)necr over Duitschland De touringcar vermindert de werkloosheid Britsch-Italiaansch accoord Koning Leopold's bezoek Anti-Semietisme is on-Nederlandsch Dc A T.O -bussen niet rendabel EERBERICHT Het beroepsgeheim van .den journalist CENTRALE VERWARMING Laan. Schagen Tel. 20. IfERDAG 12 NOVEMBER 1938. 83* Jaargang. No. 18735. r cfer N.V. Uitg.-Mif. „HoHondt Noorderkwartier" ELS PROTESTEERT EN ONTKENT. ENLANDSCHE JODEN MOETEN ZICH KALM HOUDEN. Zoowel in Amerika, Engeland als frankrijk is men heftig verontwaar- ligd over de laatste jodenvervolgin- jea in Duitschland. De Fransche pers spreekt van een monsterachtige executie en van een vreeselijke wraakneming voor de daad van een enkeling tegen slachtoffers, die be halve dan ten opzichte van hun ras 5een enkel verband hebben met den noordenaar. In Duitschland schijnt intasschcn de woede bekoeld. De minister van propaganda, G3b- bels heeft de buitenlandsche pers ontvangen. Hij protesteerde en ont kende en vermaande de journalisten die de gruwelen zagen, zich objectief ie toonen. De Joden in het buiten land werden gewaarschuwd zich bui len de zaak te houden! Daarvan hoofdzakelijk zal de houding der Doitsche regeering afhangen. in de maatregelen tegen de joden ge en, noemen wij nog een verbod van het ezit hebben van vuur- of slagwapens. Het zakenleven ontwricht! actie van- de laatste 48 uur tegen de fcche winkels en ondernemingen heeft groot probleem .gesteld. Reeds werd te lijn medegedeeld, dat Joodsche winkel- naars zijn uitgenoodigd tot een onder- il mot nationaal-socialistische organisa- om te spreken over de beste wijze zoo Jdig mogelijk de zaken te hervatten. Het ttkt van zelf, dat men hierbij aandringt «arisch" mak-in van de zaken, doch ver gelijk zal eyn overgangsperiode worden l^teld. In afwachting hiervan moet wor- gezorgd, dat de zaken, welke tot nu welvarend waren, niet ten onder gaan en 'fnal moet worden voorkomen dat de dui den Ariërs, die in deze zaken werken, rkloos worden. Ook andere financïeele ^estukken doen zich voor en daarom riit men met ongeduld af, welke maat- rien de rijksregeering wil nemen om het vraajrstuk te regelen. Vierduizend joden gearresteerd? éigens in omloop zijnde geruchten zou *antal tot nu toe te Berlijn gearresteerde Wtn WOO bedragen. ,:an deze geruchten is echter geen beves- «"g te verkrijgen. ,l,pt aantal gearresteerde personen be- tc Mucnchen 1400. Meer dan de helft overgebracht naar het concentratie- P van Dachau. Hierboven een beeld van de geplun derde étalage's der Joodsche winkels te Berlijn. Op den achtergrond de Sy nagoge in de Fasanenstrasse, welke tijdens de anti-Joodsche demonstra ties in brand wer& géstoken. WERELDPERS STRIEMT DE WANDADEN. Eenstemmig keurt de wereldpers liet op treden, dat aan de middeleeuwen herinnert, af. De Fransche pers: De wereld verwondert er zich met veront- waarding over, dat in een zoo beschaafd land als Duitschland de misdaad van een enkeling kan leiden tot represaillemaatre gelen tegen slachtoffers, die met den moor denaar in niets anders dan 't ras in be trekking staan. De misdaad van een kind maakt het moge lijk, dat de regeering van een rijk met 80 millioen inwoners de meest sombere gebeur tenissen uit de middeleeuwen doet herleven. Engelsche pers: De Times, het bid dat doorgaans de mee ning van de regeering weergeeft, is van oordeel, dat geen buitenlandsche propagan dist, die erop uit is, Duitschland zwart te maken voor het oog der wereld, de beschrij ving van de brandstichtingen, mishande lingen en laaghartige aanvallen op een weer loos en onschuldig volk, die Duitschland gisteren heeft gedaan, zou kunnen overtref fen. Millioenen Duitse.hers moeten afschuw hehebn voor de oneer, die hun naam giste ren is aangedaan en de verantwoordelijk heid, waarin men hem heeft laten deelen. De „Daily Telegraph" verklaart, dat de orgie van beestachtigheid, die men gisteren in Duitschland kon zien, overal in de be schaafde wereld een rilling van afgrijzen zal verwekken. De wraak der nazie's is een der verschrik kelijkste dingen in deze eeuw geweest. De Amerikaansche pers: De tooneelen, die zioh gisteren hebben af gespeeld, kan niemand aanzien zonder zich te schamen voor de ontaarding van het menschdom. Wat men niet kan begrijpen, is, hoe zelfs de tegenwoordige meesters in Duitschland zich kunnen verbeelden, dat zij, door dit soort dingen toe te laten, zich voor hun groote schepping iets anders verwerven clan den afschuw van alle beschaafde menschen. DUITSCHE CONSULATEN IN AMERIKA BEDREIGD? De commissarissen van politie *e New York en Boston hebben gister middag verklaard, dat de Duitsche consulaten in deze beide plaatsen telefonische bedreigingen hebben ont vangen, dat de gebouwen zouden worden opgeblazen. Beide consulaten hebben politiebe scherming ontvangen. De Duitsche consul te Boston ont ving mededeeling, dat de aanslag he denochtend om kwart voor elven zou geschieden. In het bericht van het consulaat te New York wordt geen tijd genoemd. Te Washington hebben anti-Duitsche be toogingen plaats gevonden. OOK NEDERLANDSCHE EIGEN DOMMEN BESCHADIGD. Naar gemeld wordt hebben ook zaken van Nederlandsche joden te Berlijn schade op- geloopen. In vier gevallen hebben Joodsche Neder landers in Berlijn de hulp van het gezant schap ingeroepen, en in een dier gevallen is gebleken, dat de inboedel volkomen is ver nield. Natuurlijk hebben gezantschap en consulaat-generaal zich reeds hedenochtend na telefonisch te hulp geroepen te zijn, opge maakt om tusschen beide te komen. Een verzoek van ons gezantschap aan de Berlijnsche politie, hulp aan de Nederlanders te verleenen, had in de meeste gevallen suc ces. Zoo werd hij een Nederlandsche firma in de Leipzigerstrassc een dubbele politie post geplaatst, die elke vernieling verhin derde, Toen de consul-generaal mr. Van Schreven en mr. van Houten van het ge zantschap zioh daarvan persoonlijk hadden overtuigd, kwamen zij gistermiddag in de zelfde wijk iets later in een moeilijk parket, zegt de N.R.C., doordat het publiek meende, uit buitenlandschen mond critiek te heb ben gehoord. De politie kon echter na enkele moeilijke mi nuten verder gevaar voor onze officieele vertegenwoordigers verhinderen. Dezen hebben zich ook onmiddel lijk moeite gegeven de bij de Ne derlandsche onderdanen aangerich te schade door de politie te laten op nemen. Hierbij hebben zij de wel zeer in teressante ervaring moeten opdoen, dat de politie niet bereid bleek zich om schade te bekommeren, omdat naar zij zelf verklaarde: „De actie van hoogerhand was bevolen". Engeland, Frankrijk en Amerika profesfeeren Naar uit Tokio vernomen wordt, heeft het Japansche ministerie, van buitenland sche zaken op 7 Nov. geheime nota's ont vangen van Engeland. Frankrijk en de Ver- Staten, waarin geprotesteerd wordt tegen het sluiten van de vrije scheepvaart op de Yangtze. Binnenkort zal op de nota's wor den geantwoord. In marinekringen al dus het Japansche agentschap is men zeer ontstemd over dit protest, aangezien geen dezer drie mogendheden ooit gepi'o- testeerd heeft, toen de regeering Tsjang Kai Sjek de scheepvaart op de Yangtze af sloot door versperringen en mijnen. WOENSDAG A.S. IN WERKING. Op 16 November zal de BritschItaliaan- sche overeenkomst in werking treden. Op dien dag zal Lord Perth den „koning van Italië" keizer van Abessinië, zijn geloofsbrie ven overhandigen. Gala-diner, waar Koningin en het Prinselijk Paar mede znllen aanzitten. Naar de Msb. verneemt, zal de Belgische gezant, baron Herry op 23 dezer in het lega tie-gebouw aan de Jaeob Catslaan te 'sGra- v.enhage een gala-diner geven ter eere van het bezoek van Z.M. Koning Leopold. Naar vernomen wordt, zullen H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard aan dit dinér aanzitten. Ook de minister president, dr. Colijn en de minister van bui tenlandsche zaken, mr. Patijn, zullen tot de gasten beliooren. En met de christelijke naasten liefde in strijd, zegt de minis ter. De in het Tweede Kamerverslag inzake de Juslitiebegrooting bedoelde excessieve uitingen van anti-semïetischen aard veroor deelt de minister, naar hij in de memorie van antwoord zegt, zeker niet minder dan de leden, in het verslag aan, het woord. Naar zijn meening zijn deze uitingen, waar zij de me n schel ij ke waardigheid van een gedeelte onzer landgenooten pogen aan te randen, met de christelijke naastenliefde te eencn male in strijd. Het behoeft geen betoog, dat zij evenzeer immoreel moeten wordengeacht en on-Ne derlandsch, immers ingaande tegen onze' beste vaderlandsche tradities. justitie en echtscheiding Aanvullend, wetsontwerp ver schenen. Naar wij vernemen, heeft een ontwerp van wet, houdende aanvulling van de be palingen in het Burgerlijk Wetboek en in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring, betreffende echtscheiding en ontbin ding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed, het departement van Justitie verlaten. Sterfte mond- en klauwzeer Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 30 October t.m. 5 November bedragen 198 run deren, 208 kalveren, 108 varkens en biggen en 12 schapen. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken 5301 run deren, 5641 kalveren, 4285 varkens en big gen, 347 schapen en 79 geiten. „Laat de auto's vrij, want den weg betalen zij." Onder overweldigende belangstelling heeft te Den Haag het comité van actie van het Nederlandsche touringcarbedrijf een open bare vergadering gehouden, waar verschil lende sprekers de kwestie van het autobus- senvervoer hebben behandeld. De heer F. de Mos te 's Gravenhage heeft het woord gevoerd over „Onze volksvrijheid en de autobussenstrijd." Laat de auto's vrij, want de weg betalen zij! Spr. merkte op, dat in ons land van het „Wij leven vrij" niet veel is overgebleven. We vinden niet alleen overal bordjes „Ver boden toegang", maar voor de bussen ook „verboden uitgang". We mogen tegenwoor dig zelfs nie meer reizen zooals we wil len. Alle.s wat met het woord „vrij" te ma ken heeft, aldus spr.„ wordt in ons land genegeerd, zelfs „vrijspraken". Het zal nog zoover komen, dat men ons verbiedt te wandelen, omdat er een tram langs den weg loopt. De commissie van het R.A.P. heeft tot dusverre de vergunningen alleen geregeld, zooals dat de spoorwegen het beste uit komt. Gelukkig heeft de rechterlijke macht haar onafhankelijkheid bewaard. Het au- tohusbedrijf achtte de heer de Mos het beste middel tegen de werkloosheid, voor al tegen de jeugdwerkloosheid. Een auto busdienst ZwolleGroningen vervoerde 750.000 personen per jaar. Toen de A.T.O. den dienst overnam, daalde dit aantal tot 100.000. - Bij de stopzetting van de autobus- diensten wordt allereerst de kleine Dit nummer beval 16 pagina's man gedupeerd. En de spoorwegen worden er toch niet door gered. „Laat de auto's vrij, want den weg betalen zij," riep spr. onder luid applaus uit. De touringcar is voor bepaalde groepen en afstanden het moest geschikte vervoer middel. De touringcar vermindert de werk loosheid en brengt jaarlijks duizenden gul dens aan belastingen op. Deze rede werd voortdurend door applaus en opmerkingen geïnterrumpeerd. Autobussen kruipen niet door de mazen der wet. Hierna voerde mr. G. F. .J. Jongbloed het woord over „het vergunningsstelsel in de nieuwe wet." Mr. Jongbloed kwam er tegen op, dat men het voorstelt, alsof het comité van actie met onwettige middelen strijdt. De nieuwe wet autovervoer personen zal het tegenwoordige reglement vervangen. Spr. zette vervolgens uiteen, waarom de regeering thans met allerlei dwangmaatre gelen tegen het autobussen-vervoer moet optreden, terwijl met de nieuwe wet dit niet meer noodig wordt. Met opzet heeft men in 1935 in de bezuinigingswet, waarop het R.A.P. steunt, de machtiging zóó scherp omlijnd om de regeering niét al te groote macht te geven. De autobussen kruipen dus niet door de mazen van de wét, zooals de regeering het gaarne voorstelt. Als de wet autovervoer personen wordt ingevoerd, wordt het vrije autobus-verkeer vrijwel lam gelegd. In tegenstelling tot het vrije autobusbe- drijfs kunnen de Spoorwegen hun A.T.O.- busdiensten niet rendabel exploiteeren. Mr. Jonghloed toonde vervolgens met en kele zinsneden uit de memorie van toelich ting op het nieuwe wetsontwerp aan, dat ook de nieuwe wet zal dienen tot bescher ming van de spoorwegen. Thans zet het comité van actie met wetti ge middelen zijn strijd voort om te verhin deren, dat de nieuwe wet. zooals zij is in gediend, wordt ingevoerd. Ieder, die het behoud van de vrije autobussen voorstaat, moet deze actie steunen. Tenslotte voerden nog eenige sprekers uit de vergadering het woord. De opkomst van gisteravond 700 a 800 personen moesten worden geweigerd heeft wel bewezen, dat het publiek de actie steunt. DE BILT SEINT» Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Z.O. tot Z. wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op mist tegen den morgen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten.: Rui me rade wind, toenemende hcwolkin, met later kans op regen. Nieuwe wettelijke regeling niet noodzakelijk geacht. Ten aanzien van het beroepsgeheim van den journalist is de minister van Justitie, naar hij in een nota aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, van meening, dat de pro cedure tegen een Haagschen journalist op zich zelf de behoefte aan een nieuw-e rege ling niet heeft aangetoond. Ook overigens is hij, voorshands niet overtuigd, dat met de bestaande wettelijke bepalingen niet kan worden volstaan. Waar het hem intusschen bekend is, dat door het bestuur van den Ne- derlandsclien Journalistenkring ter zake een commissie is 'ngesteld, welker rapport nog niet hoeft uitgebracht, meent hij goed te doen zijn definitief oordeel in deze nog tot na het verschijnen van het rapport van de commis sie op te schorten. Pers-excessen. In het algemeen kan dc minister zich bij het oordeel van de leden aansluiten, die meenden, dat met betrekking tot maatrege len tegen pers-excessen groote voorzichtig heid geboden is: bij het effectief onderdruk ken van misbruiken van de vrijheid komt deze allicht zelf in gevaar. FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER ARPAD MOLDOVAN NIEUWE N I E D O R P Speciaal adres voor artistieke f o t o's en vergrootingen. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Bestellingen voor St. Nicolaas gelieve zoo spoedig mogelijk te doen. GEEN UITVOERING, HOE GECOMPLI CEERD OOK, OF WIJ MAAKTEN REEDS EEN DERGELIJKE EERDER. DE V TECHN. BQREAQ R I E S ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 - 2 lijnen 44504 J

Schager Courant | 1938 | | pagina 1