Groote dag voor het Korps Mariniers DE WERELD! v Consumptiemelkcenfrate geen crisisproduct! Een Duitsch antwoord aan MacDonald Gepoe-!eider afgetreden Postvlucbten Op Indic] in weinig woorden\ GREPEN UIT EEN ROEMRIJKE GESCHIEDENIS. van onzen eigen verslaggever.) ROTTERDAM, 9 December. Het belooft morgen een zeer be langrijke dag te worden voor het Korps Mariniers. Dien dag toch zal Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen voor 't eerst vertoeven temid den van het Korps, dat, zooals wij reeds meldden, het feit herdenkt, dat het 273 jaar geleden werd opge richt. In den loop der Jaren hebben de Mari niers zich den eerenaam Keurkorps ver worven, een naam, die dit door de eeuwen steeds zoo kranige korps ongetwijfeld ten volle verdient. Het was op den tienden De cember van het jaar 1665, dat de Staten van Holland op aanraden van den luitenant- generaal De Ruyter besloten tot de oprich ting van een regiment der marine Commandant van dit regiment en daarmede eerste commandant van het korps mari niers werd kolonel Willem Joseph baron v. Ghent. Het is naar dezen commandant, dat de nieuwe kazerne der mariniers, die eer lang aan hét Toepad te Rotterdam zal ver rijzen, genoemd zal worden. De eerste krijgsdienst. Reeds in h'eï eerste jaar van hun bestaan Werden de mariniers geroepen tot den ac tieven krijgsdienst. Ons land was immers in oorlog met het machtige Engeland. Het was in Juni 1666 dat een detachement mari niers onder commando van hun kolonel aan den grooten zeeslag hij Duinkerken deelnam, waarhij Evertsen, Tromp en De Ruyter zich zoozeer onderscheidden. Dit was een begin van een reeks roemrijke wanenfeiten. Nadat miet Engeland vrede was gesloten werd er gewerkt aan de organisatie en de uitbreiding van hot korps mariniers, dat zich in den korten tijd van zijn bestaan reeds een groote reputatie bad verworven. Het ziin voor een niet onbelangrijk deel de mariniers geweest, die de catestrophe. wel ke ons land in 1672 boven het hoofd hing, hebben weten af te wenden. Tn het ramp jaar 1672 bestond het korps Mariniers uit 2092 man. In het voorjaar van dit jaar kreee kolonel Van Ghent opdracht eenige En gelsche oorlogsschepen aan te vallen en het gelukte den commandant zijn tegenstan ders te verjagen. Lang zou Van Glimt den strijd niet kun- n«n volhouden, aangezien hij in de zeeslag bii Ralebay doodelijk door een kanonskogel werd getroffen. De eerste commandant van hét korps Mariniers was den heldendood ges tori'en. Zijn nagedachtenis zou tot in le-ncfe vaT, dagen in eere gehouden worden. Toon na de vrede van Nijmegen in 1678 de mariniers uit de vloot verdwenen werd er spocd'f om hun terugkeer geroenen. Het is aan Willem TTT. dm koning-stadhouder, te danken, dat in 1699 weer regimenten mari niers in hét leven werden geroepen en reeds terstond in de Snaansche Successie-oorlog kregen de mariniers gelegenheid te over om hun bestaansrecht te bewijzen. ri jjg marjnlers buiten Europa. Infusschen brak de tiid aan. dat de Mari- niens zich ook hui ten Europa zouden laten gelden. Hun eerste wapenfeit als zoodanig was de hulp bij het beteugelen van den slavenopstand in Berbioe in het jaar 1763. Tien iaren later werd hét tweede regiment mariniers op voorstel van Willem V onder leiding van Louis Henrv Fourgeaud naar Suriname gezonden om daar met succes op te tredm tegen een negeropstand. Hieirnede werd de grondslag gelegd voor een nieuwe taak der mariniers, die zich meer tot kolo niën uitstrekte. Ten tijde van de Bataafsche Republiek, het. Koninkrijk Holland en de Fransche overheersching was dit zelfs die eenige bestemming van het korps. De kolo niale mariniers waren 4591 man sterk. De overige mariniers werden te Helle.voetsluis, Den Briel. Vlissingen en Nieuwediep gele gerd. Tn 1806. na de inhuldiging van Lode- wijk Nénoleon als koning van Holland, ver loor 't korps ziin naam. Men sprak destijds van infanteric-garnizoencn aan boord. Toen Nederland het Fransche Juk afwierp Aan do7o in de geschiedenis van onze on afhankelijkheid zoo somberen tijd ziin er ook voor de mariniers weinig groote feiten weggelegd geweest. Anders werd deze toe stand evenwel, toen Nederland in het ge denkwaardige jaar 1813 het drukkende Fran sche juk afwierp. Terstond traden dé mari- EEN BEWAPENDE SLOEP. niers weer op den voorgrond. Een der eerste daden van Willem I was een machti ging uit te vaardigen voor den kapitein ter zee P. R. Cantzlaar om een bataljon ma riniers op te richten, dat te Hoorn gehuis vest werd. Nog in hetzelfde jaar werd dit nieuw gevormde bataljon gereorganiseerd en gedeeltelijk in Den Helder gestat-ion- neerd. Wederom kregen de mariniers een be langrijke taak toebedeeld inzake den krijgs dienst in de koloniën, die ons in 1816 door Engeland werden teruggeven. Uit dien tijd dateert de permanente dotacheering van mariniers naar Oost- en West-Indië, waar het kranige korps zich met nieuwe roem zou beleden. Reeds spoedig brak er een op stand uit op het eiland Saparoea. Een po ging van maioor Beetjes om dezen opstand te onderdrukken is geworden tot een dei- zwartste bladzijden in do geschiedenis dei- mariniers. Driehonderdvijftig mariniers sneuvelden in den Moedigen strijd, die zich ontketende en waarbij de opstandelingen meester bleven van het terrein. Vele moeilijke jaren hebben de mariniers in Oost-Indië medegemaakt, waar opstan den aan de orde van den dag waren. Menig goed Vaderlander heeft hier het leven gela ten, maar met koene onverschrokkenheid en niet te vergoten de terecht zoo hoog ge roemde „esprit de corns" kweten de dappere mariniers, ver verwijderd van hun haard steden, zich van de zeer moeilijke opgaven, waarvoor zij gesteld werden. 77 De mariniers naar Rotterdam. Inmiddels brak het moment aan, dat de mariniers verplaatst zouden worden naar het garnizoen, waar zij ook heden ten dage nog gehuisvest zijn: Rotterdam. In het jaar 1823 werden de mariniers voor het eerst, in de Maasstad gevestigd, maar het zou tot. 1869 duren, voordat zij deze gemeen te definitief nis garnizoensplaats aangewe zen kregen. Zij werden toen ondergebracht in dezelfdo kazerne aan het Oostplein, waar zij ook thans nog wonen, en die zij over eenige jaren hopen te verruilen voor een moderne militaire huisvesting met een aangrenzend oefenterrein, iets waaraan het hen tot op heden steeds heeft ontbroken. Ook gedurende de laatste jaren bleven de mariniers onverminderd een keurkorps. Roemrijk waren vooral bun verrichtingen tijdens de nberuchten Atjeh-oorlog van 1873 tot 1876 toen zij wonderen van dapperheid hebben verricht. Het aanitial wapenfeiten uit de laatste jaren is minder talrijk, maar ook zonder deze heeft het korps nog vele roemrijke bladzijden in zijn geschiedboek kunnen schrijven, waarbij de kranige representatie van Nederland tijdens de internationale be zetting in het Saargcbied wel het hoogte punt vormt. Dit korps gaat thans jubilee ren, en wan neer de huidige mariniers straks voor hun Prins en hun chef, kolonel H. F. J. M. A. Von Freytag' Drabbe zullen defileeren, zul len zij zich de waardige representanten we ten van een korps, dat van het moment van zijn oprichting af hoog in aanzien is geweest. Bijna vier fon voor dc vluchtelingen En van 150 gemeenten moeten de cijfers nog binnenkomen. Zevenhonderdvijftig gemeenten hebben thans de resultaten van de collecte ten bate van de vervolgden om geloof en ras bij het Nederlandseh .Teugdleidersinstituut hekend gemaakt. Het totaal van de door deze 750 gemeenten bijeengegaarde gelden beloopt een totaal van afgerond f 395.000 Van nog 150 gemeenten zijn de resultaten nog piet bekend. Ned. reserve-officieren naar hef Kon. Ned.-Indische Leger Naar wij vernemen ligt het in het voor namen der regeering wederom een aantal Nederlandsche reserveofficieren, c.q. vaan drigs, der infanterie, artillerie, genie (even tueel van het korp6 motordienst) te deta- cheeren hij het Koninklijk Nederlan dsch- Indische Leger. Nadere bijzonderheden zal de Staatscou rant van 9 December a.s. no. 239 bevatten. Het departement, van koloniën (commissa riaat voor Indische Zaken, afdeeling C) is gerechtigd tot het geven van inlichtingen ter zake, i, De Reiger vliegt voorspoedig Vandaag 2000 K.M. voor den boeg. Van boord van de „Reiger" werd gister middag draadloos bericht ontvangen, dat het toestel te Khartoem geland is. Alles is wel. De heden afgelegde afstand bedroeg 1650 k.m. Heden zal de vierde etappe, van Khartoem via Malakai en Juba naar Nai robi .worden gevlogen, een traject van 2060 k.m.' Een moeilijk jaar. - Premies voor t.b.c.-bestrijding. De consumptiemelkcentrale, aldus de heer Kortlever, directeur van de consumptie melkcentrale. tijdens een redevoering te Utrecht, is geen crisisorganisatie, maar een organisatie van en uit de boeren, ter behar tiging van de belangen der veehouders. Het afgeloopen jaar is zoowel voor de veehou ders als voor de C.M.C. een moeilijk jaar geweest. Wat niemand had verwacht, nl. een tekort aan melk, speelde ook de C.M.C. dit jaar parten, zoodat melk moest worden bijge- kocht. Dit heeft mede in de hand gewerkt, dat de verbetering voor de industrieboeren naar verhouding beter was dan voor de er kende consumptiemelkers. Zeer belangrijk is voor den prijs, die in de toekomst zal worden verkregen, de hy giënische toestand van het product. Daarom heeft de C.M.C. alles aangegrepen om tot een beter product te komen. Daar voor is noodzakelijk een verplichte t.b.c.- bestrijding, ook al zijn er oogenschijnlijk bezwaren aan verbonden. Door het stellen van premies wordt in veel bezwaren tegemoet gekomen en de nadeelen tot den dienst mogelijken omvang terugge bracht. Over de bepaling van den prijs naar vet gehalte, deelde spreker mede, dat het oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen van de C.M.C. om deze prijsbepaling met Janu ari 1939 te doen ingaan. Voor de consump- tiemelkregeling bleken hierbij groote moei lijkheden te bestaan, zoodat van het oor spronkelijke plan moest worden afgezien. Beteugeling van cadeaustelsel gevraagd Huisvrouwen en middenstanders niet van de argumenten des mi nisters overtuigd. In een telegram aan de Tweede Kamer zegt de Centr. Contact-commissie tusschen de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen en den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond, te zamen omvat tende meer dan 60.000 leden, met groote te leurstelling kennis te hebben genomen van het afwijzend standpunt van den minister van Economische Zaken, t.a.z. de wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. Zij is geenszins overtuigd door de hiervoor aan gevoerde argumenten, welke van eenzijdig industrieel karakter zijn en verzoekt de Ka mer den Minister uit te noodigen, onverwijld een wetsontwerp terzake voor te bereiden, aangezien dc uit het oog verloren overwe gende belangen van verbruiker en handela ren zulks vorderen. Twee zielen één gedachte Merkwaardig verkeersongeval in de hoofdstad. Een motorrijder en een wielrijdster zijn gisterochtend omstreeks negen uur op het Valeriusplein te Amsterdam met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat de ongeveer 20-jarige wielrijdster een hersen schudding bekwam en door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden vervoerd. De motorrijder kwam van de richting Haarlemmermeerstation en de wielrijdster naderde van rechts uit de richting van het Amsterd'amsch lyceum. De bestuurder van het motorrijwiel remde, teneinde haar voor rang te verleenen, doch ook het meisje hield in. Hieruit concludeerde de man. dat zij hem voorrang verleende, weshalve hij gas gaf. Het meisje meende echter ook door te kunnen rijden Een botsing was het gevolg. Doordat het slachtoffer juist op de tram baan lag en velen zich on dat uur naar hun werk spoedden .ontstond er weldra een groote verkeersopstopping, waaraan echter spoedig de politie een einde maakte. MELK VOOR DE AMSTERDAMSCHE SCHOOLKINDEREN. Tn Januari' a.s. zal in Amsterdam een proef worden genomen met de verstrekkine van melk aan schoolkinderen. Aan 8 a 10.000 scholieren zal melk worden uitgereikt. De kosten zijn geraamd op gemiddeld 8 et. per li tor en worden door de ouders gedragen. Wanneer de proef slaagt en er zijn geen redenen om daaraan te twijfelen dan mag worden verwacht, dat de rnelk- verstrekking binnen afzienbaren tijd tot al le Amsterdamsche scholen wordt uitge breid. Handen thuis! Onderwijzer, die schooljongens mishandelde, veroordeeld. De onderwijzer J. R. G.. die in September van dit jaar een aantal jongens van zijn school te Noordwijkerhout had geschont en geslagen, werd door de Haagsche rechtbank wegens mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke Gevangenisstraf van één maand en een geldboete van f 100.subs. 50 dagen hechtenis. Het O.M. had drie weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf gevorderd. De ramp van de Ijsvogel Gewonden maken het best. Naar wij vernemen, zijn in de afgeloopen week zes van de tien slachtoffers van de ramp van de IJsvogel, die in het Wilhel- mina-Gasthuis te Amsterdam waren opgeno men, uit het ziekenhuis ontslagen. De vier overige patiënten maken het best en zullen binnenkort eveneens het zieken huis kunnen, verlaten. „Groot Brittannië bezit de kolo niën niet, maar bestuurt ze slechts". De „Voelkischer Beobachter" bespreekt de verklaringen van den Britschen minister van koloniën, MacDonald, over het koloni ale vraagstuk. Het blad zegt, dat de rede nen van MacDonald om de vroegere kolo niën niet aan Duitschland terug te geven, niet steekhoudend zijn. De Britsche regee ring aldus het blad heeft niets „af te staan", want zij en de Britsche dominions bezitten de koloniën niet, doch besturen ze slechts. Duitschland beschouwt zijn oude koloniën als zijn rechtmatig bezit. Het is Duitschland overigens onverschillig of „an dere landen" bij de koloniale kwestie be trokken zijn. Duitschland eischt elk zijner koloniën te rug van het land, dat deze op het oogen- blik bezit. De „vrijwillige meening der in landers", waaraan men thans aandacht wil schenik, is niet gevraagd, toen zij onder de overwinnende landen versjacherd zijn. In 1919 zouden zij zich, indien zulk een volksstemming al mogelijk zou zijn, stellig voor Duitschland hebben uitgesproken. Zuid-Amerika onder Duitsch be reik? Men toont te Washington levendige be langstelling voor de verklaring van minis ter Macdonald. De „Washington Star" wijst er op, dat dc teruggave van de koloniën aan de westkust van Afrika, Zuid-Amerika onder het bereik van Duitschland zou brengen. Dezelfde opmerking is onlangs reeds door andere bladen gemaakt. De „Washington Star" en de „New York Times veroordeelden de vermeende pogingen van „nazi-agenten" om de Pan-Amerikaan- sche conferentie te Lima te saboteeren. Jesjof slachtoffer van gifgassen. Alle Russische bladen bevatten het be richt, dat de vroegere volkscommissaris voor binnenlandsche zaken en leider van de Gpoe, Jesjof, „op eigen verzoek", zijn func tie heeft neergelegd. Hij zal voortaan nog slechts het onbeteekenende volkscommissa riaat voor vervoer te water beheeren. Tot zijn opvolger is aangewezen de vroegere Georgische partijvoorzitter, Berija, die een bijzondere gunsteling is van Stalin. De eigenlijke oorzaak van het aftreden van Jesjof is, volgens bet Duitscho Nieuws bureau, dat zijn methoden niet de ge- wenschtc resultaten hebben opgeleverd. Reuter schrijft echter, dat men in be voegde kringen Jesjbfs heengaan wijt aan diens slechten gezondheidstoestand. Er wordt in dit verband aan herinnerd, dat Yagado, de voorganger van Jesjof, bij de behandeling van het proces tegen Boekha- rïn c.s. bekend heeft, dat hij had getracht, Jesjof om het leven te brengen door in diens bureau gifgassen binnen te laten dringen. Volgens de medische deskundigen^ is Yagoda erin geslaagd, Jesjofs gezond heid blijvend te ondermijnen. Politieke godsvrede in Zuid-Afrika Ter gelegenheid van den Dingaans- dag. De leider van de oppositie in Zuid-Afri ka, di'. Malan, heeft namens de nationalis tische partij een voorstel aanvaard van den minister-president, generaal Hertzog, om in December een politieleen godsvrede in acht te nemen, teneinde alle deelen der Zuid-Afvikaansche bevolking in staat te stellen deel te nemen aan de feestelijkheden op 16 December, den Dingaansdag. Plechtige gelofte. Een der ossewagens van de Voortrekkers is te Lady Smith (Natal) aangekomen en de inzittenden hebben de gelofte herhaald, welke de Voortrekkers 100 jaar geleden hebben afgelegd, alvorens zij tegen Dincaan ten strijde trokken, n.1. dat zij den 16den December als een Nationalen herdenkings dag in eere zouden, houden en een kerk ter olaatse zouden oprichten. Daarna werden 100 postduiven losgelaten, en werd hulde gebracht aan de nagedach tenis van hen, die in den Boerenoorlog gevallen zijn. Op de graven der gesneuvei- Een Doug'as in Japan verongelukt Lot van de meeste inzittenden onbekend. Een Douglas verkeersvliegtuig is tusschen Foekoeoka in Kyoesjo en Taihokoe op For- mosa ter hoogte van Naha, de hoofdstad van de- prefectuur Okinawa, neergestort. Het toestel bevatte acht passagiers en een beman ning van vier personen. Twee inzittenden zijn door een schip aan boord genomen, ter wijl nabij de plek des onheils twee lijken zijn gevonden. Het lot van de overige inzit tenden is onbekend. De verongelukte machine was om 6 uur 30 van Taihokoe opgestegen naar Foekoeoka. Om 9 uur 06 ontstond er een motorstoring en zond het toestel S.O.S. seinen uit. Daarop werden twee motorbooten uitgezonden. Ge bleken is, dat het vliegtuig getracht heeft op één motor door te vliegen, doch dat ook deze defect is geraakt, waarna de machine is neergestort. Tertrck van Seis, K* 8 553.) K 8 Torenvalk Q (terugreis) |Ranft' 8 Dec' (heenreis) H*» 8 Dec. Wielewaal |D„ c (terugreis) lBand' 8 Dec' A.akMutw [singap, 8 D,t j Alex. 8 D«, jilesra 8 Dg, jjod'hp. 8 [xapels 8 B* |Med«n 8 EngelschPoolsch handelsverdrag. In tweede helft van deze maand zullen te Londen tusschen Polen en Engela^ handelsbesprekingen beginnen niet bt doel te geraken tot het sluiten van eq handelsverdrag tusschen beide, landen, Geen conferentie te München. Van bevoeg. j de zijde te Berlijn wordt verklaard, ihv men niets weet over de bijeenroeping van i nazilei'ders te München tegen 9 December en over een dubbele ontmoeting tusschen von Ribbentrop en Ciano en Mussolini en I Hitier. Het zouden slechts proefballons I van zekere zijde zijn! Zuid-Afrika tegen antl-Joodsche terreur. D6 politiemacht zal in sommige steden naar aanleiding van anti-Joodsche relletjs worden versterkt. Synagoges wordfa streng bewaakt. Handelsoorlog om buizen! Tusschen Ruit. J sche en Engelsche firma's wordt een felle J strijd gevoerd voor het verkrijgen van een j order der Egyptische rogeering, over de j lcvoring van ijzeren waterleidingsbnizen, J ter waarde van 300.000 pond sterling. Zeven mijnwerkers omgekomen. In eenl steenkolenmijn te Thctford (Austr.) zijn zeven mijnwerkers door instortend ge. steente gedood. Taifoen op de Philippijnen. De Zuidooste lijke provinciën zijn geteisterd door een geweldigen taifoen. Minstens 19 men» schen zijn om het leven gekomen, terwijl duizenden dakloos zijn. Groote oppee vlakten zijn overstroomd, terwijl verbin dingen verbroken zijn. Overal ter wereld Briisch geschut. Hef Britsche ministerie van marine heeft ver klaard, dat voor de wapening van Brit sche koopvaardijschepen in geval van nood reeds voldoende voorraden antiduikboot- geschut bestaan, terwijl ook met het lucht afweergeschut goede vorderingen gemaakt worden. De vraag, of in alle Britsche ha vens overal ter wereld geschut beschik baar is, beantwoordde men bevestigend. Sehaaktournooi te Moskou. Flohr zal 14 December naar Moskou reizen, waar hij met Kerstmis a.s. aan een tournooi zal deelnemen. Ook Keres komt in dit tour nooi uit. Op het oogenblik doet men in Rusland moeite zich niet Reshevsky in verbinding te stellen, terwijl ook Capa- blanca aangezocht zal worden. Duitsche industrie actief. Door het ver- grooten van de alluminiumfabrieken is met de behoefte van de binnenlandsche markt rekening gehouden. De capaciteit van de Duitsche magnesiumproductie is thans zoo groot dat het verbruik van mag nesium nog stijgen kan. Voor den bouw van schepen van licht metaal is naar deze producten wereldvraag. Een koningin bezoekt Engeland. Konin« gin Marie van Zuid-Slavië is te Londen voor een particulier bezoek aangekomen. De rechtbank zelf gearresteerd. De Brit sche troepen hebben gisteren in hol dorp Attil in Palestina een krijgsraad der re bellen verrast, welke juist zitting hield. Zij arresteerden twee rechters en twee boodschappers. In Transjordanië zijn hij een botsing met opstandelingen een Britsch kapitein en zes soldaten gesneuveld. Pirow bij den Britschen koning. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie Pirow, is door den koning in audiëntie ontvangen. Daarna hebben dc ministèr en zijn cchtgenoote het noenmaal gebruikt als gasten van den koning en de konin gin. Buigaarsch-Fransche betalingsovereenkomst Minister-president Kjosseiwanoff en de Fransche gezant, hebben een nieuwe be talingsovereenkomst onderteckend, welke 1 Januari 1939 van kracht wordt. Arrestaties in Roemenië. Te Jassy zij" 35 leden van de „Escouadc des doods" van de IJzeren Garde gearresteerd, terwijl te Albajulia drie personen in hechtenis zijn genomen, die codes in hun bezit hadden en Duitsche agenten zouden zijn. Niet over Madame Lupescu praten! Men meent te weten, dat de Roemeenschc re geering voornemens is bij de Duitsche te protesteeren tegen het. Duitsche radiobe richt, waarin aanvallen werden gedaan op het regime van koning Karei en speciaal werd gesproken over den invloed van Ma dame Lupescu. Goebbels ontvangt Italiaansch minister. Rijksminister Goebbels heeft gistermiddag den Italiaanschen minister van corporaties en economische zaken, Laritini, ontvangen. In een langdurig onderhoud zijn vooral 90 ciale vraagstukken, die beide landen be treffen, besproken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2