[evige ontstemming in Engeland 1 Toch Ghetto's in Pro-Fransche betoogingen Gruwelijk bombardement op Cbineescbe stad DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gunstige Engelsche «schouwing over Je Fokker D 23 Amerikaansche defensie moet viermaal sterker Lord Perth bij Ciano Succesvolle collecte voor de vluchtelingen Laan Schapen Tel. 20. AG 5 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10744. r cfer N.V. Uitg.-Mij*. "Hollands Noorderkwartier" Het wenscht niet, dat Italië de status quo in de Middelland sche Zee verstoort. Taliaansche perst Men oordeelt ondoordacht De anti-Fransche betoogingen in j Italië en het incident in de Ita- liaansche kamer hebben in Enge land hevige ontstemming gewekt. Hen is van meening, dat het Britsch- Italiaansche accoord, pas afgesloten door Italië opnieuw is aangevallen. De Britsche pers steekt haar mee- uing hieromtrent niet onder stoe len of banken. ;'et uitvinden van grieven schijnt tot hchniek van de totalitaire diplomatie looren", zegt de „Times' het is merk- •dig, dat elkens als de andere partij verzoening streeft, de totalitaire nio- Iheden de kans geboden achten, om de iten van die verzoening op te drijven, •land siaat geheel echter Frankrijk in verzet tegen methoden die, als zij succes iben, nooit eenige stabiliteit in Eui'opa allen toelaten". De „Daily Telegraph" schrijft: „Zooals ialié wel weet, worden de teekenen van «■betering in onze betrekkingen' met dit ud van onzen kant opgevat als een inlei- iüK tot een meer omvattende verzoening ie zich verder uitstrekt dan tot de twee ichtstrecks betrokken landen. Italië weet ook, dat de Middellandsche ie een terrein is, waar Engeland eventuee- rustverstoringen niet kan beschouwen als a zaak, waarnaar het onverschillig kan ezien. Onder deze omstandigheden is het idelijk. dat deze nieuwe spanning met ankrijk, uit zulk 'n oorzaak voortvoeien ie Londen slechts ongunstige reacties te lg kan brengen Een vast plan. 'e „News Chronicle" meent, dat „de as Üoiue-Berlijn blijkbaar volgens een vast :lan werkt. Duitschland valt Engeland aan s zoekt vriendschap met Frankrijk, Ita- ji tart Frankrijk en streeft naar hartelij ker betrekkingen met Engeland". [Parlementaire kringen, zien ii het Ita liaansche drijven ten aanzien van Frankrijk evens een poging om pressie uit te oefenen ;p de Fransche regeering, om deze te dwin- ten, tot zekere concessies aan generaal ranco; concessies, waartoe de jl. te Parijs lehouden Fransch-Britsche besprekingen niet hebben geleid. De Fransche ambassadeur pro testeert. Omtrent het onderhoud, dat Frangois Pon- tit heeft gehad met den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken Ciano, wordt let volgende bekend: Poncet heeft jegens Ciano te kennen gegeven, dat, aangezien deze betoo gingen geen enkele reactie hebben te weeg gebracht bij de aanwezige leden der Italiaansche regeering, de Fran sche regeering verplicht is zich af te vragen of de Italiaansche regeering deze betoogingen goedkeurt. Tevens heeft de ambassadeur Ciano herin nerd aan den oprechten wensch der Fransche regeering, in goede ver standhouding met Italië te leven. Hierop heeft Ciano geantwoord, dat de Italiaansche regeering niet de ver antwoordelijkheid voor deze betoo gingen aanvaardt. De beide Engelsche hichtvaartbladen ..Flight" en „The Aeroplane" laten zich in kun afleveringen, gewijd aan de Parijsche luchtvaart ten toonstelling, zeegrunstig uit over de Fokker D 23 het nieuwste jacht vliegtuig dat geexpoceerd is op de zestiende luchtyaartsalon te Parijs «Flight" zoowel als ..The Aeroplane" zijn Van nieening, dat „Fokker de eenige nie tigheid op do tentoonstelling heeft, name lijk een tweernotorig jachtvliegtuig. Van alle eenpersoonsjagers is de Fokker D 23 i tel het meest origineole en belangwekkend- ste ontwerp." «Flight" vergelijkt vervolgens dit type Wet een éénmotorig jachtvliegtuig en komt tot de conclusie, dat het zicht bij de D 23 voel gunstiger is dan bij de bestaande ja gers en dat door de tandem-opstelling der woloren de verschillende manoeuvres snel ler kunnen worden uitgevoerd dan bij één motorige jagers. Italiaansche pers vindt de bui tenlandsche reactie ondoordacht. Men keert, aldus de Giorne d'Italia terug tot de mentaliteit van 1918 door een duide lijke weigering te laten hooren, terwijl de Italiaansche verlangens niet eens door den minister in zijn rede zijn uiteengezet Overigens laat liet blad doorschemeren, dat, omdat Frankrijk sinds 1935 een han- delsporlog met Italië voert, bet land eigenlijk liet in 1935 gesloten accoord, waarbij liet statuut der Italianen in Tunis werd vastge steld, heeft geschonden. Men is in Italië zeer verrast over de houding van Engeland. Men meende, dat Engeland, zoo het al niet de Italiaansche verlangens zou steu nen, ten minste een onzijdige houding zou aannemen. De fascistische pers had zelfs ver zekerd, dat de Engelsche publieke meening de „natuurlijke verlangens" van het Italiaan sche volk goedkeurde. Men had dus niet ver wacht, dat Engeland de aandacht zou ves tigen op de tegenspraak tusschen de nieuwe perscampagne én de Britsch—Italiaansche overeenkomsten betreffende handhaving van den status quo in het Middellandsche zeege bied. De bladen protesteeren tegen het feit, dat de Italiaansche betoogingen in het buiten land worden voorgesteld als bij voorbaat te zijn georganiseerd. Zij houden slaande, aldus ITavas, dat de redevoering van Ciano de bloe dende wonden, welke het Italiaansche volk nooit heeft vergeten, weer heeft doen open gaan. Popoio di Roma schrijft: „Het Italiaansche volk vergeet niet, dat men spreekt over een Italiaansch dialect op Corsica, dat Tunis Italië werd ontstolen, terwijl Dzjiboeti voor Italië nuttig zou kunnen zijn, terwijl het voor Frankrijk nutteloos is." II ,t De klok drie eeuwen terug gezet. JODEN MOETÉN RIJBEWIJZEN INLEVEREN. De nieuwe maatregelen tegen de Joden in Duitschland wijzen uit, dat te Berlijn althans een ghetto opkomst is, een jodenkwartier dus, zooals men dat in de middeleeuwen kende. Met ingang van morgen zijn ver schillende pleinen en straten in het hart van de stad voor Duitsche Jo den verboden. Diverse andere bepa lingen zijn weer van kracht gewor den. Tot „bandistricten" worden verklaard: alle schouwburgen, bioscopen, concertzalen, mu sea, de Deutschlandhalle, het sportpaleis, het rijkssportveld, alle sportvelden en alle openbare en particuliere badinrichtingen. Verder de Wilhelmstrasse van de Leipziger- strasse tot de Linden, en het plein van het Reichsehrenmal. Voorzoover Joden bij het van kracht wor den van de verordening nog binnen 'n dis trict wonen, waarover de Jodenban is af gekondigd, hebben zij voor het passceren van de bangrens een vergunning van de po litie noodïg. Tevens worden nog meer verordeningen met betrekking tot het verschijnen van Jo- dpn in het publiek aangekondigd. Waar schijnlijk zal het verboden gebied binnen kort ook uitgestrekt worden tot den Kurfür- stendamm, de Friedrichstrasse, Unter den Linden en andere hoofdstraten. Vermoedelijk zullen de in het centrum en Noorden van Berlijn gelegen straten, waar sinds jaren tal van Joden wonen, niet tot verboden gebied verklaard worden, zoodat deze stadsgedeelten voornamelijk als woon- districten voor Joden in aanmerking komen. Het eerste gevolg zal zijn, dat het meeren- deel der Joden hun woningen zal moeten verlaten en verhuizen naar de buurten, waar thans de arme Poolsche Joden wonen. Drie eeuwen terug De Joden zullen nog minder vrijheid ge nieten dan voor de 18e eeuw. Te Berlijn wa ren zij vroeger verplicht, van 's avonds 8 uur tot 's morgens 6 uur binnen het Ghetto te blijven, terwijl zij zich overdag althans vrij en overal in de stad mochten bewegen. Rijbewijzen ingetrokken Duitsche Joden zijn ongeschikt verklaard auto's en motorrijwielen te besturen. Zij moeten hun rijbewijs inleveren en mogen er ook geen auto of motorrijwiel meer op na houden. Verboden steden. Joden, die niet reeds te Neurenberg of te Fürth woonachtig zijn, mogen zonder mach tiging van de politie-niet langer dan twee dagen in deze steden vertoeven. De anti-Joodsche campagne in Dantzig. werd gisteren gekenmerkt door geweldda den. Bij het station werden Joden, die de .vrije stad wilden verlaten, gemolesteerd. Demonstraties van trouw op Corsica en in Tunis. Over het algemeen schijnt de be volking van de Fransche koloniale gebieden er weinig voor te gevoelen zich bij Italië aan te sluiten. Er is met Zuidelijk temperament geageerd en gedemonstreerd, tallooze betui gingen van trouw en aanhankelijk heid zijn aan de Fransche regeering verzonden. Zoo is gisteren te Ajaccio op Corsica een indrukwekkende betooging gehouden om te pro,testeeren tegen de incidenten in de Ita liaansche kamer. Voorafgegaan door den burgemeester en de leden van den gemeen teraad trokken 30.000 personen door de stra ten der stad onder het zingen van de „Mar seillaise" en „Sambre et Meuse". De betoo- gers begraven zich naar den prefect, wien een manifest werd overhandigd, waarin de bevolking van A jaccio eenstemmig haar ver zekering .geeft van haar aanhankelijkheid aan het vaderland. De Corsicaansche oudstrijders hebben verklaard de bcloogingcri in de Italiaansche kamer te beschouwen als een beleediging voor hun vaderlandslievende gevoelens, en dat zij, „op de graven der veertigduizend Corsicaansche dooden uit den grooten oor log den eed zullen afleggen met denzelfden moed en dezelfde liefde hun eenige moeder land: Frankrijk, te zullen verdedigen." Relletjes in Tunis. Gisterenmorgen hebben een paar duizend jongelui in de hoofdstraten van Tunis be toogd. Zij zongen de Marseillaise en riepen: Leve Frankrijk. Zij protesteerden tegen de betoogingen in de italiaansche Kamer. Voor het Italiaansche consulaat zongen zij de Marseillaise en riepen zij: „Leve Frank rijk'. De politie slaagde er in de betoogers te ver spreiden. Om kwart over twaalf was de orde hersteld. Aan Italiaansche winkels is aanzienlijke schade aangericht. Sedert het middaguur trokken militaire patrouilles door de stad om verdere ordeverstoring te voorkomen. Te Sousse hebben Mohammedanen en Is raëlieten een bctooging georganiseerd om hun trouw aan Frankrijk te betuigen. Er is van alles te kort. De onderstaatssecretaris van het departement van oorlog der vereenig- de staten, Johnson, heeft een jaar- lijksch rapport gepubliceerd, waarin hij aandringt op een versterking van de luchtmacht van de vereenigde staten en van de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Johnson dringt in het rapport aan op verviervoudiging van de lucht macht en het in dienst stellen van 9280 vliegtuigen in eerste linie. Na een radiorede heeft Johnson gezegd, dat het Amerikaansche volk begrip moet hebben voor zijn militaire behoeften. Indien ons leger vandaag tot den strijd werd opge roepen, zeide Johnson, zou het een tekort hebben aan artillerie, tanks, gevechtswa gens, vliegtuigen, half automatische gewe ren, antitankschut, munitie, gasmaskers, zoeklichten, telescopen en vele andere za ken, te talrijk om op te noemen. Het moge waar zijn, dat de toestand der Amerikaan sche verdedigingsmiddelen voor vele Ame rikanen een geheim is, maar in alle buiten landsche hoofdsteden is die toestand stellig bekend. Thans moeten wij, besloot spr. meer dan ooit, beseffen, dat een behoorlijke nationale verdediging de veiligste waarborg vormt voor de vrijheid van onze instellingen en van onze levenswijze! Engeland wil weten waar het aan toe is. De Britsche ambassadeur lord Perth, heeft Zaterdag tweemaal een bezoek gebracht aan. minister Ciano. De datum van Chamberlains bezoek is vastgesteld. Men vermoedt dat Perth heeft gesproken over het ka merincident, maar oificieele zeker heid is niet te krijgen. In Britsche politieke kringen gelooft men intusschen, dat de Britsche regeering zeker-' hcid zou kunnen wenschcn over de vraag, of Italië al of niet van plan is resnoods tot een oorlog over te agna, om zijn eischen ingewilligd te krijgen, af dat liet slechts herziening van het statuut der Italianen in Tunis wenscht. Ciano zal alles verklaren. De diplomatieke correspondent van Reu ter heeft vernomen, dat graaf Ciano gisteren den Franschen en Britschen ambassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat hij bereid is naderen uitleg te geven van hetgeen hij in de Kamer heeft gezegd, doch dat hij geen verantwoordelijkheid kan nemen, voor het geen na zijn rede in de Kamer is geroepen. In de Italiaansche pers worden de aanval len op Frankrijk en de eischen tot verdere ontwikkeling van de overeenkomst van Mun- chen met onverminderde kracht voortgezet Het bericht over het bezoek van den Brit schen minister-president aan Rome wordt zonder commentaar op de frontpagina's ge publiceerd. Komt Ds. Niemöller binnenkort vrij? Zijn familie zegt hel! Ds. Martin Niemoeller zou vol gens uit de kringen van zijn fami lie ontvangen inlichtingen binnen kort worden vrijgelaten uit het. con centratiekamp Sachsenhausen. Men herinnert zich, aldus Havas, de stappen, welke te zijnen gunste werden gedaan door prof. Sauer- bruch en maarschalk von Macken- sen. Vijftien predikanten der belijdeniskerk bevinden zich thans in arrest. 19 ontvangen geen salaris, 38 mogen geen predikaties houden, 19 zijn uit hun parochies verban nen, terwijl 53 zijn uitgesloten van de uit oefening van hun werkzaamheden. Duitsche jood te New York vermoord Nationaal socialisten verdacht. Een moord op een uit Duitschland afkomstige Jood heeft in New York levendige ontroering gewekt. Men verdenkt van dezen moord nationaal socialistische agenten en op de nood zakelijkheid van onderdrukking hunner optreden wordt weer ge wezen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer Christiaan Morgenstern, kortge leden moeilijkheden heeft gehad met Duit sche autoriteiten ter gelegenheid van de emigratie van zijn twee zusters, die naar Luxemburg waren uitgeweken. Vrijdag heeft men Morgenstern voor het laatst gezien in gezelschap van geheimzinnige vreemdelin gen, die met een Duitsch acoent spraken. Zaterdagmorgen werd Morgenstern door zijn bediende stervende gevonden, liggend in een plas bloed, op den grond van zijn slaapkamer. Dit nummer bevat 8 pagina's VIJFDUIZEND SLACHTOFFERS. De Japansche vliegtuigen hebben ruim driehonderd bommen laten neerkomen op Kweilin in twee luchtaanvallen Vijfduizend burgers zijn gedood of gewond, zeshonderd huizen werden verwoest en liggen de hoofdstraten der stad in puin De brandbommen veroorzaakten enorme branden. Wegens de mogelijkheid, dat de Japan- neezen Kwangsi binnentrekken, hebben de generaals Lit Soeng Yen, opperbevelhebber der Cbineescbe troepen aan den Noordelij ken oever van de Jangtse, en Pai Tsjoeng I-Isi, afgevaardigde van den Chineeschen generalen staf, een beroep gedaan op het volk, zich als één man te verheffen om hun grond te verdedigen. Chineezen teruggeslagen. 2000 met houwitzen gewapende Chinccsche soldaten hebben een aanval gedaan op Tocngsjan in Z.O. Hoepeh, doch zijn door de Japannee'zen afgeslagen, met achterla ting van 700 dooden. Ook deden de Chi neezen een aanval op Kingsjan 120 K.M.' ten N.W. van Hankau. maar ook daar wer den zij door het Japansche garnizoen ver dreven. Tegenaanval op Kanton verijdeld. Medegedeeld wordt, dat het Japansche expeditieleger in Zuid-China Kaukong (Tsjoetsjiang) in de deltastreek ten Zuiden van Kanton geheel bezet heeft. Kaukong is strategisch een belangrijk punt, met de bezetting waarvan munitieleveringen aan Tsja/ig Kai Sjek worden afgesneden en een poging tot 'n tegenaanval op Kanton wordt verijdeld. Ook voltooiden de Japannee>zen de bezetting van 't schiereiland Kwekoeng. Zij hebben de toegangswegen naar de YVest- rivier volledig „gezuiverd"' Een overwinning der Chineezen. Volgens te Tsjoenking ontvangen berich ten uit het Chineesche leger hebben de Chineesche strijdkrachten langs den spoorweg KantonHankau aanzienlijke winst behaald bij een offensief tegen de Japansche stellingen ten zuiden van Tsjoeng Sjoea. Het offensief werd Donder dag ingezet. De Chineezen beweren Taiping Tsjang, op 25 mijl ten noorden van Kanton te hebben veroverd. Gemeld wordt dat ongeregelde Chineesche troepen zeer actief zijn geweesi bij het district Hona, aan den Zuidelijken oever van de Parelrivier ten zuiden van Kanton. EERBER1CHT DE BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot ma tige Noordelijke tot Noord westelijke wind, later ver der krimpend tot Zuidwes telijk. Aanvankelijk nog betrokken. Op den dag ge leidelijk opklarend, weinig of geen regen. De hoofdstad bracht bijna een halve ton op. Volgens voorloopige .opgave heeft de natio nale inzameling voor vluchtelingen om ge loof of ras te Amsterdam 47.500 gulden op gebracht. In Rotterdam schat men de opbrengst op 30 a 40.000 gulden. Te Groningen werd ruim f 9000.— opgebracht. Haar sieraden geofferd. Het comité ontving vele ontroerende blij ken van belangstelling voor de inzameling, ook van de allerarmsten. Eén van deze ver dient wel een speciale vermelding. Deze gift bestond uit een breede gouden trouwring en twee gouden oorhangers met edelsteenen, en ging vergezeld van het volgende briefje: „Deze gave is door mij gegeven en is het beste, wat ik doen kan. Moge God het zege nen en den armen vluchtelingen genadig wezen". Op deze sieraden is reeds een bod van hon derd gulden gedaan Het comité wil ze ech ter afstaan aan de(n) meestbiedende Een goed antwoord. Te Rotterdam leverde de opening der bus sen ook een aantal „giften" op, welke ^en eigenaardigen kijk gaven op de mentaliteit van hun gevers. Er bleek een soort van systeem van ge maakt te zijn oude Duitsche bankbiljetten, uit den inflatietijd, sommige tot de fantas tische „waarden" die op het laatst van die periode gewoon waren, in de bussen te stop pen. Een aantal van die biljetten kwam gaandeweg voor den dag. De meeste ervan waren aldus de N. R. Crt. van „toepasselij ke" opschriften voorzien, die getuigden van anti-semitisme in reincultuur. Voor één van die opschriften had men zelfs de moeite genomen het te drukken. Het luidde: „De Joden komen hier het geld weghalen, Wij zullen hun met eigen munt betalen'" Wanneer weer zoo'n biljet uit een bus kwam, ging er een hoeratje op. Want deze curiosa van het anti-semitisme waren en zijn bestemd als bijzondere premies voor de collecte te fungeeren. Voor één ervan werd aanstonds f 10 ge boden (ten bate van het Vluchtelingencomi té natuurlijk), maar het plaatselijk collecte comité wil er méér van maken en de lief- helSbers kunnen bieden. Dit is het beste antwoord, dat men den milden schenkers kan geven. H. M. de Koningin heeft twee collectan ten, die voor het Paleis stonden, bij zich la ten roepen en een ruime gift in hun bussen gedaan. Bommenwerper beschadigd Ongelukkige landing op slecht vliegveld. De Glenn Martin 136, die in een escadril le van 3 toestellen, na een oefenvlucht, een landing uitvoerde op het vliegveld Darmo te Soerabaja, is minder goed neergekomen Het onderstel liep, naar de N.R.Crt. meldt, beschadigingen op, terwijl de schroefbladen werden verbogen. De toestand van het vliegveld Darmo is slecht. Door de zware regens sta-at het ge deeltelijk onder water, zoodat de lockheed van de K.N.I.L.M., die Zaterdag uit Austra lië aankwam, eerst gistermorgen naar Ba tavia kon doorvliegen. Duitsch credief aan Mexico In verband met de onteigening van de olieraffinaderijen. Uit Mexico wordt aan de New-York Ti mes gemeld, dat de Mexicaansche regeering oen belangrijk crediet in rijksmarken heeft gekregen van Duitschland en daar machi nes en uitrustingsstukken zal aankoonen voor een bedrag van ZV?. millioen dollar ten behoeve van de moderniseering der ont eigende Britsche en Amerikaansche petro leum ra ff in a d erijen Als men weet, dat de communistische in vloed in de Mexicaansche .regeering het srrootst is, kan men in deze leening door aartsvijanden van het communisme, moei lijk iets anders zien. dan een nieuw open haar tarten van de Britsche en Amerikaan sche openbare meening.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1