vim W ij lazen voor U- De wereld in Militaire vliegramp weinig woorden Wij hebben een denkend volk noodig! Geraffineerde inbraak Postvlucbfen op Indj |sirig$j Radioprogramma J opgei 1 KORT NIEUWS VAN OVERAL. Een Ieelijke val. De Hertog van Gloucester broer van den Britschcn koning, heeft bij den vossenjacht een sleutelbeen ge broken. In zijn plaats zal nu de I-Iertog van Kent de begrafenis van Iioningiijt Maud van Noorwegen bijwonen. Spionnen terechtgesteld. De Duitschers Bru- no Trojaner en Berthold Köhne zijn te rechtgesteld. Zij hadden Duitsche mili taire geheimen verraden. Deurwaarders handen af van Hitiers portret De rechtbank te Berlijn heeft bepaald dat de deurwaarder voor executie geen por tretten van Hitier. Göring enz. in beslag mag nemen. Ze hebben een te hooge gees telijke waarde, meent de rechter. Bloedtransfusie in 't groot. Het Britsche de partement an oorlog heeft .oen speciale auto besteld voor bloedtransfusiedienst, voorzien van een koelinstallatie, die een voorraad „geconserveerd" bloed voor vijf personen kan meevoeren. Recht op st<aken. In Mexico (waar een com munistische regeering is) hebben de amb tenaren recht op staking gekregen* Massale staking in Amerika. Ér staken mo menteel 20.000 arbeiders in de automobiel industrie. De Buick-fabrieken zijn geslo ten. Men vreest uitbreiding. De persbreidel in Italië. Met ingang van 1 Januari zullen Ttaliaansche journalisten geen werkzaamheden voor buitcnlandsche bladen meer mogen verrichten. Hoe word ik 106 jaar? Alles eten, speciaal dikke spekpannekoeken en af en toe een glaasje jenever, zegt „Moeke Wieze", de Wed. Verheven, Belgiö's oudste inwoon ster. die 12 December dezen eerbiedwaar- digen F 'tijd zql bereiken. Göring rammelt met de collectebus. Op den dag der Duitscl a solidariteit kon men Gö ring, Göbbels, Hess en von Ribbentrop op straat zien collecteercn. Denemarken versterkt- zijn defensie. Het eer ste van de nieuwe oorlogsschepen, die op genomen waren in het Deensche defensie- program van 1937. 'n mijnenveger, is gis teren van stapel gcloopcn. Het schip meet 270 ton, heeft een diepgang van 1.95 meter en een bewapening van 8 stukken lucht afweergeschut, benevens twee installaties voor dieptebommen. Het schip is bemand met 40 koppen. Da Paus v/».er uitgereden. Voor bet eerst se dert de ernstige hartaanval, welke de Hei lige Vader onlangs heeft gehad, heeft hij gistermiddag wederom een autorit door .dp tuinen1-van Vet'Vafi.kaau 'göniaaJxt. Hevige sneeuwstormen in het hooge Noorden. In het hooge noorden van-Sovjot-Rusland woeden ontzettende sneeuwstormen. Waar schijnlijk zal een vliegtuig worden uitge zonden, om bemanning van de waarne- mings-ijsbreker „Sedow" te hulp te komen. Doodgeschoten: De drie studenten, die den aanslag op den rector van de universi teit van Cluij in Roemenië hebban ge pleegd, zijn volgens e.en officieele lezing doodgeschoten toen zij trachtten te ont snappen. Italiaacsche vrouwen niet in de Kamer. De Italiaansche bladen zeten uiteen dat vrou wen geen deel zullen uitmaken van de nieuwe Kamer der fasces en corporaties. Zoon van Roosevelt naar Hollywood. .James Boosevelt, de zoon van den president der Vereenigde Staten, die de functie van par ticulier secretaris van den president heeft vervuld, heeft medegedeeld, dat hij de functie van vice-president van de Samuel Goldwyn filmindustrie heeft aanvaard. Eden naar Amerika. Eden en zijn echtge- noote, die plaatsen hadden besproken op de Normandië, welk schip door de sta king niet uit Le Havre kon vertrekken, hebben deze op het laatste oogenblik ge annuleerd. Zij zijn gistermiddag met de „Aquitania" van Southampton vertrok ken. Vrijwilligers uit Spanje. Gisteren zijn te Cer- bere 442 strijders van de internationale brigade aangekomen. Hiervan waren 99 Franschen, 22 Finnen, 23 Belgen, 181 Zwe den en 117 Nederlanders. Zij zullen met den nachttrein naar Parijs vertrekken, vanwaar zij naar hun geboorte land zullen gaan. Daarom: verlenging van de leer plicht, aldus de S.D.A.P. Vanwege het Nederlandsche Verhond van Vakverecnigingcn en den Bond van Xeder- landsche'Onderwijzers is Zaterdag te 's-Gra venhage een gemeenschappelijk demonstra tief congres gehouden, waarop diverse on derwerpen, het onderwijs betreffend, aan de orde werden gesteld. O.m. behandelde de heer S. de la Bella .Tr., de verlenging van de leerplicht. Het standpunt van de S.D.A.P. is de 9-jarige leerplicht, hoewel slechts de 8-jarige ge vraagd wordt. Bij zijn betoog ging de inlei der te werk volgens twee lijnen: het' belang van het onderwijs voor het kind en daar door voor de gemeenschap of het belang van het onderwijs voor de werkloosheids bestrijding. 'Het onderwijs van 7 jaar is in ieder geval onvoldoende, hetgeen door tal van, personen .wordt erkend. Dit beteekent een schade voor het kind in zijn latere le ven, grooter dan de moeite en kosten aan verlenging van de leerplicht verbonden* Bij het lager onderwijs zijn de laatste leer jaren het belangrijkst. Het belang van onze vakgemeehsohap cischt een leerplicht van 8 jaar. De demo cratie heeft een denkend volk noodig in te genstelling met de dictatuur. Het vraagstuk is uit het oogpunt van de werkloosheid eveneens van groote impor tantie. De verlenging van de leerplicht zou zich brengen, dat tal van jongens en meis jes een jaar later zouden worden afgeleverd op de arbeidsmarkt, hetgeen vermindering van de werkloosheid tengevolge zou heb ben. De regeering doet echter niets, noemt men zulks positieflchristelijk? vraagt spr. Ook voor de bestrijding der werkloosheid onder onderwijzers zou leerplichtverlenging belangrijk zijn. Velen zouden weer een plaats vinden. Waar is het streven van de regeering om ook voor deze groep iets te doen? De heer J. van Dricl bepleitte nog eens de urgentie van verlaging der leerlingen- schaal en besloot zijn uiteenzettingen met de opmerking: De nieuwe, thans-ingozette actie zal tot het einde worden volvoerd: de regeering zal overtuigd moeten worden of zal moeten verdwijnen! Voor een waarde van f 2200.— verduisterd. Dienstbode vüsleid. De residentie wordt den laatsten tijd on veilig gemaakt door een inbrekersbende of door verschillende inbrekers, die het ter rein. van hun werkzaamheden in alle dee- len van de. stad. vinden. Vrijdagmorgen hebben-ïi| wel zeer bru taal een inbraak voorbereid en uitgevoerd. - Ongeveer-8 uur was-de- familie G. uit de De Moucheronstraat uitgegaan. Slechts de 2i-jarige dienstbode bleef thuis om op een kindje te passen. Na een half uur werd het dienstmeisje opgebeld. Een man vroeg haar „of meneer thuis was". Hierop ant woordde zij ontkennend. Tien minuten la ter ging de telefoon opnieuw, waarop het meisje hoorde, dat de familie een aanrijding had gehad on was overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Do komst van de dienstbode was dringend gewenscht. Zij verliet daarop de woning en begaf zich op de fiets naar het ziekenhuis. Daar was van een ongeluk evenwel niets bekend. Toen zij een ujir. later thuiskwam, ontdekte zij, dat in de woning was ingebroken. J>e inbrekers hadden de straatdeur met een looper geopend en hadden de achterka mer doorzocht. Uit een linnenkast ont- v remden zij f 1200 en f 1000.aan siera den. Een Psychopathenwet Uiterlijk in 1941. De minister déklt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat, voor zoover van hem afhangt, uiterlijk in den loop van het jaar 19-4-1 het initiatief tot een definitieve regeling zal worden genomen inzake het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 April 1933, houdende tijdelijke voorzie ning met betrekking tot het ter bescliikking stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geesj vermogens bestond. Belgische kabinetscrisis is opgelost Drie nieuwe departementen. Albert Janssen heeft de portefeuil le, welke hem door den heer Spaak was aangeboden, aanvaard. De eerste minister denkt er thans over de samenstelling der tegenwoordige regeering te wijzigen. Er zullen drie nieuwe departementen in het leven worden geroepen: voor landbouw, 'b'uitenlandschen handel en werkloosheids bestrijding. Twee departementen die voor buitenlandschen handel en werkloosheids bestrijding zullen van tijdelijken aard zijn. De nieuwe regeering zal bestaan uit vijf socialisten, vijf katholieken, drie liberalen en generaal Denis. Onze Oost Koolhovens botsten bij het ne men van een bocht. - Vier doo- den. Zooals wij Zaterdag in een gedeelte van onze oplaag nog juist konden mededeelcn, zijn dien dag boven het vliegveld Andir bij Bandoeng twee militaire toestellen, Koolho vens, met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Hierbij werden drie officieren en een ser geant gedood, en wel A. Benthem, eerste luitenant der artillerie, luitenant jr. A. van Benthem van den Bergh, reserve eerste- luitenant adspirant kort-verband-vlieger, K. Schmid, eerste luitenant der artillerie, waar nemer, en J. Hoevenberg, sergeant-monteur. Nader vernemen wij, dat het ongeluk ge schiedde te 8.15 uur. Twee Koolhovens, de K-14 en K-16, waren toen opgestegen voor een overland-vlucht, Eén der toestellen werd bestuurd door luitenant Benthem, met als passagier luitenant Schmid. Bestuurder van het tweede toestel was luitenant van Benthem yan den Bergh, niet als passagier sergeant Hoevenberg. De toestellen makten een linksche bocht en terwijl, op 50 a 70 meter hoogte, het ééne toestel door het andere werd ingehaald, werd het door dit toestel aangevlogen, waar op beide machines neerstortten. De slachtoffers. De omgekomen eerste luitenant Karl Schmidt werd 27 Maart 1909 te Willem 1 (Amharawa op Java) geboren. Hij werd 2 Aug. 1931 bij het wapen der artillerie van het Emoe (heenreis) Vertrek van Rang. 4 Dec. Athene .4 Doe. Aankt*|f 4 Dec. Oehoe (heenreis) Basra 4 Dec. ^terugreis) |^P. 4 Deo. |Bagd.4Ss, K& Zilverreiger jtsche (heenreis) |Xa»els 4 Dec' |A1«- «"De, (terugreis) lBand' 4 Dec' |Ran& 4 ftt, d OOK POTTEN EN PANNEN reinigt alles OR ELKE BUS EEN*BON-VOOR GESCHENKEN Van elke 100 Hollandsche jon gens kunnen er 38 niet dienen. Naar aanleiding van het feit, dat bij de inlijving van de lichting dienstplichtigen 1939, van de 73.733 ingeschrevenen er 26.893 werden afgekeurd, schrijft de Haagsche Post: Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat 38 (precies 37.9. naar de minister mededeelt; van onze dienstplichtige mannelijke jeugd lichamelijk ongeschikt is. om dien plicht te vervullen. En dit is nog niet eens het hoog ste cijfer. Het percentage is nog wel eens hooger geweest; maar he* is droevig ge noeg. Een ander woord kunnen wij er niet voor vinden. Vaiï elke 100 „Ilölla'ndsché jon gens" kunnen èr 38 niet dienen, om dat ze physick niet aan de eischen voldoen. Rekenen wij de laatste ja ren als één geheel, dan kunnen wij zeggen, dat van elke 5 .jongelieden van 19 jaar er 2 ongeschikt waren. En dit in een land, dat zóó aan sport doet als het onze. Trouwens, men mag sport en lichamelijke oetening niet zoo maar synoniem verklaren, want er zijn vor men van sport, waarvan het zeer de vraag is, of zij werkelijk in dieperen zin aan den physieken toestand van ons volk ten goede komen. En eigenlijk toont het afkeurings percentage dit ook wel aan. Wij zullen er niet veel verder commentaar op geven; het cijfer is duidelijk genoeg en het bewijst overtuigend, hoe schrikbarend veel jonge lieden niet geschikt worden geoordeeld, als het er op aan zou komen. Hoe zit dat nu In een „Oproerige Krabbe!' houdt A.B.K. in het Volk (S.D.A.P.) een nabeschouwing over een gereformeerde verklaring inzake de jongste Jodenvervolgingen, welke ver klaring jn de Ilïlversumsche Kerkbocie werd gepubliceerd en hierop neerkwam, dat de Nazi's "een stok zijn in de hand des Heeren, om de Joden te tuchtigen, omdat dezen den Christus als Messias niet erkenren. A.B.K. vraagt zich nu af hoe het nu zit met de Christenen, die het in Duitscli- laïid met meer harden konden, omdat zij van oorsprong nog Joodsch bloed in de aderen hadden. Wij hébben zoo wel eens gedacht, aldus de schrijver, dat het ongeluk van deze men schen nog grooter is dan van Joden naar vol ledige geboorte en belijdenis. De meeste - Uit de Pers van heden van deze lieden toch bijn zich van de wieg af van dat deel hunner herkomst nauwe lijks of in het geheel niet bewust geweest. Plotseling heeft zich deze onvermoede af grond onder hun voeten geopend. Maar wat ook daarvan zij, in elk geval hebben wij hier te doen met menschen, die den Christus niet verwerpen, maar nochtans aan een plots-ontdekt spoor van Joden bloed ten gronde gaan. Hier laat ons, zoo schrijft A.B.K., de Hil- versumsche theologie volslagen in den steek. Tenzij (want men moet in zulke ge vallen met alle mogelijkheden rekening hou den) deze rampzalige Christenen alsnog moeten „nadienen" voor de zonden hunner vaderen. Een aanslag op onze zelfstandig heid. De „Nationaal-Socialist", orgaan van de Nat. Soc. Ncd. Arb. Partij, schreef dezer da gen onder het lioold „Nederland is Uuitsch" o.m. „Nederland, dat wij Duitschnederland noe men, zooals men van Duitschoostenrijk spreekt of dat wij ook de Duitsche West- uiark noemen, is Duitsch. Zijn volk, zijn taal, zijn cultuur, zijn oeconomische ver bondenheid, zijn militaire wetenschap, in dustrie, landbouw, volkskarakter, geschie denis, aardrijkskundige ligging, toekomst, alles, alles is Duitsch; uitgezonderd alleen zijn staat cn het heerschende regiem. Maar daarvoor dient dan ook onze strijd: het weer Duitsch en dus leefbaar maken van den Nederlandse-hen staat! Dat er zoo weinig menschen van die waarheid overtuigd zijn, doet niets aan die waarheid af; de waarheid is nooit afhan kelijk van het aantal menschen, dat er zich van bewust is De „Oproep", orgaan van de Amsterdam- sche afdeeling van het Nat. Jongeren Ver bond, leverde op bovenstaande uitlatingen het volgende commentaar: Met dergelijke lectuur mag hier in Neder land openlijk gecolporteerd worden, neen meer nog, mag de bevolking opgehitst wor den tot verraad aan het Vaderland en het Vorstenhuis. Hoe lang zal onze regeering dergelijke vergiftiging van het Nederlandsche volk nog toestaan? Hoe lang wil de regeering het openlijk aanwakkeren van anti-semitisme nog laten voortwoekeren? Elke dag. dat het voortduurt, is, zoo schrijft de .Oproep'een aanslag op onze zelfstandigheid. Indische leger tot 2de luitenant benoemd in Octobér 1931 naar Indië gezonden. vordering tot le luitenant volgde 23 fi cn zijn opleiding tot waarnemer in Octobér Antoine Benthem werd IS Mei '13 te Hm,, kerto geboren. Hij werd 4 Augustus I9$u$ 2e luitenant bij dc artillerie van het K.X[? benoemd; vertrok in November d.a.v. vaak (Ierland naar Indië en werd 2!) Septet 1936 als leeriingvlieger hij de luchtvaar, deeling aangesteld, in April 1938 volgoj bevordering tot le luitenant. De bij Bandoeng verongelukte reserve^ tenant jhr. A. van Benthem van den Bert is op 7 December 1912 te 's-Gravenliage horen. Op 21 September 1931 werd hij ij Soesterbcrg tot reserve tweede luitenant en vier jaar later, in 1938, tot eerste luitenant benoemd. De heer Benthem van 'den Bergh was eerst dit voorjaar in Indië aangekomen waar hij tot Octobér 1939 verlof had te ver blijven. Do overledene bekleedde do functie van luitenant-waarnemer. Jacob Hoevenberg werd 7 Maart 1915 te Amsterdam geboren. Hij ging in Februari 1934 een verbintenis bij het Ned. Ind. leger aan cn vertrok in Mei van dat jaar her waarts. Hoevenberg was sergeant-monteur. DINSDAG 6 DECEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. <1.001.2® Gramofoonmuziek. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.05 Modecursus. 4.05 CRO--\.amerorkest en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-orkest (5.456.05 Felicitaticbezoek, ca. 6.30 Berichten). 7.15 Causerie: ,,De Wereld wankelt!" 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten-ANP. Mededeelir\gep. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht gn^tfst (9.00—72.20 Interviewsj 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.19 Ensemble Bartho Decker. 1.00 Orgelspel. 1.15 AVRO-Amusementsorkest. I.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Viool met pianobegeleiding. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en The Hawaiian Serenaders. 25 Berichten. 6.30 Causerie: ,Bent U evenwichtig?" (3)< 7,00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Englsche les. 8.00 Berichtep ANP, Radiojournaal, medede lingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Renova-kwintet en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Majo Marco's ensemble. Het T jer Coc jer Jo« araktf en bij aar h adigd 1 gei hei doi pei 1 bl£ mc ge ge rei dii de de he gr °p landd leider vcrkl; «ge krach de W' tenhi len, lianti ihol: tocc itroi FEUILLETON MAURICE WALSH 56. Hy' maakte plaats voor haar op den wagen en zij klom licht naar boven en ging tegen over hem zitten, een bevelend licht in haar oogen. „Straks, als we klaar zijn zul je zin gen, brave vriend," zei ze. „Luister nu, Ik zal een toonladder zingen, eerst naar omhoog, dan naar omlaag, zorg jy nu. dat je me volgt, hoe dan ook. Klaar? Prachtig! Nu nog eens... er op of er onder!" De man vergat zijn aangeboren verlegen heid. nu zijn geheime eerzucht bevredigd ging worden en Ailish slaagd* erin iets van haar en thousiasme op hem over te brengen. Jongens jongens, hij had nog meer in zich, dan hij ooit geweten had. Het begon heusch al iets te lijken. Aillish sloeg het natte blaadje papier om „Last eens kijken. Ja, dit hier zou je net kun nen halen. We zullen eens een couplet probee- ren. Zing nu zachtjes met me mee. Kalm aan, kalm aan, dan breekt het lijntje niet." De stad van Ballylongford, aan Carrig's liefl'ik strand, En Ballybwingans blonde duin, het golvend heuvelland; Daar speelde ik als onschuldig kind 'k ver telde 't al een keer, En morgen, als de zon weer schijnt vertel ik nog veel meer. „Bravo! Nu zal het je nooit meer kunnen schelen, om in het publiek te zingen als ze jc dan maar niet doodslaan! Kom, nog een enkel keertje!" Lachend stonden de menschen toe te kijken van uit de portieken en open ramen, zagen hoe Ailish de maat sloeg met haar ham! en haar leerling met zijn hoofd, hoorden de bib berende stem, half tenor, half nergens mee te vergelijken, achter de heldere alt aansuk kelen. Zij drieën hadden de straat voor zich alleen, de regen striemde hun in het gezicht, want Rogue McCoy was naast Ailish komen staan, om met zijn breede schouders haar zooveel mogelijk te beschutten. Van tijd tot tijd hielp hij den leerling over een moeilijke ncot heen en dan legde de leerares hem met een handgebaar het zwijgen op. Eindelijk was ze tevreden. „Nu zijn er nog zeven en twintig cou pletten „Dan zullen we die allemaal probeeren, wat drommels!" zei ze enthousiast. „Kun je lezen?" „O. ja. byna alle woorden." „Prachtig! Hier is je liedje, je mag me be talen, wat je wilt." „Dat zal ik deen. lieve jonge dame!" riep hij uit en na eenig gegrabhel, diep in een zak. waarin het niet rinkelde van de vele zilver stukken, bracht hij een munstuk te voorschijn. „Daar., juffer, en als ik meer had, zou ik het gerust wel geven." Rogue boog zich voorover en hield hem te gen. „Je hebt je liedje wel verdiend, mijn beste vriend. Slop je geld in je zak en kom mee." Met één hand trok hij den man van den wa gen af, tilde met de andere Ailish op den grond en dreef met krachtig gebaar de twee voor zich uit de straat over en de deur van de kroeg, waar Meehaul stond te wachten, binnen. „Waar zijn al mijn mooie liedjes?" wou die weten, terwijl hij hen achterna liep naar de toonbank, waar de dorstige klanten dicht op een gepakt stonden; maar er werd spoedig plaats gemaakt en een man, die Rogue kende riep over de hoofden der menschen heen: „De eerste borrel is voor mijn rekening, Rogue, mijn jongen!" „Nee, Paddy, voor mij. Wat zal het zijn? Een potje bier? Prachtig!" En daarna tegen den tapknecht: „Tommy, twee potten bier. twee stevige glazen vvhiskey en een half glas kokend water met twee klontjes suiker en een paar kruidnagelen hier voelde hij, hoe hij hard bij zijn jas getrokken werd o. ja en een kogelfleschje voor Daheen Coffey!" Hij inspecteerde de flesschen op de planken achter de toonbank. „Goede oude port als je het maar gelooven wilt Drie ster-whis- key, Three Swallows, D.W.D. Corzalas niet zoo verkeerd Bordeaux Médoc St. Julien St. Julien, ook niet verkeerd. Die zwarte flesch daar. Tommy, trek de kurk er maar af." Hij goot een flinke hoeveelheid rooden wijn ln het kokende water, stampte de suiker en de kruidnagelen fijn met den platten kop van het roerstaafje en reikte Ailish het glas over met de woorden: „Drink dat eens gauw leeg. Zigeunerdame!" Ailish had vol aandacht staan toezien bij zijn preparatieven. Zij had haar drijfnatte muts afgenomen en probeerde haar krullen en haar gezicht af te drogen met Rogue's zakdoek, dien zij uit zijn zak getrokken had Zij keek hem met groote oogen aan, terwijl haar glimlach kuiltjes tooverde in haar wang. „Zal ik er hem van óm krijgen, Rogue?" „Zeker niet, maar misschien hou je er je een verkoudheid mee van het lijf." Zij warmde haar roode, koude pootjes tegen het heete glas, proefde eens voorzichtig van den inhoud en glimlachte nog vroolijker. „Zeg, dat smaakt heerlijk fijn is het! Waarom heeft iemand me dat i.ooit eerder gegeven? Dat wordt myn lijfdrank." „Maar niet te veel tegelijk!" zei Rogue en keerde zich met een handvol zilver- en koper geld naar Meehaul Bwee. „Drommels, Rogue drommels, kerel! Hou er je deel toch af dat is meer dan genoeg, zeg ik je." „Bewaar jij het maar zoolang voor me Meehaul ik zal er wel om vragen, als ik het noodig heb." En hij ging door zyn zakken leeg te pakken. Meehaul keek over zyn schouder Ailish aan. „Bij mijn ziel, meid, jij hebt een nachtegaal in je keel. Jij mag er wezen, maar die Rogue McCoy lijkt alleen maar op een kraai. Luister eens hier, als je er met me opuit zou willen gaan, dan heb ik je binnen een week al de versierinkjes geleerd we zouden geld ver dienen als water. Ach, ach, wat een mooi ding is de jeugd toch!" Daheen verhief zyn stem in een veronder stelling. „Ik vraag me af, of een druppel van dat goed van Ailish dezen rommel ook een beetje pittiger zou maken?" „In elk geval geeft het er een kleurtje aan", zei Rogue, terwijl hij een klein scheutje rooden wijn door Daheen's limonade schonk. Daheen bleef zijn glas aanreiken, maar Rogue zette met een beslist gebaar de flesch weer op de toonbank. „Wat een gierige kerel ben jij!" mopperde Daheen, terwijl hij het mengsel proefde. „Nee, maar, het valt me heusch nogal mee." En hij dronk zijn limonade uit met het air van een echten kenner. Ailish was ook al een heel eind gevorderd met haar warme wijn, ten slotte keek ze met een verdrietig gezicht door den bodem van haar glas heen. Haar leerling, de nieuwbakken zanger, stond zonder een woord te spreken tegen de toon bank geleund, verzonken in eerzuchtige droomen. Hij had zijn halve glas leeg ge dronken en in zyn brein spookten allerlei wilde ingevingen rond. Zijn starende oogen, die niets van zijn omgeving in zich opnamen, waren op een hoek van de zoldering gericht, een zenuw trilde in zijn wang en zijn adams appel ging steeds maar op en neer. Toen, zonder eenige waarschuwing, als een ontploffende bom zoo onverwachts, wierp hij zijn hoofd achterover en zijn stem barstte los in een ongeloofelijk hooge noot. „De stad van Ballylongford, aan Carrig's lieflijk strand Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 2