DE LAMP Wij lazen voor U ITARZAN EN IBE I yiüi©SD)i!Ni SIIO Radioprogramma in de Woestijn j DOOR i edgar ric- BURROUGHS 58. Toen Tarzan het plan opperde om de krij gers te achtervolgen, die Helen gevangen hadden genomen, sprak Lavac: „ik ga ook mee". In de dagen, die achter hen lagen, was hy veel van Helen gaan houden, hy wilde alles doen om haar uit de handen der Athai- rianen te redden. De koning van de jungle riep zgn troep apen in het bos. Zij zcuden hem van onschatbare hulp kunnen zijn in dit berglandschap. Thetan keek naar de gewel dige dieren, die naar Tarzan toekwamen en hy was verbaasd niet over de apen zelf, maar over den man, die hen onder zgn con- tröle had! Thetan had de moeilijkheden en de gevaren van de weg niet overdreven. Het pad liep om hoge rotsen en over scherpe pieken, steeg en daalde langs diepe afgronden. Hier betekende de leinste misstap een val in de diepte met onverbiddelijk de dood als ge volg... Intussen werd de bark door de Athai- rianen de rivier op geroeid. De kapitein van de krijgers keek op Helen neer. „Een mooie priesteres voor de tempel onder water," dacht hy. „Morgen zullen wij opnieuw tegen de indringers optrekken en Tarzan meevoeren, voordat wg hen doden." „HERMAN GOERING WERKE", DE GROOTE POLIEP. Aan een artikel van oud-minister Mar- chant in „Ons Noorden" ontleenen wij: In Het Derde Rijk hebben de leiders for meel de sociaal-democratische en de com munistische organisaties vernietigd. En niet alleen deze, doch alle vrije maatschappe lijke organisaties. Dit wil niet zeggen, dat zo de sociaal-democraten en de communis ten hebben vernietigd. Men kan wel aan organisaties het leven benemen, doch niet aan overtuigingen. De heer Goebbels heeft het zelf eens in een openhartige bui er kend: als wij vandaag onze dwangmiddelen prijsgaven, zouden morgen „de marxisten" aan alle kanten weer te voorschijn komen; als ratten uit alle hoeken en gaten. Dat is de positie van de revolutionnaire arbeidersklasse. Hoe is het onderwijl gegaan met de ka pitalistische klasse? Hier heeft, met een reusachtige snel heid. gewerkt het verschijnsel van de eco nomische poliepen. Het werkt nog dagelijks ónder leiding van de staatsmacht. De klei neren werden opgezogen door de grootoren. en de grooteren door de grootston. Zelfs wat vroeger zelf poliep* is geweest, wordt door een groot ere poliep met zijn nog ster kere zuignappen aangepakt. De sterkste poliep, de Fermann Goering-Werke, zuigt ten slotte alle andere op. Leefden Marx en de zijnen nog, dan zou: den zij verrukt zijn en opgetogen over het verloop van de maatschappelijke ontwikke ling, dat zij hebben voorspeld. Zij konden liet niet mooier wenschen. Nergens kon dat verloop dan ook zoo gunstig zijn voor do marxisten, als in Het Derde Riik. Hier mechaniseeren cn automa- tiseeren de leiders alles wat in hun handen is. Ook de menschen maken zij tot auto maten; tot menschenmateriaal. Niet alleen lichamelijk, ook geestelijk. De leiders, de „Köpfe". denken voor hen. Zij stellen liet menu vast van het geestelijk voedsel, dat wordt opgediend. Andere geestelijke kost wordt verboden; het opdienen wordt on mogelijk gemaakt. Germannsch is dit niet, maar 't is Derdc- rijksch. En de leiders verbeelden zich, dat zóó een volk kan leven. Llovd George heeft in den wereldoorlog don Duitsrher eens een dieselmotor ge noemd Hij zal zich toen niet hebben voor gesteld, dat het nog heel wat erger of volmaakter, in de Pruisische gedachten- gang zou worden. De gemechaniseerde automatische mensch komt de volmaakt heid nabij. Het is deze „volksvreemde" ontwikkeling waarvoor wij het Nederlandsche volk moe ten bewaren. - Uit de Pers van heden Onder het hoofd KOUDE EN NOOD schrijft het Volk na%op die gevolgen van de vorst voor de armen te hebben gewezen: Daarbij gaan «onze gedachten ni«t minder naar het platteland dan naar de stad uit. Niet., dat in de steden geen zorgelijke toe standen zouden bestaan. Men behoeft, zijn oogen maar eens de kost te geven om hot tegendeel te kunnen waarnemen. Doch, over het geheel genomen, is de werkloos heids- en armenzorg in de steden toch stukken heter dan op het land. Bovendien ligt ons nog versch in het ge heugen het onlangs verschenen rapport voor de kleine boerenbedrijven, met de schrijnende bijzonderheden, die daarin zijn vervat over de nood onder de kleine boeren Daar wordt een nijpend gebrek over de ge heel linie geconstateerd. Kleeding dekking, voeding, verwarming alles is daar der mate in verkommering, dat bij de lezing van de gruwzame bijzonderheden, in solwie ambtelijke taal medegedeeld, men een gevoel van heklemming in de keel krijgt. Zakjes van binnenvoer, die als kinderklee ding moeten dienst doen. aardappelen, ge kookt in karnemelk, anders bestemd voor de varkens, nu voer voor de magen der menschen. gebrek aan vet, tekort aan huis brand in één woord: ellende. Wij spraken dezer dagen een man. die. na een langdurig verblijf in Indonesië, in Ne derland was teruggekeerd. Hij raakte maar niet uitgepraat over de liier heerschende weelde: het goud groeide, maar hij meende tusschen de straatsteencn. Ziedaar het beeld, dat onze volkshuishouding vertoont aan de oppervlakkige blik van den waar nemer, die van buiten komt. Men behoeft niet diep te graven om achter deze gulden schijn de bittere werkelijkheid te ontwaren. Maar toch zit er in deze schijn een groot gevaar, omdat zij zoo licht kan verleiden tot de ineen ing, dat alles toch redelijk wel gaat. Ook in dit opzicht wordt de befaamde stoépjesz in de 1 ij k h e id druk beoefend. Het is daarom zaak, dat wij, wat de sociaal-eco nomische ontwikkeling in ons land betreft, voortdurend schijn cn wezen van elkaar honden gescheiden. Goede vangst Dc Haagsche recherche heeft gedurende eenige dagen gezocht naar een man, die oude dames oplichtte door haar geld te vragen, waarvoor zij een Kerstgnvc zou-', u ontvangen. Gisteren probeerde de man de zelfde truc op de Prinsegracht. De juf frouw waarschuwde evenwel de politie zoodat de 33-jarige werklooze schilder L. D. V. kon worden gearresteerd. Hij bekende de oplichting te hebben gepleegd en werd ingesloten. Gevangeniskommies thans zelf in de cel! Stak geld om gevangenen vrij te koopen, in eigen zak. In de strafgevangenis te Scheveningen bevindt zich een afdeeling, de z.g. cellen barak, waar personen worden ingesloten, die een principale hechtenis of een ver vangende hechtenis moeten ondergaan. Het komt vaak voor, dat familieleden van hen, die vervangende hechtenis uitzitten, geld sturen om de straf af te koopen. De 37-jarige kommies bij de strafgevan genis, C. B. S., die belast was met dc ad ministratie van deze cellenbarak, heeft gedurende geruimen tijd deze gelden ver duisterd. I-Iij eigende zich de gestuurde be dragen toe en liet de menschen vrij. Daar toe moest hij natuurlijk ook trucs in de boekhouding toepassen. Deze oplichting zou niet uitgekomen zijn, wanneer niet een vrouw hij het kantongerecht in Amsterdam vertelde, dat zij naar de strafgevangenis in Scheveningen geld had gestuurd, opdat haar man vrij zou komen van zijn vervan gende hechtenis. Het kantongerecht meende evenwel, dat de man zijn straf geheel had uitgezeten. Toen deze twijfel was gerezen, ging men onderzoeken, waarbij bleek, dat de kommies reeds f lóOO.—telkens met kle'ne bodracen, te eigen voordeele had ge bruikt. De man heeft bekend en is inge sloten. Kruimeld even voor den rechter 13 diefstallen op hun geweten. Twee iongclui van het gilde der kruimeldieven, dat pleegt te operee- -on op voetbal velden in consumptie- tenten en kleedkamers hadden zich gisteren voor d^n Haagschen rechter te verantwoorden. Niet minder dan 13 diefstallen hadden zij op hun geweten. De buit was in vele ge vallen koek, limonade, ijs, soms wet geld. Ten slotte braken ze op 3 September in een woning in de Laan van Poot. waar ze een ring. een paarlmoeren steen cn een geldkist ie weghaalden. De beid? jeugdige verdachten legden een volled'ge bekentenis af. Het bleek voorts dat zij heiden nog nooit eerder veroordeeld waren. Een reclasseeringsropport over hen uitgebracht, luidde evenwel niet zeer gunstig. De officier van Justitie, mr. Colien Ter-- vaert, achtte dan ook geen termen voor een voorwaardelijke straf aanwezig en vor derde tegen K. een gevangenisstraf van lien maanden en tegen B. een tuchtschool- straf voor denzelfden tijd. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 3 Januari. Een Koninklijk gebaar van ons Prinselijk gezin! Schilderij geschonken voor de uitgeweken kinderen. Het comité van organisatie voor de kunst veiling ten bate van de uitgeweken kinde ren, ontving de mediedeeling, dat H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bcrnhard bij een hekend kunstenaar een schilderij heb ben doen aankoopen, om dat in de zelfde veilingzitting als het door H.M. de Koningin ter beschikking gestelde schilderij, te laten verkoopen. Het ijs in Noord-Hollani wordt niet gebroken liet bestuur dor vereen, lot ijsbeetrijding in Nrd.-Holland benoorden liet Noordzeekanaal „IJsstirijd", gevestigd te Alkmaar, heeft gis terochtend beraadslaagd over het openbre ken van dc kanalen in het ressort der vcr- ceniging, in overleg met den rijkswater staat en besloten, dat bij de thans heer schende strenge voi-st geen ijs gebroken zal worden, daar dit geen nut heeft zoo lang deze strenge vorst aanhoudt. Vooral ook met het oog op de beperkte middelen der vereeniging kan van lokale ïjsbreking geen sprake zijn. Bij invallende dooi zal direct overwogen worden hoe ten spoedig ste maatregelen genomen kunnen worden voor het openbreken der kanalen. Hevige boerderijbrand Gistermorgen omstreeks zeven uur ont stond door het stoken van een electrisch verwarmingsapparaat brand in een poter bewaarplaats, staande naast de groote boer derij van den hoer D. Stallinga te Westcr- nijkerk, gemeente Ferwerderadecl. De aardeppelbcwnnrplaats stond spoedig in lichter laaie cn het duurde niet lang of het vuur, dat werd aangewakkerd door den Oostenwind, sloeg over op de boerderij, welke ook in vlammen opging. Met eigen brandslangen werd onmiddel lijk op dc waterleiding water gegeven. Wel dra waren ook de brandweren van Ferwerd en Hal hun op 't terrein van den brand. Dc strenge vorst het vroor dertien graden C. was oorzaak, dat de snuiten geen water konden geven. Door de hevige von kenregen was gevaar voor do omliggende perceelen niet uitgesloten. De storing van een der motorspuit-en was evenwel niet van langen duur en weldra bond ook deze den strijd tegen het vuur aan. Door snel ingrijpen kon het hoornvee, een vijftigtal dieren,'in veiligheid worden gebracht. De boerderij brandde geheel af. De voor behuizing bleef behouden. DONDERDAG 22 DECEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 B®r.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofooonmuziek. 11.30 Causerie „Schept moed en vreest niet langer". 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.90—1.20 Gramofoon muziek). 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 De Vedelaars en gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Kerk en Zeeman". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Causerie „Volharden hg het ideaal". 8.00 Berichten ANP, he.haling SOS-Berichten 8.15 Ko..inkiyke Zangvereen ging „Excelsior", Residentie-orkest en solisten. 8.45 Causerie „Rondom te kribbe". 9.15 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50— 12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. AVRO-Uitzending. S.00 Gramofoonuitzending. (Om 8.15 Bericht.) 10.CO Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsox-kest, (Opnamen). 11.20 Orgelspel. 12.00f Winia Farberow's ensemble. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO-Dansorkest en. soliste (opn.). 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop, 5.25 Gelukwenschen. 5.30 ARVO-Amusementsorkest. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8,00 Berichten ANP, Radiojou.. '.e- deélingen. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Vervolg concert. 10.30 AVRO Dansorkest. 11.00 Berichten ANP, hierna- Ensemble Pali. 11.4012.00 Gramofoonmuziek Feuilleton door Ethel M. Dell 7. „Moge de zon u altijd beschijnen, Mem- Sahib" zeide hg. Later besefte Stella dat hy haar als zijn meesteres beschouwde, wat een onderdanige trouw voor het heele leven beteekende. Ze stapte in het rytuig met een warm gevoel ln haar hart, wat veel verschilde met de Ijzige kilheid die ze had gevoeld toen ze, nauwelijks een half uur geleden, met Tommy de kerk in ging. Toen ze wegreden .sloeg haar echtgenoot den arm om haar heen en drukte haar tegen zich aan. „Lieveling, wat ben je toch mooi," zei hg. ..Ik voel me alsof ik een koningin heb ge trouwd en je was zelfs niet eens zenuwachtig!" Ze boog het hoofd, maar keek hem niet aan. „Arme Tommy wél," zei ze. Hij glimlachte medelijdend. „Tommy is nog zoo'n jong broekje!" Ze glimlachte ook. ,Hij is toch maar een jaar jonger dan ik." Hg drukte haar nog inniger en verslond baar met de oogen. „Jij, Stella, hebt de eeuwige jeugd!" Ze lachte flauwtjes en, ofschoon ze gèen Weerstand bood, liet ze toch duidelgk merken dat al te groote aanhaligheid haar niet aange naam was. „Dat is een nette manier om te Men-Sahib=Mevrouw Sahib=mynheer. zeggen dat ik ouder ben dan ik er uitzie, maar je hebt gelijk, want het is zoo." Hg drukte haar vaster in zijn arm. „Jg bent jij," zei hij, „en je bent zoo verrukkelijk jong en mooi, dat men by jou riet den gewonen maatstaf kan aanleggen. Dat weten ze alle maal en daarom werd je niet met open armen ontvangen. Je staat ver boven en buiten die allen!" Ze trok by die toespeling even de wenk brauwen samen. „Ik hoop niet dat ik zoo ver- schrikkelgk buitengewoon ben," zei ze. „Je bent eenig!" zei hij, „je bent prachtig!" Uit zgn omhelzing sprak nauw bedwongen hartstocht en plotseling huiverde ze. „O. Ralph doe dat niet!" zei ze, „je moet me niet te veel verafgoden." Haar lippen trilden bg die woorden, maar het gevoel dat daaruit sprak, ging aan hem voorbij. Hij zag alleen haar schoonheid, die hem het bloed onstuimig door de aderen joeg. Hij trok haar bgna woest naar zich toe en hg merkte 't zelfs niet, dat haar lippen te zeer trilden om zijn kus te beantwoorden, of dat, uit de gelatenheid, waarmee ze zijn om helzing verdroeg, meer een stomme lgdzaam- heid, dan een gelukkige overgave sprak. Hg was als een veroveraar die stond op de grens van een nieuw verpverd koninkrgk en die juichte over de pracht en de schatten die hy nu de zijne noemen kon. Er kwam zelfs geen oogenblik twgfel ln hem op, of zij wel even gelukkig was als hy. Stella was een vrouw en dus meer ingetogen, maar ze was ongetwijfeld gelukkig, dat was ze stellig! En met zelfvoldoening dacht hy eraan, hoe iedere man in het regiment hem benydde en hoe iedere vrouw waarschijnlijk gaarne in haar plaats ware geweest. Was hii niet een gnnste- ling der fortuin? Welk beter en lot kon een vrouw zich wenscb"^ •*"-* bruid te zijn. HOOFDSTUK V. De droom. Or,o-<.Veer veertien dagen na het huwelijk ->m Everard Monck, die nu met Tommy in De Groene Bungalow" woonde, op een snik- heeten avond van het polo-veld terug en vond post. Hij ging door de veranda naar binnen op zoek naar wal drinken, dat lvij meende te •iunnen vinden in de kamer die Stella ge durende haar kort verblijf wat gezelliger en eenigszins artistiek had gemaakt en die sedert was betiteld met den wijdschen naam van Salon! Er lag een lichtgroene mat op den vloer en in de rieten stoelen lagen lichtgroene kussens. Voor de ramen hingen groen tulen gordijnen, wat wanneer de zon er doorheen scheen, aan de kamer een eigenaardige belichting gaf. Het leek wel een vertrek onder zee. Monck was van plan geweest wat te drinken en dan onmiddellijk naar zijn eigen kamer te gaan en een bad te nemen, maar zijn oog viel op de brieven op de tafel en hij bleef staan in het groenachtige licht, met een tumbler in eene hand en zocht ze met de andere uit. Er waren er twee voor hemzelf en twee voor Tommy. De laatste waarschgnlgk rekeningen. En daaronder lag er nog een voor Tommy, geschreven in een duidelijke, ronde vrouwen hand. Die kwam uit Srinagar en Monck hield hem een oogenblik in de hand en keek starend voor zich uit. Gedurende die oogenblikken zag hij in zgn verbeelding, hoe op dat oogenblik de andere mannen bezig waren de brieven te openen van de vrouwen, die in de bergen waren en het drong even tot hem door, dat dat iets was, wat hij miste. Hy legde den brief neer en nam zgn eigen correspondentie op. Een van de brieven kwam uit Engeland. Hij schonk zich nogmaals in en ging zitten om dien te lezen. Hg kwam van den eenigen bloedverwant dien hij in de wereld bezat. Zgn broer Bernard Mónck was vyftien jaar ouder dan hg; hij was een knap man. lie iedere gedachte aan werèldsche grootheid cn beroemdheid opzg had gezet om al zijn krachten te wgden aan het ambt van prediker in de gevangenissen. Ze hadden elkaar in geen vijf jaar gezien, maar onderhielden een ge regelde briefwisseling en iedere maand ontving Everard Monck de dunne enveloppe, waaror het adres geschreven was in het vierkante vaste handschrift van den man die zijn gn heele leven zijn naaste en beste vriend was geweest. Terwijl hij zoo lui en vermoeid in zyn stoel lag, deed hij zyn brief open en begon te lezen. Tien minuten later kwam Tommy Denvers in zijn polo-pak de kamer binnenhollen, maar bleef plotseling op den drempel staan, maar schrok alsof hij iets vreeseiljks hnd gezien. „Lieve hemel Monck, wat scheelt eraan!" riep hij uit. Misschien <wam het door het groene schemerlicht, maar op het eerste oogenblik leek het hem. dat Monck er uit zag- als iemand, die doodelijk gewond was. Die indruk verdween dadelijk, maar de herinne ring bleef hem altijd by. Monck nam zijn glas en dronk voordat hg antwoordde en toen hg dat deed, was hij weer even bedaard en kalm als altyd, zoodat Tommy zich verwonderd afvroeg of zgn ver beelding hem parten had gespeeld. Hg keek den jongen met sombere oogen aan toen hij zgn glas neerzette en had zijn broeders brief nog steeds in de hand. „Hallo, Tommy," zei hij met een flauwen glimlach. „Wat drommel, wat heb jg een haast!" Tommy keek naar de brieven op de tafel en nam den bovenste op. „Ha! een brief van Stella. Nu 't wordt tijd ook. Ze is op 't oogenblik geen goede brief schrijfster. Waar zijn ze nu? O, Srinager, een boffer toch die Dacre, 'k wilde dat hij mij ook had meegenomen met Stella! Waarom ik zoo'n haast heb? wel kerel, kijk eens op de klok. Als je niet voort maakt, kom je te laat aan tafel." Wanneer zij alleen waren, ging Tommy steeds op de meest ongedwongen wijze met zijn kapitein om. Sedert zijn ziekte was hij nooit meer bang voor Monck geweest, maar zelfs wanneer hij het meest eigen met hem was rorak uit ziin manier van doen altijd een -"ker ontzag. Zijn eerbied voor hem was on- l en hii was altiid kinderlr1, •rotsch rn vriend5mvappe1iiken omganr. Er zov f -n moff«ring hem te groot zijn gewe?"* v Monck. I Monck wist dat, wist ook, dat de toewijd"; van den jongen volkomen oprecht gemeend was en wist die naar waarde te schatten. Toch schonk hij den jongen niet zgn volkomen vertrouwen. Misschien zou hg voor niemand ter wereld zijn meest innige gevoelens hebben blootgelegd. Hg was geen mededeelzame natuur. Maar toch bekleedde Tommy in dat opzicht een bijzondere plaats, want dingen, die hg aan geen ander zou hebben toever trouwd, verzweeg hij soms niet voor zijn trouwen kameraad. In zoover was Tommy dus wel bevoorrecht. Bg de opmerking van den jongen sprong hy op. „Je hebt gelgk, we moeten gaan. Ik ben benieuwd om te hooren hoe je zuster Cashmir vindt. Twee jaar nadat ik hier ben gekomen, heb ik daar eens een jachtpartij meegemaakt, 't Is een mooi land!" „Is er wel een plek, waar je niet bent ge weest?" vroeg Tommy. „Ik geloof dat je nog eens een boek zult schrijven." Monck keek spottend. „Niet voordat ik aan den dyk ben gezet. Tommy," zei hij, „en ik niets beters te doen heb." „Jij wordt natuurlijk nooit aan den dijk gezet, daarvoor wordt je veel te veel gewaar deerd." Monck haalde de schouders op en maakte zich gereed om te gaan .„Ik geloof dat dat alleen van jou kant het geval is. jongenlief." Even later liepen ze samen door het be dompte duister naar de cantine en d'cn heelen avond was er in Monck's gedrag niets waar te nemen, wat Tommy reden gaf zich angstig te maken. Het was niet erg vroolijk in de cantine, want bijna alle vrouwen waren naar de ber gen en de toenemende hitte begon het leven tot een last te maken. De jongere officieren deden hun best om opgewekt te zijn en een wekte jongeman, stelde zelfs een dansje voor om waf. leven in de brouwery te brengen. Hij o-bter niet veel aanhangers, de meesten »,-♦ polo-spelen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6