Het Italiaansche imperium Kon Ribbentrops bezoek aan Parijs De terreur in Palestina dié .Stakingsonweer rommelt na ijechoslowakije wil Duitschlands vriend zijn Polen wil ook zijn Joden kwijt! Bommen zaaien dood en verderf Duitsch aanvalsplan via Holland? Algemeene Vergadering St. Nicolaasavond Verklaring van den nieuwen pre- 1 sident. i>e nieuwe president van de Tsjechoslo- Tjjiiscfre republiek, president Hacha, heeft Lgnover een vertegenwoordiger van het (luitsc/ie Nieuwsbureau verklaard, dat de iLkottislige buitenlandsche politiek van Lgclio Slowakije dezelfde richting zal vol- 0 als de laatste weken werd ingeslagen. 1 Wij zijn ons, aldus de president, vol komen van onze nieuwe positie be- I wust en moeten derhalve trachten, Ipiet alle buren vriendschappelijke be- I trekkingen tot stand te brengen. In 3 eerste plaats stellen wij er prijs op, blijvend goede betrekkingen met Duitschland te onderhouden. |Pb betrekkingen tusschen Italië en Tsje- Jmvakije ontwikkelen zich thans reeds ncns den oprechten wensch van de re uring en de gehecle bevolking van onzen _jt. Onze sympathie voor het Italiaansche ilk is van oudsher diep bij ons geworteld, meen 'daarin een betrouwbaren grondslag or dc gunstige ontwikkeling der wedcr- jdsche betrekkingen te kunnen zien. De president wees verder op den wensch, ft de groote westelijke mogendheden de mogelijke betrekkingen te onderhou- Dc verhouding van den staat tot de Duit volksgroep wordt principieel bepaald de buitenlandsche politiek. Het is, al- te Icüs (je president, onze wensch, dat herin- Iswingen aan het verleden verdwijnen. De er jifjcling van de positie der Hongaarsche ir" Ivolksgroep zal bcinvloed worden door de wij», waarop de positie der Slowaken in Üötarije zich ontwikkelt. Yflbal. „De wereld denke niet dat er alleen in Duitschland een emi gratie-probleem isl" >4 Het Poolsche blad, de „Illustrowany Kur- »r Codzienny" schrijft, dat het vraagstuk •er Joodsche emigratie een internationaal arakter draagt. Polen cn Roemenië heb- ien bij dit probleem het grootste belang, 'aar het de landen zijn, die het meest ver- adigd zijn van het Joodsche eliement. Toch leggen de Westersche mo gendheden een neiging aan den dag het probleem te beperken tot de ".door de Duitsche Joden opgewor- per kwestie. Een dergelijke houding, aldus het blad, is immoreel en gevaarlijk. Im moreel, dat het doet gclooven, dat gewelddadigheden een premie krij gen en gevaarlijk met het oog op de reacties, welke een dergelijke hou-^ ding niet zal nalaten te wekken inv de belanghebbende landen. Een dergelijke politiek van kortzichtig heid op het stuk der Joodsche emi gratie moet dus gegispt worden. Wettelijke regeling Joodsche vraagstuk. Op den Zaterdag gehouden Poolschen landdag heeft generaal Skwarczynski, de leider van het kamp der nationale eenheid, verklaard, dat 't Joodsche vraagstuk op wet tige wijze tot oplossing moet worden ge bracht. Bij de uitwerking van het betreffen de wetsontwerp zal het kamp der nationale eenheid zich laten leiden door de beginse len, welke in zijn programma staan, t.w.: 1. dat de Joodsche kwestie moet worden opgelost door een vermindering van het aantal Joden in Polen; dat het Poolsche bedrijfsleven en de bolscho beschaving zich van Joodsche in- ncden moeten bevrijden. 3. dat het aandeel van Joden in sommige «roepen verminderd moet worden. SPANJE Nieuw offensief bij Madrid De oorlog in Spanje is de laatste dagen meer en meer een strijd in de lucht geworden en vooral de vlie gers van Franco zijn zeer actief. Van "de fronten wordt weinig nieuws ver nomen. Volgens de laatste berichten zouden de linkschen echter het plan hebben opgevat een nieuw offensief ten Noordwesten van Madrid te on dernemen. Bomaanval op Valencia. Gisteravond hebben 26 Savoiavliegtuigen 200 bommen uitgeworpen boven de haven Yan Valencia en de wijken Grao Nazaret en Pinedo. Verscheidene huizen werden ver nield. Er zijn 17 personen gewond. Dicht hij de haven werden 29 huizen, die tevoren ontruimd waren, verwoest. Barcelona in drie dagen negen keer aangevallen! Bij aanvallen van de rechtsche luchtmacht op Barcelona en omgeving zijn op zijn minst S personen gedood en meer dan 100 gewond Barcelona zelf is in drie dagen negen keer ingevallen, doch slechts een persoon werd gewond. Bij een bomaanval op het stadje Genera zijn zestig menschcn omgekomen of gewond. FRANKRIJK MAILBOOT KON NIET UITVAREN. SOCIALISTEN CONGRESSEEREN EN BETOOGEN. „BLUM AAN HET BEWIND". De solidariteitsstaking der haven arbeiders te Le Havre met werklie den uit andere bedrijven, heeft tot ge volg gehad dat de mailboot Norman- dië niet kon uitvaren. Het personeel van de Compagnie Générale Transatlantique, waartoe de Norniandië be hoort, heeft inmiddels besloten, de staking voort te zetten. De minister van Koopvaardij heeft echter, naar wij vernemen, de aandacht van de werkgevers er op gevestigd, dat de Compagnie Générale Transatlantique tot de geconcessionneerdc bedrijven behoort en dat de algemeene requisitie-maatregelen van 28 November j.1. nog steeds van kracht zijn, zoo dat het personeel feitelijk gemobiliseerd is. Strafmaatregelen duren voort. Tien betoogers, die bij de bezitting van de Renaultfabrieken waren gearresteerd, zijn veroordeeld tot straffen varieerende van S dagen tot een maand gevangenisstraf. Voortdurend worden nog sancties toegepast tegen de vakvereeniginssecretarissen, die voor de stakingsbewegingen verantwoorde- lijk worden geacht. In andere plaatsen, begint volgens het mi nisterie voor de koopvaardij, de staking te verloopen. Incidenten te Toulouse. In Toulouse hebben zich enkele incidenten voorgedaan. 2400 metaalbewerkers trokken door de stad, ontevreden over een algemeen ontslag. Er deden zich enkele ongeregeldhe den voor en arrestaties vonden plaats. Nieuwe congressen en betoogingen. Gisteren heeft de Union Socialiste Repu- blicaine een congres gehouden, dat een reso lutie heeft aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat de liberale poging, welke door Rey- naud wordt beproefd en verwezenlijkt in de decreten, op de eerste plaats tengevolge heeft gehad, dat het land verdeeld raakte, terwijl eenheid het meest noodzakelijk was. De partij is verder van oordeel, dat een herstel van het land niet mogelijk is, bui ten de medewerking van de organisaties der arbeidersklasse. De partij zal zich verder ver zetten tegen een poging de parlementaire meerderheid in het parlement omver te wer pen cn zij geeft haar afgevaardigden op dracht iedere poging, elementen van de lin kerzijde over te doen plaatsen naar de rech terzijde schipbreuk te doen lijden. Tenslotte veroordeelt de partij de politiek van twee blókken en verklaart zij een ver zoening op groote schaal te verlangen. Communisten wijzen koloniale aanspraken af. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde Thorez, de secretaris-gene raal van de communistische partij, dat de communistische partij zich met kracht ver zet tegen het denkbeeld koloniën af te staan aan Hitier, terwijl zij met verontwaardiging de aanspraken van Mussolini van de hand wijst. De communistische partij zal verder alles doen wat in haar macht is om een gezamen lijke actie van communisten en socialisten te ontwikkelen. „Blum aan 't bewind!" Tijdens een bijeenkomst der socialistische partij te Parijs, werd Blum bij zijn verschij nen begroet met den kreet: „Blum aan het bewind!" De .oud-premier wees op de nood zakelijkheid van discipline en saamhoorig- heid onder alle democratische krachten des lands. Hij vroeg zijn gehoor, of dit niet vond, dat twee jaar geleden alles beter ging, waar op dit eenstemmig niet „ja" en met den kreet: „Blum aan het bewind!", antwoordde. Tenslotte noodigde Blum de geheele zaal uit, te zweren, dat niet gerust zou worden alvo rens genoegdoening was verkregen voor de mannen, die gisteren geslagen zijn en wel licht morgen geslagen zullen worden. „Frankrijk en Duitschland ont moeten elkander in een nieuwe wereld Naar aanleiding van het aanstaand be zoek van den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken aan Parijs behelst de „Völki'scher Beobachter, naar de Tel. meldt, de volgende verklaring. Het Duitsche volk heeft nimmer werkelij ke haatgevoelens jegens zijn Westelijke na buren gekoesterd en ziet de verklaring van Parijs met oprechte vreugde te gemoet. Op dit goede uur vergeet het echter niet, dat zoowel de Duitsch-Fransche verklaring als het document, dat de Führer en Chamber- lain onderteekend hebben, slechts mogelijk is geworden door de Europeesche vredespo litiek van de as Rome—Berlijn. „Assen" en „driehoeken" blijven de ijzeren grondsla gen van de Duitsche buitenlandsche politiek omdat zij allen den waarborg bieden, dat de groote en eenige gevaarlijke vredever stoorder in de wereld het Joodsche bols jewisme uitgeschakeld wordt en uitge schakeld blijft. In dit gevoel van veiligheid reiken wij ook den beiden grooten West- Europeeschen mogendheden de hand, onge acht haar anders gerichte regeerings-syste- tnen. Vit de Duitsche Pers. „Dantziger VorpöSten" schrijft: „tien jaren geleden heeft Stresemann te Parijs met Briand het pact van Kellogg onderteekend. ^insdien is het stelsel der collectieve vei ligheid geheel ineen gestort. Frankrijk én Duitschland ontmoeten elkander in een nieu r Wat wil Italië? De kaart geeft weer hoe Tunis gelegen is ten opzichte van Italië en welke strategi sche ligging dit land heeft aan de Noordkust van Afrika. Door het Britsch—Italiaansche accoord hetgeen nog maar pas in werking is getre den, verklaarde Italië, onlangs dat het geen enkel verlangen had om den territorialen status quo in de Middellandsche zee te ver anderen. Hierop heeft Engeland het Itali aansche Imperium erkend. Wat wil Italië nu, heeft het werkelijk as piraties voor Tunis? Parijs en Londen zijn waakzaam, dat hun belangen in Afrika niet zullen geschaad worden. De Fransche en Britsche kolonies welke gelegen zijn om het Italiaansch bezit in Afrika overziet men op de kaart. we wereld. Duitschland wil vrede met zijn buren van goeden wil, doch zal zijn strijd tegen het vernietigende bolsjewisme voort zetten." „Frankfurter Zcitung" verklaart, dat door de onderteekening van een gemeen schappelijke Fransch-Duitsche verklaring de wensch tot uitdrukking wordt gebracht in vriendschappelijken geest samen te werken met een sterk en in het binnenland gepaci- cieerd Frankrijk. „Koelnische Zeitung" is van meening, dat „het geschiedkundige belang van deze ver klaring een feit blijft dat iederen moge lij ken twijfel wegneemt over de 'grenzen der beide landen. Dat is ook belangrijk voor Engeland, dat ook van meerling is, dat zijn grenzen aan de Rijn liggen. ARABISCHE REBELLEN VERSLAGEN. Doodvonnis over den emir van Transjordanië brengt nog meer verdeeldheid bij de Arabieren. Met de regelmaat van een klok ko men de berichten over incidenten in Palestina binnen. Bij de laatste onge regeldheden zijn vier dooden geval len. Voorts zijn aanvallen onderno men op de militaire posten te Na bloes, Gaza en in een Joodsche bui tenwijk van Jaffa. De trein Lydda Tel Aviv is tengevolge van een aan slag ontspoord. Door Palestijnsche troepen zijn op verschillende plaat sen groepen Arabische rebellen ver slagen, waarbij de laatsten groote verliezen leden. Verdeeldheid onder de Arabische bevolking. De oneenigheid, die in den laatsten tijd bij de Arabische bevolking tot uiting kwam men denke aan de verklaring der Arabische verdedigingspartij, die dezer dagen steun aan Engeland beloofde is nog toegenomen door het feit, dat men thans ook emir Abdoellah van Transjordanië in het geding heeft ge bracht De bladen in Irak melden, dat een der leiders van den Arabischen Op stand in Palestina het doodvonnis had uitgesproken over den emir, die dezer dagen een bezoek aan den Hoo- gen Commissaris heeft gebracht. Het bericht van dit doodvonnis heeft in Arabische kringen groote beroering gebracht. De emir heeft nu zijn politiek gerecht vaardigd in een rede die hoofdzakelijk voor zijn tegenstanders bestemd is. De vorst deelde mede, dat binnenkort een witboek gepubliceerd zal worden, waarin de door de regeering van Transjordanië genomen po gingen ten behoeve van een gunstige oplos sing van het Palestijnsche vraagstuk uiteen gezet worden. De emir wees voorts de be schuldiging, dat hij niet loyaal zou zijn, van de hand, en betoogde, dat hij steeds een be zadigd program heeft verdedigd, dat vol gens hem het zekere middel is om een voor het Arabische volk gunstige oplossing te verkrijgen. De werkelijke strijd om Palestina is begonnen met de uitnoodiging tot de ronde-tafel-conferentie te Londen; de afloop van dien strijd hangt, volgens d<m emir, van de eenheid der Arabieren af Men moet een gematigde politiek betrachten, zoo zei- de hij, te veel toegeven is verkeerd, te veel vasthouden is nog verkeerder. De emir hoopt, dat Engeland alles in het werk zal stellen, om een accoord tot stand te bren gen. Naar Havas verneemt, heeft deze rede nog al opzien gebaard in bepaalde Arabische kringen, die tot dusver achter de opstandige beweging in Palestina stonden Zonder twij- vel zal deze rede van invloed blijken en een gunstige atmosfeer scheppen voor de onder handelingen te Londen, in weerwil van het verzet der extremisten. In April weer nieuwe crisis! In de „Sundav Referee" schrijft mevrouw Tabouis, de diplomatieke correspondente van het Fransche dagblad „L'Oeuvre", dat be richten over oorlogsvoorbereidingen in Duitschland Parijs blijven bereiken en dat iedereen daar een internationale crisis ver wacht in April of Mei. Tegen het einde van de vorige week al dus mevrouw Tabouis gaf Ilitler zijn ge nerale staf opdracht, hem onmiddellijk de nieuwste plannen toe te zenden voor de be wegingen en operaties van zijn leger. Aan het westelijk front is het laatste plan een manoeuvre in de vorm van een tang via Holland. De Duitsche linies zouden volgens dit plan opdringen tot aan de Ilollandsche westkust. Daarna zouden zij, aldus het Vk. België bin nenvallen, de Belgische kustlijn bezetten en over de FransBelgische grens doordrin gen tot aan de Siegfriedlinie. Het voornaam ste doel van deze strategie is, het ontgaan van de Maginotlinie, die volgens de Duit sche deskundigen onneembaar is. Hitier zoo gaat mevrouw Tabouis voort schijnt zijn generaals te hebben medege deeld dat van Januari af de garnizoens langs de Rijn moeten worden vergroot met 50 a 60 pCt., het tankcorps met 75 pCt., de lucht macht met 10 pCt. en de reserves aan oor logsmateriaal met 50 pCt. 3000 Chineezen dakloos BRAND IN DE INTERNATIONALE CONCESSIE TE SJANGHAL Een hevige brand heeft in het Westelijk deel der internationale nederzetting te Sjanghai 600 woningen van arme Chineezen in de asch gelegd. Er zijn twaalf gewonden, 3000 personen zijn dakloos geraakt. Franscbe en Italiaansche zeelieden slaags Vechtpartij in de Fransche con cessie te Sjanghai. Gisteravond heeft zich in een openbare gelegenheid in de Fransche concessie te Sjanghai een vechtpartij voorgedaan tus schen Fransche en Italiaansche zeelieden. Zeven Italianen werden gearresteerd, gén moest in een ziekenhuis worden opgenomen Bij de kloppartij werd ook een Amerikaan- sche zeeman gewond. In de Italiaansche kazerne werd spoedig het bericht van de vechtpartij hekend. Vijf- tie Italiaansche marinesoldaten begaven zich met een Italiaansche legerauto naar de concessie. Een onderofficier van dienst kwam in de internationale concessie tegen over de Fransche concessie aan, nadat reeds verscheiden schoten waren gelost. Twee Fransche politiesoldaten werden met slagen met den gummistok gewond. De or de was spoedig hersteld. Geen vereeniqd front tegen Chamberlain Politiek van de Labourpartij is een geheel. In een vergadering van de Labourpartij heeft Arthur Henderson het denkbeeld van een „Nationale oppositie" waarin alle te genstanders van de politiek van Chamber lain zich zouden vereenigen van de hand gewezen. Hij zeide o.a. dat de politiek van de Labourpartij een geheel is. De buiten landsche politiek van de partij maakt het noodïg. dat ook het programma van dc binnenlandsche politiek wordt aanvaard. van de Vereeniging voor Vee arbitrage DISTRICT „SCHAGEN". op WOENSDAG 7 DECEMBER 1838. 's avonds 8 uur, in Café „DE BEURS", te SCHAGEN. Dit is de avond van een blij gebeuren Voor hen, die jong en jong van harte zijn, Die de gezichtjes o zoo warm doet kleuren, Bij oude zangen, held're lampeschijn. Dan is er overal èen stil verwachten, Een stille hoop bij 't geen dat komen gaat, En overal weer toeven de gedachten Bij een verborgen, eigen liefdedaad! Dit is de avond van het goede geven. Die zooveel vreugde in onszelve wekt, Een wenkend lichtje in het jachtend leven. Dat met zijn schijnsel door 't verleden trekt! 't Vertrouwd verleden, toen w' in vroeger jaren, Waar is het ook, dat ons verhaal begint, Nog vol verwachting als de kind'ren waren. Met al de vreugd en blijdschap van een kind Nu juichen we temidden van de kleinen, Die opgetogen naar hun schatten zien: Een snoer van kralen, die te fonk'len schijnen, Een bontgekleurde, snelle vliegmachien! En wij... wij bouwen met de blokkcndoozen, Of leggen platen naar den ouden trant, Met fiere paarden, huisjes, roode rozen... In onze hand een zachte kinderhand! Sint Nicolaasavond! Avond van verwachten, Van blijde zangen cn van hart'lijkheid. Die met het goede steeds in Uw gedachten. Ons zooveel liefs en zooveel goeds bereidt. Gij zijt weer welkom in de huisgezinnen, Wijd opent zich de huiselijke kring, Kom weer de lichte avond-kamers binnen, Breng er Uw vreugd cn... herinnering! KROES St. Nicolaas 1938. (Nadruk verboden) WIERINGEN. VOL VERWACHTING KLOPT ONS HART! Naar we vernemen zal St. Nicolaas he denmorgen een bezoek brengen aan dc O.L. School en de RK school te Hippolytushoef Vanmiddag wordt in „Cinema De Haan" een groot kinderfeesit gehouden, waarbij do Sint vergezeld wan zijn knecht Zwarte Piet in eigen persoon tegenwoordig zullen zijn. Politie. Verloren een kosteloos rijwielplaatje en een portemonnaie inh. 60 ct en een ringetje. Inl. bij den gem. bode. De Zaterdag gehouden collecte voor de vervolgden om geloof en ras heeft in onze gemeente f 286.1214 opgebracht. OBDAM. Valsche varkensmerken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door crisisambtenaren met medewerking v. rijks- en gemeentepolitie beslag gelegd op varkens van twee veehouders tc Óbdam en één veehouder te Hensbroek, daar bleek dat- deze varkens van valsche oormerken en val- sohe tatoueermerkën waren voorzien. De da ders zijn reeds bij de politie bekend gewor den. De veehouders hadden volkomen ter goe der trouw gehandeld. HOOGWOUD Raadsvergadering. De raad zal Woensdag vergaderen ter be handeling van de gemeentebcgrooting. Op de agenda vinden wij voorts een voorstel om niet aan te sluiten hij de commissie van voor- en nazorg van geesteszieken. Dit is in afwijking met alle andere gemeenten in ons rayon, waar doorgaans een voorstel wel aan te sluiten, met alg. stemmen werd aanvaard. ALKMAAR, 2 Dec. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 3230 stuks, verkocht 23S0 stuks, mid- •denprijs f 21—21.50, hoogste prijs f 21.50. Aanwezig l fabriek. ALKMAAR, 3 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 210.000 ki'peieren 4.15 —5.40, kleine eieren 3.304.10, eendeieren 2.80—3 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 3 Dec. Roode kool 1.302, gele kool 1.301.50, Deensche witte kool 11.30, uien, drielin gen 2.60—2.80, uien 3.60—3.90, grove uien 3.603.90, peen 22.50. Aanvoer: 133.800 Kg. roode kool, 29.900 Kg. gele kool. 27.700 Kg. Deensche witte kool, 3S50 Kg. uien, 525 Kg. peen. ZWAAG, 3 Dec, Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Alexander Duimas 1821, Zoete appelen 16 29, Bramley 1216, Bank Azuur 19—25, Witte druiven 4064, Alicante 4951. To maten IS20, Doycnné de commice 3236, St. Germain 13—21, Comtesse de Paris 20— 24, Win ter jan IS—22, Westl. Louw 17—20, Giese Wildeman 18—20, Present van Enge land 16-29. Goudrcinet 2832, Nouveau 13 18, Beurre Diel 2124, Notarisappel 1923. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. Aanvoer; 4725 Kg. uien 3.60—3.80, grove 3.503.70, 250 Kg. peen 1.50. 19000 kg. roocie kool 130—140; 1100 kg. sa voye kool 230; gele kool 1; 52300 ke. d. witte kool 120—130 2400 kg. andijvie 140—2; 1100 kg. knolselderie 1. NOORDSCHARWOUDE. 5 Dec. Aanvoer: 1000 Kg. uien 3.60. grove 3.60, 1900 Kg. roode kool 1.30, 13300 Kg. gele kool 1.30. 68200 Kg. D. witte kool 1—1.10. ALKMAAR, 5 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 96 vette koeien f 160—290, 22 graskalveren f 40—55. 37 nuchtere kalveren 618; 44 vette scha^ pen 22—27; 508 vette varkens 0.480.51 HOORN, 3 Dec. Beurs Parkzaal. Rogge 7—8. tarwe 4— 0.50, gerst 6.507.75, haver 5.506.75 per 100 Kg., tuinhoonen 6—9, karwijzaad 10, maan zaad 11.50 por 50 Kg., grauwe erwten 1825 vale erwten 1214, wijker vale 1012, hr. boonen 23—24, witte booncn 21—23 per HL., mosterdzaad 21 per 70 Kg. Stamslaboonen: gew. dubb. m. dr. 2830 id goedgek. z. dr. 28—32 Perfect 3540 stam snijboonen: Br. Slagzwaard m. dr. *1520 id. z. dr. 6070 stoksnijhoonen goedgek lan ge hr. slagzwaard 5055. Verb. Vr. Voen- schc 40—50, Tuinhoonen: wit kiem 911 lange hangers 12, uienzaad: N.II. siroogeq' 1.50 per pond.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3