Europa rilt van de kou.... Groote korte baan wedstrijden Adverteert SCHAGER IJSCLUB in dit bla Eens getrouwd, steeds getrouwdJ WILLEM Russische troepenconcen traties aan de Mandsjoekwo-grens Geen dienstreis zonder noodzaak „Opstand" in het Britsche Kabinet 7 Ingezonden SABINA-KOFFIE: 45 - 37 - 32 - 25 en 20 ct. SABINA-THEE: 38 - 33 - 29 - 26 en 24 ct. Temperatuur als in veertig jaar niet geoonstateerd. - In ons land de scheepvaart lamgelegd. - Ont- zettende kou in het buitenland. Talrijke personen gestorven. Vele van onze eilanden geïsoleerd Slechts in den nacht van 29 op 30 December 1908, dus veertig jaar ge leden, was het kouder dan het thans in de afgeloopen nachten is geweest Toen daalde het kwik tot min 14.5, thans is te Roterdam een tempera tuur van min 13.6 geconstateerd. En maar steeds luidt de verwach ting: Strenge vorst des nachts, ma- tige tot strenge vorst overdag! De scheepvaart is in ons land reeds practisch lamgelegd. Koning Winter regeert in al zijn grimmigheid! Schepen in het ijs. De Lemmerboot), die pis te ra vond van Lemmer naar Amsterdam vertrok en nop niet was aangekomen, zit op het lJselmeer ongeveer 5 K.m. buiten den Durgerdammer- strekdam in het ijs bekneld. De kapitein van de boot de „Jan Nieveen" zag geen kans de Oranjesluizen te bereiken. Een sleepboot met ijsbreker van de reederij Goedkoop is in den loop van den middag derwaarts gezonden om de „Jan Nieveen" uit het ijs te bevrijden. Dit is eerst iaat in den avond gelukt. Op het Ijsselmeer. is de scheepvaart ook geheel gestremd. Wanneer men op de Oranjesluizen staat is de breede watervlakte zoo ver het oog reikt met een dikke ijslaag bedekt en er is voor schepen, die het eventueel nog zouden probeeren, geen doorkomen aan. Dat ondervonden gistermorgen vroeg twee Urker visschers, die met hun botters van de Oranjesluizen vertrokken om te trach ten Urk te bereiken. Maar zij keerden na korten tij'd terug. Het was niet meer mo gelijk. De scheepvaart op het Noordzeekanaal kon gisteren nog ongehinderd voortgaan. Urk is geheel geisoleerd. De veerdiensten zijn gestaakt. Ternauwernood kon de stoom boot von Geusart, het eiland nog bereiken En dat was hoognoodig, waait het schip was volgeladen met levensmiddelen, welke door de onverwacht ingevallen vorst zeer schaarsch op het eiland waren geworden. Ook Schiermonnikoog en Ameland hebben nog slechts radioverbinding met de buiten wereld. Vliegtuigen zullen het goederen- en postvervoer gaande moeten houden. De veerdiensten op de groote rivieren zijn bij na alle gestaakt. De koude in het buitenland. Ook in het buitenland is de koude ont stellend. In Polen is de temperatuur 30 graden onder nul, alleen in Lemhcrg zijn reeds 70 personen van koude omgekomen. In Engeland is het kouder dan op Spits bergen. De wind waait met stormkracht- Uit het noorden wordt zware sneeuwval gemeld. Des middags vroor hét te Londen zeven graden, tot nu toe zijn een zestal personen overleden tengevolge van de kou de. Te voet over de Gouwzee! Marken is uit zijn isolement ver lost Vier Markers onder wie twee van het personeel van de veerboot hebben gistermiddag te voet den tocht over het ijs naar het vasteland ondernomen en zijn er in geslaagd, Monnikendam behouden te bereiken. De mannen kwamen om de post voor het eiland te halen. Nadat zij de postzakjes in ontvangst hadden genomen, hebben zij naar de Te' meldt den terugtocht over het ij' naar het eiland aanvaard over de bevroren Gouwzee» Of 't moet al te bar worden. 't Zal voortaan heel moeilijk zijn te scheiden van echt. Als het nieuwe wetsontwerp, hou dende aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in het wetboek van burgerlijke rechtsvor dering, betreffende echtscheiding en ontbinding des huwelijks na de schei ding van tafel en bed, zooals de de finitie luidt, wet wordt, dan kan een einde gemaakt worden aan de thans bestaande praktijk, welke echtschei ding met onderling goedvinden mo gelijk maakt, hoewel artikel 263 B.W. dit uitdrukkelijk verbiedt. Men weet, dat in zulke gevallen het be kende „foefje" van overspel wordt toegepast Voortaan zal eventueel bewijs worden opge legd, wanneer bekentenis of verstek met zoodanige omstandigheden gepaard gaan, dat bij den rechter vermoeden is gerezen, dat de bekentenis is afgelegd in strijd met de waarheid, of dat het verstek niet mag gelden als erkenning van de door den eischer gestelde feiten. De moeilijkheid in de praktijk is natuurlijk gelegen in het onderkennen der gevallen, in de schifting en scheiding tusschen waarheid en verdichtsel. Een absoluut onfeilbare uit komst kan geen mcnschelijke rechtspraak geven. Dat ontheft echter den wetgever niet van den plicht om zoo hier als op andere terreinen den rechter door passende mid delen in staat te stellen de naleving van een wet en in casu nog wel van een, „die op de publieke orde en goede zeden betrekking heeft" zooveel mogelijk te verzekeren. Aldus de memorie van toelichting. Daar om wordt de rechtbank voortaan een meer actieve rol toebedeeld. Geen echtscheiding forceeren! Als sluitstuk van de voorzieningen op het gebied van het procesrecht, wordt voorge steld in het Burgerlijk Wetboek in te voe gen een nieuw artikel 270a. Deze bepaling, die ook op zich zelf alleszins redelijk is, is zeer algemeen gehouden. Zij is als sluitstuk te beschouwen in dezen zin, dat zij beoogt er .tegen te waken, dat in de toekomst echt- genooten, wier gezamenlijk verlangen uit gaat naar echtscheiding, een werkelijken echtscheidingsgrond in het leven roepen, nu zij dé kans loopen, dat 'n gefingeerde grond niet langer dienst zal kunnen doen. Dit artikel luidt als volgt: „De echtgenoot zal in zijne rechtsvordering tot echtscheiding niet ontvankelijk zijn, in dien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kunnen opleveren, met zijne uit- 'rukkelijke of stilzwijgende toestemming hebben plaats gehad". IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Zoon van W. DE BOER en M. DE BOER—Kater. Breestraat 5, Middenmeer, 17 Dec. 1938. 1 GODIN SALAMANDER KACHEL no. 5. Warmtevermogen 400 M3., pri ma in orde, slechts f18. G. VISSER, Smederij, Anna Pau- lowna. IJs en weder dienende ter beoordeeling van het bestuur: op de IJsbaan WOENSDAG 21 DECEMBER, aanvang 1.30 n.m. Prijzen: f20.—, 10.—, 5.—, 2.50. Aangifte l uur in het clublokaal op de baan. m TeL 63. HET BESTUUR. SCHAAT SE lever ik U voordeelig en krijgt Reisbonnen, ook als het voor mij opgeeft. Aanbevelend, J. NOBEL. ST. MAARTENSBRUG. Derdegraad verhoor tegen de Musica's Nieuwe verrassende beschuldi gingen. Den drie overlevende gebroeders Mu« sica zal het vreeselijk verhoor „in den derden graad" worden afgeno men, om hen te dwingen tot een bekentenis wegens valschheid in ge schrifte. Nieuwe beschuldigingen. Gisteren zijn nieuwe verrassende beschul digingen tegen Musica, alias Coster, presi dent van Mc. Kesson and Robbins, geuit. McMahon, assistent van den Attornev Gene ral dor Vereenigde Staten, die hier uit Washington is aangekomen, zeide, dat Mu sica waarschijnlijk de grootste dranksmok kelaar van het land is en in relatie staat niet vrijwel elke beruchte figuur uit de on derwereld. Een advocaat uit. Boston, Wingerskv, heeft onder eede verklaard, dat hij een ont- werpcontract heeft opgesteld zoor den aan koop van 200.000 Lee-Enfield geweren, wel ke door Mc. Kesson and Robbins naar niet oorlogvoerende staten moesten worden uit gevoerd. Dewey atforney-gencral van het district., heeft medegedeeld, dat drie gebroediens Musica twee tweedegraads verhoeren we gens diefstal op groote schaal en een derdc- graadsVerhoor wegéns valschheid in ge schrifte zullen worden afgenomen. Personeel legt het eerste loodje. De leiding van de chemische fabrieken Mckesson and Robbins, waarvan een der Musica's directeur-generaal was, heeft gis teren medegedeeld, dat de 450 man perso neel dit jrtar niet de gebruikelijke Kerst- gave van een week loon zullen ontvangen. Chineezen spreken van succesr Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen in 't oos ten der provincie Kwantoeng weder om vijf strategische punten hebben heroverd, waarbij zij 2.000 Japannee- zen doodden. Aan het front in Mid- den-China is de gevechtsactiviteit na Tangen Wjd hervat bij het noorde lijk deel van den spoorweg Kanton Hankau. Het initiatief is aan de Chineezen die Yotsjau naderen. De Chineezen, die den zuidelijken oever van de Hsioe ten noorden van Nant- sjang verdedigen hebben op 17 de zer bij verrassing een aanval onder nomen op de Japanneezen op den anderen oever. De Japanneezen, die zich in de noordelijke richting moes ten terugtrekken, verloren omstreeks duizend dooden. Sovjettroepen aan de grens van Mandsjoekwo. Volgens een Reutcr-berieht uit Tokio, is Joisjiro Jokojama, de commandant van de Japansche eenheid, welke hij het Japansch- Russische incident van Tsiangkoefeng was betrokken, in de Japansche Hoofdstad aange komen. In een interview heeft hij o.a. ver klaard, dat de Sowjets een groote troepen macht langs de grens hebben geconcen treerd. Minister over den Indischen reis van den Hoofdaalmoezenier. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van een opmerking van enkele leden der Tweede Kamer over een onnoodig ge achte reis van den hoofdaalmoezenier naar Indië met Hr. Ms. kruiser de Ruyter. De minister heeft geantwoord, dat dit aan den hoofdaalmoezenier voor leger en vloot was opgedragen voor de godsdienstige verzorging van de aan boord van dien l>o- dom dienende RoomschKaühol'leke mili tairen en ont gedurende een daaropvolgend kort verblijf in Nerier 1 andsch-Indië zich op de hoogte te stellen vaji de omstandig heden. waaronder en de wijze, waarop de geestelijke verzorging onder de Roomsch— Katholieken van de weermacht wordt uitge oefend. Deze dienstreis werd noodzakelijk ge acht om tot juiste inzichten omtrent bedoel de materie te komen. Indien dergelijke noodzakclijhcid niet be staat, wordt niet tot het. maken van dienst reizen naar Nederlandsen—Indië opdracht gegeven» Drie onderministers dreigen met ont slag, omdat het tompo der bewape ning door de betrokken ministers niet snel genoeg wordt opgevoerd. Hoewel de reactie onder de regeerings- aanhangers op de rede van Chamberlain over het algemeen gunstig is, en men de rede als krachtig doch verzoenend be schouwt, blijft toch de wcnsch bestaan, dat de rogeering spoed maakt met de herbewa pening. Het is reeds ecnigen tijd een open haar geheim, dat een deel der aanhangers, niet behoorend tot de Churchill-groep, er niet van overtuigd is, dat al het mogelij ke wordt gedaan tot coördinatie der defen sie, voor welke taak Inskip verantwoorde lijk is. Maandagavond werd bekend, dat in de afgeloopen week twee ministers, n.1. Hunson, serctaris voor den overzeeschcn handel en markies Dufferïn Andava, on dersecretaris voor koloniën, zich persoonlijk tot Chamberlain hebben gewend hem hebben medegedeeld, dat naar hun meening op het gebied der defensie niet alles ging, zooals het behoorde te gaan en dat deze mccning door een aantal regecringsaanhan- gers werd gedeeld. Deze gebeurtenis heeft, aldus Reuter ver der, aanleiding gegeven tot geruchten over ontslagaanvragen van niet met name ge noemde ministers. AANBESTEDING ONDERHOUD PROV. WEGEN. God. Staten van Noord-I-Iolland zullen Donderdag 29 Dec. aanbesteden het onder houd gedurende het jaar 1939, in 3 percee- len van de provinciale wegen: SchagenDe Stolpen, SchagenKolhorn, NiedorperVer laatSchagen, Niedorper—VerlaatWog- num, KoedijkNoordscharwoudeNiedor perVerlaat, HuigcndijkUrsem met .::;tak naar Boterhuizen, Omval, Schermerhom en Omval—West-Graf tdijk. DE VORST EN ONZE WATERVOOR ZIENING. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord hol land, waarbij de verbruikers van l«ifling: water er aan worden herinnerd, dat hei ten strengste verlioden is om uit de tapkra nen onnoodig water te laten wegvloeien. Het doen wegvloeien van water, zonder dat daarvan een nuttig gebruik wordt ge maakt, is een ernstige overtreding, omdat daardoor de regelmatige watervoorziening wordt bedreigd. Naar wij voorts vernemen zal er door ambtenaren van het Waterleidingbedrijf zoowel bij dag als bij nacht ten strengste op worden gelet, dat aan het voorschrift dc hand wordt gehouden, terwijl bij overtre ding een boete zal worden opgelegd onver minderd de bevoegdheid der Directie om de gelegenheid tot waterafneming te verbre ken. Tot dat zelfde doel is o.m. de hulp der plaatselijke politie ingeroepen. Het lijkt ons niet ondienstig om er ook van hieruit nog eens op te wijzen, dat be vriezing der binnenleidingen ailcen kan en moet worden voorkomen door het sluiten van de hoofd-stopkraan en het daarna la ten leegloopen der leidingen door middel van het bij die stopkraan zich bevindende leegloopkraantje. Om de leidingen geheel te laten leegloopen dienen alle tapkranen in het perceel geopend te worden en moe ten daarbij dc leidingen worden doorgebla zen. Nadat de leidingen leegeloopen zijn, moet men de tapkranen en ook het leeg loopkraantje weer goed sluiten. ANNA PAULOWNA. Biljarten N. A. S. B. De biljartgroep der afd. van den Ned. Arh. Sportbond begon aan de tweede helft der biljarfcompetitie .weer een wedstrijd tegen Den Helder. Hoewel verwacht werd, dat den Helder, evenals hij de eerste ontmoeting een veer zou moeten laten hadden de Poldcr- schen, toch niet kunnen denken met zoo'n groote overwinning huiswaarts te zullen eaan. Reeds met de pauze had Anna Pau- lowna een 6—2 voorsprong en de eindstand was 14—6. Den Helder boekte hierdoor met haar vijfden wedstrijd ook de vijfde neder laag. Wel wat spijtig voor deze club, die on danks deze tegenslagen steeds weer met evenveel plezier een volgenden wedstrijd aanvangt. De stand der clubs in de competie luidt thans: Wormerveor gespeeld 5 aantal punten 59 Anna Paulownn gespeeld 5, aantal pnt. 53Vk Hoorn, gespeeld 5, aantal punten 50: Am sterdam gespeeld 4, aantal punten 48i/2; den Helder, gespeeld 5, aantal punten 29. D. V. S. Zooals we repds gisteren vermeldden gin gen de heneelwedstrijclen die tegen Zondag i.1. waren uitgeschreven niet door. De ver- ocniging D. V. S. besloot de voor haar wed strijd bestemde prijzen, die kerst gaven zou den ziin, te verloten. Dit geschiedde bij den heer List, nadat eerst dc heer J. A. ter Mij- telen een kist ie sigaren voor de leden be schikbaar had gesteld, dat deze natuurlij1* dankbaar aanvaardden en onderling deel den. De premie priis, epn hengel van 8 m., werd door den heer D. Kuenen gewonnen. De gewone prijzen, vleesch voor de kerst dagen, vonden hun bestemming in deze yolgorcle; 1, T, .Uzjnga, 2. P. .van Loon, 3. D. Kuenen, 4. S. Roets, 5. Jb. Steenvoorden, P. Rozenbroek, 7. T. Bijhouwer, 8. H. Roi 9. J. A. t er Mij telen, 10. C. Rozenbroek, P. Telleman, 12. B. Kossen, 13. B. Zwirs, Jb. Andringa, 15, H. Blom 16, C. Geluk J. Zwirs, 18. J. Nieuwenhuizen, 19. P. J. Nic wen hui zen, 20. F. van Loon, 21. C. Munt werf, 22 C. Schrama 23, K, Nuland 24. Schabbing, 25. D. Haverkoorn, 26. C. v. Klooster, 27. P. v. d. Berg, 28. C. Raven, 2! L Nieuwenhuizen. ia i e i E Schagen, 10 Dec. 1938. Mijnheer de Redacteur, Als U onderstaande wilde plaatsen, zoi ik U veel dank verschuldigd zijn. Koude dagen, Dierendagen! Bij al het leed, dat deze koude dage: over de menschen brengt, leed dat naar il mct hoop waar mogelijk weggenomen zal wor re§c den, komt weer het leed van het hulpe 'a.n( looze dier! niet Rijke menschen trekken naar het Zuiden weu als de harre winter komt, zoo ook de die 201,1 ren, welke van Moeder Natuur een streepje voor hebben gekregen. Hier blijven d<ver' menschen die moeten en die dieren- die nie; anders kunnen. "'a' Is het teveel, wanneer ik vraag, naas de hulp, welke man onzen on gelukkigen don meclemenschen geeft, ook deze dagen juister de ongelukkige dieren te gedenken? Het kost zoo weinig, een beetje warm drinken dit voor een rond scharrelend hondje, wat oud f'e brood in heet water geweekt voor de vo D'' gels die geen voer meer kunnen -vinden, die Voor velen is gelukkig 't verzoek niet meer,e noodig, maar den enkeling, die 't bij ongo zc' luk nog wel eens vergeet, zou ik juist dezo mc dagen willen zeggen. Koude dagen, zijn scl' dierendagen, help ze, ze kunnen zich zelf mc niét..helpen. En... zij U o zoo dankbaar! U'libci5. v daad verricht! nie A. M. GROOT—HAGENAAR AMSTERDAM, 19 Dec. Veemarkt. 340 veile koeien, le kw. 68 78 ct., 2e kw. 60—68 ct., 3e kw. 50—58 ct» per Kg. slachtgewicht 65 melk- en kalfkoei* en f 1S0260 per stuk, 36 vette kalveren^ 2e kw. 66—72 ct., 3e kw. 56—64 ct. per Kg, levend gewicht; 47 nuchtere kalveren f 7— 11 per stuk, 32 schapen f 15—26 per stuk, 463 varkens: vleesch varkens, wegende van 90110 Kg. 58—59 ct. en hooger, zware varkens 57—5S ct., vette varkens 56—57 ct» per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wa« gons geslachte runderen uit Denemarken^ Slacht runderen matige aanvoer, handel slepend, hoogere prijzen van eerste soort. Melkkoeien matige aanvoer, weinig handel, Vette kalveren matige aanvoer, stugge han del, prijzen lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen, hooger. Schapen zeer matige aanvoer, gedrukte handel, vaste prijzen. Varkens matige aan voer, zeer willige handel, prijzen iets hooger. ROTTERDAM, 19 Dec. Vlasmarkt. Aanvoer: 20.450 Kg. blauw,, schoon 6877 ct., 3000 Kg. Groningsch 6273 ct., 7900 Kg. Hollandsch geel 6877 ct., 1600 Kg. dauwroot 5862 ct. per Kg, Er blijft voldoende vraag. Prijzen konden zich op hetzelfde peil handhaven. Alles werd verkocht. ROTTERDAM, 19 Doe. Veemarkt. Aanvoer: totaal 2S92 stuks, tw,: 678 vette runderen, 212 vette kalveren., 10 nuchtere kalveren, 1407 schapen en lammeren, 583 varkens, 2 bokken of geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien 72-62—42-52 ct., vette ossen 68-60—42-52 ct., vette kal veren 135125S5-95 ct., varkens (levend gewicht) 501846 ct.. schapen 44—39—30 ct., lammeren 484340 ct. Prijzen per st.J schapen f 21—18—16. lammeren f 16—14—12, ALKMAAR, 19 Dcc. Andijvie 9.5014, boerenkool 715, bieten! 1.60, gele kool 1—2, groene kool 4.20—5.60, knolselderie 1.005, peren 7.prei 611, peterselie 7.roode kool 11.50, selderie 68.90, spruiten 3—11. uien 2.60—1.60, wor telen 3.50. witlof 4r—5.50, idem II 2—3. WARMEN HUIZEN, 19 Dec. Aanvoer: 1700 Kg. roode kool. 2e kwal 1.50-1.90. PURMEREND, 20 Dec. Koeien, totaal 365 stuks: 200 vette koeien 61—70 ct. per Kg., geldekoeien f 115—175, meikoeien f 180—260, stieren 46—50 ct. per Kg., 8 paarden f 70—100, 50 vette kalveren 3048 ct. per Kg., 230 nuchtere kalveren f 7—17. 246 vette varkens 49—51 ct.; 25 magere 16-^20 p. st.; 100 biggen 10—11; 20 bokken NOORDSCHARWOUDE, 20 Dec. Aanvoer: 1300 Kg. uien 1.20—5.20, grove o-30, 1400 Kg. peen 2.50, kleine peen 1.20. 500 kg. kroten 1.90; 24500 rode kool 1.60— 3.20; 5000 kg. gele kool 1.30—3.30; 11000 kg. d. witte kool 1—2.40. BROEK OP LANGEXDT.TK, 20 Dec. Uien 5.30, grove 5.10, stek 2.30. Roode kool 1.90—3.00; gele kool 1.30^—3.40 d. witte kool 12.30; veiling duurt voort.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6