Het rijwielpad in gevaar? RAAD SCHOORL Ontheffingsbepalingen van het uit breidingsplan niet voor nienw- bouw! Rekeningen vastgesteld en begrootingen aangeboden. Een raadhuisschoonmaakster moet kun nen zien, hooren en zwijgen! De volontair ter secretarie heelt veel zin aan zijn werk, ook zonder be looning. Snip snapte den raad en de raad snapte Snip niet, maar nadat beiden de hoofden bij elkaar hebben gestoken snappen ze elkaar beter. Raadslid krijgt een „gemeente- baantje". Van de ingekomen stukken en mede- deelingen welke in de gistermiddag te Schoorl gehouden gemeenteraadszitting, na vaststelling der notulen in behandeling kwamen, vermelden wij: proces-verbaal van kasopname d.d. 26 Oct,. 1938 bij den Administrateur van het Gas bedrijf; proces-verbaal van kasopname dd. 26 Oct. 1938 bij den penningmeester van Maatsch. Hulpbetoon; Herbenoemd als bestuurslid van Maat schappelijk Hulpbetoon wordt de heer H. Selhorst. Adres dd 3 Nov. j.1. van C. Hoogvorst te Groet, houdende verzoek hem voor den bouw van een garage ontheffing te verlee- nen van het bepaalde in art. 6 van het Uit- breidingsbestemmingsplan dezer gemeente en de afstand tot de Noordelijke erfschei- ding te bepalen op 2 meter. Geen ontheffing voor nieuwbouw. Adres dd. 3 Nov. j.1. van H. Hoogvorst te Groet als gemachtigde van den heer L. Broe- kens te Oudendijk, houdende verzoek ten behoeve van de stichting van een woonhuis met garage de afstand van de garage tot de westelijke erfscheiding te bepalen op 2 m. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Het is nimmer de bedoeling van den Raad geweest, de onthef fingsbepaling van toepassing te verklaren voor aigeheele nieuwbouw. Aldus besloten. DE REKENINGEN. Voordracht B. en W. tot vaststelling van de rekening over 1937 van Maatschappelijk Hulpbetoon (nadeelig saldo f 1.063.63), van den Vleeschkeuringsdienst (nadeelig saldo f 255.43), van 't G-E.B. (batig saldo f 2327.60) van het gasbedrijf (nadeelig saldo f 3869.21) en van de Woningbouwver. (nadeelig saldo voor blok A f 1707.65 en voor blok B f 688.43,) Verder bieden B. en W. een voordracht aan tot voorloopige- vaststelling van de ge meenterekening voor 1937, die in den gewo nen dienst in ontvangsten en uitgaven het cijfer van f 167.211.23 vertoont, mef .een na deelig saldo van f 15953.27. De kapitaaldienst sluit in ontv. en uitg. met f 36462.23, en geeft een voordeelig saldo van f 1972.346. De heer Blom rapporteert namens de com missie tot goedkeuring. Zij heeft veel lof voor het beheer van het electriciteitsbedrijf. De commissie acht de hooistekers niet actief in het Noorden der gemeente en dringt voorts aan op den leeftijd dezer functiona rissen te letten, omdat bij zulke bejaarde menschen ongelukken niet kunnen uitblij ven. De rekeningen worden goedgekeurd. BEGROOTINGEN. B. en W. bieden de volgende begrootingen aan voor 1939: Maatschappelijk Hulpbetoon f 14.103. Vleeschkeuringsdienst f 2.763.75 Gem. gasbedrijf, gew. dienst f 125.98.— kapitaaldienst f 6.900. Gem.begrooting, gevv. dienst f 162.995.27 kapitaaldienst f 18.500.— Ten aanzien van de gemeentebegrooting merken B. en W. op, dat voor 1939 is ge raamd een bijdrage van het rijk ten bedrage van f 14.484.20. De extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds is geraamd op f 5460 en de belastingbijdrage op het maxi mum bedrag van f 9649-41. Het subsidie aan Maatsch. Hulpbetoon is met f 3000 verhoogd en gebracht op f 11500. COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Tot leden van de commissie van onder zoek naar de begrootingsjuistheid worden benoemd alle raadsleden buiten de wethou ders. AFLOSSING. Voorgesteld wordt te besluiten tot ver vroegde aflossing der ten behoeve van het gem. gasbedrijf gesloten leening. Door 1 Ja nuari f 17400 af te 'ossen zal de leenings- schuld dan nog f 46.400 bedragen. Aldus besloten. EEN NIEUWE RAADHUISCONCIERGE. Voor benoeming van een uitwonend con ciërge voor het Raadhuis tegen een jaar- lijksche vergoeding van f 350.met inbe grip van de z.g. zomerschoonmaak, worden voorgedragen: 1. Mej. P. Schuijtemaker— Kieft en 2. Mei. E. Leegwater—van Houten. De heer Duin verklaart geen der beide voorgedragenen te kennen. Op een vraag van den heer Blom omtrent de sollicitatie Neeltje Hartog, zegt voorzit ter, dat deze te ver woont. De heer Blom: Neeltje had 't wel gered op de fiets. Voorzitter: We durfden 't niet aan. Benoemd wordt mej. Schuitemaker met algemeene stemmen. Zij zal nu ontslag ne men als schoolschoonmaakster. Gehoopt wordt, dat zij zal zien, hooren en zwijgen. maar men heeft overigens alle vertrouwen in haar. WIJZIGING GASTARIEF. Waar door de overdracht van het gasbe drijf van Warmenhuizcn aan Alkmaar de kosten voor Schoorl verlaagd zijn met f850, stellen B. en W. voor de lasten voor de aan geslotenen eenigermate te verlichten door de meterhuur te doen vervallen. Op een vraag van den heer Gutker, zegt voorzitter dat de nieuwe bepaling ook voor de gewone meters zal gelden. Het vastrecht wordt billijker verdeeld, maar men moet nog even wachten, hoe de zaak marcheert. Een en ander gaat per 1 Januari in. KEURLOONEN. Om te komen tot een voor de belangheb benden redelijker keurloon, stellen B. en W. voor een wijziging der tarieven, waardoor de lasten van de slagers worden verlaagd en het z.g. invoerrecht eenigszins wordt verhoogd. In de raden van Koedijk en War- menhuizen zullen dergelijke voorstellen worden gedaan, het zullen ongeveer worden de tarieven van Alkmaar en vroeger aan den Langendijk. Men hoopt nu een slui tende exploitatie te krijgen. Aldus beslo ten. EEN EXTRATJE. Voorgesteld wordt een gratificatie van f 100 toe te kennen aan den heer G. Timmerman, als blijk van waardeering voor de diensten, die hij in 1938 als volontair ter secretarie de gemeente heeft bewezen. De heer Kaandorp vraagt of het bedrag voldoende is. Voorzitter zegt dat rmen niet te hard van stal wilde loopen, omdat de ambtenaar hier te kort is. In 1939 zou men er f 120 van kunnen maken, het blijft een grati ficatie, die de raad elk jaar moet vaststel len. De heer Duin vindt het wel aardig zoo, de jongen krijgt dan wat zin aan zijn werk. Voorzitter: Dat heeft ie al! Het voorstel wordt aangenomen. GOEDKOOPER GELD. B. en W. stellen voor, verschillende lee ningen gesloten zij de N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam, te converteeren en te brengen op een rente voet van 3V2 pet. Het totaalbedrag dezer leeningen bedraagt f 129.827. Het ware wellicht mogelijk gebleken op enkele der kleinere leeningen een rentever laging tot 3 pet. te verkrijgen, doch het kwam B. en W. voor de gemeente belér voor, alle leeningen tot de rentevoet van 31/?. pet te verlagen. Bij extra-aflossing voor 31 December 1943 zal een vergoeding van 1 pet. verschuldigd zijn. Het geeft op den duur een besparing van f 1300 per jaar. Aldus besloten. KASGELDLEENINGEN. B. en W. stellen voor een kasgeldleening van f 25.000 aan te gaan voor het 4c kwar taal 1938, een kasgeldleening van f 75000 voor 1939 en een rekening-courant overeen komst van f 3000. Het is voor de financie ring van het rijwielpad noodig ook over het laatste gedeelte 1938 nog over kas middelen te beschikken. De andere leenin gen zijn mede een gevolg van het feit, dait voorloopig dekking dient te worden gevon den voor het nadeelig saldo van den dienst 1937, terwijl de uitgaven voor den aanleg van het rijwielpad ook in 1939 wederom be langrijke bedragen zullen vorderen. Aldus besloten. EEN DADING MET SNIP. Om het geschil tusschen A. Snip en de gemeente, die beide aanspraak meenen te hebben op de eigendomsrechten van de gron den, kadastraal bekend sectie A, no. 647 aan den Ouden Hèereweg, in dier voege op te lossen, dat ieder een gedeelte krijgt, stellen B. en W. voor een dading aan te gaan met genoemden A. Snip. Snip is altijd te goeder trouw geweest, zoo ook zijn vader. Oud-burgemeester Peeck, had het alles op gemoedelijke wijze ge daan, de heeren weten wel hoe 't vroeger ging, nu zou dat anders gaan. Vroeger zei de burgemeester, in navolging van den Franschen Koning: „de gemeente ben ik". De heer Gutker: Toen had je nog eens goeie burgemeesters! Voorzitter zegt dat het niet de bedoe ling is de vrijgevigheid van burgemeester Peeck aan te tasten, daarom zal nu een en ander notarieel geregeld worden. Het voorstel wordt aangenomen. GROND TE VEEL. B. en W. stellen voor: Aan den openbaren dienst te onttrekker een gedeelte van den Hargerzeeweg ter op pervlakte van pl.m. 175 M2. Aan Dr. A. E. van Loen te Den Helder te verkoopen een strook gronds ter opper vlakte van pl.m. 50 M2., gelegen aan den Hargerzeeweg, tegen een prijs van 50 ct. per M2. Een bermgedeelte van den Hargerzeeweg vormt een afwijkende grens niet even wijdig aan den rooilijn met het pérceel van Dr. van Loen. Ter verkrijging van een meer regelma tige afbakening tusschen genoemd perceel en den Hargerzeewee. oordcelcn B. en W. het wenschelijk de betreffende grondstrook aan den heer van Loen te verkoopen, het geen door de7.en bij schrijven d.d. 12 Juli j.1. reeds is verzocht» Aldus besloten. Kantonrechter gooide roet in 't eten. Voorzitter deelt mede dat er bezwaren be staan tegen aankoop van een perceel van Grietje Praat tegen f 1500, waartoe was besloten in vorige raadszitting. De kan tonrechter had in verband met erfenis kwesties f 1750 geschat. Er zijn eenige mis verstanden geweest met successierechten enz., daardoor moet thans een paar hon derd gulden meer betaald worden De raad gaat accoord. Een raadslid, die ©en gemeente- baantje, krijgt. Er is een wijziging van inzicht gekomen bij de rijksinspectie omtrent de leiding van den heer Blom, raadslid hij het rijwiel pad. Als werklooze moet hij ook de schor» in de hand nemen. Eenige mogelijkheid is den heer Blom op arbeidscontract aan te stellen als voorman bij het rijwielpad, tegen f 24.— per week. De raad zal daar voor 40 x f 24.crediet moeten geven. ïn dit geval is het niet in strijd met zijn functie als raadslid, vermoedelijk wel voor zijn volgende zittingsperiode. De heer Winder snapt niet, dat door een eenvoudige wijziging van redactie het raadslid thans wel een gemeentelijke func tie kan vervullen. Waarom moet het de gemeente juist f 1000 kosten. Toen Blom gewoon werkte kostte het niets. Is het nu juist noodig dat er f 1000 voor den heer Blom wordt uitgegeven? Het ging steeds niet goed, licht de heer Blom toe. Hij is niet als werklooze maar als uitvoerder gekomen, meewerken was niet noodig. maar alles ging eerst nog volgens het z.g. voorman systeem. De heer Blom zet uiteen dat men eldex-s veel duurder uitkomt. Er moet eenmaal een baas zijn, die door de gemeente wordt be taald. Vooi-zitter merkt op, dat men nog het vooiTecht heeft gehad een jaar lang 85% van het rijk te krijgen. De heer Winder merkt op. dat Selhoi-st toch ook op het rijwielpad werkt. Is Blom er nu juist alleen geschikt voor? De 'heer Blom licht toe, dat Selhorst voor het Zuiden is, als ai-chitect omdat er niemand anders was. Nu gaat 't anders, voor de beharding komt geen architect. Het is nog niet onmogelijk dat sociale zaken al het geld uit het Noorden zal terugvorde- ren, omdal er niets uit liet wei'klooshcids- subsidiefonds betaald mag worden. Wethouder Schermer zegt dat men ver heugd moet zijn, dat nog een derde gedeelte zoo goedkoop is gegaan. Overigens zal de heer Blom geen uitvoerder zijn, dat is de gemeente, hij is voorwerker. Het is maar toeval dat er een andere inspecteur is geko men die de touwtjes wat stx-akker aanhaalt. De heer Kaandorp vindt het niet juist, als de heer Blom zegt dat er in het Zuiden niemand anders was. Daar was toch ook een werkloos metselaar! Weth. Schenner beaamt dit. Het werk in het Zuiden is evengoed uit gevoerd. Er is een zekere animositeit tusschen de hee ren van Noord en Zuid geweest. Don heer Selhorst moet men niet kleinee ren! De heer Blom ontkent dat er wrijving was tusschen Selhorst en spx\. Weth. Schenner: En toch wist de heer Selhorst niet wat hij er aan had. Weth. Schermer zegt dat de animositeit niet van den kant van den heer Blom kwam Weth. Bijl: Selhorst is nooit zoo aange steld als Blom! Do heer Blom: Als 't fout wordt aange pakt en op een koopje, komt men later al tijd tot zulke conclusies! Men besluit tenslotte den heer Blom aan» te stellen als vooi-man voor het heele rijwiel pad. Rondvraag. Op een vraag van den heer Duin zegt voorzitter dat in vei-band met het tertiaire wegenplan, waarop de Duinweg staat, eeni ge stagnatie is gekomen. Ged. Staten wen- schcn de aankoop niet goed te keui'cn als DEN HELDER de Duinweg 'door boomen rooien enz. ver nield wordt. Dit moet rijwielpad en wandel pad blijven, de hoofdweg moet aan het Oos ten komen. De bocht wordt nu veel groo- ter. De heer Duin: Waar bemoeien die men schen zich mee? Het kost veel meer! Voorzitter zegt als Ged. Staten een mooiere oplossing wenschen, zij tenslotte ook meer moeten steunen. De gemeente was met de ze oplossing tevi-eden. Weth. Bijl meent dat er een paar duizend meter grond meer noodig zal zijn. De heer Winder betwijfelt of men dan wel het recht zal hebben gi-ond van mevr. de Lange te onteigenen. Weth. Schermer: Zoo ver. zijn we nog niet, we hebben steeds alle medewei-king gehad. Vooi-zitter is het met den heer Duin eens, dat het wel anders kan. Tenslotte gaat het echter Staatsboschbeheer aan. De heer Duin zegt dat als de onteige ningsprocedures niet goed afloopcn, het hee le ï-ijwielpad voor rekening van de gemeen te komt. Dan kan men beter met de twee einden, die men thans heeft, volstaan. Weth. Schei'mer wijst er op, dat B. en W. eenmaal alle machtigingen hebben. Een pad van Noord tot Zuid is noodig! Niet bij de pakken neei-zitten! Vooi-zitter: Het is zelfs ongewenscht dat de heer Duin in opcnbai-e vergadering der gelijke dingen naar voren brengt. Er zijn wel andere dingen als zoo'n zielig rijwielpadje! Dei'gelijke pessimistische geluiden moet men niet laten hooren! Omtrent de school plannen deelt vooi-zitter mede, dat in de volgende raadsvergadering deze kunnen worden vastgesteld. Opdracht cs verleend de lantaani in de Teuelaan te plaatsen. Weth. Bijl brengt de Jaagkadevei-betering ter sprake, een vrij oude zaak reeds. De minister wil thans ook met weinig kosten van de eigenaars, particuliere wei-kvei-schaf- fing in het leven roepen. De gemeente zou met de .Taagkade een voorbeeld kunnen ge ven, wellicht volgen anderen dan. Eei-st moet echter het rijwielpad klaai*. Weth. Schermer herinnert aan het adres omtrent den vuilophaaldienst, in vorige ver gadering besproken. Als eenige andere wijken worden opgeno- xnen zal liet f 25 kosten, het zou Januari kunnen ingaan. Aldus besloten. Hierna sluiting. schagen FEESTAVOND BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Het was lang niet ongezellig in de feest zaal van Hotel De Beuis! De bond van Over heidspei-soneel. kan met genoegen op een zeer geslaagd feest terugzien. Voorzitter Smit kon een talrijk publiek het welkom toeroepen. Spr. hoopte, dat met het a.s. 25-jarig bestaan, April 1939, men het ledental van 89 op 100 zal hebben weten te brengen. Als spreker trad op de heer D. Don-ex-, hoofdbestuurslid, die in een krachtige rede opwekte de 10 pct-actie van het N.V.V. te steunen en dc 'lauwheid der ongeorganiseei-- den te bestx-ijden. Spx\ wekte op door huis bezoek leden te werven, opdat de modex-ne oi'ganisatie als dringende noodzaak juist voor dezen crisistijd versterkt zal worden. Er waren voorts artisten, ter opluistering van wel heel verschillend genre. Maar in hun soort van zeer goed gehalte. De voordrachtkunstenaar Jac. van den Elsiic- ker bi-acht werk van A. M. de Jong, Adema van Scheltema, Heijermans en anderen, en deed dit zóó, dat de taal dezer revolution- naire schrijvers voor dc zaal levend werd. Ook in „neutraal" werk toonde de heer van Elsacker zich een uitnemende declama- loi', wiens mimiek en zeggingskracht zeer gewaardeerd kunnen worden. En dan waren daar de bekende Johny en Joh nes weer, die onlangs voor de landar- beidersbond te Schagen reeds zoo'xi geluk kig debuut, maakten. Wat wij toen schreven, kunnen wij ook thans hevestigen: klein kunst met een groot K! En somwijlen daar bij een feest van geestDe heer Jan Kos zorgde voor de en-ti-c-act muziek, dus dat was óók in orde. Resuineci-ende, een echte gezellige avond, zooals we er in Schagen meer kunnen gebruiken! Eén opmerking: het was wel wat héél gauw afgeloopcn, kwart over tien was het geheele program ma reeds afgewei-kt. S.D. VROUWENCLUB VRAAGT DE AANDACHT! Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op den feestelijkexx pi'opaganda-avond van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub. Een advertentie hiervoor stond in ons nummer van gisteren. Het programma ziet er aan trekkelijk uit, een bekende spreekster, sa menzang, muziek en een aax-dig tooneel- stukje. Zeker morgenavond een gang naar Hotel Igesz waard! ACHTERLICHT MISÈRE. Men dient er goede nota van te nemen, dat iedex-, die zonder brandend achtei'licht rijdt in de uren waarin dit verboden is, gaat onherroepelijk op de bon, als hij gesnapt wordt. De A.N.W.B. waarschuwt, wij vesti gen hier op verzoek van de politie, nogmaals dringend de aandacht op! VRACHTWAGEN IN DEN BERM VAST. Een met groenten geladen vrachtauto, af komstig uit Den Helder en op weg naar Schagen, ondervond gistermiddag onder Tjal- levval een leelijk oponthoud. Doordat de be stuurder voor een fietser moest uitwijken, haalde hij te veel naar links uit en kwam in den beim terecht. Het scheelde een haar of het vehikel reed te water, doch dit wist de bestuurder nog bijtijds tc voorkomen. De man begaf zich naar Schagen, waar hij den heer Deutekom van 't Noord, -dien hij toevallig kende, om assistentie vroeg. Met behulp van een staaldraad wist men den wagen, die stevig vast zat, los te krijgen, waarop de reis naar Schagen vervolgd werd. EERVOLLE AANSTELLING. Naar wij vernemen is onze vroegere plaatsgenoot, de heer Engb. van Ketel aan gesteld als bedrijfsleider van een drukkerij te Curagao (West-Indië). BENOEMD. Aan de Courant- en Handelsdrukkerij der N.V. Trapman alhier is als algemeen be- drijfschef benoemd de heer H. Wouden berg te Schagen. GEEN ONBEWUST BESTAAN, MAAR BEWUST LEVEN! Dr. v. d. Wielen over het Volks- hoogeschoolwerk. Voor een groot aantal belangstellenden sprak gisteravond in de gi-oote zaal van Hotel Igesz de lieer Dr. van der Wielen, daartoe uitgenoodigd door vele cultui'eele oi'ganisaties van Schagen en omgeving op vlotte wijze over het onderwerp: Het Volkshoogeschoolwerk in Nederland. Het was een lezing die het publiek, in hoofdzaak bestaande uit jongeren, van be gin tot einde geboeid hield. Dr. van der Wielen behandelt voor de pauze de grond: slagen, de theorie van het volkshooge schoolwerk, na de pauze bespreekt hij de practische uitwerking in de laatste zeven jaren. In de eerste plaats zet Dr. van der Wielen het 'verschil met de volksuniversi teiten uiteen. Hoofdzaak in het volkshoo geschoolwerk is de samenleving in inter naatsverhand van vex-schillende groepen» In deze samenleving wordt georganiseerd arbeid, cursussen cn ontspanning. De volks hoögeschool vraagt niet naar partij, of godsdienstige richting, zij zet de deuren open voor allen! Op de banken van de volkshoogeschool zitten boer, burger en student broederlijk bijeen, zij bespreken te samen de hoogerc vraagstukken van het leven. Uitvoerig schetst spr. de ontwikke ling van bet volkshoogeschoolwerk, dat 80 jaren oud is en in Skandinavië zijn ba kermat vond. De geweldige graancrisis van 1S50 gaf in Denemarken den eersten stoot, men zag in, dat technisch en zakelijk on derwijs ondergeschikt moet zijn aan de karaktervorming van den jongen mensch. Deze waarheid geldt thans meer dan ooit. slechts wordt de woi-eldcrisis opgelost door de innerlijke kracht der volkeren. Noemde rmen in de beginjaren de Deensche pio niers Gold en Gründwich idealisten en fantasten, thans ontvangt 40 pet. der Deen sche jeugd boven de 18 jaar, opvoeding, scholing en onderwijs! Ook in de andere Scandinavische landen bloeit dit schoolwerk, dat daar betaald wordt door de cursisten zelf met subsidie van staatswege. Het resultaat is dat men in Scandinavië de veertig standen van Nederland met den doodgraver als een en veertigste stand niet kent. Niet afkomst en geld speelt daar meer de eerste rol! Op economisch gebied is minder splitsing, zoo ook op cultureel gebied en dat der licha melijke opvoeding. In dit verband noemt spr. de Zweedsrhe gymnastiek en het systeem Niels Buck, allebei ontstaan uit hef volkshoogeschoolwerk. Triest is de vergelijking met Nederland, waar 400.000 kinderen geen lichamelijke op voeding krijgen waar 40 net. der dienst- nlichtigon wordt afgekeurd! Ook de volkszang als samenbindende ele ment bloeit in Denemarken; het volkshooge school zangboek gaat mee ter vergadering van boer, burger en intellectueel! In ons land bloeit slechts het nationale lied. Van ie hela, hola, houd er den moed maar in... Spr. geeft nog tal van voorheelden van het hoogere ac'tüeele en geestelijke leven in de noordelijke landen, hoewel in ons land de aanleg voor dit alles zeker niet minder is. In de landen, die de ooi-log hebben meege maakt, bloeide het volkshoogeschoolwerk na den oorlog, als reactie op het leven in de loopgraven, waar het standsgevoel ver nietigd werd. Een andere mensch met een andere ziel trad naar voren, er kwamen in Duitschland vele kampen der ji Jongere in 1933 het nationaal-socialisme aan" een einde maakte; en het werk omsclJ in het nationaal-socialistische wezens», Spr. toont de noodzakelijkheid het volkshoogeschoolwerk in ons land en veroordeelt het enge groepsbegrfo contact met anderen afwijst en de ord gen van de ingekapselde politieke enge overtuigingen voorstaat. Ons onderwijs staat 'thans op d( 19e plaats, vlak naast achterlijf landen als Bulgarije, is dan de aaB vulling van het volkshoogeschool werk, de vorming tot goede staat* burgers niet dringend gewenscM vraagt Dr. van der Wielen tot b* sluit van het eerste gedeelte ziinJ rede. De vele enkelingen moeten denkend? zens worden- de jeugd moet niet onbh bestaan; maar bewust leven! Na de pauze behandelde Dr. van der' len meer in het bijzonder het werk in derland, met als zetel Bakkcveen, dat ge voor wat de werkende cursisten betrek- der ovex-heidssubsidie wordt uitgevoerd.! de deelsnemex-swerkloozen ontvangtmein heidssteun. Met tal van voorbeelden ta spr. aan hoe de door hem gepropageerd? dachte ook in Nederland ingang vindt besluit met een krachtige opwekking volkshoogeschool te steunen. AREND SCH. NIET VEROORDEELD Dagvaarding tegenstrijdig Het gerechtshof te Amsterdam heelu tei-en uitspraak gedaan in de strafzaqj gen den veehouder Arend Soh. alhier,) terecht heeft gestaan, verdacht van eed. De rechtbank te Alkmaar had hemt; maanden gevangenisstraf veroordeeld, dat hij voor den kantonrechter te Scha onder eede had verklaard, dat de s :cèj memorie, die hij namens., de familie i indiende, de juiste gegevens bevatte. had echter verzwegen, dat in den boeddL vendien aanwezig waren zes pandliriev® van f 1000, een bankdeposito van f 1000 i-uini f 10.000 aan contanten. Ter zitting beriep de man er zich op,j| hij van de zaken heel slecht op de ho« was, alles was geregeld door zijn achten» den accountant J. Sch., die onlangs door fc hof is veroordeeld in verband met de ri gevallen van belasting-fraude te Schagen omstreken. De. procureur-generaal vorderde weget meineed een zelfde straf als door de red! bank was opgelegd. 000 edg 1 buf Het gerechtshof heeft het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank vernie tigd. De dagvaarding werd nietig verklaard op den volgenden grond: Het Hof overwoog, dat de dagvaar ding in zichzelf tegenstrijdig is, dooi dat gesteld is, dat de onderhavige eri werd aigelegd ter voldoening aan he, voorschrift van art. 51 der Successie wet, terwijl uit de omschrijving van den afgelegden eed blijkt, dat dat gene, dat gezworen werd, juist niet was overeenkomstig de bij art. 51 van de Successie-wet geëischt verklaring, Veroordeeling kon dus niet volgen, daar de dagvaarding nietig was. Deze uitspraak komt practisch neer op vrij spraak. Verdediger in deze zaak was dche# Mr. Dr. J. A. E. Buiskool te Schagen. DE NEE De Ne de Jodei de Teleg Wij zi te neme der stat op bijm in Duit viert bij op onre Als e xen me men in objectei gepeup- kardinf ge wel 1 moest 1 het on velen, tionaal horden zijn be indien I kringe 1 dergel WINKE Geraffineerde oplichting Gemeente- en rijkspolitie zijn op hd spoor gekomen van een geraffineerde lichting, waarbij zekere V. uit Heerhfl^ waard is betrokken. Deze is er in gcslasfi eenige duizenden kilo's bieten „achterom te drukken" door zijn vrachtauto niet ding telkens tweemaal te laten wegen. IA de slimmeling bijv. eerst zijn auto ral bieten te Winkel op de weegbrug weg® meteen trok hij met dezelfde lading nar, Aartswoud. Hij gaf dan het lceggewicht at] zijn wagen een duizend kilo te laag en verkocht het verschil voor biel' Hij zal don langsten tijd wel bieten ge gen hebben op deze manier! Zit PARTICULIERE WERKVERSCHAFFING- De Minister van Sociale Zaken heeft Zijw goedkeuring gehecht aan een werkverscn fingsobject van den heer N. Blokker te ij Maartensvlotbrug, bestaande in diepspitlif en heeft hiervoor een bijdrage uit het wé j loosheidssubsidiefonds toegekend. VERLOTING. Burgemeester en Wethouders dezer meent© hebben aan het Bestuur der Vereei ging „Nut en Genoegen" te Burgervlotbtf toestemming verleend tot het houden VW een kleine verloting op 26 November a.s. BUBGERVLOTBBUG VOOR UW KLEINE! De opening van het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, dat vanwege de ald- „ZijpeCallantsoog" van „Het Witte Kruis' is opgericht zal Donderdag a.s. te 2 uur plaats vinden in een der lokalen van bel café Schriekcn. De leiding berust bij Mevr. van Slooten-Niessen arts te St. Maartens brug. H ZAND. UITSTEL VAN OEFENING. De Minister van Defensie heeft aan 'len dienstplichtige P. Doedens alhier, van de lichting 1939, uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar. OUDESLUIS ARBEIDERS AVONDSCHOOL B. cn W. van Zijpe hebben aan het Be stuur van de afd. „Oudcsluis" van den Ne' derl. Landarbeidersbond toegestaan van een der lokalen der O.L. School alhier gebruik te maken voor het geven van een Arbeiders- avondschool. zij de 0< Jc lij P« He- Hoi herse bare en i; Die mint haas mui; zond een tcnd van sein sme rass die ede

Schager Courant | 1938 | | pagina 6