vrede! J Chamberlain één doel: I Alle Duitsche dienstmeisjes ons land uit! Nieuwe belastingen in Duitschland De misère met bet vliegveld te Bergen De K L.M.-lijn op Australië Memel Duitsch Het KN.G.V. Pinkster- bondsfeest te Arnhem Engeland, gereed voor alles! Dwarsstrepen op Rijkswegen De opzienbarende arrestatie te Bergen WOENSDAG 14 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10752. •F DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Iftjave der N.V. Uitg.-Mif. „XoHond» Noofd-rVwortiw- De Duitsche journalisten weige ren persdienst bij te wonen, om dat Chamberlain's rede minder prettige passage's bevatte Streven naar overheersching heeft nimmer succes gehad Chamberlain heeft gisteravond een redevoering nitgesproken, aan het di ner aangeboden door de buiteniand- sche persvereeniging. In deze rede heeft hij de Duitsche pers op scher pen toon verweten, oud-minister Baldwin te hebben aangevallen. De Duitsche journalisten, die zooals ge bruikelijk van te voren de tekst der redevoering hadden ontvangen, heb ben via de ambassade laten weten, dat zij het diner niet zouden bijwo nen. Hun wegblijven heeft veel stof opgeworpen. Chamberlain heeft verder gesproken over de militaire paraatheid van Groot-Brittannië ra de betrekkingen met Engeland, Amerika, Frankrijk en Duitschland. Na verklaard te hebben, dat hij „alle dic tatoren ter wereld met minder bezorgdheid tegemoet zou treden, dan die naamlooze macht., die wij de pers noemen", zcide Cham berlain het toe te juichen, dat hij thans de gelegenheid had om voor een breeder gehoor de dingen te herhalen, die hij tevoren reeds »ezegd had, aangezien het geheugen kort s in dagen, wanneer de grooto gebeurtenis sen elkander met zoo'n snelheid opvolgen, dat het moeilijk is ze in het juiste'perspectief le zien". •'^Chamberlain deed "vooral uitkomen, dat de weldgesohiedenïs heeft, geleerd, dat een Öven naar overheersching nooit lang met wcces wordt bekroond, en dat dit systeem riet dat van Engeland is. „Mijn doel is consequent hetzelfde ge weest, zeidc Chamberlain, van het begin tot bet einde. Staande tegenover een toestand, waarin de betrekkingen tusscben dit land aan den eenen en Duitschland en Italië aan den anderen kant, snel slechter wer den en aldus gestadig het vertrouwen ver nielden van Europa in de handhaving van den vrede, scheen het mij toe. dat slechts twee mogelijkheden voor ons open stonden, Het een was ons er van te doordringen, dat een oorlog onvermijdelijk was, en de ge- heele energie van ons land te werpen op de voorbereiding van dien oorlog, het tweede was een langdurige, vastberaden krachtsin spanning te ondernemen om de mogelijke oorzaken van oorlog uit den weg te ruimen en de methoden tc beproeven van persoon lijk contact en bespreking en terzelfdertijd gestadig voort te gaan mot een zoodanige herbewapening als noodzakelijk was om de defensieve macht, die wij tijdens een tijd perk van vele jaren, vrijwillig opgegeven hadden, tc herstellen. Den tweeden weg gekozen Ik heb den tweeden weg gekozen en ik heb daarbij niet gewankeld. Het doel van dien weg is niet alleen de vrede, maar ook het vertrouwen, dat de vrede gehandhaafd kan worden, lk heb nooit de illusie gehad, dat dit doel bereikt zou kunnen worden in en handomdraai of zonder teleurstellingen. Ik heb misschien meer teleurstellingen on dervonden, dan ik verwacht had, doch ik laat mij door die voorbijgaande gebeurtenis- jen niet ontmoedigen of afschrikken! Waarom de Duitsche journalisten boos waren. Zeer enthousiast onderstreepten de aanwezige journalisten het door Chamberlain uitgesproken leedwe zen, dat de toon der Duitsche pers er in één geval zelfs niet voor te rugdeinsde haar scheldwoorden uit te storten over „onzen meest geachten staatsman, die niet lang geleden minister-president was". Deze passa ge betrof zeer duidelijk de critiek op graaf Baldwin over zijn jongste ra diotoespraak, waarin hij het Britsche en het Amerikaansche volk voor de radio heeft opgewekt giften te schenken ten behoeve van de om ras en geloof uit Duitschland uitge wekenen. Een beroep op alle volken. Tot slot van zijn redevoering zeide Cham berlain nog: Nog niet. vele generaties geleden waren wij in oorlog met de Vereénigde Staten. Thans staat een dergelijk conflict buiten de grenzen van het mogelijke. In mijn eigen leven hebben wij aan den rand van een oorlog met Frankrijk gestaan. Nu lijkt een dergelijke catastrofe even verwijderd als n oorlog met Amerika. Want onze betrekkin gen met. Frankrijk zijn zoo nauw, dat zij buiten het kader van zuiver legale verplich- CHAMBERLAIN. tingen gaan. Zij berusten op de gelijkheid van belangen. Als wij er in geslaagd zijn het terrein van mogelijke oorlogen zoozeer te verkleinen, waarom zouden wij dan niet verder gaan tot er een zoo algemeen gevoel van veiligheid verkregen is, dat wij allen onze wapenen kunnen neerleggen en ons kunnen wijden aan de welvaart der mcnsch- heid? Hoe groot de hinderpalen ook mogen zijn en hoe ontmoedigend de perspectieven in zeker opzicht mogen schijnen, ik voor mij geloof, dat wij ons doel kunnen bereiken, mits wij recht op dat doel kunnen afgaan, den moed niet verliezen en ons vertrouwen behouden. De journalisten, die aanwezig waren acht ten dë houding der'-Duitschers-niet alleen een beleediging der buit.enlandsche persver eeniging, doch ook aan den minister-presi dent aangedaan! Do Duitschers noemen de rede van Cham berlain geen bewijs van goeden smaak. Binnenkort vergunning der Au stralische regeering. Eenige goedkoope telefoondagen tus- schen Nederland en Indië? Met bet' K.L.M.-vliegtuig „Wielewaal" is gistermiddag de dir.-generaal der P.T.T. dr. ir. M. H. Damme, van een dienstreis in Ned.-Indië in ons land teruggekeerd. Wij hadden gelegenheid den heer Damme een oogenblik op Schiphol te interviewen en daarbij deed de hooge P.T.T.-autoriteit ons eenige zeer belangwekkende mededeelingeri. Zoo verklaarde ir. Damme, vernomen te -hebben, dat de toestemming voor de K.L.M. om evenals de K.N.I.L.M. een dienst op Australië te openen, elk oogenblik kan afkomen. Ook schijnt het de K.L.M. ernst te zijn met het aanschaffen van een nieuw Douglas- D.C.4 vliegtuig, om daarmee zoo spoe dig mogelijk proefnemingen op de Indië-lijn te doen. Verder werd ons met stelligheid meege deeld, dat, na de jongste verlagingen van Ijet telefoontarief tusschen Nederland en In dië voorloopig van verdere verlaging geen sprake zal zijn. Wèl wordt overwogen de mogelijkheid, om nog eenige goedkoope da gen in te voeren. Het brieftarief voor lucht post van Indië naar Nederland naar men weet is in omgekeerde richting geen extra- frankeering van luchtpost noodig zal voor loopig na de reeds toegepaste verlaging, niet verder verlaagd kunnen worden. Voor 1 Maart 1939, heeft de Duitsche regeering bevolen. Naar de Tel. meldt., zou nog diczo week een Duitsche verordening afkomen, op grond waarvan alle Duitsche (en voormalig Oos- tenrijksche) dienstboden in Nederland de aanzegging zullen krijgen, naar het vader land terug te keeren. Of een bepaalde ter mijn voor opzegging zal worden toegelaten, is nog niet bekend; evenmin hoe lang een dergelijke eventueèle termijn zal kunnen zijn. Intusschen verneemt, het blad hij infor matie bij betreffende Nederlandsche instan ties, dat Duitsche dienstmeisjes tot. den leef tijd van 35 jaar vóór 1 Maart 1939 naar Duitschland moeten zijn teruggekeerd. Voor zoover het Duitsche meisjes betreft in dienst bij Joodsche families, is die leef- 'ijdsgrens gesteld op -10 jaar. Op bet oogenblik schat men ten departe- miente het aantal Duitsche dienstmeisjes op 20.000 a 25.000. Het volk sprak duidelijke taal: WIJ willen bij Groot-Duitschland behooren: De inlijving van Memeiland bij Duitschland kan als een kwestie van tijd beschouwd worden, gezien het resultaat der verkiezingen, waar bij de partij van dr. Neumann een overweldigende overwinning heeft behaald. Van alle uitgebrachte stemmen heeft de Memel-Duitsche lijst (dr. Neumann) verwor ven: in het district Memel 97,7 pet., in het district Heydekrug 95,1 pet., in liet district Pogegen 93,5 pet. Uit de stad Memel zijn nog geen uitsla gen ontvangen. Een krachtproef, zooals bij Oostenrijk cn Tsjecho-Slowakije zal Duitscliland dus niet behoeven. Waarschijnlijk zal het Litiauen eenige concessies willen doen op. het punt van haven en achterland, maar daarmede zal de zaak dan ook wel zijn afgcloopen. De Duitsche troepen zullen Memel dan ook slechts binnenmarcheer en om er met bloemen en gejuich te worden ontvangen. Vergaderverbod. Om te verhinderen dat onrust ontstaat in het Memeiland, heeft het Directorium, een vergaderingsverbod uitgevaardigd. Te Kaunas (Littauen) zijn verscheidene aanhangers van Woldemaras, onaer wie ka pitein Iwanauskas, de leider van de op standige beweging van 1934, gearresteerd. Gele Rivier nog niet bevroren Zacht winterweer helpt de Chi- neezen. Het ongewoon zachte winterweer houdt, naar men gelooft, het Ja- pansche offensief in Noord-VVest- China tegen. De Gele Rivier ligt nog niet dichtgevroren. Zoodra de stroom dicht, ligt, is het gemakkelijker voor de Japansche troepen om over te steken en artillerie, voorraden en gemechaniseerde eenheden te ver voeren. De Chineezen zeggen, dat zij Waitsjau heroverd hebben, een be langrijke stad aan de Oostrivier. De Japanneezen zouden zich west- waarts terugtrekken. Reeds meer dan 5400 voorloopige inschrijvingen. Ons wordt medegedeeld dat begin Decem ber, dus bijna een half jaar voor het 27e K. N. G. V. Pinksterbondsfeest te Arnhem zal plaats vinden, reeds bijna honderd ver- eenigingen met een totaal van ruim 5400 turners een voorloopige inschrijving hebben ingezonden. Nog nimmer tevoren zijn op denzelfden datum zoovele aanmeldingen tot deelneming binnengekomen, en er mag dan ook gerekend worden op een totaal van 170 tot 200 vereenigingen uit den lande. Opvallend is het vrij groote aantal ver eenigingen, die vroeger zelden of nooit aan een bondsfeest deelnamen en ditmaal van de partij willen zijn. Het is dan ook vrij zeker dat inderdaad voor de eerste maal de 10.000 deelnemers aan een dergelijk bondsfeest zal worden be reikt. De rijkskassen hebben groote te korten. Donderdag ministerraad. NAAR GROOTERE ACTIVITEIT IN ZUID-OOST-EUROPA. In den laatsten tijd doen hardnek kige geruchten de ronde, dat de Duitsohe regeering het voornemen zou hebben het tekort van de rijks kassen althans ten deele in te ha len, door het heffen van verhoogde inkomstenbelastingen of door een eenmalige extra vermogensbelas- belasting. Onder alle voorbehoud kan het Hsb. me- dedeelen, dat blijkbaar geen eenimalige afgifte van een. deel der vermogens en even min een verhooging der reeds zeer druk kende jongezellenbclasting in bet voorne men ligt, doch dat, naar het heet, wordt overwogen a. een extra nabetaling van een kwar taal belasting op het inkomen over het boekjaar 1938, te betalen in den loop van Januari 1939; b. een eenmalige storting aan den fiscus van alle bedragen, welke in 1939 aan in komen plus inkomstenbelasting meer wor den verdiend dan een jaarlijksch inkomen van R.M. 36.000; i e. een verhooging der bedrijfsbelasting Het kan een „stipte actie" voeren zegt Lord Inskip. Lord Inskip heeft verklaard, dat Groot Brittannié zijn verdediging in het moederland en in andere deelen van het rijk voltooit, zoodat Groot Brittannië niet langer noodig zal hebben af te zien van een stipte ac tie. Inskip zeidc voorts van meening te zijn dat de eenheid van het leger afhangt van de handhaving van de zeemacht. Hij is van meening, dat zoowel de koopvaardijvloot als de koninklijke marine de uiteindelijke sanc tie is van de rijkseenheid. Sprekende over de rijksverdediging verklaarde Inskip, dat aanzienlijke verbeteringen zouden worden aangebracht, in de rijksverdediiging door de basis van Singapore, welke essentieel is voor de verdediging van Australië en Nieuw Zeeland. De basis zal het volgend jaar voltooid wor den en deze voltooiing zal een grooten in vloed hebben op de veiligheid en de een heid van het rijk. Inskip besprak vervolgens de krachtsin spanningen der verschillende dominions op het stuk der verdediging. Kaapstad en Si- monsstad zijn uitgerust en voorzien van wa peningen, welke de eenheid van Zuid Afri ka beoogen en voldoen aan de behoeften van het Britsche rijk. Honderd manufacturenwinkels van Bata? Het „Huisgezin" verneemt, dat door het Bata-Concern plannen worden uitgewerkt om manufacturenwinkels in Nederland op te richten. Bata zou een 100-tal van dergelijke winkels in Nederland openen. Hinderlijk voor het verkeer, zegt de A.N.W.B. In de laatstgehouden vergadering van de wegencommissie A.N.W.B., werd naar voren gebracht, dat de witte dwarsstrepen, welke men paarsgewijze op verschillende rijkswe gen aantreft, en welke onlangs gediend heb ben bij het uitvoeren der snelheiismetingen van het verkeer door den Rijkswaterstaat, soms verwarring kunnen veroorzaken. Vooral de bestuurders, die van de beteeke- nis der strepen niet op de hoogte zijn, mee- nen op het eerste gezicht met stopstrepen of met de afbakening van een oversteekplaats te doen te hebben zijn dan geneigd plotse ling af te remmen. Daar de strepen juist veelal zijn aangebracht op wegvakken, waar met hooge snelheden wordt gereden, is dit niet zonder gevaar. De A.N.W.B. heeft in verband hiermede tot het hoofd van den centralen dienst voor de wegen cn de bruggen van den rijkswater staat het verzoek gericht, te willen bevorde ren, dat de bedoelde strepen voor snelheids metingen worden verwijderd. voor die bedrijven welke, zooals bijv. het bouwbedrijf, met alle daaraan verbonden branches en industrieën, aan de weermacht leveren en door de tijdsomstandigheden bijzonder bevoordeeld worden. Van bevoegde zijde spreekt men slechts de laatste genoemde mogelijkheden niet per tinent tegen, waarbij intusschen te beden ken is dat regeeringskringen dien begrijpe- lijken wensch hebben eventueele verhoogim- gen van fiscale lasten niét bekend te ma ken in de weken die aan het Kerstfeest voorafgaan, van welke periode voor den harideldrijvenden middenstand zooveel af hangt en welke zich juist dit jaar bijzon der gunstig laat aanzien. Morqen waarschijnlijk minister raad. De ministerraad zal waarschijnlijk Don derdag onder voorzitterschap vam Hitier te Berlijn bijeenkomen. Men meent te weten, dat eenige aangele genheden van binnenlandsoben aard. zooals de liquidatie der Jodenkwestie en de vast stelling van bovengenoemde belastingen, op- de agenda staan. Hit Ier zal waarschijn lijk eedxirende het bezoek van den Hongaarschen minister, Czalcy, die 15 en 16 December wordt ver wacht, te Berlijn zijn. Chwalkowsky zal direct na afloop van bet bezoek van Czakv te Berlijn aankomen. Czalky zal voor 18 December te Berlijn zijn( daar Ciano dien datum te Boedapest wordt verwacht. In leidende Duitsohe kringen., aldus Ha- vas. schijnt men dus vastbesloten voor de kerstdagen verschillende kwesties, welke tusscben het. rijk, Tsjechoslowakije en Hon garije hangende waren gebleven, af te wik kelen. Deze activiteit wordt het voorspel geacht van een uitgebreider actie in Zuidoost Europa. Dit nummer bevat 12 pagina's '1 EERBERICHT DE BILT SEINT Verwachting: Voor de kust strook: Zacht weer, meest zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, matige Zuid Oostelijke t. Zuidelijke wind Voorloopige hechtenis van B. weer met een maand verlengd. Naar men ons mededeelt is de voorloopige hechtenis van B. alhier, die ervan wordt beschuldigd in Januari van dit jaar, een auto, waarin behalve hij zelf, zijn vrouw en drie kinderen zaten, met opzet in het ka naal van den Helder naar Alkmaar te heb ben gereden, opnieuw verlengd. Drie kinderen kwamen hierbij om het leven. Men zeide ons, dat het voorarrest zoo lang duurde, omdat het onderzoek, dat door twee psychiaters wordt ingesteld, nog niet is af- geloopen en de Rechter commissaris eerst in het bezit moet zijn dezer rapporten, al vorens kan worden beslist of tegen B. al dan geeii rechtsingang zal worden verleend. B. blijft intusschen nog steeds alle schuld hardnekkig ontkennen. Het terrein in de Bergermeer schijnt toch ongeschikt te zijn Zijn wij goed ingelicht, dan belooft het met den aanleg van het militaire vliegveld on der de gemeente Bergen, een wai-c lijdensge schiedenis te worden. Van zeer bevoegde zijde vernamen wij, dat het door Defensie uitgeko zen terrein in de Bergermeer voor een vliegveld absoluut ongeschikt blijkt te zijn. De oppositie tegen dit terrein indertijd gevoerd schijnt der halve niet geheel op losse schroeven te hebben gestaan, zooals men het heeft willen doen voorkomen. Wij hebben alreeds gemeld, dat er veel meer klei in een gedeelte van den bodem zat, als de boringen hadden aangegeven en dat, tengevolge daarvan de aannemer be duidend meer werk diende te doen verrich ten. Dat hij voor deze meerdere werkzaam heden meer geld wil hebben, spreekt wel haast vanzelf en hierover kunnen aannemer en Defensie het nog maar steeds niet een? worden. Maar... er is meer! De draineering schijnt niet op de juiste wijze te zijn aangebracht en ligt vlak boven een laag z.g. blauw zand, dat zoo hard is als hout. Gevolg: dat het water niet kan wegzakken cn ook niet kan worden weggemalen, omdat de tocht- slooten alreeds zijn gedicht. Het ter rein staat dan ook voor een goed deel blank. Naar men ons mededeelde zou de eenige oplossing zijn op het gcheelc terrein een laag zand van ongeveer een meter hoogte te brengen. Maar deze maatregel zou een be langrijke overschrijding der begrooting be- teekenen. Men zeide ons zelfs, dat indien de han gars al niet reeds waren gebouwd het ter rein alsnog voor vliegveld zou worden af gekeurd. Intusschen beteekent een en ander eer belangrijke stagnatie in het werk. Protest tegen de forensenbelasting 25 gemeenten formuleeren haar bezwaren in een adres aan de Tweede Kamer. De gemeentebesturen van een 25-tal foren sengemeenten hebben in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun groote, onover komelijke bezwaren geformuleerd tegen de wetsontwerpen inzake een nieuwe forensen belasting. Hierin wordt o.m. gezegd, dat niet alleen de forensen, maar de inwoners in het algemeen van een buitengemeente, thans een groot deel van bun belastingen be talen ten behoeve van de werkgemeenten, zoodat er dus geen enkele reden meer istot het invoer van een direct overhevelende belasting. Ilct adres spreekt het vertrouwen uit, dat de Kamer de wetsontwerpen niet zal aan vaarden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1