sluit zich voor de Duitsche Joden Het ongeluk met de Ijsvogel Een Rembrandt naar Amerika Een Koninklijk welkom Zuid-Afrika niet altijd achter Engeland Diesel grijpt paard en wagen Geen bewondering voor Minister Rommel Pos (vluchten Sc Tweede Kamer Vrees voor aanwakkering van het anti-semietisme TWEEDE KAMER PROTESTEERT TEGEN DEZE HOUDING. TWEE BARAKKEN VOOR DE VLUCHTELINGEN. Aan het begin van de zitting vraagt de heer De Visser (comm.) verlof, de regeering vragen té stellen over uit breiding van het asylrecht. Het voor stel van den voorzitter, dit verlof niet te verleenen, wordt aangenomen met 69 tegen 3 stemmen (de comm.). De heer Albarda (s.d.) verzoekt den mi nister van Buitenlandsehe Zaken te mogen interpelleeren over de stappen, door de re- gecring ondernomen om met regeeringen van andere staten een regeling te treffen voor de toelating van Joodsche vluchtelingen, doch trekt zijn aanvrage in, nadat de voorzitter heeft toegezegd, dat er bij do algemeene be schouwingen over de Rijksbcgrooting vol doende spreektijd voor behandeling van dit onderwerp zal worden verschaft. Dan zet men de replieken inzake de Rijks- begrooting voort. De heer Bicrema lib.) zegt, dat de Kamer zich met, de Tariefsmachtigingswet de han den heeft gebonden. Wat de werkloosheids bestrijding betreft, stemt spr. in met het plan-Wcsthoff. Spr. dringt er tenslotte op aan, dat Neder land niet in p-ebreke blijve, de Duitsche Jo den te helpen. De heer Schouten (a.r.) betoogt, dat de elf millioen voor de groote gezinnen niet behoo- ren te worden besteed voor ouderdomsvoor ziening; dit zou in strijd zijn met het com plex van de regeeringsplannen. Geen bedreiging. Wat spr. heeft gezegd over verschuiving van lasten naar de toekomst, is niet be doeld als een dreiging jegens de R. Katho lieken. Wat Nederlands taak t.a.v. de hulp aan de vervolgde Joden aangaat, meent spr., dat het een onmogelijkheid is. da Duitsche Joden stel dat Duitschland ze wil laten gaan hier allen toe te laten. Nederland kan slechts medewerken tot tempering. Spoedig internationaal overleg is noodig. De heer Kersten (Staatk. Ger.) ontkent, dat. de grondslag van dit kabinet een christelijke is. -Spr.-constateertwedcrobi een bevoorrechting van Rome en wil her roeping der Kon. Besluiten, waarbij de Ned. Herv. Kerk een bepaalde organisatie is opgedragen. „Nero-barbarisme". De communistische afgevaardigde, de heer de Visser (Comm.) zegt, dat men in Duitschland teruggevallen is tot de af schuwelijke tijden van liet Nero-barbarisme en zou het toejuichen, indien onze regee ring maatregelen nam tegen de anti-semie- tische hetze in Nederland. Spr. keurt bij herhaling het toenemen van het aantal arbeidscontracten af. De minister-president antwoordt. De minister van Alg. Zaken, voorzitter van den raad van ministers, de heer Co- lijn. acht de maatregelen in zake arbeids contracten niet in strijd met christelijke sociologie, evenmin als vorige kabinetten dit. deden. Spr. zegt, dat dit. kabinet niet verantwoordelijk is voor de schilderij die anderen maken van de christelijke staat kunde. Het kabinet is eenstemmig van oordeel, dat, thans geen gelden kunnen worden uit gegeven voor uitbreiding der leerlingen- schaal. De belastingplannen vormen één ge heel, al ware dit, niet zoo, dan kan men er nu niet op vooruitloopen. Dit geldt ook voor de ouderdomszorg. De omvang van het vraagstuk is ook nog volkomen onbe kend; het onderzoek, dat aan den gang is. zal nog wel eenieren tijd duren; het zal wel voorjaar worden. Nadat. spr. de tariefpolitiek verdedigd heeft, zegt hij. dat er na 1936 eecn reden meer was voor een aanpassingspolitiek. Dit beteekent echter niet, dat er geen rem moet. worden aangelegd, ook aan het slui ten van leeningen. Het Jodenvraagstuk. Over het. Jodenvraagstuk doet de minis ter-president. belangwekkende medcdeelin- gen: Over bet verschrikkelijke van den toestand van het oogenhb'k zal spr. zich niet uitla ten. Van den beginne af is de regeering di rect actief in het vraagstuk der Joden opge treden. Hot onderzoek aan de grens is be- snoedigd. Te<"m de grens aangedrongen kin dergroepen zijn toegelaten. Onze berichten zijn. dat het bui tenland ziin grenzen potdicht houdt RelgiS richt géén kamnen in. Dit is officieel geantwoord door iemand, exnres. daarvoor naar Brussel ge zonden. Stelt Nederland alleen zijn gren zen open. dan komt de groote mas sa der vluchtelingen door het open gat. Dat kan niet. Een of tweemaal honderdduizend vluchtelingen kun nen we niet toelaten. Wa"1 ligt dan wel d° erene? jpct men 10000 of 6000, dan run er nog zoover*! meer ach tergebleven. De moeilijkheden zijn enorm. De Regeering heeft zich via haar gezanten gewend tot Denemarken. T.onden. Brussel. Parijs. Rem om go- zamenl'ik soelaas te brengen, he- den was er geen antwoord. Telegra fisch is op spoed aangedrongen. Twee barakkenkampen Er zullen twee barakkenkampen voor en kele duizenden vluchtelingen worden inge richt. Maar wat we verder kunnen doen, hangt van de houdig der andere landen af. We kunnen niet méér doen, ook in het belang van de Nederlandsche Joden zeiven. Sporen van anti-scmictisme zijn er ook in ons land. Lieten we maar ongelimiteerd vluchtelingen toe, de stemming hier te lan de zelve zou een ongunstige kentering on dergaan. Kamer is 't niet eens met den minister. Op de verklaring van den minister-presi dent volgt eenig debat, waarbij de heeren Albarda (S.D.) Deckers, Joekes (V.D.) de Visser (comm.) Rutgers van Rozenburg (C. H.) en Bierema (Lib.) de regeering aanmoe digen om toch vooral al het mogelijke voor de vluchtelingen te doen. De heer Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) dringt daarente gen op beperking van de Joodsche immigra tie aan. Minister Colijn zegt nog, dat sinds verle den week Donderdag allen, die de noodige papieren bij zich hadden, zijn toegelaten. De plaats, waar de barakken zullen komen, wordt heden nader bepaald. Als overigens her-emigratie niet mogelijk zal blijken, zoo zegt spr., zullen wij de uitgewekenen voor goed te onzen laste hebben. De regeering zal ook hebben te rekenen met de belangen van het eigen volk. Van liberale zijde werpt men den minister nog tegen, dat de regeering zich wel een te groote beperking schijnt op te leggen bij de toelating. Denk aan de kloosters! Nadat, de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrootipg zijn gesloten, neemt de Kamer niet 38 tegen 33 stemmen een wets ontwerp aan, dat de strekking heeft o.m. den duur van de werking der doodchands- bclasting met een jaar te verlengen. Tegen stemmen de Chr. Hist., de R.K. en de Staatk. Goref. Als de Staatk. Ger. Ds. Kersten zegt, het hierin met de R.K. eens te zijn, roept de heer Duvmaer van Twist (a.r.) uit.: „Denk aan de kloosters!" (groote vroo- lijkheid). Hierna sluiting der middagvergadering. „Het leek alsof de hel was los gebroken." Toestand der ge wonden laat zich gunstig aan zien. Een der passagiers van de ver ongelukte Ijsvogel, een Engelsche journaliste, heeft haar wedervaren verteld. Uit het schokkend verhaal van de zelf ernstig gewonde dame blijkt wel hoe ontzettend de angst van de inzittenden is geweest. Miss Cleymann, de journaliste, had het als ervaren luchtreizigster heelemaal niet vreemd gevonden dat men ten gevolge van de mist niet direct kon landen. Ook aan andere dingen merkte ik niet, dat er iets .niet in orde zou zijn, vertelde zij aan het Hsb. en dus maakte ik mij gereed mijn boeken wélke ik gedurende de reis had gebruikt op te bergen. Toen kwam plotseling het eerste vreemde moment. Zonder eenige voorbereiding, be gon de „IJsvogel" ineens ontzettend snel door te zakken, Sneller dan ik ooit in een vliegtuig heb meegemaakt en hoewel_ ik de mogelijkheid, dat wij onverwacht dicht hij het terrein waren gekomen niet uit, sloot, bekroop mij toch een groote angst- Maar voor ik iets kon doen, volgde do eerste slag. Vermoedelijk is dat do eerste aanraking met den grond geweest, want even daarna schoten wij weer omhoog en onmiddellijk daarna volgde de tweede klap. Deze momenten zal ik nooit meer vergeten. De hel losgebroken. Het leek alsof de hel was losge broken; het lawaai van de neerstor tende machine overstemde het ge schreeuw in de cabine. Iedereen ver keerde in paniekstemming. Wat daarna gebeurde herinner ik mij niet^poed meer. Wel bemerkte ik, dat het vliegtuig uit elkaar werd ge rukt. maar voor ik dit goed gerea liseerd had was alles stil. De toestand der gewonden. Naar wij gistermiddag vernamen laat de toestand van de slachtoffers van de ramp van de IJsvogel, die in het Wilhelminagast- huis zijn opgenomen, zich over het algemeen gunstig aanzien. Dit neemt niet weg, dat eenigen hunner er nog steeds zeer ernstig aan toe zijn, doch onmiddellijk levensge vaar bestaat er op het oogenblik voor hen niet. De oorzaak. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp duurt nog steeds voort Het toestel is nog niet vrijgegeven. Verschillende autori teiten, o.m. minister-president Dr. Colijn, hebben do K.L.M. hun deelneming betuigd. Koningin Welhelmina zal den Koning der Belgen aan 't Cen traal Station in de hoofdstad be groeten. Men meldt ons van officieels zijde, dat- Zijne Majesteit de Koning der Belgen a.s. Maandag 21 November des middags om 1.01 te Roosendaal zal aankomen, waar de Ne derlandsche autoriteiten den Vorst zullen verwelkomen. Te 3 uur is de aankomst op het Centraal Station te Amsterdam vastgesteld. Hier zal H.M. de Koningin Koning Leopold begroeten en dan begeven beide Majesteiten zich naar het Koninklijk Paleis op den Dam. De hooge Gast zal drie dagen in ons land vertoeven en eerst Donderdag naar België terugkceren. Een uitgebreid programma is voor deze dagen samengesteld, vermeldend o.m. voor Maandag een galadiner ten hovc en een taptoe op den Dam, voor Dinsdag een noenmaal in den Familiekring op pa leis Soestdijk en eon bezoek aan het Monu ment der Belgen, het Rijksmuseum en het Concertgebouw cn voor Woensdag een tocht naar do Fokkerfabrieken. Vanaf Woensdag 23 Nov. des namiddags 4 uur zal de Belgische monarch in de resi dentie vertoeven. Wij vernemen, dat Amsterdam den popu- lairen Vorst en Zijn Gastvrouwe, onze Ko ningin, een grootschen intocht vanaf het station naar het Paleis heeft yoorbereid. OPBRENGST „SLECHTS" EEN TON. SCHITTERENDE COLLECTIE SCHIL DERIJEN GEVEILD. LAGE PRIJZEN. In de groote veilingzaal van de firma Frederik Muller en Co. te Amster dam, is gistermiddag onder buitenge woon groote belangstelling de schil derijencollectie geveild van wijlen Ant. W. M. Mensing. De veilingzaal was overvol gegadigden en belang stellenden uit Nederland en uit het buitenland, hetgeen wel niet het minst veroorzaakt werd door het feit dat het bekende portret van Maar ten Looten, van Rembrandt, onder den hamer zou komen. Zooals men zich wellicht herinneren zal is dit portret voor kunsthistorici o.m. zoo be langwekkend, omdat de afgebeelde figuur van Maarten Looten in de linkerhand een brief houdt met een opdracht aan Maarten Looten, door Rembrandt eigenhandig ge schreven en gedateerd Januari 1632. De brief begint met de gebruikelijke formule en ein digt met de woorden: „U groet bysonder", waarop het monogram R. H. L. volgt. Het schilderij kwam als nummer SG in veiling. Er ontstond groote beroering in de zaal toen het schitterende doek werd binnengedragen. Een gespannen stilte volgde en het bieden begon. Ingezet werd op f 40.000 cn de alge meene verwachting was dat ook ditmaal wel een bedrag van omstreeks f300.000 be reikt zou worden. Snel volgden de verschil lende biedingen op elkaar, met f 10.000 te gelijk sprong de prijs omhoog, cn algemeen was de verbazing groot, toen plotseling op een prijs van f 102.000, niemand een hooger bod bleek te willen doen. Een oogwenk heerschte er een stilte, waarin men zijn ei gen adem kon hooren, toen viel de hamer en het prachtige schilderij was verkocht aan een Amerikaanschen particulier, voor een he- drag waarvoor nog slechts enkele oogenblik- ken geledon vrijwel niemand verwacht had dat een Rembrandt van deze kwaliteit ver kocht kon worden. Het merkwaardige van deze veiling is overigens dat de gemaakte prijzen over het algemeen geenszins aan den lagen kant waren. Het is natuurlijk niet mogelijk de prijzen van alle 112 geveilde doeken hier te vermelden, doch om aan te geven op welk ni veau deze prijzen zich bewogen, laten wij er enkele volgen. Een winterlandschap van Anthonie van Beerstraten bracht f 1650 op, twee doeken van Gerrit Adriaensz. Berckheydc, beide het Buitenhof in Den' Haag voorstellende, haal den resp. f3500 en f7400, een derde schilderij van denzelfden schilder bracht f5000 op, terwijl een stilleven van zijn hand het tot f6600 bracht. Een Ilicronymus Bosch werd afgehamerd voor f2800, een winterland schap van den fluweclcn Brueghel ging voor f3200 weg en twee doeken van Char- din werden toegewezen voor f 3600 en f 4300. Hooge prijzen haalden voorts de twee por tretten van den hertog August van Saxen en zijn echtgenoote Anna van Denemarken, geteekend door Cranach met zijn draken- embleem. nl. f 15S00. Deze doeken werden aangekocht door den grootcn New-York- schen kunsthandelaar Knoedler. Een land schap van Gcrhrand van den Eeckhout ging weg voor f6000. Een zelfportret van Van der Helst voor f2500, een doek van Jan van der Heyden voor f3100, een stilleven van John Hoppner voor f9800, terwijl een landschap van Aert van der Neer het tot f4800 bracht en een tweede van denzelfden schilder tot f 6100 Voor een portret van de hand van Nicolaes Eliasz Pickenoy werd niet minder betaald dan f 10.000, terwijl een doek van Isaac van Nickelen f 2100 haalde Minister Pirow over de bonding der Unie als Engeland oorlog krijgt. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie Pirow heeft gisteravond gesproken over de houding van Zuid-Afrika in geval van een oor log, waarin Engeland verwikkeld zou worden. „Onze houding", aldus de Zuid-Afrikaan sche minister, „is dat een besluit door het Zuid-Afrikaansche volk door middel van het parlement genomen zal worden al naar de omstandigheden van het speciale geval. Ik kan mij gevallen voorstellen waarin het voor ons zelfmoord zou zijn ons er buiten te houden. Ik kan mij andere gevallen voorstellen, waarin deelneming aan oorlog niet zou worden gesteund, zelfs niet door de meerderheid van Engelsch sprekende Zuid-Afrikanen. De reden voor onze hou ding is duidelijk. Zij is gebaseerd op het ge zonde verstand. In de eerste plaats, hoe ook de omvang van onze deelneming in den aanvang zou zijn, tenslotte zou het betee- kenen dat een belangrijk gedeelte van de jeugd des lands gedood of verminkt zou worden tijdens zoo'n oorlog. In de tweede plaats hebben wij een bevolking die tot 60 procent bestaat uit menschen, die geen Britsch bloed in de aderen hebben tn voor wie een beroep op gevoelsgronden van im- perieelen aard niets beteekent. Pirow besloot zijn rede met de Zuid-Afri kaansche waardcering uit te spreken voor hetgeen Chambcrlain voor den wereldvrede heeft gedaan. Wij zijn van meening, aldus Pirow, dat de tot dusverre ondernomen stap pen doorgezet moeten worden in de hoop, dat zij zullen leiden tot een permanente basis voor den wereldvrede. Wij zijn ech- tei tevens van meening dat het geen vrede tot iederen prijs moet zijn. Er zijn manie ren om vrede te sluiten die in zich het zaad van moeilijkheden voor de toekomst dra gen en onze meening is dat vrede tot zoo'n prijs nauwelijks geprefereerd kan worden, zelfs niet boven den tegenwoordigen toe stand van onzekerheid. Onze meening is derhalve: „Geen vrede tot iederen prijs, maar vrede tot iederen redelijken prijs". Noodlottige mist. Gistermiddag omstreeks half twee heeft een van Den Haag komende extra-diéseltrein met leeg materieel nabij Nootdorp op den onbewaakten overweg een daar passeeren- den met een paard bespannen wagen aan gereden, welke met galanterieartikelen was geladen. De galanteriehandelaar N. uit Delft stak loopend den overweg over, terwijl hij hét paard aan de teugels leidde. Plotseling werd de wagen door den trein gegrepen. N. werd tegen den grond gesmakt en de wagen met inhoud eenige honderden meters meege sleurd en totaal verbrijzeld. De man, die per ziekenauto naar zijn wo ning is overgebracht, had eenige kneuzin gen opgeloopen, terwijl hij bovendien een zenuwschok heeft gekregen. Het paard werd licht gekwetst. De trein, waarvan het voorste treinstel aan den neus werd beschadigd, had een kwar tier vertraging. Het ongeluk moet aan den mist worden toegeschreven. Toelating van narcissen in Amerika De regeeringspersdienst meldt, dat, blij kens van den Rijkslandbouwconsulent te Washingtbn ontvangen telegrafisch bericht, met ingang van 15 Augustus 1939 de warm waterbehandeling voor ingevoerde narcis sen niet meer vereischt is, tenzij de bollen ziek blijken. Het mlnisterieele leven onvrucht baar geacht. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN ONDER DE LOUPE. Ofschoon erkennend, dat de minister een veelomvattende en moeilijke taak heeft, vreesden verscheidene leden der Tweede Kamer blijkens 't voorloopig verslag over de begroo ting van sociale zaken, gezien het weinige, dat tot dusverre tot stand gekomen Is, dat aan het einde van deze parlementaire periode indien het kabinet dan nog aan het be wind is het ministerieele leven van dezen minister weinig vrucht dragend zal zijn gebleken. Wil de minister resultaten berei ken, dan zal zijn departement an ders moeten gaan werken. Vrijwel algemeen achlte men toeneming van de uitgaven voor dit departement met het oog op de bestrijding der werkloosheid onvermijdelijk. Gevraagd wordt of de mi nister niet den tijd gekomen acht om over te gaan tot ratificeering van de in 1936 aan genomen ontwerp-verdragen betreffende den arbeidstijd aan boord van schepen, do ziek teverzekering van zeelieden, de jaarlijkschc vacantie van zeelieden, en de minimum-- cischen van bekwaamheid* voor kapiteins en officieren ter koopvaardij. Bedrijfsraden. Verscheidene leden verzochten den mi nister met aandrang meer aandacht te be steden aan de oprichting van nieuwe be drijfsraden. Zij achtten het tempo, waarin deze oprichting plaats vindt, veel te lang zaam. Vele leden gaven opnieuw uiting aan hun overtuiging, dat alle maatregelen, wel ke tot een betere verdeeling van een be schikbaren arbeid kunnen leiden en daar' door er toe kunnen bijdragen om de werk loosheid te verminderen of althans het kwaad, dat. de werkloosheid thans aanricht, te beperken, genomen moeten worden. Beperking van vrouwenarbeid Verscheidene leden waren van oordeel, dat, welk standpunt men ten opzichte van den vrouwenarbeid in het algemeen ook moge innemen, de ernstige werkloosheid onder de mannelijke arbeiders het thans noodza kelijk maakt naar een redelijke beperking van den vrouwenarbeid te streven. Vele leden betreurden, dat de regeering geen enkelen maatregel in uitzicht gesteld heeft, waardoor de zeer vele ouden van dagen, die thans van elke ouderdomsuitkee- ring zijn verstoken, in het genot van zullk een uifkeering zouden worden gesteld. Een directe voorziening in hun nood is noodzakelijk. Deze leden waren nog steeds van oordeel, dat financieele redenen geen beletsel mogen vormen om zulk een voor ziening te trerffen. Overigens zouden zij inwilliging van hun wensch beschouwen als een eersten stap op den weg naar pre- mievrij staatspensioen. Verscheidene andere leden zouden aan invoering van staatspensioen in geen geval willen medewerken. Werken In Duitschland. Verscheidene leden verklaren zich tegen nropagnnda van overheidswege om in Duitschland te gaan werken en tegen den dwang op werkloozen uitgeoefend. Werkverschaffing. Verscheidene leden wilden reeds thans nis hun meening te kennen geven, dat van opheffing van het werkfonds geen sprake mae* zijn. Wat de steunverleening betreft ziet men met groote belangstelling uit naar de resul taten van den arbeid der staatscommissie- Fockema Andreae. Gaarna zou men over den stand van de werkzaamheden dezer commissie worden ingelicht» 1 chten oplnl Tertzvk Tan Aanko», Ran*. 15 Nov. |SinRa]) R [Athene 15 Nov.[parijs 15$ Basra 15 Nov. Xrw") l,0dhp' 15 |BaKdad 15 (heenreis) lA'dam 15 Nov^Manuss (teniKreis) |Band' 15 NoV" lMedaa BI De „Valk" ging wegens motorstoring verder dan Marseille. Reiger (heenreis) Torenvalk (terugreis) Buizerd (heenreis) Onze Q Rampokkers aan 't w| Gisteren in de vooravond heeft een ram partij plaatsgevonden in de -wijk h* Pandjang, gelegen achter de wijk Keni ran, dus vlak bij het midden van Ban- De bewoner van het huis werd mei. kapmes gewond. Verschillende sieraden,, mede contanten, werden gestolen. De' ders, die gewapend waren met kaprr.^ en pistolen, enwier aantal vier zijn nog voorloopig onvindbaar; alduwl de N.R.Crt. De tweede roofpartij speelde zicj'^ nacht af in de kampong Petoof^g Oedik, nabij paal Merah, dus van de hoofdstad gelegen. Hier inlanders een gat onder de woning desa-bewoner gegraven. Op het werd deze wakker en liep zijn bela«rs^ de armen. Onder bedreiging met slaag werd hij gedwongen tot het air^ van sarongs ter waarde van fl. 46,-«;; cent in contanten. Ook hier is geen^ van de daders te vinden. Een nieuw moforvrachfscli) Order van de Kon. Ned. Sic vaart Mij. Aan de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr.. te Bolnes is door de K.N.S.M. te Amsteri opdracht verstrekt tot den bouw en lever van een plus minus 3000 ton metend ma: vrachtschip. De hoofdafmetingen zijn 285 voet 1^ bij 25 voet 6 duim. Het schip zal worden uitgerust met P. Smit Burmaister en Wain motorii latie van plus minus 1500 p.k. Duitsche kinderen naai „Huis ter Duin" Mooi gebaar van „Ziekemf Het bestuur van „Ziekenzorg" ht Amsterdamsche democratische kenfonds voor arbeiders en Midden standers heeft besloten, het eigen kolpniehuis „Huis ter Duin" te Eg- mond aan Zee, voor den tijd van drie maanden ter beschikking ts stellen voor de huisvesting Duitsche Joodsche kinderen. Er daar plaats voor ongeveer 50 kinde ren. Gistermorgen is juist de laatste p .,Ziekenzorg"-kinderen uit Egmond gekomen en het Koloniehuis zou nu tl Maart buiten gebruik zijn. Aan deze huisvesting heeft het bev; van het Ziekenfonds verbonden, het ei eens kosteloos ter beschikking stellen i het noodige personeel. De kolonie-arts i C. Belonje stelt zich voor de medische: handeling der kinderen eveneens belang.' beschikbaar. 'ib. Ma t.a. a Hiern' zen har niilie, I aan hc stuur v Bestuur pleging voor de 35-jarig dervone A J Groot 1 Za 21 NO 23 NO NEC Spr c. Ter 'door en O heer All Ook Vijftien diefstallen o hun geweten Amsterdamsche politie 1 goede slag. Twee van de vijf daders, vada twee zoons, de verloofde van dier zoons en een vriend die al len in meer of mindere mate me deplichtig zijn geweest aan de bru tale inbraak bij een bakker in ie Dapperstraat te Amsterdam, waar bij ongeveer f 3000.werd gestoto hebben zoo vernemen we BV veèl meer op hun kerfstok. Uit het verhoor, dat het vijftaljjP^ nomen is gebleken, dat de politie zoo spoedig tot klaarheid brengen deze diefstal tevens de hand heeft Rato- op de daders van zeker 14 a 15 diefstallen, welke den laatsten tijd in-' oostelijk stadsgedeelte zijn gepleegd. Gedeeltelijke bekentenissen en ver gelijking van stille getuigen hebben den recherchedienst van het bu reau Linnaeusstraat de overtuiging gegeven, dat één der zoons «en 23-jarige chauffeur en diens eveneens 23-jarige vriend de daders van deze reeks inbraken zijn ge weest In den regel werd gebruikt gemaakt v# een valsche sleutel, waarmede zij de nar tendeur der woningen openden, waarna deuren der étalages, die zij wenschten bezoeken, met een zwaar voorwerp of m* een groote schroevendraaier werden g®10, cecrd. De vader en de tweede zoon zijn inhn schon weer op vrije voeten gesteld, oma is komen vast te staan, dat hun aanfli in de inbraak bij den bakker niet van dj aard is geweest, dan langere vasthouaii noodig is. Het meisje en natuurlijk haar verlooj en diens vriend blijven in verzekerde waring. (cafi EE D

Schager Courant | 1938 | | pagina 2