RADIO Wij lazen voor U ï^RV£VeG eN Verboden hakenkruis Prins Bernhard naar de mariniers Een kapitein verdronk ^iüü©[Ö>llil J0OOR l Iedgar ric^ iBURROUGHS 47. Atan Thome was geen lafaard, maar hij trilde nu toch als een espenblad bij het zien van die lichtende doodskop tussen de donkere boomstammen. Daarna klonk er een holle stem, die in de Swahili-taal riep: „U bevindt zich op verboden terrein. Zodra de zon op komt moet U terugkeren!" Thome was niet gemakkelijk van zijn standpunt af te brengen. Hij trok zijn revolver te voorschijn en vuurde snel op de doodskop, doch het spookachtige gezicht bleef op zijn plaats en de griezelige stem sprak opnieuw: ,,U kunt mij niet doden, want ik ben de dood zelf. Ik ben onsterfe lijk!" Atan Thome werd nu ook bang. Hij was geneigd om toe te geven. „Goed, riep hij, „zo dra het dag wordt zullen wij teruggaan." Ter wijl hij sprak, verdween het spook. Enkele minuten later kwam Lal Taask weer bij uit zijn bewusteloosheid en bevend zaten de beide mannen tezamen. Bij het aanbreken van de dag begonnen de mannen het gevaarlijke pad weer terug te gaan, nog geheel ontdaan door hetgeen zij in fte nacht hadden meegemaakt, doch opeens hield Thome stil en zei: „Kom, we moeten niet opgeven, misschien was het alleen maar een truc om ons bang te ma ken". Daarna liet hij er op volgen: „Ik zou de houding van den groten Tarzan wel eens wil len zien, als hij dat spook tegenkomt." HUWELIJK EN OUDERPLICHT. De „N. Venlosche Crt." schrijft: In een onzer beschaafde, zoo degelijke Hollandsche bladen was de volgende af schuwelijke advertentie te lezen: OUDERS. ie gaan scheiden, willen afstand doen van m lief meisje, 15 nind., met wagen en stoel [bij- [Br. fr. no... Bij cleze gruwelijke annonce geeft een sedewerker van de liberale „Avondpost" ader meer den volgenden commentaar: Heeft deze gezins-liquidatic met de oprui ming van tafel en stoel en kind, ons niet vóór alles dit te zeggen: dat bet gezinsver- ht "and zoek is? Het is of, sinds Lindsev bet luwelijk in kameraadschap gepropageerd beeft, de kameraadschappelijkheid van de wders onderling schipbreuk lijdt op Lind- sey's idealisme en goed vertrouwen. Hier: twee menschen, die in het, huwelijk tiun bestemming wilden vindon. En nu: op- hiiming. Ieder zijn weg. Maar het kind? la, het kind. Dat is te lastig. En gelijk met «fel en stool, komt het kind onder den toer. Wie de statistiek der echtscheidingen tfgt met de noodwendige toewijzing aan der ouders van het kind of de kinderen, raagt zich waarlijk met ernst af: treft te opgroeiende jeugd eenig verwijt, wan- WT zij hot leven ondermijnd vinden? %t het huis, het begin voor de jeugd sin zijn moet en zijn kan, dat breekt hier iionze moderne samenleving aan stukken «l over de scherven zijn we verontwaar- fal. Dit is de kern van het vraagstuk: het rerantwoordelijkheidsgevoel van do ouders «aalt beneden het peil, waarop een opvoe ding waarde houdt. Gezinsliefde en gezins- tucht, dat zijn de twee ontbrekende ele menten en met die gruwelijke advertentie -open en bloot in een dagblad, is alle verantwoordelijkheid karikatuur geworden. Huwelijk? Hot is oen woord gojvonden, zonder moer. Precies eender als kachel of koodtrommol. En nu kies ik, aldus de Avondpost, nog te mooie woorden. Want een kachel, nog te mooie woorden. Want broodtrommel voeding. Dit aan de kaak gestelde huwelijk bad de warmte niet 011- flil plichtsbesef niet. PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE KREEG GEEN „RUGGESTEUN". Het Volk schrijft, naar aanleiding van het verwijt, van roomsch-katholieke zijde &n het adres van den minister van Onder is, als zou diens beleid te lijdelijk zijn,, ia. het volgende: Zeker: deze bewindsman is geen sterke - Uit de Pers van heden figuur. Maar men doet hem onrecht, in dien men het uitblijven van verbeteringen zoo overwegend toeschrijft aan wat men zijn „lijdelijkheid" noemt. De katholieken weten even goed als wij, dat de heer Slote- maker bij herhaling gepoogd heeft om in hot. kabinet de geesten te winnen voor een ruimere bedeeling van hot onderwijs. Een pogen, dat, echter stebvast is afgestuit op de tegenwerking zijner ambtgenooten. Indien de vier sterke katholieke mannen in het kabinet den minis ter van Onderwijs een ruggesteun hadden gegeven, dan zou de ver betering in de leerlingenschaal er nu zijn. Het is dan ook schrijnend onrechtvaardig, het uitblijven van de noodige beterschapt uitsluitend op rekening van den heer Slo-' temaker te schrijven. Beter deed men zijn critiek in de eerste plaats tot den eigen kring te richten. WAT SCHEELT HET DEN BOER? Zooals bekend, zullen de landbouwcrisis- maatregelen binnen afzionbaren tijd worden overgedragen aan de landbouw-organisaties zelve. De minister heeft daar in de onlangs ver schenen memorie van antwoord inzake het Landbouwcrisisfonds nog eens nadrukkelijk op gewezen. De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) merkt nu op, zich wel eens te hebben afgevraagd, welk verschil het toch maakt, voor een boer, of hem nu benaalde regelingen opge legd worden door de ambtenaren van zijn organisatie, dan wel dat, zooals thans, over zijn wel en wee wordt beschikt door regoe- ringsambten-arenDat er in wezen geen verschil zal zijn, vinden wij, aldus het blad. in deze memorie van antwoord be vestigd. De te vormen bedrijfsorganen (dus b.v. de landbouworganisatie, maar dan met een anderen naam) zouden immers regelin gen kunnen treffen. Maar de Regeering zegt zich niet aan haar verantwoordelijkheid te kunnen onttrekken. Begrijpelijk, daar het nakomen van de regelingen der bedrijfsor ganen niet anders zal kunnen worden afge dwongen dan uit hoofde van een wet en het gehoorzamen aan de regelingen dus een gehoorzamen «jan de overheid is. Aan de Regeering worden dan ook vernietigings recht en gocdkeuringsrecht ten aanzien van de regelingen voorbehouden. De Minister wijst er daarbij nog in het bijzonder op, dat de bevoegdheid voor het leggen va.n heffingen op anderen dan bedrijfsgenooten, waar liet hier gaat om belastingen, niet aan de bedrijfsorganen kan worden overgelaten. E. H. ridder van Rappard voor de rechtbank. De leider van de Nationaalsocialistisc/he Nederlandsche Arbeiderspartij, E. H. ridder van Rappard, stond gisteren in hooger be roep terecht voor de Amsterdamsche arr. rechtbank, verdacht van twee overtredin gen van het uniformverbod. De kantonrech ter had den, man verordeeld tot 'twee geld boeten, resp. van f 6 en f 25. Van dit vonnis was verdachte in hooger beroep gekomen. Hem was ten laste gelegd, dat hij tijdens een voor het publiek toegankelijke en open bare vergadering van de N.S.N.A.P. op de revers van zijn jas een speldje van die partij gedragen had, welk speldje uitdruk king is van het staatkundig streven van de N.S.N.A.P. In de tweede plaats was verdachte ten laste gelegd, dat. hij twee vlaggen van de N.S.N.A.P. in het vergadieringslokaal had opgehangen. Deze vlaggen vertoonden het zelfde embleem als het. speldje. Verdachte gaf de feiten toe. De Officier, die zeide, dat het hakenkruis op het 6pcldje direct opviel, vorderde be vestiging van het vonnis. De verdediger, betwistte de opzichtigheid van het insigne; pl. voerde t.a.v. de vlag gen aan, dat deze niet werden „gevoerd", zij hingen rustig aan de muren. Rechter (tot verd.): Hing daar in uw lokaal dus de Duitsche vlag? Verd.: Ja. die is precies dezelfde. Rechter: Uw bedoeling is d$ ophefing van den Nederlandschen staat en aanslui ting bij Duitschiand? Verd.: Neen. Wij willen de wederbewust- making van den Duitschen volksaard van den Nederlander. Rechter: En daarom hangt u de Duitsche vlag in uw vergaderlokaal?? Verd.: Die vlag is de uitdrukking van een volksgemeenschap en niet van een staatsgemeenschap De rechtbank zal 20 December vonnis wijzen. Ongelukkige minnaar moet boeten Hij loste revolverschoten op zijn gewezen meisje. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een jonge man, die op 9 April j.1. te Maars- scn eenige revolverschoten had gelost op het meisje, waarmee hij vroeger verloofd was geweest en die de verloving had verbro ken, wegens poging tot doodslag tot drie jaar gevangenisstraf. Het meisje werd niet ernstig gewond. De procureur-generaal had vier jaar ge vangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank te Utrecht had hem twee en een half jaar gevangenisstraf opgelegd. Tot bijwoning van een jubileum Naar wij uit Rotterdam vernamen, zal Z.K.H. Prins Bernhard op Zaterdag 10 De cember a.s. den dag, waarop het korps mariniers 273 jaar bestaat. een bezoek aan dit. korps brengen. Z.K.H. arriveert om 10.45 per auto uit Den Haag op liet Schuttersveld te C roos wijk, alwaar een ba taljon mariniers, samengesteld uit detache menten van Willemsoord, Vlissingen, Am sterdam en Rotterdam, zal staan opgesteld onder commando van den luitenant-kolonel der mariniers, F. Lugt. Alle officieren van het korps mariniers, dienende in Nederland, zullen tegenwoordig zijn. Het geheel staat onder leiding van den kolonel van de ma riniers H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe, chef van het korps mariniers. Hij zal te vens Z. K. H. ontvangen en vergezellen Op Crooswijk zullen de officieren door den kolonel, von Freitag Drabbe aan den Prins worden voorgesteld, waarna Z.K.H. den troep zal inspectecren. Vervolgens zal voor hem worden gedefileerd. Na afloop zal Z.K.H. een kort bezoek brengen aan het Scheepvaarttechnisch Mu seum aan den Haringvliet, waarna de Prins te 11.45 uur de marinierskazerne aan het Oostplein zal bezoeken. To ongeveer 12.15 uur vertrekt de Prins naar Den Haag. Des avonds om zeven uur zal Z.K.H. aan zitten aan den korpsmaaltijd, welke ieder jaar door de officieren., reserve-officieren tijd vindt plaats in hotel Weimar. en oud-officieren wordt gehouden. De maal- Noodlottige manoeuvre in de de haven van Antwerpen. De raad voor de Scheepvaart heeft gister morgen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een ongeval, dat S Juli van dit jaar in de haven van Antwerpen is ge beurd en waarbij tijdens het manoeuvree ren van het s.s. „Streefkerk" met behulp van twee sleepbooten ,de achter-sleepboot omver is getrokken, tengevolge waarvan die kapitein van deze boot is verdronken. Als getuige werd gehoord de kapitein van de „Streefkerk," die de betreffende ma noeuvre en de wijze, waarop het ongeluk gebeurde uitvoerig toelichtte. Kapseizen en zinken zoo vertelde de kapitein was een kwestie van slechts een halve minuut. De sleepbooten achtte hij te klein voor dit werk. Hij manoeuvreert veel liever alleen, dan met. behulp van deze booten. Later is gebleken, dat de slipbaak op de gezonken sleepboot niet in orde was. Deze kon namelijk niet van het stuurhuis af worden losgetrokken. De Raad zal later uitspraak doen. PROGRAMMA DONDERDAG 8 DECEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—12.C0 NCRV. 8.00—9,15 Gramofoonmuzjiek. (ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Hobo, 'piano en gramofoonmuzi 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round Sextet en gramofoc - (Ca. 6.30 Berichten). 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten, 8.15 Orgelconcert. 9.00 „De geboorte van Johannes den Dooper", causerie. 9.30 Vocale duetten, piano en gamofoonmuziek 10.00 Berichten ANP. actueele uitzending. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schrifltezing. Hilversum H, 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ce. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijue muziek (gr.pl). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en colist. In de pauze; Declamatie. (Ca. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO-Amusementsorkest. I.15 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Causerie „Wat een vrouw bereiken kaa", 2.30 Vervolg concert. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramoioonmuziek. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop 5.20 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededee- lingen, 8.25 Concertgebouw-orkest en instrumentaal' trio. (Ca. 9.25 Radiotooncel). 10.30 Disco-Nieuws, II.00 Berichten ANP. Hierna: Orgel, fluit en cello. 11-4012.00 Dansmuziek (gr.pl.). FEUILLETON MAURICE WALSH iilk," zei Daheen woedend, „ik zoek een stuk touw en een steen voor om zijn hals te linden voor jou!" .Jouw kleine moordenaar! Ik zal op mijn %n manier wel met hem afrekenen. Luister etnsfcogue..." •Maar Rogue was al op weg. Een half uur liter kwam hij terug, met haastige stappen e" de dokter, een vriendelijke, jonge kerel, liep ®ven haastig achter hem aan. Rogue had hem den indruk gegeven, dat hier een geval van dubbele longontsteking met veel complicaties °P hem wachtte. ..Hallo, Jamesy!" groette de dokter, en hij «•om het trapje op naar den woonwagen, die door Julie keurig was opgeruimd; Rogue bleef buiten staan en keek naar binnen over de onderdeur, klaar om het slechte nieuws aan •Jamesy en Daheen verder te geven, die heneden waren gebleven. dokter, een man van ervaring, keek ®ens naar zijn patiënt, knikte en begon te lachen. ..Er is niet zoo heel veel met u aan de pols*' ^°ne'e dame'" zei zÜn hand op haar ,^°en hij haar onderzocht had stak hij zijn r^hoscope weer in zijn zak en grinnikte -Au dat valt nog al mee. Een goede verkoud- oid met een beetje koorts en de keel wat aangedaan meer niet. Houd haar maar zoo 'aag mogelijk in bed." "®en maand dokter," vroeg Rogue. diger hoofd op de schouders, jonge man. Drie dagen, als het lukken wil ze heeft vetleeren longen en een hart van steen. Medicijnen zijn er niet noodig. Geef haar zooveel te drinken als ze verlangt sinaasappelen, spuitwater, melk je weet wel hoe ik het bedoel, Maag Carty?" „Als ik dat nu nog niet wist, dokter Tim!" Hij gaf de patiente een klopje op den schouder. „Is dat uw man. jonge dame?" vroeg hij met een nieuwsgierigen blik. Hij vroeg zich af, hoe een meisje uit een woon wagen aan een zijden nachtjapon kwam. Maar hij kende Jamesy Coffey en Jamesy had de wonderlijkste kennissen uit alle lagen der maatschappij. Rogue wachtte Ailish's antwoord niet af; hij keerde zich zoo haastig om, dat hij met een sprong en een halve tuimeling van het trapje moest zien af te komen. „Die beroerde trap!" zei hij woedend. „Wat is het?" vroeg Jamesy. „Niet meer dan een verkoudheid, net zoo als je gezegd hebt. Drie dagen in bed blijven." „De drommel zal haar halen om den schrik, die ze ons bezorgd heeft. Ik zou wel zin heb ben, je nu maar vast dien te geven, waar we het over gehad hebben." „Stil! Daar komt de dokter." „Dokter Tim," drong Jamesy aari. „u zult haar toch zeker een flink bitter drankje ge ven. nietwaar?" „Ditmaal niet, Jamesy. Haal haar maar een beetje drop, als je in de stad komt. Nu ga ik maar weer." „Wacht nog even, dokter. We zijn u toch zeker wat schuldig?" De dokter knipoogde eens tegen Jamesy. ..Voor dubbele longontsteking met complica ties neem ik gewoonlijk tien guineas maar als het alleen maar een verkoudheid is met een beetje koorts, dan stel ik me tevreden met een paar booze woord Laat me nog eens weten, hoe het er mee gaat Met die woorden haastte hij zich naar z(jn auto, die op den weg was blijven staan. „Laat hem maar gaan," zei Jamesy. „Wij zullen een paar mooie antieke pulletjes b|j hem aanreiken, als we langskomen. We kon den hem best nog eens noodig hebben; ze zeg gen, dat' hij zoo heel goed is bij bevallingen. Heb je gehoord, wat ik zei?" „Loop naar den maan, jou oude schurk!" zei Rogue McCoy. Jamesy en Daheen waren naar de stad gegaan onder het voorwendsel, dat ze Meehaul Bwee gingen verdrinken. Maag Carty was naar de kerk en Julie Brien zocht in het bosch naar sprokkelhout voor haar moeder's vuurtje. De woonwagens stonden tusschen de schaarsche boomen beneden den boog der steenen leuningen van de brug over de Feale; de rivier stroomde snel onder de vier andere bogen door, de gezwollen wateren glansden in het licht van de zon als goud. Het ruwe No vemberweer had tijdelijk plaats gemaakt voor een zachte, weldadig aandoende warmte, die door de open deur van den woonwagen naar binnen stroomde. Rogue Mc-Coy, geïnstalleerd als verpleger, zat in de deur op z\jn gemak een pijp te roo- ken. Een verdwaalde bij zoemde om zijn ooren en maakte hem slaperig, maar voorkwam dat hij zich eenzaam ging voelen en het zachte briesje droeg het geluid van het babbelende, klaterende water naar hem toe. Zeker! Dit was nog zoo'n verkeerd leven niet daar kon een mensch het bij uithouden. Je kon zoo voor je uit zitten kijken, zoolang als je wilde en je gedachten laten zwerven, en de dingen van een afstand bezien; je kon je verliezen In zulke abstracte gedachten, dat al je denken eigenlijk niet meer dan een geestelijke stra ling werd; op zoo'n manier raakte je verzoend met de eenzaamheid, die aan elk leven ten grondslag ligt. Maar plotseling kwam hij tot de overtuiging, dat dat prettige, fatalistische gevoel maar een stootje noodig had om om te slaan in de vreeselijkste verlatenheid, als die stille metgezel, Ailish Conroy daar niet in de kooi achter hem gelegen had. Hjj be woog zich onrustig, waarop Ailish begon te hoesten. Over zgn schouder keek hij haar aan. Haar stem was al weer aan het terugkomen. „Ik wou, dat ik in de zon mocht zitten, het is hier binnen zoo benauwd!" „Kleine mopperpot!" Hij legde zijn pjjp neer en kwam naar haar toe. De koorts kleurde nog steeds haar wangen rood en haar voor hoofd voelde warm aan. Hij pakte haar kin beet en bewoog haar hoofd van den eenen kant naar den anderen. „Heeft Maag Carty je vanmorgen wel gewasschen?" „Alleen maar wat zij noemt met den Fran- schen slag. „Dan zal ik je eens een spons geven." Hij stapte naar het kleine kastje, dat als toilet tafel dienst deed, onder de roode lamp en zocht haar spons. Het water in de ketel was nog lauw, hij schonk een beetje in een blik ken kom, liet de spons vol trekken, drukte haar een paar maal uit en sponsde vervolgens haar voorhoofd, wangen en hals af, terwijl zij met een zucht van welbehagen de oogen sloot. „Wat ben je sterk en toch zoo zacht!" Met een plotselinge beweging duwde hij haar krullen weg en begon haar roze oortjes te wasschen. Zij begon te giechelen. „Je kriebelt me!" „Lig stil," dreigde hij, „anders krijg je de spons in je mond. Nu je hoofd omdraaien." Daarna droogde hij haar gezicht zorgvuldig met een handdoek af, waarbij ze zoo'n kin derlijk snoetje trok, dat 'n vlaag van herin nering en warmte door hem heen schoot. Daarna waschte hij ook haar armen en han den en droogde ze vlug af; toen trok hij Maag's krukje naar zich toe en ging naast de kooi zitten. „Ben je nu wat frisscher?" „Heerlijk! Geef me nu een dropje om op te zuigen." Hij schudde er één uit het zakje ln zh'n hand en zij hapte het speelsch tusschen zijn vin gers weg. Haar arm was buiten het dén gebleven; hij nam haar bruine handje in zjjn hand en keer de het om. Ze had zachte palmen zonder een enkel eeltplekje. „Wat een handje van niets!" mompelde hij. Zij maakte een vuist. „Zie eens hier! Daar heb je bij onze eerste ontmoeting mee op je gezicht gehad je kon maar met moeite op de been blijven." „Nee, dat was de andere hand!" Daarna zwegen ze een langen tijd. „Heb je wel eens bedacht, meisjelief, dat dit leven te hard voor je is?" vroeg hij ein delijk. „Enkel maar een gewone verkoudheid „Maar dat kan weer gebeuren. Zeg me eens, Ailish, ben je nu weer in orde? Ik be doel heb je geen verdriet meer?" „Ik ben nog nooit in mijn leven zoo geluk kig geweest." ..Maar je kunt niet altijd zoo blijven door gaan!" „Waarom niet? ach nee. ie hebt gelijk. Ik denk, dat ik een huisje ga bouwen voor mij alleen in Dounbeg vlak bij de baai of ergens verstopt, het dal op misschien kon je me dan van tijd tot tijd eens komen opzoeken!" Hy gaf geen antwoord en zij keek van ter tieT CenS naar Z'jn krachtig: &eteekend pro- „En jij? Wat ga jjj doen na Juni?" „Weer aan het werk, denk ik. Ik heb een partner in Dublin, die me al een tijd uitscheldt voor al wat leelijk is en hier in mijn te genwoordig leven heb ik me ook allerlei ver antwoordelijkheden op de hals gehaald." „Wat alzoo?" „Daheen bijvoorbeeld. Er zit nog wat goeds m Daheen en ik ben niet van plan hem uit het oog te verliezen," „Nog anderen?" Hij glimlachte schertsend. „Er is no°- iemand anders. Ailish Conroy." Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7