Raad Winkel Cold-Cream "AKKERTJES" MAGGI'AROMA Arrondissements rechtbank te Alkmaar Op 'zaiSJ&a dag&n Dinsdag 20 December 1938 Tweede blad Begrooting zonder slag of stoot goedgekeurd CELEERDE DEBATTEN OVER HET BE GRIP GEESTESZIEK. HET UURLOON IN WERKVRSCHAFFING VERHOOGD. DE HEER KAMP WIL GRAAG EENS NAAR AMSTERDAM. GEEN ANIMO VOOR DE WIERINGERMEER. DAAN POOL OP DE PROPPEN. EEN BOOZE WETHOUDER EN EEN LACHENDE BUR GEMEESTER. In de raadszitting, gistermiddag gehouden, is de gemeente- begrooting vastgesteld tot 'n bedrag inkomsten en uitgaven voor wat den gewonen dienst betreft 1106.873.99. De commissie van onder zoek had geen opmerkingen van beteekenis. De begrooting van het burgerlijk armbestuur werd even eens vastgesteld in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 15.572.54. Ook deze begrooting gaf geen aanleiding tot op- of aan merkingen. Als wij een losse greep uit deze begroo ting doen, zien wij de cijfers van de voor naamste posten aldus: Voor werkverschaf fing is voor dezen dienst geraamd f 9000, voor steun verleening f 100Ó.voor subsi die aan het Algemeen Burg. Armfostuur f 12500. Inkomsten wegens: gewone bij drage uit 't Werklooshsubs.fonds f 5123.24, extra bijdrage f 5291.56, belastinglbijdrage voor het sluitend maken der begrooting f 1600.—. Wethouder Brugman en de heer Raven zijn afwezig. _Na goedkeuring der notulen brengt voor zitter, burgemeester Zwart, direct de be grootingen in behandeling. De heer de Veer rapporteert voor de com missie tot onderzoek van de begrooting van bet B.A., de heer Kamp voor die van de gemeentehegrooting. De minister van Soc. Zaken heeft be richt dat bet uurloon in werkverschaffing 26 cent zal bedragen met een loon voor reeenverlet van 21 cent. B. en W. hadden verhooginf a-r Is 1 cent bii het ba./ .afmijn gekomen. De heg"rating B.A. levert geen discussie in- peen a^I?em'eer,e beschouwingen l n y vmeentebegrooting, artikelsgewijze \vr wordt niet verlangd. Voorzit- joende \^d'e- dat dit door het college van --v'fcv,. in afdeelingsvergadering reeds as geschied; Zonder één woord wordt de begroo ting Tjedgekeurd. KASGELDLEENING. Ged. Staten wenschen. in afwijking van een eerder genomen raadsbesluit, dat de eer ste voor de kasgeldleening maximum 1 zal bedragen. Het raadsbesluit wordt in dien zin gewijzigd. Voorzitter merkt op, dat dit hot geluk kigste besluit is, dat de Baad genomen heeft. Er behoeft niets te komen op fman- tieel of internationaal gebied of de ge meente zit vast. (Eerst was besloten, naar aanleiding van de voorgeschreven redactie van vorig jaar, dat tegen 1 boven het promessedisconto geleend zou worden.) SCHOOLGELDONTHEFFINGEN. Op verzoek tot ontheffing van schoolgeld 'door een tweetal ingezetenen wordt afwij zend beschikt, een ander verzoek wordt toegestaan. De heer Dekker is er van overtuigd dat de schoolgeldaanslag juist is geweest, maar er is één geval bij. waarbij feitelijk een andere houding beter was. omdat do kost winner van betreffend gezin gestorven is. Voorzitter wijst er op, dat de inspectie der Rijksinkomstenbèlasting, de normen vaststelt, waarop de school gold regeling is gebaseerd. Er is misschien een anderen weg, hetgeen voorzitter nader uiteenzet. De heer Dekker gaat er mee accoord. GEMEENTEFONDSBELASTINGÖ Op wcnsch van Ged. Slaton wordt een wijziging in de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting aangebracht. VOOR- EN NAZORG GEESTESZIEKEN B. en W. stellen den raad voor toe te treden tot de voor- en nazorg dienst voor geesteszieken. De kosten zijn VA cent per inwoner. Aanvankelijk namen B. en W. een af wachtende houding aan, maar nu de toe treding in andore gemeenten zoo groot wordt meenden zij op hun beurt stappen te moeten doen. De totale kosten zullen fl 45 bedragen. De heer Dekker zag nog gaarne de voor deel en voor de gemeente toegelicht. Momenteel geen cent. zegt voorzitter, want er zijn thans geen geesteszieken in de gemeente. Nader zet voorzitter dan op verzoek van den heer Dekker de voordeelen der regeling uiteen, wanneer er wel geestesziken zullen zijn. kien zal in vele gevallen het ver blijf van den patiënt in een zenuw inrichting kunnen bekorten. De heer Dekker wordt onr^ugend. In de toelichting werd weinig of niets gezegd vindt de heer Dekker, een mensch wil wel eens wat weten. Voorzitter: U is ondeugend, want U is hier Vrijdag nog geweest en 't lag bij de stukken! ELKE TOMATEN-SOEP, GROENTE- OF VERMICELLI-SOEP kortom alle soepen win nen aan smakelijkheid, wanneer U er een weinig Maggi's Aroma aan toe voegt. Eerst dan worden ze pas „af". Waarom? Omdat Maggi's Aroma de eigen smaak van een gerecht meer naar voren brengt Laat Uw ledig Mag0- flesje bij Uw winkelier navullen: No. 0 a 14 ct. No. 1 a 27 ct. De heer Dekker: Dan heb ik 't over het hoofd gezien. Ook de heer Kamp wenscht nog eenige inlichtingen over de werking van den dienst. Na uiteenzetting van den voorzitter gaat de heer Kamp met het voorstel ac coord. Bedoeling is dat het district Alk maar 1 Januari het werk zal aanvangen. Weth. van Zoonen wijst er op, dat ook de ze zaak nieuw is en groeien moet. In de toe komst meent hij dat de dienst zich speciaal zal bewegen op het terrein van het zoeken van een passende inrichting. Voorzitter merkt op, dat de dienst in Am sterdam uitstekend funotkmneert. De heer Kamp wil naar Amster dam. De heer Kamp had het wel nuttig gevon den eens naar Amsterdam te gaan kijken. Voorzitter: Als we met z'n zevenen heen gaan, zijn we voor één jaar de kosten al kwijt. De heer Kamp: We hoefden niet met z'n zevenen! Voorzitter rekent voor, dat 50 in dit district reeds is toegetreden en 3 beslist afwijzend staat. Gezien de namen van de mannen, die zich er voorspannen, moet men toch toetreden. Mw. KrabElings zou gaarne alle gege vens bezitten, hoe men tegenover en met den dienst moet handelen. Zij is het niet eens met de uiteenzetting van den voorzit ter, dat iemand die geestesziek is, een tik van een molenwiek gehad hoeft. Ook ze nuwoverspanningen komen daar onder! Het voorstel wordt aangenomen. BENOEMINGEN. Benoemd worden: tot lid van het Burger- lenk Armbestuur de heer C. Faber (aftr.) met 32 stemmen, tot regentes \an loet B.A. mevr. T. van Leersumvan Gulik, (aftr.), met alg. stemmen, tot lid van dc commissie van toezicht op het L.O. de heer N. Bakker, met 4—1 stem. On» koti aetAaat: Door Willy Corsari. Als ik het maar begrijpen kon, Erna. Sonia drukt het gelaat in de kussens van de divan. Erna streelt de schreidende vrouw over het hoofd. Zou het dan minder erg zijn? Ja, als ze het waai'd was, als ze geest of talenten bezat De andere lachte kort. Dan zou je nog meer verdriet hebben. In iedere verhouding schijnt nu eenmaal een der beide partijen vroeg of laat te moeten lijden. Begrijpen helpt er niets aan. Sonia richt zich wat op. Maar alles zou me dan minder onzinnig voorkomen. Nu is het of de wereld om me heen instort. Denkt eens, we zijn acht jaar getrouwd. Die jaren moesten mij toch sterk maken tegenover haar Ik heb dikwijls opgemerkt, zegt Er na cynisch, dat ieder huwelijksjaar een nadeel méér is voor de vrouw, zoodra de crisis in haar huwelijk begint. Sonia wischt zich met kinderlijk gebaar de tranen af. Ze is tenger, haast meisjesach tig naast haar vriendin, die groot is, met ze kere bewegingen, verstandige oogen en een sterken mond. Ik kan niet zonder hem, fluistert Sonia, ik kan eenvoudig niet zonder hem leven. En dat het diev rouw is. Begrijp je dat. Ze is zoo dom. Cold-cream, zegt Erna. Wat?! Wil je waarheid hooren, schat? Ze is niet veel jonger en mooier dan jij, maar ze lijkt het. Want in de jaren dat jij je uitsloof de voor je man en huishouden, verzorgde zij haar schoonheid. Als je Rudolf minder teeder verpleegd had tijdens zijn lange ziekte, maar meer Cold-cream had gebruikt, zou hij je nu misschien niet verlaten. Hij moet terugkeeren. Ik zal nooit in een scheiding toestemmen, nooit! De andere kijkt haar zwijgend aan. Dat is de eenige kracht van vrouwen als Sonia's zich vastklampen. Een week later hoort zij, dat Rudolf is te ruggekeerd. Twee maanden later gaat zij met hem en zijn vrouw naar den schouw burg. Sonia draagt een nieuwe avondjapon en ziet er stralend uit. Ze heeft Erna ver teld, dat alles weer goed is tusschen hen en Rudi is nog nooit zoo lief geweest. Erna's scherpe oogen bestudeeren zijn knap ge zicht, Hij kan geen schandaal gebruiken ia Aftredend was de heer N. Bakker. De commissie had als tweede voorgesteld de heer A. Couperus. PACHT GROND WIERINGERMEER. Vrijdagavond heeft voorzitter met belang hebbenden vergaderd. Van de zeven belanghebbenden bleef één gegadigde over. B. en W. vinden het beter maar van de zaak af te stappen. Aldus besloten. AMBTENARENREGLEMENT. De minister van Binnenlandsche Zaken acht het noodzakelijk het gemeentelijk amb tenarenreglement te wijzigen in verband met velschillende wijzigingen van het rij ksanlbten aren reglement. Aldus besloten. RONDVRAAG. Weth. van Zoonen wijst op het ar tikel in de Schager Courant over Daan Pook Spr. is over de houding van burgemeester teleurgesteld, als hoofd van de politie. Voorz. (meesmuilend): Het spijt mij, maar 't hoort tot de competentie van den burgemeester. Dc wensch daar niet over uit te weiden, maar heb geen bezwaar dat er nog eens wat over in de krant komt De heer Dekker zou willen dat het Hoog heemraadschap dezen wint°r de boomen in de Dorpsstraat ontdeed van het zware op- hout. Willen B. en W. eens schrijven? Weth. van Zoonen meent, dat er ook nog andere gevallen zijn van ontsiering. Als het Hoogheemraadschap doorgaat met boo men kappen is er aanstonds niets meer over. De heer Dekker heeft er al eens meer op gewezen dat boomen door iepziekte gekapt, door andere vervangen dienen te worden. zijn positie en moest zich wel schikken toen Sonia weigerde te scheiden. Hij was altijd een charmant man. Bij het afscheid fluistert Sonia haar vrien din toe: Je ziet hoe goed het was dat ik niet toegaf. Na 8 jaar konden wij toch niet van elkander gaan om Cold-cream! Ze glimlacht. Als Erna twee avonden later aan het doodsbed staat, is het haar, als zag zij nog een schaduw van dien glimlach om Sonia's lippen. De vingers van de linkerhand Sonia was linksch zijn nog geklemd om het automatisch pistool. Een ontstelde dienst bode telefoneerde naar Erna toen ze haar zoo vond. Rudolf is voor zaken op reis. Erna's oogen zijn droog en hard. Ze ziet op een tafeltje bij het bed een velletje lila postpapier en leest wat er op staat, in So nia's groote. neurveuze handschrift: Ik kan niet leven zonder jou Rudi. Ik weet dat het laf is en vroeger dacht ik dat ik te trotsch zou zijn, om ooit een man te willen vast houden als hij me niet meer liefhad, maar dat zijn dingen die je denkt, zoolang je niet ondervonden hebt wat het beteekent, een mensch dien je liefhebt te verliezen. Ik kan niet verder gaan zonder jou. Je rampzalige Sonia. Wat moeten we doen? snikt de meid. Erna zegt. zoo koud beheerscht dat het haar zelf verbaast: Een telegram sturen aan meneer. Ik zal den dokter roepen. Ze kijkt roerloos toe tijdens het korte on derzoek. Treurig, zegt hij zachtjes, innig treu rig! Hij was Sonia's huisdokter. Merkt u iets bijzonders op? Hij kijkt haar wat verwonderd aan. Hoe meent u dat? Ze zegt langzaam: Niets. Alleen, ik kende haar goed. Ze was erg bang voor pijn. Hij maakt een vaag gebaar. Men staat dikwijls voor verrassingen over wat men- schen doen in vertwijfeling. U zei tooh, dat er een afscheidsbrief was? Of twijfelt u er aan dat bet haar handschrift is? Neen, ik geloof dat het wel van Sonia is? Kent u dit wapen? Het was van haar man en lag altijd in zijn bureau. Hij kijkt haar onderzoekend aan. Hebt u eenig vermoeden Ik weet het niet, zegt ze verward. Het is alsof ik iets heb opgemerkt en toch niet weet wat het is. Als hij is weggegaan, zit zij langen tijd bij dc doode. Ze houdt de koude, kleine hand, waaruit het wapen is weggenomen, tot die koude haar hecle lichaam lijkt te doordrin gen. Zg staart naar het stille gelaat, als Voorzitter zegt, dat hem is medegedeeld dat de bermruimte te klein is, maar hij is geen deskundige. Het kost geen hemel en aarde, meent de heer Dekker, er een paar bij te zetten. Voorzitter is het hiermede eens. Er kan geen boom gemist worden. Voorzitter wensoht den raadsleden een prettig uiteinde en een voorspoedig 1939, en sluit de vergadering. Moge in 1939 de internationale spanningen verminderen en de politieke hemel opklaren, zegt voorzitter! Weth. van Zoonen wenscht ook voorzitter alle goeds in 1939. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 19 December.) Sint Paneras. DIEFSTAL RIJWIELPLAATJE. Allereerst komt in behandeling de zaak tegen W. Gr., woonachtig te St. Pancras, welke indertijd werd uitgesteld, omdat een der getuigen toen niet was verschenen. Op 19 September had verd. terecht ge staan wegens diefstal van een rijwielplaat je van een zekeren mr. P. L. uit Alkmaar. De Ambtenaar der Reclasseering, de heer J. H. Wiggers, zegt in zijn rapport, dat verd. liever niet werken wil. Hij was in werkver schaffing en aangezien het werk hem niet aanstond, is hij maar kalm weggebleven. De ernst van z'n fout ziel verd niet in, hij is erg onverschillig en daarom is er met hem weinig te beginnen. Verd. merkt op. dat hij werk moest doen, dat hij nooit had gedaan en er daarom geen zin in had. De Politierechter, mr. Krabbe, vraagt verd. hoe lang hij dat werk deed? Verd.: Twee uur. neemt een verstandige vrouw 'n Eaar maal daags een "AKKERTJE", 'an kent zij geen nare dagen. 13 liuka 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk I hoopte zij dat Sonia de oogen zal openen en haar het geheim vertellen van haar dood. Heeft zij dien vertwijfelden moed werkelijk gehad. Vrouwen schieten zich zelden door het hoofd, maar het gebeurt tenslotte wel. Erna staat op. Ze zegt tegen zichzelf dat er niets is. Niets dan haar vooroordeel tegen dien man. Het is de verbeelding, dat zij iets zou hebben opgemerkt dat. niet, klopt. Ze gaat naar huis. Het is boter vroeg naar bed te gaan met een slaappoeder. Werktui gelijk zet ze zich voor de psyché en even werktuigelijk opent ze een potje nachtcrème. Dan krijgt ze een schok. Uit den spiegel staren haar oogen haar aan met een menge- Wat wilt u toch? roept hij uit. Wat ling van ontzetting en triomf er in. Opeens weet ze wat ze heeft opgemerkt, zonder dat het dadelijk doordrong tot haar bewustzijn, dat verdoofd was door den schok. Ze gaat naar de telefoon en belt het hoofd bureau van politie op. Rudolf windt zich op als de commissaris hem vragen stelt. Hij is den heelen bewusten nacht in een hotel in een andere stad geweest. Dat is trouwens al vastgesteld, maar ook dat hij zijn auto buiten liet parkeeren en onopgemerkt het ho tel kon verlaten, in een paar uren heen en weer zijn naar huis en weer ongemerkt zijn kamer bereiken. heeft de politie met dezen zelfmoord te ma ken? Alles is toch duidelijk genoeg? Ik be grijp het wel het is haar vriendin. Ze heeft me altijd gehaat! Ze heeft scherpe oogen, zegt de com missaris koeltjes, en ze merkte iets heel vreemd op. Uw vrouw had Cold-cream op haar gezicht en ook aan haar vingers, waar mee ze waarschijnlijk de crème in haar huid had gemasseerd. Er waren vette vlekken op het pistool. Maar niet aan den brief. Men zou dus moeten aannemen dat ze den brief éérst schreef en zich toen, vlak voor haar vertwijfelde daad, met Cold-cream masseer de. Nogal absurd, nietwaar? Maar er is een derde mogelijkheid: dat ze dien brief twee maanden geleden schreef, toen u haar wilde verlaten. Dan is het alleen het laatste velle tje en niet een afscheidsbrief, maar een smeekbede om terug te keeren. Het was sluw bedacht: de comedie van herleefde liefde, om dan, na een tijdje U dacht om alles, zelfs om het feit dat ze links was en u wist dat een zelfmoord hier te lande alleen gron dig onderzocht wordt als er iets niet klopt. Maar dat was in dit geval Cold-cream. Na een half uur bekent hij. Erna hoort later dat hij heeft gezegd: En dan te denken dat zij zulke dingen pas sinds kort gebruikte. Dan breekt opeens haar vreemde kalmte. Ze barst in snikken uit en stamelt: Ja> dat weet ik dat weet iki Politierechter: En toen bent. U bij een an dere ploeg geplaatst, waar U minder ver diende en daar hadt u geen zin in. De Officier van Justitie requisitoir ne mend. meent, dat. verd. in de gevangenis thuis hoort, omdat hij een gebouw is binnen gedrongen en daar van een rijwiel een be lastingplaatje heeft weggenomen. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De politierechter is met den Officier van mecning, dat hier 'n vrijheidsberooving op haar plaats is, doch omdat verd. nog nim mer met de justitie in aanraking is ge weest, veroordeelt mr. Krabbe den ver dachte tot drie maanden gevangenisstraf. Texel. RUZIE OP HET EILAND. Vervolgens moet terecht staan mei. E. K. caféhoudster te Den Hoorn op Texel, om dat zij een zekere mej. A. A. B. zou hebben beleedigd, door te zeggen: „Je bent een schoft; een rotmeid'. Verd. erkent, dat ze heeft gezegd: „Je bent een schoft", omdat ze de glaasjes op zettelijk stuk gooide tegen den grond. Ik heb toen nog gezegd: „Je lijkt wel een kind van zes jaar". U begrijpt, dat ik kwaad werd en ik weet niet precies meer wat ik zei. De politierechter: Maar die mej. B. vertelt het heel anders; die zegt dat ze de glaas jes per ongeluk op den grond liet vallen. Verd.: Dat is niet waar; maar als men geen eilandbewoner is, dan wordt men al tijd achteruit gesteld. De Officier van Justitie zegt in zijn requi sitoir, dat het laatste inderdaad het geval is. In elk geval is het woord „schoft" door verd. gebruikt, dat heeft zij toegegeven. Mr. v. d. Feen de Lille wil verzachtende om standigheden in aanmerking nemen en eischt f3 boete, subs. 2 dagen. De verdediger van veid., mr. den Hollan der uit Amsterdam, sluit zich met enkele woorden geheel aan bij het requisitoir van den Officier. De politierechter veroordeelt dan verd. tot f3 boete, subs. 1 dag hechtenis. Wieringermeer. MISHANDELING. Vervolgens moet terecht staan een zeke re H. O. die niet is verschenen. Hij wordt er van beschuldigd een zekeren J. R. aldaar te hebben geschopt en geslagen. Verd. heeft het feit toegegeven. De Officier van politie eischt in ver band met den ernst van het feit een ge vangenisstraf voor den tijd van één maand. De politierechter merkt op, dat verd. in werkverschaffing was en toen een opzich ter heeft mishandeld. Mr. Krabbe veroor deelt verd. bij verstek conform den eisch van het O. M. BEIPEDIGING AMBTENAAR IN FUNCTIE De volgende verd. is J. H., wonende te Schoorl, die in den nacht van 23 op 24 Oe- tober tijdens de kermis te Schoorldam den gem. veldwachter Ten V. zou hebben belee digd, door hem toe te voegen bet woord „rotzak." Verd. ontkent, het feit.. De gem. veldwachter Th. V. uit Schoorl zegt, dat verd. zich met een kameraad-ver dekt te hebben opgesteld vóór het huis van den gemeente-secretaris, den heer Belonje. Getuigde sommeerde hem zich te verwij deren. Verd. voldeed hieraan niet en heeft me toen beleedigd. Verd. zegt dat de veldwachter hem tot tweemaal toe met een gummistok zou heb ben geslagen. De politierechter merkt op, dat verd. nog al wat veel zal hebben gedronken. Hij be zoekt alle café's als er bal is. Verd. Na Augustus heb ik niet meer ge dronken; althans niet te veel. De Officier van Justitie zegt in zijn re- quisilor, dat verd. alreeds in Maart wegens mishandeling werd veroordeeld. Ondanks de ontkentenis van verd. eischt nur. v. d. Feen de Lille f 40— boete, subs 20 dagen hech tenis en conform dezen eisch wordt verd. veroordeeld. Den Helder. MISHANDELING. Dan moet terecht staan J. F., woonachtig te den Helder, die op 31 October j.1. een ze kere mej. E. K. zou hebben mishandeld. Verd. zegt dat hij door familieomstandig heden overspannen was en daarom niet meer wist, wat hij deed. Politierechter: U heeft toch tegen de po litie verklaard, dat u naar die juffrouw ge slagen heeft. Verd.: Dat geef ik toe. Politierechter: U bent buren met get. niet vaar Verd.: Dat is zoo. Politierechter: En de verstandhouding is niet al te goed? Verd.: Neen, dat is ze niet. Als getuige wordt dan gehoord mej. E. K. wonende te den Helder, die vertelt, dat op den bewusten avond de verdachte uit z'n woning kwam. Er was weer ruzie tusschen de kinderen geweest en daarom sloeg verdachte baar bont en blauw. De Officier van Justitie eischit f 15. boete subs 10 dagen. Verd. voert ter verdediging aan, dat die vrouw hem en z'n vrouw steeds sart. Politierechter: Dan moet U een aan klacht indienen bij den Officier van Justi tie. Mr. Krabbe veroordeelt, verd. 'tot f 15.— boete, subs. 5 dagen hechtenis. I< o e d ij k EEN KETTING STUK GEMAAKT. Verd. D. de W. woonachtig .te Koedijk wordt er van beschuldigd van een zekeren J. O. aldaar een ijzeren ketting te hebben stuk gemaakt, Verd. erkent het feit en zegt, dat O. een bootje, dat aan hem, verd., toebehoorde aan die ketting had vastgelegd. Politierechter: Maar die get. bad toch Uw bootje gerepareerd? Verd.: Dat bad ie; maar dat was al lang gebeurd. Als get. wordt gehoord .T. O. die vertelt, dat er een kwestie was ontstaan tusschen hem en verd. Het ging om een rekening. De politierechter meent, dat het op e i kalmer manier had kunnen gebeuren. W l is die ketting waard? Get.: Het slot kostte al 75 cent De officier van Jr|;ti€e eischt f 12.— boete, subs. 6 dagen. De Politierechter veroordeelt dan ver dachte tot oen geldboete van f 3.— subs. 1 dag-

Schager Courant | 1938 | | pagina 5