De Bestuursvorm van de Wieringermeer IfJfJf. Sroet-Camperduiii HlHdlil'Hflji ALBERTHEIJN'KAAS OpqepaAfariep! Tweede blad 5ELFST ANDIGHEID SCHOORL Uit onze omgeving ponderdag 24 November 1938 De regeering heeft gebrek aan vertrouwen in het verantwoorde lijkheidsgevoel der Wieringer- meerbewoners. Mr. J. in 't Veld, Burgemeester van Zaandam). raadsleden geen echte raads leden, de burgemeester geen echte burgemeester foor alles In onze beschouwingen over de Wieringermeer hebben wij meer malen onverbloemd te kennen ge geven dat wij het met den huidigen bestuursvorm niet eens waren. Niet omdat wij geen waardeering hebben voor de persoonlijke kwali teiten van de daarbij betrokkenen maar omdat de bestuursvorm an sich ons te ambtelijk is. Het blijkt ons dat onze meening gedeeld wordt door een bekend Nederlandsch staatshuishoudkundige de Heer Mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam. In zijn critische nabe schouwing bij zijn zoo juist versche nen publicatie „Bestuursinrichting van de Wieringermeer" komt Mr. in 't Veld tot de volgende conclusies, waarmede wij het dus ook geheel eens zijn: Bij een open oog voor de moeilijkheden van het overgangskarakter van liet Openbaar Lichaam de Wieringermeer, blijft de grief dat de gekozen vorm een te overwegend ambtelijk karakter draagt. De vertegenwoordigers uit dc Wierin germeer zijn geen vertegenwoordigers van de bevolking, want deze heeft op de aanwijzing niet de minste invloed. Het argument, dat de regeering zeker heid moet hebben voor finantieel beheer, omdat zij uit het Zuiderzeefonds de he- Igrootingstekorten bijpast is aanvecht baar. Het spruit voort uit een gebrek aan vertrouwen in het verantwoordelijkheids besef van de bewoners der Wieringer meer. De Wicringermeerbevolking voelt zich je veel object, "heeft zelf geen deel aan Ben belangrijken arbeid, die haar toch zoo nauw aangaat. De bevolking zal zijn burgemeester steeds als rijksambtenaar blijven zien, tot wicn zij zich niet zoo onbeschroomd zullen wenden als tot een burgemeester van een „normale" gemeente. Het bezwaar der regeering tegen eenzij digheid der bevolking gaat niet op gezien de politieke samenstelling (14 partijen!) De finantieele moeilijkbeden, waarin de nieuwe gemeente reeds direct zouden ko men te verkeeren mogen niet worden on derschat maar, gezien bet gerechtvaar digd optimisme in de toekomst van het nieuwe land is toch de ecnige oplossing een zelfstandige gemeente met een extra- bekwaam burgemeester. Mr. in 't Veld laat zijn critische beschou- ing voorafgaan door een zeer interessant n glashelder geschreven overzicht, van de istorische ontwikkeling van de Wieringer- icer. Hij schetst het veelomvattend werk '1 an de commissies Lovink en Vissering, het 1i'eik van de Wieringermeerdirectie, en ook 0-jjJlen ongezonden toestand, toen 't Noordelijk 1 van den polder nog bij Wieringen, het idelijk bij Mcdemblik behoorde. Gewezen dt op de zeer verstrekkende en ongewo- bouwverordening èn de weinig elegante lossing voor het scholenvraagstuk. De lle leemten, vóór de overgangstoestand ui heden intrad, toont schrijver duidelijk m. Interessant is het in het werk opgeno- 5615; men verweer van burgemeester Peters van j; Pt Medemblik tegen de gedachte dat de polder ;aÉ ten wingewest van Mcdemblik zou zijn ge weest. Blijkbaar heeft Mcdembliks burger vader op zijn falie wijze op de stroppen ie 61 Nu is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen (X\ direct Asplrln nemen I wAspirin het beproefde geneesmiddel bij griepi 20 tabletten in een buisje 75 cent. Mr. J. IN 'T VELD. gewezen, waardoor de Wieringermeer voor de Radboudveste een blijvende „Wieringer- beer" is geworden. Als daar zijn: de vele werkloozen met voor 75 exTWieringer- meerarbeiders. het woonwagen- en woon- schepenvraagstuk. de verlaten nieuw ge bouwde arbeiderswoningen, enz., enz. Het openbaar lichaam de Wieringermeer, de huidige bestuursvorm kent schrijver geen overgroote waarde toe. Hij erkent, dat er veel opbouwend werk is verricht, en meent dat men vooral in het oog moet houden, dat een overgangstoestand bestaat. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat deze over gangstoestand, zoo spoedig mogelijk dient te verdwijnen, althans binnen den termijn van vijf jaar door de regeering gesteld, op dat aldus eindigt Mr. in 't Veld de waarde van een gezond zelfstandig gemeen telijk leven niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Zooals gezegd, een bijzonder geslaagde publicatie (verschenen bij Samson X.V.. Al phen aan den Rijn, verkrijgbaar boekhan del Trapman N.V., Scliagen), waarvan wij ieder, die belang stelt in het wel cn wee van het nieuwe land, aanraden kennis te nemen. Heeft het Bestuur het R.K. Ver- eenigingsgebouw gehuurd en ter beschikking gesteld van de jeugd bijeenkomst der Esperantisten? EEN COMMISSIE ZAL DEZE BE SCHULDIGING ONDERZOEKEN? V.V.V. GroetCamperduin hield Dinsdagavond een druk bezochte le denvergadering in de zaal van den heer P. Huiberts. Onder de vaste lei ding van den voorzitter, den heer P. Kos, werd er drie en een half uur vergaderd zonder pauze en toch ver flauwde de belangstelling geen oogenblik, vooral dank zij de keurige verslagen en de met kwinkslagen ge kruide discussies. Het seizoen was in 1938 kort geweest, al dus de voorzitter in zijn kort openingswoord, maar had zich gekenmerkt door een druk bezoek. De notulen werden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Dadelijk nadat het bestuur, dank zij de ac tiviteit van G. Duinmeijer, kennis had ge kregen van het nieuwe zeeweringreglement, waarbij het plaatsen van tenten werd verbo den, had dit zich gewend tot de bevoegde autoriteiten, met het resultaat, dat dit sei zoen veel door de vingers werd gezien. Voor het volgende jaar is echter alles nog onze ker. Het bestuur stelt daarom voor, het ge meentebestuur te verzoeken meer strand te willen pachten, bijv. tot paal 28. De heer Groothof vreest, dat het moeilijk en kostbaar zal zijn, hij vindt een stuk van 500 meter tot de volgende strekdam voldoen de. De heer D. Duin Wz. meent, dat de ge meente niet te veel kan pachten, er is groote behoefte aan meer strand. De actie tegen het rijwielpad is zoowat doodgeloopen, maar, aldus de heer Kos, het bestuur is nog steeds op zijn qui-vrve. Met het oog op de vele klachten, die wer den geuit over de trap aan het strand, wend de het bestuur zich tot het. hoogheemraad schap en smaakte de voldoening, dat het afgesloten pad weer geopend werd. Door de goede zorgen van V.V.V. GroetCamperduin werd hier nu een plankier gelegd, waarvan zeer velen hebben geprofiteerd. Met het oog op de aanlegkosten was een verzoek om te gemoetkoming gericht tot V.V.V. Noord-Ken- nemerland en het gemeentebestuur van Schoorl. Resultaat: nihil. Van V.V.V. Nd. K. was geen antwoord binnengekomen en het gemeentebestuur meende afwijzend te moe ten beschikken; primo: er was geen geld; secundo: de aanleg was geschied zonder voorkennis van he^ gemeentebestuur. De voorzitter herinnert nog aan het dezen zomer te Groet gehouden csperantistencon- gres dat voor deze gemeente een goede re clame was, aan de in het water gevallen de monstratie van de reddingboot (het regende pijpestelen), aan de buitengewoon gewaar deerde openluchtuitvoeringen v. Schoorlsch Gemengd Koor en de muzikale rondgangen van het Fanfarecorps. Ingekomen was een verzoek van den heer 01 denburg om medewerking voor het tot stand komen van een gids voor de heele ge meente. Na uitvoerige besprekingen gaat de ver gadering er mee accoord, dat de gids wordt uitgegeven met de mededeeling, uitgegeven met medewerking van V.V.V.Gr. C. In de mededeeling, uitgegeven in samenwerking met Gr. C. ziet men spoken, men meent dan verantwoordelijk te zijn voor den ganschen inhoud van de gids. We h«M»en xaif niet Van de Schoorlsche Jeugdhererg, de Bregt- hoeve was een verzoek om een subsidie in gekomen. Het bestuur voelde er wel iets voor: het was toch reclame voor de streek. De vergadering dacht er anders over. We hebben zelf niet elk moet. maar zijn eigen boontjes doppen enz. Nadat de secr. aan adressanten nog een tip had gegeven tot sa neering van hun financiën (n.1. neem voor elke overnachting vijf cent meer), werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van ingekomen klachten drukte de voorz. den leden op het hart, toch vooral contracten te laten teekenen, dat. voorkomt veel moeilijkheden, geeft meer ze kerheid. Verslagen Strandfeest. Het kinderfeest op 7 Aug. een echt zomersche dag, slaagde buitengewoon. 226 kinderen namen aan de verschillende wedstrijden deel. Het financieële resultaat was: ontvangsten f 131.50, uitgaven f 113,14, batig saldo f 18,36. Verloting. Ontvangsten f 271,02^, uitga ven f 152,08, saldo f 118.94%* Duinwandelingen. De heer P. Huiberts deelde in zijn verslag mede, dat er drie wan delingen waren gemaakt. Een morgenwan deling met S6 deelnemers, een middagwan deling met 61 deelnemers en een avondtocht met 105 delnemers. Er was nog in kas f 25.20. De heer v. d. Garde, wijst het bestuur er op, dat uit dit verslag wel blijkt, dat er voor avondwandelingen dc meeste belangstelling bestaat. Reclametocht. Uit het mooie, met buiten gewoon veel zorg samengestelde verslag van den heer C. Dalcnberg Pz. bleek, dat een 70 deelnemers meegingen. De ontvangsten hadden bedragen 1SS.70, waartegenover een bedrag van f 189.24 aan uitgaven stond, zoodat hier een nadeelig saldo bleef van 54 cent. Informatiebureau. De bureauhoudster, Mej. de Boer, gaf een duidelijk overzicht van den omvangrijken arbeid, die in het afgeloopen seizoen weer was verricht en ontving daarvoor den dank van bestuur en vergadering. Benoemingen en verkiezing. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om de diverse commissies van 1938 onveranderd te laten blijven voor 1939. Alleen zullen aan cle reclametochtcommisie worden toegevoegd de winkeliers A. Kruit en W. Oostindie. Bij de bestuursverkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde lid, de lieer Jb. Koeten, met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als nieuwigheid prijkte op de agenda: Benoeming van 2 adviseerende bestuursle den. De voorz. lichtte de vergadering in, dat de werkzaamheden zoo omvangrijk worden, dat het bestuur dient te worden uitgebreid. De statuten staan dit echter niet toe en daarom wordt voorgesteld een 2e secretaris en 2e penningmeester te be noemen en die te lietitelen met den naam advisecrend bestuurslid. Benoemd werden, na eindelooze stemmin gen, de heeren C. Schoen Tz. en G. Duin meijer. Beqrooting. De begrooting voor 1939, die in ontvang sten en uitga ven sloot met een totaal van f 827.50 werd na toelichting van en kele posten, door de vergadering goedge keurd. Pensionlfyst 1939. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel om 2000 exemplaren aan te schaffen. De 1500 van het vorige sei zoen bleken ontoereikend. Overgebleven prezen. De van de vorige verloting overgebleven prijzen zullen worden bewaard voor de volgende verloting. Rondvraag. De heer C. Hoogvorst Az., wijst, er op, dat het z.i. wenschelijk is, er bij het gemeen tebestuur op aan te dringen, dat er papier manden worden geplaatst. De heer D. Duin Wz. sluit zich hierbij aan en verzoekt ook plaatsing bij de Har- gervaart. Paf! De heer P. Huiberts komt met een vraag die het bestuur paf doet staan. Heeft het VVV bestuur het R.K. Vereenigingsgebouw dezen zomer gehuurd en ter beschikking gesteld van de jeugdbijeenkomst der Espe rantisten? Als het bestuur van zijn verbazing hekomen is, en heeft verklaard niets, maar dan ook niets van deze zaak af te weten, komt de heer Hui berts met een schrijven voor den dag, waarin de secretaris van zijn organisatie het resultaat van een ingesteld onderzoek weergeeft. De vergadering wenscht meer licht in deze zaak, die een beschuldiging van het be stuur inhoudt, en benoemt een commissie van onderzoek. In deze commissie zullen zitting nemen de heeren Groothof. G. Klop en v. d. Garde. De heer v. d. Kamer informeert of het waar is, dat huurcontracten waardeloos zijn. De heer v. d. Garde overtuigd hem met voorbeelden van het tegendeel. De heer Groothof komt met een heel ver langlijstje: kunnen er geen sluitzegels wor den beschikbaar gesteld met de mededee ling, dat het. gewenscht is te adresseeren Groet, inplaats van Schoorl, waardoor dc brieven een lichting eerdere worden bezorgd is de prikkeldraadversperring aan zee niet wat te verminderen... Nadat ten slotte nog is aangenomen het voorstel om den secretaris een gratificatie van f 25 te verlcenen, maakt de laatste ha merslag een einde aan deze zeer geanimeer de vergadering. op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IH DEZUehz doozen a 35 en 55 ct. PUNSTILLENDE WATTEN ZIJPE BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. dezer gemeente hebhen de vol gende bouwvergunningen verleend: Aan P. G. de Wit te Schagerbrug (Noord- Holl. Kanaal) tot het bouwen van een schuurtje, dienende tot kippenhok; Aan H. J. Rens te St. Maartensvlotbrug tot het bouwen van een schuurtje, dienende tot bergplaats; Aan B. Houtman te St. Maartensvlotbrug tot het bouwen van een houtbergplaats. PARTICULIERE WERKVERSCHAFFING. De Minister van Sociale Zaken heeft Zij ne goedkeuring gehecht aan een werkver schaffingsplan van de N V. v.h. Gehr. van Zonneveld en Philippo. bestaande in hot spitten van land. en heeft hiervoor een bij drage uit het wcrkloosheidssubsidiefonds toegezegd. HET GING GOED MF.T DE WERK LOOSHEID. In den afgeloopen maanden is het met de werkloosheid in deze gerpeente goed ge gaan. Van half Juni tot 1 November be droeg het gemiddeld aantal werkloozen. dat in ..zorg" was, 21 per week. tegen gemid deld 47 per week in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den veehouder J. Jongeian nabij Oude sluis zijn een koe en elf biggen aan mond en klauwzeer gestorven. 'f ZAND NIET AAN DE POLITTE GEVRAAGD. Naar wij vernemen heeft de Gemcentepoli tie tegen een ingezetene alhier proces-ver baal opgemaakt wegens het verbouwen van zijn woning /.onder de vereischtc vergunning van het gemeentebestuur, ALKMAAR DE MOELIJKHEDEN BIJ DE V.V.V. ALCMARIA. Ook het eenig overgebleven bestuurslid, de heer London, be dankt. Naar ons gister werd medegedeeld, heeft de heer London, die op de jongste alge- meene vergadering als eenig bestuurslid was aangebleven, thans ook bedankt. Het gevolg daarvan is, dat de vereeniging thans zit zonder bestuur. Ten einde aan dezen onhoudbaren toe stand een einde te maken, hebben een aantal leden een algemeene vergadering bijeengeroepen, die Donderdagavond in de zaal van het Gulden Vlies zal worden ge houden en waarbij als eenig punt op de agenda staat de oplossing van de be st uurskwestie. BERGEN Mooie opdracht Voor rekening van het gemeentebestuur van Castricum is thans gegund aan fa. de Jong en Borst, respectievelijk alhier en te Castricum, het leggen van een rioleering te Castricum, met bijbehoorende werken. Door deze firma was ingeschreven op de 7 October j.1. gehouden aanbesteding voor een bedrag van f 84500.—. LANGENDIJE NOORDSCHARWOUDE. MULO onderwijs. Verschenen is het verslag van de MULO- examens afgenomen te Alkmaar. Hieruit blijkt, dat aan het examen deelgenomen heb ben 353 candidaten. Van dit groote aantal deden slechts 2 vrouwelijke candidaten exa men voor het moeilijke B. examen (gelijk stelling 3 jarige H. B. S.) Deze twee vrou welijke candidaten op het gcheele examen slaagden met een prachtige 'ijst en deden bovendien examen voor Handelskennis wat niet vereischt wordt voor B. Dc twee jonge dames waren P. Greeuw te Oudkarspel en A. Tol te St. Pancras, leerlingen der ULO- school te Noordscharwoude. A. R. Kiesvereeniging. De A. R. kiesvereeniging vergaderde in de groote zaal achter de Geref. kerk. De groslijst voor de statenverkiezing werd vastgesteld. Door den heer R. v. d. Ploeg werd hierna een inleiding gehohden over „Hitlerregiem" en religie". Hierop volgde een aangename discussie. OUDKARSPEL. Been gebroken. Bij de gijmnastiekles had Annie Hink, leer ling der O.L. School te Oudkarspel het onge luk bij het springen haar been te breken. Dr. Wilmink was gelukkig spoedig ter plaatse om de geneskundige hulp te verlee- nen, SCHAGEN NACHTELIJK BEZOEK! De donkere nachten naderen en daarmee blijkbaar het ongewenschte bezoek van on bekenden die rondsnorren, belust op de een of andere buit. Bij een onzer bewoners op het Heerenbosch droeg de nas omgespitte achtertuin gister morgen de duidelijke voetsporen, groote en kleinere, van nachtelijke bezoekers. Langs het perceel des heeren Van Huit waren zij den tuin van den heer Glastra binnengeko men, waren achter langs het. belastingkan toor gegaan en zoo in den tuin van mej. Wed. Visser. Zoover wij weten is nog niets vermist. Met dit bekend te maken is ons eenig doel dat men algemeen op zijn qui vive is. De gemeentepolitie is op de hoogte ge steld. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Woensdag 14 December 's morgens half elf, zal in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier Hollands Noorderkwartier een verga dering van leden houden. Wij vestigen de aandacht op deze verga- gadering omdat Prof. Wr. A. N. Molenaar, Algemeen Secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een inleiding zal houden over: „De positie van Industrie en Landbouw". Een zeer belangrijk onderwerp dat aller belangstelling verdient en waarvoor ook aan niet leden de gelegenheid wordt gegeven om deze vergadering bij te wonen. VAN STEIGER GESTORT. Gistermiddag stonden de heeren C. Keizer en Keuris Jr. lustig 'n muurtje te metselen aan het in aanbouw zijnde pakhuis van het Schager Importhuis aan 't, Rensgars alhier toen een hevige rukwind plotseling den muur deed instorten; deze sleurde een deel van den steiger waarop de metselaars zich bevonden, in zijn vaart mee en beide man nen tuimelden vanaf een hoogte van 3 me ter naar beneden. De heer Keizer bleef, half versuft door den klap van den stapel steenen, welke boven op zijn hoofd terecht was gekomen een oogenblik liggen, doch toen zijn collega's, die het ongeluk hadden zien gebeuren, hem op de been hadden geholpen, bleek hij ge lukkig ongedeerd, slechts 'n paar schram men en een kapotte bril waren de nadeelen van den val. Ook de heer Keuris Jr. mag van geluk spreken, geen letsel bij deze tuime ling te hebben bekomen. Natuurlijk verwekte het ongeval eenige consternatie, niet het minst in 't kantoor der fa. Barneveld, waar een paar losgeraakte steenen op de schrijftafel van den boekhou der terecht kwamen; de ondeugende wind had de projectielen dwars door de ruiten van het vertrek naar binnen gejaagd. SIRENE IS NU GOED HOORBAAR! In de afgeloopen dagen heeft men proe ven genomen met de nieuwe sirene van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Was bij een vorige proef het alarmsignaal slechts tot op een kleinen afstand hoor baar, thans kon men tot op grooten af stand het geloei der sirene goed waarne men, zoodat Schagen bij een onverhoopten luchtaanval tijdig gewaarschuwd kan. wor den en de leden van den luchtbescher mingsdienst weten dat zij hun posten moeten betrekken. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmet tingsgevaar in tijden van griep en verkoud heden. BROEK OP LANGENDIJK. Sorteering breekpeen. De sorteering van breekpeen, bestemd voor uitvoer, is door de Groenten- en Fruitcen- trale als volgt gewijzigd, met ingang van 28 November. Vanaf 1 Juni15 October: a. van 50250 gram p. stuk. b. van 200500 gram per stuk. c. boven 500 gram per stuk. Van 16October31 Mei: a. van 50100 gram per stuk. b. van 100—400 gram per stuk. en boven 400 gram per stuk. Schietwedstrijd. Bij den gehouden plaatselijken wedstrijd der afd. Broek op Langedijk van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, werden de navolgen de punten behaald door de prijswinnaars: G. Groen, klasse A 103 p.; C. Romeijn, klasse B 106 p.; K. Wagenaar Kz., klasse B 105 p.; C. Kruk Jz., klasse B 105 p.;J. Kostelijk Jr., klasse C 102 p. Het maximum bedroeg 120. Opgekomen waren 35 schutters. CALLANTSOOG DE RAADSVERGADERING. Men verzoekt ons te willen vermelden, dat in de Dinsdag gehouden raadsvergadering niet de heer Kruit, doch de heer Kooger eenige bezwaren noemde, welke aan het le ven in een woonwagen zijn verbonden. De heer Kruit bleef de aanwijzing van een standplaats een gevaarlijke onderneming vinden. WIERINGEN POLITIE Verl.: een gummibroek en een donker blauwe ceintuur. Inl. bij den gem.-bode.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5