Zilveren feest der afd* van den Modernen Landarbeidersbond De begrooting mm 1939 tfaandag 5 December 1938 Anna Paulowna De steun aan kleine tuinders Het beschikbaar gestelde bedrag De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebestu ren betreffende extra hulp aan kleine tuin ders. De minister deelt mede, dat de kleine tuinders, die volgens een vorige circulaire onder de groepen b. en c. kunnen worden gerangschikt, ook voor het jaar 1938 voor extra hulp (b-steun) in aanmerking mo gen worden gebracht. In verband hiermede wordt vanwege het departement van Economische Zaken voor de steunverleening b over 193S beschikbaar gesteld een bedrag van 7/12 Xf 1.50, afge rond f 0.90, per b-tuinder en een bedrag van 7/12 X f 3.— f 1.75 per c-tuinder, be rekend naar de aantallen h- en c-tuinders op Zaterdag 27 Augustus j.1. (bij de be schikbaarstelling van deze gelden is reke ning gehouden met het feit, dat de steun verleening voor kleine tuinders eerst met 1 Juni 1938 is in werking getreden) De b-tuinders moeten, voor wat betreft de verstrekking van extra hulp, evenals de b-boeren, worden gerangschikt bij de onder steunde, of in werkverschaffing geplaatste werklooze arbeiders, terwijl de c-tuinders hiervoor een afzonderlijke groep vormen. SCHAGEN NOORDSCHARWOUDE. Sint Nicolaas bezoekt de gym- nastiekvereeniging. Zaterdagmiddag brachten Sint Nicolaas en zwarte Piet een bezoek aan het repetitie lokaal van de gymnastiekvereeniging „Her cules Hygiea". Een groot aantal adspiranten waren hier bij aanwezig. Sint en Piet werden hartelijk door de kin deren toegezongen, waarna zij door den ouden Bisschop werden toegesproken. Na dat de kinderen onthaald werden, vervolg den Sint Nicolaas en zijn trouwe knecht hun reis. De Nationale Collecte. De Nationale Collecte heeft in de gemeen ten Zuid- en Noordscharwoude f 118.10% op gebracht. LANGENDIJKER KOLFBOND. De uitslagen van de Zondag in Concordia gehouden kolfwedstrijd van den Langendij- ker Kolfbond waren als volgt: (cijfers tus- schen haakjes van de eerste ronde): Korpswedstrijd: Derde klasse: Vriendenkring Noordscharwoude: H. Kui per 120 pnt; C. Langendijk Cz. 114 pnt.; G. Ens 112 pnt. Totaal 346 pnt. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: P. Bergen (127) 96 pnt.; J. v. d. Kam (111) 104 pnt; K. Spaans (102) 138 pnt. Totaal (340) 338 pnt. Op Maat, Zuidscharwoud:e P. Glas (129) 102 pnt: J. Kramer (110) 123 pnt; P. Schoorl (120) 109 pnt. Totaal (359) 334 pnt. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker (84) 86 pnt.; C. Hopman (139) 98 pnt.; F. Blaauw (98) 68 pnt. Totaal (321) 252 pnt. Tweede klasse: Vriendenkring, Noord scharwoude: G. Langendijk (140) 135 pnt; K. Langendijk (123) 136 pnt.; L. Mallekote (92) 127 pnt. Totaal (355)) 398 pnt. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom (110) 136 pnt.; F. Moeijes 128) 103 pnt.; K. Dekker (6S) 69 pnt.; Totaal (306) 308 pnt. Personeele wedstrijd: L. Dekker, Vriendenkring, Noordscharwou de (98) 115 pnt; T. Kostelijk (101) 121 pnt. Derde klasse: S. Timmerman, Vrienden kring, Noordscharwoude (96) 100 pnt; H. Jansonius (S0) 89 pnt. Op Maat, Zuidscharwoude: C. Bijpost (106) 76 pnt.; Alb. Boon (89) $7 pnt.; A. Schol te (66 65 pnt; Jb. van Twuijver (102) 113 pnt. Ons Genoegen. Oudkarspel: Sj. Maakal (105) 111. Volharding Oudk.: S. Ton (108) 72 pnt.; C. Blokker (92) 105 pnt.; D. Plakman 96 pnt. Geen reden tot optimisme Schuldenlast bedraagt 1 Januari 1939 1 240.990. De begrootingen voor den dienst 1939 zijn thans door B. en W. aan den Raad aangeboden. Volgens veler verwachting zon de financieele toe stand van de gemeente belangrijk zijn verbeterd door de hoogere be lastingopbrengsten, die het gevolg zouden zijn van de vervolgingen kortgeleden in deze gemeente inge steld. Deze verwachting wordt aller* minst bewaarheid. De ramingen van den Inspecteur der Di recte Belastingen voor het belastingjaar 1939 1940 zijn inderdaad hooger dan voor 1938 1939. De opbrengst van 38 opcenten op de vermogensbelasting wordt geraamd op f2800 voor 19381939 was de raming f 2200.De opbrengst van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting wordt geraamd op f 20600. voor 19381939 was de ramnig f 18800. De hoogere uitkeeringen zijn niet zoodanig dat de uitkomst van den gewonen dienst hierdoor in belangrijke mate wordt beïn vloed. Tegenvallers. B. en W. moesten bij het opmaken van de begrooting met verschillende tegenvallers re kening houden. In de eerste plaats moest worden geraamd een nadeclig saldo van den gewonen dienst van het dienstjaar 1937 van f 10156.35, d. i. f 4155.42 hooger dan het in 1938 geraamde nad. saldo van den dienst 1936. Door de overdracht van het electriciteits- bedrijf a. d. Provincie derft de gemeente in 1939 de retributie-uitkeering ad f 15.000. en een winstuitkeering van f 2400.De retributie uitkeering is gedekt door de min der te betalen rente en aflossing van geld- leeningen, die met de opbrengst van het be drijf buitengewoon zijn afgelost.. Resteert dus de derving van de winstuitkeering. Boventallige leerkracht Vervolgens zal de Rijksvergoeding voor het onderwijzend personeel aan de U. L. O. school dalen. Werden in 1938 de jaarwed den van het hoofd en 3 onderwijzers ver goed, in 1939 worden vergoed de jaarwedden van het hoofd en 2 onderwijzers. B. en W. stellen den Raad voor den leerkracht, die boventallig zal worden, voor rekening der gemeente te nemen. Dit beteekent 'n tegen valler van f 3500.Om het onderwijs op peil te houden moet de gemeente zich dus belangrijke offers getroosten, gezien ook het feit dat aan de O. L. school een bovental lig onderwijzer werkzaam is. Tenslotte, kan nog worden vermeld de uit keering die de gemeente moet doen aan het grondbedrijf. Gedurende 5 jaren heeft de gemeente thans aan het grondbedrijf wegens nadeelig taxatieverschil van de gronden jaarlijks uitgekeerd een bedrag van f2043.80. Hiermede zijn de uitkeeringen echter niet ten einde. Kortgeleden zijn de gronden op nieuw getaxeerd. Thans is een nieuw na deelig taxatieverschil ontstaan van f 20544 welk bedrag weer in 5 jaren moet worden gesuppleerd. In de begrooting zijn ook meevallers aan te wijzen, waarvan o.a. kan worden genoemd de lagere raming van rente van geldleenin- SCHOORL De afdeeling Ana Paulowna van den 3 jlodernen Landarbeidersbond, of '9 (zooals de officieele naam luidt) Xederlandschen Bond van Arbeiders 1 in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zui- I ïtlbedrijf), vierde Zaterdagavond in Mal Kossen haar vijf en twintig ja rig bestaan. Openingswoord van een verstan dig voorzitter. [jjf eh twintig jaren zijn niet alleen he nrijk in het leven van den mensch, zei grutter J. Dekker, maar ook in het ver- jigingsleven. Het bestuur meende het feit, J de afd. A. P. 25 jaar bestaat, dan ook ?i ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. ;il het feestelijke van een Fecstvergadering jiter niet te loor gaan, dan moet er niet al lang gesproken worden, vervolgde voor- iler. En een goed voorbeeld gevend, sprak j een heel kort woord van welkom. Ge- hicdenis wilde spr. ook niet geven; alleen merken, dat de tijden voor de arbeiders, 5 in het bijzonder voor de landarbeiders, ïinig rooskleurig zijn. In datgene wat be- sM is, heeft echter de afdeeling'haar aan win den strijd niet geschuwd. Maar er is nog zoo veel werk te doen. Met game b.v. het ageeren voor collectieve ar beidsovereenkomsten en het uiteindelijk doel, het. verwerven van een behoorlijke le rensposities vragen veel strijd en den steun vaaJllen. Help ons bij dien strijd! Feestrede. Duo „Wi-Jo". Na de pauze verzorgde het duo „Wi-Jo" van Stompetoren een programma van „ernst en luim". Het vroolijke had natuur lijk de overhand en dit tweetal, waarmee we persoonlijk voor 't eerst kennis maak ten en waarvan de „Wi-helft" ons vaak sterk aan „Daan" deed denken had met z'n liedjes en praatjes de volle aandacht van het publick. „Jo" zingt ongetwijfeld het best van de twee en de pianist en vio list. begeleidden den zang uitstekend. Al was het een eerste persoonlijke ken nismaking de krant heeft reeds meerdere malen het optreden van het duo verslagen, waarom we het dus hierbij laten. Om ongeveer half een sprak de heer J. Dekker 'n sluitings woord, waarin hij dank bracht, aan allen die meehielpen om den feestavond te doen slagen. LANGENDIJK OPZEGGING COLLECTIEF ARBEIDS CONTRACT. Men deelt ons mee, dat de afdeeling Lan gendijk van Hen C.B. en T.B. besloot, het arbeidscontract met de werknemersorgani saties op te zeggen. Van andere zijde ver namen we, dat binnenkort ook in de afdee- lingen van den N.T.B. besprekingen over dit onderwerp zullen worden gehouden en voorstellen in die richting te wachten zijn. EN VERGADERING VAN RAADSLEDEN? ZUIDSCHARWOUDE. Overgeplaatst. Onze vroegere plaatsgenoote, de telefo niste mej. C. de Boer, thans als zoodanig werkzaam te Alkmaar, wordt met ingang van 1 Jan. a.s. overgeplaatst naar Am sterdam. HOOGWOUD AARTSWOUD. Sint Nicolaas-feest. Vrijdag is door het comité het jaarlijks Sint Nicolaasfeest gehouden voor de kinde ren van de openbare scholen te Aartswoud Hoogwoud. Het avondfeest werd gehouden in café Bakker alhier. Van Veenhuizen, Hoogwoud en de Gouw, werden de kinderen met bus sen aangevoerd en toen de hooge gasten ar riveerden was de zaal bijna gevuld met kin deren, ouders en kindervrienden. De avond werd gevuld met het zingen van aardige liedjes, er werd verteld en natuurlijk ook gctracteerd. Ten slotte werd aan alle kinderen door de Sint een cadeau en een zakje met snoep verstrekt. Half tien verliet de Sint en zijn knecht de zaal en was het feest ten einde. Het comité kan ten zeerste tevreden zijn en verdient, evenals het schoolpersoneel en zijn trouwe helpers een extra woord van hartelij ken dank voor de organisatie van dit mooie Sint Nicolaasfeest. De Rijzende Kerk en het Kerst feest. Door B. en W. van Hoogwoud is aan de leden van de Rijzende Kerk toestemming verleend rond te gaan met een inteekc- ningslijst voor het a.s. Kerstfeest. De kinderen van de Zondagsschool en dit zijn er maar even ruim vijftig, wordt dan weer een prachtig feest gebracht. De Kerstboom heeft voor de kinderen nog altijd zijn bekoring en de leden van de R.K. doen alles wat in hun vermogen ligt om dit feest goed te doen slagen. BERGEN Opbrengst collecte vervolgden geloof en ras. De Zaterdag in deze gemeente gehouden collecte ten bate van vervolgden wegens ge loof en ras, heeft f477.80M opgebracht. V.A.R.A.-ST. NICOLAASFEEST. „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan," juichte de groote schare kinde ren, die zich gistermiddag onder de veili ge hoede van moeder of vader had verza meld in de groote zaal van Nic. Schuyt. Dit feest .waarvoor blijkens de stampvol le zaal. groote belangstelling bestond, was weer georganiseerd door de afd. van de Vara, die evenals Dré in zijn Brabantsche brieven bezield was met de gedachte: Sin terklaas is iets schoons, sjuust in deuze tijen: de mensch en denken weer 'ns 'nen keer niet 't eerst om 'r eigen, maar om d'ren naaste. In afwachting van de komst van den populairen kindervriend en zijn onafschei delijke Piet, zongen de kleintjes hun vele bekende liedjes, telkens heimelijk omkijken de naar de deur. Daar betrad de grijze bis schop de zaal; het rumoer verstomde een oogenblik, de „helden" werden stil, de min der heldhaftige schoven wat dichter naar moeder toe. Gavnv was alle vrees verdwenen Sinterklaas wist z'n vriendjes op hun gemak te zetten. Hij kende wel al hun foutjes en tekortkomingen, maar... elk handje werd gevuld. Het was een gejuich zonder einde toen de Sint tenslotte z'n reis weer vervolgde, een zaal vol gelukkige kinderen en oudere achterlatende, die allen op een tot weer ziens hopen. Wantr Sinterklaas mot blijven bestaan, net als Dré het zegt, veur kinders en groote menschen. De middag werd verder gevuld nnet pop penkast en goochelen, waarmee Lotte en Alex hun auditorium wisten te boeien. SINT PANCRAS Film voorstellingen. Vrijdag werden door de afd. St. Pancras van den Bond van landarbeiders filmvoor stellingen gegeven, 's Middags voor kinderen en 's avonds voor ouderen, beide malen was er een goede belangstelling. De leider van de filmvoorstelling de heer Rietschoten bleek tevens een goed propagan dist te zijn. Na een tweetal leuke filmpjes kregen we het afscheid van Hiemstra en daarna nog een ernstige film. De bijeenkomst werd door den heer de Ruiter gesloten. Tweede blad gen. De conversie in 193S heeft een bate op geleverd van pl.m. f1700.— 'sjaars. De begrooting kon niet sluitend wolf den gemaakt zonder de raming van een bedrag van f 15000.uit buiten gewone middelen. Deze uitkeering is gedekt door de restant opbrengst van het electriciteitsbedrijf. Zooals hier- voren is opgemerkt is een gedeelte van de opbrengst besteed voor bui tengewone aflossing van leeningen. Er resteert nog een bedrag van f 40.000.—. De financieele toestand van de gemeente geeft dus nog geen reden tot optimisme. Wij willen hier nog een tweetal posten noemen die in de laatste jaren de financieele moei lijkheden hebben vergroot, t.w. de jaarlijk- sche uitkeering voor de kanaalwerken ad f7850.en de bijdragen in de exploitatie tekorten van woningbouwvereenigingen ad f 14000.— De schuldenlast van de gemeente zal op 1 Januari 1939 bedragen f240.000.waar in niet zijn begrepen leeningen voor bedrij ven, i.c. grondbedrijf, woningbouw en land- arbeiderswet. SINT NICOLAASPRET. Sint Nicolaas had het gistermiddag In Schagen wel héél druk! De goede bisschop moest op twee plaatsen gelijk zijn, in het Noordhollandsch Koffiehuis en in het Thea ter Royal. De jeugd was 't er niet over eens, wie nu wel de „echte" van de twee was. Wij meenen, dat die bij Schenk een jongere broer was van dien bij Boon, maar zeker weten wij het óók niet. Echter, ze wa ren er. en dat zegt genoeg! Waar Sinter klaas verschijnt, is kindervreugd, volop! De commissie uit de moderne arbeiders beweging had in het Noordhollandsch Kof fiehuis. een alleraardigst feest georganiseerd. Meisjes van den Arbeiders sportbond deden een leuk Tyrolerdansje, er werden erg grappige films vertoond en natuurlijk onop houdelijk ging Pietermanknecht met de pe- peraotenzak de zaal rond. Er waren nogal veel stoute kinderen, vertelde hij. Een oogen blik vreesden we zelfs wethouder Bijlsma in den zak te zien verdwijnen, maar de zwarte „man" liet gelukkig genade voor recht gelden! Tot slot kreeg ieder kind een mooi cadeautje en dankte de hoer Kip als algemeen leider van het feest, ieder die tot het welslagen had meegewerkt. Ook in Theater Royal was het groot feest. Voor één kwartje, zes films, een taai en een nougatblok, wat een wonder, dat de zaal meer dan vol was! En nu vanavond weer strooi-avond We gaan weer zin gen van Sinterklaas kapoentje, net als onze vooroudere driehonderd jaar geleden deden. Maar toen we kunnen dat tot slot van onze St. Nicolaasbeschouwing nog wel even vértellen stond de goede heilige ons nog nader als „hyliek maker", huwelijksmake laar. De ovex-levering wil immers, dat de bisschop drie schoone maagden, die door hun boozen vader verkocht zouden wor den, aan den man hielp, via een zak goud stukken, door het venster geworpen. Daar om baden in de 17e eeuw de trouwlustige meisjes op 5 December; Sint Nicolaas, goed heilig man, Hoort mijn bidden en mijn smeeken, Voor die U in nood aanspreken, U roep ik heel droevig an, Niet om zoete koek of vijgen, Of om kinderpoppengoed. Laat mij maar een vrijer krijgen, Die mijn minnelust voldoet! Andere tijden, andere zeden! Onze hoog geroemde co-educatie heeft geen Sinter klaas als huwelijksmakelaar meer noodig, de jongens en meisjes vinden elkaar van zelf wel, maar toch zoon borstplaat hartje, met suikeren letters: „Ik houd van jou", of „Droom van mij" doet soms won deren. Om van een speculaas-vrijer van een pond of drie nog maar niet te spreken BURGERLIJKE STAND. November. Geboren: Krelisje, dochter van Jacob Hei nis en Anna Raat. Gehuwd: Geene. Overleden: Pieter Keizer, oud 58 jaar echt genoot van Aaltje Koning. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Arie Rustenburg en gezin, van Oudkarspel naar Bovenweg 204; A. J. van Hulsen, van Leeuwarden naar Bovenweg 258; G. P. Groot, van Anna Pau lowna naar Benedenweg 11; H. F. Henning en gezin van Heiloo naar Benedenweg 26 b Vertrokken personen: Neeltje Bruin, van Benedenweg 7 naar Bergen N.H. Vinkebaan 2. Z1JPE Politie. Gevonden te Schagerbrug: een portemon- naie. Kerkelijke verkiezingen. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, in de plaats van den heer K. Schuijt, die niet meer voor een benoeming in aanmerking wenscht, te komen, is verkozen de heer D. Knol te 't Zand. In de vacature-Knol werd tot Notabel verkozen de heer G. Schuijt Kz te St. Maartensbrug., terwijl als Notabel werd herkozen de heer W. Eriks te 't Zand. BA RSTNGERHORN Geslaagd. Onze plaatsgenoote, mej. Janie Bil, slaag de bij het te Amsterdam gehouden examen voor le coupeuse, Mode-academie, systeem „Wohryzek". Mej. Bil was leerlinge bij den opleidings cursus van Mej. M. Keetman te Winkel. W1ER1NGEN Benoeming onderwijzer. De Raad komt hedenmiddag in vergade ring bijeen. Het eenige agendapunt is de benoeming van een onderwijzer aan de 1. school te Den Oever. W1EBINGERMEEU BURGERLIJKE STAND. Van 26 Nov. tot en met 2 Dec. 1938. Geboren: Gajus Hcndricus, zoon van S. L. Mansholt en J. H. Postel. afd. Anna Paulowna, zoo begon de feest- flienaar de heer van der Wielen, is een van i> oudste afdeelingen, die bij den Mo dernen Bond zijn aangesloten. Zij heeft niet alleen gepoogd de belangen van haar eigen Men te behartigen, maar ook de vleugelen rijder uitgeslagen en steun verleend, waar Dj kon. Ondanks meeningsverschillen is er iJiijd een hechte band geweest tusschcn de lf afdeeling en het hoofdbestuur, omdat zij joo actief was. En is niet een van de hoofdbesüiurders, !e heer Jb. v. d. Ham uit deze afdeeling voortgekomen, zit niet de heer Dekker in jen Bondsraad en de heer Schra in het Fe deratiebestuur? Er is inderdaad lang niet bereikt wat men «nschte. Maar hoe zou het gegaan zijn als r geen afdeeling was geweest. De 280 le en en allen die lid dienen te worden moe- in vooruit zien, schouder aan schouder laan en werken om te zorgen, dat de ko- *nde 25 jaar .beter zullen zijn. \'a er op gewezen te hebben, dat we oi»,'gelet, op wat er over de Oostergrcn- zen geschiedt, gelukkig prijzen Nederlan der te zijn, omdat, hier nog de mogelijk heid bestaat gedachten vrij uit te kunnen spreken, merkte spr. op, dat A.P. een van de weinige afdeelingen is. waar een jeugd zroep bestaat. Om gewapend te zijn tegen het dreigende fascisme en voor scholing der jongeren kan het lezen van goede boe ien een groote steun zijn. Namens het hoofdbestuur bood spr. daarom een bedrag van f 20 aan, voor het aanschaffen van boekwerken, die het begin van een eigen bibliotheek kunnen zijn. Meerdere sprekers. De heer D. Dekker sprak voor acht ver enigingen tegelijk, n.1. voor de afdeelingen Tan S.D.A.P., Instituut voor Arbeidersont wikkeling, V.A.R.A., S.D. Vrouwenclub, Jeugdgroep, Sportbond. Bouwvakarbeiders en voor de Federatie N.H. Noorderkwartier. Gezamenlijk boden zij als cadeau aan 'de boeken: Mad. Curie, Het huis dat Hitier bouwde, De geschiedenis van het Ned. Volk van Swierstra, De verzamelde gedich ten van Adama van Scheltema. De laatste "oan in burger. Opleiding tot persoonlij'k- 'eid, Opleiding tot gemeenschapszin en 25 lar Parlementaire Arbeid (nog niet ver evenen). Het was, zei spr. geen onbaat- znchtig cadeau, want men hoopte vrij uit de te vormen bibliotheek te mogen leenen. Onder groote aandacht las de heer Dekker tot slot uit het pas geschonken boek van Adama van Scheltema „De Vlucht" voor. De heer D. Burger, van het Federatiebe stuur, en de afdeelingsafgevaardigden P. Brouwer. Oude Sluis, P. Bakker, Juliana- dorp. Van Wees. Den Helder en K. de Graaf. Wierïngerwaard. roemden de samen werking met dp adeelin? A. P. en boden, raast hun felicitatie bloemen aan. De boer P. Niemveboer v. Wierincerwaard en do heer K. Keuris, als oudgediende in de beweging, spraken een persoonliik woord en de fam. Kossen, evenals de Held. BesJuur- dorsbond, die een hartelijken brief zond, de den hun felicitaties van bloemen vergezeld gaan. De heer J. Dekker dankte allen met een onkel woord en kreeg onder luid annlaus verlof tot uitvoering van het svmpathieke donkbeeld om een der bloemstukken te be zorgen bij den heer B. Looy. den eersten afdeelinesvoorzitter, die om gezondheidsre- j denen niét aanwezig kon zijn. De Jeugdgroep op de planken. De Jeugdgroep voerde hierna een too- fleelstuk in 4 bedrijven op: „De Poort aan den Zandweg." dat ingeleid werd door den Wr Schra. De heer Jb. Roos, die geholpen had aan de tooneelaankleeding, verdiende het hem gemaakte compliment ten volle. Met geringe middelen toch, had hij een aardige omgeving weten te scheppen voor hot gebeuren op het tooneel. Vrij rolvast, speelden deze nieuwste dillettanten op tpb nolgebied vlot het aardige propagandastuk, dat de jongeren opwekten om lid te wor den van de jeugdgroepen van hun vakver enigingen. te genieten van ruimte, licht en vroolijkheid in de jeugdkampen, om daar gesterkt, te worden tot den strijd voor: ge luk, arbeid, welvaart, vrede! We kunnen thans meedeelen, dat bij raadsleden van de Langendijker gemeenten en St. Pancras oirculeert een verzoek aan de gascommissie, om een vergadering van alle raadsleden uit te schrijven, om over den inhoud van de gemeenschapppelijke regeling te beraadslagen NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND Een motie. De Nederlandsche Tuindersbond district Noord Holland heeft Dinsdag j.1., bespre kende den- buitengewoon slechten toestand in den tuinbouw en bloemisterij een motie aangenomen, waarin er bij de Regecring op wordt aangedrongen om aan den onhoudba- ren toestand in den tuinbouw een einde te maken door: a. voor alle tuinbouwproducten, ook voor de bloemisterij producten zoomede voor de diverse geteelde tuinzaden, een prijs te be palen, en de vele misoogsten-in een juistge- stelden productieprijs tc doen opvangen; b. om in den directcn nood te voorzien een sociale steunregeling in te stellen, die het voor zeer velen mogelijk zal maken, om dezen winter in het levensonderhoud van hunne gezinnen te kunnen voorzien. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. Belangrijke voorstellen. De agenda van de buitengewone algemee- ne vergadering, welke de Langendijker Groenten Centrale op 14 December zal houden, vermeldt een tweetal zeer belang rijke onderwerpen. Het eerste voorstel van bet bestuur is, een bespreking te houden over den aan voer van winterkool in de eerste vier maanden van het jaar. waarvoor een uit spraak der ledenvergadering gevraagd wordt. Het tweede bestuursvoorstel houdt in, een voordracht om over te gaan tot het stichten van een los- en laadplaats voor auto's enz. Het be stuur kan daarvoor een terrein krijgen, direct bij de veiling (Bulle- weid) met een weg over het terrein van den heer Vijzelaar en de Dub- bclëbuurt. Deze zaak heeft, aldus de toelichting, reeds lang de aanlacht van het bestuur en ook van de leden. Door het groote toene mende autoverkeer, vooral van goederen vervoer, is er hij de veiling geen voldoen de ruimte of plaats, waar de auto's kun nen laden en lossen, zoodat het thans aan de veiling een onhoudharen toestand is. Het bestuur heeft reeds lang gezocht naar een geschikte plaats om daar afdoen de verbetering in te krijgen. Dat is thans gelukt. Een akker, direct achter de veiling kan voor een billijken prils gekocht wor den en ook het terrein dat noodig is voor den weg daar naar toe, die gaat over het terrein van Viizelaar en de DnJv'Wehuurt. De kosten zullen globaal f 50.000 bedra gen. Het aankoopen van de terreinen moet kosten f 15.500 en het resteerende is noodig voor bet maken van bruggen, weg en ter rein. Het terrein zal dan geschikt zijn voor het laden en lossen van ongeveer 50 auto's De kosten hiervoor zullen gevonden wor den uit het, minimumnriizenfonds, waar voor toestemming is verkregen, zoodat het veilingspercentage niet. verhoogd behoeft te worden. Het beshuir acht aanneming van dit voorstel zeer gcwenscht. Waarvoor een nieuwe sluis? Ongetwijfeld zal dit voorstel worden aan genomen, schrijft men ons nog van andere zijde. Als intusschen het.'autovervoer van groenten begint te dominecren, dan rijst on willekeurig de vraag, waarvoor de nieuwe sluis noodig is voor groote schenen. Onge twijfeld zal bij de discussies in de gemeen teraden over het verzoek, een subsidie voor den bouw der nieuwe sluis te verleenen, dit aanleggen van een zoo eroot parkeerter rein wel een van de argumenten zijn, om er zich niet met enthousiasme voor te ver klaren.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5