li Ongewapend een beef tegemoet n UITENLANDSCH, VERZICHT is 1 Proefbedrijven in het Geestmerambacht foeosdag 23 November 1938 Vierde blad /an ictie der jodenvervolging en de moel- Id van de herberging der joden. ze naar de vroegere Duitsche kolo- worden gezonden? Hei Spaansche conflict. Langzaam maar zeker voltrekt h het vonnis der wereld over litschland. In Duitschland zelf zal n er vermoedelijk nog weinig van speuren, men poogt er trouwens it alle ter beschikking staande ddelen de aandacht af te wenden e vloedgolf van verontwaardi- die over het gansche buiten- d is gegaan. uitsche pers gaat zich te buiten Je- igeland, dat volgens haar een alles- menschlievend voorbeeld geeft in ia, de Vereenigde Staten worden be id van onderdrukking der neger- ïeden en de vervolgingen door rech- och. Intusschen worden de buiten- ie bladen bij honderden verboden, alles neemt niet weg, dat Duitsch- ich sterker heeft, geisoleerd, dan de lolitici lief zal zijn. De stemming is (geu fel anti-Duitscb, overal over- men boycotten van Duitsche goederen reaux der Amerikaansche handelsle- Berlijn zijn leeg, de Amerikaansche sadeur is door Roosevelt teruggeroe- Ilitler heeft blijkbaar niets beter te doen, dan zijn gezant te Washing- lar Berlijn te laten komen. Ten over gaan ook de Vereenigde Staten bewa- waarbij de Duitsche regeering met zen zal kunnen constateeren, dat dit ige land meer en meer aanstalten tc vertoonen zich te begeven in het der Europeesche democratieën, nberlain heeft voorts duidelijk te ver- gekregen, dat hij tegenover Duitsch- cn krachtiger houding zal moeten in- i, wil hij de sympathie van het Engel- olk, d.i. van den kiezer, niet verliezen, de Hitier welgezinde pers in het bui- «I heeft moeite hem te verdedigen en illende buitcnlandsche in het Duitsch lijnende bladen nemen een houding nelke Hitier allerminst zal bevallen. blijven de jodenvervolgingen in hland aanhouden, blijven de genomen egden van kracht en wanneer we le- lat Gocbbels 1500 bijeenkomsten heeft (Uiiseerd, waarop van het Duitsche an- ifisme zal worden kond gedaan, dan 'in we, dat men er tot vervelend-wor meent te moeten doorgaan, laar wil men de fanatici alle gele- bieden zich te blijven voldrinken it genot der jodenverdrukking, .1 dringt zich daarbij de vraag naar wat dient te geschieden met de itelingen, die onze grens bereiken en, lier als in het verdere buitenland een rkomen zoeken. Hoezeer men ook be is met het lot dezer ongelukkigen, is duidelijk, dat men ze niet in onbeperk- n itfgetale kan opnemen. Wanneer men in 3 ct. X), —64 —50 Kg. Kg. vano r de ook' weinig aandacht aan besteed, dat de slag aan het Ebro-front thans, na 3!/2 maand verwoed vechten, is beëindigd. Het resultaat is feitelijk alleen geweest: 100.000 gesneu velden en gewonden. Want, zoo de berich ten ten minste juist zijn, houden de link- schen en de rechtschen op het oogenblik juist precies dezelfde stellingen als ze de den vóórdat de slag begon! Weinig dingen zijn beter in staat de ijdel- heid van dezen burgeroorlog in liet licht tc stellen, dan het resultaat van dezen veld slag. Voor de Spanjaarden is het te hopen, dat de internationale belangstelling voor hun conflict blijft dalen. De kans is dan groot, dat het spoedig heelemaal tot het ver leden zal behooren. rr M««na>Tf tctc DEN HELDER SCHAGEN Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebebn zelden keelpijn, omdat deze tand pasta den mond dagelijks grondig desin fecteert. •it)| lagelijksch leven een zwerver ontmoet, kan de eerste de beste particulier, hoe- medelijdcn hij ook met den man heeft, niet voor goed bij zich nemen. Afge ven het feit, dat vermoedelijk spoedig rner twee of nummer drie zouden vol- zijn er tegen een soortgelijk zich ont en bezwaren van afdoenden aard. !t anders is het, wanneer een bepaald een ander volk onderdak en huisves ting verleencn. Buiten de economische jting zouden er geschillen van allerlei duit voortvloeien en wij, die bctrekke- wellicht de grootste werkloosheid ter 'ld hebben, kunnen zeker niet verschil- honderdduizenden uitgeschudde idelingen bij ons opnemen. Waarmee ;ens ook aan de thans hier gevestigde vermoedelijk een slechte dienst zou iwezen. ferkwaardig zijn de uitingen, die men kan hooren en waarbij er op wordt rongen de joden zich te laten vesti- in de voormalige Duitsche koloniën, zal er goed aan doen rekening te hou- mot. de mogelijkheid, dat het inderdaad in kant heengaat. Afgezien van het feit, itraen daar wel kolonisten kan gebruiken, een eventueele jodenbevolking in die 'asten de mogelijkheid van een terugga- aan Duitschland blokkeeren. Er zit ove- :ns iets billijks in om de joden op deze schadeloos te stellen. Immers, men een zekere bereidwilligheid te ont- ien, althans een deel dezer koloniën te- Ie geven. Door daarvan terug te komen, de door Duitschland uitgeschudde itoffers er van te laten profiteeren, ont- sn deze iets terug, wat ten slotte door ichland zelf wordt betaald. Hetgeen ïdclijk de meest redelijke oplossing is. W Duitsche regeering heeft de tegenwaar- dezer koloniën dan op andere wijze ge- :en. Daarmee zouden de pogroms voor Duitsch 'ld een volkomen misrekening zijn ge- ?»t. Want behalve de barbaarschheid van heele vervolging zelf, lag er tevens in !IJ aanslag op dc portemonnaie van het r,» atenland. Immers, Duitschland schudde jz« ®e jodenbevolking uit cn sloeg zich vervol- jfi ftns nog op de borst met de woorden: „De Ij; anderen zijn geen haar beter! Wanneer ze j1®1 zoo goed meenen met de arme joden, den" 26 ZG tlan °Pnemen en weer aanklee' Wat neerkomt op: „Ik neem en de ande- kunnen betalen." Een spelletje, dat we reeds zoo heel dikwijls hebben meegemaakt dat oorzaak was, dat de Duitschgezinden Mi niet te zeer moesten verwonderen over al op tegenstand te stuiten, ook voor de jo denvervolging had plaats gehad, Bij deze plotselinge uitspatting der Duit se nazi's zijn alle andere gebeurtenissen °P den achtergrond geraakt. .En zoo is er VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Tijdens de opvoering van „Robert's Vrouw" voor den Schager Kunstkring, in Theater Royal heeft de Vrouwen Vredesbond een buscollecte gehouden voor hulp aan de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De ze inzameling bracht op f 89.73Vfe, een be drag, dat de verwachtingen van het comité zeker in belangrijke mate heeft overtroffen. ARBEIDERSKUNSTKRING. De Jonge Spelers met Allerzielen van Herman Heijermans. Het is een fijn gebaar van de arbeiders kunstkring op 22 November, den sterfdag van den grooten Nederlandschen tooneel schrijver Hei-man Heijermans een van zijn bekendste werken te doen opvoeren. Aller zielen, een zijner bekendste, maar ook een zijner beruchtste creaties. De Roomsch Ka tholieke geestelijkheid heeft in den strijd tusschen twee pastoors van geheel verschil lend kaliber, de leidende gedachte in dit „zinnebeeldig" spel, een ontheiliging van het priestersambt gezien. Een felle strijd is gevolgd, ouderen zullen zich de talrijke opvoerverboden herinneren. Desondanks, of misschien juist daardoor-staat- Allerzielen nog steeds op het repertoire. Nog altijd boeien Heijermans onvergetelijke dialogen. Nog zeer veel, van wat hij met zijn scherpe pen hekelde is vandaag den dag treffend juist... Een strijd als tusschen pastoor Nansen dc individualist, den man die zijn geloof zélf wil beleven en zélf de oplossing voor de levensvraagstukken wil zoeken en pastoor Bronk dogmaticus, den men voor wien het opperkerkelijk woord wet is, hoe vaak zal hij nog gestreden worden? En is de bemoei zucht, de liefdeloosheid de kleinburgerlijk heid het énge fatsoensbegrip van wat netjes en wat niet netjes is minder dan in de da gen toen Heijermans dit grootsche werk Al lerzielen schiep? Dat epos van strijd om de aarde in al haar volheid aan allen te geven.. Ach, zoolang er pastoors Bronken en kosters Langebier bsetaan, zoolang de menschheid haar koffertje met begrippen, van wat je in 't openbaar moet en wat je stiekum lekker mag doen, meezeult, zoolang zal een Heijer mans niet ouderwetsch zijn... Maar zoolang zullen er ook Ritas zijn, als in Allerzielen, maatschappelijk misdeeldon, die in het oog van de menschen een zonde begaan en daar om voor eeuwig het Kainsteeken dragen... Moeilijk kan men voor Heijermans werk betere vertolkers vinden dan de Jonge Spe lers, de min of meer officieele speelgroep. van de moderne arbeidersbeweging. De le den, bijna allen in socialistisch denken op gevoed, weten aan elk tafereel reliëf te ge ven, vorm en inhoud. Zij weten met knap vakmanschap ook de vele gelegenheden uit te buiten om met Heijermans stalen taai- spits diens ideëen te griffen in de ontvanke- kelijke zielen van de gelijk voelenden aan de andere zijde van het voetlicht Pastoor Nansen, zooals Shvlock met Bouw meester, Kniertje met mevr. de Boer van Rijk, door de jaren samengegroeid met den naam Willem van der Veer, zagen wij voor het eerst door Ben Groeneveld gespeeld. Een knappe prestatie, waarbij wc de enkele tekstslordigheid gaarne voor lief nemen. Pastoor Bronk, zijn tegenstander, gaf Jan Seves alles wat noodig is. Van de tweege sprekken met Nansen ging wel zéér groote kracht uit! Rita, Betsy Kapsenberg, voldeed ons het best in tafereelen, waarin zij zich kon laten gaan, haar biecht tegen Nansen bijvoorbeeld Uitmuntend was haar schrijnend verhaal over den dood van haar vader. In de clausen met meer beheerscht spel was het wel eens wat te monotoon van zegging en expressie, terwijl wij de nootlige climax misten. Het slottafereel van het laatste bedrijf was daar door ook door het mislukte gramofoon- orgelspel zeer zwak. Nelly Ernst had de zware rol van de pleegzuster. Ze deed het heel mooi, er straalde een serene rust van haar uit. Ech ter, is het tegenwoordig mode dat religieu zen grijze zijden kousen dragen? Langebier, de koster (Anton Burgdorfer) was kostelijk! Zijn scènes met juffrouw Co, de huishoudster Marie Meunnier) en Van Dalen (Gerrit Lindenbcrg) waren, ook door het goede spel dezer beide anderen „echt Heijermans"! De dokter Albert Snelders), deed wel wat al te tragisch later werd het beter en de boerin (Jeanne Verkade), nu die moet maar eens een week of zes „te warskip" bij een Kunstkringlid. Het is wel eigenaardig, dat zoo gauw er een boer moet worden uitgebeeld, de stadsartisten, die in andere rollen behoorlijk werk kunnen leve ren, er zoo hopeloos naast zijn. Het leek op alles behalve op een boerin. Rita's man Jules Verstraete) hadden wij ons anders voorgesteld. Voor de regie, alle lof, maar na het pak kende slottafereel in II, een „heilig" tafe reel zouden we haast zeggen, zouden wij het terugkomen voor applaus gaarne gemist heb ben. Het zeer talrijke publiek de zaal was stampvol was zeer onder den indruk, en heeft, naar het ons voorkomt, volop genoten. Vermelden wij nog, dat de heer Breed, St. Maarten, de avond opende en sloot, waar bij hij gelegenheid vond belangstelling voor het cultureel werk van den Kunstkling te vragen. Wij sluiten ons hier gaarne bij aan! STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 19 November stonden 49 werkloozen ingeschreven, waarvan 24 in de steunregeling, 18 in dc centrale werkver schaffing (3 bij het rijwielpad Harenkars pel en 15 in den Polder Wieringerwaard); 1 werklooze maakt een wachtweek door, terwijl 6 werkloozen uit hun bondskas trek ken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op 19 November stonden 59 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 18 grondwerkers, 4 timmerlieden, 1 metselaar, 1 opperman, 2 schilders, 6 arbeiders-chauf feur, 18 landarbeiders, 1 bloemist, 7 losse ar beiders en 1 dienstbode. In de overeenkomstige week van 1937 stonden er 96 ingeschreven. Hiervan waren in werkverschaffing 29 arbeiders t.w. 11 in den Waard- en Groetpolder, 7 in de Scha ger Kogge en 11 in de baggerregeling, ter wijl er 19 stempelden. BAGGER- EN SLOOTWERK. De uitvoering van bagger- en slootwerk in werkverschaffing in deze gemeente is door den Minister van Sociale Zaken op nieuw goedgekeurd tot en met 31 December De oprit op den Slikkerdijk. Gedeputeerde Staten hebben aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noordhollands Noor derkwartier ontheffing verleend van de des betreffende verbodsbepaling van het Wegen- reglement Noordholland ten behoeve van het verharden van een oprit op den Slikkerdijk, nabij den Westfrieschen dijk in deze ge meente. Particuliere werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken heeft Zijne goedkeuring gehecht aan een werkverschaf fingsobject van den heer G. Baken te St. Maartensvlotbrug, bestaande in hét verla gen van bouwland, en heeft hiervoor een bij drage uit het Werkloosheidssubsidiefonds toegekend. ST. MAARTENSBRUG. Verloting. B. en W. van Zijpe hebben aan de Ver- eeniging „Nut en Genoegen" alhier toestem ming verleend tot het houden van een klei ne verloting, ter gelegenheid van haar bij eenkomst op 3 December a.s. 'T ZAND. Roode Kraiscursus. Naar wij vernemen zal de alhier vanwe ge de afd.„Schagen" van het Roode Kruis te geven cursus in E.H.B.O. worden gehou den in een der lokalen der O. L. school, waarvoor bereids toestemming is verkregen van het, Gemeentebestuur. *De cursus zal ge leid worden door den arts J. J. Boerma al hier. ANNA PAÜLOWNA GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. G. J. Langedijk, verpleegster in het Marine Hospitaal (Bur- gerafd.) te Den Helder slaagde dezer da gen voor het diploma kraamverpleging. WIERINGERMEER BENOEMD. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1938 dr. ir. W. Feekes benoemd tot weten- schappelijk-ambtcnaar bij het openbaar lichaam „De Wieringermeer" in vasten dienst, ter standplaats Wieringermeer. HOOGWOUD AARTSWOUD NAAR DE WIERINGERMEER. Aan een dertiental ingezetenen is door be middeling van het Gemeentebestuur, 25 H.A. land in de Wieringermeer in pacht toege wezen. Bereids is hiervan een vereeniging opgericht, waarvan als secretaris optreedt den heer M. van der Bel, alhier. BARSJNGERHORN HARINGHUIZEN. Tooneeluitvoering. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeni- ging „Ons Genoegen" 26 Nov. a.. bij den heer Mqoij het seizoen openen met: „Er was eeu.s. cci* Sfep\iouwer". VqoX..verdere bijzon derheden zie adv. in ait nr. LANGEND1JK OUDKARSPEL. Vrouwen Vredesbond. Uitgaande van den Vrouwen Vredesbond afd. Langendijk wordt op Zaterdag 26 Nov. a.s. een Vredesavond gehouden ten lokale van den heer C. Vis. Als spr. zal optreden mevr. Wiese, met als onderwerp „De Groote Leugen". Verder declamatie, spreekkoor. Zie voor bijzonderheden de adv. in dit nummer. HEER-HU GOW AARD Burgerlijke stand van 14—21 Nov. '38. Geboren: Cornelis Jacobus, zoon van J. de Lange en E. M. Bakker. Catharina Maria Ignatius, dochter van J. A. Beekman en T. J. M. Stumpel. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Hendrik Petrus Groen, zoon van A. A. Groen en W. Bakker; Frederik Hermanus van der Meulen, zoon van W. v. d. Meulen en van T. Slot. Dappere Zweed maakt avontuur lijken tocht. Jacht op den „Grootvader der Scandinavische bergen". Een man uit het noorden van Zwe den, Elis Garoli, uit Medelpad, heeft zich dezer dagen naar de wouden achter de Finsche grenzen begeven, om een beer levend te vangen. Hij heeft geen vuurwapens medegeno men en bovendien verzekerd, dat hij onder geen omstandigheden een beer wil dooden. Hij trok er op uit met zijn beide handen. „Zoo heb ik het in Canada steeds gedaan", zeide hij. De plaatselijke bevolking heeft zijn voor bereidingen gezien en zich er van overtuigd, dat deze Garoli op zijn tocht naar de reus achtige wouden werkelijk slechts een lasso met zich voert. Daarmede wil hij, wanneer hij de schuilplaats van een berin gevonden heeft, de oude vangen. Heeft hij deze vast, dan zoekt hij een der jongen uit en neemt deze mede. Wel is waar kocht Garoli nog op het laatste oogenblik een groot Finsch mes van den soort, zooals de Finnen dag cn nacht in hun gordel dragen, maar dat wil hij slechts in het uiterste geval van nood gebruiken. Het is voldoende, zegt hij, wan neer men 't mes tusschen de tanden neemt zoodra men een beer te lijf gaat. Dat ver schrikt hem en ontneemt hem den moed, den tegenstander de oogen uit te krabben. Een beer als hoofdkussen. Elk Garoli Is een dierenvriend. Hij trekt naar de wouden als een kerel, die de mo derne moordwerktuigen niet noodig heeft, om een beer er onder te krijgen. Maar hij gaat niet als roover. Bij het afscheid heeft hij verklaard, dat hij wel over eenige weken in de Finsche grensplaats Haparanda terug gekeerd zal zijn met zijn beer. En clan zal hij waarschijnlijk reeds zoozeer met het dier bevriend zijn, dat hij het 's nachts als „hoofdkussen" kan gebruiken„evenals in Canada". Dit alles klinkt zoo ongewoon, dat de berenvanger verklaard heeft, zich in Finland bij den „Lansman" (districts hoofd) te zullen aanmelden, opdat deze con troleeren kan, dat het gebeuren zich werke lijk zoo „natuurlijk" afspeelt, als Garoli het aangekondigd heeft. Garoli is slechts de „kunstenaarsnaam" van dezen eigenaardigen man. In werkelijk heid heet hij Kalissen, is 34 jaar oud en stamt uit de vredige akkerbouwprovincie Oost-Gothland, die sinds lang geen beren meer herbergt. Het wandelen met een vos. Hij staat bekend als een meesterlijk dres seur van dieren. Eenigen tijd geleden kon men hem in de straten van Stockholm met een roode vos zien, die hem trouw volgde als een gehoorzame, goed opgevoede hond. De man heeft de gave, niet bevreesd te zijn voor de „wildheid" van het ongetemde crea tuur. Daaruit trroeit dan, onverklaarbaar voor ons stadsmenschen, een vriendschap, een saamhoorigheidsgevoel, een elkaar-be- grijpen, sterk genoeg,, dat de beiden zich onbedreigd in het straatgewoel kunnen men gen. Zij behooren tezamen en kunnen zich op elkaar verlaten. Zulk een aanblik is reeds geld waard. Het herinnert aan een oeroude, vergeten, heilige verwantschap. Bij de Scandinavische Lappen van vroegere euwen was de beren jacht niet slechts gewoon jachtwerk, maar een ritueel feest. Zij bracht een ontmoe ting met zich, met den „Grootvader der Bergen" de nscheppenden geest der natuur in de gestalte van een dier. Dc beer werd opgespoord en onder het plechtig gedreun der toovertrommels gevangen. Was hij na een heeten strijd overwonnen, dan mocht hij slechts medegevoerd worden onder in achtneming van strengen ceremonieën. Men sprak het geweldige lijk hoffelijk toe, ver zocht hem na zijn terugkeer op de eeuwige jachtvelden daar te vertellen, welke eerbe wijzen hem door zijn jagers betuigd waren en zijn soortgenooten te zeggen, dat, wan neer zij eenmaal wedergeboren levens moe zouden zijn. het best naar dezelfde ge lukkige en eerbiedige jagers bun laatsten gang zouden kunnen doen. Dan werd de beer verdeeld cn opgegeten. De beenderen echter mochten geenszins aan de honden voorgeworpen worden. De Lappen begroeven de overblijfselen in een bijzonder graf, dat gegraven moest worden op de plaats, waar het vleesch van den beer gekookt was. Van daar uit zou de wederopstanding plaats vinden. „Jalo", „het vrijmoedige". Reeds de Lappentaal zegt duidelijk, dat de „Grootvader der Bergen" meer is, dan slechts een dier, waarop men kan jagen. Men zei niet: „De beer", men sprak slechts van „pasje waijse", het „heilige dier". Niet eens de verschillende lichaamsdeelen wer den direct bij de namen genoemd, die an ders bij dieren gebruikelijk zijn. De poot van den beer heet b.v. niet „juolke", maar „fuotte", „voet" niet „poot". Het mooiste echter is het berenhart: „jalo" „het vrij moedige"; daarin werd de groote polsslag der natuur geëerd. „Jalo", het hart, sterft niet. Wlie op het oogenblik zonder jachtgeweer naar de wouden trekt om zich een beer te vangen en met hem dan vriendschap te sluiten en daarbij nog belooft, het mes slechts in het uiterste geval van nood tus schen de tanden weg te neimen, omdat het slechts bestemd is te verhinderen, dat. de beer den mervsch de oogen uitkrabt, die moet dit wilde en vrijmoedige hart nog in zich voelen kloppen. Een bedrijf van iO H.A. onder rechtstreeksch toezicht van den minister* In de memorie van Antwoord van Ged. Staten op het afdeelingsverslag over de begrooting 1939 doen zij enkele mededeelin- gen over de proefpolddrs in het Geestmer ambacht. In overeenstemming met het. advies van de commissie uit de Staten inzake het Geest merambacht hebben Ged .Staten aan den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Wa terstaat opgedragen over te gaan tot de stichting in den westelijken polder van twee proefbedrijven. Een daarvan, ter oppervlakte van plm. 10 h.a., zal dienen voor het nemen van proeven met grondbewerking, bemes ting, bestrijding van ziekten, nieuwe gewas sen en variëteiten, verschillende methoden van bewaren van sluitkool, bloembollen on pootaardappelen. Met de stichting van het andere bedrijf, dat een oppervlakte van plm. "4 h.a. zal verkrijgen en waaraan een wo ning en bedrijfsgebouwen zullen worden verbonden wordt speciaal beoogd aan de belanghebbenden in de streek de voordee- len te leeren kennen van dit nieuwe be- drijfstype, waarbij alle cultuurgrond rond om de woning is gelegen en het ontstaan van tijdverlies door varen wordt voorkomen. Op dit bedrijf, dat aan een bekwamen tuin der zal worden verpacht, kunnen bovendien de nieuwe cultuurmethodes in toepassing worden gebracht. Aan het hoofd van het eerstbedoelde proefbedrijf ter oppervlakte van plm. 10 ha., zal een bedrijfsleider worden aangesteld, die met de dagelijksche leiding op het bedrijf zal worden be last en op het bedrijf zal wonen. Voorts zullen op dit bedrijf nog 3 ar beiders en een jongen noodig zijn. De algemeene leiding van het be drijf zal worden opgedragen aan den Hoofd-ingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat, die daarbij nauw contact zal houden met den Inspecteur van den Tuin bouw en het Tuinbouwonderwijs en den Directeur van den Economisch- Technologischen Dienst van Noord- Holland. De aan de stichting van de voren bedoelde bedrijven verbonden kos ten, welke op f 18.500.worden ge raamd, kunnen worden geput uit dezelfde middelen, waaruit ook de uitvoering der herontginningswer- ken wordt bekostigd. Door Ged. Sta ten zal te zijner tijd een voorstel worden gedaan tot het op de provin ciale begrooting brengen van het rechtstreeks door de provincie te be- heeren proefbedrijf van 10 ba., welk tekort voor het eerste jaar (1939) op pl.m. f 3500 wordt geraamd. HEERHUGOWAARD. DOOR MOTORFIETS AANGEREDEN. Slachtoffer naar ziekenhuis ver voerd. Maandagavond, toen de 27-jarige J. W., wonende aan den Kruisweg alhier, zich na bij de ouderlijke woning op straat bevond, werd hij, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in den rug aangereden, door een mo torfiets. W. werd tegen den grond geslingerd, met gevolg, dat hij een gecompliceerde beenbreuk opliep. De ontboden geneesheer beval, nadat de eerste hulp verleend was, overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar. VEENHUIZEN. Van oud-plaatsgenooten. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Lief hebber, hoofd der Mulo school te Emmer- Compascum, is in gelijke betrekking be noemd te Ter Apel (Gr.) WINKEL Polderbenoemingen. In de op Dinsdag gehouden verkiezing tot Hoofdingeland van het Heemraadschap der Strijkmolens van de Niedorper Kogge, is her kozen de heer Jb. Kooij Kz. te Nieuwe Nie- dorp, terwijl tot Molcnmeester van den. Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Nie- dorp is herkozen de heer K. Meurs, en in de vacature ontstaan wegens bedanken van den heer J. Nobel te Winkel is gekozen de heer A. Kamp te Winkel. Bloembollen voor de schooljeugd. Voor het bestuur der Stichting Bloembol- lensurplusfonds te Haarlem, worden voor de schoolkinderen alhier beschikbaar ge steld 452 hyacinthen en 1360 tulpen voor broei. Verloting. Door B. en W. is aan de afd. Winkel der Mij. tot Nut van het algemeen een vergun ning verleend tot het houden van een ver loting. Roodvonk. In deze gemeente heeft zich in een gezin aan de Strook een geval van roodvonk voor gedaan. WIER1NGEN DEN OEVER. Verduisteringsproef slaagde uit stekend. De verduisteringsproef, die Maandagavond tusschen 9 en 10 uur over geheel Wieringen is gehouden, is op het Oostdeel, naar men ons mededeelde, uitstekend geslaagd. Precies negen uur werd de straatverlichting gedoold en heerschte er overal een volslagen duister nis. Onwilligen werden er niet geconstateerd. Slechts een enkele waarschuwing moest worden gegeven, daar waar de gordijnen niet .voldoende dicht bleken te zijn.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11