i DE WEREL Het Utrechtsche Centraal Station moet geheel worden opgebouwd Jong mijnwerker doodgestoken Locomotief ontspoort op de lijn Gouda-Schoonhoven Felle brand in Oldenzaal De „Malle Jan" verbrand Twee kap:tale boerderijen verbrand tf-chaHm De IJselstroom vergaan? m w e in i woordet HET GEMAK DIENT DEN MENSCH. Bij de schietoefeningen der Engel- sche recruten brengt een speelgoedtreintje de schietschijven na ieder schot bij de soldaten terug, waarmede veel tijd en moeite bespaard wordt. Het voorloopig herstellingswerk met qroote energie ter hand ge nomen. Omtrent de oorzaak van den brand nog niets bc- kend. Naar het oordeel van een der uit voerders van den nieuwbouw van het Centraal Station te Utrecht is deze nieuwbouw als verloren te beschouwen. De gevolgen van den brand zijn ook voor dit gedeelte funest gebleken. Gistermorgen om half elf, na een inge spannen arbeid van 36 uur was de zware taak van de Utrechtsche brandweer ten einde. De laatste slangen voor hét stations gebouw werden verwijderd en vervolgens werd het verkeer op het Stationsplein nor maal toegelaten. Met man en macht wordt thans aan het voorloopige herstel lingswerk gearbeid. Naar een der uitvoer ders ons, terwijl wij ons op het dak van d'e hal bevonden, mededeelde, zal de gehee- le bovenbouw worden gesloopt en zal de benedenverdieping, waarin do Tfal, het plaatskaartenbureau en een gedeelte van de wachtkamers zich bevinden, van een voorloopige nieuwe afsluitende dakbedek king worden voorzien. „De constructie van den nieuwbouw heeft zoodanig geleden, dat ons niets anders overblijft aldus onze zegsman dan ook deze geheel te sloooen. Wij zullen dit gedeelte weer voor- loopig bruikbaar maken. De electrische lei dingen Vorden zoo snel mogelijk hersteld, de gebroken ruiten vernieuwd en een tijde lijke nieuwe verwarming aangelegd. Wij zullen thans dag en nacht doorwerken om de hal, het plaatskaarten bureau en de wachtkamer zoo spoedig mo gelijk weer in gebruik te kunnen dom stel len, om het groote ongerief, dat de reizi gers op hét oogenblik ondervinden op te heffen. Dan zal de normale toestand zijn terne-gekoerd. Wanneer we hierm<ede ge reed zullen zijn, kan ik op het oogenblik niet zeggen. Liefst zouden wij morgen reeds zóó ver willen zijn. dat de hal, het plaats kaartenbureau en de wachtkamer, alsmede de toegang tot de perrons in gebruik kun nen worden genomen. Een en ander zal echter afhangen van de vordering der werk zaam heden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister Het onderzoek van de Utrechtsche recher che is nog in vollen gang. Of dit echter een definitieve uitspraak zal opleveren, wordt ernstig betwijfeld. De huidige, voor de reizigers ongerieflijke toestand, waarbij het bagagedepót dienst doet als plaatskaarten bureau en een gedeelte van deai uitgang gebruikt kan worden als ingang, zal zoo spoedig mogelijk, misschien reeds heden worden opgeheven, zoodat mén dan langs den gcbruikclijken weg het stationsgebouw zal kunnen betreden en verlaten. Toch zal de situatie in de toekomst een groote verandering moeten ondergaan, daar ook de nieuwbouw gesloopt dient te wor den." Telegram van deelneming. De Nederlandsche bond van autobusdienst- ondernemers heeft de directie tier Neder landsche Spoorwegen een telegram gezon den om zijn deelneming te betuigen met de brand in het Utrechtsche station. UITLOKKING VAN MEINEED. Kolenwerker tot gevangenisstraf van negen maanden veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 43- jarigen kolenwerker J. J. ter S., wegens uitlokking van meineed, veroordeeld tot een gevangenis!raf van één jaar. Ter S. zou zijn vriend hebben overge haald om in een echtscheidingsprocedure tegen zijn vrouw een valsche verklaring af te leggen. Hoewel ter S. bleef ontkennen, dat de verklaring valsch was, vorderde de advocaat-generaal bij 't Haaesche Gerechts hof bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Overigens was de vriend reeds wegens meineed veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof legde verdachte gisteren een gevangenisstraf van negen maanden op. Tegen 63-jarigen werklooze vier Jaar gevangenisstraf geëischt. Gistermorgen is voor de Maastrichtsche rechtbank in behandeling genomen de zaak tegen den 63-jarigen werklooze H. G., die terechtstaat, terzake van het dood steken van den 19-jarigcn mijnwerker F. Housen te Kerkrade. Op Zaterdag 5 November was het tusschen den verdachte en den verslagene, die reeds meermalen oneenigheid hadden gehad, voor de woning van Housen aan de Plata- nenstraat te Kerkrade tot een botsing ge komen, waarbij de twee partijen bloedende verwondingen haddon opgeloopen. Vooral Housen had enkele flinke messteken in hals en rug ontvangen. Maandag 7 November heeft Housen blijkbaar opnieuw den verdachte G. ont moet, die hem toen met een dolkmes in de hartstreek heeft gestoken. De gewonde slaagde er nog in de ouderlijke woning te bereiken, maar daar overleed hij enkele minuten later. Hij had echter nog G. als oen dader aangeduid. Deze heeft niet ont kend, te hebben gestoken, maar verklaarde, dat de verslagene hem bij de ontmoeting een slag in 't. gezicht heeft gegeven, waar na hij zijn dolkmes trok en den ander een steek toebracht zonder zich er rekenschap van te geven waar hij raakte. Verschillende personen, die deze ontmoe ting hebben bijgewoond, bevestigden ver- dachtes verklaring. Requisitoir. Het O. M. gaf toe, dat de verslagene te voren herhaaldelijk een agressieve'en uit dagende houding heeft aangenomen. De groote schuld lag echter bij den ouderen, n.1. verdachte G. en den vader van Hou sen, die een burenveete hadden laten uit groeien tot zoodanigen omvang, dat er thans een doode het gevolg van is ge weest. Intusschen achtte het openbaar mi nisterie beroe.p op noodweer niet op zijn plaats. In verhand met een en ander vorJ derde het O. M. tegen verdachte wegens het primair ten laste gelegde: doodslag een gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger, heeft in zijn pleidooi be toogd, dat hier wel degelijk noodweer voor verdachte aanwezig was en vroeg daarom vrijspraak voor zijn cliënt en in verband met de familieomstandigheden onmiddellij ke i n v r ij h ei d s te 11 i ng. De rechtbank ging op dit verzoek echter niet in en bepaalde de uitspraak op 2 Ja nuari. Op de spoorlijn Gouda-Schoonho ven is gisterochtend de locomotief van den om 8.33 uur van Schoon hoven vertrokken personentrein, bij het binnenrijden van het station Bergambacht ontspoord. Er ligt hier een zelfwerkend wis sel, waarvan na het passeeren van een vorigen trein door nog niet bekende oorzaak een der tongen niet voldoende was teruggeslagen. De rechter- en linkerwielen van de locomotief volgden hierdoor elk een andere rail, waardoor de machine tusschen de sporen kwam te staan. Een volgend personenrijtuig ont spoorde met de vooras. De trein had slechts geringe snelheid, zoodat de ongeveer veertig passagiers er ongedeerd afkwamen. Het treinverkeer op dit enkelsporig baanvak is gestremd. Aan vankelijk met veel, en later met minder vertraging is het verkeer met autobus en trein gaande gehouden, waarbij te Berg ambacht moest worden overgestapt. Stroomdraad bij Woerden gebro ken. Ook op de spoorlijn Woerden-Gouda-Rot- terdam en Den Haag en Woerden-Leiden is gisterochtend vertraging in den treinenloop ontstaan. Omstreeks tien uur brak nabij het sta tion Woerden tengevolge van de vorst een draad van de bovenleiding, waardoor op het afgaand spoor Woerden-Gouda geen treinen konden Dasseercn.. Na anderhalf uur is met behulp van een uit Gouda ko menden montagewagen het defect hersteld, waarna de dienst geleidelijk weer normaal werd. Het verkeer over het opgaand spoor. Gouda-Woerdcn, ondervond geen vertra ging. Schoolgebouw en filmzaal ver woest. 250 kinderen onver wacht vacantie. Tweehonderdvijftig kinderen te Oldenzaal hebben een vervroegde Kerstvadarttie gekre gen, doordat hun school, gelegen in het centrum der stad, gisteren is afgebrand. Het was de Sint PI echel musschool aan de Kloosterstraat te Oldenzaal. Hei; vuur brak omstreeks half acht uit. De school heeft Hvee verdiepingen. Op de bovenste etage bevindt zich" een 'filmzaal. Om acht uur brandde het pand als oen fakkel. Naast het brandende gebouw staat de Sint Radboudschool. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Er bevond zich bij het uitbreken van het vuur niemand in hot gebouw. Aanvankelijk kon de brandweer geen wa ter geven, omdat de brand'kranen bevroren waren. Na ongeveer tien minuten was dit euvel verholpen en kon de blusschirig oen aan vang nemen. Met zes stralen werd water gegeven. Van het-naast, hot gebouw liggende school gebouw „St. Radboud" brandde een oogen blik de kap, doch hét vuuir kon hier snel worden bedwongen. Gezien het feit, dat de school in het. centrum van de stad ligt, trok de brand zeer veel belangstelling. De gemeentepolitie zorgde evenwel in samenwerking met do marechaussee en militaire politie voor een goede afzetting. Bekend hotel in het toeristenoord Vierhouten. Gistermiddag is het bekende hotel „de Malle Jan" te Vierhouten door een hevigen brand verwoest. De brand ontstond op een der kamers en vond gretig voedsel in het rieten dak. Aangewakkerd door den krach- tigén wind, was 't hotel spoedig een vuur zee. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij. machteloos, daar in deze hoschrijke omgeving geen water te krij gen is. Tijdens- den-brand deden zich herhaalde lijk explosies voor, doordat, jachtpatronen in hét achter gedeelte lagen opgeslagen. 'De bfrin'd is" Venitoedelijk 'Ontstaan door dat-de.-eigenaar enfi dé boekhouder .op een der kamers bezig, waren met het .ontdooien van de waterleidingbuizen, waartoe zij een steekvlam gebruikten. Vuurzee te Grubbenvorst. Giöteipmidd'ag heeft te Grubben vorst een felle brand gewoed in twee kapitale boerderijen, bewoond door de families de Boer en Boone. Deze boerderijen vormen één complex, waarin vroeger de stoeterij „De Grubben" was gevestigd. Het vuur is door nog onbekende oorzaak omstreeks half twee uitgebroken. De vlam men grepen snel om zich heen en vonden gretig voedsel in de voorraden graan en voederartikelen, welke in dé groote schu ren l-a-gen opgeslagen. Ook de landbouwwerk tuigen werden door het vuur verteerd. De motorspuit uit Blerick arriveerde eerst lang nadat de brand was uitgebroken ter plaatse, aangezien het materiaal door den strengen vorst onbruikbaar bleek te zijn cn eerst hersteld moest worden. De beide boerderijen met toebohooren werden geheel in de asch gelegd. Het vee had men tijdig in veiligheid kunnenbrengen Alleen de boederij van Boone was ver zekerd. ^cfutcvUeti Dc Friesche Elfstedentocht WAARSCHIJNLIJK OP ZATERDAG 24 DECEMBER. Het. Centrale Bestuur der Friesche Elfste- denvereeniging heeft gistermiddag te Leeu warden vergaderd en is thans wachtende op dè nadere inlichtingen van de verschil lende controleposten. Indien het vriezende weer aanhoudt, zal de trnditioneele Friesche Elfstedentocht zeer waarschijnlijk op Za terdag 24 December a.s. cehouden kunnen worden. Het bestuur zal heden weer sa menkomen en verwacht dan in staat te zijn "den datum definitief vast te stellen en bijzonderheden te kunnen mededeelen. HET TOURNOOI TE HASTIXGS. Voor het tournooi te Hastings. dat op Woensdag 28 December door de Mayor of Hastines, geopend zal worden, zijn 123 in schrijvingen ontvangen. De drie groepen in het Premier reserve tournooi zijn thans ook definitief vastgesteld. In groep A komen voor ons land uit Prins en Van Schelt inga, in groep B: Van :Boosk_urg, en Van Saters. Schip met twee opvarenden op het IJsselmeer vermist. K.L.M.-PILOOT ZAL UITKIJKEN. Zaterdagmorgen is de beurtschipper Kamper uit Urk met de „IJseel- stroom" van Hoorn naar Urk ver trokken en tot op heden nog niet op het eiland aangekomen. De familie van den schipper, die niet wist, dat K. mot zijn schip Zaterdag Hoorn had verlaten en dus dienzelfden middag te Urk had moeten aankomen, heeft eerst gisterochtend een onderzoek doen instellen. Men heg ft. zich met alle kustplaatsen van Noordholland in verbinding gesteld, doch zonder resultaat. Bewoners van Urk hebben verklaard, dat zij Zaterdagavond tijdens den hevigen slorm een lichtje in zee zagen, dat plotse ling verdwenen was. Zij hebben hieraan verder geen aandacht besteed. Gistermiddag meenden schippers van den wal af nabij het Enkhuizerzand, het vermiste schip te zien. Sleephootcn vande N.V. Zanen en Verstoep voeren daarop het Urkerval, dat nog ijsvrij is, af, doch gisteravond keerden zij onverriohterzake terug. Behalve den schipper bevindt zich aan boord van de „IJsseistroom", diens knecht, H. Kleffe, eveneens uit Urk. Men vreest, dat het schip tijdens den storm van Zaterdagnacht is vergaan. De K.LJA. helpt. Intusschen heeft zich de burgemeester van Urk in verbinding gesteld met de K.L. M., die den bestuurder van het extra-toe stel, dat hedenochtend naar de Wadden eilanden vertrekt, gezagvoerder von Wev- roth'er, opdracht heeft gegevens tijdens de vlucht hoven het IJsselmeer naar het vaar tuig uit te kijken. De machine zal echter niet van de roule afwijken en dus geen specialcn speurtocht ondernemen. Kefelexplosie in sigarenfabriek 650 arbeiders naar huis. Gistermorgen heeft zich in een filiaalfa- briek van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrie ken to Vcenendaal een ketelontploffing voor gedaan, welke wel is waar geen slachtof fers heeft geeischt; doch wel oorzaak is ge weest, dat verwarming vaq deze fabriek niet langer mogelijk was, waardoor 650 si garenmakers naar huis moesten worden ge stuurd. Te ruim half negen had in een twee tal ketels een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlammenmassa schoot naar buiten. Zoodra men be sefte, wat er geschied was, liet men het vuur uithalen. De gloeiende ko len produceerden echter het gevaar lijke giftige koolmonoxydegas, zoo dat het voor den stoker zaak was, zich ijlings uit de voeten te maken. Gelukkig liep alles zonder persoon lijke ongelukken af, terwijl de scha de zich beperkt tot het inwendige van de ketels. Door het onklaar worden van de ketels was het niet langer mogelijk de temperatuur in de filiaalfabriek op peil te houden. In verband met de felle koude besloot de directie de ar beiders van dit filiaal, in totaal 650 man. naar huis te zenden. Verschillende afdeelingen zullen ook he den nog niet kunnen werken.. Vreemdelingen kosten geld! Justitiebegrooting eischt f 400.000 meer. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de begrooting van justitie voor 1938 wo£dt ver hoogd niet f 414.076. De stijging der uitgaven is hoofdzakelijk een gevolg van dé buitengewone tijdsom standigheden, waarin verscherpt rijkspoli- tictoezicht, zoowel op de rivieren als' op het land, dringend noodzakelijk is te achten, terwijl een strengere controle op de hier te lande verblijfhoudende vreemdelingen, het nemen van bijzondere maatregelen ver- eischt. Zij kwamen na maanden uit Spanje weerom.,.. Opnieuw komen vrijwilligers in ons land terug. Met eenige uren vertraging zijn gister avond te Amsterdam zeven vrijwilligers, die in Spanje aan de zijde van de regeering hebben gestreden aangekomen. Zij waren allen trewond. eenigen hunner zoo ernstig dat zij door kameraden uft den trein naar de wachtkamer moesten worden gedragen. Ilier waren een groot aantal geestverwan ten en belangstellenden ter verwelkoming aanwezig. Men bood den mannen bloemen aan en de heer K. Beuzemaker (voorzitter der roman, partij Holland) sprak een kort begroetingswoord, waarna de internationale werd gezongen. Een van de gewonderi, die geheel in gips verband lag, is door den G. G.D. naar het Burgerziekenhuis vervoerd. De sferrit naar Monfe Carlo Ttrcord aantal Nederlandsche in schrijvers. Naar de K.N.A.C. ons meldt zijn hij haar een record aantal inschrijvingen binnenge komen van Nederlandsche rijders voor den Sferrit naar Monte Carlo. Na de laatste* opgave van 17 deelnemers zijn thans nog tien nieuwe inschrijvingen to vermelden, Postvlucbten op Ind Valk (heenreis) Nandoe (heenreis) Vartrak ran Aamkamat J Jsingap. 19 Dec.J.Medan Ijodhp. 19 Dec. Rang. 19 Del t Zilvetreigar Bagd. 19 Dec. Ulex. 19 DeJ (terugreis) I 1 Buizerd (terugreis) iRang. 19 Dec. Jocïhp. 19 Del |Mar,«Dec. jxapela Amerikaansche vliegtuigen naar Eagelau Zeven vliegtuigen, bestemd voor de op leiding van piloten, zijn gisteren te Lo Angeles aan boord van de Shlochoil ge bracht met bestemming Liverpool. Den zending is een deel der hestelling van 40 militaire toestellen, door Engeland bij vliegtuigfabrieken te Los Angeles plaatst. Het lot der Joden in Dantzig De Pod sche bladen melden uit Dantzig, dat daar in een vergadering van vooraanstaande Joden en leden van den senaat, de mede- deeling is gedaan, dat de Joodsche bevol king van Dantzig zich op de noodzakelijk heid moet voorbereiden het gebied van de Vrije Stad binnen drie of vier maanden te verlaten. Het Britsche crediet aan China. De meet te Engelsche bladen steunen de voorspel ling dat Engeland aan China een crediet zal verleenen dat dit land in staat zal stellen zijn handelsweg naar het westen via Burma te herstellen. Als bedrag van den eersten termijn wordt 500.000 pond sterling genoemd. De wapens neerl De nationale bond var oudstrijders en oorlogsslachtoffers heef Franco en Negrin een telegram gezonden waarin beide partijen worden aangespoori de wapens neer te leggen. Voor de Britsche luchtmacht. De „Nets York Times" bericht, aat zeven vliegtui gen, bestemd voor de opleiding van de Britsche luchtmacht naar Liverpool zijn verzonden. Het blad voegt hieraan toe, dat dit de grootste zending is, welke tot nu toe is verscheept. Tegen het Naziregiem. De vroegen rijksdagafgevaardigde Seger heeft te New York ernstig tegen het nationaal-socia- lisme gewaarschuwd. Hij heeft een scherp omlijnd plan van actie ingediend. Ook de voorzitter d.er Amerikaansche commissii van onderzoek naar de niet-Amerikaai sche activiteit, heeft een ernstige waar] schuwing doen hooren. W tijd WOOl in stam toesl genei heei- de i op i Of neul er den berc toes doei chri bevi brei L.T. wor ",.Wi dicl' heel de kim zijn V( wei toej mis reg stei -ta: een ooc wo ge\ zee ste wa de liil liit 1 pa tip 1 ge ke op pe bli de re ko al De beweging der goudhemden Officieel! lui kringen noemen de berichten over de fas cistische organisatie in Mexico, de Goud1- hemden, sterk overdreven. Er zou slechts een kleine boerenstaking zijn geweest. Een Roemeensch plan voor Jodenemigratie. De Roemeensche regeering is voornemens jaarlijks 300 millioen lei beschikbaar te stellen voor de emigratie van armte Jo den, welke zooals wij gisteren berichtten, door rijke Joden verzorgd zou worden. Negen spionnen gearresteerd. De Zwitserschfl bondspolitie heeft aan de grenspost nabij Amnemasse negen personen gearresteerd, die ten nadeele van Frankrijk en ten be hoeve van een groote mogendheid spion neerden. Verbannen Arabieren vrijgelaten. Vijf leiders der Arabieren, waaronder Khalidi, de vroegere burgemeester van Jeruzalem, die na hun arrestatie te Jeruzalem in October 1937 naar de Seychellen waren verbannen, zijn naar Aden vertrokken, waar zij zul len wachten op bericht, wie de Ronde Ta felconferentie te Londen bij zal wonen. Gaat Groothertog Wladimir trouwen? Naai verluidt, zouden er trouwplannen bestaan ten opzichte van den Russischen troonpre tendent, groothertog Wladimir en de doch ter van den Duitschen ex-kroonprins. Groothertog Wladimir bevindt zich thans in Duitschland. Ds. Niemöller ziek? De volgelingen van Ds, Niemöller, den bekenden Duitschen predi kant, die zich in een concentratiekamp bevindt, zijn ernstig ongerust. Men ver moedt dat hij ernstig ziek is. Veerboot verongelukt. Een veerboot, welk» een dienst onderhield op den Taag te Lis sabon in Portugal, is omgeslagen. Er zijn drie dooden, 22 passagiers worden nog ver mist. De RussischJapansche visscherij-overee» komst. De Japansche afgevaardigde Togok is naar Moskou vertrokken voor de offici- eele onderhandelingen, die daar gevoerd worden over de onderteekening van een aantal overeenkomsten,o.a. zoo mogelijk de bekende overeenkomst ten adnzien van het vraagstuk der visscherij. Italië treft slechts eigen Joden.* De Ame rikaansche onderminister van huitenland- sche zaken Summcr Welles heeft aan de journalisten verklaard, dat hij uit Rome de verzekering had ontvangen, dat de jong ste Italiaansche verordeningen betreffende de Joodsche eigendommen slechts op Ita liaansche onderdanen zullen worden toe gepast. Grensincident aan de Hongaarsche grens. Terroristische benden, gesteund door Hon gaarsche geregelde troepen, zijn het grens gebied binnengedrongen, dat krachtens de uitspraak van Weenen Tsiecho-Slowakije toebehoort. Twee Tsiechische gendarmen zijn gedood. Diplomatieke stappen zijn reeds genomen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2