lazen voor U S.C De ambtenaar mag zich niet vermoeien reinigt alles! Radioprogramma door edgar ric_ burroughs No. 28. In de overtuiging, dat het blanke meisje alleen was, waren de wilden niet al te voor zichtig by hun aanval. Lang voordat het no dig was, sprongen ze op en renden, luid schreeuwend met hun speren zwaaiend, op haar af. Een ogenblik was Helen als verlamd van schrik. Toen, ondanks haar moeheid, werd ze als het ware geëlectriceerd, ze keer de zich om en vluchtte. Licht en getraind scheen het een ogenblik dat haar voorsprong zich vergrootte. Als ze het bos kon bereiken, kon ze hen misschien ontkomen, maar ook de wilden renden, wat ze konden. Juist toen het leek, alsof Helen zou winnen, werd haar de weg versperd door een grote leeuw, die uit het kreupelhout te voorschijn kwam. De wilden maakten groot misbaar. Het dier, dat door al dat geschreeuw verwonderd om zich heen keek, bleef een ogenblik stil staan en de arme Helen zat nu in de val. Ze *on niet voor- en niet achteruit. Ze keerde zich naar rechts een moedige maar nutteloze poging om zichzelf te redden. De leeuw volgde haar. De drie krygers, die niet bang schenen te zijn, renden naar het dier toe, mis schien konden ze het neervellen, maar op dat ogenblik struikelde Helen en viel. Uit de Pers van heden Lol- EEN „KANS" GEMIST uitzondering is het Nationale Dagblad SB.) van meening, dat de Daviusster, 't ilsche embleem ergens gemist werd waar aanwezig had behooren te zijn. Dat is ct Avro-schaaktournooi. Nationaal-socialistische orgaan schrijft: wapperde een serie vlaggen in de zaal lie zullen dus ook wel meereizen en ren wapperen. Ook de roode Russische idvlag met de sikkel en hamer ter eere meest er Botwinnik. Eén vlag hebben werkelijk gemist: de Davidsster, het- welhaast onbegrijpelijk is als men be kt, dat Fine en Reschewski tot de zonen het oude Volk behooren. En hier zou st niemand zich er aan ergeren, omdat oen internationaal tournooi is. Echt omer van die mooie kans. N VLAG, DIE DE LADING NIET DEKT. icht- 'e Nederlander (chr. hist.) is van mee- fj, dat de strijd op politiek terrein open- gevoerd dient te worden en kant zich fel on het kerkelijk maandblad „Evangelie Volk", dat naar men weet van nationaal- 1 de rialisfisclie smetten wordt verdacht. De nen. slerlander schrijft: het niet noodig is zich al te be id te maken over het aantal door het. A'/ftUonaal-socialisme ee'in fee teerden de tijdwijze der N.S.B. zorgt wel voor beper- van dat aantal is het toch goed alle "rallen te signaleeren, waarin op bedekte ne voor de verderfelijke beginselen pro- rdnda wordt gemaakt. Want in die ge ilen kan 't gevaar bestaan, dat argeloozc den erin loopen en, verblind door een ponen schijn, de kern niet meer kunnen nne ■el. iroe oeps Temeer is dat noodzakelijk als die kern der! 'IU^ 'n godsdienstig; kleed. tts DE JUISTE WEG IS NIET STEEDS DE KORTSTE. Dr. Kortenhorst beëindigt een artikel over »t adres der negen mannen in de „R.K. OIV erkgever" met deze vergelijking. Wanneer een drenkeling aan onze West- ust door den stroom zeewaarts wordt ge- okken, dan doet hij verstandig, al is hij eJog zoo'n voortreffelijk zwemmer, niet te c ogen tegen stroom en getij in, de kust te f 'reiken, hij zou zijn krachten tevergeefs tmitten en zijn redding in de waagschaal ellen. De eenige methode is in zoo'n geval et den stroom mee te gaan om bij opko- 'en|iend water een eind verder het vaste land naderen. Onder de tegenwoordige omstandigheden loet een Minister van Financiën niet al- ecn een goed zwemmer zijn, maar ook een :oed kenner van eb en vloed. Laat hij daar om niet te veel luisteren naar de raadgevers op het strand, die vanuit de verte hem toe roepen, dat hij langs den koristen weg zijn badkoetsje weer moet trachten te naderen. Het zou hem toch niet lukken en het zou levensgevaarlijk zijn! RIJKSUITGAVEN EN -INKOMSTEN: GEEN ROTSBODEM. Het Volk is zeer tevreden over bet con gres van S.D.A.P. en N.V.V. over de sociale verzekering, Zondag te Amsterdam gehou den. Speciaal roemt het de rede van den heer van de Kieft die met groote overtui ging de financiering der sociale maatrege len besprak. En wie naar hem luisterde, moest wel tot de overtuiging komen, lezen wij. dat daar waarlijk reden voor bestaat! De waar borg voor de uitbetaling van dc arbeiders- pensioenen, de fondsen, staan bloot aan een hardnekkige aanval van bet grootkapitaal, van de banken en de particuliere verzeke ringsmaatschappijen. Deze willen de fond sen binden aan de rijksuitgaven, inplaats van ze te baseeren on oen gezonde verzeke- ringsgrondslag. De rijksuitgaven en inkom sten wie daarop bouwt, doet het niet op rotsbodem- Het was een noodzakelijk congres. En oen zeer belangrijk congres. De moderne ar beidersbeweging wees er de weg mee naar een afdoende verbetering van de sociale verzekering. Zij gaat daarop niet prat en is niet hoovaarig. Het is haar plicht. Laten wij er ons over verheugen, dat zij haar plicht zoo diep voelde en hem zoo goed ver vulde, aldus besluit het hoofdblad der so ciaal democratische beweging in Nederland. NIET DOOR DWANG, MAAR DOOR DRANGI Een van de onderdeelen van de nieuwe plannen onzer regeering tot bestrijding der werkloosheid is het bevorderen van het deelnemen aan de verschillende vormen van cuRureele zorg zooals de arbeid in werk kampen, centrale werkplaatsen gemeente lijke werk-objecten en herscholing. Als middel hiertoe wil de regeering onder meer overgaan tot de invoering van een Staat-van-Dienstboekje voor icderen leer plicht vrijen minderjarigen jongen. Een dergelijk boekje zal zoowel de werkgevers als dc overheidsinstanties in staat stellen, zich een duidelijk beeld er van te vormen, op welke wijze de toekomstige deelnemer aan het normale arbeidsproces zijn ledigen tijd heeft doorgebracht. In plaats van zooals van zekere zijde geschiedt hierin een ringelooren der jeugdige toekomstige arbeiders te zien, gelooft het Handelsblad, dat hierin veel meer een belang van werk nemers en werkgevers beide wordt gediend. Ongetwijfeld kan in dit boekje een vorm van drang liggen om den jeugdigen werk- looze te nopen zijn ledigen tijd goed en nuttig te besteden. Maar hiertegen kan toch nauwelijks bezwaar bestaan. Wie meent dat voor Nederland verplichte arbeidsdienst, met dwang dus, onnoodig is, moet aantoo- nen dat met Zachten drang inderdaad kan worden volstaan. Dat deze laatste niet ontbeerd kan worden heeft de op geheel vrijwillige deelneming gerichte practijk ge leerd, die met het werk der arbeidskampen enz. slechts ongeveer 16% der jeugdige werkloozen wist te bereiken. De regeering wil het nu met drang pro- beeren. Mislukt dit, dan zal de dwang niet kunnen uitblijven. De proef, is belangwek kend en wij gelooven, dat men haar een eerlijke kans moet geven, maar dat men dan ook, wanneer mocht blijken dat de stimulans uit dit systeem onvoldoende is, niet zal aarzelen tot een vorm van arbeids- leerplicht over te gaan. In elk geval, en welke methode men ook kiest, zal er spoed betracht moeten worden. Elke dag dien onze jeugd langer leegloopt, verzwakt haar mo reel. Nicuive bepaling omtrent het voorlezen van akten door amb tenaren van den burgerlijken stand. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op zijn rondschrijven van 12 Juli j.1. op verzoek van den minister van Justitie het volgende ter kennis van bur gemeesters en wethouders gebracht. Bij genoemd rondschrijven werd er op ge wezen, dat aan liet voorschrift van artikel 21 van het. Burgerlijk Wetboek nopens voor lezing van akten van den burgerlijken sland aan verschijnende partijen, mitsga ders aan de getuigen, stopt de hand dient te worden gehouden. Intusschen is gebleken, dat bij voltrekking van meerdere huwelij ken achtereenvolgens, van de amb tenaar moeilijk kan worden ge vergd. dat bij de akten zelf voor leest. Met het oog hierop kan er in worden berust, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand, indien hieraan dringende behoefte bestaat, de huwelijksakten in zijn tegenwoor digheid en onder zijn verantwoor delijkheid doet voorlezen door con assistent. Hiertegen schijnt, gelet op artikel 21 van het burgerlijk wetboek, geen overwegend bezwaar te bestaan, daar de met voorlezing belaste persoon, dan geen zelfstandige rol vervult, maar geacht kan worden te zijn het instrument van den dienstdoenden amb tenaar. In alle andere gevallen zullen de ambte naren de akten zelf dienen voor te lezen. Noodlottige fooi De Gooi-Express moest het gratis vervoer weer sloppen! De pret van korten duur. Sinds gistermorgen half twaalf is het weer afgcloopen met het gratis vervoer op het traject AmsterdamHilversum v.v. per Gooi-Express. Toen de bus, die om elf uur geheel bezet met gratis-meerijdende passa giers uit Amsterdam vertrok, in Hilversum aankwam, heeft de politie geconstateerd, dat er reizigers waren, die den chauffeur, na uitgestapt te zijn, een fooi gaven. En dat mag niet. Ook liet geven van een fooi aan den chauffeur wordt beschouwd als een geca moufleerde vergoeding. Op verbod van de politie beeft de exploi tant van dc Gooi-Express den dienst stopge zet. Zooals bekend, werd Dinsdagmiddag het verbod van gratis vervoer, dat tegen dezen wilden busdienst was uitgevaardigd, opgeheven. Trouwlustige ^puzz'ekoning" Maximum straf geëischt. Het Amsterdamsche gerechtshof zette gis teren de behandeling voort van de strafzaak tegen een man, die zich „puzzlekoning" noemt, doch die tegelijkertijd expert is in het aanknoopen van relaties met dames. Hij maakt zijn slachtoffer wijs, dat hij trouwplannen heeft, weet haar geld af te troggelen en van trouwen komt niets. Dit maal was, zooals wij onlangs uitvoerig ge meld hebben, een goedgeloovige dienstbode de dupe geworden. Dc man, die reeds 16 vcroordeelingen achter den rug heeft, hield vol, dat nij nooit geld van het dienstmeisje ontvangen had. De procureur-generaal eischte den maxi mum-straf tegen den puzzlekoning, n.1. drie jaar gevangenisstraf. De verdediger achtte de feiten niet bewe zen en pleitte vrijspraak. Arrest 23 November. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VRIJDAG 11 NOVE3IBER 19S8. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. g OO9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.), 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. I.20 KRO-orkest en solist. 2.053.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Orgelconcert. 4.00' Berichten en gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Melodisten en solist. (5.005.15 Gramofoomuziek). 6.00 and- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauscrie. 7.35 Letlands programma. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. 9 15 Programma, gewijd aan Neerlands' Weer macht. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Piano-voordracht. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonmuziek. I.20 AVRO-Amusementsorkest m.m.v. de AVRO-girls en solist, (gr.opn.). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Herdenking van de Wapenstilstand. 3.00 AVRO-Dansorkest en solisten, bericht. 4.00 Gramofoonmuziek, 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda. 6.00 De Ramblers. 6.30 Literaire causerie. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wy?" 8.00 Trioconcert. 8.30 Causerie „Film ak. maatschappelijk ver schijnsel". 9.00 Voor schakers. 9.01 Radiotooneel met muziek. 9.30 Fantasia. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Vioolduetten. 11.30 Jazz-muziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON maurice walsh 35. VIERDE HOOFDSTUK. 1. Paddy joe Long's wit geschilderde huisje piet de groene .ialoesieën keek neer op de wijde 50- bocht, meer dan een halve mijl lang, van het „Ladies Strand" van Ballybwingan. Aan de eene zyde verhieven zich zwarte en roode rot sen kaarsrecht op tot zachte glooiende toppen vol zeegras; aan de andere zyde stak een met gras begroeide kaap /er in zee uit, met op zijn uiterste punt een oude Noormannentoren. Daartusschen strekte de schitterende, blauw groene zee zich als een vloer uit tot waar de verre horizon een strakke lijn leek, getrokken tusschen de hooge zwarte muren van Loop Head en Kerry Head, meer dan twaalf mijl i, r lang. Een trage branding, in zachte schuim- 'j randen brekend op het goudgele strand zong j f een slaperig lied; de zon, vol en mild deze iel heiige herfstdagen, strooide haar gouden jjri schijnsel overal in het rond. Voor het huisje strekte zich een groen I grasveld uit met ten groote rotspartij in het midden; Norrey, Paddy Joe's mooie, rijzige jonge vrouw, wandelde om die rotspartij rond en hekeek met berusting in het hart de schade, die de herfst onherroepelijk in de Planten had moeten aanrichten. Zij had één van Paddy Joe's havelooze hoeden over haar lichtblonde haar getrokken en droeg een lan gen prikkelsteker in haar gehandschoende rechterhand. Het kleine groene poortje van het strand- pad kraakte achter haar open en de lande lijke brievenbesteller kwam sukkelig over het grasveld aansloffen. „Morgen, Tade!" „Goeden morgen, mevrouw! Wat een weer tje hebben we toch, de hemel zij geprezen en dan nog wel, nu alles op apegapen ligt om een droppeltje regen. Niet één ei is er deze week gelegd in het heele dorp." „Goed dat je het zegt, Tade Als je langs Willie Carroll omt, wil je hem dan zeggen, dat hij me vier en twintig van z'jn beste eieren stuurt en een paar syphons spuit water." „Graag, mevrouw. Hij hïeft vaut wel een partytje voor u achtergehouder dat kunt u gelooven." Aan de eene zijde van het grasveld stond een naar alle kantei. open tuinhuisje, met uitzicht op zee en vandaar klonk een nadruk kelijk gebrul. - „Maak, dat jullie weg komt! En vertei hem niet, dat ik gezegd heb, dat hij een glas bier moest hebben." „Een glas bier? Graag, Paddy Joe. God zal je zegenen!" En nadat hij Norrey een bundeltje brieven en een courant in omslag in de hand geduwd had, schuifelde Tade vlug uit het gezicht. Norrey wandelde over het gras het tuin huis binnen; bij haar komst gingen haar mans voeten van hun rustplaats op zijn schrijftafel naar beneden. „Wijf!" protesteerde hij. „Weet je niet hoe druk ik het vanmorgen heb?" Hij was bezig zijn pijp te stoppen, terwijl hij een sohrijfbloc op de knieën hield, waarop ;.og geen letter te lezen stond. Norrey keek naar de verzameling brieven in haar hand. „Allemaal je gewone troep be wonderaars," zei ze, met een vernietigenden blik. „Voor het meerendeel van allerlei malle wichten. Ik begin haast te denken, dat je grootste publiek uit dames en niets meer dan dames bestaat, Paddy Joe, mijn schat!" ,.Ik moet tenminste de vrouw nog tegen komen. bij wie ik niet een potje breken mocht," zei Paddy Joe pedant. Zij gaf hem een klap on zijn met grijs doorspikkeld zwarte haar met een dubbel ge vouwen krant. „Daar heb je je „Kerryman" ik zal je brieven wel even door kijken." Paddy Joe stak zijn pijp in de brand, Nor rey ging op een ^oek van de schrijftafel zit ten en stak een sigaret op en een tijd lang he?rsehte er stilzwijgen in de zonnigi ruim te, enkel onderbroken door het openscheuren van een envelop en het geritsel van papier. Plotseling stiet Paddy Joe een forschen vloek uit. „Gerechte goden! luister eens even: Vandaag zijn voor het politiegerecht van Castleinch, ten overstaan van den politie rechter McEnri veroordeeld tot resp. één en drie naanden, Rogue McCoy, naar zijn zeg gen ketellapper en Shamus Og Coffey, ker misreiziger, ter zake va. ernstige mishandeling bij gelegenheid van de groote jaarlijksche paardemarkt van Castleinch „ik was er al bang voor, dat het op zooiets tusschen Shamus Og en Rogue zou uitloopen, ik wil c wat oin verwedden, dat ik weet, wie daar met haar rooden ko^. achter zit „Uit de getuigenis, die voornamelijk afge legd werd door den bekenden en alom bemin den reizenden koopman Jamesy Coffey, vader van een van de beklaagden, is gebleken, dat mevrouw Elspet Trant van Dounberg „S-s-s-s-t!" Norrey bracht hem tot zwijgen met een ongeduldig handgebaar. De brief, dien ze aan het lezen was, interesseerde haar blijkbaar hevig. Paddy Joe doorliep haastig de kolom politie berichten. „Zoo!" riep hij uit. „Ik had het mis. Het had heelemaal niets met Julie Brien te maken. Jongens! Ik had een pink willen geven om dat te hebben kunnen bijwonen." Norrey las haar brief uit en keek op. „Ga verder," zei ze rustig, „lees het me maar eens voor!" „Het moet een allemachtig aardige knok partij geweest zijn," zei Paddy Joe met een stem, waarin de spijt, dat hij er niet bij had kunnen zijn, nog na klonk. „Je herinnert je alles,, wat ik je van Rogue McCoy verteld heb Rogan Stuart, zooals hij eerst heette. Daar heb je het dan, er staat boven: De ketellapper als vechtersbaas de Zwarte Hoofdman delft het onderspit." En hij ging verder met het levendig verslag van alles, wat er zich in het gerechtsgebouw van Castleinch had afgespeeld. „Kapitein Butler is nog niet zoover hersteld, dat hij het ziekenhuis heeft mogen verlaten," las hij tot besluit, „maar hij verkeert niet meer in levensgevaar. Dat zal hem een goede les zijn die allang voor hem in het vet lag." „De rechter was wel heel streng," vond Norrey. „Een maand is het allerminste wat ze een zigeuner geven, verdiend of onverdiend," zei Paddy Joe luchtig, „en Shamus Og heeft meer op zijn kerfstok." Norrey hield den brief op. die haar zoo zeer m beslag genomen had. „Luister nu eens hier," zei ze ernstig en bedaard. „Hy is gedateerd van Kampeerterrein Owenglass Brug, Cast leinch, den morgen van de groote paarden markt verder niet. Hij komt van Rogue McCoy." „De morgen van de markt!" Paddy Joe ging er eens recht bij zitten. „Vooruit, meid, lees op dan!" „Beste Paddy Joe Long, Ze hebben de naald in den hooiberg gevon den en ik dacht, dat het maar wijzer was, je daarvan even op de hoogte te brengen. Het gebeurde gisteravond. Shamus Og Coffey, die tusschen twee haakjes alleen hierheengeko- men is, om zeker iemand te laten zien dat hy een schoon blaadje omgeslagen heeft Shamus Og en ik waren dan op weg om ons met tamelijk droge kelen naar den herberg van Mickeen te begeven, toen een zekere jonge weduwe toevallig van het terras van het hotel „het Wapen van Desmond" naar beneden keek met een onmiskenbare uitdrukking van her kenning in haar oogen; en dat, terwijl ik zon der dat er sprake van eenige twijfel was, als bonafide ketellapper was aanvaard door een paar van de meest doorgewinterde jongens van den weg. Ze was op dit moment niet in goed gezel schap, maar wonderlijk genoeg, voornoemd ge zelschap scheen my niet te herkennen..." Paddy Joe sloeg met zijn vuist op de tafel voor hem. Dat was Eudmon Butler. „Ga voort, alsjeblief." Ze heeft toen niets gezegd, maar dienzelf den avond, een heelen tijd later heeft ze me op den weg naar het kamp opgewacht. Ze was alleen en ze was redelijk. We hebben een tijdje loopen praten en, daar ik wel wat aangeschoten was, heb ik allerlei uitge kraamd, wat ik op dat oogenblik voor hooge wijsheid hield, maar wat me dezen morgen, nu ik weer bij mijn positieven ben, en niet vrij van haarpijn daarbij, om met Jamesy Coffey te spreken, een hopeloos gedaas ljjkt. Zeg me nu, wat ik verder moet doen. Maar één ding moet ik je smeeken, mijnheer mijn beschermer, tracht niet me uit gezelschap te verwijderen als een slak uit zijn huisje. Nog niet. Ik pas hier zoo bizonder goed, en al snauwt hij me dan ook voortdurend af, toch geeft Jamesy Coffey mij een gevoel, wat heel bevredigend voor mijn ijdelheid is dat de troep zonder mij niet meer bestaan kan. O, wat ben ik je dankbaar. Vanmorgen hebben wij het druk. Daheen, onder ons gezegd een juweel van een jongen, en ik gaan samen naar de markt om te zien of we Copaleen Rua aan den man kunnen brengen. Onderweg zal ik dezen brief op de bus doen. Misschien loopen we wel weer tegen de jonge dame aan. want Copaleen Rua is geen verkeerd beestje, geboren voor de groote jacht en zonder een kwade stee aan zich. We denken hier nog een week te blijven en gaan dan naar het eiland Tarbert, waar Jamesy een oude ijzeren schuit voor de sloop gekocht heeft. Daar zul je me te allen tijde kunnen vinden. Wat jammer, dat ze nog altyd in zulk ver keerd gezelschap is! Steeds gaarne, je Rogue (Ketellapper). Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7