nog steeds bestaan- den tol bij de Zaanbrug te Wormerveer en den overlast, door de omwonenden hiervan ondervonden. Men vroeg hoever Ged. Sta ten reeds gevorderd zijn met hunne, pogin gen 0111 de opheffing van dezen tol te bevor deren en of, voorzoover dit niet wel moge lijk is, thans verlaging van het toltarief zou kunnen worden verkregen. De Nederlandsche omroep onaf hankelijk van de regeering. De Minister heeft de Tweede Kamer me degedeeld, geen bezwaar te hebben tegen ra tificatie van het door Nederland ondertee- kende verdrag nopens liet gebruik van den radjo-omroep in het belang van den vrede. Als. practisch bezwaar werd door eenige le den rgenoemd, dat de personen, die voor de uitzendingen verantwoordelijk zijn, afhanke lijk zijn van de regeering. Deze opvatting is, aldus de Minister, niet juist. De omroep-programma's worden hier te lande geheel zelfstandig door particuliere organisaties verzorgd, die in het. bezit zijn van een ministe- rieele machtiging tot het doen van uitzendingen. Voor wat den inhoud dezer programma's betreft, zijn de omroeporganisaties geheel vrij, be houdens de in de wet gestelde nor men, nader uitgewerkt in 't radio reglement 1930. In dit radio-reglement, wordt o.m. bepaald, dat de programma's niet bestemd mogen zijn voor het buitenland, indien zij in een bevrienden staat niet zijn toegelaten. Voorts mogen de radio-omroepvereenigingen slechts nieuwsberichten doorgeven, welke afkomstig zijn van een te goeder naam en faam bekend staand persbureau. De minister kan dan ook niet aannemen, dat de radio-nieuwsberichten een inbreuk op bedoeld verdrag zouden kun nen maken. De vijfling geopereerd Amandelen verwijderd. De Amerikaansche vijfling Dionne is giste ren met succes aan de amandelen geopereerd dooreen dokter uit Torönto, Wishart.' D'r. Dafoe en de kinderarts Brown hielden toe zicht. De ouders hadden zich voor eventueéle bloedtransfusie beschikbaar gesteld. Dokter Brown verklaarde dat do amandelen in slecb ten staat verkeerden, zoodat de verwijdering alleszins gerechtvaardigd was. Het plan om een onafhankelijken Arabischen en Joodschen staat in het leven te roepen, is niet uit voerbaar. Eea conferentie te Londen Schrapping van. het plan tot verdecling van Palestina en bijeenroeping van een ronde tafelconferentie in Londen zijn de voornaamste punten van de Britsche re- geeringsvoorstellcn. opgesteld na de ont vangst van het rapport der Palestina-com- missie. Na een grondige studie van het rapport der commissie is de Engel- sche regeering tot het besluit geko men, dat de moeilijkheden van po- litieken, administratieven en finan- cieelen aard, welke rijzen bij het uitvoeren van het voorstel een on afhankelijken Arabischen en Jood schen staat in het leven te roepen, zoo groot zijn, dat deze oplossing niet uitvoerbaar is. De regeering wil derhalve de verantwoordelijk heid voor de regeering van geheel Palestina blijven dragen. Zoo spoedig mogelijk een be spreking te Londen. Het is duidelijk, dat de meest zekere grondslag voor vrede en welvaart in Pa lestina een overeenstemming tusschen Jo« den en Arabieren zou zijn en de Britsche regeering is bereid in eerste instantie een poging te doen om een dergelijke overeen stemming te bereiken. Te dien einde stelt zij voor onmiddellijk de vertegenwoordi gers van de Palestijnsche Arabieren en de Arabieren van de aangrenzende staten aan de eene zijde cn de vertegenwoordigers van het Joodsche agentschap aan do an dere zijde, uit te noodigen tot een bespre- 1 king, welke zoo spoedig mogelijk te Londen zal worden gebonden, teneinde de toekom stige politiek te bespreken, hierbij inbe grepen het vraagstuk van de immigratie in Palestina. Mochtendeze besprekingen te Londen niet binnen redelijken tijd tot een overeen stemming leiden, dan zal de Engelsche re geering zelf beslissing nemen en haar poli tiek, welke zij denkt te voeren, uiteen zet ten. De indruk in Joodsche en Ara bische kringen. Het Joodsche agentschap heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin wordt geconcludeerd, dat het Jóodsch agentschap slechts op de basis der verklaring van Bal- four en het mandaat, partij kan zijn bij verdere onderhandelingen. Het Arabische centrum te Londen heeft gisteravond eveneens een verklaring uitge geven. I11 deze verklaring wordt critiek ge leverd op de regeerincsverklaring over de politiek inzake de Joodsch—Arabische kwes tie op grond, dat deze niet ver genoeg gaat om een atmosfeer te scheppen, noodig als inleiding tot vrede. Er wordt erkentelijkheid betuigd met het feit, dat het beginsel der deeling is prijsge geven, doch het wordt betreurd, dat de re geering zich het recht voorbehoudt op de voorgestelde conferentie zekere Arabische leiders te ontvangen. Ook wordt een alge- heele amnestie voor Palestina voorgesteld. De verklaring is onderteekend door Iz- zat Tannous, leider van het Arabische cen trum. Tannous heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Mac Donald. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Arabieren teleurgesteld zijn. omdat er geen erkenning in wordt uitgesproken van de natuurlijke rechten der Arabieren hun geboorteland te besturen. Negentien Arabieren gesneuveld. In een gevecht hij Irtah, in de nabijheid van Tulkarem, zijn negentien Arabieren gesneuveld, waaronder de bekende bende leider, Ibrahim Amoeri. Aan Britsche zijde werden een soldaat gedood en twee gewond. Sabotage breidt zioh uit tot Noord-Transjordanië. De activiteit der Palestijnsche rebellen be gint zich uit te breiden tot het Noordelijk deel van Transjordanië. Benden terroristen molesteeren de arbeiders, die zij in hun werk belemmeren en wier materiaal zij vernielen. Ook plunderen zij de winkels. De opsporing der schuldigen wordt bemoei lijkt doordat de telefonische en telegrafi sche verbindingen tusschen Transjordanië en Palestina reeds sedert een week verbro- ken zijn. Steeds meer gemeenten verhoog den de opcenten voor de perso- neole belasting. Van een groot aantal gemeenten is de opbrengst van de hoofdsom der personeels belasting in de laatste ja ren aanmerkelijk gedaald. Noodig was het daarom het aantal opcenten op deze belasting te verhoogen. De opbrengst dezer opcenten steeg van 26 millioen in 1931 toi 43 millioen over 1937. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft in verband met de door de regeering aangekondigde wijziging in de wet op de pcrsoneele belasting interessante cijfers. Sinds 1931 komt de zuivere opbrengst van de hoofdsom dezer belasting aan de gemeen ten te goede, met. dien verstande dat van 1935 af SO pet. van de hoofdsom naar de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienst boden niet meer rechtstreeks wordt uitge keerd, doch in liet werklooslreidssubsidie- foncls wordt gestort, waaruit naar bepaalde normen wederom uit keeringen aan de ge meenten worden gedaan. Van de bevoegdheid de belastbare huur waarde en de waarcle van het. mobilair voor koffiehuizen enz. lager vast te stellen, werd een voortdurend grooter gebruik gemaakt (in 1937 in 445 gemeenten). liet aantal gemeenten, dat van de bevoegd heid gebruik heeft gemaakt, voor de ver schillende grondslagen afwijkende tarieven vast te stellen, is gestegen van 274 over 1931 tot 502 over 1937. Het aantal perceelen, heiast naar den eer sten grondslag is onafgebroken gestegen van l.l'JO.327 over 1931 tot 1.701.227 over 1937. De belastbare huurwaarde dezer perceelen is gestegen van f 4S3 millioen over 1931 tot f 516 millioen over 1934, waarop in hoofdzaak als gevolg der huur verlagingen een daling is gevolgd tot f 47S millioen over 1937. Alle. grondslagen tezamen brachten in elk der jaren 1931 tot en met 1934 ruim f 38 millioen op. waarop een daling is gevolgd lot f 30 millioen over 1935 cn f 27 millioen over 1937. Deze daling is in hoofdzaak ver oorzaakt, doordat van 1935 a" voor de grond slagen huurwaarde, mobilair en dienstboden geen afwijkingen van de wettelijke tarieven meer mogen gelden. Van alle grondslagen is de opbrengst in hoofdsom van den grondslag huurwaarde van het. grootste, en van den grondslag plei- ziervaartuigen van het kleinste belang (resp. 71 cn 0.2 pet.) Ds nota door belanghebbenden te New York rustig ontvangen. De verkiezingsuitslag in de Ver. Staten van invloed op de hou ding van Washington? De publicatie van de laatste nota van de Nederlandsche Regeering aan Mexico is in Amerikaansche kringen,, die zelf belang hebben bij het geschil, rustig ontvangen. De meening welke in de nota tot uiting is gebracht is de zelfde als de Amerikaan sche Pelroleummaatschappijen van het be gin af aan hebhen gehad en nog altijd hand haven, De maatschappijen beginnen, aldus liet Hsb., ongeduldig Ie worden nu de lang durige onderhandelingen in Washington tusschen liet departement van Buitenland- srlie Zaken en de vertegenwoordigers van Mexico maar niet tot een resultaat schij nen te kunnen leiden, en zij hopen dat de publicatie van de nota van de Nederland sche regeering een stimulans zal worden. De genoemde onderhandelingen betreffen voorloopig in 'hef bijzonder de onteigening van landbouwgebied De petroleummaatschap piien stellen echter groot belang in do be slissing hierover, omdat deze een aanwij zing zou vormen voor de richting, waarin zich de rapporten zouden bewegen welke worden verwacht voor hun eischen. Een andere factor, welke volgens de Ame rikaansche petroleum maatschappijen van invloed zou kunnen zijn op de onderhan delingen is de uitslag van de verkiezingen van gisteren Het land is meer naar rechts gezwenkt en dit moet ook tot uiting komen bij de buitonlandsche politiek. Do Aiheri- kaansche regeering zal tegenover Mexico een krachtiger houding moeten aannemen bij den steun van de Amerikaansche belan gen. Deze zijn immers in handen van aan deelhouders. die juist bij do verkiezingen te kennen hebben gegeven dat zij niet ge steld zijn op zekere onderdeden van de New Deal. welke volgens de meening zoowel in de Vereenigde Staten als in Mexico de zelfde richting uitgaan als de recente poli tiek van Mexico. van In Rotterdam geconstateerd. Blijkens mededeeling van het Staatstoe zicht op de volksgezondheid, zijn in de vo rige week in Rotterdam niet minder dan tien gevallen van kinderverlamming aange geven. Dit cijfer beteekent wederom een aan zienlijke stijging. 11a een periode, waai'in uit het gering aantal gevallen, dat nog voor kwam. de gevolgtrekking kon worden ge maakt, dat de gebruikelijke najaars-epide- mie weder voorhij was. Inderdaad is het aantal van tien gevallen in één week niet lag, zegt de Msb., vooral Gier (heenreis) Ibis (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Tertrek van Bangk. 9 Nov. jAlex. 9 Nov. |A'dam |jodhp. 9 Nov. [Ran^, iBagd. 9 Nov. I Athene Uit oti Eer ten De het t is een ti. Ü™r|N'aPel59Nov. Alex. 9 (heenreis) Nandoe (terugreis) i Bjraan, |Medan 9 Nov. Rang j ijstoestand, 1 4. v. Liei onien^'kl. indien men daarbij bedenkt, dat in tc i, heel in deze week maar 28 gevallen r i geconstateerd, waarvan nog zastt hij (!rl0J, gen. In den tijd van eind Augustus t ni September was het topetjfer niet v 19Jai( in ger dan in de vorige week. P'fals, In verband hiermede zal de vra l'cn, den gesteld of er dan geen aanleid E'nc andermaal de maatregelen te treffenr va,n toen genomen zijn, nl. de sluiting ia',vei len cn het niet houden van bijceni 'r van jeugdige personen. 8',e v-, ident. Vi' Feit Is echter, dat men de ziel phuizen, komen, r nog steeds niet heeft onderkend ats maker de medische wetenschap er in z» Sie Vei ren zin dus machteloos tegeno j,n-wcl staat. Zoolang de overbrenging van de:; nog niet is gevonden blijft aldus del de vraag of met sluiting der schcj spreiding der ziekte kan worden nog onbeantwoord. i al die J&fa &Tw! cn leec vele jai geme neenschi ter gen- ,f. termidd 'l% uitge gaderd fabriek baan tot de laatste plaats bezetten, 1 ikort kt kunnen genieten van het onvergeteli n< onvergelijkelijke rijden van het kam] f* De bijna 5000 bezoekers, die gisl de hal van de Haagsche overdekte paar Maxie Herber en Ernst Baier, leent er: NOO - 01 Maxie Herber en Ernst Baier, Naar T. uclka Deze Waren de rijders in hun eerste di ied. stratie nog wat onzeker en niet heek eeld, op dreef de latere dansen lieten pas it -orden len omvang zien, waartoe het kunstri iclu paar in staat was. Na *n lange tango e ren w foxtrot was 't publiek zoo geestdriftig f -Winl den, dat het niet met applaudisi ophield, voordat een toegift beloofd een toegift, die ditmaal iets heel 'bijzo: jC) was, namelijk een gedeelte uit. een an o: nieuwe rumba, waarvan het Haagsclii ;00rd bliek dezen avond dus de wereldpreraié jen a gén kreeg.gallen Ook steeds risme E? Ev< Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t/nl Effectenmarkt Aaudeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 51.7 95.7 108.9 De natu 93.0 116.7 70.0 61.7 116.0 118.8 93.6 110.7 88-4i 5 108.61 Ut' gent G! ten tie i ledt har t loo ine fai •pot dn

Schager Courant | 1938 | | pagina 2