K J Het kruiservraagstuk Symbolische daad van den Koning der Belgen N S.B. protesteert tegen de leiding Postvluchten op Belastingverlaging Noordholland Een crematorium bij Arnhem 1 MI Witte seringen en paarse orchi deeën neergevlijd aan den voet van het Belgenmonument. De Hooge Gast complimenteert' Amsterdam met de arbeiderswo ningen. Om half elf gistermorgen precies klonken opnieuw de plechtige tonen van het Belgische volkslied over den Dam. De tweede dag van het bezoek van Koning Leopold aan Am sterdam was daarmede begonnen. Des morgens heeft een officieel bezoek aan het stadhuis plaals. In de smaakvol met bloemen versierde raadzaal ontvangt het gemeentebestuur H.M. de Koningin en Ko ning Leopold, met hun gevolg en minister Spaak. Van de hal naar de raadszaal wordt onze Vorstin begeleid door den sociaal-de- mocratischcn wethouder S. R.. de Miranda, terwijl de Koning vergezeld wordt door den burgemeester, Dr. W. de Vlugt. De communistische raadsleden zijn niet aanwezig. De burgemeester begroet den Vorst der Belgen met een speech, waarin hij den dank en waardeering der hoofdstad voor dit hooge bezoek uitspreekt. Ook Koningin Wil- heknina worden eerbiedige woorden ge wijd. De Koning spreekt. Koning Leopold beantwoordt de toespraak van het gemeentehoofd met een rede, waar in Hij den lof van onze hoofdstad zingt. Zijne Majesteit zegt o.m.: - Onder al de steden, die het Neder- landsche volk als een gordel van steen en licht aan het Noordzee strand heeft opgericht, schittert het machtige Amsterdam, Koningin van het Noorden. In haar weelderigen bouwtrant weerschijn! de glans van een roemrijk verleden. En aan den stouten opzet van talrijke moderne wijken ervaart men hoe zij in een zelfden levenswil oud en nieuw weet saam te klinken. De zorg daarbij be steed aan de arbeiderswoningen ge tuigt van een hoogstaand maatschap pelijk plichtsbesef. Amsterdam is met het heerlijk ornaat der Nederlandsche cultuur versierd. Vanuit Uw rijksmuseum straalt Rembrandt uit over de heele wereld en wij, uw Zuiderburen, door zooveel historische affiniteiten met uw diepe geestesleven vertrouwd, herdenken niet zopder trots d.?t gen U>ver grootste bur gers en Nederlands geniaalste dichter een zoon van Antwerpsche ouders was. Mijne heeren, Amsterdam gedije in steeds hoogeren. bloei en heerlijkheid", zoo besluit de Monarch. Hierna worden ververschingen aangebo den. Beide Vorsten onderhouden zich gerui- men tijd met burgemeester, wethouders en raadsleden en aanvaarden dan, onder de tonen van het Wilhelmus, den terugtocht. Intiem noenmaaL Ten paleize Soestdijk werd het noenmaal gebruikt, dat een intiem karakter droeg. Behalve de Landsvrouwe, Haar Gast en het Prinselijk Paar zitten aan eenige leden van het gevolg: het waren de Grootmaar schalk van den Koning van België, Graaf de Cornet en Ways Ruart, en de adjudant ge neraal, luitenant-kolonel Tilkens. Hun bei den is toegevoegd vice-admiraal A. Vos van de vierde afdeeling van het departement van defensie. De Koningin is o.m. vergezeld door Haar adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse, Jhr. Van. Holthe. en Haar ordonnans officier, Jhr. Egter van Wissekerke. Plechtigheid te Amersfoort. Het indrukwekkendste oogenblik van den dag vormt wel de plechtigheid, welke des middags bij het Belgenmonument te Amers foort plaats heeft. Dit monument is als herinnering aan de droeve oorlogsjaren tus- Eerste Kamer Bij elk hamerstuk hoofdelijke stemming gevraagd. Bij den aanvang van de Eerste Kamer vergadering heeft gistermiddag de voorzit ter waardeerende woorden gewijd aan den overleden directeur-stenograaf, den heer v. d. Berg. Een lange agenda, mee- rendeels hamerstukken, werd daarna af gewerkt. Bij de wijziging van het defensie-uitvoerrecht vroeg de heer Van Vessem (N.S.B.) hoof delijke stemming. Het wetsontwerp wordt met 40—1 stem (N.S.B.) aangenomen; Ook bij de volgende agendapun ten vroeg de heer van Vessem tel kens stemming en telkens worden de wetsontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. N.S.B.-fractie heeft eigen pers bureau! Iemand op de publieke tribune reikte tij dens de vergadering aan de journalisten op de perstribune ongeteekende papieren uit, welke volgens hun opschrift afkomstig wa ren van het „Persbureau van de Nationaal- Socialistisch fractie der Staten-Generaal, Maliebaan 145, Utrecht." De inhoud van dit papier bevatte een klacht tegen de leiding van de Eerste Ka mer die het werk van de N.S.B.-fractie op zettelijk zou bemoeilijken. schen 1914 en 1918 boven op den Amers- foortschen berg door Belgen opgericht uit dankbaarheid voor de gastvrijheid, hun ver leend in Nederland, waar zij een veilig toe vlucht vonden toen huis en hof in België door het oorlogsvuur werden vernield. Het was een ontroerend gebaar van den Belgischen Koning dat Hij, tijdens Zijn ver blijf in ons land, juist op deze plaats een krans wilde leggen, daardoor den nadruk leggende op de herinneringen aan weder- zijdsche hulpverleening en verbroedering tusschen de beide volken, die zooveel gemeen hebben. Langs den weg, welke de Vorstelijke stoet v. Soestdijk ;iaar Amersfoort volgt, zijn on danks den regen, die gestaag uit den grij zen herfsthemel neerdruppelt, duizenden menschcn opgesteld. Een luid gejuich be geleidt allerwegen de auto's, waarin, behal ve de twee staatshoofden, ook de Belgische en Hollandsche minister van Buitenlandsche Zaken gezeten zijn, de heeren P. H. Spaak en Mr. J. A. M. Patijn. Als de stoet tegen half vier het. Monument bereikt, heeft, waar de genoodigden bijeen zijn, inspecteeren Koningin en Koning eerst de eerewacht, welke onder commando van kapitein S. J. van Royen betrokken is door het 2e bataljon van het 21e regiment infan terie en het muziekkorps van het le regi ment infanterie uit Assen. Vervolgens neemt de Koning de door een lakei gedragen groote bloemruiker over, bestaande uit wit te seringen met paarse orchideeën en versierd met linten in de Bel gische kleuren en plaatst die aan den voet van het monument. Stram in de houding staan allen dit sym bolische gebaar gade, terwijl de mu ziek het Wilhelmus speelt, gevolgd door de Brabanconne. Hierna ont hult de Koning eenige bronzen pla quettes. Als na deze plechtigheid de beide Soeve reinen het Monument, beklimmen en zelfs op den bovensten omgang verschijnen, breekt een oorverdoovend gejubel los onder het publiek, dat eerst onder zoo eerbiedige stilte de kranslegging heeft bijgewoond. Twee kinderen gestikt Een „slordige" moeder. Tijdens afwezigheid van de 22-jarige moe der is brand ontstaan in een woning aan de Oude Markt te Stolberg (L.) De vrouw had haar twee kinderen te bed gelegd en had zich naar buren begeven. Eén naast de kachel staande kast met poetslappen was aan het smeulen geraakt. Er ontwik kelde zich veel rook, die ook in de kamer drong waar de kinderen sliepen. Zij von den beiden den verstikkingsdood. De me debewoners van het huis bluschten het vuur. De politie arresteerde de vrouw. Zij is reeds eerder veroordeeld wegens kinder mishandeling, zegt het Hsb. De man zit in de gevangenis. AVONDVERGADERING TWEEDE KAMER. „VOOR EEN REDELIJKE BEVEILIGING VAN INDIë ZIJN 50 a 60 KRUISERS NOODIG BEWAPENING MEER DAN OOIT NOODIG! IS DEFENSIE WEL ZUINIG GENOEG? In de avondvergadering is aan de orde de Defensiebegrooting. De heer de Marchant et d' Ansembourg (N.S.B.) betwijfelt of het oogenblik niet is gekomen dat de N.S.B.-fractie haar stem aan de begrooting moet onthoudén, doordat het ambtenarenverbod voor leden der S.D.A.P. is opgeheven. Daar zitten nog altijd de mui ters van „De Zeven Provinciën" enz., en de nauwelijks verbeterde geest van leger en vloot zullen weer worden ondermijnd. Spr. beroept zich op de oppositie tegen een artikel in „Onze Vloot". De N.S.B. verlangt 'n vloot mt ezes kruisers. De „De Ruyter" is de eenige goede kruiser dien we bezitten. Als de nieuwe 8500 ton groote kruisers klaar zijn, zullen we de eerste moderne kruiser hebben. Er moet een kabinet komen dat een vloot met zes kruisers noodig acht. Spr. oefent felle critiek op Nederlands oor logsvoorbereiding, welke spr., zoowel eco nomisch als militair, onvoldoende acht. Men schijnt in Den Haag de strategische beteeke- nis van Limburg niet voldoende in te zien. Spr. wil op zijn kosten de autoriteiten daar wol eens rondleiden. Een stem: Zeker in een pantserauto! De heer Duymaer van Twist (A.R.) meent, dat onze defensieve toestand niet hopeloos is. De uiterste krachtsinspanning is echter gebiedend noodzakelijk. Wel zuinig genoeg? Er is getwijfeld in het voorloopig verslag of er bij defensie steeds voldoende zuinig heid wordt betracht. De hooge uitgaven per leerling aan de K.M.A., het Kon. Instituut voor de Marine, de Hoogere Kragsschool en andere opleidingsinrichtingen moeten wor den verminderd. Een der diensten huurt in Den Haag een huis voor f2350 per jaar. Kan dat niet wat minder! Welk toezicht oefent de minister te dezer zake? Is er een orgaan voor? Controle kan niet worden ge mist. Wat de zeemacht betreft, wil de regeering drie schepen van het type kruiser in Indië. In marinekringen worden vier machtsker nen noodig geacht. Dan zouden er vier krui sers beschikbaar moeten zijn, behalve de an dere schepen en vliegtuigen. In waarheid zijn er in Indië maar twee kruisers be schikbaar. Is het mogelijk dat in Indië schepen wor den gerepareerd! Spr. acht dit noodig. Het materieel in Nederland zal de voed selvoorziening moeten beschermen. Dit zal wel voldoende zijn. Aan welke schepen ech ter zal het convoyeeren buiten de Noordzee worden opgedragen? Het antwoord van de regeering is niet volkomen duidelijk: moet men maar vertrouwen op de bescherming die de ruimte van den Oceaan biedt? De bescherming van ons land aan de zeezijde schijnt spr. 'een zwak punt onzer defensie. Wat de landmacht betreft, is er volgens spr. een noodtoestand ten aanzien van het personeel. Er is een nijpend tekort aan goed geschoold kader. Over de bescherming van onze Oostgrens is spr. verontrust. „Tegen een aanval uit 't Oosten hebben we alleen den smallen, on- diepen IJsel Het sociaal-democratische stan» punt. De heer Albarda (s.d.) acht vermindering van bewapening nog minder mogelijk dan verleden jaar. De regeering wijze echter den N.S.B.-eisch van slagschepen, een centraal fort in Limburg, een maginot-linie af. Daar bij gelden ook financieele overwegingen. Daardoor toch komen allerlei andere volks belangen in het gedrang, evenzeer eenig in hun soort, zooals b.v. de werkloosheidszorg. Die dient even groote volksbelangen als de defensie. Spr. maakt bezwaar tegen vervroegde ver vanging van Hr. Ms. Java. Volgens de me morie van antwoord blijft de kruisersterkte op drie gesteld. Doch er zullen nu binnen kort vijf. bruikbare kruisers zijn. Zal men dan terugkeeren tot drie kruisers? Spr. be twijfelt dit op grond van meeningen in Ma rinekringen. Werd nu met drie of vijf kruisers een redelijke veiligheid verkregen-? Maar dat is in Indië niet mogelijk Tweede Kamer Specialist ln Ned. Indië onrecht vaardig door hefc gouvernement behandeld? Een duistere licht- geschiedenis. De Tweede Kamer heeft zich gistermid dag bezig gehouden met het verslag van een commissie uit de Kamer, over de in Ne- derlandsch-Indië befaamd geworden kwes tie van de lichtbehandeling van melaat- sohen te Plantoengan. In het kort komt de zaak hierop neer: Wijlen Dr. Bosscha, vernomen hebbende van de opmerkelijke resultaten o.m. op het gebied van de leprabestrijding, verkregen met een door den arts Dr. Mulder te Ban- doeng toegepaste lichtbehandeling, stelde door een schenking genoemden arts in de gelegenheid met die lichtbehandeling proe ven te nemen in de onder beheer van het Leger des Heils staande gouvernements-le- prozerie te Plantoengan. Er kwam echter oneenigheid tusschen Dr. Mulder en den gouvernementsarts te Plantoengan. Het ein de was, dat Dr. Mulder zijn proefnemingen staakte. Eenigen tijd daarna ontzegde het hoofd van den dienst volksgezondheid aan Di*. Mulder den toegang tot de leprozerie en deed de lichtinstallatie demonteeren. Dit alles geschiedde in de jaren 19281929 en sindsdien heeft deze kwestie niet opgehou den de gemoederen, vooral op Java, te be roeren. De behandelde leprozen voelen zich te kort gedaan. Een groot aantal rapporten en adressen is over deze materie verschenen, w.s. ook een voor Dr. Mulder ongunstig rapport, dat ech ter weer door anderen bestreden wordt. De lichtbehandeling is inmiddels nog steeds niet hervat. Mevr. de VriesBruins (s.d.) die het eerst 't woord .voert, zegt, dat geen onrecht is ge schied jegens Dr. Mulder, maar deze zelf is weggeloopcn. Van afbraak der installatie is geen sprake. Het oordeel der medici is, dat met de lichttherapie wel verbeteringen, doch geen algeheele genezing wordt bereikt. Voor den heer Tilanus (c.h.) staat het vast dat aan beide zijden fouten zijn ge maakt. Wie overigens aan de proefnemin gen om het leed der leprozen te verzachten, niet de volle kans zou geven, laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. Spr. stelt voor dat de Kamercommissie haar con clusie wijzigt in dien zin, dat fondsen zul len worden gevraagd voor proeven in een particuliere inrichting op de basis van do ordonnatie op de particuliere ziekenhuizen. De heer Roestam Effendi (comm.) is scep tisch tegenover de uitwerking der lichtthera pie. Deze kwestie is erg opgeblazen. Beide partijen hebben de oplossing onnoodig moeilijk gemaakt zegt spr. De heer Maarseveen (R.K.) is het eens met mevr. de Vries Bruins. Indien Dr. Mul der het belang der leprozen op het oog had, waarom greep hij dan de hem geboden kan sen niet aan? Een vrouw, die in de rede viel. De lieer Bajetto (rk.) meent, dat de vraag van de noodzaak van rechtsherstel en de vraag of het regeeringsbeleid laakbaar is geweest, beide tot de bevoegdheid der Kamer behooren. Wat het regeeringsbeleid betreft zijn de mededeelingen van den regeeringsgemach- tigde in den Volksraad in 1932 later onjuist gebleken. De motie-Roep van dat jaar heeft de regeering niet uitgevoerd. Mevr. do Vries—Bruins (s.d.) tracht te interrumpeeren. De heer Bajetto: Houdt u even uw mond! Spr. laakt het, dat de conclusies der In dische commissie in Indië gepubliceerd zijn, nog, voordat het rapport in Nederland was aangekomen. Spr. dringt aan op publicatie van het geheele rapport, behalve eenige per soonlijke passages. Spr. komt tot de conclu sie, dat slechts een onpartijdig en openbaar onderzoek licht kan brengen. Het. was on rechtvaardig aan Dr. Mulder de toegang tot zonder een vijftig of zestig kruisers. Men moet het meer zoeken in het luchtwapen en klein materiaal. Kan de regeering niet voldoende van de vele tankschepen gebruik maken? Desnoods moeten de maatschappijen dan maar ge dwongen worden. Spr. ontvouwt bezwaren tegen het -gebruik van torpedo-watervlieg tuigen, die liggen buiten het bereik van on ze marine. De Chr. Hist. afgevaardigde gaat ten. aan zien van den vlootbouw met de regeering mee. De verbetering van de haven van Nieuwediep is zonder verwijdering van het verouderde fort Harsens on mogelijk. De minister acht het te duur. Het zou echter in werkver schaffing kunnen geschieden. De belangen der burgers. De heer Schilthuis (V.D.) zegt dat meer dan ooit de defensieuitgaven tot het nood zakelijke moeten worden beperkt. Spr. is inzake de economische oorlogsvoor bereiding niet in alle opzichten gerust ten opzichte van de burgerbevolking. Spr. wil een centrale overzichtelijke, snel werkende organisatie voor deze voorbereiding. De lichamelijke geschiktheid voor den dienstplicht wekt hier en daar bezorgdheid Als er van de 70.000 jongelieden slechts 20.000 goedgekeurd moeten worden, kan de keuring zeer streng zijn. En ook nu er méér moeten worden ingelijfd, volgt nog niet dat de toestand der afgekeurden zoo groote bezorgdheid behoeft te wekken. Spr. vraagt echter nadere gegevens van den minister. Mevr. BakkerNort (V.D.) houdt een pleidooi voor de belangen der oud-gepensio neerden bij land- en zeemacht. Zeer vele oud-marinemannen, verkeeren in zeer be hoeftige levensomstandigheden. De heer van Houten (chr. dem.) vindt, dat een internationale politiemacht de kwaadwillige volken in bedwang moet houden. Ook nu nog acht spr. den oorlog, zelfs tegen de dictatuurbedreiging, ontoe laatbaar. De heer Roestam Effendi (convm.) eischt, dat de uitzonderinpmaatregelen voor de weermacht ten opzichte van de communis ten zullen worden ingetrokken. Het is een leemte dat Indië geen medezeggenschap heeft in zijn vloothehoeften. De anti-revolutionnaire afgevaardigde, de heer van der Zaal, houdt een pleidooi voor betere geestelijke verzórging der dienstplichtigen. Hierna sluiting. De tunnelplannen bij Velsen Plannen in vergevorderd sta dium. Ged. Staten van Noordholland deelen aan Prov. Staten mede. dat de plannen van den Rijkswaterstaat voor den bouw van 'n tun nel onder het Noordzeekanaal bij Velsen in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeeren. Ged. Staten hebben zich bij brief van 16 Februari 1938 tot den minister van Waterstaat gericht en daarbij onder steund het verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam om, tegelijk met den bouw van een tunnel voor het gewone verkeer, een tunnel voor het spoorwegverkeer te bouwen, ter vervanging van de voor het scheepvaartverkeer op het Noordzeékanaal zeer hinderlijke Velserspoorbrug. Voor zoo ver bekend, zegt het Hsb., heeft de minister in deze nog geen beslissing genomen. Boekhouder wegens fraude geschorst Ongeregeldheden bij gemeente lijken dienst te Delft. De boekhouder van den gemeentelijken dienst van openbare werken te Delft, D. H. is wegens fraude geschorst. De politie heeft een onderzoek naar on regelmatigheden bij dezen dienst ingesteld. De fraude beloopt eenige duizenden gul dens. de installatie te ontzeggen en de installatie te demonteeren zonder zijn goedkeuring. Dr. Mulder was immers partij bij de schenkings overeenkomst. De verlangens der leprozen hebben blijk baar geen gewicht in de schaal gelegd. Spr. leest 5 brieven voor van leprozen over de lichtbehandeling door den dienst Volksge zondheid, welke ongeregeld en oppervlakkig zou zijn. De Minister antwoordt. Serieuze studie van de zaak-Mulder heeft den minister v. Koloniën, den heer Welter, doen blijken dat niemand der betrokkenen iets anders dan het goede heeft gewild, hoe wel van beide kanten fouten zijn gemaakt. Uitvoerig gaat spr. de zaak na. In het be gin zijn onnauwkeurigheden begaan, die ernstige gevolgen hebben gehad. Het verwijt aan het diensthoofd, dat hij geen nauwkeu rige regeling heeft getroffen voor de samen werking te Plantoengan, onderschrijft spr. niet. Den geheelen verderen middag besteedt de Kamer verder nog aan dit raadsel. Mi nister Welter deed in zijn verder betoog uit komen, dat hij eindelijk een punt achter rle zaak wil zetten. Met dr. Mulder is niet te praten, zeide hij, die heeft zichzelf uitge schakeld door acht maal achtereen de hem toegestoken hand te weigeren en verzoenende voorstellen der Indische regeering af te wij zen. De Minister verdedigde het beleid van de Indische regeering, van den dienst Volksge zondheid en van den kolonie-.arts te Plan toengan. De lichttherapie van dr. Mulder wiens verdiensten als pionier de minister overigens erkende bevat niets nieuws. Hernieuwde proefnemingen onder leiding van dr. Mulder zijn overbodig. De Indische regeering wil er noch financieel noch personeel meer iets mee te maken hebben. Lichtbehandeling wordt thans reeds op groote schaal in Indië toege past, zoodat aan de belangen der leprozen niets te kort wordt gedaan. Heden zal de Kamer bij den aanvang der vergadering over de conclusies van de meer derheid der commissie stemmen. Tartrek van jAthene 22 Nov. [Mapelsfl jRang. 22 Nov. |singapi Basra 22 Nov. Jodhp.fl Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Valk (heenreis) Zilverreiger |Jodhp 22 Nov. iBagd. (terugreis) I "1. bus se (heenreis) lA'dam 22 Nov. [xapelsifjets te Band. 22 Nov. Medan Reiger (terugreis) De „Emoe" vloog wegens slecht \yi verder dan Napels. „De Gier", dat op start te Bangkok beschadigd werd, op weg naar Amsterdam te Jodhput November jl.jsteedt, kr terugreis- bij e«n |bonnen ee lofdprijs andere Provinciale opcenten met verlagen. De memorie van antwoord van Gei ten op het afdeelingsverslag over del»e ting voor 1939 van Noord-Hollancl hi*en ftAR S( volgende verklaring van Gedeputeerd! de voorgestelde belastingverlaging: „Toen aan Ged. Staten bij den op7.« de begrooting bleek, dat de bij handt van de opcenten op het bestaande j verwachten inkomsten de geraamde ven niet. onaanzienlijk zouden overt hebben zij gemeend, daarin in de plaats aanleiding te moeten vinden ai Staten voor te stellen de op de gehee volking van de provincie drukkende eenigszins te verlichten. Daarnaast hebben zij evenwel dacht aan den bij zonderen m waarin dat deel van de bevolki der provincie verkeert, dat door ramp van de werkloosheid wor geteisterd en zij meenen, dat ni het geheele beschikbare bedrag vot belastingverlaging mag wordi aangewend, maar dat een gedeel daarvan behoort te worden besta voor extra hulp aan het zwaai getroffen deel der bevolking. „Ged. Staten meenen nu een juiste syn tusschen deze beide gèdachten te gevonden door voor te stellen eenerzij provinciale opcenten over de geheele met 2 te verlagen, anderzijds een exti drag van f 500.000 voor werklooshei strijding beschikbaar te stellen." B. en W. weigeren medew te verleenen. Thans een naar den Raad. Aan de westelijke grens van "de gen Arnhem ligt het landgoed de Schri ruim 40 H.A. groot, bestaande uit op? hout en heide. Het wordt begrensd den Arnhemschen- weg, den Koning en den Wekeromschen weg. Dit land is eigendom van een combinatie, voor ke de beer A. van Basten Batcnlburg Arnhem optreedt. Nadat reeds geruimen tijd was overwogen, welke bestemming aai dit terrein zou kunnen worden pe geven, is thans de mogelijkheid onder oogen gezien om e tweede Nederlandsche crematoriun op te richten. Daartoe is echter volgens art. 14 vi wet op de begraafplaatsen noodig de keuring van B. en W. De combinatie zich reeds tot B. en W. gewend, doch zouden hebben medegedeeld schrijft men aan de N. R. Crt. dat niet bereid zijn voor den bouw crematorium hun medewerking te v< nen. Thans heeft de combinatie een adrel deze aangelegenheid tot den gemeent! gericht: De -inhoud van dit adres is niet bekend; vermoedelijk echter woi in verzocht, er in ecnigcrlei vorm I en W. op aan te dringen, alsnog verl( den aanleg te verleenen. MAAI kende DENSTNEMING IN SPANJE BEVORDI Het gerechtshof te Amsterdam heeft' spraak gedaan in de strafzaak tegen jongemannen uit Amersfoort, den bouw digen teekenaar W. van A. en den bs A. M., die terecht hebben gestaan |v< het verrichten van handelingen om dienstneming bij een der strijdmachten Spanje te bevorderen. Het hof veroordeelde beide mannen veertien dagen gevangenisstraf den eisch van den procureur-generaal. De rechtbank had dezelfde straf opj Euwe wint van Fine Strijd om de leidinq in alle vigheid ontbrand. Te Rotterdam werd gisteravond de elf ronde van het A.V.R.O.-tournooi gespeel Dr. Euwe zorgde voor een aangename rassing door met zwart spelende den Amfl kaan Fine die nog steeds de leiding in 30 zetten te overwinnen. Verder sfo Rotwinnik Capablanca, terwijl de pai'ti]f: AljechinFlohr en ReshevskyKcrés we den afgebroken. De stand luidt thans: 1. Keres fi'A punt plus 1 afgebr. partij.' 2. Fine QA punt. 3. Rotwinnik 6 p. plus 1 afgebr. Pal%- 4. Aljechin 5 punten plus 1 afgqj)r. Par,!)' 5. Capablanca 5 punten. fi. Reshevsky VA p. plus 2 afgebr. partfjeu 7. Euwe VA punt, 8. Flohr 3 p. plus 1 afgebr. partij. Vanmiddag om 3 uur worden de afge-':' ken partijen voortgezet.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2