Noord-Holland knipte De begrooting v.n Wieringermeer SCHRALE HUID KLQQSTERBALSEM Het toenemend nationaliteitsbesef Utrecht s Dom in nieuwen luister Voedt Uw huid 's nachts met Purol Economische beschouwing DPAINEERBUIZEN STOEL5 Ritselend gaan de scharen door de uit- gelezen Schager Couranten Saterdag 10 December 1938 Tweede bi»d Ut Kï ten OP SOLIEDE BASIS WORDT RUSTIG MET SUCCES VOORTGEBOUWD! Een verbetering van de financieele „positie der gemeente, welke tot vol doening stemt, meenen wij te mo- „gen oonstateeren. In de verwach ting, uitgesproken bij de ontwerp- „begrooting 1938, dat een stijging „der opbrengst van gemeentefonds- „en personeele belasting mag wor- „den tegemoet gezien, zijn wij voors hands niet teleurgesteld. De mo gelijkheid om na eenige jaren tot „een sluitend budget te geraken, „achten wij stellig aanwezig." Aldus schrijft het college van B. en W. tan de Wieringermeer in de uitgebreide toelichting bij de evenals verleden jaar jeurig en zeer overzichtelijk samengestelde {egrooting 1939. De opbrengst van belastingen is voor 1939 pnd f. 30.000.hooger geraamd dan voor 'JS8. Deze verhooging komt vrijwel geheel f rekening van de gemeentefonds- en de jarsoneele belasting. Gedeeltelijk is zij een itvolg van de omstandigheid, dat in 1938 ioofdsom en opcenten van de gemeente fonds belasting slechts over acht maanden bate van „de Wieringermeer" kornexi, roodat de gemeente over dat jaar een ont- Ivangst van volgens nadere raming ruim ƒ17.000.derft. Voor het overige houdt de hoogere raming van de opbrengst verband met de gunstige bedrijfsresultaten van de pachters en de vestiging van nieuwe paohtersgezinnen in de Wie ringermeer, als gevolg waarvan zoo wel de gemeentefonds- als de per soneele belasting een stijging ver- toonen. De kosten van onderwijs xijn 'belangrijk gestegen. Nieuwe uitgaven In deze reeks zijn de onderwijsbijdragen san het rijk en andere gemeenitcn tot een bedrag van f 5740.en het subsidie aan iverkloozenikas'sen ad f 4000. Het werkloosheidsbesluit 1937. De gemeenten zijn in beginsel vrij al dan Riet toe te treden tot de subsidie-regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Om redenen van financieelen aard is de femeente Wieringermeer tot dusverre niet it aansluiting overgegaan. Niet kan wor- ïn ontkend, dat, beschouwd uit een al- ïtxeeix verzekeringsoogpunt, met deelne- üng aan de subsidie-regeling van *t Werk- ilosheidsbesluit 1917 een belang wordt ge ilend. Bovendien ligt toetreding van de jemeente Wieringermeer, blijkens een me- dedeeling van den minister van binnen- landsche zaken, geheel in de lijn van het ngeeringsbeleid ten aanzien van de werk lozenkassen. Wij stellen dan ook voor daartoe, met ingang van 1 Januari 1939, te besluiten, aldus B. en W. Voor kosten van werkverschaffing, "steun- yerlecning en toeslagen aan werkloozen is in totaal, evenals voor 1938, een bedrag van f 5500.geraamd. De post „onvoorziene uitgaven" is op 1 5607,— gesteld, welk bedrag pijn. öA van het totaal bedrag der uitgaven vormt. onze jonge gemeente, waar zooveel thans nog niet bekende factoren een rol spelen kunnen, achten wij een dergelijk bedrag voor onvoorziene uitgaven gewenscht, lezen wij verder. De uitgaven voor vergoedingen wegens renten en aflossingen, van geld leen ingen jw behoeve van Wieringermeer aangegaan beien voort uit de overdracht van eigen- fommen door het rijk aan de gemeente. Jn- tevolge het bepaalde bij art. 29 van de Wie ringermeer wet van 31 Mei 1937, st. hl. no. 521, worden door de Kroon, op voordracht Van de ministers van waterstaat, van bin- Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien U w huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloosterbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking. Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te verge lijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen! AKKER'S Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.01 nenlandsehe zaken en van financiën, de staatseigendommen aangewezen, welke in eigendom aan de gemeente zullen worden overgedragen en cle voorwaarden bepaald, waaronder en het tijdstip waarop deze eigendommen overgaan. Aan don minister van waterstaat zal daaromtrent een voor stel worden gedaan door de Wieringermeer- directie, in wier voornemen het ligt te voren >tot overeenstemming mot het ge meentebestuur te geraken. De gemeenteraad zal derhalve in de gelegenheid worden ge steld zich ter zake uit te spreken. Met de onderhandelingen is bereids een aanvang gemaakt. Ben ambtswoning voor den veld wachter. Door het bouwbureau „De Wieringermeer" wordt thans in elk der drie dorpen een vel dwachtens woning gebouwd met een werkvertrek, waarover de gemeente even tueel zal kunnen beschikken, bonevens twee cellen voor de bewaring van gearresteerden. De verschuldigde huur zal waarschijnlijk f 7.50 p. woning bedragen. Het wordt rede lijk geacht voor het dionstgedeelte 1/3 van de huur voor rekening der gemeente te nemen. Door de veldwachters zal derhalve een huur van f 5.per week moeten wor den betaald. (Dat is dus op zijn Amerikaanse!!, want ook daar in de Wild West hebben de she- rifs de cellen bij hun woning. Red!) Een derde gemeente-arbeider. De behoefte is gebleken aan een arbeider, die in staat is rioolaansluitingen, kleine bestratingswerken e.d. te verrichten, terwijl hij tevens kennis van de behandeling van motoren dient te bezitten. Voorts zal het personeel van gemeente werken, na de overdracht van eigendommen aan de gemeente, meer onderhoudswerk aan wegen en voetpaden hebben te verrichten. Uitbreiding van dit personeel nuct een arbeider op arbeidscontract, wiens loon pl.m. f 25.per week zou kunnen bedra gen, wordt daarom noodzakelijk geacht, Subsidiën. Vorogesfeld wordt elk der beide muziek- vereenigingen f 50.- subsidie te geven én de B.V.L. commissie met. f 25.te geden ken voor elke onderafdeeling. „Armendokter". Op de begrooting is f 250.uitgetrokken als eventueele belooning Voor een genees heer belast met de armenpraktijk. Overigens zijn de posten voor het groot ste gedeelte geraamd als verleden jaar. Nog steerls zijn dc salarisvcrhoudinge'n zeer ongelijk, maar daar kan het gemeente bestuur weinig aan doen, dat is nu een maal nog rijkszaak voor zoover het de be stuursfuncties betreft. Tegen het voor 193S geraamde ■tekort van ongeveer f 30.000 steekt het thans geraamde tekort van f 13500 gunstig af. B. en W. zeggen er zelf dit van: Bij vergelijking van het tekort op den gewonen dienst ad f 13.500.met het ge raamde nadeelig saldo van f 30.000.— voor 1938, moet in aanmerking genomen worden, dat de gemeente in 1938 1/3 gedeelte van de gemeenlefondsbelasting en 15 van de opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting mist. Bij ontvangst van deze in komsten, aanvankelijk geraamd op f 13.150 zou het tekort over 1938 tot f 16.850. beperkt zijn gebleven. Op de begrooting voor 1938 komen evenwel geen uitgaven voor wegens onderwijs-bijdragen en het subsidie aan werkloozenikassen, waarvoor op de ontwcrp-bcgrooting voor 1939 in to taal bijna f 10.000.is uitgetrokken. Doch ook mag niet uit het oog verloren worden, dat het eindcijfer van den dienst 193S gun stig beïnvloed zal worden door de belasting- miedevallcrs! want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30ct. VERARMING ALLERWEGEN. WE LEVEN OP EEN VULKAAN. We leven in een allerzonderlingste pe riode van de geschiedenis der menschheid. Waar men gaat en waar men staat, alles' wat we zien is verarming, crisis, achteruit gang. Met de merkwaardige volharding, hem eigen, verzet zich de mcnsch en dat het niet sneller bergaf is gegaan, is vermoedelijk al leen toe te schrijven aan cle enorme krachts ontwikkeling, die hij ten toon weet te sprei den. Toch blijven de gevolgen niet uit. Be- grootingstckorten, die dekking vereisclien en die aanleiding zijn tot steeds stijgende be lastingen, werkloosheid, devaluatie met als gevolg een lagere levensstandaard, het zijn even zoovele uitingen van dc algemecne verarming, waaraan de mensch in West- Europa althans ten prooi is. De oorzaken daarvan moeten zeker ten deele worden gevonden in het feit, dat de hegemonie, welke West-Europa tot het be gin dezer eeuw bezat op het gebied der industrie, verloren is gegaan. Andere volke ren, die vroeger hun fabricaten van hier ontvingen, vervaardigen deze thans niet al leen zelf voor eigen gebruik, ze zijn begon nen te exporteeren en traden daartoe in staat gesteld door de lage loonen, welke er werden betaald steeds meer op als concur rent. In dit opzicht zouden we* kunnen wij zen op een land als Japan, terwijl ook Rus land in den loop der jaren een industrie heeft geschapen, waardoor de ipiport uit het buitenland sterk kon worden verminderd. Wanneer thans eenige beterschap valt te bespeuren ten aanzien van de werkloosheid, dan is het zeer wel mogelijk, dat dit het gevolg is. van 't feit, dat Japan, gebukt als het, gaat onder de zorgen van den oorlog 'in China, zich van de buitenlandsche mark ten weer heeft teruggetrokken ten einde zich met alle kracht te kunnen werpen op de voorziening zijner legers. Mag dit voorloopig aan den toestand in West-Europa eenigszins ten goede komen, het is de vraag of wc binnen afzienbaren tijd niet voor nieuwe moeilijkheden zullen worden gesteld. Oorlogen toch hebben soms tot resultaat, dat de betreffende volkeren als het ware uit een slaap ontwaken. Het ziet er ernstig naar uit, dat iets dergelijks in China het geval zal zijn en wanneer dit hon- derden-millioenen-volk, dat in doorsnee een betrekkelijk laag levenspeil kent, straks op moderne wijze mocht beginnen te fabxlcee- ren, dan is met geen mogelijkheid te bepalen, wat ons nog boven het hoofd hangt. Wellicht zou het tegenwoordige mo ment van verademing duidelijker zijn gevoeld, indien in ons wereld deel niet een kunstmatige crisis was veroorzaakt, doordat verschillende Europeesche rijken overgingen tot de autarkie, terwijl daarnaast een be wapeningswedloop werd ingezet, welks tempo nog steeds wordt opge voerd en die wel werkgelegenheid schept zonder nochtans de welvaart te verhoogen. Integendeel worden hierdoor steeds meer rijkdommen aan cle volkeren onttrokken en het welstandspeil dientengevolge steeds meer gedrukt. Merkwaardig is het, hoe bij dit alles de gedachte omtrent allerlei begrippen is ver anderd. Alles wordt veel meer nationaal be zien, clan vroeger het geval was, zoodanig zelfs, dat dc economie van de vorige eeuw, die sterk liberalistisch getint was en die een ruime, zoo niet de eenige plaats overliet aan het vrije spel van vraag en aanbod, practisch geheel is verouderd. De gemeenschap erkent niet meer cle theorie, dat de loonen in uiter ste instantie door dit vrije spel worden be paald en dat ze hun basis vinden in het punt, waarop de laatst beschikbare werk kracht nog arbeid kan vinden. Aan den an deren kant, aan die der werknemers, heeft men geleerd te beseffen, dat kapitaal een on misbaar bezit is voor cle gemeenschap, om dat zonder kapitaal geen moderne productie meer mogelijk is, terwijl zonder deze pro ductie het tegenwoordig welstandspeil op geen stukken na zou kunnen worden ge handhaafd. Mede tengevolge van dc versnip pering op internationaal gebied, heeft men geleerd landbouw en veeteelt, handelsvloot en industrie te beschouwen als „nationale bezittingen", die alle noodig zijn om hot welstandspeil op te houden. Een en ander is stellig in dc hand gewerkt door cle t.otalc- staatsgedachte, die we bij ons wel niet ken- LAGE PRIJS -GROOTE VOORRAAD BOUWMATEBIAALSEOllJF ook la no &ou w kalk stalen mestwagens opslag te sch ag en, alkmaar en den helder i 8 e stel h u is "te scha6en noor o 32 tel150 nen in haar uiterste consequenties, maar waarvan toch geen volk geheel vrij is ge bleven. Gelijk de defensie reeds lang een kwestie was van zuiver nationalen aard, is het maatschappelijk leven eener gemeenschap dit. geworden en men behoeft zich er allerminst over te verwonderen, dat onder deze om standigheden dc werkloosheids kwestie nog bijna uitsluitend wordt bezien als een nationaal kwaad. Intusschen ziet het er niet naar uit, dat cle moeilijkheden in de naaste toekomst tot het verleden zullen behooren. Integendeel, krachtiger clan ooit zal onze Nederlandsche gemeenschap zich vermoedelijk hebben te verdedigen, waarbij liet nationaliteitsbcsef vermoedelijk nog wel zal toenemen. Dit doet eenerzijds verwachten, dat de overheidsbe moeiing met het particuliere bedrijf aller minst ten einde is. Integendeel, eerder is te voorzien, dat dit door ordening en rationali satie van bovenaf, door middel voorts van door cle regeering gesteunde industrialisatie, productiever zal worden gemaakt. Anderzijds zullen steeds opnieuw van de bevolking nieuwe offers worden gevraagd. Offers, waarover men zich allerminst moet verwonderen, omdat do ingetreden verar ming zich voornamelijk uit in deze offers, die clan meestal den vorm aannemen van belastingen. Bij dat alles wordt de verantwoordelijk heid der leidende staatslieden doorloopcnd grooter, want hun taak is het geworden de ingetreden verarming zooveel mogelijk over al, gelijkelijk te doen drukken door het op leggen van naar omstandigheden cle meest billijke belastingen. Of zou een enorme explosie ten slotte alle menschelijke bouwwerken inéén doen storten? Iedere keten is zoo sterk als de zwakste schakel. Onze Europeesche samen leving mag als gevolg van de autarkie lang zamerhand zijn overgegaan in verschillende vrij losstaande gebieden, geheel onafhanke lijk van elkaar zijn de diverse rijken nog lang niet. Wel zijn er zwakke broeders on der gekomen, die den mond nog maar juist boven water weten te houden. Wat zal er gebeuren, wanneer het daar scheef gaat? We weten het niet. Als vaststaand ech ter mag gelden, dat dc toestand in Europa voortdurend critickcr wordt en dat de mo gelijkheid aanwezig is, dat op- een goeden of liever op een kwaclen'dag alles over hoop wordt gestootcn, wat met zooveel zorg in vele eeuwen door geslachten is opge bouwd. We leven op een vulkaan! EEN DOKTER DIE SPOORLOOS VERDWEEN. Sedert 8 November, toen zijn tweeling- bx'oer hem in Sheffield naar den trein bi'acht werd dr. Huber Brook vermist en een dezer dagen werd hij dood gevonden in het Ep- ping-bosch in de huurt van Loughton. Naast hem vond cle boschwachter een hy per modern geweci*. Gebleken is, dat dc dokter od 8 Novem ber zijn bagage achterliet op het St. Pan- crasstation, om daarna spoorloos te ver dwijnen. Scotland-Yard zond een S.O.S.-be- richt uit, waarbij hem dringend werd ver zocht naar zijn moeder teinxg te keeren, om dat deze van angst ernstig ziek was ge- woi'den. De Daily Express vertelt, dat Dr. Brook vóór zijn verdwijning was teruggekeei'd van een reis door China Men staat hier voor een raadsel, dat niemand vermag op te lossen. Rijk en arm, oud en jong, doet mede aan de groote Reclameprijsvraag van de Schager Courant! Het animo blijkt reeds dadelijk geweldig groot, want velen be. grepen dat deze eerste week, waarin niemand advertenties in voorraad kan hebben, de prijt van 25.— gemakkelijk zal zijn te bemachtigen. Verzamelt advertenties van één tirma en stuur ze uiterlijk Woensdag a.s. in aan het Bureau Schager Courant. Op de enveloppe aantal der in gesloten adverenties en Uw naam duidelijk vermelden. Restauratie nadert haar voltooiing Het onrecht, dat de historie in den loop der eeuwen is aange daan, volledig goedgemaakt. De stellingen en schuttingen rondom het prachtige Domgebouw beginnen langzamerhand te vei'dwijnen. Het schoone bouwwerk, waaraan Utrecht haar bijnaam Domstad dankt, prijkt in nieuwen luister in een modex-n ge worden gemeenet, op dezelfde plaats waar het eeuwen geledexi getuigenis aflegde van een hoog ontwikkelde bouwkunst. Weinig Nederlanders zullen er zijn, die cle vermaarde Domtox-en nog nimmer gezien hebben en zij zullen zich van hun bezoek aaix cle Dom herinneren, hoe een gids met ijzige stem mededeelde, dat toren en kerk- gebouw in 1674 door een catastrophalen brand van elkaar gescheiden werden. Thans vei-hcft cle toren zich hoog boven het zich modeiTiiseerende Utrecht, waarover hij als trouwe wachter lijkt te waken. Onder de poortopening liggen tramrails, die ook i'eeds onder cle hamerslagen van Vadertje Tijd gevallen zijn en thans verlatexx en onge bruikt liggexi. Altijd te midden van stellages en schuttingen De Domkerk wordt gei'estaureerd. Jaren lang heeft men hiex'aan gearbeid en men kan zich eigenlijk deze Donxkei-k moeilijk anders voox-stellen dan temidden van stella ges en schuttingen. Jarenlang wordt er x-ceds op de statige oude muren van dit indruk wekkende gebouw geklopt eix geslagen. Nóg ruim een jaar zal deze toestand voortdui-en. Dan zal het moment aanbreken, dat de re stauratie gex-ecd is cn dat veeljai'ige cultu- reele arbeid beloond zal wox'den. Het onrecht, do historie in den loop der jaren aangedaan, wordt hiei'mede volledig goedgemaakt. Zoo zal het voorportaal, dat in 1S30 in een gebrekkigen Gothischen stijl is aangebouwd naar een ontwex*p van den bouwmeester Suys, onder sloopei'shanden gevallen zijn, waardoor het gebouw weer het aanzien krijgt, dat het ooi-spronkelijk had. Een groote moeilijkheid bij het oprui men van clezexx aanbouw is, dat deze tevens dienst deed als steunpunt voor het Dom- orgej. De oplossing is gevonden door achter dit orgel een gewapend betonnen steun te bouwen tegen een eveneens nieuwen bak- steencn muur. Men heeft in dezen muur de plaatsen aangegeven, waar vroeger kei'k en toren met elkaar verhonden warén. Boven dien heeft men de gelegenheid te baat ge nomen om ook het oi-gel zelve te restaui'ee- ren, hetgeen des te moeilijker is, omdat de kerkcliexist normaal doorgaat. Een nieuwe topgevel. Een belangrijke vernieuwing is voorts vporal den bouw van een top gevel. Hiertoe is men overgegaan, omdat teekeningen van Saftleven uit 1674 hebben aangetoond, dat een dergelijke topgevel ook vroeger heeft bestaan. Een moeilijkheid was nu, dat men niet met den bouw van den topgevel kon vol staan, omdat de aansluiting van dit nieu we gedeelte op het bestaande gebouw hier door niet zeer gelukkig zou worden. Hoe deze moeilijkheid zal worden opgelost, staat nog niet vast.. Vermoedelijk zullen voor dit doel drie zuilen worden opgei'iclit op de plaats, waar het voorportaal van Suys stond, waax*- door de ietwat eentonige muur eenigszins gebroken wordt, terwijl deze zuilen boven dien kunnen aangeven, hoe de galerij er vi-oeger uitzag. Men heeft er bij deze restauratie kennelijk zooveel als eenigszins mogelijk was naar gestreefd de oude luister van vele eeuwen ge leden te hei-stellen. Daar waar dit onmogelijk was hebben bekwame restaurateurs bijpas sende vernieuwingen aangebracht, die er door hun stijl mede toe bijdragen het beeld van het ooi-spronkelijke gebouw te bewaren en vex'levendigen. Sacristie in volle glorie hersteld. Reeds vaker is de Domkei'k gerestaureerd. Met de vroeger uitgevoerde restauratie-wer ken heeft men volledig rekening gehouden. Thans is vooral aandacht besteed aan de schittei'ende sacristie, die thans in volle glo rie is hersteld. Voorts zijn cle gevels rondom vernieuwd. De cementbepleisteringen heb ben moeten plaats maken voor natuursteen, waardoor het geheel een fleuriger aanzien heeft geki'egen. Levendig teckenen de sier- lijke nuances zich op de machtige muren af eu menig Utrechtenaar staat in bewondex-ing te kijken naar deze herboren Domkerk. Men heeft bij deze restauratiewerken tal van interessante vondsten gedaan. Zoo vond men bij de vernieuwing van cle Noordelijke travee deelen van een altaarbekleeding, wel ke veiTnoedelijk afkomstig zijn van de ka pellen die bij den brand in 1674 vernield zijn. In zijn gerestaureerde gedaante in Utrechts dom meer dan ooit één van Neexiand's schoonste bouwwerken en slechts blijft 'n gevoel van teleurstelling, dat de beruchte brand zooveel verliezen hoeft aangelicht, die nimmer hersteld zullen kunnen worden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5