H U.V.1. TRÏÜMPH VERWEND IN SMAAK..? 1 CENT VIRGINI'A DÉ WERELD Geen wilde toestanden meer Successen van Jan Langendijk Bloedige ruzie om een brief «ROOK De toelating van Duitsche vluchtelingen De Hembrug weigert dieast Ernstige brand te Alkmaar Hef verboden „Hart van Spanje" Japan wil thans met China praten TIJD VOOR STAMPPOT Post vluchten op lCalc-23 Dec- lBan*k *4 'N TRIOMF VAN SMAAK woorden Tweede Kamer Geamendeerd noodwetje tegen de wilde bnseen aangenomen. De onverbindend verklaring van het Re glement Autovervoer Personen door den Hoogen Raad is, zooals bekend, gevolgd door de indiening van een noodwetje. Het Reglement Autovervoer Personen had in dertijd een ruime formuleering gekregen om de bestuurders van naamlooze ven nootschappen strafbaar te stellen. De Hooge Raad besliste, dat daarmee de grenzen dei- Machtigingswet, waarop het R.A.P. geba seerd is, waren overschreden. Die Machti gingswet moest dus worden aangevuld. Nu waren er twee mogelijkheden: de mach tigingswet eenvoudig aan te passen aan het bestaande R.A.P., ofwel een regeling van de strafbaarheid der vennootschapsbestuur ders in die Machtigingswet op te nemen. De minister van Waterstaat koos het eer ste, omdat de wet dan zeker geen mazen zou yertoonen en diende het z.g. „nood wetje" in. De Kamer koos het tweede mid del, omdat naar haar gevoelen een nood wetje zich strikt beperken moet tot het aan vullen der gebleken lacune. Zij bracht een wijziging in het noodwetje aan door haar zitting van gisteren met overgroo.e meerderheid, een amendement van den lieer Diepenhorst (a.r.) aan te nemen, waarin de strafbaarheid van de vennoot schapsbestuurders wordt geregeld. Bij de debatten merkte de heer de Mar- chant et d'Ansembourg (n.s.b.) op, dat de regeering het verloren prestige wil herwin nen en nu de zweep over de wilde auto- busondernemingen wil leggen. De minister van Waterstaat, de heer van Buuren, repliceerde, dat wilde toestanden ontoelaatbaar zijn. Na een afscheidsrede van den voorzitter, werd de vergadering, welke slechts ruim een uur duurde, gesloten. Dinsdag 7 Febr. 1930 komt men w eer bijeen. ifafiaatlen Winnaar van de invitatiewedstrij den te Amsterdam. Eerste op de 500 en 5000 M., tweede op de 1500 Meter. SIMON HEIDEN VALT TEGEN. De gisteren te Amsterdam gehouden in- vitatiewedstrijden in het hardrijden, ge organiseerd onder auspiciën van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond hebben een pret tige zege opgeleverd van den Oudikarspe- jaar Jan I.angendijk. Op de afstanden 500 M. en 5000 M. ma&kte hij den besten tijd met resp. 48.8 sec. en 9 min. 23 sec. bij de 1500 Meter moest Langendijk echter de eer laten aan Buycn, die 1.2 sec. minder noodig had en een tijd van 2 min. 35.8 sec. noteerde. De Langen- dijker startte op dezen afstand in den ze venden rit. Het was toen reeds aanmer kelijk kouder geworden, terwijl een zijwind was komen opzetten, waardoor zijn tijd ongunstig werd beïnvloed. jan Langendijk. Op de lange baan was Langendijk heer en meester; hij won van Buyen met een halve baan verschil. Zijn tijd 9 min. 25 sec. was, de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer goed. Met deze prestatie streefde bij Buven in de algemeene rang schikking voorbij en won daarmede de me daille van H. M. de Koningin. De einduitslag luidt als volgt: 1. Langedijk 157,63 punten. 2 Buyen 159.15 punten 3. Koops 159.71 punten 4. Zwanenburg 162.23 punten 5. Dr. Dijkstra 164.79 punten. Siraon Heiden viel tegen en de twijfel, of deze rijder zijn glorieuze prestatie van weleer zal kunnen evenaren of zelfs maar benaderen, lijkt volkomen gerechtvaardigd. Vermelden we tenslotte nog, dat tijdens de wedstrijden over 500 in. de renners aan Prins Bernhard werdoa voorgesteld. Rotterdammer slaat zijn vrouw met hamer op het hoofd. Gisteravond heeft zich in een wo ning aan de Paul Krugerstraat te Rotterdam een echtelijk drama afge speeld. De man, die levensgevaarlijk en de vrouw, die ernstig werd gewond zijn in het ziekenhuis opgenomen. De -42-jarige J. E. en zijn ech-tgenoote de 30-jarige A. E. K. waren te zamen in de huiskamer, terwijl de twee kinderen, jon gens van acht en negen jaar buiten aan het spelen waren. Er ontstond ruzie over den inhoud van een brief, welke de vrouw bezig was aan familie te schrijven. De man wond zich zoodanig op. dat hij een hamei- greep en hiermede de vrouw op het hoofd sloeg. Hevig bloedend wist de vrouw de wo ning te ontvluchten, bij buren zocht zij on derdak. Haar toestand maakte het nood zakelijk, dat de G.G.D. werd gewaarschuwd, Ook d-e politie werd van het gebeurde in kennis gesteld. Toon de politie in de wo ning ging kijken, vond men den man bloe dend op den grond liggen. Met 'n mesje had hij zich aan de polsen ernstig gewond. In bewustrtioozen toewtand word hij opgeno men en naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De vrouw werd ter plaatse verbonden. Ook voor haar bleek opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Haar toestand is echter niet levensgevaarlijk. De kinderen zijn bij fami lieleden ondergebracht. Slechte in zeer bijzondere geval len gaat onze grens nog open. Voor kinderen iets meer toegeef lijkheid. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda betreffende snellere afdoening van verzoeken om toelating van Duitsche vluch telingen hier te lande heeft de minister van Justitie o.m. het volgende geantwoord: Juist de honderden telegrafische, telefo nische, schriftelijke en mondelinge verzoe ken om snelle behandeling der gevallen, be moei lijkt en vertraagt het tempo van de af wikkeling der gevallen. Overigens is dit tempo zeer hoog. Het percentage der gevallen, waarin de minister in verband met het politieonderzoek op zijn aanvankelijke beslissing moest te rugkomen, is gering. Het aantal gevallen, waarin door den mi nister sinds 7 November 1938 toestemming is verleend tot toelating in ons land van vluchtelingen voor opname in gezinnen, kampen en koloniehuizen, zal zeer binnen kort zijn gestegen tot 7000. Verdere toelating van de groote aantallen vluchtelingen (voor de toe lating van kinderen bestaat nog eenige ruimte) acht de regeering niet verantwoord. Na afwikkeling van de nog in behandeling zijnde verzoeken zal zij er tot haar leedwe zen toe moeten overgaan, terug te keeren tot het stelsel, dat slechts in zeer bijzondere omstandigheden toestemming tot binnen komst hier te lande wordt gegeven. Vóór 't Kerstgebraad ter tafel komt Doodt pluimvee niet noodeloos pijnlijk! De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren verzoekt opname van het volgende: De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren roept de medewerking in van het publiek om het slachten van klein wild, konijnen en gevogelte zooveel mogelijk op vakkun dige wijze te doen of te laten doen. Gevogelte jvaarvan de kop vorm het toe laat, bcdwolm-c men door een krachtigen slag met een houten hamer op den door een tafel gesteunde» kop en snijde pas daarna dit lichaamsdeel af. Konijnen houdc men in den lendenen vast, zoodat de kop naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout een krachtigen verticalen slag op het achter hoofd achter de ooren. Kreeften, krabben en garnalen donrpele men onder in zout water, tot ze levenloos zijn. Kcrstvlucht naar de W addeneilanden K.L.M.-toestel heden met post naar Ameland en Schiermon nikoog vertrokken. Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft voor het vervoer van de post na^r Ameland en Schiermonnikoog opnieuw een vliegtuig ge charterd, dat hedenochtend om 10 uur van Schiphol is vertrokken, eerst Groningen Lelde) zal aandoen en vandaar te pl.m. 11 uur doorvliegen naar de Waddeneilanden, welker bewoners hun Kerstpost dus nog tijdig zullen ontvangen. V. d. SCHEER ZAL ZIJN TITEL VERDEDIGEN. Naar wij vernemen zal ir. van der Scheer, Xederlandsch kampioen in het hardrijden, zijn titel, die hij in het seizoen 1932'33 won, verdedigen in de nationale kampioenschap pen, die Donderdag 29 en Vrijdag 30 Decem ber a.s. te Groningen worden verreden» IJzel in de kamraderen. Sche pen wachten geduldig De vorst heeft gisteren op het eind van den avond haar greep gezet op de Hembrug, waardoor na tien uur geen opening meer kon geschieden. Vermoedelijk heeft zich in de kamraderen ijzel afgezet, in elk geval vergde het openen van de brug zooveel energie, dat de motoren warm liepen. Om deze reden heeft men de brug niet handkruelit bediend. Het gevolg was, dat van het op tijd openen en sluiten niets terecht kwam. Men was blij, als er be weging in de brug was. Omstreeks 10 uur passeerde nog een reeks schepen, welke een tijd lang had liggen wachten. Om kwart voor elf heeft men nogmaals geprobeerd de brug te openen. Deze ging niet verder dan twee graden open. Met heel veel moeite heeft men haar weer kunnen sluiten. Het treinverkeer ondervond slechts weinig vertraging. Na dien is de brug niet meer open geweest. Te middernacht lagen vijf schepen, die uit de Amsterdamsche haven waren vertrokken, vóór de brug, aan de andere zijde lag een vijftal binnenkomende schepen, terwijl ei nog negen binnenkomende in het Noordzee kanaal onderweg waren. Ook de Velserbrug ondervond hinder van de vorst. De opening ging ook hier met moei lijkheden en vertraging gepaard. Niettemin kon men haar nog in bedrijf houden. Een van ouds bekende slagerij uitgebrand. Gisteravond om ruim acht uur is een felle brand uitgebroken in de slagerij van den heer J. de Wit, gelegen in de Hekel straat te Alkmaar. De zaak bestaat al zeer vele jaren. Vroeger was er de bekende paardenslagerij van Brands in gevestigd. Toen de brandweer arriveerde stond het bo venste gedeelte van het perceel in lichter laaie en was de toestand zeer kritiek ge worden, want reeds had het winkelhuis van de firma Albert Heijn, dat tegenover de slagerij gelegen was vlam gevat, terwijl de dakgoten van een bloemenmagazijn ook reeds brandden Met een enkele straal wer den hier de vlammen gecioofd en daarna taste men, onder leiding van commandant F. Ringers het brandende perceel aan. De brand woedde in de woonveitrekken-, .welke boven de slagerij en de rookeri., lagen. De vlammen sloegen naar alle kanten uit en oen vonkenregen daalde neer op de huizen in de omgeving. Met zes stralen werd het vuur aangetast en na een uui hard werken was men den brand meester. Het geheele bovenhuis, bestaande uit twee verdiepingen, was totaal leeggehrand. Van den inboedel werd niets gered. De Winkel zelf bleef vrij van brand, doch kreeg enor me waterschade, evenals de twee belenden de perceelen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Ging de burgemeester van Laren buiten zijn boekje? Het Tweede Kamerlid Joekes heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de bur gemeester van Laren (N.-H.) de vertooning van de door de centrale commissie voor dè keuring van films toegelaten film „Het Hart van Spanje" heeft verboden? Is het juist, dat dit verbod is uitgevaar digd op grond dat genoemde burgemeester de film te eenzijdig en revolutionnair achtte? Is de minister niet van oordeel, dat een burgemeester niet bevoegd is de vertoo ning van een door de centrale commissie toegelaten film te verbieden op een an deren grond dan dat daardoor de openbare orde in zijn gemeente dreigt verstoord te worden? Indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van meening, dat^ de burgemeester van Laren de grenzen zijner bevoegdheid heeft over schreden? Indien de tweede vraag ontkennend wordt beantwoord, bestaat er dan reden, en zoo ja, welke, om aan te nemen, dat in Laren de apenbare orde verstoord dreigt te wor den door de vertooning van een film, die in tal van andere gemeenten zonder inci denten wordt vertoond? Een militair vliegveld bij Katwijk Vragen aan den minister. Hot Tweede Kamerlid Krijger, heeft aa-n den minister van Defensie gevraagd of het waar is dat plannen in voorbereiding zijn voor het aanleggen van een militair vlieg veld in de omgeving van- Katwijk, welke plannen direct In verband zouden staan met het voornemen van de regeering om Schiphol in te richten tot centraal vlieg veld? De vragensteller verzoekt den minister, zich t.a.v. deze plannen tot niets te bin den, alvorens de vaflksvartegonwoordiging zich hierover, hoeft kunnen uitsproken. MAAR TSJANG KAI SJEK BLIJFT STAATSVIJAND NUMMER ééN! De Japansche Minister-president Xonoje hoeft zich, door publicaties in de pers genoodzaakt gezien nog eens de grondbeginselen mede te deelen, waarop de betrekkingen tns- schen Japan en China moeten wor den opgebouwd. Wel blijft Tsjang Kai Sjek vijand nummer één", maar de Japansche regeering heeft de stelling losgelaten, niet met de Kwo Min Tang, de door Tsjang Kai Sjek gevormde nationalistische partij, te willen praten! In Japan is men van oordeel, dat „bij de Chineezen alles mogelijk is". Men hoopt dat de eischen van Japan, welke gematigd zijn de Chineesche leiders er toe zullen bren gen te onderhandelen. De minister-president van Mandsjoekwo Tsjang Tsjing Hoei, heeft-een verklaring afgelegd, waarin hij de mededeeling van den Japansche premier, Kono.ve, volkomen steunt. Tsjang zegt, ondar den indruk te zijn van de sympathie welke Konoye voor het Chineesche volk betoont en belooft te zamen niet Japan te willen strijden om hot anti-komintex-npact te verdedigen. bio-vacantiegord. De bioscoopbezoeker kent de Bio-collecte- bus, maar gaat er misschien vaak achteloos aan voorbij. Het Bio-Vacantieoord bij Bergen aan Zee, waar jaarlijks ca. 900 zwakke arme kindertjes nieuwe gezondheid opdoen, doet weer een beroep op het publick om haar jeugdige klanten niet te vergeten! Steun is nu meer dan ooit noodig, want men is van plan in het kolonichuis een groote glazen lighal te houwen, waardoor de bleekneuzen ook bij felle koude ten volle van hun verblijf in het Bio-Vacantieoord zullen kunnen pro- fitceren! Dus denk aan dé Biö-bus! I Zend bijgaande coupon aan j Mevr. Lotgering Hillebrand Unilever Voorlichtings Insti- j tuut U.V.I., postbox 1, Rot- terdam en U ontvangt om- gaand gratis en franco de I brochure „Onze wintersche stamppotten". GRATIS BROCHURE „ONZE WINTERSCHE STAMPPOTTEN" Verzoeke mij omgaand gratis en franco te zenden een exemplaar van de brochure „Onze wintersche stamp potten" Naam» Straat» Plaats» 1015 Te zenden aan Mevr. Lotgering Hillebrand Unilever Voorlichtings Instituut, Postbox 1, Rotterdam. Unilever Voorlichtings Instituut Buizerd (terugreis) "s. 23 Dec. j.Vdam 28 ft (heeiirefsj* lA1«' 23 Dec' lBasra 23 ™n,Breis) |,odhp' 23 Dec' jBaf!d- 23 Seis) panels 23 Dec. |Ata. 36 (terugreis) lMedan 28 Dcc' lBan,ï- 23 '■g weinig Ciano weer in Rome. Gistermorgen is de Italiaansche minister van buitenlaridscfcè zaken, graaf Ciano, van zijn bezoek aam Boedapest in' Rome teruggekeerd. „Dat is barbarisme". De anti-Joodschc wet» ontwerpen in Hongarije hebben in hot par lement heftige acties van links gewekt. „Dat is barbarisme, dat is een Duitsche geest, leve de rechtsgelijkheid", aldus rie pen de linkschc afgevaardigden. Opgevoed naar huis. Julius Streichcr, tls man van Der Stürmer, drukte gisteren lien communisten, die uit 't con cent ratio- kamp wegens goed gedrag waren ontsla gen, hartelijk de hand. Zij kregen een bock: Het socialisme verraden, tien jaair in Sovjet Rusland". Honderden Chineezen slachtoffer van de pok ken. Sinds begin December heerscht te Sjanghai een pokkenepidemie, welke de zwaarste genoemd wordt sedert hot jaar 1874. Reeds zijn 354 menschen, waaron der 23 vreemdelingen, aan de ziekte ge storven. 1100 Patiënten, waaronder vreemdelingen, liggen wegens pokken op het ziekbed. De griep-bacil bij Franco. De „Figaro" ver» neemt, dat generaal Franco een emsiigen aanval van griep zou gehad hebben. Een officieel bulletin is niet uitgegeven. Duitsch-Russjsch handelsverdrag verlengd, Officieel wordt medegedeeld, dat het han delsverdrag tusschen Duitschland en de Soyjet-Unie van 193S is verlengd v,oor 1939. Volkenbondsraad gaat weer praten. Naar verluidt zal onder presidium van <derij Zweedschen munster Saridler de VoHcen-1 bondsraad 16 Januari bijeen komen. Op de agenda staan tot dusver slechts twee pun- -- ten van politieken aard, t.w. de terugtrek king der n-ict-Spaansche strijders uit het republikeinschc gebied en het beroep van de Chineesche regeering op den Volken bond. Zware sneeuwval in Roemenië. Het tel of O» nischc verkeer met Roemenië is volkomen afgesneden. Een zware sneeuwval heeft alle lijnen, zoowel internationale, nati onale als provincie, geblokkeerd. De sneeuw ligt in de straten der hoofdstad hoog opgehoopt en de Donau is bevroren, waardoor de scheepvaart stil ligt. Bankloopers beroofd. In een der buiten* wijken van Parijs hebben gisteren auto bandieten een overval gepleegd op eenige bankloopers. Een der bankloopers wocd- gewond. De dieven ontkwamen met een buit van 1,500.000 francs. Niet via Berlijn. De autoriteiten van Tsje* cho-SIowakijo hebben met klem tegenge sproken, dat de leening, welke door En geland aan Praag is toegezegd, overge schreven zou zijn op de rijksbank te Ber lijn, zoals in een buitenlan-dsch blad is gemeld. Noorsch schiD in nood. Het Noorsche schip Smaragd, op weg naar Nederland met een lading olie, is 600 mijl ten oosten van New York gezonken. De opvarenden zijn onder moeilijke omstandigheden gered. China bestelt vrachtauto's. De Chineesche regeering heeft 1000 vrachtauto's bij Ame- rikaansche automobielfabrikantcn besteld, daarmede voor het eerst gebruik makend van het crediet van 25 milliocn dollar, dat een Amcrikaansche bank onlangs aan Chi na voor den in- en uitvoer heeft verleend. Eén groote staatsloterij in Duitscbland. Dfl Duitsche regeering heeft een decreet uit gevaardigd. waarbij het stelsel der loterij en veranderd wordt, en waarhij alle lote rijen o.a. de Pruisische loterij, vervangen worden door één nationale staatsloterij, die genoemd zal worden de „loterij van het Duitsche rijk". Amerika's grootste schip. De thans in aan» bouw zijnde „America" wordt Amerika's grootste-lijnschip. Het zal 1219 passagiers en een bemanning van 639 koppen herber gen. Amerika krijgt een Atlantisch eskader. Mei ingang van 6 Januari zal het eskader, dat thans onder bevel van den chef der vloot- operaties staat, worden herdoopt in At lantisch eskader der Amerikaansche vloot onder leiding van schout-bij-nacht John-I son. Het eskader bestaat uit 4 slagschepen,! 11 kruisers. 23 torpedoboot jagers, 2 vlieg-3 tligmoederschepen en ongeveer 18 duik-ij booten. Schuschnigg heeft een „prettig" Kerstfeest Schuschnigg zal de Kerstdagen alleen! doorbrengen in zijn kamer in het hoofd-'J kwartier der geheime staatspolitie. Blijk-j| I-aar als uitvloeisel van de aangekondigde' Kerstamnestie zijn 900 Wcensche JodeOg die na den moord op Vom Rath gearri teerd waren, uit het concentratiekan Dachau ontslagen. 7iano naar Polen? Uit goede bron vemceif 9 men. dat Ciano op 15 Februari een bezoek I aan Warschauzal brengen, Het gerucht I doet de ronde, dat Von Ribbentrop zictt 1 half Januari naar Warschau zou begeven

Schager Courant | 1938 | | pagina 2