DE LAMP Wij lazen voor U m mmm EM Oi VERBÓDEN STAD en in de Woestijn Losse locomotief op trein gereden Grijpautomaten geen hazardspel Radioprogramma DOOR EDGAR BURROUGHS 57. Het kleine kamp was verslagen bij het ho ren van de vreselijke tijding van Magra, dat Helen.gevangen was genomen door de Athai- rianen. ,,Ik ben bang, dat U haar nooit meer terug zult zien," Thetan verklaarde dit in volle ernst. „Wat zal er met haar gebeuren?" vroeg Gregory angstig. De Thobothaanse krijger zuchtte. „Zij zullen haar waarschijn lijk naar de tempel van „Den Vader der Dia manten" brengen en haar tot priesteres maken. Geen vreemdeling, die ooit de tempel binnentreedt, komt er levend uit. Morgen zal zij in de tempel gebracht worden." Tarzan klemde zyn tanden op elkaar. Vastberaden zei hij: „Kom, Thetan, wij zullen hen achter volgen". „Dat heeft geen nut!" antwoordde de krijgsman, „zjj hebben de rr ier reeds be reikt, daar lag een bark op hen te wachten, het heeft geen zin deze te volgen. Toen licht ten de ogen van Thetan op. „Waarschijnlijk zullen zij vannacht aan deze zijde van de tunnel blijven, die de toegang vormt tot het Horus Meer. Er is een landweg, die er heen leidt. Vooruit! moeite cn gevaar tel ik niet" zei Tarzan, „wij zullen hen volgen!" ALS DUITSCHE DIENSTMEISJES NIET TERUG WILLEN agei Het Handelsblad (lib.) houdt zich bezig r ii W01 regeering zijn zal tegenover de in Xeöer- jnct de vraag, wat dc houding van onze land werkzame Duitsche dienstmeisjes, die niet naar Duitschland terugwillen en des wege door de Duitsche overheid gestraft zouden kunnen worden met het .intrekken of niet verlengen van haar passen of het verliezen van haar nationaliteit. Zal onze regccring zich dan op het «landpunt plaatsen, aldus het blad, dat zij hier geen vreemde werkkrachten kan dul den die niet te allen tijde naar haar va derland kunnen terugkeeren? Zeer zeker laat de regeering zich door dit gezichtspunt leiden, zoolang zij b.v. onder tegenwoordige omstandigheden voor Duitsche dienstboden van Joodschen huize, die ernaar snakken om uit Dujtschland weg te komen, geen werkvergunning wil geven, zelfs niet aan dié mevrouwen, die zulk een meisje in plaats van de vertrekkende Duit sche dienstbode gaarne zouden willen ne men. Ilot blad merkt op, dat er officieel nog niets van bekend is of de Xederlandsche re peering de Duitsche dienstmeisjes, die hier wenschcn te blijven, een vreemdelin- 1 gen pas zal uitreiken. Wij meenen, aldus het blad, dat er vol doende reden is om te verwachten, dat onze jegeering ook de trouw gebleven Duitsche penstmeisjes, die haar mevrouwen on danks alles niet in den steek willen laten, niet zal straffen met uitwijzing op een oogenblik, waarop zij wellicht mede door eigen keuze in een soortgelijken noodtoe stand zullen zijn gekomen als de vluchte lingen. Mocht echter ondanks dit alles, en ondanks den bestaanden dienstbodennond de Regcc ring vasthouden aan een starre toepassing van de leer, dat vreemde werkkrachten te allen tijde naar hun land moeten kunnen terugkeeren, dan zou zij o.i. aan deze opvat ting een zoo groot mogelijke bekendheid moeten geven, opdat de meisjes, die hier willen blijven, daarvan niet de dupe wor den als van ons standpunt bekeken de verpersoonlijking van de gestrafte deugd. DE SIMPELE WAARHEID. Uit De Avondpost (chr.-lib.): Wij hebben de leugen in het licht ge steld van de bewering, dat ons volk wel 4 ton voor de Joden opbrengt, maar niets voor de eigen nooddruftigen doet. Wij wezen daartegenover op de zoer vele millioenen, die de burgerij geregeld voor dc werkloozon en andere noodlijdenden op brengt (belastingen; prijs verhoogingen; contributiën en bijdragen enz.) en op het Feuilleton door Ethe! M. Dell Weer kuste hij haar en zei: „Je bent een lot uit ae loterij. Het was maar de vraag wie de «erste zou zijn en ik heb nooit ergens gras over laten groeien. Ik i.eb de vrucht geplukt, terwijl anderen er nog naar stonden te kijken. Mjjn-Stella! Stella-mijn!" Tusschen die woorden ln drukte hjj zijn lip pen vurig op de hare en onwillekeurig hui verde ze weer. Ze kon zijn liefkozingen dien avond niet beantwoorden. Eindelijk liet hij haar los. „Wat ben je koud en koel, mijn ster uit het Noorden! Wat is er? Misschien wat. zenuw achtig bij de gedachte aan morgen, na je triomf van vanavond? Ik zal je er wel door been helpen, wees maar niet bang." Ze antwoordde hem met een stem zóó mat en zóó volkomen zonder uitdrukking, dat ze haarzelf vreemd in de ooren klonk... „O neen, ik ben heelemaal niet zenuwach tig, maar ik ben moe, doodmoe!" Hij nam haar gezicht tusschen zqn beide handen. „Morgen om dezen tijd ben je de mijne! Nog één kus, dan zal ik je laten gaan. Lieve heks! Toovenares! Ik had nooit gedacht dat je ook Monck nog in je netten zoudt van gen!" En weer zuchtte ze als iemand die onder een zwaren last gebukt gaat ■Plichtmatig gaf ze Uit de Pers van heden vele, dat daarnaast nog in het verborgen wordt gedaan. Dit alles vindt men nu ook terug in het antwoord van minister Colijn aan den heer de Marchant et d Ansemboui g. Hierin deelt de minister mede, dat ons volk: door re- geeringamaatregelcn geregeld èlken dag meer dan 1 millioen gulden aan steun in onderscheidene vormen opbrengt. En daarnaast komt dan nog het vele, dat ons volk vrijwillig doet. Ziehier de simpele waarheid ,de eerlijke werkelijkheid. De rest is, aldus het blad, leugen. VEEL GESCHREEUW EN WEINIG WOL? Hot Handelsblad wees er al eens eerder op, dat op bet punt van de mclkwol-fahri- cagc dc coöperatieve zuivelindustrie achter is bij de particuliere. D>e Coöperatieve Condensfabriek „Fries land" stelt echter sinds geruiiin.cn tijd po gingen in 't werk een proeffabriek te stich ten en het Hsb. teekendie daarbij indertijd aan, dat de. „Friesland" Amerika nög eens wilde gaan ontdekken en vond* 't voor de coöp. zuivelindustrie riskant en in bepaalde gevallen zelfs onmogelijk om zich op het terrein der melk wol fabricage te bewegen, zonder inbreuk te maken op andermans voorloopige of definitieve rechten. (Bedoeld worden de octrooirechten der particuliere industrie op het lanital-procedé). Thans blijkt uit een artikel van het blad, dat de „Friesland" haast maakt met haar poging, vóór 1 Jan. die rest van de coöperatieve zuivelindustrie er toe te bewegen, gelden voor de proeffabriek beschikbaar te stel len en op die wijze een tegenwicht te vor men tegen de particuliere industrie, welke de Italiaansche patenten bijtijds aankocht. De Geldersch-Ovcrijsseisehe Bond van Coöp. Zuivelfabrieken heeft n.1. een brief aan de aangesloten fabrieksbesturen gezon den, waarin deze worden opgewekt om het bovenvermelde plan te steunen en waarin zij tevens een uitnoodiging ontvangen eenige elkaar snel opvolgende desbetreffen de vergaderingen bij te wonen. Voor een herhaalde behandeling van het onderworp zal volgens den brief vrij zeker geen gele genheid bestaan, terwijl de omstandigheden zóódanig zouden zijn, dal de fabrieken in éen keer over al- of niet- medewerking met de „Friesland" moeten beslissen. Het schrij ven bevat o.tn. de volgende zinsneden: „Teneinde over voldoende middelen te beschikken, waaruit behalve dc overneming der rechten van dc „Friesland" de aanschaffing van een proeffabriek en de exploitatie hiervan gedurende een tweetal ja ren kan geschieden, zal er een be hem den kus, waarom hjj gebedeld had. Hij bleef niet langer, daar hjj tot de over tuiging kwam, dat zjj dien avond niet was op te wekken. Haar koelheid zou zelfs een minder vurig minnaar hebben ontmoedigd, maar hij was te zeer vervuld van zyn zalige vooru tzichten, om nog eenige waarde te hechten aan haar in het oog springend gebrek aan overeenstemming op dat oogenblik. In zjjn gedachten was ze reeds zijn eigen dom en over haar geluk peinsde hl„ ternauwer nood. Ze had hem genomen en was hoogstwaar schijnlijk voor zichzelf overtuigd, dat ze daar verstandig aan gedaan had. Stella was een jonge vrouw die best wist wat ze deed. Ze had de mooiste vangst gedaan, die binnen haar bereik was en zou daarover vooralsnog nog wel geen spijt hebben. Zoo vervolgde hij onbekommerd zjjn weg wierp een bedelaar die om een aalmoes vroeg enkele annas*) toe, volkomen tevreden over zichzelf en met de wereld in dien wonder schoonen nacht, die den triomf aanschouwd had van de vrouw, die hjj tot de zijne had gekozen. Hjj had niets meer te wenschen, hjj. de gunsteling der fortuin d.en iedereen moest benijden. HOOFDSTUK IV DE BRUID Tommy's medeofficieren maakten den vol genden dag de opmerking, dat de bedeesdheid, die bij zoo'n gelegenheid past, meer bjj hem dan bij de bruid te vinden was. Toen hjj met de hand van zjjn zuster op zijn arm die kierk binnentrad, was z'n gezicht vuur rood en verlegen en hjj keek recht voor zich, als wilde hij al de oogen die op hen gericht waren niet ontmoeten, maar de bruid liep drag bijeen moeten komen, dat onge veer overeenkomt met een bijdrage van 10 cents per 1000 kilo verwerkt© melk in 1937. Hierbij wordt dan aan genomen, dat alle bij d©n ALg. Ned. Zuivel bond aangesloten fabrieken haar evenredige bijdrage in di't be drag leveren, zoodat een fonds be schikbaar komt van rond f 258.000." liet doet wel ecnigermate vreemd aan, aldus het H.sb., dat de leiding der coöp. zui velindustrie, welke in gebreke is gebleven óm met Columbus mee te varen, toen deze Amerika had ontdekt, d.w.z. om de rechten voor Nederland te verwerven, toen deze nog vrij waren, thans in groote haast een duur schip gaat bouwen, om dit wereld deel voor deu tweeden keer te gaan ont dekken, mot de groote mogelijkheid, dat zij, aan den overkant gekomen, voorloopig of blijvend geen voet in de nieuwe wereld aan wal zal mogen ze-tten. De Koninklijke Familie met Kerst op Soestdijk Naar wij vernemen, zal het Prinselijk Gezin het Kerstfeest thuis vieren. Ook H.M. de Koningin zal tijdens de Kerstdagen op Soestdijk verblijf houden. Leerling-machinist bil botsing te Zutphen verpletterd. Gisterochtend tegen kwart over z-vcn is op het stationsemplacement te Zutphen een losse locomotief op den binnenkomenden trein 658 uit Deventer gereden. De losse machine kantelde, waarbij de leerling-machi nist Graas uit Hengelo (O.) onder de locomotief werd verpletterd. De machinist stelde zich op het. laatste oogenblik door een sprong van de machine in veiligheid. De machinist van den trein uit Deventer kwam, evenals het overige treinpersoneel en de passagiers met den schrik vrij. Alle hoofdsporen zijn tengevolge van de botsing versperd, zoodat het verkeer moest worden omgeleid, waardoor vertraging ont stond. De Justitie en politie hebben een onder zoek ingesteld op de plaats van het onge val. De omgevallen locomotief is ernstig be schadigd, die van den trein liep aan den voorkant schade op. Arrest van het Arnhemsche Hof, dat steunde op een andere be- teekenls dan daaraan in de dag vaarding moest worden toege kend, door den Hoogen Raad vernietigd. De houder van een automatiek te Hengelo was door de rechtbank te Almelo veroor deeld, omdat hij aan het publiek de gele genheid heeft gegeven een kans te wagen met een z.g. electrische hijsclikraanmachine. De rechtbank was van oordeel, dat bij dit spel in het algemeen de kans om voorwer pen te bemachtigen van liet toeval afhangt In hooger beroep was het gerechtshof te Arnhem echter een tegenovergestelde mee rling toegedaan, en besliste dat zulks in het algemeen niet het geval was. De houder van de automatiek werd vrijgesproken. Van dit arrest kwam de procureur- generaal in cassatie, daarbij aanvoerende, dat het Hof aan de woorden „in het alge meende betcekcnis heeft gegeven van „hoofdzakelijk" in plaats van, zooals naar zijn mecning liad bcliooren te geschieden, ,in beginsel". De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, inr. Holsteijn, kon zich in zijn op 24 October jl. genomen conclusie met deze op vatting niet vereenigen cn concludeexdc. waar dc gegeven vrijspraak een zuivere vrijspraak is. tot niet-ontvankelijkverklaring vau het cassatieberoep. De Hooge Raad heeft gisteren evenwel het arrest van het Arnhem se he Hof vernietigd en de zaak naar het Gerechtshof te s Hertogenbosch v erwezen. Hierbij overwoog de Hooge Raad. dat voor den aard van het spel beslissend is, niet zooals het Ilof aannam of het spel de mogelijkheid openlaat onx door oefening de kans op winst zoodanig te vergrootcn, dat het toeval slechts een ondergeschikte rol gaat spelen, maar welke resultaten de groote meerderheid der spelers in de practijk bij het spel behaalt, onverschillig of bij meer dere geoefendheid de kans op winst voor de spelers zou toenemen, welke omstandig heid in de omschrijving van hazardspel, zoo als die nader werd gewijzigd, cn thans in de wet voorkomt, uitdrukkelijk als zonder belang is ter zijde gesteld. Waar blijkens de overwegingen van 's Ilofs arrest de daarbij gegeven beslissing steunt op een andere beteekenis dan daar aan in de dagvaarding moet worden toege kend en bet bestreden anest niet bevat een vrijspraak in den zin van art. 430 van het wetboek van strafvordering achtte die Hooge Raad het cassatieberoep ontvankelijk. Annas Br T. munt, '/ie ropy, on^evcT cent. trotsch en flink en hield het hoofd omhoog, zelfs eenigszins in den nek en met een lichte lijk minachtenden trek om den mooien mond, die aan een uitdagend glimlachje deed denken. „Wat een brutaliteit," fluisterde Lady Har riet, die het trotsche jonge gelaat door haar face main gadesloeg. „Ze ziet er prachtig uit," mompelde me vrouw italston, wier oogen vol tranen stonden. „Allervolmaaktst, onberispelijk, ijskoud in den vorm," spotte de kleine mevrouw Ermsted, op wier wangen een kunstig blosje was aan gebracht. Ja, ze was schitterend, dat moest zelfs de meest vijandig gezinde toegeven. Op dien dag van haar overwinning, overtrof ze zichzelf. Ze leek een koningin met haar groote zelf bewustheid, volkomen op haar gemak en abeoluut onverschillig voor alle kritiek. Voor de trappen van het koor gekomen, be boette ze den haar wachtende bruidegom met een glimlach en één enkel oogenblik bleven haar oogen rusten, doch zonder eenigen trek van herkenning op het donkere gelaat van den bruidsjonker. Toen begon de dienst, waaraan ze met de grootste kalmte deelnam. Toen de plechtigheid geëindigd was, noodigde Tommy aarzelend ook Lady Harriet en zijn commandant uit, het jonge paar in de consistoriekamer te volgen. Ze gaven daaraan gehoor. Kolonel Mansfield met een zekere grappige gewichtigheid, speciaal voor deze gelegenheid en zijn vrouw kaarsrecht, met op elkaar ge perste lippen, een toonbeeld van onuitge sproken afkeuring. De bruid, die haar sluier achterover had ge slagen, stond lachend naast haar echtgenoot. De teere blos, die haar ronde wangen kleurde, zelfs lady Harriet merkte dat op, ofschoon ze de wangen van het meisje nog nooit zoo rood gekleurd had gezien. Ze kwam stijfjes nader bij en Ralph vatte glimlachend zijn vrouw bij den arm en duwde haar naar voren. „Dat is vriendelijk van u. lady Harriet," zei hij, mag ik u mijn vrouw voorstellen." uit zjjn wcorden klonk de trots over zijn bezit en tot antwoord bood lady Harriet ter begroeting haar koude wang aan de bruid. Stella boog zich en kuste haar zoo vriende lijk dat 'n minder strenge, koude natuur er door getroffen zou zijn, maar in lady Harriet's oogen werd die daad weer bedorven door het impulsieve ervan. Ze hield niet van impulsieve menschen en zoo ontving ze met ijzige kalmte de eenige toenadering, die ze ooit van Stella zou ontvangen. Maar al was zij ook bestand tegen de be koorlijkheid van het meisje, met haar echt genoot was dat geheel anders. Stella deed hem dadelijk zijn gewichtigheid vergeten en de manier waarop ze hem hartelijk haar beide handen toestak, nam hem dadelijk voor haar in. Hjj drukte ze vaderlijk stevig. „God zegene je, lieve kind, ik wensch jelui beiden, van ganscher harte, heel veel geluk!" Een oogenblik later wendde ze zich met een flauw zenuwachtig lachje tot den bruidsjonker en reikte hem de hand. Die bleef echter niet lang in de zijne rusten en ze zei geen woord ter beantwoording van zijn korten geluk - wensch. Tien minuten later, toen ze met haar echt genoot de consistoriekamer verliet, drong mevrouw Ralston onverwacht naar voren en hield haar staande, ten aanschouwe van het heele gezelschap. „Lieve," zei ze zachtjes, „lieve, je moet me niet kwalijk nemen, maar ik moet je even zeg gen, hoe mooi je er uitziet en hoe hartelijk ik voor je geluk zal bidden." Daar was moed voor noodig geweest. Lady Harriet stond stijf van verontwaardi ging en was meer verwoed dan ze zich ooit had verwaardigd te zijn, om zoo'n weinig be- teekenende persoonlijkheid als de dokters vrouw. Zelfs majoor Ralston, hoe phlegmatisch hjj ook was aangelegd, stond een oogenblik ver steld over de daad van zijn vrouw. Maar Stella bleef met schitterende oogen. liet een oogenblik h echtgenoot Ion en sloeg beide armen om het vriendelijke WOENSDAG 21 DECEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoon muziek. 2.002.55 Zang en piano. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.15 Christelijke Jeugdkoor „Zing met ons mee" en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 6.15 Causerie „Overheic en bedrijfsleven". (Om 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-BerichL 8.45 Causerie. 8.55 NCRV-Orkest. 9.15 Vervolg concert, m.m.v. solist. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Eemlanders. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Orgelspel. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00—6.23 De Ramblers. 6.28 Berichten. 6.40 Causerie Criskbeleid in Amer-k-". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7,10 Vocaal concert. 7.30 Caüserie „Om het oude volk". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 Uitzending voor het Joodsch Sociaal verbond „Poale Zion". 8.45 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Causerie „Schuldig of onschuldig**. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest, m.m.v. soliste. 11.00 Ensemble „Esmeralda". 11.3012.00 Orgelspel. vrouwtje, dat zoo openlijk haar party had durven kiezen. „Lieve mevrouw Ralston," zei ze ontroerd, ,,'t is meer dan vriendelijk van u me dat te zeggen." De tranen schoten haar in de oogen terwyl ze de doktersvrouw kuste. Die plotse linge daad van sympathie had haar terug houdendheid overwonnen en den weg gevonden tot haar hart. Toen ze aan de zijde van haar echtgenoot verder ging, had haar gelaat een veel zachtere uitdrukking en zelfs mevrouw Ermsted wist niets hatelijks te zeggen. De glimlach die om Stella's trillende lippen speelde, was vol on willekeurige aandoeniykheid, die alle kritiek ontwapende. Buiten de kerk schitterde de zon. Ze drong meedoogenloos door het zonnescherm. Rondom het rijtuig had zich een nieuwsgierige menigte verzameld om den bruidstoet te zien Stella zag alleen onbekende gezichten. Slechts één ge zicht onderscheidde zij duidelijk, het kalme gelaat van Ralph D&cre's prachtige Sikh- bediende*) die in helder wit linnen gekleed, bij het portier van het rijtuig stond en voor haar boog, terwijl hij met uitgestrekten arm haar japon tegen het wiel beschermde. „Dat is Peter de Groote," zei Dacre op on verschilligen toon, „een zeer achtenswaardig personage en een trouwe lijfwacht." „Hoe gaat het?" vroeg Stella en stak de hand uit. Ze deed dat doodeenvoudig, want gedurende haar kort verblijf in Indië, had ze nog niet geleerd om de inlandsche bedienden uit de hoogte te behandelen en de vorstelijke houding van den man was oorzaak, dat ze zich voelde, alsof ze met een vorst te doen had. Bij deze beweging richtte hij zich nog trotscher op en een gelukkige glimlach gleed over zijn gelaat. Hij vatte de toegestoken hand, boog zich en raakte met zijn getulbancl voorhoofd een oogenblik haar vingers aan. Sikh is een lid van een krijgshaftigen in Britsch-Indië. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7