il 35 millioen voor Het einde van voor de de commissie niet inmenging noodlijdende gemeenten Ba Een rumoerige zitting Geen wijziging van de Zuiderzeesteunwet Geen verhoogde invoerrechten voor landbouwproducten Post vluchten op Iodiè s DE WERELD i^weitiiq woordei REGEERINO STREEFT NAAR HER STEL DER VOLLEDIGE GEMEENTE LIJKE AUTONOMIE. UITREIKING VAN TIENDUIZENDEN GASMASKERS. DE BURGERWACHT „SPEELT SOLDAATJE"! De Tweede Kamer besloot bij den aan vang harer zitting van gistermiddag tot toelating van den heer mr. K. Bijlsma, be noemd tot lid der Kamer in de vacature van mr. P. J. Oud. De heer Bijlsma legt in handen van den voorzitter de voorgeschreven verklaringen en beloften af en neemt zitting. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken 1939. De heer de Marchant "et d'Ansembourg (N.S.B.) wijst o.m. op het gemis aan be zuiniging op de begróoting van een departe ment, dat bij de gemeenten steeds op bezu-i- nicing aandringt. Spr. betoogt dat de Kieswet het kiesgc- heim niet genoeg waarborgt. Spr. vraagt zich af, of de democratie het in deze wint van de dictatuur. Spr. wil uitbreiding van het kiesrecht lot den lepftiid der meerder jarigheid. Inmiddels verdwijne hoe eer hoe liever het parlement, om plaats te maken voor een corporatieve kamer, hoewel de roode leeuwen al makke lammetjes zijn geworden. Spr. komt er tegen op, dat te Rotterdam de vrij z.-d emoe ra t i sch e beer Oud tot bur gemeester is benoemd; de beeïnselen der vrijz.-democraten pn vrijmetselaren zullen nu in Rotterdam doorwerken. Spr. wil uit oen hezuinigingsoogpunt de burgerwachten onheffen. De bA?r IJsselman (R.K.) zee-t, dat de Overheid t.a.v. de bestrijding der onzede lijkheid een taak beeft. Doch de minister meent dat de hoofdactiviteit moet uit-gaan van de rremeeiifpn, terwijl vele R. Kath, van oordeel zijn dat de staat de spits moet afbijten. De gemiecntiMjke zelfstandigheid worde in eere gehouden. Wat de Zondagsrust be treft. moet er meer nlaatseliike aanpassing r;in bii wetMiike bepalingen. Spr. vraagt zich af .of d" burgerwachten niet herzien m<v»ten worden. Burgerwachten zijn noodie als er iets ha pert met de onenham orde of machtsbe ginselen. De verhoudingen van 1918 en 193S tegenover elkaar stellende, ziet men dat thans vriiwel bet geheel© volk achter het gezag staat. Men bewiist nu aan de groepen der wanorde wel wat veel eer. door de burgerwachten te handhaven. Ten plat.te- ]fl«d* ziin er reeds meestal niet meer dan sch iet vereen iein eren! Tn grootere steden wer pen ze z'Yh vep'crr op militaire bezieheden. Deze ontwikkeling is in striid met het doel der burgerwachten.' ze leidt naar sol daat ie-snel en. in nlaatc van het gemeentelijk gezag te versterken. Hier ware te bezuini gen. De heer v. d. Tempel (S.D.) betwijfelt of de p'annen der regeering. om de financi- eele zelfstandigheid der gemeenten weer meer in te schakelen, voldoende zijn voor dit doel. De heer v. d. Puft (R.K.j constateert, dat het met de lucht hese hdjming droevig is gesteld. Hef schijnt, dat het Rijk er zich niet veel van aantrekt. Luchtbescherming is onmogelijk zonder er geld voor te besteden. Ts dat er niet, de minister zegge het openlijk, die gemeenten weten dan. waaraan zo toe zijn. Nadat de soc.-dem. afgevaardigde de heer ter Laan heeft opgemerkt, dat de Zondag .in ons land geen „d-oode dag" mag wor den en ook dat het aantal arbeidscontrac ten te groot is, keurt de heer Zandt fstaatk. geref.) 's ministers houding t.a.v. Zondags- en Begrafeniswetten ernstig af. Zelfs wo nen leden dezer regeering op Zondag voet balwedstrijden, zegt deze spreker, bij. Spr. wijst op het gevaar der danszalen en bioscopen en wil afschaffing van zomer tijd en stemdwang. Ook deze minister werkt PUBLICATIE TEELTREGELING PLUIMVEE HOUDERIJ 1939. In aansluiting op het persbericht inzake de teeltregeling pluimveehouderij 1939 maakt de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen het volgende be kend. Pluimveehouders, die uitsluitend broeden voor eigen gebruik en die meenen in de bijzondere omstandigheden te verkeeren, in het persbericht bedoeld en daarom verzoe ken tot verhooging der broedvergunning bij deze Centrale willen indienen, moeten dit doen vóór 2-4. December 1938, onder storting van f2.50 op haar postgirorekening no. 99651, welk bedrag bij inwilliging van het verzoek wordt terugbetaald. Van de beslis sing der Centrale staat binnen tien dagen beroep open bij den Minister van Economi sche Zaken. Kuikenbroeders, die kuikens aan anderen afleveren, moeten de lijsten van de binnen gekomen bestellingen uiterlijk 24 December 1938 ter goedkeuring aan de Centrale op zenden, waarna deze de grootte der broed vergunning vaststelt aan de hand van de ge middelde broeduitkomsten van het afgeloo- pen jaar. Indien een afnemer zijn kuikens bij een anderen leverancier wil betrekken dan in 1938, moei hij zulks aan de Centrale opgeven vóór 24 December 1938. onder ver melding van wien hij de kuikens zou willen afnemen. Pluimveehouders, die in de bijzondere gevallen bedoeld in het persbericht, een verzoek zouden willen indienen om een aantal kuikens bij een bepaalden kuiken- broeder te betrekken, moeten dit bij de Cen trale doen vóór 24 December 1938 onder storting van f2.50 op postgirorekening der Centrale, no. 99351. welk bedrag bij inwilli ging van het verzoek wordt teruggestort. 's Gravenhage, 6 Dec. 1938. (Adv.) volgens spr. mee aan de verroonisching van Nederland, gezien de burgemeestersbenoe mingen. Antwoord van den minister. De minister van binnenlandsche zaken, de heer van Boeyen, hield een zeer uitvoe rige rede. Hij verdedigde daarbij het ver bieden door burgemeesters van bijeenkom sten op grond van de art. 219 en 221 der gemeentewet. Het vraagstuk van de Zon dagsrust zal de minister trachten op te lossen door een nieuwe wettelijke regeling. Spr. wil niet laveeren, heeft een eigen overtuiging en zal zich daar naar richten, Aan onze luchtbescherming ontbreekt in derdaad nog veel. Echter zijn voor 900 ge meenten reeds luchtbeschenmingsplannen vastgesteld en de overige burgemeesters zijn aangemaand daar vóór 1 Januari voor te zorgen. In het begin van 1939 zullen 30.000 gas maskers in de le en' 2e klas-gemeenten zijn uitgereikt Dit zal doorgaan tot 55 a 60.000 gasmaskers in die gemeenten. Daarna zul len de derde klasgemeenten aan de beurt zijn. In het jaar 1939 zullen de gemeenten van de eerste en de tweede gevaremklasse van voldoende gasmaskers worden voorzien. Aan de gemeenten der derde klasse zal iets meer financieele ruimte worden gegeven, zoodat de inspectie, die in 1939 in alle ge meenten zal plaats hebben, zal doen blij ken dat ons land op het gebied der lucht bescherming aan de spits zal staan van de organisatie in menig ons omringend land. Voorts deelde de minister mede, dat het in de bedoeling der regee ring ligt dit jaar f 35 millioen te be steden voor hulp aan de noodlijden de gemeenten. De regeering streeft er naar, aan de gemeenten zoo spoe dig mogelijk haar volledige autono mie terug te geven. Hedenavond begint de Kamer met Econo mische Zaken. Eerste Kamer Voorzitter is den heer Van Ves- sem te vlug af. Gisteren heeft de Eerste Kamer in haar avondvergadering een aantal wetsontwer pen goedgekeurd, waarbij de heer Van Ves- sem (N.S.B.) herhaaldelijk om hoofdelijke stemming verzocht. De voorzitter was den nationaal-socialistischen afgevaardigde ech ter steeds te vlug af en hamerde de stuk ken er door. Ook beklimt de heer van Vessem een keer het spreekgestoelte, terwijl hem het woord niet verleend was en moest tot groote vroo- lijkheid van de Kamer den katheder on- vèrrichterzake verlaten. Meermalen vraagt de fascistische woord voerder den voorzitter den luidspreker aan te zetten en als aan zijn verzoek niet vol daan wordt, roept hij uit; „Belachelijk! Zéér belachelijk". Onder al deze interrupties door neemt de Kamer met algemeene stemmen, behalve die der N.S.B., aan het ontwerp aanvulling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoon- wet. 1904, zooals deze laatstelijk is aange vuld en gewijzigd bij de wet van 12 Mei 1928, met 24 tegen 19 stemmen. Het ontwerp goedkeuring van den onder- handschen verkoop van de voormalige qua rantaineplaats en marine-inrichting op het eiland Tiengemeten aan de N. V. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goe deren, eiland de Tiengemeten", gevestigd te 's Gravenhage. Voorts wordt o.m. een wijziging van de Tabakswet goedgekeurd. Aan het- einde der zitting drukken vele leden den voorzitter de hand. NOG ZOOVEEL GELD NOODIG ALS REEDS IS UITGEGEVEN. GESTELDE NORMEN REDELIJK GEACHT Het is nog niet te bepalen welke uit gaven nog noodig zullen zijn, voor de geleidelijke liquidatie der steunver- leening aan hen die ouder zijn dan 45 jaar, zegt de minister van Water staat in de memorie van antwoord betreffende de begrooting van het Zuiderzee fonds. Naar het zich laat aanzien en zeer globaal geraamd, zal nog wel ongeveer een gelijk be drag, als tot nog toe werd uitgegeven, noo dig zijn. Gemeentebesturen moeten welwil lend zijn! Wat betreft de houding der gemeentebe sturen, kan de minister verklaren, dat deze in het algemeen er voor zorgen, clat aan de genen, die een aanvrage om tegemoetkoming wenschen in te dienen, steeds welwillend voorlichting wordt gegeven hij de beantwoor ding van de vele vragen, welke ter beoor deeling van hunne aanvragen moeten wor den gesteld. Ten aanzien van een soms vermeende on billijkheid voor de tegemoetkoming wegens waardevermindering, zegt de minister, dat de wetgever niet bedoelt een volledige ver goeding der waardevermindering, maar een jaarlijksche tegemoetkoming wegens die waardevermindering. Wetswijziging acht de minister overbodig; op enkele onderdeden zullen verbeteringen worden toegepast. De breede samenstelling van den Zuiderzeeraad en de volle bereid heid van den minister zelf mede te werken, vindt hij voldoende waarborg op te leveren voor een redelijke behartiging van de belan gen der betrokken Zuiderzeebevolking. Zooals bekend acht de minister primair het verleencn van hulp bij het zich verschaf fen van een werkkring, als: 1 .Hulp. bij opleiding. Hulp bij het/ zich verschaffen van een werkkring in den meest ruimen zin. 3. Het verleenen van crediet voor de ver plaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel de oprichting van een nieuw bedrijf. 4. Het verleenen van voorkeur tot het koste loos verkrijgen van een vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afge sloten Zuiderzee. In den loop cler jaren is hiervan een ruim gebruik gemaakt. De minister is van oordeel, dat in de tot nog toe gevolgde toepassing van dit steun- middel geen wijziging behoeft te worden ge bracht. Uitvoerig zet de minister uiteen hoe de Zuiderzeesteunwet in de praktijk werkt en komt tenslotte tot de conclusie dat voor al le betrokkenen, ook voor de voornaamste groep, die der IJsselmeervisschers, de ge stelde normen redelijk zijn. Reeds genoeg beschermende maatregelen. PRINCIPIEELE WIJZIGING ONZER HANDELSPOLITIEK, ECHTER NIET OVER DE GEHEELE LIJN. Aan het slot van de M. v. A. inzake het wetsontwerp tot wijziging van de tariefmachtigingswet 1934 wordt gezegd, dat het niet in het voorne men der regeering ligt ten aanzien van landbouwproducten voorstellen tot verhooging van invoerrechten te doen, omdat als gevolg van diverse maatregelen de landbouwproducten, reeds beschermd worden door hef fingen, die een invoerrecht van 20 pCt. verre overschrijden. De regeering bepleit voorts bij de Eerste Kamer krachtig het aannemen van het wets voorstel, omdat, door te lang wachten de beoogde bescherming vogr geruime» tijd il lusoir wordt en de marktverhoudingen hier te lande voor de door een verhoogd recht te treffen producten ook voor geruimen tijd geheel worden verstoord. Regeering moet uitgebreide vol machten hebben. De vraag, welke in verhand met een te groote bevoegdheid der regeering naar vo ren is gebracht, meent de regeering aldus te kunnen formuleeren: is het voor de re geering om technische reden noodzakelijk over een bevoegdheid te beschikken tot het onmiddellijk in werking stellen van bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte voor stellen, tot herziening van het tarief van invoerrechten, welke voorstellen niet min der dan een principieele wijziging in onze handelspolitiek beteekenen. Vroeger bestond er niet de noodzaak zoo als thans, om de voorgenomen verhooging van invoerrecht tèn spoedigste effect te doen hebben Het ging toen, terwijl de nood minder hoog was, enkel om stijving van de schatkist, thans om dringende bescher ming van de industrie ter vermindering van werkloosheid. Speciaal zijn maatregelen noodig tegen den z.g. voorinvoer, het nog juist voor het. van kracht worden der wetsbepalingen in- sl&an van goederen. Aangaande de strekking van de ontworpen regeling zegt. de regeering nog, dat aan de indiening van het ontwerp van wet inder daad de overweging ten grondslag ligt, dat een ombuiging van de in ons land tot dus verre gevolgde handelspolitiek onder de huidige omstandigheden geen uitstel mag vinden en met enkele incidenteele bescher mende maatregelen niet meer kan worden volstaan. Er is dus .wel sprake van een principieele wijziging in de handelspolitiek, doch niet van een wijziging over de gehccle lijn. Vervolgens merkt de regeering op, dat zij niet de meening deelt, dat het thans niet het geschikte oogenblik zou zijn om prin cipieele besprekingen over de handelspo litiek te houden, als gevolg van de abnor male verhoudingen. Het is helaas een onmiskenbaar feit, dat de verhoudingen op het terrein van het in ternationale goederenverkeer zich sinds ja ren in een hoogst ongewenschte richting ontwikkelen. Een principieele discussie over de houding, welke de overheid te de zen aanzien moet innemen, acht zij dan ook niet slechts mogelijk, doch volstrekt noodzakelijk. HEMMINGS DEMARCHE TE BURGOS MISLUKT. MAAR CHAMBERLAIN EN HALIFAX ZOUDEN REEDS WEER NIEUWE PLANNEN HEBBEN. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, Dec. 1938. De commissie voor de niet-inmei> ging staat, voor een crisis. De Bel gische minister-president Spaak heeft in het parlement het uittreden van België uit de commisise en de zending van een agent naar Bur gos aangekondigd. Zweden heeft de hoofdcommissie verlaten en de voorzitter van het bureau voor de niet-inmenging, onze landgenoot Van Duim, heeft zijn functie neer gelegd. Dit alles, beteekent nog geen ernstige bedreiging voor de niet-in- mengingscommissie, maar de gelijk tijdige stap van de drie staten wordt hier toch als een syptoom voor de stemming onder de kleine mogendheden beschouwd. De commissie voor de niet-inmenging leidt op het oogenblik een droevig bestaan. Sinds vele maanden hebben geen zittingen plaatsgevonden. Terwijl nog in het, vorige jaar de internationale openbaarhefc den feilen strijd van de ambassadeurs in de commissie met de grootste spanning volgde, heerscht thans de stilte van een algemeene onverschilligheid. Eenige weken geleden nu had het presi dium van de commissie een levensteeken van zich gegeven. Het presidium, dat uit den voorzitter, lord Plymouth, en uit de vertegenwoordigers der groote en eenige kleine mogendheden is samengesteld, be sloot den secretaris van de commissie, den Engelschman Hemming, naar Barcelona en Burgos te zenden. De reis, waarvan Londen veel verwachtte, werd met de strengste discretie omgeven. Men hoopte in Londen- sche regeeringskringen, dat het Hemming in Burgos zou gelukken generaal Franco tot een wijziging van zijn standpunt te bewe gen. Hemming heeft geen succes. Sinds de commissie het Britsche voorstel aangenomen had, dat in een terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers en wan neer aan deze voorwaarde zou zijn voldaan de toekenning van rechten van oorlog voerende aan beide partijen en de daaruit resulteerende vèrstrekende blokkaderechten voorzag, was de nimmer al te zeewaardige commissie voor de niet-inmenging aan den grond geraakt. Generaal Franco heeft in zijn nota wel is waar het vrijwilligersplan in principe aanvaard, maar de uitvoering van het plan van een voorafgaande toeken ning van rechten van oorlogvoerende af hankelijk gemaakt. Engeland en Frankrijk wijzen het af, generaal Franco de blokkade- rechten toe te kennen voor de uitvoering van het vrijwilligersplan. Secretaris-gene raal Hemming moest nu trachten, in Bur gos minstens tot een compromis te gera ken, om dan gedragen door nieuwe hoop naar Barcelona te kunnen ijlen en de repu blikeinen voor dit compromis te winnen. Hemming keerde echter eenige dagen ge leden met leege handen in Londen terug. Wel is waar wordt deze mislukking in Londcnsche regeeringskringen streng ge heim gehouden, terwijl men tevens weigert eenige verklaring over Hemmings onder handelingen in Burgos te geven. In goed ingelichte kringen werd echter onmiddellijk na zijn terugkeer bekend, dat Hemming geen enkel resultaat zou hebben bereikt. De commissie voor de niet-inmenging bevindt zich nu daar, waar zij reeds vele maanden geleden vastgeloopen was en niemand ziet een mogelijkheid, het schip weer' vlot te krijgen. Nieuwe plannen van Chamber- lain en Halifax? Minister-president Chamberlain zal nu het Spaansche vraagstuk midden Januari in Rome ter sprake brengen. Daar het Sjanje is, dat in de eerste plaats een verbetering der Fransch-Italiaansche betrekkingen in den weg staat, moet volgens de opvatting van Londen in het Spaansche probleem zoo spoedig mogelijk een oplossing worden ge vonden. In diplomatieke kringen bestaat de in druk, dat minister-president Cham berlain en zijn minister van buiten landsche zaken, lord Halifax, een plan uitgewerkt hebben, dat een uitweg uit de tegenwoordige situa tie bieden zal. Men is hier van mee ning, dat Chamberlain en Halifax de reis naar Rome niet zouden ma ken, wanneer zij niet de bepaalde verwachting hebben, in onderhande lingen met Mussolini een oplossing van het Spaansche vraagstuk te vin den. Dat deze oplossing echter huiten de com missie voor de niet-inmenging om gevon den zal worden, staat wel vast. De com missie wordt hier ongetwijfeld niet, meer als het geschikte orgaan beschouwd, om zoo belangrijke internationale vraagstukken als het Spaansche probleem op te lossen. Aldus zal vermoedelijk de commissie voor de niet-inmenging langzamerhand uit el kaar vallen. ^3 Oehoe Vertrek van Rang. 6 Dec. Isingap. 6 Dtc (heenreis) Valk I I f terugreis) |Athene 6 Dec. |.Vdam D* ?hUeen"£!riBasra 6 |,odh"- D* (terugreis) lJodhD' 6 Dec' j0aKd' 6 SïSSs) jA'dam 6 Dec. Napels 8 D* |Band.6Dec. |Meda„8 D(6 Hongarije: militaire staat. In Hongarijet waarschijnlijk voortaan een 12-jafy jongen reeds militaire vooropleiding vangen. Op 18-jarigen leeftijd volgt 3 jaar werkelijken dienst, op 42-jarig leeftijd, soms op 60-jarigen leeftijd i men eerst werkelijk militair af zijn. Ernstig mijnongeluk in Australië Bij mijnramp te Sydney in Australië m dertig mijnwerkers omgekomen. Twin- tig werden gewond. Een bank ontjoodscht. De bekende Duitschi Joodsche bankiersfirma Mendelssohn is door de staat „geariseerd". Het arische personeel van 100 man zal worden over genomen. In den Nijl verdronken. In of© nabijheij van Kairo is een boot op den Nijl omg. slagen. Van de 20 opvarenden zijn verdronken. Arme kinderen! Te Metz zijn 300 Joodscl* weeskinderen uit Duitschland en Oosten rijk aangekomen. Hun ouders zijn J naar men zegt tijdens de jongste ver volging, gestorven. Van deze kinderenI zijn 200 ondergebracht bij families in Lo- tharingen. De anderen gaan via Paris naar Engeland. Groote schade door droogte. In Argentinijl ondervinden talrijke streekgebieden groo te schade door aanhoudende droogte. Hulpmaatregelen zijn zoo goed als on mogelijk door de groote uitgestrektheid der getroffen gebieden, waar de kunst matige bevloeiing slechts weinig te betee kenen heeft. Ernstige schade aan Grieksch kanaal. De verbinding ter zee met West-Griekenland en het westelijk deel der Middellandse!)» zee wordt ernstig belemmerd doordat het kanaal van Corinthe in verband mi: de door de grondverschuivingen aanga- richte schade is gesloten. Deze grondver schuivingen zijn een gevolg van den on gekend hevigen regenval in het betref fende gebied. Cochet wordt trainer. Henri Cochet, de oei in on-s liand bekende Fransche tennis» speler, deelt mede, dat hij het wedstrijd spelen er voorloopig aan wil geven, om meer aandacht te kunnen besteden aan het trainen van jonge Fransche spelers. Cochet hoopt nog eens belast te worden met de training van het Fransche Davis- Cup-team. Hitlersnorren verboden. Te Ontario in Am» rika is eenstemmig een besluit aangeno men, waarbij het, op straffe van opslui- ting, verboden is zich op straat te ver- toonen met een snor, welke gelijkenis vertoond met die van Hitier. Aanslag op Prins Paul van Joegoslavië? In verband met zekere geruchten, als zouden Kroatische terroristen van New York naar Londen gegaan zijn, om een aanslag te plegen op prins Paul van Joegoslavië, doelen de hooge politie-autorite'iten mede, dat. hun van dergelijke pogingen niets bekend is. Geen minerale olie voor stookdoeleindea, Waar steenkool kan worden gebruikt zal het in Duitschland verboden zijn mineral» oliën voor stookdoeleinden te benutten. Handelsverkeer Rusland—Amerika. De ban* delsomzet tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten is in de laatste vijl jaar aanzienlijk gestegen. De Sovjet-Rus sische uitvoer naar Amerika bedroeg in 1937 30 700.000 dollar tegen 17.735.511 in 1935. De Amerikaansche uitvoer naar Sovjet-Rusland bedroeg in 1937 42.900.000 tegen 24.742.853 in 1935. Vrouw terechtgesteld. Martha Ma rek', dia door het Assizenhof te Weenen ter dood veroordeeld was wegens het vermoorden van zeven personen, o.w. haar echtgenoot en haar kind van zes maanden, met het doel in het bezit te komen der verzeke ringssom, is gisterochtend te Weenen te rechtgesteld. Tunnel onder Straat van Korea. Het Japan* sche ministerie van .de spoorwegen over weegt een tunnel te bouwen van Shimo- neseki naar Foesjin op Korea, onder de Straat van Korea. De lengte van deze ttin- nel zal 120 kilometer bedragen en de kos ten worden op 1000 tot 1500 millioen yen geraamd. Zwarte dag voor Duitsche Joden. Met ingang van heden moeten de aan Joden toebehoo- rende auto's ten getale van ongeveer 2.000 op een totaal van 114.000, uit het verkeer verdwijnen. Sinds twee maanden hadden de Joden toebehoorendo auto's speciale nummers hoven de 35(h000. Het zal dus niet moeilijk ziin hen te herkennen. Met ingang van heden kunnen de Joden ook geen bioscopen en schouwburgen meer be zoeken of bepaalde wijken betreden. Rankconti van Poolsche Joden vrijqeneven. Tengevolge van de stappen, welke de Pool sche autoriteiten hebben gedaan bij de regeering van Danzig zijn de hankconti van Joden van Poolsche nationaliteit, wel ke onlangs geblokkeerd waren, weer vrij gegeven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2