Hr. Hls. Z 5 naar Ameland vertrokken Fransch-Italiaansch vriendschapsverdrag ongeldig Brand in het historisch Hotel des Invalides DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onze goudpolitiek als goud zoo goed Spanning tusschen Japan en Rusland GEVAAR! Amerika houdt niet van Duitschlaod Kind te Hoorn in rook gestikt McAaaUeti Elfstedentocht uitgesteld iP-cfia^en Een tweekamp Euwe-Fine Laan, Schagen, Tel. VRIJDAG 23 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10760. Uilg<we N.V. Uitg.-MM- „HoWamh Noofderfcwortier- Ztalië wil Frankrijk laten spreken Zeer onlangs heeft Ciano den Fran- schen ambassadeur te Rome laten weten, dat zijn regeering de Fransch- Italiaansche overeenkomsten van 1935, die, naar haar voorkomt, niet meer in overeenstemming zijn met den tegenwoordigen toestand, niet meer als geldig beschouwt. Deze opvatting der Italiaansclie regeering wordt in Fransche politieke kringen niet ge deeld. Men is er van meening, dat indien bij een uitblijven der uitwisseling van de ratificatie oorkonden de overeenkomst van 1935 niet van kracht is geworden, deze toch de liquidatie beteekent van alle tusschen Frankrijk en Italië hangende geschillen. Mer is van meening, dat Frankrijk door de ze overeenkomsten, zich getrouw heeft be toond aan den geest en letter van het ver drag van Londen van 1935 en dat het toege stemd heeft in belangrijke concessies ter wille van een herstel der Fransch-Italiaan- sche vriendschap. Een antwoord uitlokken? Men gelooft te Rome, dat het de bedoe ling van Italië is een antwoord van Frank rijk uit te lokken. Met het ongcldigverklaren der overeen komst eischt Italië impliciet de „koloniale compensaties" op, welke vastgelegd waren in het verdrag van Londen van 1915, en het accoord van St. Jean de Maurienne van 1917. Italië acht zich niet meer voldaan door de concessies van de overeenkomst en stelt of ficieel de kwestie der Italiaansche eischen, voor de aankomst van Chamiberlain te Rome, waarmede het klaarblijkelijk een grondslag voor de Italiaansch-Britsche be sprekingen wil vormen. Ministers beantwoorden de inter pellatie Rost van Tonningen over den gouduitvoer. ER IS HEEL GEEN GEVAAR. Zooals aangekondigd heeft de N.S.B. afgevaardigde de heer Rost van Ton ningen, gistermiddag voor den aan vang der Tweede Kamervergadering zijn interpellatie gehouden over de goudpositie en de gouduitvoer van ons land. De ministers ontkenden, hetgeen de interpellant had gesug gereerd, namelijk, dat er gevaar voor onze zelfstandigheid zou be staan, doordat een deel van de goud reserves van de Nederlandsche Bank in het buitenland zijn geplaatst. Aan den minister van Finantiën werd o.m. gevraagd: Heeft de Nederlandsche Bank gedurende de laatste maanden met de Regeering of met den minister van Finantiën overleg gepleegd over de verplaatsing van goud naar het bui tenland? Wat heeft den minister van Finantiën be wogen, zijne medewerking te verleenen tot de toekomstige geheimhouding der goud reserves der Nederlandsche Bank in het bui- lenland? Is het juist, dat de goudverschepingen der laatste vijf maanden nagenoeg uitsluitend naar Londen en New York zijn gericht, of, zoo dit niet juist is, waarheen werd het goud dan verscheept? Tenslotte vroeg de lieer Rost van Ton ningen of er voldoende waarborgen zijn, ook wanneer er oorlog komt. Aan minister Colijn werd o.a. gevraagd: Is de minister van algomecne zaken niet van meennig, dat de huidige periode van stijgende internationale spanningen de goud reserves der Nederlandsche bank binnen het souvereine machtsbereik der Nederlandsche regeering moeten liggen? Is de minister-president niet van meening dat de overbrenging van aanzienlijke ge deelten der goudreserves naar de Angelsak sische landen indruischt tegen de politiek van zelfstandige onzijdigheid van ons land? En ons land afhankelijk maakt van En- ïeland en Amerika? Het antwoord» Geheimhouding achtte de minister niet verbazingwekkend Men moet om de specu laties denken. Overleg tusschen bank en regeering wordt dagelijks geplepgd. Re verschepingen naar Londen en New York zijn een gevolg van 't feit. dat trans acties hoofdzakelijk plaats vinden in dol lars of ponden. Waarborgen bestaan er, maar deze leenen zich niet tot openba re bespreking! Minister Colijn zeide o.a.: Het heeft geen nut en 't is gevaarlijk in te gaan op specu- laties betreffende de landen, met welke Ne derland in oorlog zou kunnen geraken. Een aanhouden om financieele redenen van een deel der goudreserves in het buitenland js niet in strijd met <le henroefde goudnoli- tiek van hef land. Er bestaat, gpen aanlei ding de goudreserves ten spoedigste naar Nederland terug te doen koeren. VISSCHERIJOVEREENKOMST GEEFT MOEILIJKHEDEN. JAPAN AGEERT TEGEN DE BUITEN- LANDSCHE HULP AAN CHINA. Nog steeds Is er een adempauze In den strijd tusschen China en Japan. Beide partijen werken hard aan hun inwendige organisatie. Een veront rustend bericht komt uit Tokio. Het voornaamste nieuwsblad meldt, dat de Japansche regeering voornemens is haar ambassadeur te Moskou terug te roepen, indien de Sovjets niet vóór 24 December een bevredigend antwoord zullen zenden ten aanzien van de visscherij. In Japan blijft men agecren tegen den in vloed van Engeland en Amerika. Engeland moet, zegt men, Hongkong, dat het verkre gen heeft in den ,;onmenschelijken opium oorlog" teruggeven en Britsch-Indië moet onafhankelijk worden, overeenkomstig de Ja pansche bedoeling een nieuwe orde te schep pen in het Verre Oosten.. Hieraan wordt toegevoegd, dat de leenin- gen van Engeland en Amerika aan China, Japan niet weerhouden, doch eerder aanspo ren een 'einde te maken aan den invloed van het westen in China. In zijn verklaring ter gelegenheid van het instellen van de volledige diplomatieke be trekkingen tusschen Mandsjoekwo en China en het sluiten van een anti-komintern-ver drag tusschen China en Japan, heeft Konoje gezegd, dat Japan en het nieuwe China op voet van gelijkheid naast elkaar zullen le ven. De Japansche regeering is evenwel vastbesloten de militaire operaties door te zetten tot de anti-Japansche Kwo Min Tang vernietigd is. In het Britsche parlement is ontkend, dat de toeneming van den handel in verdooven- de middelen in China het resultaat is van eenig weloverwogen plan van de Japansche regeering of dat zij de stelselmatige demora lisatie van het Chineesche volk ten doel heeft, zooals men wel had beweerd. De strijd tegen de vrijscharen. De Chineesche regeering te Nanking, wel ke onder Japansche opperheerschappij staat, heeft besloten een leger van 20.000 man op de been te brengen ter bestrijding van de S0.000 man vrijscharen, welke de provincies Kiangsoe, Tsjekiang en Anhwei onveilig ma ken. Wakken door sneeuw onzichtbaar De IJsbond Hollands Noorderkwartier deelt mede, dat de sneeuwval alle uitgezette banen in Noord-Holland onder den sneeuw heeft bedolven en hoewel het schaatsenrij den ook thans nog mogelijk is, levert het maken van tochten gevaar op, omdat de afbakening van vele wakken onzichtbaar is geworden. Gisteren zijn alle afdcclingcn van den IJsbond Hollands Noorder Kwartier begonnen met het sneeuwvrijmaken der banen. De Gouwzee is nog onberijdbaar. Wel is het ijs overal sterk genoeg, maar de schots vorming van het ijs maakt het rijden on mogelijk. Men is bezig met een ijsschaaf de baan naar Marken berijdbaar te maken. Het zal van den sneeuwval afhangen of heden langs verschillende banen wederom tochten gemaakt kunnen worden» Ook Japan is niet bemind. Pittman de voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken, in de Vereenigde Staten, heeft de volgende ver klaring gepubliceerd: 1. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Japan. 2. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Duitschland. 3. Het volk der Vereenigde Staten is naar mijn meening tegen iederen vorm van dic tatoriaal bewind, hetzij communistisch of fascistisch. 4. Het volk der Vereenigde Staten heeft het recht en de macht, de moraliteit en de rechtvaardigheid in overeenstemming met de met ons gesloten vredesvredragen te doen eerbiedigen en het zal dit ook doen. Onze regeering behoeft geen militair ge weld te gebruiken en zij zal dit ook niet doen als het niet noodig is. Pittman heeft zijn verklaring niet onmid dellijk verduidelijkt, doch later verklaarde hij tegenover verslaggevers, dat zijn opmer kingen werden aangeboden als een .nutti ge vaststelling van de feiten". Zij gaven zijn eigen persoonlijke inzichten weer, en hij had ze niet geuit in zijn hoedanigheid van voor zitter van de senaatscommissie van buiten landsche zaken. Pittman voegde hier nog aan toe, dat zijn opmerkingen niet waren ingegeven door cenige recente internatio nale gebeurtenissen. Het vuur gelukkig overwonnen. Gisteravond is een begin van brand ontstaan in den kap van het Hotel des Invalides. De onmiddellijk ge waarschuwde brandweer stond voor ernstige moeilijkheden bij de bestrij ding van het vuur, aangezien door de vorst buizen bevroren zijn, zoodat men deels geen water kon gebrui ken. Het vuur werd onmiddellijk krachtig be streden door het personeel van verscheidene Parijsche brandweerkazernes. De haard scheen zich te bevinden in den linkervleu gel, die aan de Boulevard des Invalides ligt. Althans de Dóme des Invalides scheen niet bedreigd te worden. Nader vernemen wij, dat de brand tegen .21 uur 'n politiebeambte was gezien, toen uit het dak van het gebouw vonken opste gen. Deze vonken werden weldm tot vlam men, die den geheelen gevel, welke een lengte van verscheidene tientallen meters beslaat, aantast. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, waarop materiaal van alle Parij sche brandweerkazernes ter plaatse kwam. De vorst ten spijt functionneerden alle slan gen goed. Het vuur deelde zich mede aan de archie ven, die sedert vele jaren op de dakverdie- ping bewaard - worden. Minister-president Daladier en de minis ter van binnenlandsche zaken, Sarraut, wer den op het terrein van den brand opgemerkt. De brand bedwongen. Te kwart over elf in den avond was men den brand meester. Het vuur woedde toen nog in de archieven en verteerde de oude dakbalken. Droevig einde van achterlijk meisje. Zusje trachtte het slachtoffer nog te redden. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft in het woonhuis, staande aan de Kerkstraat 20 te Hoorn een nood lottige brand gewoed, welke een vierjarig meisje het leven heeft ge kost Het huis wordt bewoond door den heer Brand, groentenhandelaar van beroep en weduwnaar met negen kinderen, van wie de meesten naar school waren. Om drie uur waren twee der oudste meisjes thuis met de jongste van het gezin, een achterlijk meisje van vierjaar. Zij werd door de oudste dochter op een der boven gelegen slaapkamers geholpen. Het andere meisje was in de huiskamer aan het werk. Plot seling zag zij, dat het plafond en het. be hang in brand stonden, waarop zij dadelijk haar zuster reip. Deze wilde. met het jongste meisje in haar armen, de trap af- snellen, maar de toegang was door het vuur reeds versperd. Radeloos holde zij weer te rug. met in haar armen haar zusje, dat reeds bewusteloos was geworden door den rook. die naar boven steeg. Teneinde raad legde zij haar zusje neer en sprong van groote hoogte uit hef raam. Wonder boven wonder kreeg zij daarbij geen verwondingen De brandweer, die spoedig ter plaatse was gaf met vier stralen water. Een der brand weerlieden poogde nog, voorzien van een gasmasker, naar binnen te gaan, maar dil bleek onmogelijk. Het meisje was inmiddels reeds in den rook gestikt. Het huis brandde geheel uit. Men ver moedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De kinderen zijn in het R.K. Wees huls ondergebracht» PRINS BERNARD NAAR DE WEDSTRIJ DEN TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Bernhard de invitatiewedstrijden in het hard rijden bijwonen, welke onder auspiciën van den K. N.S.B. heden te Amsterdam wor den georganiseerd. Hieraan zullen de beste rijders uit het land deelnemen. Thans op 29 December a.s. Vrijwillige sneeuwruimers ge vraagd. De Friesche Elfstedentocht, welke op Za terdag 24 December was uitgeschreven, is uitgesteld tot Donderdag 29 December. De reden van dit uitstel moet gezocht wor den in het feit dat op vele gedeelten der route de sneeuw wel 10 a 15 c.m. dik ligt. Het ijs is op de geheele route in prima con ditie. Een aardige bijzonderheid is wel, dat acht adspirant-deelnemers, vier boerenzoons uit het hooge 'Noorden en vier Wageningsche studenten zich bij het vernemen van het teleurstellende bericht van het uitstellen van den tocht, tot het Centraal Bureau van de Elfsteden vereeniging hebben gewend met de mededeeling, dat zij onverwijld alle po gingen in het werk zuilen stellen om in de komende dagen met medewerking van meer dere enthousiaste vrijwilligers uit de ver schillende steden langs de route, het elfste- dentraject sneeuwvrij en berijdbaar te ma ken. Door de samenwerking van allen wil men verhinderen dat de tocht Donderdag a.s. wederom uitgesteld zal moeten worden. Matches tusschen Euwe en Keres en Euwe en Botwinnik staan nog op het programma. Naar wij vernemen, is er tusschen het Euwe-comité, Ruben Fine en dr. Euwe in beginsel overeenstemming bereikt voor het spelen van een tweekamp tusschen Fine en Euwe, welke match in den zomer van 1939 in Nederland zal worden georgani seerd. De match zal bestaan uit veertien partijen. De besprekingen zijn thans in een dergelijk stadium, dat de matoh practisch verzekerd is. Naar wij verder vernemen zullen de meeste partijen te Amsterdam plaats vin- DU nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Verwachting: Voor hetgeheele land: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of. betrokken, waarschijnlijk T. weinig sneeuw, strenge tot matige vorst. Algemeene vooruitzichten: In Zuidw. afnemende vorst, in het Oosten aanhouden van de strenge tot matige vorst den, eventueel zullen enkele partijen in an dere plaatsen van ons land worden ge speeld. Het Euwe-comité was van meening, dat ir ieder geval één der winnaars van het AVRO-tournooi het eerst moest wordch aan gezocht voor een match tegen dr. Euwe. Naar men weet zijn op het oogemblik on derhandelingen gaande tuschen Keres en Aljechin voor een titelgevecht en in dit verband was Fine de andere winnaar van het AVRO-tournooi, de aangewezen groot meester om als tegenstander van den Ne- derlandschen kampioen te fungeeren. In middels staan matches tusschen Euwe en Keres en Euwe en Botwinnik, nummer drie van het AVRO-tournooi, ook nog op het programma van het Euwe-comité. Geen rijkssubsidie voor sneeuwruimers Het is een gemeentelijke aange legenheid! Van verschillende zijden is den minister van Sociale Zaken verzocht, medewerking te willen verleenen, dat met subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds ijsbanen en ijs- wegen worden geveegd en sneeuw wordt ge ruimd. Naar wij van officieele zijde vernemen zul len deze verzoeken niet kunnen worden in gewilligd, daar de regeering meent, dat sneeuwruimen tot de gemeentelijke bemoei ingen behoort. Met -post, voedsel en 15 passa giers aan boord. Zware tocht in het vooruitzicht. ONZE EIGEN VERSLAGGEVER AAN BOORD. Hedenmorgen te 7 uur is Hr. Ms. torpedoboot Z 5 uit de haven van Nieuwediep vertrokken, voor een wel bijzonder merkwaardige reis. Gisteren is, zooals elders in dit blad verrnled, besloten dat dit oorlogsschip vandaag een poging zal ondernemen het eiland Ameland te bereiken, in verband met het feit, dat de bewoners aldaar door het ijs van de buitenwereld geïsoleerd zijn Men heeft behalve de post voor de Amelanders, eveneens een hoe veelheid voedsel aan boord, zaken waarvan men veronderstelt dat de bewoners direct gebrek hebben, be nevens 15 personen, die reecis eeni- gen tijd in afwachting waren op een gelegenheid zich naar het eiland te begeven. Het behoeft geen betoog, dat dit geen ge makkelijke reis zal worden. Men neemt aan dat er zeer veel ijs op de roufe aanwezig is. met alle handicap van dien. Bij informa tie bij den commandant van Hr. Ms. Z 5. den luitenant ter zee 1ste kl. J. de Visser, wanneer hij dacht thuis te komen, antwoord de deze dat hieromtrent met eenipe zeker heid niets te zeggen valt. Indien alles mee loopt en men niet al te veel binder krijgt van bet ijs bestaa de mogelijkheid dat men Zaterdagmorgen of -middag weder in de haven arriveert, maar rekenen kan men hierop in geen geval. De equipage van Hr. Ms. Z 5 bestaat uit circa 40 man: 1ste officier is de luitenant ter zee den 2e kl. II. W. A. Madsen. Het vertrek. Donker lag d'e haven voor ons. Als witte silhouetten steken de met sneeuw bedekte schepen zich af. Aan boord van de Z 5 die voor het Zoölogisch station ligt gemeerd is alles in beweging. Uit de komfbuis konvt een weldadige warmte. Het dek is flauw ver licht door enkele lampen en als zwarte scha duwen spoeden de manschappen zich doelbewust over het stalen dekoppervlalt. Beide schoorsteenen spuwen dikke ir>okwol- ken uit, die door den Oosten wind land waarts worden gedreven. Aan de reeling staan de ruim 20 passagiers, die den tocht naar het eiland zullen ondernemen rustig het verloop van de dingen af te wachten. De stemming is best aan boord. Dat de tocht zal slagen wordt, als zeker aangeno men. Ondanks de scherpe koude is het goed weer. Het water van de haven ligt als een gladde oppervlakte, ijsvrij in de duisternis van dezen wintermorgen. Vlug wordt er aan de manschappen in de verlichte kom buis koffie met brood verstrekt Het duurt nog even voordat het commando trossen los zal klinken! In het onderofficiercnverblijf liggen zak ken meel en aardappelen hoog opgestapeld Wanneer de tocht tot een goed einde zal zijn gebracht kunnen de Amelanders de eei> ste weken weer zonder zorgen tegemoet zien. Natuurlijk hangt het welslagen hoofdzake lijk af van het feit, dat er met H. M. Z 5. die binnengaats naar het eiland zal toestoo- men en zoo dicht mogelijk het land zal trachten te bereiken door middel van een Ijs- vlet verbinding kan krijgen. Maar het ver trouwen is er! De post van het eiland zal eveneens weer mee teruggenomen worden. Het was nog voor half acht toen liet commando Los achter door de ijle morgenlucht klonk. Reeds was het iets lichtre geworden en de strekdam teckcnde zich als een wit lint tegen de grijs- grauwe lucht af. Er komt beweging in het schip. Langzaam gaat de Z V achteruit, dikke rookwolken uitpuffend. De sirene brult haar waarschu wing de lucht in. „Trossen los voor!" En de laatste verbinding met den wal is verbroken. Tn een snel tempo stoomt de Z 5 achteruit. Dan rinkelt dc bel in de machi nekamer opnieuw en langzaam vaart het schip naar den mond van de haven om met steeds grootere snelheid het zeegat uit Ie stoomen om te trachten de isolatie van hel eiland Ameland op te heffen. Wij wen- sehen commandant, bemanning en passa giers een geslaagden tocht toe! Onze eigen verslaggever die aan boord den tocht meemaakt hoopt, daarvan in onze krant van. morgen te vertellen!

Schager Courant | 1938 | | pagina 1