Europa in boeien van ijs! DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Burgemeester van New York neergeslagen Jeerbericht Groote schade voor de bloemhweekers Mr. Oud in den Raad van Advies Vrijwillige nationale dienst in Engeland Nieuw Japansch offensief verwacht Dr W. de Viugt vraagt eervol ontslag De Reiger te Kaapstad L ft *1 overal lage temperaturen. In Rusland 1 vriest het 51 graden. Nederland went aan jf /de kou. Alle wateren liggen toegevroren. Arbeider opgehitst door buiten- landsche propaganda? Op de treden van het stadhuis te New York heeft gisteren een zwaar gebouwde man zich plotseling op burgemeester Laguardia geworpen en hem met den vuist neergeslagen. De politie en omstanders renden op den aanvaller toe en sloegen hem bui ten bewustzijn. Burgemeester Laguardia herstel de zich spoedig en gaf order tot het wegleiden van zijn aanvaller. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Verwachting: Meest matige O. tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, eenige kans op lichten sneeuwval, strenge vorst. Algemeen© vooruitzichten: Toe nemende kans op sneeuw, aanhouden der strenge tot matige vorst. SHhu Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 21 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 1*738. U)t9<!»e der N.V. Uitg.-Mii'. „VloHoti<h Noorderkwartier- De jongste foto van het Prinselijk Oezin begint echter landzamerhand aan de te wennen en nu hot wat minder hoorde men gisteravond hcrhaal- zcggen, dat het wel wat „zachter"' be te worden In werkelijkheid was de tem- echtcr slechts weinig hooger dan vorigen avond. Ie Amsterdam was het te' uur —11.5 gr. C. 11 gr. F.). Doch al blijft de koude op hetzelfde ni- (zooals ook voor heden verwacht wordt) bet eekent wel degelijk, dat' onze huizen blijven afkoelen, zoodat men wel ervaring zou kunnen opdoen, dat gedu- een nacht, die niet kouder was dan voorganger, toch een waterleiding be- die het eerst nog had uitgehouden, het Hsb. Wij moeten dus op ons qui blijven, al gaan we deze temperaturen meer als iets gewoons beschouwen, temperatuur heeft overigens de koudste van 1929 geëvenaard of overtroffen; Maastricht heeft den ouden Febr. 1929 niet ingehaald. Maximum Dinsdag 20 Dec. '38 Laagste maximum Febr. 1929 Eenige vluchten naar de geisoleerde Waddeneilanden rijn gemaakt. Post, goederen en passagiers verden door de K.L.M. overgebracht. Veerdienst EnkhuizenStavoren gestaakt. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is ge- ls staakt. OPVARENDEN IJSSELSTROOM i De opvarenden van het beurtschip „IJssel- stroom", voor wier leven men vreesde, zijn n Kistermiddag half twee na een tocht van zes uur over het bevroren IJselmeer behouden te Enkhuizen aangekomen, i De oorzaak van het niet binnenvallen van j de „IJsselstroom" te Urk blijkt gelegen te zijn in een defect aan den motor, dat de be- nianning Zaterdag noopte in het zicht van liet eiland voor anker te gaan. Groote schade in Aalsmeer en in het Westland. Voor duizenden guldens schade heeft de vorst aangericht in het Westland en te Aalsmeer. Te Aalsmeer was de potplantenveiling reeds verscheidene uren voor den normalen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendingen bloe men minder dan anders waren aangevoerd. In het Westland zijn groote hoeveelheden chrysanten en fresia's bevroren in de kas sen. De tulpenhandel ligt thans geheel stil. Dc kerstweek die anders voor den bloemhan- del van zeer groote beteekenis is. dreigt thans zoowel voor de kweekers als voor de kooplieden een debacle te worden. In de groote steden In Amsterdam, Rotterdam en den Haag heeft men zich aan de koude aangepast. Men stookt niet meer te hard, men ontdooit de waterleidinghuizen niet meer op funeste wijze. De brandweer heeft veel minder be hoeven uit te rukken. ïn de Hembrugstraat te Amsterdam is een oude man door de koude bevangen en aan de gevolgen overleden. De burgemeester van Amsterdam heeft cïen "minister telegrafisch bijslag op den steun, verzocht voor werkloozen, zoomede voor kleine zelfstandigen en armlastigen met rijksbijdrage in kosten daarvan. In het buitenland. «I 7» 1% 771 7« 810 8ü 81 871 901 M7 9* 994 1021 1040 En maar trouw kondigt ons weer bericht aan: Oostelijke tot Noord oostelijke wind, strenge vorst! Hol land loopt met blauwe neuzen en ooren, hier en daar worden men- schen op straat door de koude bevan gen, zelfs overlijden er aan de ge volgen daarvan. In de steden wor den reeds weer de commissies opge roepen, welke in vorige vorstperioden de behoeftigen extra steunden, het waterleidingsbedrijf laat sombere klanken hooren. Heel Europa ligt ge vangen in den greep van den onver- biddelijken winter! -12 gr. C. 12 gr. F.) -12 gr. C. Helder —11 gr. C. 12 gr. F.) —10 gr. C. 11 gr. C. 12 gr F.) —10 gr. C. Bilt —11 gr. C. 12 gi. F.) —10 gr. C. Vlissingen -10 gr. C. 14 gr. F.) 7 gr. C. Maastricht —10 gr. C. 14 gr. F.) —13 gr. C. Alles ligt dicht! Practisch ligt in ons land thans alles ;dicht. De veerdiensten zijn gestremd. Zoo als onze foto aantoont is dc Gouwzee geheel (dichtgevroren en het verkeer met Marken geheel over het ijs. Per slede wordt de communicatie tusschen het eiland en Monni kendam onderhouden. Nadat zij de daartoe strekkende uitnoodi- ging hadden aanvaard, zijn door het Hoofd bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond tot leden van den Raad van Advies benoemd dc heeren jlir. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en mr. P. J. Oud, oud-mi- nister van Financiën en burgemeester van Rotterdam. Van dit college maakten reeds deel uit de heeren prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. D. Fock, prof. mr. A. C. Josephus Jitta en prof. dr. N. J. Polak. Het Hoofdbestuur zal dezer dagen met de leden van den Raad van Advies overleg plegen omtrent, het vraagstuk van de vr- houding tusschen groot- en kleinbedrijf in 1 den detailhandel. KON. NED. MIDDENST.BOND. Lagerhuis neemt een betreffen de motie aan. Labour behoudt zich alle rechten voor! In het Brltsche Lagerhuis heeft de minister van arbeid, Brown een resolutie ingediend, waarin het Huis de regeeringsmaatregelen ten aan zien van een vrijwilligen nationalen In Rusland vriest het 51 graden. In Mos kou zit mien zonder water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehongerde wolven de dorpen binnen. De koudegolf in Joegoslavië lieeft in de streken van Bosnië temperaturen gebracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië komen berichten binnen over zwaar winterweer en ipNoord-Ralië is ook overal veel sneeuw gevallen. De Lagune van Venetie is op verscheidene plaatsen dichtgevroren. In Engeland is het eveneens zeer koud, bovendien sneeuwt het daar hevig. Nu de Gele Rivier bevroren is. FELLE KOUDE IN CHINA. Amsterdams burgemeester gaat heen Het Ilsbl. verneemt, dat de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, wiens der de ambtsperiode 20 Juni a.s. eindigt, aan H. M. de Koningin tegen het einde van April 1939 eervol ontslag uit zijn hooge ambt heeft gevraagd. De desbetreffende missive, einde der vorige week bij het kabinet der Koningin gearri veerd, is reeds doorgezonden naar den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat ook in China thans felle koude is ingetreden en zware sneeuwstormen over de N.W. provin cies jagen. De Gele Rivier is bevroren en in verband hiermede gelooft men, dat thans spoedig het verwachte Japansche offensief tegen de N.W. provincies zal beginnen. De Chineesche minister van landsverdediging heeft kort geleden een rondreis gemaakt langs de verdedigingslinies aan de oevers van de Gele Rivier en de laatste instructies gegeven voor de verdeeling der troepen in het N.W. om aan een mogelijken opmarsch der Japanneezen het hoofd te bieden. Me vrouw Tsjang Kai Sjek heeft de verstrek king georganiseerd van winterjassen vore: de troepen in de N.W. provincies en die wel ke de Gele Rivier verdedigen. TOENGSJEN GEBOMBARDEERD. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben zeven Japansche vliegtuigen Toeng- sjen in Binnen-Mongolië hevig gebombar deerd en met machinegeweren bestookt, waarbij drie tot vierhonderd burgers ge dood of gewond werd en 1 Onvergetelijke dagen voor be manning en passagiers. Gistermiddag is de reiger te Kaa.psfad ge land. Hiermede is liet eindpunt van de heenreis bereikt. De ontvangst te Kaap stad was zeer hartelijk.. Onder de talrijken die zich naar het vlieg veld hadden begeven, bevonden zich eenige honderdo n Ne d erl a nders. Voorts wordt gemeldt, dat het driedaagseh verblijf in Durban in alle opzichten zeer is geslaagd. Bemanning en passagiers waren daar de gasten van de plaatselijke af doding van het Algen been Nedcrlandsch Verbond. Het gemeentebestuur van Durban bood de benuanning Maandag een lunch aan, waarbij de burgemeester van de stad een hartelijke rode uitsprak. Per auto werden de omstreken bezich tigd, waarbij vele interessante plaatsen, zooals dc vallei der duizend heuvelen en eenige kafferkralen werden bezocht. Het verblijf te Kaapstad zal zes dagen duren. In dien tijd zal het gezelschap een groot gedeelte van de Kaapprovincie te zien krijgen. Op 2G December wordt de terugreis naar Nederland aanvaard. LA GUARDIA Laguardia is ongedeerd gebleven. Hij heeft alleen een schram boven zijn rechteroog, waar hij door den vuist van zijn aanvaller werd getroffen. Na te zijn neergevallen, sprong Laguardia snel weer op. Hij maakte zich gereed om zijn aanvaller op den vuist van repliek te dienen, toen de politie in greep. De nian die den aanslag pleegde is zekere Hagen een arbeider, die vroeger in de werk verschaffing gewerkt heeft. Ofschoon geen samenhangende verklaring is verkregen van zijn aanval, gelooft men, dat de man onte vreden was, omdat hij uit zijn baantje was ontslagen. Hij wordt beschuldigd van een voudige aanranding. Daar hij niet geheel toerekeningsvatbaar schijnt is hij in een zie kenhuis ter observatie opgenomen. Laguardia heeft tegenover de pers ver klaard, dat Hagen hem ongeveer vier jaar lang lastig had gevallen niet sollicitaties, waarvan hij den aard niet mededeelde. Dc aanval op Laguardia heeft in alle Ameri- kaansche kringen aanzienlijke beroering ge wekt en men wijst op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan het drieste optreden van elementen, die opgehitst zijn door bui- tenlandsche propaganda» In dit verband herinnert men eraan dat een paar dagen voor zijn vijf en zestigsten verjaardag Laguardia een briefje heeft ont vangen, waarin hij met den dood bedreigd word t, wanneer hij voortging met 't, rich ten van aanvallen op de Duitsche nationaal socialistische partij. dienst goedkeurt. Na een gedetailleerde uiteenzetting beval Brown de voorstellen van de regeering aan het huis aan als een practisch plan om te gemoet te komen aan de versch Uiteinde be hoeften, dat een maximum aan nationale eenheid tot stand brengt in een zaak, waar in goede wil van vitaal belang is voor de functioneering. Bovendien betreft het hier een plan voor vrijen dienst door een vrij volk voor de vrijheid, zeide Brown. De Labouroppositie verklaarde bij monde van Greenwood, dat zij thans geen goedkeu ring geeft aan de voorstellen der regeering. De oppositie behoudt vrijheid van optreden en critiek en acht zich niet gebonden voor de voorstellen volledig bekend zijn. Liberalen en Conservatieven verklaarden zich vrij algemeen voor de resolutie Brown. Tenslotte heeft het Huis met 270 tegen ne gen stemmen de motie van den minister van arbeid betreffende den nationalen dienst aangenomen. De Paus weer geheel hersteld Opnieuw audiëntie verleend. Z. H. de Paus, die gisteren den zestig sten verjaardag van zijn priesterwijding viert, is geheel hersteld van de ongesteld heid van gisteren. Nadat de Heilige Vader de H. Mis had 0|vgcdragen in zijn particuliere kapel heeft bij den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en de overige kardinalen in audiëntie ontvan gen»

Schager Courant | 1938 | | pagina 1