talië's eisch wordt ernst wekelijksche geldprijzen* DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ff Spaak boekt een overwinning Debat over Economische Zaken Positie van Daladier niet ongunstig Duitschland verbreekt de sportbetrekkingen met ons land Duitschland's eerste vliegtuig-moederschip De gevaarlijke overwegen bij Schoorldam Groote Reclame wedstrijd van de Schager Courant Reclamekoning kiezen Ernstige aanrijding te Bergen jan Zeegers trekt zich terug Laan. Schaden. Tel. 20. fRIJDAB 9 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 18718. cJe» KV. Uitg -Mq. „Hortoetk NoowlfVwortier 4 Een tweede München zou nog slechts den Europeeschen vrede kunnen redden. - Dan zou Frankrijk opnieuw den vrede moeten koopen, thans door af stand van Tunis. - Politiemacht te Tunis versterkt. - Wrange humor: willen Venetië! Italië voor den Negus! Meende men enkele dagen gele den, dat na de eerste opwinding weer eenige ontspanning was inge treden in de Fransch-Italiaansche betrekkingen, de toon der Italiaan- sche pers is thans weer heftiger dan ooit Steeds dringender begint men om de Fransche koloniën te roépen en ingewijden verzekeren, dat Frank rijk den Europeeschen vrede slechts zal kunen redden, door Tunis zon der meer af te staan. Een tweede Munchen, een tweede vernedering zou noodig zijn om oorlog te voor komen. De stemmnig in Rome is verre van aange- uam. Men spreekt geringschattend over de fransche defensie en volgens het Hsb. is te Rome in fascistische kringen over- taigd dat althans Tunis binnen niet zoo heel langen tijd Italiaansch zal worden. Jlen zou verkeerd doen de in Italië zoo plot- «ling ontketende beweging te onderschat- a. Het gaat hier allerminst om een plot- gling opgekomen gril, integendeel Corsi- uwordt reeds sedert 1S71 als een irreden- xh gebied beschouwd. Tunis geldt sedert tël als een door Frankrijk aan Italië ont mande kolonie, en wat Nizza betreft kan aai in ieder Italiaansch schoolboekje lezen ji/Keizer Napoleon III in 1859 door het af- fWen van een overhaasten vrede met Oos tenrijk den Italianen heeft belet reeds toen het gebied van Venetië te veroveren. Opwinding te Tunis. De politiemacht in de stad Tunis is ver sterkt met 300 bereden manschappen van de mobiele garde uit andere streken van het gewest. Reeds gedurende den morgen was een troep demonstranten, die onder het roepen van „leve Fransch Tunis!", „weg met het fascisme!" naar de Italiaansche zakenwijk trok door de bereden politie uiteen gedre ven. Later cirkelden 14 bommenwerpers boven de stad, doch niettegenstaande dit al les kwam het tot botsingen tusschen Itali aansche demonstranten en groepen voor bijgangers. De politie, die snel ingreep, heeft daarbij verscheiden personen gearres teerd. Wrange humor ontbreekt niet. Ook bij dit zeer ernstige gebeuren, ont breekt de wrange humor niet. Parijsche studenten formeerden een lange optocht en riepen luidkeels: „Venetië voor Frankrijk!" Later werd geroepen: „Milaan" of „Napels". Men wilde te kennen geven, dat het eischen van deze ècht-Italiaansclie steden door Frankrijk even onzinnig is, als het eischen van Fransche koloniën door Italië. Als klap op den vuurpijl klonk tenslotte: „Ita lië voor den negus!" Wettige zelfverdediging van Tunis De bladen melden, dat de Italiaansche consul-generaal te Tunis heeft verklaard den resident-generaal er van in kennis te zullen stellen, dat de Italianen in Tunis zich in staat van wettige zelfverdediging zouden stellen, indien met ingang van he den geen einde zou zijn gekomen aan de geweldadigheden tegen de Italianen. Offi cieel wordt dit bericht niet bevestigd. Warme toon der Duitsche pers. De uitingen van sympathie voor Italië in de Duitsche pers naar aanleiding van de Fransche .provocaties" in Tunis worden in alle Italiaansche ochtendbladen gepubli ceerd. Men meent te weten, dat Italië tot nu toe niet geheel voldaan is geweest over zekere blijken van lauwheid in den steun, die de Duitsche pers inzake Tunis heeft verleend. Dit schijnt hierdoor te kunnen worden ver klaard, dat Duitschland niet het resultaat van von Ribbentrops bezoek aan Parijs na- deelig heeft willen beinvloedcn. Socialistische partij staat toe, dat de ministers aanblijven. REGEERINGSCRISIS VOORLOOPIG AFGEWEND. De laatste verrassende wending in de Belgische regeeringscrisis-comedie is, dat de minister van onderwijs zijn ontslag-aanvrage weer heeft ingetrokken. De socialistische partij heeft besloten, dat cle ministers niet zullen behoeven af te treden. Dit beteckcnt een overwinning van Spaak op de oude garde der socialistische partij en illustreert verder de groote verwarring, welke er onder de socialisten heerscht. De Kamer heeft met 121 tegen 26 stem men bij 7 onthoudingen de gewone be grooting en het legercontingent voor het volgende jaar aangenomen. Tot nader order mag men aannemen, dat de regeeringscrisis wellicht toch voorbij zal drijven. De hockey-wedstrijd NederlandDuitsch land in April zal nu geen doorgang vinden, evenmin als verschillende semi-internationa- le matches. Hoe het met onze wielrenners zal gaan, die contracten hebben voor Duitsche banen is een open vraag, daar de Ned. Wiclren Unie zich niet. met de professionals bemoeit. De Duitsche ploegen die zouden meeroeien in de wedstrijden van „De Amstel" zullen op het appél ontbreken. Ook op athletiekgcbied zijn er consequen ties. Aan het wereldkampioenschap biljarten 45/2 van 2 tot 5 Maart a.s. te Amsterdam te houden zullen geen Duitschers deelne men. Overigens is het niet bekend, of het be sluit van den Rijkssportleider ook betrek king heeft op wereld- of Europcesche kam pioenschappen, waarbij Duitschers altijd te genover Nederlandsche tegenstanders kun nen komen te staan. Dit nummer bevat 8 pagina's Tweede Kamer Motie fot aardolie. staatsexploitatie van De Tweede Kamer is gistermiddag be gonnen met eenige kleinere wetsontwer pen. Een z.g. 5a-contract met de Bataafsche Petroleum Maatschappij betreffende de ex ploitatie van petroleum op Midden- en Oost- Java werd na eenige discussie goedgekeurd De heer Stokvis (s.d.) heeft daarbij een mo tie ingediend, waarbij de regeering wordt ttitgenoodigd een proef met de staatsexploi tatie van petroleum te nemen. Deze motie al later worden behandeld. De Kamer is voortgegaan met de bespre king van de begrooting van Economische Zaken. De lieer Rotterweg (a.r.) liet eenige be zorgdheid blijken over de gevolgen der or deningsmaatregelen. De heer Donker (s.d.) meende, dat onze regeering Rotterdam t.e weinig steunt in haar concurrentiestrijd te- een Antwerpen, dat door Rijnvaartpremies, gratis sleepon en bevoordeeling bij con tracten door de Belgische regeering wel ge holpen wordt. De heer Kortenliorst (r.k.) was zeer tevreden over de economische po litiek der regeering, doch had den indruk, dat de gulden te zeer is losgemaakt van bet pond en te veel on den dollar wordt ge richt. Onze nitvoernolitiek moet zich in Wes telijke richting oriënteeren. De liberaal dr. Vos wijdde zijn rede aan 4e belangen van do middenstanders en de heer Wijnkoop (convm.) zag op verschil lende punten bedreigingen voor de koop kracht der massa's. Ir. Vos (s.d.) vond, dat de ordening van het bedrijfsleven in veel te langzaam temno sreschiedt. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) achtte ons land ge heel op den verkeerden weg. Het plan Westhof prees hij hoogeilijlc, maar hij ver wachtte niet dat de regeering het zou uit voeren. Gisteravond is de behandeling begonnen van de begrooting van Waterstaat. Joodsche volksgroep leleedigd Ttcdcicteiir van „TI ei Nationaal Dagbladveroordeeld. De Ilaagsche rechtbank veroordeelde gis teren den cultureelen redacteur van Het Nationaal Dagblad. E. I. R., die een artikel in genoemd blad heeft gepubliceerd, dat beleedigend wérd geacht vor de Joodsche volksgroep, tot een geldboete van f 200. subs. 1'tfi dagen hechtenis. Hot OM. had dezelfde straf geöischt bovendien nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden.' DE KAMER OVER HET BELEID VAN DE REGEERING. De Fransche Kamer is gisteren bijeen gekomen. Voordien hebben verschei dene Kamerfracties vergaderd om haar standpunt ten aanzien van de debatten over de algemeene politiek te bepalen. Daarbij kwam tot uiting, dat de communistische en socialis tische fractie vijandig tegenover de regeering staan, terwijl de radicaal- socialisten, de links-republikeinen en onafhankelijke radicalen met de re- geeringspolitiek accoord kunnen gaan. De republikeinsch-socialisten hebben hun standpunt nog niet he- paald. Alle menschen, die van orde hou den, moeten zich aaneensluiten. De eerste interpellant in de Kamer was Fernand Laurent, van de republikeinsche federatie, die constateerde, dat het volks front failliet is, hoewel het faillissement nog niet is uitgesproken. De federatie kan slechts een regeering steunen, die tot het uiterste besloten is de productie van de oorlogsindus trie en de zware industrie te herstellen. De betreurenswaardige incidenten in Italië leveren een bewijs voor de noodzakelijkheid, dat alle menschen, die van orde houden, zich vereenigen. De republikeinsche federa tie zal zich daarbij aansluiten, indien men verzekerd kan zijn van een leider en een programma. De federatie zal Daladier vol gen op den weg, die recht vooruit leidt. Na Laurent sprak de onafhankelijk radi caal Chateau, die de buitenlandsche politiek der regeering goedkeurde. Hij vroeg amnestie voor de stakers. Ontbinding van de communisti sche partij, was een wensch van den rechts-onafhanke- lijke Dommange. De socialist Marcel Regis beklom na Dom mange het spreekgestoelte. Hij zeide, dat. de decreten vooral de arbeidersklasse treffen, terwijl het kapitaal wordt bevoordeeld. Hij verlangde dat de offers gelijkelijk worden verdeeld cn door het volksfront zullen wor den aanvaard. Vervolgens sprak de communist Duel os een rede uit., die door talrijke interrupties werd onderbroken. Aan felle critiek natuur lijk geen gebrek. Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd werd te 20.25 uur de zitting ver daagd tot hedenochtend. Resumeerende komt men tot de conclusie, dat de positie van Daladier niet ongunstig moet worden beschouwd. Burgemeester1 van Rotterdam liet zich tot werktuig der belan- genpolitiek maken, zegt men in het Derde Rijk. VERSCHILLENDE CONSEQUENTIES. De Duitsche Rijkssportleider von Tchammer und Osten heeft het be sluit genomen, dat de sportbetrek kingen met Nederland voor onbepaal- den tijd zullen worden verbroken. Dit besluit houdt verband met het verbod, dat onlangs door burgemees ter Oud werd genomen inzake het spelen van den voetbalwedstrijd Ne- derland-Duitschland te Rotterdam. Het besluit van den Duitschen sport leider heeft betrekking op alle tak ken van sport en ook op die ontmoe tingen, welke reeds waren vastge steld. Duitsch commentaar. Het Deutsches Nachrichten Buero meldt: Wanneer op een schijnbaar op zich zelf staanden maatregel van een gemeentelijke instantie in Nederland een zoo veelomvat tende tegenmaatregel volgt, zoo moet men de oorzaak niet vinden in een overschatting van het verbod van den burgemeester van Rotterdam, maar in het feit. dat achter bur gemeester Oud de tendenz van toonaange vende kringen staat, het gebied van de sport, hetwelk anders voor de volken als een iirug der naties gerespecteerd wordt, te betrekken in eenzijdige politieke opvat tingen. Indien daarom de burgemeester van Rotterdam zich tot werktuig der be- langcnpolitiek laat maken, dan moet ook de rijkssportleider op het gebied der sportbetrekkingen duidelijk een scheidingsstreep zetten ten aanzien van een land, waarin dergelijke een zijdige maatregelen mogelijk zijn, ook dan wanneer de hier geschetste krin gen zich achter den persoon van den burgemeester van Rotterdam verber gen. Het blijft aan de vertegenwoordigers van een faire sportieve opvatting in Nederland over er voor t<? zorgen, dat dergelijke maat regelen in Nederland in de toekomst on mogelijk gemaakt worden. Consequenties op verschillend gebied- Of het besluit van den Duitschen Rijks- sportleider, de sportbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland te verbreken, vér strekkende gevolgen zal hebben, is op het oogenblik nog moeilijk te bepalen. Voetbalwedstrijden tusschen Nederland sche en Duitsche ploegen staan niet op het programma. „Met stalen vastberadenheid heeft de Führer het Rijk een zwaard gesmeed". Hitier en Göring zijn gistermorgen on verwachts te Kiel aangekomen oni bij de te waterlating van het eerste Duitsche vlieg tuig-moederschip tegenwoordig te zijn. Het vliegtuigmoederschip is gedoopt Graf Zeppelin. De doop werd verricht door gravin Hella von Brandenstein-Zeppelin, de dochter van graaf Zeppelin. Bij de te water lating van het vliegtuig- moederschip Graf Zeppelin heeft Göring in een redevoering o.a. gezegd: Met stalen vastberadenheid heeft de Führer bet Rijk een zwaard gesmeed, dat gelijk het jongste verleden heeft geleerd, sterk genoeg is mid den in een onrustige wereld om de levens rechten van het Duitsche volk en den vrede te handhaven. Toen maandenlang een vloedgolf van leu gens tegen de Duitsche grenzen sloeg, toen opstokers zonder verantwoordelijkheid een gevaarlijke oorlogspsychose veroorzaakten, werd in deze werkplaatsen met verdubbel: den ijver gewerkt in het bewustzijn, dat ons volk zulke verdedigingsmiddelen noodig heeft om zich te doen gelden. Hier, in de havensteden, waar de blik gericht is op do wijde zee, weet iedereen hoe noodzakelijk de bescherming is van de Duitsche kusten en nergens ziet men beter in. d<at handel en scheepvaart slechts gedijen, als zij dooi de kracht van do natie worden beschermd. Hitier en Göring zijn, aldus de N.R.Crt., gisterniiddag om even vier uur per extra trein weer uit Kiel vertrokken. Ds. Niemöller vastberaden Kans op vrijlating zeer twijfel achtig. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, zou de hoop. dat ds. Nie möller in het begin dezer maand in vrijheid zou worden gesteld, thans weer opgegeven kunnen worden, aldus het Hsb. Het hoofd van de politie. Minimier, en de minister voor kerkelijke zaken, Kerrl, zouden nl. als eischen voor Niemöllcrs invrijheidsstelling hebben gesteld, dat hij niet naar zijn ge meente te Dahlem zou terugkeeren, dat hij nooit weer zou prediken, en dat hij de eer ste zes maanden niet te Berlijn zou komen, teneinde publiciteit te vermijden. Ds. Nie möller zou zonder aarzeling geweigerd heb ben. deze eischen in te willigen zeggende dat zijn roeping om te prediken van God komt en niet van de staalsautoriteiten. ALKMAATt U-/EERBER1CHT DE BILT SEINT: Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt nu en. dan nog eenige re gen, zachter dan gisteren. Algemeene vooruitzichten: Op nieuw mag gerekend worden op een periode van zacht weer met temperaturen bo ven normaal. Bus Den HelderAlkmaar rijdt tegen de tram. Door den regen en het minder goede uit zicht, doordat er een directiekeet naast het brughuisje is gezet, zag de chauffeur van den autobus der N.V. Autobusdienst Noord Holland, komende van uit Den Helder, de tram van 5.10 uur uit Schoorl niet aan komen en stond plotseling tegenover den locomotief geplaatst. Gelukkig reed de bus heel kalm en wist. de chauffeur nog een weinig bij te draaien, zoodat de schok niet zeer groot was. De passagiers kwam/en dan ook met den schrik vrij en konden onmiddellijk verder worden Vervoerd per autobusdienst van de firma Spaans. De bus werd echter van voren flink beschadigd., motorkap, radiatour, voorspatborden cn lampen waren totaal vernield. Zoo heeft dan toch weer een van de vier gevaarlijke overwegen te Schoorldam een slachtoffer gevonden, al kwam het ditmaal gelukkig heel goed af. EEN R.K. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Te Alkmaar is in de voormalige gemeen teschool aan de Oudegracht geopend een Katholieke school voor buitengewoon lager onderwijs (onderwijs aan achterlijke en zwakzinnige kinderen), welke school tot stand kon komen dank zij veler offervaar digheid en de modewerking van gemeente en provincie. Mr. Bomans verrichtte de openingsplech tigheid en zeide volgens de Msb. o.a: Is het hekjeszetterij een katholieke B. L. O. school te willen hebben? Neen, het is een zegen van God, dat we in Nederland geen siaatsjeugd hebben. Eenvormige jeugd is een dwaasheid en daarom is het goed, dat in het vrije Nederland nog een vrij recht van opvoeding bestaat. Doe mede aan de Help ons een en win een der vele Zie uitvoerige inlichtingen op de advertentiepagina. Vrachtauto en taxi op elkaar ge botst. Directeur van Berger Retraitehuis naar Alkmaarsch ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag om half drie heeft op den Heercnweg te Bergen bij het vereenigings- punt met de Voert een ernstige aanrijding plaats gevonden tusschen een taxi en een vrachtauto. De taxi kwam uit de richting Egmond Binnen cn werd bestuurd door G. J. B. uit Egmond Binnen. Inzittende was pater M„ directeur van het Retraitehuis te Bergen. De vrachtauto kwam van de Voert. Bij de botsing werden beide automobielen ernstig beschadigd. Pater M. klaagde over zware pijnen in schouder cn hoofd. Hij is per ziekenauto vervoerd naar het St. Elisa- beth ziekenhuis ter behandeling De vracht auto, eigendom van den winkelier N. K. uit Bergen, werd met een kraan wagen wegge sleept Beide automobielen waren tegen schade x^rzekerd. De politie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. JÜMetieJfc Zondag a.s. zijn laatsten wed strijd te Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft de be kende athleet, Jan Zeegers, het be sluit genomen zich uit de actieve wedstrijdsport terug te trekken. A.s. Zondag zal hij voor de laatste maal uitkomen, nl. in het nationale kam pioenschap veldloop over 10 k.m., hetwelk door de Rotlerdamsche ath- letiekcommissie georganiseerd wordt. Bijzondere staat van dienst. Met Jan Zeegers verdwijnt uit het Neder landsche athletiekleven een bijzondere fi guur. Op 4 September 1921, op 19-jarigen leeftijd, nam hij aan zijn eersten wedstrijd deel een lange afstandswedstrijd in de Kalfjeslaan te Amsterdam zeventien jaar later trekt hij zich pas terug. En hel merk waardige feit doet zich voor, dat hij nog niet op zijn retour is, want hoe zou men anders de drie Nederlandsche records kun nen verklaren, welke hij dit seizoen heeft gemaakt! Maar Zegers is van oordeel, dat hij beter nu kan weggaan dan op 'n tijdstip, dat hij inderdaad over zijn hoogtepunt hoen is. Niet minder dan 43 kampioenschap en van Nederland heeft deze athleet 1 en als hij Zondag a.s. te Rotterdam wint, za hij voor de 44e keer titelhouder op een dei lange afstandsnummers zijn. Talloos zijn de malen, dat Zeegers een Nederlandsch record heeft verbeterd. Op het oogenblik heeft hij er nog 13 op zijn naam staan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1