Dreigend boschtekort Wij lazen voor U 81 in Nederland Locomotief sleurt auto mee Koning Leopold bekijkt onze luchtkruisers Advocaat aan zwenl(\ medeplichtig elan? jn d IN TIJDEN VAN NOOD ZAL ONS LAND NIET LANGER DAN ONGEVEER TWEE JAAR IN EIGEN BEHOEFTE KUNNEN VOORZIEN. TOENEMENDE ONTGINNING VERDRINGT HET BOSCH. Een van de dankbaarste objecten voor de werkverschaffing is het ont ginnen van heide- en boschgronden ten behoeve van den landbouw. Tal rijke gebieden worden op deze wijze geleidelijk aan onze boschoppervlak te onttrokken, waardoor de houtvoor ziening binnen onze landsgrenzen steeds moeilijker wordt. Nederland is een van de boscharmste landen der wereld. Slechts 7.7 van den Nederlandschen bodem is met bosch bezet. Zou de invoer van hout door onverwachte omstandigheden wor den stopgezet, dan zouden wij niet langer dan twee jaar in onze hout behoefte kunnen voorzien. In economisch opzicht is de ontginning van boschgrond voor landbouwdoeleinden in vele gevallen wel verantwoord, doch het is de vraag, of de algemeene volkswelvaart met een sterke afneming van ons boschop pervlak wel gebaat is. Ook mag men niet uit het oog verliezen, dat het landschap- schoon zeer te lijden heeft onder de voort schrijdende ontbossching, hetgeen in sommi ge streken van ons land een belangrijke ver mindering van het vreemdelingenverkeer ten gevolge zou kunnen hebben. Zoowel in de kringen van boschbouwdeskundigen als in die van natuurliefhebbers hoort men dan ook stemmen opgaan, die ernstig waarschu wen tegen den huidigen gang van zaken, en men houdt daarbij voor. dat het tijdens den wereldoorlog reeds in 1917 noodig was een boschbouwwet af te kondigen, teneinde een debacle te voorkomen, en ongetwijfeld staan wij er thans wat onze boschoppervlakte be treft, ongunstiger voor dan bij het begin van den wereldoorlog, aldus de meening van de heeren ir. F. W. Malsch en F. W. Wessels, resp. inspecteur en houtvester van het Staats- boschbeheer} bij wie wij ons licht hebben op gestoken. Hout vooral voor mijnbouw noo dig. Het is zaak, zoo deelden de heeren ons mede, dat men den ernst van den toestand goed onder oogen ziet. Nederland heeft hout noodig voor vele doeleinden, waarvan de mijnbouw wél zeer belangrijk is. De gevoh gen van een tekort aan mijnhout zouden in tijden van oorlog van zeer ernstigen aard kunnen zijn en al is het voor een klein en dicht bevolkt land z.a. Nederland, volkomen uitgesloten geheel in de eigen behoefte te voorzien, toch is het zaak, den houtvoorraad zooveel mogelijk op te voeren of althans den bestaanden toestand te. bestendigen. Op het oogenblik voltrekt zich een geleidelijke ver schuiving ten aanzien van het Boschbezit;'t Staatsboschbezit, dat onder het Staatsbosch- beheer ressorteert neemt langzaam aan toe en het particuliere boschbezit neemt af. De af name is echter sterker dan de groei. Wel is de verschuiving in den bezitstoestand na tuurlijk, want het cxploiteeren van bosch vraagt veel kanitaal en de rente, die meestal slechts vrij gering is, laat lang op zich wach ten. Belastingdruk. Toch is thans nog ongeveer 80 van ons boschbezit in particuliere handen. Vele particulieren valt het ech ter zwaar, hun bosschen goed te on derhouden, niet alleen tengevolge van de ongunstige economische om standigheden, doch ook door den grooten belastingdruk. Er worden vele landgoederen verkocht en ver kaveld, ten koste van het bosch. Verder worden vele kleinere boschpercee- len, al dan niet in werkverschaffing voor landbouwdoeleinden ontgonnen, en het zijn meestal de beste en fraaiste bosschen, die het eerst aan de ontginning ten offer val len. Het verschijnsel van ontginning van van bosch tot cultuurgrond heeft zich altijd voorgedaan, doch tot voor eenige jaren hiel den vermeerdering en vermindering van bosch elkaar in evenwicht. Thans verdwijnt er aanzienlijk meer dan er door bebossching vooral van staats- en gemeentewege bij komt» Hout Is een belangrijk product. Hout is een voor de samenleving belang rijk product, zoodat het zeer zeker zaak is, de gevolgen van den achteruitgang van on ze boschoppervlakte goed en tijdig onder oogen te zien. Men moet daarbij bedenken, dat de vraag naar eerste levensbehoeften ge lijken tred houdt met die naar hout. En juist in ons land, waar verreweg het meeste bosch particulier hezit is, bestaat er groote kans, dat dc huidige achteruitgang steeds grooter vormen zal aannemen. Het ontginnen van bosch voor landbouwdoeleinden wordt in de hand gewerkt .door den landbouwsteun. Er bestaat een wanverhouding tusschen het on gesteunde hoschhodrijf en het gesteunde landbouwbedrijf. Het natuurlijk evenwicht tusschen deze beide vormen van grondver- bruik is hierdoor verstoord. De. steun voor den landbouw maakt het mogelijk, dat thans gronden als bouwland worden geëxploiteerd die zonder dien steun slechts voor bosch- bouw in aanmerking zonden komen. Ook de werkverschaffingen oefenen een ongunsti- gen invloed uit on ons bosch-hozit. Men komt er thans veel eerder toe bosch in cul tuurgrond te laten omzetten. Hierbii mag echter niet uit het oog worden verloren, dat VAN OORLOG NAAR VREDEI Een van Amerika's sterkste vestingwerken „Fort Gaswell" is omgetooverd in een prachtig zwembassin, doordat men 't vroegere arsenaal van het fort vol water heeft laten loopen. de werkverschaffing ook op vele plaatsen juist aan de bebossching van woeste gron den dienstbaar is gemaakt. Boompje groot, plantertje dood! Het is een kwaad ding, dat het boschver- lies moeilijk te herstellen is. Niet voor niets geldt het gezegde: Boompje groot, planter tje dood! Het duurt vijftig jaren eer een dennenbosch kaprijp is en voor een loofhout bosch duurt bet minstens tweemaal zoo lang. Ziet men eerst over jaren in, dat men te ver gaat met de opruiming van onze bosschen, dan duurt het haast een menschenleeftijd eer men de fout kan herstellen en van parti culieren-kan men Onder de huidige omstan digheden moeilijk een bebossching op ecnigs- zins groote schaal verwachten, vooral niet oj) de slechtere gronden, waar men niet al leen lang op de rente van het ingestoken kapitaal moet wachten, maar ook omdat die rente zoo laag is. Vooral door een nog ster kere .uitbreiding van het Staatsboschbezit moeten de verliezen aan bosch, die ons land dagelijks lijdt, worden gedekt. Men moet be denken, dat bosch niet alleen in economisch opzicht belangrijk is en een voorname factor voor de volkswelvaart vormt. Het bosch is vooral ook een ontspannings oord, een bron van inkomsten in verband met het vreemdelingenverkeer. Het draagt in hooge mate bij tot het landschapschoon en vormt vaak een studieveld voor de weten schap en de natuurliefhebbers. Het geeft velen vaak genezing van ernstige ziekten, maar ons boschbezit neemt af en veelal val len eeuwenoude hoornen onder den bijl voor cen_ontginning, die vaak niet eens rendabel Sergeant van zijn motor geslingerd Ernstig ongeluk bij Baambrugge Een ongeveer 25-jarig sergeant van Eeni- gen van de 1e sectie der eerste compagnie van het corps motordienst te Haarlem, op weg naar Amsterdam, is tengevolge van de gladheid van den weg in den bocht van den Rijksstraatweg bij Baambrugge ter hoogte van het Passantenhuis geslipt en vervolgens tegen een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto gebotst. De sergeant werd van zijn motor geslin gerd. Eenige doktoren, die spoedig ter plaat se waren, constateerden dat het slachtoffer een bekken fractuur en vermoedelijk een her senschudding had opgeloopen. Per militaire ambulance is de sergéanf in ernstigen toestand naar het militaire hospi taal te Utrecht vervoerd. Inbraak in lommerd Voor drieduizend gulden aan sie raden meegenomen. Gisternacht is ingebroken in een particu liere bank van lecning, gevestigd in de twee de van Swindenstraat te Amstedam. De buitendeur, welke flink gegrendeld was, werd opengebroken en daarna zijn de „zware jongens" die een goeden speurneus moeien hebben, linea recta naar de eerste verdieping gegaan, waar een'geldkistje dat daar in een vertrek was weggeborgen werd opengebroken. Hieruit werd tweehon derd gulden weggenomen doch dat was nog slechts een „handgeld", de hoofdzaak vorm den de sleutel van de brandkast, welke be neden in het kantoor staat, en welke, even eens in het geldkistje waren ingesloten. Hiermede gewapend toog men naar de brandkast en het verdere was kinderwerk. Dc safe werd geopend en hieruit namen de inbrekers een groot aantal beleende gouden sieraden, waaronder vele kostbare gouden ringen, tezamen voor een totaal bedrag van ongeveer drieduizend gulden mee. Aan de andere minder waardevolle voor werpen in het pandhuis schonken de dieven geen aandacht Vreeselijk ongeluk ov onbewaak- ten overweg. Woonwagen be woners het slachtoffer. Op den onbewaaktén overweg in den Spie- celnisserweg, juist op de grens tusschen Rotterdam en Hillegersberg. is gisterochtend om kwart over zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de'richting Rotterdam naderde een personenauto, waarin gezeten waren drie woonwagenbewoners, die den nacht in een woonwagenkamp bij Rotterdam hadden doorgebracht. Juist toen de auto zich tusschen de rails op den overweg bevond, naderde, eveneens uit de richting Rotterdam de D-trein naar Utrecht, die om 7.02 uur van het station Delftsche Poort vertrokken was. De auto werd in de flank gegrepen. Het vehikel werd 300 meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. De botsing was zoo hevig, dat de wagen op den neus van de locomo tief zat vastgedrukt. Bij een omiddcllijk ingesteld on derzoek bleek, dat de 26-jarige J. F. Scheffer op slafc gedood was, terwijl de 24-jarige A. van Laarhoven en de 31-jarige E. J. Koernap zwaar ge wond waren. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het zicht ter plaatse is zeer goed. In gezelschap van Zijn Hooge Gastvrouwe bezoekt Zijne Ma jesteit de Fokkerfabrieken. Gisterochtend hebben Koningin Wlilhelmina en Koning Leopold met hun gevolg de N.V. Nederlandsche Yliegtuigenfabriek Fokker bezich tigd. Koning Leopold toonde bij zonder veel belangstelling voor de diverse vliegtuigen, welke hij van nabij bekeek en waarover hij zich nauwkeurig liet inlichten. De Vorst, der Belgen wordt vergezeld door den onderdirecteur der Fokkerfabriek, den heer J. E. van Tijen, terwijl de Ko ningin den officier M.S.D. eerste klasse, H. J. Takens, die als chef van het militair toezicht aanbouw op de Fokkerfabriek is gedetacheerd, verzoekt Haar rond te leiden Tot de toestellen, welke de aandacht der vorstelijke Bezoekers trekken; behooren de beroemde tweemotorige jachtkruiser G I, de snelle eenmotorige Fokkerjager D 21, de luchtkruiser type T 5, het laatste toe stel van de serie der zéstien machtige tweemotorige bommenwerpers, bestemd voor Soest erberg. Van de in aanbouw zijnde vliegtuigen trokken vooral de aandacht de in con structie zijnde tweemotorige torpedovlieg tuigen, voor de Kon. Marine op drijvers, van het type T. 8—w. Koning Leopold keek met groote interesse naar de eerste geheel me talen constructie, welke in de Fok kerfabrieken wordt vervaardigd, een in opdracht van de Kon. Ned. Indische Luchtmacht ontworpen prototype bommenwerper van het type T. 9. Schilderswerkplaats, montageloods en tcekenzaal werden bezocht en inmiddels bleef het personeel rustig aan den arbeid. Bij het vertrek der Majesteiten staakte men echter den arbeid en juichte Koningin en Koning hartelijk toe. ZES UREN IN EEN VERZEGELDE RUIMTE. Drie mannen uit Surrev brachten zes uren door in een verzegelde ruimte, waar in geen lucht kon doordringen. Zij speel den kaart, lazen, schreven en beluisterden de radio. Gedurende de twee laatste uren droegen zij gasmaskers. Zij vertelden aan een verslaggever van de Daily Express, dat, ofschoon de temperatuur twee graden steeg in het eerste halfuur, ze niet meer dan vier was gestegen aan het einde van de zes uren. Tegen het einde bleek het onmogelijk een lucifer aan te houden, daar er zich geen oxygeen in de afgesloten ruimte be vond. Niet onze gasmaskers voor, konden we het best uithouden en we waren zoo lekker als kip, toen we er uit kwamen, zoo vertelde het drietal. Het blad noemt een en ander een zeer goed geslaagde proefneming. 479e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 1ste klasse, 3de ljjst Trekking van Woensdag 23 November 1938 Hooge Prijzen 40015^93 100.— 3432 13061 1074 2966 6676 8903 10862 12978 13734 14971 17158 18351 19859 21243 1126 3044 6998 9183 11426 12982 13770 15282 17351 18477 20286 21274 Prijzen van 20. 1209 1355 1775 1803 3132 4076 4164 4430 7004 7079 7494 7540 9528 9655 9902 9971 11563 11611 11930 12454 13053 13106 13244 13298 13929 13953 14288 14581 15526 15770 16009 16157 17446 17743 17827 17930 18547 18804 18866 19245 20391 20553 20753 20836 21381 21387 21444 21479 2119 2402 4533 6267 7781 8134 10620 10838 12485 12583 13334 13493 14614 14761 16534 16655 18124 18308 19504 19803 20920 20971 21585 21983 GELEERDE BLEEKNEUZEN HEBBEN DEN VOORRANG. De Telegraaf schrijft: Het uitgebreide rapport van het Rijkseol- lege voor de Lichamelijke Opvoeding, dat de vorige maand is verschenen en dat de li chamelijke conditie van de Nederlandsche schooljeugd in al haar armelijke naaktheid toonde, heeft klaarblijkelijk weinig indruk gemaakt op den minister van Onderwiis nrof. dr. Slotemaker de Bruïne. die in de Memorie van Antwoord Kr> dr Onderwiishe groot.ing in enkele, bh'nn onverschillig klin kende woorden alle desiderata van hen die hef goed meenden met de Lichamelijke On voeding van ons volk. van de hand wees Geen vervroegde verplichtstelling van hel onderwijs in de lich. oefening, geen vakon derwijs. geen rijkstoezicht on het aantal les uren dat aan de Lichamelijke Opvoeding aan de scholen zal worden gegeven. Dit „vonnis" zal niét nalaten in vele kringen groote teleurstelling te weeg te hrengen. aldus het blad, dat dan sarcastisch verder gaaf: De Lichamelijke Opvoeding is ook van zóó weinig belang voor de volksgezondheid, is ook zóó onbeteekenend voor het lichamelu'-' oaraat zijn van ons volk. dat men zich daarvan met een onverschillig schouderop halen en de opmerking „er is geen geld" kan afmaken. Worteltrekken, de graven van hot Hollandsche Huis en reken-puzzeltjes Uit de Pers van heden zijn dan ook veel belangrijker clan smalle borsten en slappe gewrichten Een bleekneus, die alle rivieren van Europa kan opdreunen is een veel gewichtiger paedagogisch product dan een fiksrhe Hollandsche jongen mot een rechten rug en een naar handen aan zijn lijf. die meer kun nen dan de pen in den inkt doopen. Het blad toont tenslotte aan. dat in tal van andere landen de lichamelijke opvoe ding op de scholen verplicht is en laat een scherp nrotest hooren tegen het feit. dat een half millioen Nederlandsche schoolkinderen ;s verstokpn van iederen vorm van licha melijke oefening. „SMEERPIJPERIJ." Onder het hoofd ..Smoerniiperii" lezen wij :n <te „Avondnest" lief volgpnde: .Volk en Vaderland" van deze week bevat gen nlaat. waaron men Joden ziet. met op ref als afschuwelijke caricatuur gcteckcnd. Onderschrift: Ned. arbeider: „Heusch. we kunnen geen vromdelingen gebruiken, wij hebben niet °ens werk voor onze eigen menschen." Emigrant: „Maar man. ie denkt toch ze ker niet. dat wij naar Nederland komen om te werken?" Men moet wel geen hart in het lijf heb ben. om in deze omstandigheden zoo iets te kunnen en te durven puhliceeren. „Smeerpijperij" zei de N.R.Crt., onlangs, Het woord is er, zoo besluit de „Avondpost" veel te mooi voor. WANNEER IS EEN GEZIN „GROOT?" „Hét Gezin", orgaan van den Ned. R.K. Rond voor Groote Gezinnen" beantwoordt de vraag, hoe groot het aantal kinderen moet zijn, wil de Overheid van een „groot gezin" spreken. Uit deze beantwoording blijkt, dat op de meening der Overheid omtrent dit vraae- sf"k geen peil te trekken is. Men leze zelf: Bij don voorgestelden kindertoeslag in hét voorontwern-Bomme zal de kindertoeslag heginr>on hü het 3e kind. De Fooge Raad van Arbeid stelt voor het te kind. Bii de Inkomsten- en Gemeentefondsbelas- •teg komt nas een merkwaardige sprong bii het 5e kind. Destijds stelde Minister Slingenherg voor. dat de kindertopslag voor de Drentsche veenarbeiders, die in werkverschaffing wa ren. hii het 7e kind moest beginnen. Hot Rijk geeft kindertoeslag van af hef 1e kind. Het Riik rekent echter bij de Defensie °en gezin nas groot in het geval er elf kinderen zijn. Bii de personeele belasting wordt reke ning gehouden met alle kinderen: bij de Vermogensbelasting met, geen enkel kind. Men ziet. alle eenheid is zoek. Het groote gezin beweegt zich voor de Overheid tusschen 1 en 11 kinderen. Defensie spant de Kroon. Slechts 0.3 pCt. van alle gezinnen profi leren van de gunstige bepaling, wat, al- lus het orgaan, practisch er op neerkomt dat ze geen effect heeft. Noodlottig contact met 4, terdamsche ondenvereld. Een jongeman van goeden hulz» die door oneenigheid met zijn ouden reds vroeg voor zichzelf mw zorgen maai* geen enkel middel vl bestaan had, kwam ongelukkig wijze in de Rotterdamsche ondorw*. reld terecht. Hij werd de „ziel" vsj een fan'hstische zwendel-affj waarvan de nasleep zich gist< voor het Haagschc gerechtshof speelde. De Jongeman bestal eerst zijn aai» den schoonvader van een trommel met gaties, en, te samen met de bcndcLmf} MC wist hij een bierbrouwerij te bewegen1 obligaties als onderpand te aianvaa waardoor de" brouwerij voor meer f 1000.benadeeld wérd. Tegen den tijd dat het onderpand worden ingelost, wisten de oplichters hoe zich er uit te redden. De jonj wiens verloving verbroken was, bad in Canada opnieuw een verbintenis ai gaan met dc dochter van een rijken (JqlEN SI dees, doch deze tweede schoonpapa zich door het jongemenschniet oplico Wat nu? Het oplichterscomplot probeerde temj valfiche Amerikaansche aandeelen drukken, de drukker zou een gedeelte n den buit krijgen. Doch... de drukker bedacht zich en schuwde de politie. Het duurde niet lang of de boosdoijdden-E zaten achter slot en grendel; onder h?a hoorde ook de gewezen Rotterdamschp 89 va vocaat mr. C. Z., die wegens medeplid leid Voli hoid aan heling, poging tot oplichtinj Pol uitlokking tot valschheid in geschrifte,; de Rotterdamsche rechtbank tot een ge an de genisstraf van 2 jaar met aftrek van isch Rot preventieve hechtenis werd veroordeeld an Ook in hooger beroep voldarde de vore en te gisteren voor het Haagsche Hof, bij loemeni bekentenis- Na een kort getuigenverhoor vorder advocaat-generaal bevestiging van het nis der Rotterdamsceh rechtbank. De verdediger bepleit op juridische g q er deu een meer clemennte straf. De at jg geste waarin verdachte geleefd heeft gedure rokken den tijd, dat hij trachtte zijn fout te stelle, is voor hem, aldus pl., reeds zwaren straf geweest... Het gerechtshof zal op 7 December spraak doen. olen en »ten te sm taksch ind vor dusvei lan vei EEN A.N.W.B.-VERKEERS ALBUM „De Veilige Weg". Onder den sprekenden en aantrekkel titel „De Veilige Weg" heeft de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. een Verkeersa' uitgegeven, naar den trant van de bel Verkade-albums en dat ten doel bei jeugd vertrouwd te maken met de van den weg en van het verkeer. Het album, van kloek formaat, mej verkeersteekening op den omslag, een vlot geschreven tekst, sameni door den verkeersspccialist Tom Boui De teekenaar Bob Ruvs heeft het al geïllustreerd met duidelijke teekeningcnl heeft bovendien 56 verschillende gelclou: losse plaatjes geteekend, waarvoor in cbattei album plaats is opengelaten en die tusscl den tekst geplakt moeten worden. Zoo wog het album dan ten slotte een nuttig keensboek, dat stellig van opvoedkui waarde is. Ter propageering van de verkeersrerf voegt de A.N.W.B. deze gekleurde plaai lowaki bij de artikelen, welke de Bond verkr baar stelt en om een ruimere verspreid te krijgen want men schaft zich nu maal niet elke week bij den A.N.W.B, reisgids, verkeersspel of automaat aan is bovendien met eenige firma's overeen komen, dat deze de plaatjes, of daarop r« gevende bons, bij hun artikelen verpakb vermoedelijk zal dit aantal nog worden gebreid. rijksb ■el eenkoc Duitsi Het stoffelijk overschot van den Turkscben 011( president Kemal Ataturk Is van Istanbod naar Ankara vervoerd. Men ziet hierboven f de met vlaggen bedekte baar aan boorf brengen van het Turksche pantserwbtf „Yawus", de vroegere Duitsche pantsert* ser „Goeben".

Schager Courant | 1938 | | pagina 7