eynaud's boodschap I Duitsche Joden krijgen den doodsteek Het mes in de 40=urige arbeidsweek DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER aan het Fvansche volk „Wij komen achteraan!" 'Jsfand zeer ernstig maar niet onoverkomelijk Laan. Schaaen, Tel. 20. INDAG li NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10726. fa N.v. Uitg.-Mif „Rollondt Noorderkwartier" t'erdi ern« acht dpi de dat ani t iet sou atia Va ii I'h ii I 'rankrijks minister van finan- a, Reynaud. heeft Zaterdagavond aangekondigde rede gehou- Hij zeide zich te wenden tot Franschen om hen te spreken hun vaderland. ien er van overtuigd, dat. dc Franschen ian Frankrijk hebben gewanhoopt, al minister, ondanks de onzekerheid en eurstellingen van de laatste jaren. willen zij voor alles de waarheid i, hoe ernstig die ook zij, om er den tot strijden en overwinnen uit te put- leze waarheid zal ik u mededeeien. Ik ior u de balans van Frankrijk maken. U aantoónen, dat de beslissingen, die bbcn moeten nemen, niet het gevolg an willekeur, maar van den aard van raad. dat genezen moet worden. l Ik heb u een slechte en een goede >erdi odschap te brengen. Eerst de slech- ev(? boodschap: uw toestand is zeer dj nstig. En de goede boodschap: als k< hart moedig genoeg is, kunnen l101* ij er zeker van zijn de moeilijkhe- te boven te komen. Wij zullen klaarspelen", naud zeide vervolgens, dat de finan- l" relijkcnis met de strategie vertoonen. ™*Jaat voedt zich met de belasting, die hij as heeft. Indien ons inkomen vermin- jeemt ook het aandeel van den staat (staat is dus arm, doordat gij arm zijt- Rotste kwaad schuilt niet in de finan- nn den staat, maar in 't economisch van den staat.. Sedert, acht jaar leeft irijk in de crisis. In die acht jaar is de e groot geweest. Moe is de verhouding tien. de industrieën van Frankrijk en idere landen in vergelijking met 1930? Ik moet tot mijn leedwezen zeggen at wij achteraan komen. In 1933 luceerde Frankrijk meer gietijzer tv'°' an Duitschland: nu brengt het vier- lan VB iaal minder voort. De uitvoer van loze fabrieksproducten is met de elft gedaald. Het spoorwegverkeer met een derde verminderd. Er zijn 1118 (0.000 werkloozen meer dan verleden e°u|aar. Een aandeelhouder van een dipoote onderneming heeft sedert ne- ,an! 8en jaar zestig procent van zijn ka- U1 pitaal verloren en de rest bestaat uit 'ne franken, die meer dan de helft van hun waarde verloren hebben. lwe rvvijl bij ons dc activiteit in het bouw- "e, ijf met de helft gedaald is, is zij in Ischland de laatste negen jaar met zestig :cnt gestegen. De Fransche vloot is van ~~lerde plaats in 1900 teruggevallen tot de Ie in '1-4 en de achtste op dit oogenblik. .J, c schepen zijn evenals onze huizen, oud orden. Bovendien zijn wij getroffen door ernstige kwaal dey wapening. De drie isfers voor defensie vragen voor het vol- m dc jaar 25 milliard voor de vervaardiging wapenen. Deze 25 milliard beteekenen Die et wij fel d economische activiteit. Maar i, ens als een arbeider een fabriek verlaat, in een vliegtuigfabriek te gaan werken, Hen al zijn kameraden in geheel Frank- in, barder werken om hem te voeden en te nt« e(kn. De productie van Frankrijk moet "toog Welnu, zij neemt af. Er mo'et gehandeld worden want erotoste belangen staan op het spel ik de portefeuille van financiën aan- W irric, a Jus de minister, voorzag ik, dat zestig milliard zouden moeten leenen, in den toestand geen verandering ge- tcht werd. 'erblind naderden wij den afgrond. Als niet hadden ingegrepen, zouden binnen Itele maanden 250 francs gelijk hebben Haan met 1 pond sterling en later wcl- bt 500 francs met 1 pond sterling, het- fn de volledige ruineering van arbeiders, Iployes en ambtenaren zou hebben betee rd. }fen kent het lot van de Duitsche repu- van Weimar met zijn monetaire mar- 'inpen. Dat zal in Frankrijk niet geschie- ■d. want er zijn beslissingen genomen De l bering hpeft zich' daarbij laten leiden i "r den trots van bet Franscbman zijn en «I wonen in een vrij land. Vrijheid op eco- emisch gebied hangt samen met vrijheid "5 Politiek gebied. Reynaud leverde critiek P He aanhangers van de controle op de •gelmnrkt. "ii zeide: wij zullen in het kader van vrijheid oen nieuw nationaal inkomen Wieppen, dat de staatslasten zal kunnen "ragen. Voor de opleving van industrie en land- ^,Uv is het noodig. dat de uitgaven dalen tn 'Ie inkomsten stijgen. Er moeten maat delen worden genomen tegen de misbrui- «u bij de staatsbetrekkingen. Ilun aantal zal met 40.000 worden verminderd. Frank rijk heeft behoefte aan arbeiders. Er zijn vliegtuigen noodig. Het aantal arbeiders in de vliegtuig-industrie moet toenemen. De hervormingen zullen van het volgende jaar af vruchtdragen. Wat de openbare werken betreft: een land, dat 25 milliard aan wapening uitgeeft kan zich niet de luxe permitteeren tegelij kertijd groote werken aan te leggen. Reynaud sprak vervolgens over de ver kregen resultaten. Het tekort op de gewone begrooting is geheel verdwenen. De uitga ven' voor openbare werken zijn verminderd Het constante tekort van het vervoer in 't district Parijs is weggewerkt. In totaal is het tekort met 20 milliard verminderd. Met uitzondering van een bedrag van enkele milliarden behoeft nu slechts geleend te worden voor de defensie. En dit is nog slechts een begin. De balans van de Bank van Frankrijk is gesaneerd en de goudvoor raad op zijn juiste waarde gesteld. De werknemer behoeft niet meer te vree zen, dat door zijn vermeerderden arbeid slechts de winsten van zijn patroon zullen toenemen. De arbeidswetgeving zal een de finitief maar soepel statuut zijn. Het plan der regeering loopt over drie jaar. Gedu rende drie jaren mag niemand zijn mede werking weigeren. Men moet ook denken aan de toekomst: er is een decreet uitge vaardigd ten gunste van het geboortecijfer. De minister besloot zijn rede met er op aan te dringen, dat men zijn ongeduld beheerscht. Een land kan zich slechts op den duur verheffen. Zal Frankrijk dat kun nen, of liever zal het willen? Gii Fransche mannen en vrouwen, aldus Reynaud, zult op die vraag het antwoord geven. Internationale afschuw over de nieuwe maatregelen Na de Joden de Katholieken? Ongeregeldheden te München. In een rede te Gaenserdorf heeft Jury, gouwleider voor Beneden-Oos tenrijk, verklaard: „Wij zullen het vraagstuk van het politieke katho licisme oplossen op dezelfde wijze als het Joodsche vraagstuk." Als reactie op een door gouwleider Wag- ner gehouden rede, waarin hij het optreden der R.K. geestelijken hekelde, trok te Miin chen een groote menigte naar het paleis van kardinaal Faulhaber. Men wierp een aantal ruiten in en verdween vervolgens. De politie verrichtte geen arrestaties. Een milliard mark als boete voor den aanslag te Parijs geëischt. Uit het bedrijfsleven gestoo- ten! Ook de kunstwereld voor hen gesloten. Terug naar de middeleeuwsche ghetto's? HET BUITENLAND: „DE DICTATUUR IS DOL GEWORDEN! DEMON DER WAANZIN HEEFT EEN GROOT VOLK OVERMEESTERD!" De Duitsche regeering heeft thans officieel de bestraffing der Joden, als gevolg van den moordaanslag te Parijs aangekondigd. Mateloos har de decreten hebben Goering en Goeb- bels uitgevaardigd. Den Duifcschen Joden wordt een milliard mark boete opgelegd; zij worden volkomen uit het bedrijfsle ven gestooten en de door de terreur aangerichte schade moeten zij zelf vergoeden. Een en ander komt de Joden, groot en klein, op 3000 mark per hoofd. Alle theaters zijn voor hen gesloten, het vormen van ghet to's, afgesloten Jodenwijken, zooals in de middeleeuwen, word! overwo gen. De afschuw in het buitenland is mogelijk nog toegenomen, het Brit- sche kabinet is zeer bezorgd, omdat men vreest dat de plannen tot ver zoening met de dictatunrstaten schip breuk zullen leiden. Ook in Amerika is de verontwaardiging groot en daar gaan zelfs stemmen op tot verbre king van de diplomatieke betrekkin gen. Goebbels rechtvaardigt zich. Rijksminister Goebbels heeft gisteren te Berlijn gesproken over de jongste maatrege len. Hij betoogde, dat het zeer kortzichtig is, te beweren, dat het erg gemakkelijk te regeeren is in een staatswezen, waarin één man beveelt en het volk hem volgt. Wan neer een regeering, zooals de nat ionaal-so cialistische, aan haar volk gehecht is, wan neer zq haar eigen lot vereenzelvigt met dat van het volk, beteekent dat integendeel een ontzaglijke verantwoordelijkheid, gewaagde besluiten te nemen voor welker afloop lei- FRANKRIJK Belasting verhoogd Herwaardeering der goudvoorraden Het zwaartepunt van het herstel program, dat onder leiding van mi nister-president Deladier en den mi nister van Financiën Reynaud is uit gewerkt, ligt, zooals was te verwach ten, op het terrein der arbeidswetge ving. Door arbeid en soberheid tot wel vaart. 't Is het oude, beproefde recept dat in de decreten, welke door de Fransche regeering worden gepubli ceerd, in de praktijk wordt gebracht, door verlenging van den arbeidsdag en verhooging der belastingen. Het belangrijkste decreet heeft betrekking op den arbeidsduur. De 40-urige werkweek wordt gehandhaafd, doch voor een periode van drie jaar zijn, met het oog op den ernst der economische situatie, wijzigingen ge bracht in de toepassing van de 40-urige week. In beginsel is het stelsel van vijf werkda gen van acht uur afgeschaft. De arbeidsduur wordt, verdeeld over zes volle dagen of over vijf dagen en een halven dag. Voor do overuren is het volgende systeem ingesteld: de ondernemers krijgen de beschik king over een voorloopig „crediet" van vijf- lig uur. Om daarvan gebruik te maken be hoeven zij slechts het ministerie van arbeid te waarschuwen. De minister kan de rest van het „crediet" hij misbruik vervallen verkla ren. Indien liet „crediet" onvoldoende blijkt, kan de ondernemer steeds aanvulling vra gen, doch slechts-bij gedeelten van veertig uur. In tien dagen moet de minister op der gelijke aanvragen antwoorden. Indien geen antwoord wordt gegeven, wordt toestemming ondersteld. De betaling van overuren is als volgt ge regeld: voor de eerste 250 overuren wordt 10 procent extra betaald, van het 250ste tot het 400ste uur 15 pet., daarboven 20 pet. Collec tieve arbeidsovereenkomsten mogen niet vermindering van rendement of beperking van de moderniseering der uitrusting tot gevolg hebben. De van de arbeiders ge vraagde offers worden gecompenseerd, door dat van de patroons een belasting van 10 pet. wordt gelieven van de extra-winst, die het resultaat van de overuren is. Belastingen verhoogd. Van alle beroepsinkomsten wordt een bui tengewone nationale contributie van twee procent geheven. Inkomstenbelasting, per- soneele belasting en zegelrecht worden ver hoogd. De salarisbelasting wordt op 8 pro cent gebracht. Ook couponbelasting en be lasting op koffie, suiker, tabak, wijnen, wor den verhoogd. Er zijn eenige wijzigingen in de heffing dor belastingen gekomen. Nie mand zal meer dan 50 procent van zijn in komsten behoeven te betalen. Andere prikkels ter verhooging van de volkskracht. Naast de bovengenoemde maatregelen zijn in decreten vastgelegd wijzigingen der arbi trage-procedure bij arbeidsgeschillen, maat regelen ter verhoogine van het geboortecij fer, afschaffing der nationale loterij en maat regelen tegen belastingbedrog. Herwaardeering van de goud voorraad der Bank van Frank rijk. In overeenstemming met de reeds in Mar- seille door Deladier gedane toezegging is geen vvisselcontrole toegepast cn vertoonen de getroffen maatregelen ook geen beslist autarkische symptomen. Als middel om de positie van den franc te versterken zal een herwaardeering van de goudvoorraad der Bank van Frankrijk wor den toegepast, ding en volk tegelijkertijd in hun bestaan afhankelijk zijn. In de thans genomen maatregelen tegen de Jodien, wist Goebbels als steeds het volk achter zich, echter wat de relletjes betreft, die daaraan voorafgingen, wendde de mi nister zich met nadruk tegen dè bewering van de internationale Jodenpers dat de acties tegen Joodsche Zaken en sy- nagoges door de regeering zijn geprovo ceerd en georganiseerd. „Het. Duitsche volk was van een nog niet gekende opwinding vervuld. Het heeft zich overigens niet tegen de personen, doch slechts tegen de zaken gekeerd, aldus Goeb bels. „Men wilde een Duitschcn diplomaat neer schieten om daarmede een vertroebeling der betrekking tuschen Duitschland en de Europeesche groote mogendheden teweeg te brengen en aldus de opklarende interna tionale atmosfeer opnieuw te verstoren". Het schot is echter naar achteren afge gaan. Het Duitsche volk is scherphoorend geworden en heeft overeenkomstig gerea geerd. Dr. Goebbels schetste vervolgens aldus het D.N.B., hoe „belachelijk de bewering van een zekere kwaadwillende buitenland- sche pers is, dat de Duitsche Joden voor de te Parijs begane misdaad niet verant woordelijk zouden kunnen worden gesteld. Hij constateerde daartegenover, dat. juist de Duitsche Joden de eigenlijke schuldigen zijn. Zij werken in de geheele wereld tegen Duitschland en moeten nu ook de gevolgen dragen van hun veelvuldige misdaden". Binnen het kader der thans genomen maatregelen zouden de Joodsche zaken uit het Duitsche oeconomische leven moeten verdwijnen en overgaan in arisch bezit. „Het is een vernedering voor ons Duit sche kunstleven in een theater of bios coop naast een Jood te zitten." Er bestaat thans geen mogelijkheid meer door acties tegen zaken of ondernemingen de Joden te treffen, daar hun bezit in den kortst mogelijken tijd in Duitsche handen overgaat. Wie zich derhalve voortaan tegen dergelijke zaken of bedrijven wendt schaadt slechts het vermogen van het Duitsche volk Daarom mogen voortaan dergelijke acties niet meer voorkomen. Wie deze zou willen ondernemen bezondigt zich tegen het Duit sche volksvermogen en is de overeenkom stige straf te verwachten. De regeering hondt de wacht. Zij zal geen provocatie van het internationale Jodendom onbeantwoord laten. De Joodsche kwestie zal binnen den kortst mogelijken tijd tot een voor het gevoel van het Duitsche volk bevredigende oplossing worden gebracht. Het volk wil dat en wij voltrekken slechts zijn wil." Dat een gedeelte van de buitenlandsche pers nog haat zaait, deert ons niet. Duitsch land is geconsolideerd en beveiligd en nie mand moet er zich mede bemoeien, wanneer het zich te weer stelt 'tegen lastige parasie ten. Nieuwe uitspattingen te Dantzig. Op het gebied van Dantzig hebben anti- semietische uitspattingen voortgedmird. Tegen drie uur Zaterdagnacht hebben jon gelieden, die behooren tot nationaal-socia- listische formaties, de synagoges te Lang- fuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust. in brand gestoken. Gisteren stonden nog slechts de verschroeide muren overeind. In alle steden van Dantzig werden de meeste winkels van Joden verwoest en de ruiten vernield. De Joodsche pers meldt, dat tal van Dant- ziger Israeliten ruw werden bejegend en dat verscheiden personen ernstige verwon dingen hebben opgeloopen. Naar de bosschen gevlucht? Onder de Joodsche bevolking van Duitsch land heerscht op het oogenblik, na de ge beurtenissen der laatste dagen, een ware angst. Hun arrestatie vreezende. zijn duizen den Joden uit hun woningen te Berlijn weg getrokken en daar zij niet durven terugkee- ren zwerven zij van plaats tot plaats, be zoeken zij hun vrienden en bedelen om on derdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rondom Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland toonen aan, dat de maatregelen tegen de Joden in vele kleine centra veel heviger waren dan te Berlijn en in de groote steden. Niet slechts enkele groepen herriemakers richtten schade aan. aan Joodsche bezittingen, doch de ge heele bevolking werd aangezet om hun af keer van de Joden tot uiting te brengen. De afschuw in het buitenland „DE DICTATUUR IS DOL GE WORDEN". In Engeland, Amerika en Frank rijk protesteeren de bladen op felle wijze tegen het optreden der Duit sche regeering. Vooraanstaande per sonen geven hun ongerustheid te Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige Z. tot Z.W. wind, half of zwaar bewolkt tot betrokken, toe nemende kans op eenigerb regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Rui mende wind met tijdelijk kans op eenigen regen. kennen. Verschillenden zien in de maatregelen een nieuwe uitdaging van Hitier, niet alleen tegen de Jo den, maar tegen ieder ander. De New Yorksche districtattorney De- wey heeft in een radiorede verklaard: Ik doe een beroep op de openbare we- reldmeening, om de dolgeworden dictatuur terecht te wijzen. De Canadeesche minister van landsverde diging, Ian Mackijzie, beeft in een ter ge legenheid van wapenstilstandsdag gehouden vergadering van de Canadeesche club te New York o.m. gezegd de democratieën moeten, als zij de idealen, waarvoor onze on sterfelijke dooden streden, willen béhouden, „paraat zijn tegen de woeste agressie door blufferige gangsters". In verband met de Duitsche anti semitische maatregelen heeft de de mocratische senator uit den staat Utah, King, de verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland be pleit. DE ZIEKTE VAN HET HIT LERISME, aldus laat zich de New-York Times uit, en kwalificeert de maatregelen als een duide- lijken diefstal. Deze maatregel, zoo schrijft het blad, getuigt van een geest van zorge loosheid krankzinnigheid en waanzin, die een slecht teekent vormt voor de toekomst, „De demon van den waarzin heeft zich mees ter gemaakt van een groot volk. De rest van de wereld moet zijn verstand zoo goed het zal kunnen bijeenhouden en hopen, dat de dag zal komen der bevrijding van deze nachtmerrie, die de geheele tegenwoordige wereld verduistert." Staatsecretaris Huil heeft den Duitschen ambassadeur op het staatsdepartement ont boden. Hij onderhield zich gedurenrte een kwartier met hem. Volgens welingelichte kringen is het mogelijk, dat Huil tegenover den ambassadeur uitdrukking heeft gegeven aan de bezorgdheid, die de antisemietische maatregelen in de Vereenigde Staten wekken Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat geen enkel protest mogelijk is. aangezien het om een zuiver binnenlandsche aangelegen heid gaat. Repressaillemaatregelen van Roo sevelt? In het Fransche blad, de Oeuvre schrijft mevr. Tabouis: De laatste te Londen uit Amerika ontvangen berichten doen denken, dat Roosevelt reeds heden Hitier er van in kennis zou stellen, dat represaille-maatrege len onmiddellijk in Amerika genomen zou den worden, wanneer hij er in volharden zou zijn decreten tegen de joden te doen toepassen. Roosevelt zou talrijke Duitschers uit Amerika, die verschillende openbare functies bekleeden, wegzenden, teneinde hun betrekking aan joden uit Duitschland, die in Amerika zouden worden opgenomen, te ge ven. De Journaal schrijft, herinnerende aan het idyllische beeld van Hitier over de egel Duitschland, die zijn stekels slechts heeft in geval van nood. De egel stelt er zich niet mee tevreden zich op te rollen: hij gaat over tot den aanval en wee hun, die onder zijn stekels vallen. Een Britsch protest. Volgens de „Times" wordt in de nota, die sir Ogilvie Forbes Zaterdag in dc Wilhelm* strasse heeft overhandigd, de aandacht der Duitsche regeering gevestigd op het feit, dat de Britsche zaakgelastigde klachten heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat Britsche eigen dommen bij dc betoogingen van Donderdag te lijden hebben gehad. In de nota. wordt het recht voorbehouden, schadevergoeding te ei- schen, en de hoop geuit, dat maatregelen zullen worden genomen voor de bescherming van Britsche onderdanen. Eenige duizenden communisten heb ben gisteren in het Hydepark een re solutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de terreur tegen de joden in Duitschland. Een dele gatie werd met deze resolutie naar de Duitsche ambassade gezonden. De betoogers begeleidde de delegatie tot op eenigen afstand van de am bassade. t(Zie oolc pagina 3 van

Schager Courant | 1938 | | pagina 1