Dc Landbouwschool komt aan de Dorpen „MIJNHARMJES IIJUITENLANDSCH. I» 1 VERZICHT Woensdag 7 December 1938 Tweede blad RIJKS LANDBOUWWINTERSCMOOL DE ZAAK MET WERKFONDS EN DEPAR TEMENT IN KANNEN EN KRUIKEN. De Ned. Herv. gemeente wil de oude school overnemen Een nieuw tehuis voor ouden van dagen? -Naar wij vernemen is onze burgemees Ier .voornemens de gemeenteraad tegen a.s. Vrij- in spoedzitting bijeen te roepen ter be handeling van eenige zeer belangrijke voor stellen, en wel: le. te besluiten tot stichting van een ge bouw voor de huisvesting van de Rijks- landbouwwinterschool op een terrein aan de Dorpen, tegenover de Schager Houthandel, tusschen de perceelen Keu ris en Stammes; 2e. tot aankoop van de Provincie Noordhol land van een terrein aan de Dorpen, ter grootte van plan. 2750 M2. voor den prijs van 12.25 per M2. k tot onderhandsche verkoop van een ge bouw met terrein aan de Landbouw- straat aan de Ned. Hervormde Kerk al hier voor den prijs van f 10.000. ie. tot aanvaarding van een voorschot nit het Werkfonds tot een maximum-be drag van 155000.voor de uitvoering van het Werkfondsplan no. 1770; 5e. Burgemeester en Wethouders te mach tigen verder alle maatregelen te nemen voor de uitvoering van het bouwplan. Blijkbaar is dus thans de goedkeuring van het departement afgekomen op de onderdee- len der finantieele regeling. In de laatstge houden raadsvergadering deelde de voorzit ter reeds mede, dat dit eiken dag verwacht kon worden. In de toelichting schrijven B. en W.o.a.: In principe heeft Uw College zich inder tijd uitgesproken voor het stichten van een nieuw gebouw en goedgevonden ons voor nemen om hieromtrent de noodige voorbe reidingen te treffen. In de eerste plaats hebben wij ons toen in ierbinding gesteld met den Inspecteur van den landbouw en het Landbouwonderwijs om de zekerheid te verkrijgen dat een nieuw gebouw door het Rijk wordt aanvaard. De desbetreffende toezegging van Zijne Excel lentie den Minister van Economische Zaken van 31 Maart 193S wordt bij dc stukken overgelegd. Hieruit blijkt voldoende dat door den Minister ook zeer veel prijs wordt ge steld op een nieuw gebouw. Na deze toezeg ging werden de plannen voor den bouw op gemaakt. Het door den gemeente-architect ontworpen gebouw dat door den genoemden Inspecteur is goedgekeurd, zal bevatten 4 leslokalen, welke plaats bieden aan 96 leer lingen, een demonstratielokaal, een labora torium, een leermiddelenlokaal, een donke re kamer, een kamer voor den Directeur, een voor de leeraren (tevens bibliotheek) een vertrek voor den conciërge en verder bergruimten. De totale kosten van den bouw jorider grondaankoop zijn geraamd op oS700.De plaats waar de oude school is gevestigd is voor het stichten van het ont- vvorpen gebouw ten cenenmalc onvoldoende. Wij hebben voor het vestigen van het ge- houw ons oog laten vallen op het terrein aan de Woonstraat aan de Dorpen, toebe- hoorend aan de provincie Noordholland. Dit terrein lijkt ons voor het doel bijzonder geschikt. Dit terrein te'r grootte van pl.m. 2<50 M2 zal eventueel van de provincie kun nen worden aangekocht voor den prijs van I 2.25 per M2. De totale kosten van den grond met inbegrip van de transportkosten ra men wij op f 6300.De totale kos ten van bouw en grondaankoop kunnen dus worden geraamd op f 58700.— plus f 6300 is f 65000. Om het plan in zijn geheel te bezien ^'erd door ons overwogen welke bestem ming aan het oude gebouw na bet tot standkomen van een nieuw gebouw moest worden gegeven. De beste oplossing lijkt ons het gebouw met terrein van de hand te doen. Het was ons bekend dat de Kcrke- raad van de Ncd. Hervormde gemeente voor het terrein zeer veel interesse heeft, in verband met de voorgenomen uitbreiding van „Avondrust". Onze onderhandelingen met den kerkeraad hebben tot resultaat ge had dat voor het gebouw met terrein een bod werd gedaan van f 10.000.Dit bod lijkt ons zeer aannemelijk en het is te ver wachten dat bij pu blieken verkoop niet meer zal kunnen worden bedongen. Hierbij moet verder niet uit het oog worden verlo ren dat bij de uitbreiding van „Avondrust" een belangrijke werkverruiming ontstaat., terwijl ook een nieuw te slichten tehuis als zoodanig voor de gemeente van groot belang is. Na aftrek van de opbrengst van het oude gebouw zullen de kosten dus nog f 55000. bedragen. Onze pogingen om voor deze kosten een voorschot uit het werkfonds te verkrijgen, zijn met succes bekroond. Het fonds zal het gevraagde voorschot verst rek ken onder voorwaarden die hiérbij worden overgelegd bij den brief van den Minister van Financiën van 28 Nov. 1938. De rente van het voorsbhot bedraagt 2Vz net. 's jaars, terwijl aflossing moet. geschieden in 40 jaren bij wijze van annuïteit. Dc an nuïteit van 'n dergelijk voorschot bedraagt f 2189.—. Deze toezegging van het werkfonds' is voor dc gemeente van groot, belang, gezien het feit dat de rente van 40 jaar lccnin- gen thans pl.m. 3hi% bedraagt. Zooals U uit de stukken zal blijken moet, met het oog op de werkverruiming, met de uitvoering van het werk ten spoedigste worden aangev angen Tot zoover het college. Wij hopen en vertrouwen, dat de Raad met algemeene stemmen deze zeer belang rijke voorstellen zal aanvaarden. Het zou in de bedoeling van de Ned. Herv. gemeente liggen een ziekenzaal aan te bou wen en later het tehuis nog uit te breiden rruet een ziekeninrichting. Een en ander kan de bloei van Schagcn als centrumgemeente onge l wij fel d verhoogen Na een lange periode van rust, een rust DEN HELDER waarin de belangen van onze gemeente te genover de buitengemeenten en tevens de belangen der buitengemeenten tegenover Schagcn verwaarloosd zijn, thans eindelijk een groote stap in de goede richting! Im mers deze voorstellen bewijzen dat het nieu we college een open oog heeft voor de noo- den van Schagen en... zijn omgeving. Moge deze eerste stap door vele andere gevolgd worden. Het stichten van centra le diensten is niet alleen een belang voor Schagcn maar ook voor de buitengemeenten ZAKENNIEUWS. Het is natuurlijk steeds een genoegen in den welvoorzienen slagerswinkel van den heer Ruijter in de Molenstraat te koopen, maar thans is daar iets te bewonderen, dat het koopen nog prettiger maakt. Een fraaie nieuwe Van Berkei's weegschaal is het, wel ke verdiende aandacht trekt. Het is een lust te zien hoe nauwkeurig dit wonderwerk van techniek zijn wccgplicht doet. Duidelijk zicht baar voor de clientèle opgeseld, beweegt dc wijzer zich langs de cijferschaal van 1 gram tot .10 kilo en gaarne demonstreert de trot- sche eigenaar de uitmuntende kwaliteit van zijn nieuwe bezit. Men ga eens kijken! Er is nog maar één dergelijke schaal in geheel Westfriesland. VOOR DE VIERDE MAAL DE REVUE: „DAT MOET JE MEEMAKEN!" Het enorme succes en de geweldige toeloop hebben het Bestuur der R.Y.S. doen beslui-, ten 0111 op Zondag 25 Dec. a.s., len Kerstdag, Jan Buisman's revue nogmaals op te voe ren. Dit is echter de onherroepelijk laatste opvoering. Wij twijfelen dan ook niet of de belangstelling zal wederom zeer groot zijn, temeer omdat deze dag zich bij uitstek leent tot 'n reprise. Wij denken b.v. aan vorig jaar toen nog vele bezoekers teleurgesteld moesten worden. Wij kunnen u dan ook aam-aden zich voor dezen avond tijdig een plaats te verzekeren, want inderdaad: „Dat moet je meemaken". Deze revue staat in liet middelpunt der belangstelling en terecht! STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 3 December stonden 57 werk- loozen ingeschreven, waarvan 23 in de stein- regeling, 16 in de centrale werkverschaffing en 9 in de gemeentelijke werkverschaffing (baggerregeling)2 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 7 werkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 3 December stonden 65 perso nen als werkzoekenden ingeschreven: waar van: 17 grondwerkers, 4 timmerlieden, 3 met selaars, 2 opperlieden, 3 schilders, 5 arbei ders-chauffeur, 1 lijnwerker, 22 landarbei ders, 6 losse arbeiders, 1 dienstbode en 1 stof feerder. Op 4 December 1937 stonden 115 personen ingeschreven. Hiervan werkten in werkver schaffing: Waard- en Groetpolder 5, Schager Kogge 11 en in de Baggerregeling 20 arbei ders, terwijl 32 in den steun waren. VERGUNNING LICHTBAK. Aan de Ned. Emaillefabriek „Langcat" N.V. te Bussum is door B. en W. vergunning verleend tot het aanbrengen van een licht bak aan bet perceel van den heer M. Geel aan deii Stationsweg. VERGUNNING HINDERWET. Aan de N.V. Bataafsche Import Maatschap pij te 's-Gravenliage is ingevolge de Hinder wet vergunning verleend om voor het per ceel van den lieer G. Krouwel aan de Loet de bestaande handpomp te vervangen door een electrisch gedreven pomp. KERSTGAVE. Aan ondersteunde werkloozen zal dit jaar boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave worden toegekend van 25 van het bedrag, dat betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 December a.s. aan uit- kecring ontvangen. Aan degenen die uitkeering uit hun werk- loozenkas genieten, kan deze uitkeering eventueel ook worden toegekend. VARA-AVOND: DE RAMBLERS MET ALBERT DE BOOY IN THEATER ROYAL. Voor den echten jazzliefhebber was er gis teravond niet zoo bijster veel te genieten, het was meestentijds show, welke af en toe bedenkelijke kitschallures aannam en maar zelden verlieten de Ramblers de plat getreden paden der swingende rythmesec- tie. Wij kunnen overigens de Ramblers zelf hierover moeilijk een verwijt maken. Na tuurlijk moeten zij bij een zaaloptrcden zéér veel concessies doen aan den smaak van het publiek en de boys zullen zelf ook lie ver bijvoorbeeld een behoorlijk „stomp' nummer geven, (vertaald uit bet jazzbar- goensch wil dit zeggen een nummer, waarbij alle musici om beurten solist zij-fidan een hen weinig liggende piassenrol te moeten spelen. Het was nu geen vlecsch en liet was geen visch. Telkens als men dacht: nu komt het, 11a een maat of wat magistraal trom petspel van George van Hel voort, of een feilloos trombonclrekje van Mareel Dielc- mans om maar wat te noemen, kwam „het" niet; Er lag over dit hccle optreden iets lams, bet ergste wat er bestaat, de routine vervlakking deed zich te veel kennen, het heilige enthousiasme ontbrak. En toch welk een duivelskunstenaars zijn deze tien muzikanten stuk voor stuk Hoe phenomcnaal een slagwerker als Kees Kranenburg, hoe grandioos zijn de s^xo's,. hqe .uitnemend de stringbas en het pianistisch clement bij voorbeeld! Maar wij herhalen^ de Ram blers moeten blijven schitteren in de klas se waar zij hooren: de superieure afdecling der dansbands en hun muzikaal kunnen niet te grabbel gooien door het terrein van bet variété te betreden, dat niet het hunne is. Verder was er nog iets vervelends op het toonecl: Albert dc Boov, wiens weeë grap pigheid helaas de zwakte van een totaal ver z.ongcn, oorspronkelijk mooie stem niet ge heel meer verbergen kan. Albert de Booy zouden wij nog kunnen waardccrcn, als „appclcpappie" de Booy niet geregeld om den boek kwam gluren... Het niet overtalrijke publiek, dat en dat is maar goed ook niet zoo'n critische bril behoeft op te zetten was voor zijn radio lievelingen zeer gul met applaus en over bet algemeen gclooven wij wel, dat er ge noten is. Het. leuren met foto's door de bandleden deed wat armoedig aan. Een propagandistisch woord werd gesproken door den bekenden Vara- man den heer F. A. Hof. Op zijn gewone vlot te wijze schetste hij de macht van de radio, 1 „Mijnhardlje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct het misbruik in sommige landen en gaf de noodzaak aan, de arbeidersbeweging te ver sterken, opdat ook de radioinvloed meer ten goede zou komen aan het democratisch so cialisme. Bij een uitweiding over den poli- tieken toestand in Europa, deed de heer Hof het niet onorigineele voorstel, dat dc Neder- landsche regecring 10.000 Duitsche Joden zou importeeren en '10.000 Nederlandsche N.S.B.- ers exporteeren, om in het land zelve de ze genrijke regeering van den heer Hitier van nabij te kunnen gadeslaan! Verder waren er op dezen avond, zooals de voorzitter de heer Van der Ben in zijn openingswoord mededeelde, nog eenige at tracties in den vorm van gratis taart verlo tingen en er werd den Ramblers als na-Sinter klaasje bij monde van mej. Krul dikke taai taaipoppen aangeboden. Tot slot een geanimeerd bal, in gezellige sfeer, onder leiding van den heer J. Kos en de zijnen. W1NKÊL Uitslag laisterwedstxi|«L De prijzen van- den luisterwedstrijd, be schikbaar gesteld door de radio centrale van den heer K. Leguit alhier zijn gewonnen door: le prijs C. Amels, een luidspreker, 2e prijs F'. Zwagerman, een luidspreker, 3de prijs K. Groes, een regelaar. De wedstrijd bestond uit het in juiste volgorde vermelden der namen van vier beeren, die tijdens het wckelijksche gramo- foonplaten uurtje hebben omgeroepen, ter wijl bovendien een slagzin moest worden in gezonden. Politie Gevonden een portemonnaie met inhoud. Verloren een regenkap. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. Arbeidsbemiddeling Bij bet plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling staan heden 50 werkzoekenden ingeschreven: t.w. 33. landarbeiders, 7 grond werkers, 6 timmerlieden, 1 smid, 1 chauf feur, 1 machinist en 1 tuinier. WIEB1NGEN FILMVOORSTELLING voor de Joodsche vluchtelingen. Donderdagavond a.s. 8 uur wordt in Cine ma „De Haan" het grootsche filmwerk „Ik ben een Vluchteling" met Paul Mimi ver toond. De opbrengst van deze voorstelling komt geheel ten bate van de Joodsche vluchtelingen. ITALIë VERLANGT DEELEN VAN FRANKRIJK. WELKE BELOF TEN HEEFT DUITSCHLAND TE WEENEN AAN CIANO GEDAAN OM ZIJN WIL TEN AANZIEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE TE KUN NEN DOORZETTEN? CHAOS IN EUROPA. De manifestaties naar aanleiding van de rede van Ciano, de vorige weck in de Ita- liaansche kamer gehouden, blijven de in ternationale Europeesche politiek bchcor- schcn. Wellicht zou het woord „vergifti gen" beter op zijn plaats zijn. Met eenige verwondering vraagt men zich af, lioc bet mogelijk is. dat de Italiaansche regecring iets dergelijks heeft aangedurfd. Ze moet zich bij een en ander wel zeker achten van hulp van buiten, waarvoor dan alleen Duitschlanid in aanmerking kan komen. En dan mag men zich afvragen, of men hier niet staat voor de oplossing van bet tot dusverre nog altijd onverklaarbaar ge bleven feit., dat Italië in bet geschil tus schen Hongarije en Polen eenerzijds, Duitschland. anderzijds, dc zijde koos van Hitier. Italië nam daarmee een houding in, welke iedereen verwonderde. Want de resultaten der te Wcenen gehouden con ferentie waren duidelijk in strijd met het Italiaansche belang. Daar moet iets tegen over hebben gestaan, wat belangrijk genoeg was, om er aan mede te werken, het stand punt van Hitier ten aanzien van Tsjecho- Slowakije te laten zegevieren. Het lijkt niet ongerijmd, te veronderstel; len, dat de Duitsche beloften in verband hebben gestaan met de beweging, die thans in Rome is ontketend en die gericht schijnt te zijn op de aanhechting van ver schillende aa.n Frankrijk behoorende ge bieden bij Italië, waarbij we dan kunnen denken aan Tunis, Corsica, Savoyc en niet te vergeten Djibouti, de Fransche haven in Oost-Afrika, die als het ware de natuurlij ke uitvoerhaven is van het thans Italiaan sche Abessvnië. Mochten deze gedachten ook maar bij be nadering waar zijn, dan wordt het vooze en het leugenachtige der moderne politiek er op schrille wijze door in het licht ge steld. Want ongeveer juist op het oogenblik, waarop Italië de aanval opent, komt de heer von Ribbentrop naar Parijs om daar de laatste band te helpen leggen aan bet Franseh-Düitsche „nooit-meer-oorlog"-pact. Waarlijk, wanneer de tegenwoordige bond genootschappen inderdaad mochten be rusten op grondslagen, die niet hechter zijn dan uit het bovenstaande zou kunnen blijken, dan zou het beter zijn, deze maar geheel achterwege te laten. Want degenen, die ze afsluiten weten met volstrekte ze kerheid, dat ze in werkelijkheid geheel waardeloos zijn. Bij dat alles schijnt ook Mussolini voor nemens te zijn een va-banque-politiek te voeren, die op niets anders kan uitloopen dan op oorlog. De reactie op de „spontane" manifestaties was geen andere, dan men uit Frankrijk kon verwachten: ,.Kom op! En kom ze halen!" was het antwoord, dat men overal kou hooren. Dat men inderdaad in Italië te maken heeft met een welbewuste agitatie van overheidswege, blijkt duidelijk uit de pers artikelen, die immers in een autoritair ge regeerd land steeds de meening van de regeering plegen weer te geven en die geestdriftig schreeuwen om „vergelding van een aangedaan onrecht", om opzegging van den status quo in de Middellandsche Zee, om Tunis en Djibouti. De gemeente raad van Arezzo heeft reeds besloten bet voornaamste plein in de stad om te doo- pen in „Corsica-plein", natuurlijk om de gedachte aan de inpalming van dit eiland wakker te houden. Kortom, het ontbreekt, niet aan de noodige ophitsing en alles doet vermoeden, dat het Mussolini in deze bit tere ernst is. Met dat: alles gaan we onvermijdelijk nieuwe verwikkelingen tegemoet. Ieder der Europeesche dictatoren schijnt om de beurt een stookpartij op touw te zetten, waarbij op steeds gewaagde wijze met den vrede wordt gesold. Dat Frankrijk zich goedschiks door Italië zal laten amputee- ren, lijkt volkomen buiten-gesloten en een, doordrijven der thans tot uitdrukking geko men Italiaansche eischen loopt onvermijde lijk op een oorlog uit. Men pleegt nog al eens aan te nem-cn, dat de autoritaire, lei- ders_ brutaler worden, naarmate de nood in eigen land meer begint te dringen. Omtrent den toestand in Italië boort men hier over het algemeen weinig. Rooskleurig schijnt, het er allesbehalve te zijn. Gebeur tenissen als we thans hebben gezien voeren er toe, dat de belangstelling voor d-e eco nomische positie weer grooter word-t en we zullen dus daaromtrent wel weer modedee- lingen mogen verwachten, Mededeel in gen, die wellicht een verklaring zullen in-hou- den voor de haudelingen van Mussolini. In tusschen doen zich voor d-en Duce ze kere moeUlijkhioden voor. Engeland heeft zich reeds voor het geval geïnteresseerd on om een nadere verklaring verzocht ten aanzien van enkele passages uit. de rede van Ciano. Men dient daarbij te bedenken, dat Engeland en Frankrijk te samen een verdrag hebben gesloten tot. handhaving van de status quo in het Westelijk deel dei: Mid- denlandsche Zee. En nu mag het waar zijn, dat Groot-Brittannië den laatsten tijd noeal eens met zich heeft laten spelen, het blijft een tegenstander van belang. Daarbij komt, dat het bestaan^ van 't Brïtsche imperium direct gemoeid is bii een verandering van tien thans in de Middellandsche Zee be staan den toestand en dat Engeland wiens bewapening overigens dagelijks aan kracht wint in deze wel eens minder toegefe lijk zou kunnen blijken, dan het zich ten aanzien van Tsjecho-Slowakije betoonde. De zeer positieve verklaring v#n Chamber- lain in het Lagerhuis afgelegd, dat de Biitsch-Italiaanschc overeenkomst tevens Tunis en Corsica omvatte, is in deze wel sprekend genoeg. Engeland staat vierkant achter Frankrijk. Bij dat alles wordt de toestand in Europa langzamerhand onoverzichtelijker dan ooit. Het eenige wat vast schijnt te staan, is een samenwerken van Engeland en Frankrijk. Door democratieën gesloten verdragen schij nen nog altijd een zekere waarde te be zitten. Maar hoe is het verder? Polen beeft zich verbonden met. Rusland, klaarblijkelijk tegen Duitschland. Ander zijds echter is Polen bevriend mét Italië. De „as" RomeBerlijn heet nog altijd te beslaan, al zijn de belangen v-a-n Italië en Duitschland in Centraal-Europa lijnrecht met elkaar in strijd. Italië ligt hopeloos over hoop met Frank rijk, doch sloot juist een vriendschapsver drag met Engeland. Ifalië's vriend Duitsch land, daarentegen tracht hartelijke betrek kingen aa nte knoopen met Italië's vijand Frankrijk. Wie zou uit zoo'n chaos nog wijs kunnen worden? Daarbij zwegen we nog over Span je, over de jodenkwestie en zooveel andere dingen, die de gemoederen verdoelen Miinchen ligt nog pas enkele maanden achter ons. Toen leek alles in Europa te zullen worden rosegcur en maneschijn. De twist en de tweedracht is grooter dan ooit. Hel nieuwe jaar slaat voor dc deur. Het zou al een wonder moeen heeten wanneer het in 1939 niet scheef gins.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5