Indianen en cowboys vieren feest Sommeling krijgt gelijk! Bij de „Hema" te Amsterdam ingebroken De kunst moet men steunen „Het is niet waar!" te Samenzwering tegen Hitler's leven Wie overwerk weigert, Krijgsdansen en lasso-werpen DE STRIJD MET DE BLEEKGEZICHTEN. De heer D. C. Geerliqs te Bree- zand vergast onze lezers in onder staand artikel wederom op een boeiende reisreportage uit de Ver- cenigde Staten. Het is de Bound-Uphet grootc jaarlijksche cowboyfeest in Pendle- lon, dat de hoofdschotel van dezen reisbrief vormt. Weinigen van ons zullen ooit in de gelegenheid zijn de Wild-West mee te maken en het hier afgedrukte ooggetuigever- slagbevelen wij dan ook in de bijzondere belangstelling van onze lezers aan. In ben nog niet uitgesproken over mijn bezoek aan de farms in Oregon, waar ik U in mijn vorigcn reisbrief van vertelde, 'k Wil U nl. nog graag een indruk geven van het tempo, waarin de landbouwers hier werken. Het land, dat den geheelcn zomer braak heeft gelegen, wordt voor het zaaien nog eens omgeploegd, een perceel van 175 hectaren ploegt men in 10 dagen om, dat is ongeveer 17J/& ha. per dag. In 7 dagen wordt ongeveer 256 ha. gezaaid. De graanprijzen waren,dit jaar buitengewoon laag, 48 ct. de bushel, dat is 60 Amerikaansche ponden) Chicago noteert hooger, maar de vervoer kosten komen er dan bij. Steunregeling. Er bataat ook" een steunregeling voor de boeren, maar deze is vrijwillig. Indien men zulks wenscht, kan men van het rijk voor schotten verkrijgen, maar men is dan ver plicht de voorschriften na te leven, die de staat uitvaardigt. Daar er dit jaar een groot overschot aan graan zal zijn, ligt het in de bedoeling de productie met 30 pet. te ver minderen, teneinde de prijzen voor het vol gend jaar meer te stabiliseeren. Ik hoop den lezer, die mijn reisbrieven gevolgd heeft, nu een indruk gegeven te hebben van een farm in Eastem Oregon. Van de grootte dezer farms hebben wij Hol landers geen voorstelling; de uitgestrekte akkers zijn heel indrukwekkend en deze tocht is voor mij bijzonder leerzaam en mooi geweest. Tevens maakte ik vele vrien den, die ik tijdens mijn bezoek aan Pcndle- ton, ter gelegenheid van de „Round Up" weer ontmoette. De „Round-Up". De Round-Up te Pendleton is een der grootste cowboyfeesten in de Vereenigde Sta ten, dat wordt opgeluisterd door niet minder dan tweeduizend Indianen uit verschillende reservaten in Oregon, Idaho en Washington, die allen in hun schilderachtige costuums, velen van hen in oorlogsuitrusting verschij nen. Ontelbare cowboys ziet men er en die ge ven je een indruk van de Wild-Wcst-roman- tiek, die in zulke dagen weer oplaait. Het feest, dat cenige dagen duurt, begint met een ochtendparade van de eerste pio niers in de West, die met hun gezinnen in huifkarren, door muilezels of ossen getrok ken, hadden plaats genomen. Voorts para deerden onder woest krijgsgeschreeuw de Indianen, gestoken in historische costuums, welke vaak zeer groote waarde bezitten. Ook zag ik lachende cowboys, die met hun las so's een meisje trachtten te „vangen" uit de groote menigte, die was toegestroomd. Voor waar een uniek schouwspel, waarvoor dui zenden van heinde en verre jaarlijks naar Pendleton komen reizen. In de arena. Het middagprogramma vermeldt een strijdt tusschen de cowboys in het lasso- werpen, waarbij stieren en kalveren de slachtoffers zijn. kien staat versteld van de handigheid, waarmee de cowboys een stier tegen den grond weten te krijgen en het beest dan vastbinden. Het gaat soms wel wat ruw toe en degenen, die dezen strijd voor het eerst meemaken, loopen de koude rillingen over don rug. Spannend is ook een rit op wilde paar den die hun berijders op alle mogelijke ma nieren trachten af te werpen. Iedere ruiter behoeft slechts 20 seconden op zijn vurig ros te blijven zitten om in aanmerking te komen voor een prijs, doch dat is al een hecle prestatie! Het berijden van Brahma- sticren deze beesten lijken wel wat op buffels is ook geen pretje, doch de knap pe ruiters brachtén ook deze sensationecJe sport er goed af. Paardenrennen voor Indianen en krijgs dansen besloten den middag. Uit vroeger tijden. Des avonds maakte ik een vertooning mee, genaamd ,,'s Werelds meest unieke show", waarin het leven der roodhuiden zooals het vroeger was, werd afgebeeld. We zagen beur tclings een trouwpartij „uit de oude doos" tegen een achtergrond van bergen, jacht partijen en verkenningstochten en een be raadslaging tusschen de stamgenootcn on der leiding van een woest uitziend opper hoofd. Gevecht met de Bleekgezichten. De ontdekking der eerste Bleekgezichten was een van dc interessantste tableaux. Door middel van vuursignalen waarschu wen de Indianen elkaar, wanneer ze op het spoor zijn van zoo'n gevaarlijken blanke. Een gevecht met dc Bleekgezichten werd zoowaar zoowaar ten tooneele gevoerd; bloed vloeide, het opperhoofd werd gedood, een blank meisje gevangen genomen Het opperhoofd vroeg den „medicijnman" om raad, de tom-tom roffelde, toen dan begon de oorlogsdans, het begin van een feilen strijd. Ook meer vredelievende.tooneelen werden vertoond, zooals het rooken van den vredes pijp, en den arbeid in een der eerste neder zet lingen der blanken. Dit romantische, historische schouwspel was het hoogtepunt van deze Round-Up. Nu houd ik op met mijn Indianen-verha len; de volgende keer hoop ik indrukken uit Californië weer te geven en dc grotten in het zuiden van Oregon te beschrijven. Anti-katholieke betooging te München? Een Reuterbericht. meldt, dat Zondag avond een katholieke plechtigheid voor het op het voornaamste plein van München staande monument der H. Maagd Zondag door betoogers onmogelijk is gemaakt. De betoogers begonnen den geloovigcn uit te jouwen en lastig te vallen. De politie leid de twee betoogers weg en gelastte den ka tholieken, zich te verspreiden. Kort daarna kwamen opnieuw betoogers opzetten, die de versieringen rond 't beeld en de kaarsen en andere religieuze voor werpen vertrapten. Ditmaal trad de politie niet op. Duitsche tegenspraak. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat ter gelegenheid van het 300-jarig be slaan van bovenbedoeld monument onge veer 20 personen, in hoofdzaak vrouwen op leeftijd, hiieengekomen waren om voor het beeld te knielen en gebeden uit te spreken. De mededeeling van Duitsche zijde gaat dan als volgt verder; „Door deze op een openbaar plein en voor de meerderheid der bevolking om niet duidelijke redenen uitgesproken gebeden, werd de aandacht van de voorbijgangers getrokken cn bleven zij om de vrouwen heen cenigen tijd staan. Tot betoogingen van welken aard ook of zelfs tot ordever storingen of uitdagende uitlatingen is het niet gekomen. De politie behoefde niet op te treden. Tn nauwelijks een half uur ver toonde het plein, de Mariënplatz, weer het gewone beeld." De Staat door den Kaagschen president veroordeeld. Elsche- res is tegen den minister echter niet ontvankelijk verklaard. De president van de Haagsche Recht bank, mr. A. S. 'Rueb, heeft gisteren uit spraak gedaan in het kort geding, dat j.1. Woensdag tusschen de N.V. Sommeling's Automobielbedrijf eenerzijds en den Staat der Nederlanden en den minister van Ju stitie anderzijds is gevoerd. De ondernemer en zijn raadsman, mr. de Grooth, werden met gejuich door het toegestroomde publiek ontvangen. De eer ste wilde bus. die nu vertrok, was feestelijk versierd en ging „afgeladen" naar de hoofd stad. „Krijgertje spelen met de Ju stitie". In de Vrijdag j.1. behandelde zaken, n.1. die van Koch, de N.V. Ned. Unie tegen den Staat, heeft de president vonnissen in overcenkomstigcn zin gewezen, terwijl de vordering van de N.V. Sittcrs werd afge wezen op grond van het feit, dat Sitters de onmiddellijke opvolgster is geweest van de Gooi-Express, welke, zooals men weet, door den Amsterdamschen president tot stop zetting is veroordeeld. Dadelijk daarop heeft de Gooi-Express onder anderen naam het bedrijf voortge zet. Dit verder exploiteeren van een ver boden buslijn door een nog niet-veroor- deelde onderneming, noemde de minister in zijn befaamde circulaire over den wilden busstrijd: „krijgertje spelen met de Justi tie." De Haagsche president heeft de verweeren van den Staat verwor pen, zich bevoegd verklaard van het geschil kennis te nemen en den Staat veroordeeld om zich te ont houden van elke handeling waarhij het bedrijf van de N.V. Sommeling zou worden belemmerd. De president kende eischeresse geen dwangsom toe, aangezien de president aanneemt, dat de Staat zich aan de door hem gegeven be slissing zal houden. De uitspraak van den president wordt uitvoerbaar bij voorraad verklaard, met dien verstande, dat de eischende partij binnen drie weken een geding over de hoofdzaak bij den bevoegden rechter zal aanhangig maken. Tegen den minister evenwel verklaart de 'président"efèéh'Éfres'sc niet-Öntvankelijk. Zoodra de uitspraak buiten de rechtzaal bekend was, werden de vlaggen uitgestoken bij de firma Sommeling. Advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad eischt na vrijspraak door den kantonrechter, veroor deeling van de fa. Sommeling. Het langzamerhand berucht geworden arti kel 2 van het Reglement Autovervoer Per- son, waarin verboden wordt het herhaal delijk met een motorrijtuig tegen vergoe ding personen te vervoeren of te doen ver voeren, maakte cisteren deel van bespre king voor den Hoogen Raad uit. Het ging weer om een van de vele Sommelinczaak- jes, thans die van zijn dienst Den Haag- Amsterdam. De heer Sommeling werd door den kantonrechter van rechtsvervolging ont slagen, omdat z.i. dit artikel niet overeen komt met de Machtigingswet 1935. Gisteren was bet woord aan den advo caat-generaal, die op verschillende juridi sche gronden het niet met den kantonrech ter bleek eens te zijn en bij zijn reeds eer der gedane conclusie bleef, dat de heer Sommeling tot een geldboete van f 5.be hoort te worden veroordeeld. De Hooge Raad zal 12 December uitspraak doen. Inbrekers lieten zich insluiten. Buit bedraagt ruim f 3000. Weer hebben inbrekers een goeden slag geslagen, ditmaal hebben zij een bezoek gebracht aan de Hema in de Kalvcrstraat te Amsterdam, waar zij de brandkast openbraken en een bedrag van ruim f 3.000.buit maakten. Evenals bij de inbraak in de Noord-Hol- landsche Bank, die veertien dagen geleden is gepleegd, zijn hier beroepsinbrekers aan het werk geweest, als is hun arbeidswijze dan ook zeer verschillend. Bij de eerste inbraak is een snijbrander gebruikt, in dit geval is met een cirkelfrais gewerkt. Zij lieten zich insluiten. De brandkast, een vrij groot model, doch van lichte constructie staal op de eerste verdieping aan de achterzijde van het ge bouw. Naast de groote trap voor het publiek is op die verdieping een klein kantoortje gemaakt met glazen wanden en zonder de gelijke afsluiting. In dit kantoorlokaal, dat ongeveer twee bij drie meter groot is, staat in één der hoeken de brandkast. De inbre kers moeten met de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn geweest. Hoogstwaar schijnlijk hebben zij zich Zaterdagavond in laten sluiten in het winkelgebouw of in het magazijn, dat achter den winkel ligt en grenst aan de Voetboogstraat. Toen alles rustig was geworden konden zij hun slag in het kantoor slaan, zij zouden niet spoedig gestoord worden... Met een cirkelfrais hebben zij rond hét slot een cirkelvormig stuk uit de kast ge zaagd. De buit lag toen voor het grijpen. Hoeveel er precies gestolen is kon nog niet worden opgegeven, maar het bedrag wordt geschat op ruim f 3000.aan bankpapier en zilvergeld. De inbrekers hebben het gebouw verlaten aan de achterzijde. Een nachtwaker vond Zondagavond dc magazijndeur in de Voet boogstraat open. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie en den bedrijfsleider, waarna het onderzoek plaats vond. Het is niet de eerste maal, dat in de He ma is ingebroken. Eenige maanden geleden heeft men ook getracht een brandkast in dat gebouw te forceeren. Het bleef toen echter bij een poging. Saluutschoten voor Koning Leopold Bij zijn aankomst te Am sterdam. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. Tromp tijdens het verblijf van ko ning Leopold in de hoofdstad in de Amsterdamsche haven ligplaats krijgen. Hr. Ms. Tromp zal bij de aan komst van den koning de saluut schoten lossen. Oni HaU tWiAaal door J. LIMAX. In het dorpje Bludderlo Irolc ze als zo- mergaste al eenige dagen sterk de aan dacht. Zooals ze in 'r kleurige, gebloemde japon, welke veel van 'n peignoir had, blootshoofd met haar ©enigszins sportieve tred en los armgezwaai door 't plaatsje stapte, had ze iets excentrieks over zich, dat nog verhoogd werd door haar wappe rende rose coiffure, welke als 'n oproerige vaan boven 'r uitwoei. Daarbij was ze met groote, glinsterende oorbellen getooid en een en ander móést wel indruk maken op de vreedzame inboorlingen van Bludderlo. ,,'n Amerikaansche, die ze ziet vliege", meende de Bakker. ,,'n Juffrouw van 'n paardespul mef. va- kansic", oordeelde z'n buurman, die kleer maker was en nog zoo wat. „Krek, dat zal 't zijn", stemde boer Jaap met *m in. ,,'n Variété-artist! Dat bènne van die vreemde lui." En ze keken hun oogen uit aan He pas- seerende dame, die, niet op ze lettend, za lig de lucht insnoof van 't hooidoorgeurde dorp. Ook op 'f kasteel, rfe JroTs van He streek, had men 'r opgemerkt. Als ze langs wan delde, wat nogal eens gebeurde, keek de reeds bejaarde graaf yan Hemelberg 'r droomerig na en dacht aan avonturen uit z'n jeugd, welke hij zich anders zelden meer herinnerde. En zijne Hoog-Wclgeboren gade volgde z'n blik en vroeg zich nieuws gierig af. wat dat wel voor wonderlijk we zen kon zijn. dat daar als 'n verontrusting langs hun deftige lanen joeg. Tot ook zü tot do conclusie kwamen, dat ze benaald een dame was van een of andere nuhb'eke vermakelijkheid d,ie bil ongeluk voor kor ten t"d in hun omgevin"- verzeilde. Hoe groot was dus hun verbazing, toen op 'n rustige avond de zon was nog nipt geheel onder en ze zaten, 'n heetie slaperig en verveeld als gewoonliïk. on bnn terras "de rose dame parmantig recht op ben afstapte (m'n hemel ze bevond zich on verboden terrein! Waar waren wetten, ver ordeningen voor. als men ze maar kn1mnio<= overtrad! 1. alsof ze 'n visite, kwam maken! „Sapristi!" mompelde dc graaf, en bij deed moeite, versebrikkcliik verontwaardigd te kijken. ..Bel .Tnscpb! Dat bij dat menscb eruit gooit!" kirde zijne Hoog-Welgeboren ega hevelerïg. Doch reeds was de zonderlin ge bezoekster dicht bij ben en zei met 'n vreemd accent; „Excuseer mij. Ik ben een ongelukkige vrouw!" De graaf kende dat. *n Verzoek om steun natuurlijk. Maar van die dame bad-ie dat toch heelemaal niét vernacht. Hoe je je toch kon vergissen. ,,'n Héél ongelukkige vrouw!" herhaalde de rose met de oorbellen. „Wij doen er niet aan,* zei de gravin met 't gewone afmakertje. „O, U moet mij niet verkeerd begriïnen!" bracht de ander nu smartelijk uit. „Ik ben artiste. En ik kan mii niet oefenen. Dat doet mij zoo veel pijn!" „O, is 't. dat?" vroeg de graaf, weer wat minzamer. „Ja 't spijt me. We hebben hier geen rekstok." „Rekstok?" schreeuwde de ongevraagde vi site in hoogste verontwaardiging. „Ik ben nianiste! O, ik móét mij uiten. U weet niet. wat dat is. Tn mijn pension is geen instru ment. En nu bob ik hier 'n vleugel zien staan, 'n goddelijke vlengel! Haar toetsen verlokken me. baar pedalen trekken me aan O. még ik, al is 't maar één kwartier?" Zo stond geheel in -gloed, zoodat 'r coiffu re momenteel niet opviel. De graaf en Hare HoogWelGcborenheïd keken elkaar vragend aan. Daarop an'twodrdde de eersteï „.Ta, hm, wïï spelen daar nooit op. Onze dochtermaar die is al lang weg, ge trouwd. Ach. als wij U er 'n plezier mee doen? We hebben in zoo'n tijd geen muziek gehoord. Ende kunst moet men steu nen. nietwaar?" „O!" kreet de rose met vurige dank baarheid en 7.c overlaadde de handen van de HoogWelGeboren gade met. brandende kussen. Vervolgens, na bet deksel eerbiedig te hebben geopend, stortte ze zich op den vleugel en... De graaf kromp in elkaar, de gravin ver stijfde. Was dat mogelijk moderne muziek? 't Drong hun door merg en heen. Tn elk geval was die dame bepaald 'n groot vir- tuose. want woest dat ze er op los sloeg- 7.o beukte accoorden en gaf de toetsen 'n rammeling, dat verschillende voor goed verstarden. „Pieng. Pang!" klonk *t telkens als er wéér 'n snaar snrong. En de geluids golvingen de fonen-treinen. de klankenreek sen bielden niet op. daverden aan. raasden weg. keerden terug in steeds groeiende ver schrikking. Het waren explosies, donderin gen. ratelslagen, wat de zomergaste van Bludderlo ten beste gaf. De graaf staarde ontzet voor zich uit. de gravin hijgde naar adem. de meiden de knechts staken 't, hoofd om den hoek van de deur. bleven vastgena geld staan. En de rose hield niet op, mis handelde den vleugel, dat hij zuchtte en kraakte eu ten laatste op de vlucht scheen te zullen gaan. Toen, met 'n verschrikkelijk slot-accoord. waarvan het kasteel dreunde, besloot de levendige dame haar muzikale excercities. smeet met 'n geniaal gebaar 't deksel dicht, knielde voor de gravin, kuste andermaal haar handen cn verliet 't kas teel met haar gewone sportieve tred. De graaf en de gravin zaten nog 'n kwar tier roerloos. De oude Joseph was van z'n stokje gegaan en de andere knecht met de meidon trachtte 'm weer bij te brengen. Eindelijk wist de graaf z'n versuffing te overwinnen, stond op. doch liep toch nog wezenloos heen en weer. De gravin deed maar niets dan steunen en greep daarbij ontzet naar d'r hoofd. Josepr en de anderen verlieten langzaam de kamer. Nauwelijks waren die echter weer beetje in bun gewone doen, of... ze deden oen vreeselijke ontdekking, 'n Achterdeur, die zorgvuldig gesloten was geweest, stond wagenwijd onen! Wie bad dat gedaan? Men f oog op onderzoek uit. De graaf werd er van in kennis gesteld en niet lang duurde 't nu, of die bad de bewijzen, dat er was ingebroken; de familic-juweelen en een vrij belangrijk bedrag aan geld werden vermist- „Maar beeft niemand van jullie dan iets ■^hoord?" bulderde de graaf, in zooverre z'n door do jaren al verzwakte stem daar nog toe in staat was. „Jawel", antwoordden Joseph en de an- dc-pn. „enkel de... piano"! Dien avond kwam de rose dame nïe-ï te rug in 'r nension terwijl ook de mannelijke nersoon, die haar op haar „vacan'tie" ver gezelde. bals over kop met bagage en al vertrokken was! MET EEN SNELHEID VAN 120 TER PER UUR jaagt de zandstorm voort over het Amerikaansche land, al de staat Noord-Carolina heeft veel zandstormen te lijden en daarom heeft enorme wallen in de meest geteisterde i bieden aangelegd, welke reeds hebben de kracht der elementen te weerstaan Ro Een en twintig personen\3\ het Volksgerechtshof. Talfy terdoodveroordelingen renred»' De Berlijnsche correspondent van dj Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad; Een wijdvertakte samenzwering tegen het leven van Hiller en andere nationaal socialistische leiders wordt thans nagespeurd door het Volksgerechtshof. Ernst Niekisch, de bekende auteur en journalist, zal tezamen met 20 andere personen voor het gerecht verschijnen. Vijftig anderen, die een minder belangrijke rol in de samenzwering gespeeld 1 hebben, zijn reeds veroordeeld door lagere rechtbanken. Ruim 200 geli Ruim 200 getuigen zijn gehoord door d* &lin3e leden van het gerechtshof, die door geheel ïiiy dei Duitschland gereisd 'nebben bij bun pogiaga i om de samenzwering op te helderen enk musr zoeken le brengen aan plaatsen waar pens en ontplofbare stoffen ontdekt ajj Onder de beschuldigden bevinden zii" sonen, die vroeger lid waren van rei zoowel als linksche partijen. Vei wordt, dat de meesten hunner ter dooi len worden veroordeeld. De beklaagden' den zorgvuldig gescheiden gehouden' andere gevangenen in de Moabitgcvanps] te Berlijn. Zij worden beschouwd als dej vaarlijkste bende samenzweerders, die in het nationaal socialistische Duitscl werd ontmaskerd. Het bestaan van deze groep terroris waarvan naar mei? gelooft verscheiï honderden lid waren, is ontdekt door de die belast is met de bewaking der pei lijke veiligheid van Hitier. jjpRESIDl aci De an Staten t {enniddi kracht iaar de Senter Aassade zal verA Hoewel V' tds veert iet plots ie prog: houwen: aferentie de Wuiet ld de pan; Veree presic welk Verbreekt in Frankrijk het i beidscontract en derft steun. aep de «inch i tocs fent, 1 Ddscln Bcrli; 6 ie j Over bet nieuwe Fransche wetsdeert inzake den arbeidstijd, waarover wij eri ren uitvoerige med-edeelingen deden, ver* men wij nader, dat de extra uren der gemeenen arbeidstijd niet kunnen opvoei boven de negen uur per dag, speciale vallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra voor de nationale defensie vormt van kant van den loontrekkende een rechtvaardigd verbreken van het contract en brengt verlies van de op de vastgestelde schadeloosstellij I ferVi met zich mede. laten De loontrekende, wiens arbeidsconttl den a onder deze omstandigheden verfaröl aan wordt, kan gedurende zes maanden werkloosheidssteun genieten, noch in genomen worden door een onderaeniii die voor de landsverdediging werkt. te set Niet allemaal tegelijk vataa-l Waf He vacantie met behoud van betreft is bepaald, dat tusschen de taf 1 nemingen gerouleerd zal worden, 1 te voorkomen, dat ondernemingen v8^| zelfde branche tegelijkertijd zouden Ten aanzien van de opleiding voor w'-!; beroepen van werkloozen is vast^N dat deze ten doel heeft fabrieken, die «1 de nationale verdediging werken, en bijzonder voor de luchtmacht, gescho^| arbeiders te leveren. De f gebet ZIJN ELFDE VROUW. Uit Tstanboel in Turkije wordt aan Daily Express geseind, dat de vier-en-neW tigjarige Bay Ferid een elk in verba*» heet gebracht, omdat bij van zijn tietf vrouw scheiden wilde, om een elfde trouwen. Over zijn tiende vrouw zeide bijt heb genoeg van haar. Ze is een draak, irriteert me iederen dag opnieuw. B°v® dien is ze al dik in de veertig en ik w een jongere vrouw hebben." fi. Maar z'n tiende vrouw liet'zich zoo Tna<t. niet aan den dijk zetten en zeide: „Ik vijf lange jaren voor hem gezorgd. maar dan ook ik alleen heb recht op 1- geld." Het werd een proces en de rechter vo- tenslotte, dat tienmaal getrouwd zijn w® letjes was, zelfs als men den leeftijd *ai 8) vier-en^negentig jaar had bereikt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8