Wij lazen voor II Vulpotlood Langendijker Groentenveilingen Callantsoog lost het woonwagenvraagstuk op HEEMAF Zij en Hij B0EKH. TRAPMAN roensdag 23 November 1938 Tweede blad standplaats aangewezen les", heer kruit vindt het een raarlijke onderneming. Begrooting mag weer eerst in den Raad behandeld wordenl e Raad vergaderde gistermorgen om mr onder leiding van burgemeester Re- \vezig is de heer Vries. opening der vergadering volgt vast ing der notulen. Ingekomen stukken. ervan zij vermeld: bekende circulaire van den Minister Sociale Zaken i. z. brandstoffenbij- steunregeling enz. I brief van den Minister van Soc. ji i. z. goedkeuring werkverschaffing [Duinweg. A.s. voorjaar zullen hier I eenige duizenden dennen geplant i. z. verlenging goedkeuring werk- _|ffing Luttiekduin. li besluit van Ged. Staten tot goedkeu van het raadsbesluit tot het aan- eener geldleening voor den aankoop een motorbrandspuit en tot goedkeu van de raadsbesluiten van 16 Sept. j.1. a. aangaan nieuwe rek. courant met Bank v. Ned. Gemeenten; b. aangaan jening bij de Noordhollandsche Le verzekering ad f 25.330.— voor conver- c. belegging van geldien bij de Rij'ks- jpaarbank. in brief van den Minister van Soc. >n, houdende accoordverklaring met ïooging l>asisuurloon werkverschaffing 25 tot -26 ct. verslag van de vergadering der missie van beheer Vleesohkeurings- st, d.d. 20 Sept. 1938, alsmede de be- Jiing 1939 van den Vleeschkeurinps- et. (De gemeente zal waarschijnlijk r niets behoeven bij te dragen). ■richt van den Commissaris der Ko- ;in, dat eenige wijzigingen zullen moe- worden aangebracht in de dienstklee- van den gem.-veldwachter. Verkiezing Alg. Armbestuur. volgt de benoeming van leden van het jmeen Armbestuur, wegens periodieke eding van de heeren Adr. Vader en van Graas, beiden herkiesbaar. De denden worden worden herbenoemd. Commissie van toezicht op L q. opgeheven. (en W. stellen voor de commissie van Echt op het lager onderwijs op te hef- fn.a.v. een desbetreffend verzoek der Tnissie. commissie heeft de laatste jaren niet faderd en bovendien komen B. en W. snwoordig van tijd tot tijd in school, i heer Weij dacht, dat de commissie orheen nuttig werk deed. De Voorzitter antwoordt, dat dit al et.- lijke jaren geleden zal zijn. Een dubbel Richt is trouwens niet noodig. Men gaat tenslotte met het voorstel ac- ord, Jaarlijksche subsidie oudercom missie. De oudercommissie verzocht om toeken- tn® van een jaarlijksche subsidie, welke iet bedoeld is voor consumptie, maar voor iiskosten sprekers enz. B. en W. stellen een jaarlijksche subsidie van f 7.50 ieliftf verleenen. De heer Weij, dacht dat de oudercom- iie wel f 10.— toekwam (verzocht was pl.m. f 10.—). foorzitter heeft den indruk, dat f 7.50 f genoeg is; anders kan men altijd nog Het voorstel wordt aangenomen. Uitgesteld. De benoeming van leden der commissie >an toezicht op het correspondentschap rztëT a'Deid9bemiddeling, tevens wcrkloos- JPPÉomimissie, wegens periodieke aftre- ding van alle leden op 1 Januari a.s., wordt JflWteld tot een volgende vergadering; zullen werkgevers- en werknemers zijl organisaties gehoord worden. Samenstelling stembureaux. Samengesteld worden vervolgens de sfem- ooreanx en het hoofdsfemlbureau. Gekozen worden: stembureau I, de hee- ftn Kooger en Kruit, leden; pl.vervangers heeren Jh. Mooij en A. Thomas. I Stembureau TT: de heeren H. Kruisveld, 'riVeii cn J. C. v. d. Plas. leden, pl.ver- •%ers de heeren Jh. Visser en A. Kos. Stembureau ITT: de.heeren M. Vries, G. Jimmink en J. G. van Graas, leden, ^■vervangers de heeren P. Visser en P. v. Diepon. Hoofdstembureau: de heeren H. Kruis- md, S. Kooger. M. Vries en T. Koorts, le- oon, pl.vervangers de heeren A. Thomas, D- Hollander en J. C. v. d. Plas. Gewijzigd wordt de begroeting 1938: de WlJzigingen zijn van administratieven aard. Aanbieding begrooting 1939. Aangeboden wordt de begrooting 1939 toot de begrooting van het Algemeen Arm bestuur. Voorzitter doelt mede. dat "de be grootingen van niet-n ood 1 ijd en de gemeenton niet meer behoeven in- gpshiurd te worden vóór de behan deling in den Raad. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de raadsleden, niet-wet- houder zijnde. Ontslag doodgraver. Van den heer C. Kater was een verzoek om eervol ontslag als doodgraver, inge komen; te verleenen tegen 1 April 1939. Goedgevonden. Verhuur van grond. Besloten wordt tot den verhuur ,van een stukje grond aan den heer J. B. Borst te Den Helder. T.o.v. den grond is een uit breidingsplan in voorbereiding, zoodat B. en W. het niet gewenscht achtten den grond in erfpacht uit te geven. Nu zal men de huur t.z.t. kunnen opzeggen. Hef betreft hier een terreintje, grenzende aan grond van de N.V. Het Zwanenwater; de huurprijs bedraagt 4 ct. per M2. Aan den heer D. Prins te Callantsoog wordt een stukje grond opnieuw verhuurd voor den prijs van f 8.per jaar (ligt achter zijn huis). Afgewezen. Van de commissie voor de malariabestrij ding in Noordholland was een subsidie aanvrage ingekomen. Besloten wordt afwijzend te beschikken. De Voorzitter merkt nog op, dat de afd. ZijpeCallantsoog van het Witte Kruis subsidieert. Esperanto-les in school. Besloten wordt tot ingebruikgeving va;» een schoollokaal aan de esperanto-vereen i- ging terT behoeve van het houden van den cursus. Voor de handelswinteravondschool. Ook de Schager Handeldrijvende- en In- dustrieele Middenstandsvereeniging zond een adres, waarin om subsidie wordt ge vraagd. Er zal subsidie verleend worden voor ten hoogste 2 leerlingen (f 20.—). Vergoeding ex art. 13 der Lo.-wet Van J. Schaafsma kwam een aanvrage om toekenning van een vergoeding ex. art. 13 der l.o.-wet 1920 voor zijn kinderen, die de bijzondere school te Koegras bezoeken. Dit verzoek was niet tijdig aangevraagd, maar B. en W. zijn van meening, dat het hier een vergissing betreft en stellen daarom voor de vergoeding te verleenen (60 ct. per kind en leerling). Goedgevonden. Standplaats aangewezen. voor woonwagens Het is de laatste jaren gebleken aldus de Voorzitter, dat er bij som mige particulieren de neiging be staat om in een woonwagen te gaan wonen. B. en W. meenen dit te moe ten tegengaan en daarom stellen zij voor een standplaats voor woonwagens aan te wijzen in het Luttiekduin. Spr. weet wel, dat men meestal niet uit weelde in een woonwagen gaat, maar er zijn hem toch ook gevallen bekend, dat het geenszins noodig is. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal het dus verboden worden, ook op particuliere terreinen in een woonwagen te wonen. Het is de bedoeling tevens vast te stellen oen verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats (de kosten zullen 50 ct. per week bedragen). 't Onverwoestbare hart van een STOFZUIGER Fwaar niets aan verslij- 1 ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK, Heerenstraat 128, Schagen De heer Kruit vraagt of B. en W, wel onder 't oog hebben gezien de kosten ver bonden aan de aanwijzing van een woon wagenkamp. De Voorzitter heeft inlichtingen inge wonnen cn spr. is tot de conclusie geko men, dat de kosten voor de gemeente ge makkelijk te dragen zullen zijn. De heer Kruit meent, dat er toch water leiding zal moeten komen; de kampbe woners zullen verschillende rechten héb ben. De Voorzitter zegt, dat men een en an der maar aan B. en W. moet overlaten. Spr. gelooft niet, dat veel gebruik van het kamp gemaakt zal worden. Maar we moeten wat doen, om aan het wonen in woonwagens paal en perk te stellen. De heer Kruit noemt nog eenige groote bezwaren, verbonden aan het leven in woonwagens. De voorstellen van B. en W. worden hierna aangenomen met 51 stem, die van den heer Kruit. DE „ROLLENDE DONDER" IS NIET MEER! In den staat Oklahoma stierf de zer dagen op 80-jarigen leeftijd de Indiaan John Stink, bijgenaamd „De Rollende Don der". De man was een ware hater van de „Bleekgeziohten" en woonde sinds hun komst in zijn land, als een kluizenaar in een armelijke hut, bewaakt door eenige honden, die hij de verdedigers van zijn on afhankelijkheid noemde. Rondvraag. De heer Kooger zegt dat bij d<en brand bij Blokland een werklooze uit Callantsoog, maar ook iemand uit een andere gemeente te werk was gesteld. Hoe zit dat? De voorzitter antwoordt, dat dit inderdaad het geval was. Men heeft eerst den Callants- ooger aangesteld; latér op den dag bleek er nog iemand noodig te zijn en toen is dooi den betrokken brandmeester die daar toe ook gerechtigd is een tweede persoon bijgenomen, die, buiten spr. weten, geen Callantsooger was. Spr. zal er met den brandmeester over spreken; ook spr. vindt het natuurlijk gewenscht, dat in dergelijke gevallen menschen uit Callantsoog worden betrokken. Niettemin zal e enen ander zijn reden wel hebben. De heer Kruit heeft gehoord, dat er bij de vuilniskuil zooveel ratten komen. Is daar niets aan te doen? De voorzitter zal met den betrokken per soon overleg plegen. Hierna volgt sluiting. In Nederland geen dwinge landij! Uit het Volk (s.d.a.p.): Het is nu al eenige malen voorgekomen, dat Roomsche jongelingen er op uit togen om in vergaderingen van den Nieuw Mal- thusiaanschen Bond de orde te verstoren. In de katholieke pers hebben deze inbreu ken op de openbare orde wel woorden van afkeuring .gevonden, dógh daar stond dan telkensweer zooveel vergoelijking tegen over,1'dat men eigenlijk van een bedekte aanmoediging kan spreken. De knapen gaan dan ook op het ingesla gen pad voort. Zoo heeft zich dezer dagen weer in Arnhem een bijzonder kras geval afgespeeld. Daar vertoonde de Nieuw Malthusiaansche Bond de film,, Jeanne", terwijl een dokter een toelichtend woord sprak. Katholieke studenten uit Nijmegen, Wage- ningen en Utrecht let op het georgani seerd pogen! togen herwaarts om een spaak in het wiel te steken. Hoewel de lummels zeventig kaarten hadden gekocht, slaagden slechts vier hunner er in om de zaal binnen te dringen. Die werden, toen zij herrie maakten, spoedig de deur uitge zet. Daarop trok het gezelschap de stad in, beschadigde een vensterruit van een Sani- tas-winkel en gedroeg zich verder zoodanig, dat twintig hunner moesten worden gear resteerd. Wij achten dit toch werkelijk zeer ernsti ge feiten. Dat de katholieken bezwaar heb- Op de Autarkietentoonstelling te Rome wm ook een stand gewijd aan de ontwikkeling van de krijgstechniek Zoo zag men er naaet moderne oorlogsuitrnstingen ook de MM- deleeuwsche geharnaste ridders ben tegen de geboorte-beperking is hun goed recht. Maar het voegt hun niet anders denkenden te molesteeren. In Nederland geen dwingelandij! Ook niet van Roomsche zijde! Geen verschil met de fascisten..* Ook de Avondpost (chr. lib.) trekt van leer tegen het optreden der Roomsch-katho lieke studenten. Het blad schrijft o.m.: Nogmaals verklaren wij, dat het bij ons niet gaat om verdediging van de Malthusi aansche leer. Die staat er buiten. En wij hebben reeds eenige malen verklaard, ten toonstellingen van genoemden Bond ter wil le van het delicate en zeer particuliere ka rakter der betreffende zaken onjuist en on- practiseh te achten. Wij juichen toe, dat ze hier en daar werden verboden. Maar in een gcordenden staat is dit op treden der Roomsche studenten en der Roomsche jeugd onduldbaar. Als zij er het recht toe heeft, heeft iedere groep er het recht toe. Waarom zou men dan de Room sche studentenhuizen niet mogen bestor men? Welk wezenlijk onderscheid is er tusschen dit optreden en het molesteeren van zaken en personen door fascisten? Geen enkel. Al leen zijn de verhoudingen anders, het ge schiedt' slechts op kleine schaal, meer niet Dit optreden draagt volgens „De Avond post" niet meer het karakter van een inci- denteele gebeurtenis, maar van een Room sche terreur op kleine schaal. beiden zijn blij met een fraai ALS ST. NICOLAASGESCHENK. Prijzen vanaf 25 cent. Vierkleurenpotlooden vanaf 90 cent. SCHAGEN Het weer is nog niet gunstig mogen de verwachtingen van een strengen winter uitkomen nog niet alle winterkool binnen er wordt een flinke voorraad van ver wacht hoop op vlotten afzet echter zooveel belemmeringen de tuindersorganisalies doen wat ze kunnen slecht verloop voor kool roode kool soms onverkoop baar veel brengt minimumprijs op ook gele kool buitengewoon slecht minimumprijs of iets meer Savoye iets duurder Deensche witte ook al heel slecht - gewone witte, weinig aanvoerlage prijzen weinig belangstelling v. groene kool bloemkool zeer goedkoop geringe aanvoer aard appelen stationnaire prijzen vrijgroote aanvoer uien bevre digende prijs peen iets beter bieten laag in prijs geringe aan voer tomaten te lage prijzen vrij aoede vrijs voor druiven aanvoer andijvie. Er wordt een strenge winter voorspeld. de Langendijker tuinders hopen, dat die voorspelling uitkomt, want strenge win ters zijn altijd voordeelig gehleken voor hen. die winterkool bewaren. Wat we intusschen wel weten is, dat het lang zacht weer blijft en daarvan houden de bouwers niet veel. Vooral doen ze dit niet, als de kwali teit van de winterkool niet superieur is. Door het zachte weer wordt de houdbaar heid er niet beter op. Op 20 November, zoo werd ons door ervaren tuinders meegedeeld, be hoort de winterkool binnen te zijn. Dit jaar is dit nog niet het geval, want we zagen hier en daar nog een partijtje gele en ook wel Deen sche witte op den akkei; staan. De genoemde datum is er een. waarop vorst kan worden venvacht en als die wat streng is. kan dit maar schade voor de bezitters er van opleveren, als ze nog op den akker staat. Als de teekenen niet be driegen, zal er weer heel wat winterkool zijn en men hoopt nu vooral op een vlot ten afzet. Op 't oogenblik laat de uitvoer nogal te wenschen over. Er is nog weinig gebrek in het buitenland cn dan spelen al lerlei uitvoerbelemmeringen een rol (invoer rechten. contingenteeringen. betalingscontin genten e.a.) wardoor een vlotte han del wordt belemmerd. Tomaten b.v. die vroeger van zoo'n belangrijke beteekenis waren voor ieder intensief tuinbouwbe drijf. zijn nu bijna niet te verkoo- pen en de teelt ervan levert verlies op. Men zal nu een breed opgezette reclame te baat nemen, om in eigen land de belangstelling voor dit pro duct te wekken. Heusch, de tuindersorganisaties zitten niet stil en men mag de vasthoudendheid en den ijver bewonderen, waarmee telkens weer getracht wordt den tuinbouw er weer bovenop te helpen. Aan iedere stroohalm klampt men zich vast, iedere gelegenheid grijpt men aan. alle mogelijkheden van herstel worden uitgebuit, om toch maar het hoofd boven water te kunnen houden. Maar hij een zoo hardnekkige crisis als die. welke de tuinbouw heeft te doorstaan, valt dat niet zoo gemakkelijk. Ook deze week weer was er wei nig opwekkends in den loop van zaken aan de veilingen. Lusteloos en mat was de stemming, in het bij zonder voor de verschillende kool soorten. Buitengewoon slecht liep het met de roo de kool. Werd aanvankelijk, als navolging van de vorige week, voor sommige partijen eerste soort van de sorteering, van 1 a 2 kg. nog f 2.f 2.50 betaald, later liepen deze prijzen nog terug en was het een zeldzaamheid als een prijs van f 2.— kon worden bedongen. Het kwam voor, dat roode kool onverkoopbaar was. en dus den minimumprijs van f 1.30 niet kon halen. De zwaardere, boven de 2 K.G., werd af- genomicn tegen f 1.301.50 en f 1.60. Nu ook na 15 November deze kool valt onder de bewaarkool en er dus eventueel steun kan worden uitgekeerd, was de aanvoer de laatste dagen grooter dan gewoonlijk. Gele kool is ook zeer weinig waard, dat te verwonderen is dit, als men bedenkt, dat het buitenland niets vraagt en men ook in het binnenland nog weinig gebrek heeft. Het zachte weer is oorzaak, dat in de tuin tjes nog volop groente aanwezig is, in het bijzonder gele en Savoye-kool. De meest gewilde sorteering, die van 2 3 pond, werd meestal voor f 1.401.50 verkocht, zwaardere bracht f 1.30 op. Dat deze prij zen veel te laag zijn voor een loonende uitkomst, is zelfs voor een leek te hegrij pen. Intusschen is dit te bejammeren, daar er, bij betere prijzen ongetwijfeld meer zou worden aangevoei'd, wat een vermindering van aanbod voor later zou beteekenen, waardoor een factor van prijsstijging aan wezig was. Nu moet het maar op den steun aan, zeggen de bouwers, waarin ze volko men gelijk hebben, doch dat tevens den ongezonden toestand teekent. Naast de gele kool kwam er wat Savoye. die voor zeer varieerende prijzen werd verkocht, n.1. van f 13 al naar gelang van kwaliteit en grootte. Bedroevend liep het ook met de Deensche witte. Den eenen dag in, den anderen dag uit, loopen de noteeringen van f 11.30, geen cent hooger. Ontmoedigend moet zoo iets zijn: een gulden of iets meer te ont vangen voor heste kool, In normale tijden is dat zoo erg niet, maar nu alle reserve op is, spreken deze prij®en te pijnlijk. Zeer sterk verminderde de aanvoer van gewone witte kool. Wel werd er nog wat door de zuurkoolfabrikanten gekocht, doch zij besteedden niet meer dan 90 cent tot fl, in 't begin der week soms 1 of 2 dubb. meer.. Heel weinig bloemkool kwam er aan de markt. Gelukkig maar, want de prijzen waren bedroevend slecht f 2.704.90 voor mooie eerste soort, f 1.50 voor tweede. Dan kwamen er nog enkele partijtjes groene kool, waarvoor ook slechts matige belang^ stelling bestond, getuige de prijzen welke ervoor werden besteed, n.1. f 1.201.70, een. enkele maal f 1.90. Gering was de aanvoer van aardappelen. De handelaars gaan liever den boer op, om ze uit de hand te koopen. Er is dan meer gelegenheid, zich te voorzien van die soorten, welke ze het liefst hebben. Schot- sche muizen hrachten f 1.60 op, Bevelan- dersf 2.10—2.20, blauwe Eigenheimers f 2.90 f 3. Beter ging het. met den aanvoer van uien. Dit is zeer zeker het gevolg van de rede lijke prijzen, welke voor dit product wor den besteed. Voor gewone gele uien werd f 2.703.30 betaald, al naar de kwaliteit. Grove uien golden f 2.602.80, soms iets er hoven of beneden. Drielingen werden verkocht voor ongeveer dezelfde prijzen. Nep. waarvan de aanvoer vrij sterk ver mindert. bracht f 5.706.50 op. met enkele afwijkingen. Stek werd verkocht voor 80 cent tot f 1.60. Voor peen was meer belangstelling dan de laatste weken. De prijs was dan ook 'ets heter. Voor groote neen werd f 2.10 2.80 betaald; het verschil in prijs bracht het kwaliteitsverschil tot uiting. Kleine sor teering bracht 80 cent tot f 1.20 op. Enkele nartiities gingen voor minder. Gering was de aanvoer van bieten; niet temin bleven de priizen laag. n.1. van $0 ct. tot f 1.90, afhankelijk van kwaliteit. Dan was er nog een geringe aanvoer van tomaten, die te lage prijzen opbrachten: f 10 80 voor de A-klasse, f S.10 voor C en f 4.10 voor CC. Andijvie werd er heel wat verhandeld. Met vrachtauto's werd ze naar elders ge bracht. De prijs lag tusschen f 1.20 en 1.40 met, lagere priizen voor afwijkende kwali teit. Aanvankelijk werd de dn 1 ivcnvariëteit Alicante voor f 30.50 tot f 33.20 verkocht. Later steeg die prijs voor eerste kwaliteit tot f 33.70. Tweede kwaliteit gold onge veer f 15.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5