(fa! T0MAT€NS0€P' I (en t is zoo gezond!) Predikbeurten Verdoovende middelen fegen rheumatische pijnen Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwerk en het resultaat is slechts tijdelijk. Bovendien is een rheumatieklijdcr, door de bij rheu matische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, bijzonder gevoelig voor tocht en kou, waardoor ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. U moet ook niet de pijn bestrijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur niet Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regel matige werking, waardoor het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwijderd. Kn als U de Kruschen gewoonte trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis ten f0.40, fO.75 en f 1.(10 (extra groot pak). SCHAGEN OPENBARE VERKOOPING. Notaris H. J. van Veen van Schagerbrug, verkocht in het openbaar in de zaal van den heer Igesz alhier, een boerderij met schuur arbeiderswoning, wei en bouwland, alles aan eengelegen in de Boersmansweg, gemeente Anna Paulowna. De grootte van deze boer derij is in totaal 28.61,70 H. A. en was nage laten door wijlen den heer G. Koster, overle den te Schoorl. Op Donderdag 1 December was de inzet van het geheel f 36395.44. De afslag der afzonderlijke perceelen had tot resultaat dat het 13e of laatste perceel werd gemijnd met f 20.zoodat dit nu van f 2668,32 was gekomen op f 26S8.32. De ver schillende combinatiën brachten voor de perceelen 1 tot en met 9 geen wijziging in het bod, ze stonden tesamen op f 26069,84. Bij de* combinatie der perceelen 10 tot en met 13 werd nog f 5.geboden, die dan nu stonden op f 10350.60, welke combinatie daarna nog werd gemijnd met f 1800, zoo dat' 't cijfer voor deze vier perceelen werd f 12150.60. Voor het gehcele bedrijf was nu het bod f 38220.44. Tot de laatste afslag over gaande werd nog gemijnd met f 2600,zoo dat de massa nu kwam op f '40820.44. Kooper was de Heer C. J. Hoedjes aan de Kreil, gemeente Wieringcrwaard. Ook Notaris F. J. M. Pinxter te Schoorl- dam verkocht in de zaal van den heer Igesz een boerenbedrijf je, bestaande uit huis met boe en erf gelegen aan de Nieuwe Duinweg te Callantsoog en groot ongeveer 15.50 H.A. een en ander eigendom van de weduwe en erven K. Koeman _Jz. Het geheel bestaat en werd op Donderdag 1 December j.1. aangeboden in zes perceelen en was ingezet -bij opbod op f 10246.82. De afslag- bracht in het cijfer geen wijziging, echter werd bij de combinatie der percee len 1 en 3 die in bod stonden op f 2557.80, 'n gulden bijgeboden door den hr. J. Bree- baart te Winkel en toen perceel 2 hier nog werd bijgevoegd, nogmaals het cijfer met fl.- verhoogd door dezelfde. De drie perceelen kwamen nu op f 3231,80. Overgaande tot de combinatie 1 tot en met 5 die te zamen stonden op f 9250.90 werd weer f 1 geboden door den hr. A. Govers te Den Helder, die voor het bedrag van f 9251.90 deze perceelen werden toegewezen. Perceel 6 dat opgeboden was tot f 997.92 werd niet bij het geheel gemijnd. Hiervan werd kooper de heer Wouter Slijkerman c.s. in de Moerbeek, zoodat 't geheele spul f10249.82 heeft opgebracht. SCHAGENNIEUWS. Wedstrijd voor Zondag a.s. Te::el 1—Schagen 1. Vertrek p. bus 11 uur 30 P. Schoorl. Joh. Bremer, M. de Haas. A. Slikker, S. Grootes, II. Middelbeek. J. Peetoom, G. Boontjes, C. de Moor, L. Schoorl, Jb. Broersma. Res. D. Schoorl, A. de Wit. Willen die leden, die nog reisgeld verschul digd zijn, dit spoedig aanzuiveren? Adres van den penningmeester is Hoep 140. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donder dag j.1. wel goed. De hoogste noteering was in den handel f 272.50. Deze koe wordt weer elders verhandeld. Maar voor de slacht alhier werd gekocht door den heer S. Dijkshoorn, Den Helder, voor f 260.—. Van kalf koeien geen noteering. De hoog ste noteering van geldekoeien was f 190. met een stuggen handel. Handel vaarzen ging wel, hoogste noteering f 1S0. De handel in graskalveren konden wij niet zoo vlug noemen als vorige markten. Wij noteerden ten hoogste f 57.50, maar er is verkocht, geschetst, door den hr H. Na- ber Sr. voor 85 gld. Het schijnt dat genoem de heer nogal in dit soort kalveren doet. De handel in nuchtere kalveren was beter bij de vorige week vergeleken, prijzen toch niet hooger dan f 18. De handel in vette schapen was goed, wij noteerden tot f 27. Maar later hoorden wij dat er f 27,50 was besteed door den grossier Hcidema te Amsterdam voor een schaap, afkomstig van den heer P. Kater Barsingerhorn. De handel in overhouders ging nogal, hoogste noteering f 16.De handel in oude slachtschapen was goed. 20—25 gld. Van paarden is weinig te schrijven, geen aanvoer en geen zware of dure kwaliteit. De handel in vette varkens was vrij goed hoogste noteering 25 cis. De noteering van hingen en schrammen was iets hooger, druk nog niet. De handel in geiten en bokken vrij goed. Kippen hooger, handel goed, Hier worden ze duur verkocht, volgens een koop man. Waarom komt hier zoo weinig van dat goed? Voor zoo'n koude en natte markt was de aanvoer toch nog bevredigend, voor al van wolvee. SCHAGER SCHAAKCLUB. De uitslagen van de voor de competitie gespeelde wedstrijden luiden: P. BlaauboerJ. Roggeveen 10 A. SleutelS. Rentenaar 01 W. GlasiusJ. de Vos 01 Uit onze Omgeving BEGEOOTING DIENSTJAAR 1939. Een gunstiger aspect dan in 1938. Het tekort op den qewonen dienst met f25.000 verminderd. Over het electrictcitsbedrijl zijn B. en W. optimistisch. Wij ontvingen de begrooting der inkom sten en uitgaven van dc-ze gemeente, voor het dienstjaar 1939, niet de Memorie van Toelichting van B. en W. Hieraan is het navolgende ontleend: de gewone dienst sluit met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 1195193.S4. In hun Memorie zeggen B. en W. dat het aspect der begrooting minder ongunstig is, dan die over liet dienstjaar 1938. Het tekort op den gewonen dienst is ver geleken bij 1958 met een bedrag van ruim f25.000 verminderd. Dit houdt eenerzijds verband met een stijging van sommige in komsten, o.a. door liet ruimer vloeien van sommige belastingbronnen; anderzijds met een daling van de bedragen van verschil lende verplichte uitgaven. De z.g, formule-uitkeering uit het Ge meentefonds is thans ruim 1'3400 hooger ge raamd dan in 193S. De Schoolgcldheffing, volgens de nieuwe verordening liceft een vrij aanzienlijke ver meerdering van de ontvangsten wegens schoolgelden tot gevolg en wel voor de O.L. school f300, de SI. Ursulaschool f300, de Christelijke school f 170, de St. Adelbertus- school f80, de Berger Schoolvcreeniging 1. s. f900, idem u.l.o. school 1'1200 cn de St. Antoniusscbool H2C0. De belasting op dc vermakelijkheden zal naar raming f650 bedragen (deze belasting treedt pas in werking op 1 Januari 1939). De rentelast der gemeente is aanzienlijk gedaald. Uvcr 1939 zal krachtens dc be staande leeningen een bedrag van f41.644.66 verschuldigd zijn (in 1937 bedroeg dit f 53.286.84). De vergoeding van instandhoudingskos- ten der bijzondere lagere scholen kan in 1939 tot f8454.10 worden teruggebracht (in 1938 bedroegen deze kosten f9900). Van belang is ook, dat aan de begrootïng 1939 een zij liet bescheiden batig saldo van de rekening over 1937 ad f350.66 ten goede komt, terwijl de dienst 1938 heeft moeten aanvangen met een nadcelig slot van den dienst 1936, groot f7125.56. Voorgesteld wordt, in ^rle kosten van schoolfeestjes een bijdrage te verleencn tot een maximum van'f 0.15 per leerling. Hier mede kan slechts een bedrag van 1156 voor de gemeente gemoeid zijn. Het electriciteitsbedrijf. In het vertrouwen, dat de Minister van Waterstaat hot z.g. stroomtarief van Swaay voor Bergen niet zal goedkeuren, is dc winstuitkeering van het Gemeentelijk Elec triciteitsbedrijf aan de gemeente over 1939 geraamd op f 16.889.45. Indien dc Minister voor Bergen een hooger tarief dan het thans geldende vaststelt, zal een groot deel dezer winst worden teniet gedaan. In dat geval zal derhalve de uitkeering van het G.E.B. aan de gemeente met het be drag der winstderving verlaagd moeten wor- den en de subjectieve bijdragen uit het Werklooshcidssubsidiefonds met gelijk be drag verhoogd. De genoemde bijdragen wor den dan ook onder dit voorbehoud aan den Minister van Binnenlandschc Zaken aange vraagd. Gemeente-slachthuis. De begrooting van het gemeente-slachthuis sluit met een totaal aan ontvangsten en uit gaven van f 8236.89. KUNST VOOR ALLEN. Pro Arte, onder leiding van Jac. Jansen; het Aikm. Symphonie- orkest; solisten Herr Zaal en Albert Sluijter. Gisteravond gaf „Kunst voor Allen" in de groote zaal van de Rustende Jager haar eerste concert in dit seizoen. Medewerking werd verleend door Pro Arte uit Alkmaar, directeur de heer Jac. Jansen cn het Alkmaarsche Symphonie- orkest met als solisten Ilerr Zaal (piano) en Albert Sluijter (viool). Onze muziekrecensent schrijft over dit concert het volgende: Een avond van in veel opzichten hooiend musicecren. Het eerst hoorden we het con cert in A Mineur voor viool en orkest van Vivaldi, met den dirigent Albert Sluijter als solist. Het was een alleszins respecta bele prestatie voor een orkest van niet- beroepsmusici om, zonder dat het samen spel er ook maar in het minst onder leed, met de betrekkelijk spaarzame leiding die de solist-dirigent kon geven, dc begelei ding zoo frisch en krachtig ten gehoore te i brengen. Ook het spel van den violist werd door die frischhoid en kracht gekenmerkt. Het is verscheiden jaren geleden sinds wc Sluijter het laatst hebben gehoord en de neiging tot overmatige pathetiek die zijn spel toen eigen was. bleek thans geheel overwonnen. De vertolking liet deze lenige, kerngezonde, onverwoestbaar-jeugdige mu ziek alle recht wedervaren en vormde te vens een welsprekend getuigenis van de hoogte waartoe de dirigent zijn ensemble heeft weten op te voeren; de toon van het orkest klinkt warm, glanzend, beschaafd, vol „spielfreudigkeit" cn mist elke zweem van ruwheid. Een resultaat dat alle lof verdient! Minder verrukt kunnen we zijn over het instrumentale programima-deel van na de pauze. Dc keuze daarvan was dan ook al lerminst gelukkig, daar de solo-partij van het concert voor cembalo met strijkorkest van Karl Ditters von Dittersdorf op een moderne vleugel moest, worden uitgevoerd, die zich voor de vertolking van de speelsehe zevier, de lichte luchtigheid dezer probleem- De rijpe, gave tomaten lokten uit tot een bereidingswijze en een toewijding, die be schrijving tart! Dat moet U proeven! Vraag vandaag zoo'n blik tomatensoep, door Neerlands tuinders tegen 18 cent beschik baar gesteld en smul! U weet, dat een tomaat een voorraadschuur is van ge zondheid, van vitaminen en opbouwende stoffen! Hier is een prachtig volksvoedsel, dat onveranderlijk wordt ontvangen met den juichkreet: CEN T R A ALB U RE AU V A N D E T UJJj fteclameofdeeling: Javaslroat 60, Den Hoog Tot Kerstmis verkoopt de Meubelfabriek EIK fN LINDEN. Alkmaar. Lindegracht 10 16 de in voorraad zijnde meube len voor zeer lage prijzen. 10 Hoe meer verkocht hoe minder op te nemen met de balans. korting Voor directe betaling bij aankoop In voorkoop kunnen zij die pas het volgend jaar meubelen nodig hebben, deze gratis aan de fabriek tot afroep laten staan. Geopend fabriekstijd van 9—12 en VA—o'A uur, Zaterdag 9—1 en 2/4—5 uur, andere tijd bij afspraak. 10 °|0 korting looze muziek, volstrekt niet loent. Alles klonk daardoor te log, te dik; we kregen een volkomen verwrongen beeld van een muziek die geheel is ingesteld op het dar tele getintel van het clavecimbel. En ook de begeleiding was hier te forsch en te zwaar en klonk bovendien brokkcCig cn ondoorzichtig. Het ware verstandiger ge weest een ander werk uit de rijke klavier- literatuur 1e kiezen, waar een clavecimbel op begrijpelijke en vergefelijke gronden tot de vrome wenschen moest behooren. Dc so list Herr Zaal, wiens muzikaliteit, voor treffelijke techniek cn gevoelig toucher ook onder deze ongunstige omstandigheden on miskenbaar bleken, luid dan ook geen dank bare taak, en we hopen den begaafden mu sicus spoedig te mogen hooren in werk dat zijn talent een meer verdiend rclicf geeft. Het dameskoor „Pro Arte" dat bet vo cale gedeelte voor zijn rekening had geno men, verdient zonder voorbehoud onze lof en niet minder de dirigent, Jac. Jansen, die het tot deze hoogte hoeft weten te bren gen. eD zang klinkt uiterst beschaafd en evcnwichig, ook in de forte; het koor be schikt over uitnemend stemmateriaa.1, dat door den dirigent voortreffelijk gecultiveerd is. De moeilijke a capella-zangen der oude Italiaansche componisten Palestrina in 't bijzonder, klonken, in hun ingewikkelde polyfonie, glas zuiver en transparant, plecht stalig en indrukwekkend in hun irnmate- riëele schoonheid als van klank marmer en hoogc, ijle kathedraalgewelven. Een werkje van den dirigent, „Klooster- zang" bleek een effectvolle compositie: een bewerking van een Gregoriaansch motief, zwevend tegen een donkeren achtergrond van een „bouche fcrmée-begeleiding. Na de pauze bracht het koor werk uit. later tijd ten gehoore: in de „Deutsche Tanze" van Schubert onderscheidden zich eenige dames uit het koor door de muzikale voordracht der solo-partijen. Dat het alle uitvoerenden niet aan wel verdiende bijvalsbetuigingen ontbrak, be hoeft nauwelijks vermelding. S. HOOGWOUD Voor de Joodsche vluchtelingen. Naar thans eerst bekend wordt, is de op brengst van de collecte voor de Joodsche vluchtelingen goed te noemen. Er werd in 1o taal een bedrag van f 109.97 gecollecteerd. Een woord van dank voor het comité, in het bijzonder den heer T. Olpkes en voor de meisjes, die gecollecteerd hebben, is zeker op zijn paats. SINT PANCRAS DE TUINBOUW. Bovengenoemde tuinbouwvereeniging hield een Algemeene vergadering bij den heer Bouwstra. Voorz. de Vries opent en memo reert dc slechte toestand in den tuinbouw. Voorz. zegt, dat hij met de heeren S. de Boer en W. Balder een bespreking heeft ge had met den Regeerings commissaris om ook de afwijkende partijen onder den steun te brengen. De lieer Valstar zal een bespreking aan vragen bij den Minister. Oolc werd een schrijven voorgelezen van den Regeerings commissaris, waarin de tuinders die in financiecle moeilijkheden verkecren, wordt aangeraden zich zoo spoe dig mogelijk tot de Vaste Lasten commissie te wenden. Hierna volgt behandeling van den beschrij vingsbrief L.G.C.-vergadering. Punt 1. Aanvoerregeling. Velen voeren hierover het woord. Tenslotte besluit men, tegen een aanvoerregeling te stemmen. Men acht het een en ander vooral dit jaar niet noodig. Volgt de bespreking over het parkeerter rein. De L.G.C. wil een parkeerterrein in richten en vraagt hierover de meening van dc Tuinbouwvereeniging. De kosten zullen f50.000 bedragen. Daar een en ander geen verhooging van liet vcilingspercentage met zich "brengt, cn men algemeen overtuigd is van de noodzakelijkheid, is er niet veel te genstand (n de vergadering en wordt het voorstel aangenomen met 67 voor, 3 tegen en 10 blanco stemmen. Na verkiezing van 7 afgevaardigden volgt sluiting. LANGENDUK OUDKARSPEL. Kooltelling „De Eendracht". Roode kool 110 wagons (83), gele kool 164 wagons (141), Dccnsche witte kool 220 wa gons (183), uien 29 wagons (12), peen 13 wa gons (10). Wagons van 10.000 Kg. Tussclien haakjes zijn de hoeveelheden van liet vorige jaar vermeld. NOORDSCHARWOUDE. Inventarisatie L.T.B. Bij den L.T.B. T.angendijk waren aanwe zig: 197 wag. roode kool, 110 wag. gele kool, 191 wag. Decnsche witte kool, 33 wag. uien cn 19 wag. peen. W ARMENHUIZEN Collecte voor de vluchtelingen. De op Zaterdag 3 Dec. j.1. gehouden col lecte ten bate van de vervolgden om ge loof en ras, heeft opgebracht f 62,95. ZONDAG 11 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteijri* Aartswoud, voorm. 10 uur, Ds. Los. Eenigenburg, voonm. 10 uur, Ds. v. Beek. Wcsterland, nam. 7.30 uur, Ds. v. Beek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst, Oudesluis, zie Schagerbrug. Pc(ten, geen dienst. Schagerbrug, vm. 10 uur, Ds. Witkop. Wieringcrwaard, voorm. 10 uur, de heef C. A. Korndörffer. Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Vorstman* Barsingerhorn, geen dienst. Winkel, geen dienst. Broek op Langen dijk, voorm. 9.30 uur, Lee& dienst. Nam. 2.30 uur, Ds. J. v. d. Heide. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Vaiï der Kam. Vocnhuizen, nam. 2.30 uur, Ds. v. d. Kam, Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen* Julianadorp, geen dienst. Bergen, vm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kieboom* Zuidscharwoude, 's av. 7.30 uur, Ds. Rasch. Dirkshom, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Alleen. Oude Niedorp, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Boeke. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voonm. 10.30 uur, Ds. P. Keuning, van dc Rijp. Hippolytushoer, vm. 10 uur, Ds. de Wilde, Geref. Kerk. Schagen, Corn. Bokstraat, hoek Roosstraat, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamsteeker, hulpprediker. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteeker. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Visch. Nam. 2.30 uur, Ds. Visch. Broek op Langend ijk, voorm. 9.45 uur, Ds. Mr. J, A. Oosterbaan. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, we heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Clir. Jongeman- neniyereeniging, Woensdagavond 8 uur, in Evangelisatie,gebouw. Schagerbrug, 's av. 6.45 uur (bij van Twigt) Cand. J. Vink uit Utrecht. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlann 1), voorm. 10.30 u., Ds. Groeneweg, van Hilversum. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterwee la), voorm. 10.15 uur cn 's av. 7 uur, Ds. Ruijs. Woensdag 2.30 uur Kindersamen komst.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8