ilenschen jacht AïOOVt sW T J in Zevenaar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Suitenlandsche bommen werpers voor Nederland r Een menschenleven kost 25 galden Millioenenschade voor „wilde" bushouders EERBERICHT ARPAD MOLDOVAN Afschuwelijke vondst in bouwland CENTRALE VERWARMING DE V R I E S Schager Courant Laan. Schagen Tel. 20. TERDA& 19 NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10731. g0,r ie' N.V. UHg.-Mif. „VloHondt Noorderkwortier" - gemeester redt Jodenkinderen ]/an onzen eigen verslaggever) ZEVEN AAR, Vrijdag. jen snelle Diesel brengt ons naar Arn- B{B vandaar is het een halfuurtje naar fa-, een oord op enkele kilometers jjtfederlandsche grens. het ligt geheel opgeborgen ette mist, die geen tien meter ft. Alle en-de koperen knoopen van landsche douaniers glinsteren in de lichtpuntjes op 't tochtige sta- waar achter een beslagen venster een marechaussees staat te rook en. d 'ft zijn de ecnïge passagiers van het lo- eeweest en daar 't een onbekend ht is, worden we nagestaard door controleur en de juffrouw van 't buf- Zevenaar ligt in 't duister. Alleen de Turmac-fabriek giet mat licht uit over 't eenzame dorp, waarvan we weten, dat 't een zoo belang rijke schakel vormt in de thans ge- honden menschenjacht. Zevenaar, I ei een der plaatsen, waar de laatste dagen tallooze Joden getracht heb ben het veege lijf te bergen, en te ontkomen aan een terreur die haar weergave in 't moderne Europa niet kent. „Terug Ongewenscht bezoek. u llend van kou schieten we T eerste het i café binnen. Rond een verroest Sala- derkacheltje zitten drie jonge kerels te ten. Direct verstomtde conversatie. 7 in pils Langzaam sjokt de kaste- ■naar de tapkast, kennelijk met den iren bezoeker in z'n maag zittend. Ver- d blikken van de kaarters. Als we •en een gesprek aan te knoopen met istelein, leiden alle pogingen schip- „.Toden hier?" „Nee, niks van ge- „Moeten we bij hem niet zijn". En itratief verschuilt de. man zich ach- pe breede frontpagina van de „Geld-er- een stille wenk. paan verderop. Een ander café. Geen leling is er, alleen de bazin, een kloek uwmcn-sch. Ze begint zelf. „Voor zaken f „Ja een nee"... en langzaam aan en we haar over het gebeurde aan de is hier. Controle uiterst streng. haar taaltje van Geldersch en Duitsch >ren we, dat de controle uiterst streng Drie dagen geleden is de militaire pö- t verdriedubbeld. Er is geen 25 meter ns onbewaakt. Geen muis kan er meer jt. Of er Joden voor de grens staan? pen nacht meneer: vooral de eerste da- i van de week. Ze darhten dat ze in Ne tland mochten, de stakkerds, maar de nswacht liet er geer^ een door. Een paar aal is er nog met de gummistokken ge- erkt. Er waren groepjes van 7 en 10 loden, door „de Zwarten" (de grens- laam voor de S.A.-mannen der dou ane) doorgelaten en toen ze dachten vrij te zijn, hielden onze jongens hen tegen. Ze hebben gehuild en gegild en sommigen dreigden zich van kant te maken. Liever dat dan terug Hard werk. 5en paar maal renden ze door hof dat zin heeft. Toen sloegen de jon- en6 er op. 't Is hard. maar die moeten ook! Zo worden voortdurend gecontroleerd en je 'liegt er als douanier zóó uit. Een troosteloos verhaal, en 't is niet het fcnipe wat we hooren. Dit café blijkt een aanlegplaats te zijn voor vele menschen, voor hen, die 't gelukte het Derde Rijk ontkomen. stappen op, geven een flinke fooi do bazin en een. reep chocolade aan 't I dochtertje. Dat helpt en als we nay oon chauffeur in formeer en die ons naar Mjrens kan brengen, lacht de vrouw be- Pnjwnd en gaat even weg. vijf minuten later staat „de wagen •daar. Hen allermiserabelst bakbeest van 'en Ford. Ernaast de chauffeur, een ma- lere kerel, met een weinig vertrouwen in boezemend uiterlijk. Voor 25 gulden. Wij rijden naar do grens. Met een slak- ■Wjrang van 30 kilometer, want t is pot 'cht van de mist. 't TJs is nauw gebroken we hooren merkwaardige verhalen uit i rosse leven aan de grens bij Zevenaar. Het blijkt, dat onze vriend en diens Kameraad, beide eesjochte jongens. y°°r 05 gtilden pPn poging wagen '«mand uit Duitschland te smokke len. Of ze dat dikwijls doen? „Dat léf 'van menAèr. van de weok a| zoeven (7) en 't zal nog wel erger worden »Is 't niet gevaarlijk??" „Ja, dat is t, maar ik ben vrijge^ zei, en 't is gauw verdiend soms. En dan... 't is voor een goed doel! Maar als „de zwarten" je grijpen? Nou ja, dan ben ik 'r gioeiend bij. Dan zien ze me in een jaar of wat, of heelemaal niet meer, terug. Zal Zevenaar een zorg zijn... Zuur verdiend geld. En hij praat door. Vertelt dat. die 25 pop ook wel een heel, heel zuur verdiend wor den. Drie dagen geleden kreeg ik 'n tip uit Emmerik. Er zouden twee joden, tand- techniekers, zoo en zoo laat daar en daar komen. Ik er heen en... maar wachten. Het was net zoo rustig als nu en daar ik tusschen 't hakhout, opgesteld stond, was 't niet zoo riskant. Maar toen ik drie uur daar gestaan had was 't me genoeg en wilde 'r vandoor gaan. Toen kwamen ze juist. Als U dat gezien had! M'n hart draaide in m'n lijf meneer, want ze zaten onder de modder. Ze bleken al dien tijd in de half droge sloot gelegen te hebben, de zaak niet vertrouwend. Ze waren op van de zenuwen en dc dood van angst nabij. Voor 12 Mark en een ring. Maar 't ergste moest nog komen, want ze hadden de man 12 mark in d'r zak en een van hen z'n trouw ring. Of ik 't daarvoor wilde doen... ik mocht hen fouilleeren. Nou, wat doe je dan? Ik had da nig de p...st in, maar kon ik ze la ten staan? De eene had de koorts al te pakken. Die stond aan eenen door te klappertanden en was zoo rood als een gloeiende oven. Ja, wat doe je dan... maar goed, ze kwamen erover en ik ben nog tureluurs van 't bedanken en de tranen en alles meer. Maar 't was een duur nachtje voor me!" Hij be zegelt de episode met een flinke knoop. Hij vertelt door, onderwijl de mist met z'n scherpe oogen, doorboorend; van de vreugde als ze „de zwarten" misleid hebben en de ellende van hen, die over de grens komen zonder een cent bij zich. Maar tusschen Niemandsland en de Hol- landsche grens staat de douane. Hard en streng, want de consignes uit Den Haag luiden nóg strenger. „Terug jullie..." Onverbiddelijk. Géén papieren, géén visum, gècn cent in hun zak... en geen toestemming van de regee ring. „Terug..." Gebicl en gesmeekt hadden de twee Joden maar er was geen mogelijkheid. Die bestond eenvoudig niet. Er worden geen Joden toege laten. En ze gingen terug, deze zes kinderen. Hand in hand, langzaam terug in de rich ting der Duitsche grens. Maar de vrouw van den kastelein had iets vernomen van deze trieste gebeurtenis en haalde de stumperds binnen. Verkleumd van kou. nat van de mist en de regen, door de emotie niet in staat één woord uit te brengen. Het wonder. Maar wat met de kinderen aan te vangen? Ze moesten terug, maar de waardin, een ruw, maar goedmoedig wijf, heeft er hartzeer van. Ze staat op haar lippen te bijten en toen... toen was 't wonder gebeurd. Want de deur ging open en naar binnen stapte de burgemeester van Does burg, Jhr. Nahuys. Deze vrouw was een flinke vrouw en ze deed direct een aanval op het hart van den magistraat. „Als hij nu eens bemiddeldeHij zou het toch kunnen probeerenburgemeester had veel invloed Lang had de magistraat zich niet laten smeeken en op 't oogenblik was hij aan 't telefoneeren met Den Haag. Hij had al vijf nummers gehad en was al een uur bezig. Spanning. Spanning in *t café, waarin de kachel roodgloeiend staat en een kanarie zachtjes zit te gorgelen. Zou at gelukken...? Wij zelf zitten in spanning, maar de kinderen schijnen 't niet te be grijpen. Een meisje zit met een vod dige lappenpop te spelen, en een an der telt steeds weer haar kralen, die ze in een doosje bij zich heeft... zit te gorgelen. Zou 't gelukken...? Thans gaat 't om jonge menschen en de letters van stomme paragraven. De Wet is onmeedoogend. De Wet is hard. De Wet kent geen pardon... Of zou...? In de zijkamer spreekt burgemeester. We hooren een zacht gemompel, soms iets luider. Een magistraat vecht voor zes jodenkinderen. Dat kan, goddank, nog in Holland. Er gaat een half uur voorbij. We raken het bier, dat voor ons staat, niet aan. Roo- ken de cene cigaret na de andere. De waardin is óp van de zenuwen. Ze wascht vier bierglazen driemaal afen vergeet twee klanten, die haar al een paar maal geroepen hebben. Ineenseen rinkelend geluid. Er wordt afgebeld. Nog evendaar gaat de deur open. Groot en rijzig komt burgemeester Na huys te voorschijn enhij glimlacht. Hij ziet er rood uit... geen wonder als je ander half uur getelefoneerd hebt met den minis ter en vele andere hooge ambtenaren. 't Is gelokt! Hij hoeft niets te zeggen. Alleen dat eenc... ,,'t Is voor elkaar men- sefhen. Zc mogen passeeren..." De kasteleinesse snikt en wij al len voelen de spanning wegzakken, wij groote kerels! De heer Nahuys gaat nu alleen naar de douane en is binnen 5 minuten weer terug. Hij straalt als hij vertelt, dat alles voorbij is. De beide Hollandsche Joden waren er nog en nu gaat hij het zestal wegbrengen. Een spel met den dood. De Joden komen binnen. Fluisteren heesch wat dankwoorden. Bij den een trillen tranen op z'n wang. Toch is die man al zeker 50 jaar! Aan den arm gaan de kinderen mee. Nog begrijpen ze er niet veel van. Het lijkt ook wel een spelletje. Eerst mocht 't niet... toen wel We staren deze acht menschen na. Ze loopen snel... de kinderen op een draf je... Naar Holland! De radio staat op een Duitsch sta tion. De omroeper annonceert een wals van Lanner... Met een ruk draait de kasteleinesse de knop om. Géén muziek... daar is de tijd niet naar! M'n chauffeur kijkt me aan en geeft een wenk. We gaan verderop. Dit nummer bevat 16 pagina's De grens. Ineens: een helder wit licht, vlak voor ons in deze verlaten laan, waar een berken droefgeestig te kreunen staat. Vlak er achter, misschien 150 meter, een vurig ood licht. De grens. We stoppen bii een café. Een man en een vrouw staan midden in de kamer. Heftig te spreken en te wijzen. De chauffeur, als kind aan huis, hier, luistert 't onverstaan bare taaltje af, kijkt ons aan, en rent naar de auto terug. U bent van de krant hé vraagt hij, en als ik verbaasd opkijk lacht hij. „Kom, kom meneer", maak me niks wijs wat doet U anders hier met zoo'n rustig geweten? Maar U kunt blij zijn dat ik U hier gebracht heb. 'r Is wat loos daar. In Niemandsland. „Dadr" is een andere knijp. Die staat precies op de grens van deze twee landen, on de 150 meter Nie mandsland... Uit de ruitjes gluurt rossig licht. We gaan er heen. Passen controle van de Hollandsche douanepost. Een zaklantaarn-straal glijdt over ons gezicht. Waar we heengaan...? ,Ah..." hij ziet 't al. „Journalist... nu, er is buit voor U. daar"... en de vinger wijst naar het knijp je daar tusschen twee landen. Zes kinderen. Buiten hooren we druk praten en huilen en als we de deur openen blijven we even staan: daar, in 't. midden van 't zaaltje rond 't overdekt hiliart, zitten zes kin deren De oudste misschien 9 jaar de jongste i. Zes kinderen. Joodjes. 3 joneen en 3 meis •os: doodstil zitten ze daar. De handen in één, starende mot groote donkere oogen naar één punt... We hooren direct van den kastelein wat er gaande is. Twee uur geleden was dit groepje van zes zonder pas en zonder een enkel papier de Duitsche grens overgeko men „Ongewenschte elementen" voor het Derde Rijk. Hand in hand, met z'n zessen de kleinste in 't midden, waren ze naar de Hollandsche douane geloopen, waar ze op gewacht werden door twee Joden uit Arn hem, die van hun komst op de hoogte waren. Onderhandelingen over groote aankoopen. Naar de Msb. verneemt, voert de Nederlandsche regeering onderhan delingen met verschillende buiten- landsche vliegtuigfabrieken, om ten behoeve van de Nederlandsche luchtmacht een groot aantal jacht en jacht-bombardementsvliegtuigen aan te koopen. De regeering is blijk baar van oordeel, dat de Nederland sche industrie niet bij machte is, in de dringende behoefte aan een snelle uitbreiding van het luchtwa- pen te voorzien, zoodat tot het aan schaffen van buitenlandsche ont werpen en de mogelijkheid tot li- cence-bouw in Nederland, besloten is. Er zijn besprekingen gaande o.a. met de Duitsche Heinkel fabriek, de Britsche Haw- ker fabriek en de Amerikaansche vliegtuig fabrieken van De Severskv en Vultee. Ook zou nog met een Italiaansche fabriek wor den onderhandeld. Het product van de Heinkel fabriek, dat eventueel in aanmerking zou komen voor aanschaffing, is de He112. uitgerust met een Daimler-Renz motor van 1100 P.K. Dit type is door Duitschland voor export vrijge geven, wat een zekere aanwijzing is, dat de Duitsche luchtmacht zelf over aanmerkelijk beter en moderner jagers beschikt. Het zelfde geldt in betrekkelijke mate voor de overige buitenlandsche fabrikaten, die men eventueel zou willen aanschaffen. Voor aan schaffing uit Engeland komt in aanmerking de Hawker „Hurricanc", een eenzitter-jacht- vliogtuig. dat in groote series voor de lucht verdediging van Londen wordt aangemaakt. De „Hurricane" is uitgerust met een 1050 P.K. Rolls Rovce „Merlin" motor en kan een maximum snelheid bereiken van 540 K.M. per uur. De Amerikaansche Vultee is de V11 G.B. een twee-persoons jager-bommenwerper, die maximaal 380 k.m. per uur loopt met den Wright „Cyclone" G. 5 motor en 404 k.m. per uur met den Pratt Whitney „Wasp" 1830 S3C3G motor. De Seversky is een één-porsoons jager, type 35; uitgerust met een 950 P.K. Pratt Whitney-„Twin Wasp" motor. Dit toestel heeft een maximum snel heid bereikt van 506 k.m. per uur. „Niet de bussen zijn wild, noch de chauffeurs, maar het publiek is wild om er in te komen!" Het comité van actie van het Nederland sche Touringcarbedrijf hield gisteravond in Bellevue te Amsterdam een openbare bij eenkomst ter bespreking van het wilde autobus-vraagstuk. De zaal was slecht be zet. Mr. G. F. J. Jongbloed uit Den Haag hield een inleiding, waarin hij het onverant woordelijke kapitaalvernietiging noemde, wanneer het autobusvervoer onmogelijk wordt gemaakt. De werkloosheid zal sterk toenemen. De ondernemers blijven met hun onbruikbaar materiaal zitten. Spr. schatte de schade op 10 ft 15 milli- oen gulden waartegenover een extra inko men voor de spoorwegen van anderhalf millioen zou staan. Het Nederlandsche volk dient alles in het werk te stellen om het wetsvoorstel te doen verwerpen door de Ka mer. De tweede spreker, de heer W. Zwiebel, zeide, dat als in Frankrijk een minister zich zoo gedragen had als minister Goseling, hij reeds met dank voor niet bewezen diensten naar huis zou zijn gestuurd. Dr. van Aalst, hierna het woord voerend, zeide dat de spoorwegen hun fouten verha len willen op de bussen. Spr. brak een lans voor het particulier initiatief en protesteerde tegen den naam „wilde" bus. De bussen, noch de chauffeurs zijn wild, slechts het publiek om er in te komen, aldus dr. van Aalst. 6, 10, 13 CT. PER HALF ONS DE BILT SEINTt Verwachting: Matige tot krach tige, later tijdelijk stormach tige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, latei opklarend, eenige regen aar vankelijk iets zachter in T W. en zachter in het O, Ie ter geleidelijk wat kouder. .Verdere vooruitzichten: Buiig. FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER NIEUWE N 1 E D O R P Speciaal adres voor artistieke f o to's en vergrootingen. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Bestellingen voor St. Nicolaas gelieve zoo spoedig mogelijk te doen. gelen genomen en het parket te Maastricht van dezen luguberen vondst op- de hoogte gesteld. Na eenigen tijd was de officier van justitie ter plaatse, waarna men onmiddel lijk tot een diepgaand onderzoek overging. Naar wij vernemen heeft dit onderzoek ge leid tot de voorloopige inhechtenisneming van den 28-jarigen echtgenoot der vrouw. Het echtpaar was drie maanden geleden in het huwelijk getreden. Naar het schijnt kon den dc jong-gehuwden het goed met elkaar vinden. Maandagavond j.1. heeft de vrouw per fiets haar woning verlaten en sedert dien heeft niemand meer iets van haar verno men. Het onderzoek in deze zaak is in handen van inspecteur Weyma van de gemeentepo litie te Brunssum. Lijk van een jonge vrouw, gewik keld in een zak. ECHTGENOOT IN HECHTENIS. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de gemeentepolitie van Bruns sum in een bouwland, gelegen te Am- stenrade, een afschuwelijke ontdek king gedaan. In een gonjezak gewik keld lag daar het lijk van een 23- jarige vrouw uit Brunssum, die se dert enkele dagen werd vermist. De beenen van het slachtoffer staken uit den zak. Onmiddellijk werden de noodige maatre- ZOO'N ZWARE EISCH KUNT U NIET STE1 LEN, OF WIJ KUN NEN MET ONZE ER VARING DEZE ZON DER MEER GARAN DEEREN. TECHN.BUREAU ALKMAAR - ROTTERDAM Tel. 3045-2 lijnen 44504 Hebt U niets aan Uw klanten te vertellen? En ook niet aan andere menschen, die koo- pers kunnen worden? Dan is U een slecht koopman! Een goed zakenman adverteert in de

Schager Courant | 1938 | | pagina 1