L „LANTINGA" Praktijk hervat. GOOI WEG Zaal Laan Voeraardappelen >P! iep roo PROPAGANDA-AVOND N.J.N. Radioprogramma Winkel Oudesluis Dr, W. f. 1. van WAVEREN imiiiraiiiiCTiiiiCTitMiii die ouderwetsche BRIL „Het Groene Kruis" BH I raiiaiiirai I iirai Marktberichten SCHAGEN OSZ£ CURSUS LEERBEWERKING. Bliji>fens een advertentie in ons Zaterdag- •*Iars.'AulIiiAer beveelt de N.V. Fijnlcderhandel „De \t j Amerikaan," Nieuwe Spiegelstraat 66 te n! im^terdam zich aan voor de levering van de Voor den cursus benoodigde materialen. ONDERHANDS VERKOCHT. Twee huizen aan het Zwartepad, eigen dom van den beer Fellinga (Heerenbosch) jjn onderbands verkocht aan den heer J. [oedhart (Molenstraat) ZAK ENNIEUWS Naar wij vernemen zal de heer C. Scheltus 'Nieuwe Laagzijde) zijn vischhandel gaan restten in de Molenstraat, in het per- fcl waar voorheen de heer S. van Ruiten in schoenmakerij had. BERGEN Aaai Bagd. todhp, lang, j Een stampvolle zaal geniet van den een programma. gel^üi n Oranjehotel hield Zaterdag de afd. en". crgen van den Nederl. Jeugdbond voor Na Uurstudie een buitengewoon goed geslaag on propaganda-avond. De zaal was uitne 1 ïcnd bezet en het programma bood „elck ]n%i wils". Do heer Henk v. d. Lee uit Amsterdam ld een pakkende propaganda-rede en vcr- ido daarna een serie zeer fraaie licht- icn. Alle natuuropnamen, voornamelijk vogels in hun natuurstaat, grna volgde een alleraardigst spel van ide schimmen. Vooral de operatie welke jiirurg verrichtte, was goed gevonden „deed hartelijk lachen. Het kampleven, hetwelk na de pauze ten ïeele werd gevoerd, gaf een goed beeld, N.J.N.'ers er op uit trekken; hun _ip opslaan en alles zelf doen. Hierbij jlbraken ecnigc vroolijke dansen niet. Het was een in alle opzichten goed ge- "'a' jaagde' avond, waardoor het doel, propa tria te maken voor de N.J.N., volkomen is rreikt. Ons compliment aan de jeugdige execu- delij^aten. Bravo! GEMEENTERAAD. Aanbieding gemeentebegrootfng voor den dienst 1939. Vaststel ling rekeningen 1937. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdag uitgeilonden melden, is de Raad dezer gemeente i jj, i openbare zitting bijeengeroepen op Don- en don er(la8 !Sov- a.s., des avonds om acht uur, ir behandeling van de ondervolgende agen t-punten. 'l. Vaststelling der notulen. 2. Ingekomen stukken. .1WI 3. Voorloopige vaststelling der gemeente- ju rin? fkening over 1937 en vaststelling der be- idcnJdjfsi-ekeningenr alsmede goedkeuring van i rekening van het Burgerlijk Armbestuur jtt 1937. 1. Aanbieding van de gemeente-begrooting lienst 1939 met begrootingen van het Ge- leentelijk Electriciteitsbedrijf, Gemeentelijk ,'oningbedrijf en van het Burgerlijk Arm atuur voor denzelfden dienst. 5. Voorstel van B. en W. te besluiten, ten hoeve van de gemeente voor den dieaist en naar gelang van behoefte, tijdelijk ;ekï te leen en, tot een bedrag van ten :ste f 50.000 a pari. Voorstel van B. en W. te besluiten tot [stelling van een verordening op de hef- j van 75 opcenten op de gemeentefonds- lasting in deze gemeente voor het belas- jgjaar 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940. Voorstel van B. en W„ gehoord de Corn- /'^Imlssie van Toezicht op het Agentschap der ^Arbeidsbemiddeling en van den dienst der Werkloosheidsverzekering, ter vervanging van den klerk ter gemeentcsecrtarie J. Th. M.. Punt, tevens agent der Arbeidsbemidde- ,n ki üng en van den dienst der werkloosheids para': verzekering, die elders werd benoemd, op arbeidsovereenkomst met ingang van 5 De cember a.s. te benoemen den tijdelijken amb- ienaar J. Uitentuis op een bezoldiging van 1 300.— per jaar. K0» ,1 ais reizet dat op erskilj teeen» de ilde en vu t 110(1' zij bedrijf! cosli d«i DINSDAG 22 NOVEMBER 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. KRO -U i t zending. 3.009.15 Gramofoonmuzlek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10,00 Gramofoonmuziek. 10 Godsdienstige causerie. Berichten. J2.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek). 2.00—3.00 Vrouwenuurtje. 3.05 Modecursus. 105 KRO-Kamerorkest. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Felix Timmermans. 7.35 Sportpraatje. 8 00 Berichten ANP, mededeelingen. 815 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste 9.00 Declamatie met muziek. 10.00 Reportage-flitsen Koninklijk bezoek. 10,30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.00—11.10 Gramofoonmuziek). 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. IVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 809 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Berichten). 19.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10,30 Reportage ontvangst Koning Leopold III ten stadhuize te Amsterdam. H.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten, hierna: De Twilight Serena- ders. I.OO Solistenconcert. 2.15 Viool en piano. 2 45 Kniples. 3 45 Het „Philharmonic"-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7-05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededee lingen. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Concertgebouw-orkest. 10.45 Schaaknieuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Causerie „20 Jaar dansmuziek en nog wat" (met gram.- platen.). 11-40—12.00 Gramofoonmuziek,, Voorstel van B. en W. om, evenals het vorig jaar door den raad werd goedgekeurd, in den vervolge jaarlijks en tot wederopzeg ging toe aan A. Pascha ten behoeve van een cursus Esperanto, gratis een lokaal der openbare U.L.O.-school beschikbaar te stel len met vrij vuur en licht met bepaling dat, indien het aantal leerlingen 20 of meer be draagt, de ingevolge de desbetreffende ver ordening verschuldigde vergoeding aan de gemeente wordt betaald. 9a. Voorstel van B. en W. te besluiten de gemeentelijke vergoedingen, ingevolge art. 101 der L.O. Wet 1920, ten behoeve van de St. Ursulaschool; de eBrgere Schoolvereeni- ging; de Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs; de St. Adelbertueschool en de St. Anthoniusschool vast te stellen. 9b. Voorstel van B. en W. te besluiten de gemeentelijke vergoedingen, ingevolge art. 101, 9e lid der L.O. Wet 1920 (vakonderwijs) ten behoeve van de St. Anthoniusschool en de Berger Schoolvereeniging, vast te stel len. 10. Rondvraag. W1ER1NGERWAARD Gemeente-avond. Uitgaande van de Ned. Herv. Vrouwen club is wederom een bijeenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waarvoor flinke be langstelling bestond. De presidente, mevr. Haringhuizen, open de met. een kort woord. De leiding was bij den heer Ivorndörffer in goede handen. Na 't zingen van Gez. 199 vers 2 werd door den President-Kerkvoogd, den heer P. Vis ser, in 't kort medegedeeld, wat noodzake lijk aan de kerk moet gebeuren, hoe het fi- nancieele gedeelte is gesteld, enz. Met den steun van de Synode, welke alleen wordt gegeven, wanneer de kerk zelf ook een ge deelte bijdraagt, kan voorloopig het nood zakelijkste gebeuren. Dan werden er een paar muzieknummers ten gehoore gebracht door den heer en mevr. Hofsté (orgel en viool), nl. Largo van Handel en Romance van Beethoven, ter wijl door den heer Oudendijk een fantasie op het orgel werd gespeeld van Herin. Wen- sol. Hierna werd door den heer Korndörf- fer een kernachtige rede gehouden, over „Opbouw kerkelijke gemeente". De kerk, die vroeger als sieraad in 't midden van dorpen en steden stond, is thans ondergeschikt geworden aan andere hoogcre gebouwen, zooals bankinstellingen en bios copen en wel niet alleen bouwkundig, doch ook geestelijk. Voor 39 kerken zijn hier in den omtrek 12 predikanten en 1 gods dienstonderwijzer. Men tracht met alle kracht 't geestelijk leven af te breken. In de spreuken staat o.m. „Een volk dat geen openbaring kent, verwilderd". Breedvoerig werd een en ander uiteengezet. De aanwezigen hebben met algeheele aan dacht naar dezen begaafden spreker geluis terd. Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen, werd gebruik gemaaki door den heer J. P. Groot, die de lammerenkwestie besprak en door enkele dames, die zich be schikbaar stelden als assistente bij de vrije vogels meisjesclub en bij een eventueel op te richten Zondagsschool voor kinderen van b.v. 7—13 jaar. Ten slotte werden door den heer en mevr. Hofsté nog een paar nummres gespeeld De muziekstukken werden op prachtige wijze vertolkt.. Ook de heer Oudendijk gaf nog een fantasie op het orgel. Na het zingen van Gez. 96 werd een slot woord gesproken door mevr. Haringhuizen. De avond kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. De opbrengst van de schaalcollecte was ruim twintig gulden. Nieuwe zaak. Er was Zaterdagmiddag 4 uur tamelijk veeJ belangstelling bij de opening van de nieuwe zaak van den heer Van Zandwijk. Bij onze aankomst waren o.m. aanwezig wethouder Sijbrands, opzichter Groot, de ■aannemers, terwijl later ook burgemeester Kaan met zijn echtgenoote een kijkje kwa men nemen. Een 18-tal bloemstukken gaf aan het ge heel een mooi aanzien. Onder het genot van een glaasje wijn sprak de heer van Zand wijk woorden van dank aan opzichter en aannemers. In den winkel, die netjes was geïnstal leerd met artikelen uit Van Geclens's ge schenkenhuis waren al eenige koopers. De eerste kooper was de heer C. Haringhuizen. Zoo verandert alles! Wij herinneren ons nog een mooie pasto rie, die afgebroken moest worden voor de tramlijn, terwijl thans op diezelfde plaats oen mooi winkelhuis is verrezen! L OUDE N1EDORP VERLAAT. Nut en Genoegen. Zaterdagavond werd ten lokale van den heer A. Mijts een bijeenkomst gehouden van de Ver. Nut en Genoegen. De za*U was evenals vorige jaren stampvol. Om half acht open-de de heer S. Post, voorzitter der vereeniging, deze bijeen komst en heette allen, in het bijzonder mei. Kostelijk en het echtpaar BlauwKostelijk en anderen, die hunne medewerking ver lenden. welkom. De heer Post wijdde ten slotte een uit voerige beschouwing aan de zoozeer bij het Nederlandsch publiek geliefde Zweed- sche schrijfster Selma Lagerlöf, die Zon dag j.1. 80 jaar werd. Eenige aardige films werden gedraaid, o.m. „Oom Tom en zijn weeskinderen", waarin we de bekende vriendjes uit „Our gang" zien aptreden. Ook een reisfilm van de duikboot „Nautulis" naar de Noordpool werd vertoond. De heer en mevr.. BlauwKostelijk had den een denkbaar publiek. Op waarlijk kunstzinnige wijze werd ernst en luim in hun liedjes naar voren gebracht. Mej. An- nie Kostelijk begeleide uitstekend op de piano en bracht een viertal accordeon-soli, die zeer in den smaak vielen. Mevr. Koopmans bracht in tegenstelling met de vorige werken ernst met het voor dragen van „De Vlucht" van Adema van Scheltema en een mooi stuk proza, dat dienen indruk maakte op het publiek. Tot slot weden een tweetal toonoelstukjes ten toonecle gebracht, die terde-ge de lach spieren in beweging brachten. Voor alle spelers niets dan lof! De verloting had een vlot verloop. Hierna volgde sluiting. Zeker heeft ook deze avond het nuttige met het aangename vereenigd. Aan mej. Kostelijk werd nis blijk van waardeering een doos bonbons over" ZONDAG 27 NOVEMBER Optreden: met zijn gezelschap. Entrée f0.50, pl. bel. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking 10 ct. Aanbevelend. Aangeboden: PIOENROZEN in vele soorten. - MUNTJE- WERF. Molenvaart 158, Anna Paulowna. Op DONDERDAG 24 NOVEM BER houdt een causerie over tuin- en plant verzorging met lichtbeel den, in lokaal KRE1JGER te Aanvang 7K uur. Entrée 15 ct. Oog-, Keel-, Neus- en Oorarts Den Helder Te koop: van de Friesche klei, boven maat 35. Franco f 0.60 per 50 kg. contant, omgeving Scha- gen, Polder en 't Zand. B. JAGER, Minnertsga, Tel. 13. Biedt zich aan: BOERENKNECHT, geneger alle voork. werkz. te verrichten, v.g.g.v. Brieven on der no. 40 Bur. van dit blad. Biedt zich aan: CHAUFFEUR, genegen alle voorts, werkzaam heden te verrichten. Br. no. 43 Bur. va dit blad. Te koop: 2 KALFKOEIEN, 2e en 3e kalf, en 2 Kalfvaar- zen, t.b.c. vrije stal en genezen van m. en klz. C. NOBEL, Oudesluis. Moderne glazen voor nabij en vérzien, uit één stuk geslepen, 6.00 per paar. Geplakte glazen goedkooper, bij: beduidend J. H. VRIELINK, HOOGZIJDE 115 - 8CHAGEN. Ziekenfondsleverancier. LANGEND1JK Vergoeding verplichte inlevering tulpen. De Alg. Ver. v. Bloembollencultuur heeffc met het Holl. Bloemb. Gen. den R.K. L.T.B., den Ned. Tuindersbond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond een adres aan den Minis ter van Economische Zaken gezonden met het verzoek, om in deze abnormale omstan digheden middelen te willen beschikbaar stellen, waardoor het mogelijk wordt om hel a.s. voorjaar de door de kweekers van late tulpen boven de korting van 24 pet. ingele verde late tulpen ter waarde van f 4 per A., voor zoover de inlevering noodig blijkt., om de uitbetaling door het Bloembollen surplus- fonds te verzekeren aan hen te vergoeden, zoodat deze kweekers dan in feite volstaan met het toestaan van de toch reeds hooge korting van 24 pet. van de binnenlandsche minimumprijzen. Afname vroege pootaardappelen. Vandaag wordt begonnen met de afname van vroege pootaardappelen, waarvan er bij de diverse telers nog heel wat in voorraad zijn. De veilingen bepalen de volgorde, waar in de telers kunnen aanvoeren. Die met een voorraad van minder dan 5000 K.G., kun nen alles in dc eerste week aanvoeren, die met een grooteren voorraad voeren 50 in deze en 50 in de weck van 28 Nov. tot 4 Dec. aan. De aan te voeren partijen moe ten in haar geheel voldoen aan de door de N.A.K. vastgestelde eischen en tenminste ge sorteerd zijn in de maat: a. 28/35 en 35 55 m.M. of b. 28,30. 30/40 en 40/55 m.M. Ongesor teerde partijen in de maat 28/55 komen niet in aanmerking, evenmin partijen uitsluitend in de sorteering 45/55. De minimumprijs voor de A-klasse is f4.20, voor de B-klasse f4. en voor C f3.80 per 100 K.G. Worden de aard appelen tegen deze prijzen niet door den handel afgenomen.dan moet door de veilin gen direct, vrijblijvend en voor zoover de voorraad strekt, uit dé in eerste instantie doorgedraaide partijen,- uitsluitend de maat 35—45 m.M. of 40—55 mM. overgeveild wor den. Voor deze beide sorteeringen gelden de volgende minimum-prijzen: A fo.B f 4.80 en C f4.20. De veilingen kunnen de vergoedingen aan de telers der aardappels, welke noch bij de eerste noch bij de tweede veiling zijn ver kocht, uit de opbrengst uitbetalen. De mi nimumprijzen mogen echter niet worden uitbetaald, alvorens de Ned. G. en F. C. daar toe toestemming heeft gegeven. Er zijn n.1. nog verschillende posten voor aardappelhof- fing te voldoen. ZUIDSCHARWOUDE. Kolven. In de kolfbaan van Op Maat werden de wedstrijden van den Langcndijker Kolfbond voortgezet. De tweede klassers van Op Maat en de derde klassers van de deelnemende clubs kwamen nu aan slag. De uitslag was de volgende: Korpsen*2e klasse: Op Maat: J. J. Reyne 153 p., P. van der Welle 146 p., J. Leeuwnk 133 p., totaal 432 p. Personeele kolvers: J. du Burck 105 p. Korpsen( 3e klasse: Gez. Samenzijn, Zuid- scharwoude: P. Bergen 127 p., J. v. d. Ham 111 p., K. Spaans 102 p., totaal 340 p. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom 110 p., F. Moeijes 128 p., K. Dekker 68 p., totaal 306 p. Vriendenkring, Noordschanvoude, sajet: C. Langedijk Cz., 136 p., G. Ens 43 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas 129 p., J. Kramer 110 p., P. Schoorl 120 p., totaal 359 p. Ons Genoegen, Noordschanvoude: D. Bak ker 94 p„ C. Hopman 139 p., F. Blauw 98 p., totaal 321 p. Personeel: W. Kuin 102 p., J. Ruiter 70 p., van Gez. Samenzijn; C. Blokker 92 p„ S. Ton 108 p., van Volharding; S. Timmerman 90 p., H. Jansonius 80 p., van Vriendenkring: C. Bij post 106 p., A. Scholtc 66 p., Jb. v. Twuijver 102 p., A. Boon 89 p., van Op Maat; Sj. Maakal, W. Bakker 104 p., van Ons Ge noegen. NOORDSCHARWOUDE. Propaganda-avond Soc.-Dem. Vrouwenclub. Door de afd. Langendijk van de Soc. Dem. Vrouwenclub werd Zaterdagavond een pro- pagandabijeenkomst gehouden, ten lokale van den heer J. de Bakker. De voorzitster, mevr. Sjoerds, opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan mei. Krul van Schagerbrug, die de propagandarede zou houden. Voor het eerst trad op de nog maar 4 maanden bestaande arbeiderszangvereeni- ging „De Stem des Volks", onder leiding van den heer R. Menkyeld. Het koortje be staat uit e?n 20-tal leden, w.o. velen die tot dusver nog nooit Ijd eener zangvereeniging waren. Dit eerste optreden is ons niet te gengevallen, al spreekt het vanzelf dat alles niet even zuiver klonk. Door mej. Krul werd hierna een rede ge houden, welke in het teeken stond van de vrouwenpropaganda en in het hijzonder van den Vrouwendag, die als gevolg van een congresbesluit in 1910 te Wecnen, ieder jaar gehouden wordt. De rede werd onder alle aandacht ge volgd en verwierf een instemmend applaus. Door een 4-tal dames werd na de pauze met succes een propagandistisch tooneel- stukje opgevoerd, getiteld „3 Novemberda gen" van C. Pothuis-Smit. Nadat door „de Stem des Volks" wederom een tweetal liederen waren gezongen, werd nog een „Tableau" opgevoerd, waarna slui ting volgde. Tooneelvor. „Jong Leven". Door de tooneelvereeniging „Jong Leven", werd onder leiding van haar nieuwen regis seur, den heer P. Deutekom de eerste uitvoe ring gegeven in „Concordia". Dezen avond was uitsluitend voor donar teurs; de zaal wa9 dan ook flink bezet. Opgevoerd werd: ,,'n Wespennest", een blij spel in 3 bedrijven, van Henk Bakker. Door de aanwezigen is zeer genoten van dit mooie blijspel, dat op een uitstekende wijze werd gespeeld, ook de nieuwe krach ten kweten zich goed van hun taak. In de toekomst zullen zeker nog meer van deze mooie avonden volgen. HEER-HU GOW AARD Moolo opdracht. Het verfwerk ten behoeve van het Staats bedrijf de Artillerie-inrichting te Hembrug, (Zaandam) van gebouw no. 333 (nieuw bouw) en gebouw no. 72 (verbouw) is on derhands gegund aan den heer A. Breed, alhier. ZIJPE Bijeenkomst Boerinnen e. a. plattelandsvrouwen. Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dag 1.1. een bijeenkomst in Café Ivrcijger te 't Zand, alwaar de Drostefilm „Altijd Wel kom" werd vertoond. De voorzitster heette de aanwezigen en in het bijzonder de gasten en den heer Schmalz, welke de film ver zorgde, hartelijk welkom, en sprak haar genoegen uit over de geheel gevulde zaal. Daarna gaf de voorzitster de leiding over aan den heer Schmalz ,die na een korte inleiding verschillende films vertoonde. Allereerst „Hermansland", het geboorteland van Z.K.H. Prins Bernhard, en daarna sneeuw- en sportfilms. In de pauze werd iedere dame een ver rassing aangeboden, welke dankbaar werd aanvaard. Daarna de Droste-film „Altijd Welkom" en tot slot nog een natuuropna me, die evenals dc andere films zeer de aandacht wist te boeien. Na een hartelijk woord van dank aan den heer Schmalz voor den zeer genoeg lijken avond, en tevens voor de goede op komst, sloot voorzitster de vergadering en keerde ieder zeer voldaan huiswaarts. OUDESLUIS. Leerzaam en interessant. Blijkens een advertentie in dit nummer, zal de "heer Lantinga, tuinbomfleeraar, een causerie houden in café Kreijger, verduide lijkt met lichtbeelden. Als verzorger van het Vara-tuinbouw-half-uurtje, is de heer Lan tinga ons allen welbekend en velen zullen ongetwijfeld van deze gelegenheid gebruik maken om eens kennis met hem te maken. WIERINGERMEER Nutsvergadering. Zaterdag 19 November werd te Midden- meer in Hotel Smit een vergadering gehou den van het Nut, onder voorzitterschap van den heer Prummel. De bedoeling was om een uiteenzetting te geven van de wijze van werken en de inrichting van het z.g.n. I.V.I.O. (Instituut voor individueele ontwik koling), welk Instituut gevestigd is te Am sterdam. Zooals de naam reeds zegt, is deze nieuwe vorm van onderwijs geven een va riatie op het zoo bekende Dalton-stelsel. Op de vergadering waren aanwezig twee leden van de Directie van het Ivio, te we ten de heeren C. J. J. Wiedkamp en B. K. Perels. De heer Perels begon, met een uit eenzetting te geven van ontstaan, werkwijze en streven van het Ivio. Hierin deelde hij mede, dat de bekende prof. Kohnstam er de geestelijke vader van is en de ontwerper van de z.g.n. taken welke bii dit onderwijs zeer op den voorgrond treden. Prof. Kohnstam was, volgens den heer P., tot. de overtuiging gekomen, dat het vervolgonderwijs in de oude vorm had afgedaan. Hij schreef dit toe aan het feit, dat leerlingen die de school eenige jaren hebben verlaten, zich moeilijk meer kunnen thuis voelen in de schoolban ken en vooral moeilijk ineer kunnen luiste ren en stilzitten, uren achter elkaar. Ook wilde Prof. K. de leerlingen vrij''laten in de keuze van de vakken waarin zij onder wezen willen worden. Prof. K. is toen in ver binding getreden met Dr. Schreuder, de te genwoordige directeur van het Ivio, en ge zamenlijk heeft men toen de zaak in de te genwoordige vorm gegoten. De heer Wiedkamp gaf vervolgens een uiteenzetting van de practijk van het les geven van het Instituut. Men legt de leer lingen aanvankelijk een tekst voor, een voudig en begrijpelijk, doch aan den an deren kant ook tamelijk veel omvattend. Aan de hand van deze tekst, kan men zijn verdere conclusies trekken wat betreft aan leg, .werkwijze en werkvermogen van den leerling. Vervolgens krijgen dan de leerlingen hun z.g. taken, gedrukte lessen met opgaven er bij. Zelf bestudeeren zij de lessen en vullen de vragen in. Alleen onoverkome lijke moeilijkheden worden door den docent verklaard. Zoo krijgen dus de leerlingen iedere les een nieuwe taak. Een geheele cursus voor één vak bestaat uit 50 taken. Uit den aard der zaak heeft men bij dit onderwijs kleine klassen (20 k 25 leerlingen hoogstens). De stof waarmee begonnen wordt, is zeer eenvoudig (tweede helft van de vierde klas van een lagere school). Het lesgeld dat de leerlingen moeten betalen zal zijn 15 20 cent per uur per vak. Voor alle vakken die men wenscht is een cursus beschikbaar. Na afloop van een cur sus wordt een diploma uitgereikt aan leer lingen die de cursus met vrucht hebben doorgewerkt. Tot slot zij nog opgemerkt, dat oorspronkelijk het onderwijs was be doeld voor. werkloozen (in Amsterdam) en dat het aldaar om die reden subsidie genoot van Sociale Zorgen. SLOOTDORP EEN LEELIJKE TRAP. Zaterdag waren de heer Schalkwijk, land bouwer alhier en zijn buurman bezig, een koe, welke lijdende was aan mond- en klauwzeer, de hoeven te besnijden. Hierbij raakte men even het vleesch, waarop de koe dadelijk zeer krachtdadig reageerde door te trappen. Hierbij wist hij beide per sonen te raken, tegelijkertijd. De een werd aan het oog, de ander aan het oor gekwetst, zoodat men kari zien, dat men bii een der gelijke bezigheid zeer voorzichtig moet zijn. HARENKARSPEL WAARLAND VERGADERING R.K. MÏDDENSTANDS- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging hield hare algemeene ledenvergandering ten lokale van Mej. Wed. G. Stoop te Waarland. Na opening door den voorzitter J. Beem- sterboer werden de notulen gelezen door den secretaris J. Jaspers welke onveranderd werden goedgekeurd en geteekend. Hierna volgde bespreking betreffende re clame-actie in verband met de a.s. St. Nico- laas. Alle aanwezigen waren van meening dat men ook wederom dit ja^r iets op touw moet zetten. Werd besloten om evenals het vorig jaar vanaf Maandag 21 November tot en met St. Nicolaas wederom bonnen te verstrekken, bij ieder contante aankoop van f 0.50 twee bonnen. Tot de Commissie ter uitvoering van de aan deze actie verbonden werkzaamheden werden benoemd de heeren J. Keet, Corn. van Trienen, J. A. Jongkind, en B. J. Jas pers, en Cor Becmsterboer. De prijzen zullen direct worden aange kocht en worden geëtaleerd terwijl de gooi- avonden werden bepaald op drie avonden, bij de aangesloten caféhouders ieder één avond. Na eenige besprekingen van meer huis houdelijke aard werd de vergadering onder dank voor de prettige besprekingen door den voorzitter gesloten. HOOGWOUD Benoemd. De heer P. Zee is benoemd tot schouw- meester van de banne Hoogwoud en Aarts- woud. Diefstal. Zaterdagmorgen deed de heer P. Duinker aangifte, dat door hem aan den kant. van de sloot nabij de woning van den heer J. Speets aan de Gouwe een fiets is gevonden, die reeds half gesloopt was. Het zadel en de lamp waren er afgehaald, terwijl alle moe ren en schroeven losgedraaid waren. Waar schijnlijk zijn daders in hun werk gestoord en hebben daarom het rijwiel achtergelaten. De herkomst van het rijwiel is onbekend, maar vermoedelijk is hier diefstal in het spel. De politie stelt een onderzoek in. Vergunning verleend. Aan de N.V. H.A.B.O. te Alkmaar is ver gunning verleend om op werkdagen een autobusdienst uit te oefenen van Den Helder naar Aartswoud, uitsluitend voor het ver voer van werkloozen. WARMENHUIZEN, 19 Nov. Roode kool 1.30—2, gele kool 1.39—1.40, Deensche witte kool 1—1.20, witte kool 0.90, uien 3.29—3.30, grove uien 3.10. peen 2— Aanvoer: 94.600 Kg. roode kool, 27.400 Kg. gele kool, 16.200 Kg. Deensche witte ko^i, 2775 Kg. uien, 2250 Kg. peen. ALKMAAR. 19 Nov. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 200.000 kipeieren 4.40 —5.50, kleine eieren 3.304.35, eendeieren 2.89-3.— per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Nov. Aanvoer: 675 Kg. aardappelen bl. eig. 2.50, 2225 Kg. uien 3.49—3.60, grove 2.50— 3.30, 750 Kg. peen 2—2.10. 10025 kg. kroten 149-190; 19750 kg. roode kool 130—140 4800 kg. witte kool 90; 15200 kg. gele kool 130; 10800 kg. d. witte kool 1; 7500 kg. andijvie 70—130 NOORDSCHARWOUDE, 21 Nov. Aanvoer: 3000 Ke. uien 3.30. drielingen 2.90, grove 2.90—3.10, gele nep 5.80. 9200 kg. roode kool 130—160; 3500 kg. witte kool 90; 2800 kg. d. witte kool 1; 530 kg. andijvie 80. ALKMAAR, 21 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 106 vette koeien 160275; 25 graskalveren 30—60; 54 nuchtere kalveren 6—20; 39 vette schapen 22—27; 254 vette varkens 50—53, handel goed.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3