Gritiek op hot manifest der negen mannee iommeling Intra den Staat Aspirin Stadt Schanke Britsche vlieger vergiste zich ^Ilc plMcffrg Een leger van meer dan 100.000 actieve Ivorol-schuim- Sterft Frankrijk uit? Uoet&al Engeland - Noorwegen 4 - 0 nderdag 10 November 1938 Tweede blad m tVilde bushouders lid van ver boden vereenigingen? Opzienba rende onthulling van den lands advocaat. „Ik eisch iisterochtend is onder groote he istelling voor den president van iHaagsche rechtbank mr. A. S. leb in kort geding de eerste van 1 reeks procedures behandeld van „wilde" autobusondernemingen i den Staat der Nederlanden op |jnd dat de Minister van Justi- lbusdiensten heeft belet, welke t door een rechterlijk vonnis zijn jicres was de N.V. Sommelings Auto- tdrijf, die een dienst onderhoudt j Haag op Amsterdam en in haar rding stelt, dat zij onrechtmatig in beid van haar bedrijf wordt aange- J het stopzetten van haar diensten echtvaardigd is door eenig wettelijk [jen cl voorschrift. Zij vordert, dat ge- zich zullen onthouden van ieder J of belemmeren van haar bedrijf {"dwangsom van f 1000.voor iède- Pleidooi voor Sommeling laai is geheel gevuld met advocaten, Seiners van wilde busdiensten en leui's, als de raadsman van de firma jaling, mr. G. de Grooth, het woord Jop, zoo vraagt mr. de Grooth, zou fhcitl zich kunnen beroepen ter recht- fcing van haar gedrag? Uitoefening van de politiemacht moet pon ie zijn met het recht, is hier zeker niet het geval, getuige jntal vonnissen, waarbij Sommeling is Sproken en waarbij de eisch der spoor- |is afgewezen. Al die twee jaar. dat tglement Autovervoer Personen be- Iheeft de staat rustig de autobussen Tijden en nu plotseling, nu de wet [ervoer personen in zicht is, gaat de ^diensten verbieden, gjedwang, waarmee dit gepaard icker onrechtmatig, is tenslotte van meening. dat de Ingen 'Van "zijn" cIIe'nTd Runnen wor- Kgowezen. De overheid getart. f. D. J. Veegens, voor den Staat plci- zegt, dat de bussen de overheid ge- hebben. minister van Justitie zou zijn plicht imelijk verzaken als hij bij een derge- i toestand lijdelijk zou blijven toezien, zijn maatregelen heeft het belang de Spoorwegen géén rol gespeeld. iroot opzien baart de mededeeling an den landsadvocaat, dat de mi- lister van meening is geweest, dat ie bus-ondernemers deelnamen aan rerboden vereenigingen, vereenigin- ren, die ten doel hadden wetsont- duiking en aantasting van de rech tten van anderen. maatregelen van den minister waren Is genomen vóórdat de vonnissen in kort tng door de presidenten te Den Haag, (erdam en Arnhem waren uitgesproken :e wezen den eisch der spoorwegen af, i latere rechtspraak deed niets af aan feit, dat de minister de beslissing van Amsterdamschen president heeft willen thermen. (e Staat zal zich aan de beslissing van Hoogen Raad houden. }e dagvaarding van den minister per- blijk acht spr. onjuist; men zou hoog- K schadevergoeding van den minister (ken vorderen, geen dwangsom. Hard tegen hard... Wanneer mr. Veegens handha ving van het vonnis van den Am sterdamschen president eischt, dan eisch ik dat voor het vonnis van den Haagschen president", zoo zegt mr. de Grooth in zijn repliek. a dupliek van mr. Veegens werd de uit- fraak bepaald op Maandag 14 November Geen Spaansch stoomschip in den grond geboord bij het lichtschip Wandelaar? Vermoedelijk oud wrak van gezonken Zweedsch schip. Het ziet er naar uit, dat het gerucht, waarvan wij gisteren melding maakten, als zou nabij het lichtschip Wandelaar, dicht bij de Nederlandsche en Belgische kust, een Spaansch stoomschip door den hulpkruiser „Nadir" van Franco tot zinken zijn ge bracht, op een misverstand berust. HeNgerucht won aan waarschijnlijkheid, doordat, de „Nadir" in de omgeving was waargenomen, terwijl een Engel,sch militair vlieger gerapporteerd had, op deze plaats een zinkend schip te hebben gezien. Een onderzoek hiernaar heeft echter geen resultaat opgeleverd, terwijl, voor zoover men kon nagaan, zich evenmin 'n Spaansch stoomschip hier in de buurt zou hebben bevonden. Men meent dan ook als vrijwel zeker te mogen aannemen, dat de Britsche vlieger uit de lucht het wrak heeft "ezien van het Zweedsche stoomschip „Nippon", dat twee maanden geleden, tengevolge van een aan varing nabij de „Wandelaar" is gezonken en dat nog steeds bij eb boven water uitsteekt. Hef godloozencongres fe Londen Stille, geen pers. Het godloozencongres dat na te Brussel en Amsterdam, „afbesteld" te zijn geworden, te Londen plaats vond, is, naar wij verne men in buitengewone stilte verloopen. De Engelschen die het congres niet verbieden wilden, zijn er in geslaagd alle propagandis tische strekking er aan te ontnemen. Voor eerst werden de visa geweigerd aan de Rus sische gedelegeerden, zoodat deze ontbraken Alleen waren van buiten Engeland Frank rijk, België, Spanje, Tsjechoslowakije en de Vereenigde Staten -vertegenwoordigd. Voorts was de pers niet toegelaten, zoodat geen verslagen verschenen. De verhandelingen waren fel antikerkelijk Rijke botvangst Kwaliteit behoeft niet onder te doen voor de vroegere Zuiderzee bot. Zooals meestal het geval is om dezen J'an het jaar, nemen de aanvoeren van 'Ustschol zeer sterk af, ten gevolge van het 'oudere weer. De schokkers die nu aan de uarkt komen, brengen zeer weinig schol ton. Daartegenover is echter de botvangst 1?1 pcworden. Opmerkelijk is, dat de kwaliteit van de kust bot zeer goed is en toet behoeft onder te doen voor de vroegere Onderzee-bot. Dank zij deze goede kwaliteit zijn de |PJzen van bot op den vischafslag dan ook «er hoog. Neen, ik ben alleen maar nauwkeurig. En dat is niet overdreven, neen, het is dikwijls zelfs noodzakelijk I Bijvoorbeeld bij het koopen van Aspirin. Daarbij moet men terdege toezien, dat de verpakking en de tabletjes hetnT&JUty&l«-kruis dragen. HET PRODUCT VAN VERTROUWtNI blaasjes dringt bij elke poetsing met Ivorol reinigend door tot in de gevaarlijke schuilhoekjes tusschcn tanden en kiezen en in de onzichtbare barstjes en gaatjes waar de borstel en gewone tandpasta niet komt Zóó voorkomt li tandbederf Tube 6Ö-40-25 ct. Doos 20 et. Mr. Oud Tweede Kamerlid-af Mededeeling aan de Kamer. Bij de Tweede Kamer is gister ingekomen een schrijven van mr. P. J. Oud. houdende mededeeling dat hij bedankt heeft als lid der Kamer wegens zijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam. Transatlantische luchtpostdienst Vliegtuigbasis op Newfoundland moet ijsvrij zijn. Het Engelsclie ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat de proefpostdienst per vliegtuig over het noorden van den Atlan- tischen Oceaan, naar gehoopt wordt, begin nen zal zoodra de vliegtuigbasis te Sotwood op Newfoundland in het volgende voorjaar ijsvrij zal zijn. De inwijding van den dienst zal afhangen van de resultaten der proef nemingen met het aanvullen van brand stoffen in de lucht, welke intusschen zullen worden genomen. LEIDSCHEPLEIN 5—9 - A'dam - Tel. 33072 Wildschoteltje 60 ct. Omelet-te Chasseur 85 ct. Hazenpeper, Appelm., versche aard. S5 ct. Hazenb., rooms., appelm., versche aard. 1.« Heele Patrijs in kool met purée 1.25 y2 gebr. Fazant, rooms., compote of zuurk. 1-50 Hazenrug, rooms., appelm., versche .aardappelen 1.75 Diners 90 ct., 1.15 1.40 6 1.75 Steun aan Duitschers in Tsjecho Slowakije Opdracht aan den lejjjer. Van Rijksduitsche zijde is aan Ernst Kundt, leider der Duitschers in Tsjechoslowakije, een groot bedrag ter beschikking gesteld voor steun aan Duitschers, die in sociale moeilijkheden zijn geraakt. Kundt zal voor eerst geen politieke partij oprichten. In plaats daarvan zal met toestemming der autoriteiten een „Duitsch arbeidsbureau voor liquidatie en reorganisatie" worden opgericht, mét de taak regelingen te treffen met de locale autoriteiten en dc Tsjechische Centrale overheid. Piloten geven het op Pech op het traject RomeTokio. De Italiaansche vliegers, die een record vlucht RomeTokio wilden maken, hebben van voortzetting hunner vlucht moeten af zien, daar bij de landing nabij Beiroet de beide ailerons zijn gebroken.' De marconist is door een electrische ontlading gewond. Echter hebben de vliegers nog wel het snelheidsrecord over den afstand Rome Beiroet gebroken, door het traiect af te leg gen in 5 uur, met een gemiddelde snelheid van 474 k.m. Tweede Kamer HARING VAN VERGANEN LOGGER. Verkocht. Gistermorgen werden op de kade van de eerste Scheveningsche Binnenhaven geveild ruim 500 kantjes haring van den vergancn logger Sch. 102. De haring werd verkocht in kavelingen van 10 kantjes, welke f 27.tot f 29.per kaveling opbrachten. De haring is door elkaar (ongesorteerd) verkocht. ONRUSTBARENDE BEVOLKINGS CIJFERS. „OFFICIEEL" WORDT GEZWEGEN Een medewerkster van de Républi- que heeft dezer dagen de volgende berekening gemaakt; Wanneer de vruchtbaarheid en de sterftecijfers van het Fransche volk op het tegen woordige peil blijven staan, zal het overschot van de overlijdingen ho ven de geboorten in 50 jaar zulke afmetingen aannemen, dat de be volking van Frankrijk met 7 milli- oen zou verminderen, zoodat zij alsdan tot 34 millioen gedaald zou zijn. Maar indien geboorte en sterf te in hetzelfde tempo blijft vermin deren van de laatste jaren, dan zou de Fransche bevolking over 50 jaar nog maar 29 millioen bedragen. Onrust neemt toe Na de onrustbarende cijfers omtrent den achteruitgang van de Fransche bevolking, die genoemd zijn op 'n congres te teLimoges zijn van belang de gegevens thans door het Fransche bureau voor statistiek over de eerste helft van dit jaar gepubliceerd. Hier uit blijkt, dat in die periode de bevolking van Frankrijk met 43.410 is afgenomen.-In de eerste helft van het vorige jaar bedroeg de vermindering 17.205. Hel geboortecijfer vertoont een afname van 3311 en het cijfer der overledenen een toeneming van 22.984. Het aantal huwelijken is voorts met 1911 verminderd, zoodat een verdere val van het geboortecijfer moet worden verwacht. Sedert 1920 zijn niet zóó weinig huwelijken en ge boorten te vermelden geweest en verder blijkt, dat in de eerste helft van dit jaar het aantal overlijdingen met 43.400 dat der ge boorten overtreft. Bijzonder ongunstig zijn de cijfers voor het tweede kwartaal en in dat tijdvak blijkt zelfs de kindersterfte, ge rekend naar het aantal beneden het jaar overleden kinderen, te zijn toegenomen in vergelijking met het vorige jaar. Het is begrijpelijk, dat deze gege vens in Frankrijk groote onrust hebben gewekt, een toenemende zorg, die zich voegt bij de andere, waaronder Frankrijk gebukt gaat. Deze zorg treedt overigens weinig in de openbaarheid en over welke nooden men in de redevoeringen in het parlement en op de politieke congressen ook hoort spreken, ter nauwernood over deze. De achteruitgang van het Fransche ge boortecijfer begon tijdens de Napoleonti sche oorlogen en is overigens een verschijn sel hij haast alle blanke rassen, al is het elders later opgetreden. Sedert 1801, toen Frankrijk met 26 millioen inwoners de grootste mogendheid van Europa was, is de bevolking nog met 29 pet. toegenomen in de eerste helft van de 19de eeuw. Van die periode af tot aan 1900 was de toeneming nog maar 9 pet. en van 1900 tot 1936 slechts 7 pet. ondanks de toevoeging van Elzas- Lotharingen, welke de verliezen van den wereldoorlog compenseerde en de toevloed van buitcnlandsche immigranten ten getale van 3 millioen, aldus de N.R.Crt. „WIJ GLIJDEN NIET NAAR DEN AFGROND!" PROTEST TEGEN TE VÉRGAANDE VOOR NEMENS INZAKE DEN KRUISERBOUW. COLIJN'S VEILIGHEIDSPOLITIEK GEHEKELD. Alvorens de Tweede Kamer gister middag de beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1939 voortzet te, stond zij den heer Woudenberg (N.S.B.) toe, den minister van Jus titie te intcrpelleeren over zijn be leid inzake de wilde autobusdien sten. De interpellatie werd toegevoegd aan de lijst der aan de orde zijnde onderwerpen. De heer de Visser (Comm.) verwijt dc re geering, de collectieve veiligheid te hebben aangetast door de sanctieverplichtingen te ontkennen. Spr. en zijn geestverwanten willen geen oorlog, ook niet tegen de fascistische sta ten. Maar de noodzakelijkheid kan komen, tegen de fascistische expansie op te komen, ook in Ned.-Indic. Spr. verwijt de regecring, veel te weinig te hebben gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. „Halen van de armen..." De belastingverlagingen baten volgens spr. voornamelijk de beter gesitueerden; ook hier is het weer: halen van de: armen en brengen naar de rijken. Men hale het geld waar bet is en heffe het bankgeheim op ten aanzien van de 260 bankinstellingen in ons land! Spr. houdt een pleidooi voor vrede en welvaart, waarvoor men zich richten moet tegen het fascisme. Het positief-christelijke. De heer Joekes (v.d.) zegt dat het hij de beoordeeling van het karakter van het. ka binet. dat zich stelt op positief-christelijken grondslag, niet gaat óm de dogma's,, doch om de staatkundige doeleinden en de wijze waarop men die wil bereiken. Eenerzijds ontbreken de christen-democraten en de staatk. gereformeerden bij dien positief- christelijken grondslag; anderzijds moeten vooral in dezen tijd de democratische ele menten zooveel mogelijk worden verbonden. Veiligheidspolitiek is volgens spr. goed, maar in het kader van den Volkenbond. De heer Colijn. schijnt daarvan niet veel te verwachten en oriënteert zich meer naar de oude neutraliteitspolitiek. Het optreden van onzen minister van Buitcnlandsche Za ken te Gencve heeft bijgedrgen tot onder mijning van den Volkenbond. Spr. richt zich tegen te vergaande voor nemens in zake kruiserbouw. De regeering wake tegen het steeds opvoeren van het aantal groote schepen, het kleine materiaal moet op den voorgrond staan. De zuinigheid blijvè op defensie-gebied zooveel mogelijk betracht. Spr. maakt ernstig bezwaar tegen de wij ziging der Tariefmachtigingswet, dringt op spoed aan bij het bestrijden der icugd- werkloosheid, zegt den brief der negen man nen over Nederlands financiën onjuist te achten en meent, in dit verband, dat de presidént der Nederlandsche Bank aan dit schrijven niet had moeten medewerken. De meening der negen, dat het Nederlandsche volk in al zijn geledingen op te grootcn voet leeft, is een schrijnende miskenning van het leed van zoovele werkers, ook ten plattelande. Het budgetrecht der Kamer. De antï-revolutionnaïre afgevaardigde, de heer Schouten acht steun van den export noodig ter bevordering der industrie. Spr. is voor uitbreiding van het aantal hectaren bouwland/echter niet voor uitbreiding van de oppervlakte weidegrond. Voorts vraagt spr. of de regeering wil bevorderen, dat ook ten opzichte van het Werkfonds bet budgetrecht der Kamer wordt gehandhaafd, wat z.i. niet altijd het geval is geweest. De lasten moeten, zoo meent de heer Schouten- niet naar de toekomst verlegd wor den; dat is speculatie, waarin spr. en de zijnen niet met sommige roomsch-katholie- ken willen meegaan. Ernstig moet worden gepoogd, de uitgaven omlaag te brengen, Het geloof in Gods souvereiniteit doet de a.r. fractie het beleid der regecring in het algemeen steunen. De heer Dc Geer vroeg van het kabinet, dat bet de vraagstukken der echtscheiding der Zondagsrust en der Begraafwet tot een goed einde zal brengen. Hij maakte bezwaar tegen het ambtenarenverbod voor pacifisti sche vereenigingen. Omtrent de belastingontwerpen behield spr. zich het oordeel voor. Verontwaardigd protesteerde hij tegen het anti-semietisme. Niet naar den afgrond! De heer Teulings (roomsch-katholiek) wil geenszins het loslaten van de budgetaire teugels, doch wil de beteekenis van de volks huishouding primair zien tegenover die van de staatsbegrooting. Wanneer men in aan merking neemt, dat de regeering thans de drievoudige last op zich neemt van sanee ring der begrooting, uitbreiding der defen sie en bestrijding der werkloosheid, dan kan men deze begrooting tegenover die van 1937 niet ongunstig noemen, al blijft de toestand ernstig. De credietwaardighcid van ons land is geenszins geschokt en in dit verband keurde spreker het manifest der negen mannen af ITet is onjuist dat we naar den afgrond glijden, zegt. spr., die het voorts on toelaatbaar acht, dat de president der Ned. Bank het stuk mede-onderteekend heeft. Spr. steunt in het algemeen de plannen der regeering. Heden gaat de Kamer verder. Koning Leopold's komst Zijne Majesteit zal het Belgisch monument te Amersfoort bezoe ken. Naar gemeldwordt zal koning Leopold van België, vergezeld van H.M. de Koningin op 22 dezer des namiddags een bezoek brengen aan het Belgische monument te Amersfoort. Schaken HET AVRO-TOURNOOL De partij tusschen Capablanca en Alje- ohin, welke Dinsdag tc 's-Gravenhage na 44 zetten werd afgebroken, is gisteravond te Amsterdam voortgezet. Na 48 zetten werd de partij remise gege ven. De stand luidt thans: 1. Fine, 2 punten; 2. Euwe, iy2 punt; 3, 4 en 5 Aljechin, Keres en Capablanca 1 p. 6, 7 en 8. Flohr, Reshevsky en Botwinnik, ieder y2 punt. De derde ronde wordt hedenavond te Rot terdam gespeeld. Alle doelpunten voor de rust. De poging van een Continentale ploeg om Engeland op eigen terrein een nederlaag toe te brengen, is wederom mislukt. Gisteren viel Noorwegen de eer te beurt, om het 'tegen de voetbalgrootmeesters op te nemen. Hef resultaat van den wed strijd, welke voor 40.000 toeschou wers te Newcastle-on-Tyne is ge speeld, was een alleszins verdiende 40 zege voor dc Engelschen. Met de rust reeds was deze stand be reikt. De wedstrijd werd onder begunstiging van prachtig weer gespeeld. Er ontwikkelde zich een levendige, fraaie partij voetbal, waarbij de Noren door uitstekend samen spel toonden, een goed ingespeeld elftal te vormen. De gasten speelden vol geestdrift en toonden een knappe balbehandeling, maar de voorhoede schoot te slecht om suc ces tc hebben. Daarbij kwam, dat de Engel- sche verdediging den Noorschen aanval lers slechts zelden de gelegenheid schonk om een werkelijk behoorlijk schot in tc zen den. Aan de andere zijde daarentegen liet de Engelsche aanval de Noorsche verdediging nauwelijks met rust- Na achttien minuten opende linksbuiten Smith de score en zeven minuten latei- moest Johanscn voor de tweede maal vis- sclien, weer werd dit doelpunt van links ge- maakt, ditmaal door linksbinnen Dix. De Noorsche verdediging werd telkenmale uit haar verband gerukt en ten slotte maakte de jeugdige midvoor Lawton er in de 36ste minuut '30 van. Vijf minuien voor de rust besloot, links buiten Smith een snellen ren met een prachtig schot, dat den Noorschen doelman te machtig was. Met 40 ging de rust in. Na de hervatting bleek, dat de Engelschen zich met dc vier doelpunten tevreden stel den. Spelpeil en tempo daalden; gescoord werd er niet meer, zoodat het einde met onveranderden stand kwam. AMSTERDAM, 9 Nov. Veemarkt. 209 vette kalveren, le kw. 727S ct., 2e kw. 62—70 ct, 3e kw. 52—60 ct. per Kg. levend gewicht; 44 nuchtere nuchtere kalveren f 611 per stuk, 131 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 —110 Kg. 6162 ct., zware varkens 6061 ct., vette varkens 5960 ct. per Kg. slacht- gewicht. Overzicht: Vette kalveren aanvoer matig, handel gedrukt., prijzen hooger, ecnigc zeer beste boven noteering. Nuch tere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens zeer matige aanvoer en handel, prijzen lager. MEDEMLIK, 8 Nov. Witte kool 90—91 ct., roode kool 1—2.20, gele kool 1—1.20 per 100 Kg., bloemkool 4.90—6.20 per 100 stuks, uien 1.40—1.70, gele nep 2.85 per 50 Kg., wortelen 11.90 per 100 Kg. WARMENHUIZEM, 9 Nov. Roode kool 1.20—2, witte kool 0.90, nep 5.10, drielingen, uien 2.70, uien 2.70, uien 3.10, grove uien 2.90. Aanvoer: 7S50 Kg, roode kool, 12700 Kg. witte kool, 50 Kg. nep, 1975 Kg. uien. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I)

Schager Courant | 1938 | | pagina 5