Gooit U weg' Wij lazen voor U de Schager Couranten vijf en twintig gulden bedraagt. Te weinig arbeiders voor den oogst Zoo scheutig was de minister niet! Amerika wil een machtige luchtvloot Reclame-Wedstrijd! DE EEN1G MOGELIJKE POLITIEK. Uit het Handelsblad (lib.): Het is volmaakt onnoodig te fantasee- ren over de politieke beteekenis van Ne- derlandsche goud-verschepingcn naar New ork, zooals nu, blijkbaar aangemoedigd door de N.S.B.-interpellatie, ook de „Westf. Landeszeitung" doet. Wij schreven giste ren in onze Beursru-briek reeds, dat deze goud-beweging in verband met de taak van ons egalisatie-fonds niets bijzonders is, en dat hetzelfde in de jaren 1924/25 dus on der gehpel andere internationaal-politieke verhoudingen met een destijds nog ontwa pend en zwak Duitschland óók reeds voor zuiver monetaire doeleinden gebeurde. De politieke houding van ons land is en blijft bij dit alles steeds dezelfde. Wij wil len ons door geen enkele groote mogendheid op sleeptouw laten nemen en ons door nie mand laten gebruiken voor doeleinden die niet samenvallen met ons eigen natio nale belang. Dat belang is: de internatio nale vrede, en goede betrekingen met de wereld in het algemeen en met onze buur landen in het bijzonder, onafhankelijk van iedologische sympathieën of meeningsver- schillen. Voor een kleine natie, die zelfstandig zijn en blijven wil, is dat de eenig mogelijke po litiek. Juist omdat zij zoozeer voortkomt uit ons directe levensbelang als natie, kun nen al onze huren er overtuigd van zijn, dat wij ons niet op zijpaden zullen laten drijven. „ROOD FASCISME". De r.-katholieke Maasbode schrijft: Er is zoo pas weer van socialistische zij de ach en wee geroepen over de tegenwer king welke de Vara in Kerkrade moest ondervinden bij het beleggen van een ver gadering. De roode propaganda schijnt de „vrijheid van vergadering" aldus op te vatten, dat iedereen voor haar moet klaar staan om particuliere vergadering-gelegen heid te verstrekken op straffe van zich aan de „democratie" te vergrijpen". ITot is zoo ongeveer als wanneer een te leurgesteld schrijver van een ingezonden stuk een redactie te lijf gaat, omdat ze het vrije woord" zou smoren, als ze van haar recht tot weigeren gebruik maakt. Maar als katholieken iets dergelijks doen Gevolg van het systeem der steunregeling voor de werklooze landarbeiders. Deelname tentoonstelling Dres- den Kon. Ned. Landbouw co mité weigert medewerking aan de Nationale Anti-Poliep-Actie. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes uit Ulrum, is te 's-Gravenhage de manndelijksche vergadering der eerste af- doeling van het Kon. Ned. Landbouwcomi- té gehouden. Naar aanleiding van een schrijven van den directcur-generaau van den landbouw betreffende eventueele deelneming van de Nederlandsche regeering aan het van 612 Juni 19.19 te Dresden te houden 18e interna tionale landbouw congres werd besloten te berichten, dat deze deelneming wenschelijk wordt geacht. Gebrek aan werkkrachten In het landbouwbedrijf. Een van de aangesloten organisaties had er over geklaagd, dat gedurende Augustus, September en October bij het oogsten van granen en aardappelen zich op verschillen de plaatsen een tekort aan werkkrachten voordeed. Zulks wordt toegeschreven aan de wijze waarop de steun regeling voor werk looze landarbeiders werkt. Indien namelijk de gezinsinkomsten een bepaald bedrag te boven gaan, geldt voor den werkloozen arbeider een wachttijd ge durende welken hij geen steun ontvangt Naarmate het gemiddeld per week verdiende gezinsinkomen hooger is geweest, duurt die wachtweek langer, met bet gevolg dat voor de gezinsleden de prikkel om in den oogst tijd den tijd dat er zooveel mogeliik be hoort te worden verdiend in het vrije be drijf te gaan werken, wordt weggenomen. Zoodoende ziet men het paradoxale ver schijnsel dat in tijden van groote werkloos heid nochtans gebrek aan arbeidskracht be staat. Het verschijnsel hliikt vriiwel alge meen voor te komen. Tn het belang van bef moreel der arbeiders bevolking ten platte- Iande dient daarin zoo spoedig mogeliik verandering te komen. Hoewel het niet wel mogelijk werd geacht met de verdiensten der gezinsleden in het geheel geen rekening te houden bii de steunregeling, was de ver gadering toeh van oordeel, dat een grootpr deel dan thans het geval is aan het gezin ten goede behoort te komen. Besloten werd dem aangelegenheid te he spreken met de confess'oneele centrale land bouw organisaties en dezen voor te stellen gezamenlijk met de bevoegde ambtelijke in- stontte in verbinding te treden. Nationale Anti-Poliep-Actie (N. A.P.A.) Aan ets orde kwam een u i t nood i erin g van de Nationale Anti-Pcfliop-actie steun te wil'en verleenen aan de actie tegen den macbtsinvloed van de z.g. economische dictatuur der poliep-bedrijven. De vergadering bleek van oordeel te zijn. dat niet een dergelijke actie al heel weinig zo« J#n te bereiken. De Nederlandsche boer boschikt in zijn strijd tegen de macht der tmats over een beter wapen. Hij toch heefit de beschikking over de grondstoffen weltw de truitvormige bedrijven noodig heb ban. Als bii die grondstoffen niet afgeeft aan de«e bedrijven, doch langs coöperatie ven wpg fraai verwerken en de verkregen £artei» gemeenschappelijk worden afge- cKn is dat de beste wijze van bestrij der trustvorming, Uit de Pers van heden is het altijd nog 'n graadje erger en zoo kwam zelfs de liberale „Avondpost" er toe, vol verontwaardiging van „Roomsch fas cisme" te gewagen. Nu heeft het geval even weinig met „fas cisme" te maken als de gelukkige kente ring der ideeën bij sommige liberalen met „liberalisme". Maar daar willen we het niet over heb ben.. Alleen even wijzen op wat „Het vrije woord," het in casu symbolisch ben<aamde orgaan der z.g.n. Troelstra-beweging, zoo pas aan de groote klok hing. Met alle omstandi ebcdm van plaats en tijd en preciese aanduiding der personen verhaalt daar een gedupeerde volgeling van Paul Kiès, hoe bij in Loosduineu bij bet huren van een zaal tegen de lamp liep. Het verbaal vapgt aldus aan: Zaterdag 3 Pee. vroeg ik de gerapt vart hotel ,.De Roskam", of ik voor de T.B.N. een zaal huren kon. om een wiikvereade- ring te houden. Ja. da' kan. Huuroriis f5 °n plaats voor ruim 190 personen. Het ging focb van de SP.A.P. nit nietwaar? Omdat we geen enkele reden hebben onze naam of bedoeling te verdoezelen, hielo ik mijnbeer aan d» andere kant van bet lijntje even uit de droom. O. wel sor'aal-democra ten maar met die ik bedoel. Een ..afschei ding" dus. Ja. dan wil ik eerst toch liever even met het besluit van de S.D.A.P. (Let on) snreken. Münheer moet me niet kwa- 'ijk nenwi. U hegrijpt wel nietwaar? Ze ^ouden bier al bun verfe^ririgon. Mün heer kriigt morgen een briefje. Vanavond ir"wk ik ze nog. Het verhaal wordt nog een kolom lang vervolgd. Maar ondanks nadere ge dacht en- wisseling, ner telefoon en later bii persoon lijk bezoek, kon de T.R N.-er er niet in slagen bet beloofde briefje en nog minder de zaal in buur te kiigen. On 't laatst werd dit nota bene geweten aan de „ehristeliike organisaties." die bet piet prettig zouden vinden, als de zaal aan uiterst linksrhe groe r>en werd verhuurd! Waarbij toen hpel lo gisch bet advies aansloot te solliciteeren "aar bet zaaltie van ..Patrimonium" dat... bemfdwillie in b'mr word afgestaan! Wat zegt de Vara-pronaganda van dit ''Hes? En vindt de ..Avondpost", zoo besluit Ie Msb.. geen aanleiding om over ..Rood fascisme" te jammeren? Besloten werd zich van medewerking aan de Nationale Anti Poliep-actie te ont houden. Invoer van varkens uit Lithanen Door een der aangesloten organisaties •verd de aandacht gevestigd op berichten in >1e pers omtrent den invoer van T.ithausche varkens. Gelijk bekend worden deze var kens te Steenwijk in het ITnox-fahr;eksentre- not verwerkt en de daarvan afkomstige vleescbwaren worden als Nederland=ch pro duct naar het buitenland uitgevoerd. Op deze wijze zal aan den uitvoer van zuivere Nederlandsche vleescbwaren een concurrentie worden aangedaan. Besloten werd deze aangelegenheid met de andere centrale landbouw organisaties te bespreken en dezen voor te stellen gezamen lijk te bevoegder plaatse de noodice stappen te doen om aan den invoer van Lithausche varkens een einde te maken. Suikerbietengaranfce. Het comité kwam tenslotte overeen, met het college van regeeringscommissarissen een bespreking te voeren over de noodzaak de ongebruikte suikerbietengarantie in ver band met den slechten oogst van dit jaar op het volgend jaar over te schrijven. De „losulinde" brengt proviand Reddingboot te Oostmahorn te ruggekeerd. Na een tocht van 28 uur. bij zeer ongun stige weersomstandigheden, is de redding boot. „Insulinde" van de Noord- en Zuidhol landsche Reddings Maatschappij gister avond om zes uur te Oostmahorn terugge keerd. Maandag was de „Insulinde" van daar ver trokken om hulp te bieden aan drie schepen die bij Rottumeroog in het ijs bekneld zaten. Van één dezer schepen, d n Duitschen schelpenzuiger „Ost-Friesland". nam de red dingboot een matroos mee aan boord terug. De overige leden der bemanning van de ..Ost-Friesland" wilden, evenals de opva renden van de heide andere schepen, aan boord blijven. Nadat de „Tnsulinde" de bemanningen van levensmiddelen had voorzien, is de reddingboot naar Rottumeroog doorgevaren, ten einde aldaar de geisoleerde bewoners eveneens proviand te brengen. De „Insulinde" verleende verder assis tentie bij de berging van de door het ijs weggedreven motorboot die de verbinding tusschen Rottumeroog en den vasten wal onderhoudt tfcAafan Fuwe begint tegen Sergeant De loting voor het tournooi te Hastlngs. Vandaag wordt het 19e schaaktournooi te Hastings (Eng.) geopend. Zooals men weet, nemen verschillende Nederlandsche spelers aan dit tournooi deel, o a. dr. Max Euwe en Landau, die in de hoofdgroep uitkomen. De loting heeft het volgende resultaat opgele verd: 1. T. H. Tvlor (Engeland); 2. S. T.andau; 3.sir G. A. Thomas (Engeland); 4. P. S. Mil- ner B'arry (Engeland); 5. E. Klein (Londen): 6. dr. M. Euwe: 7. H. Golombek (Engeland): 8. L. Szabo (Hongarije); 9. v. Pirc (Joego slavië); 10. E. G. Sergeant (Engeland). Tn de eerste ronde worden de volgende nar tijen gespeeld: TvlorLanrlau, Pirc—sir G. A. Thomas. SzaboMilner Barrv, Golombek— Klein, SergeantEuwe. Eerst opnoemden sne len met wit. In de zesde ronde speelt Euwe met wit tegen Landau. Baanvegen en sneeuwopruimen niet voor rekening van het rijk. Volgens de regeeringspersdienst heerscht eenig misverstand ten aanzien van het ge bruik maken van de diensten van werkloo zen voor het sneeuwruimen en baanvegen. In enkele bladen zijn dezer dagen berich ten opgenomen, welke den indruk wekken, dat de regeering zou zijn teruggekomen op haar afwijzend standpunt t.a.v. het inscha kelen van de werkverschaffing ten behoeve van het sneeuwruimen en baanvegen. Dit is niet juist. Het standpunt der regeering is: het offi cieel werkverschaffingsapparaat, niet inscha kelen, doch wel zooveel mogelijk gebruik maken van de diensten van werkloozen en gesteunden, opdat dezen de gelegenheid ver krijgen voor korteren of langeren tijd in eigen onderhoud te voorzien. Dit is mede in het belang van de publieke kas, waaraan juist in dezen tijd zulke zware eischen wor den gesteld. De z.g. noodlijdende gemeenten hebben slechts toestemming gekregen uit eigen mid delen bij te dragen. 20.000 reservepiloten zuljen ge kweekt worden. President Roosevelt heeft een plan bekend gemaakt voor een jaar- lijksche opleiding van 20.000 piloten, met het doel een reserve van vlie gers voor oorlogstijd te kweeken. Uitdrukking gevende aan zijn goedkeuring van het ontwerp, zeide Roosevelt, dat het plan jaarlijks ongeveer 9.800.000 dollar zóu kosten. Nieuwe wetgevende maatregelen zijn niet noodig, alleen moeten de noodige credieten goedgekeurd worden. Ten aanzien van de plannen voor oplei ding van reservepiloten wordt nog verno men. dat men allereerst een nroef met oplei ding op eenige daartoe aangewezen scholen zal nemen. Daar zullen tot 1 Juli driehon derd jongelieden opgeleid worden, hetgeen ongeveer honderdduizend dollar zal kosten. De kosten worden gedragen door de. „Nati onale .Teugdlciding", de vliegtuigen worden gehuurd van particulieren. Turnkring „Hollands. Noorderkwartier" Het wedstrijdprogramma door het Bestuur voor 1939 reeds samenge steld. In de gehouden vergadering van het Be stuur en Tcchn. Com. van den Turnkring H.N.K., werd besloten, rm de bijna reeds tra- ditioneele Februari-wedstrijden ook voor 1939 weer in „Veerburg" te Anna Paulowna te houden. Reeds binnenkort zullen de diverse verepnigingen hierover nadere mededeelin een ontvangen. Door den penningmeester werd het fin. verslag van het gymnastiek- feest te Texel gegeven. Aan de vereenigingen „Sportlust" en „Olvmpia" werd toestemming verleend tot bot houden van resn. een „trio- meet" er een Nationale Turndag. Betreffende de agenda van de alg. ver gadering, welke op 8 Januari te Schaien zal worden gehouden, deelen wii mede, dat daar o.m. het voorstel van het Bondsbes'uur zal worden behandeld, om ook van de adsnirant- 'eden een contributie te h dfen van 5 cent per •aar. Tevens komt in hphandeling bet voor stel van den Turnkring Groningen, betreffen de de samenstelling van de Pondsvergade- ring. Naast de hierboven reeds vermelde wedstrijden te Anna Paulowna. zullen de 'mor'aarswedstrijden ook ditmaal weer in Scha gen weden gehoudpn. Natuurlijk met als hpslmt van den wedstrnddag da „Eere avond". Het Onenlucht-rvmnastiekfeest zal worden gebonden op 11 Juni a.s. Pe wedstrij den voor al'bletiek worden on 30 Juli geor ganiseerd. Die vereenigingen. welke deze twee wedstriiden willen organiseren, moeten hiertoe voor 5 Januari aan het Secretariaat mo^prippjiner doen. On de alg. vergadering zal tevens de uit reiking van den wicseWiis p'aats hebben, ven de voor-'arswedstriiden 1938. Nadat de Kring voorzitter den heer Mr. Rreehaarf dank gebracht h"n't. voor de aan gename besprekingen, wordt de vergadering gesloten. Uit onze Omgevina BURGERVLOTBRUG AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Op glad ijs. Gistermorgen kwam een luxe Chevrolet uit Santpoort, ondanks de gladde weg in zeer snelle vaart aanrijden, in de richting Helder. Door het moeten passeeren van een and°re auto raakte de eerste zijn stuur kwijt en tornde, na eerst de naai van het VN.W.B.-bord tegen den vlakte te hebben gereden, den berm af en tot ongeveer half weg het kanaal op. Het iis was tegen deze krachtproef "ebter bestand en toen trachtte de bestuurder op eigen kracht weder bii den wal op te rijden, wat evenwel niet gelukte! Na eeniee mislukte pogingen- door een nvare vrachtauto gelukt 't deze ten laat ste toch de niet alledaagsche ijsliefhebber op den weg te krijgen. De in7.itfenden onder wie' naar wij ver nemen een dokter, welke op afgesproken tijd te Den Helder moest zijn. vervolgden hun reis per taxi van garage Ludeke. terwijl "■arage de Nijs de a"to spoedig weer zoovpr in orde had, dat deze weer kon wórden- afgehaald. na haar gelezen te hebben Dat zou niet verstandig zijn. Knipt uit de advertenties! Doet mee aan de sportieve, spannende en dingt naar den hoofdprijs, welke deze week weder NOG JUIST OP TIJD. Maandagmiddag bad de ijsclub alhier een wedstrijd in hardrijden georganiseerd, waar aan 18 deelnemers deelnamen en om de prijzen kampten. Door de vele spannende ritten had de wedstrijd een zeer gezellig verloop. Uitslag als volgt: 1 J. Vriesman, 2 D. Struijf, 3 G. Sieseling, 4 C. Wit. De prijzen bestonden uit contanten. BURGERRRUG SCHAAP DOODGEREDEN. Gistermopgen omstreeks 7 uur werd al hier een schaap, foebehoorende aan den veehouder J. C. Bruin, door een passee- rende vrachtauto doodgereden. De automobilist reed door. Naar wij ver nemen is van het ongeval door gem. veld wachter v. d. Heijden proces verbaal opge maakt, ST. MAARTENSVLOTBRUG. Schoonrijden voor paren. Tweeden Kerstdag werd op de prachtige baan van de IJsclub alhier een schoonrij- derij van paren gehouden, waaraan door 10 paren werd deelgenomen. De harde wind, vergezeld van dichte sneeuwbuien, deed wel eenigen afbreuk aan den wedstrijd en was ook wel oorzaak dat 't aantal bezoekers niet zoo groot was dan anders wel 't geval geweest zou zijn. Toch trotseerden velen wind en sneeuw om nog een haantje te maken: 't mocht dezen win ter soms voor 't laatst ziin, immers De Bilt voorspelde toenemende dooi! De uitslag werd door de jurv, bestaande uit Mevr. Kossen en de heeren D. Jonge- ians en P. Grin. bekend gemaakt en luidde als volgt: le prijs Mej. Gr. Kooij en de heer S. Wartenborst. heidon alhier; 2e pr. Mevr. G. DelverVeneer, Schoorl en de heer H. Kistemaker, Waardnolder; 3e prijs Mevr. KI. Breed—Schrijver. St. Maarten en de heed C Kuit. Schagerbrug; 4e prijs de beer cn Mevr. A. Groet—Broekbuijzen, Sint Maarten. Na afloop werden de prijzen, welke uit contanten bestonden, door den voorz., den beer A. v. d. Sluijs, met een toepasselijk woord in lokaal Homan uitgereikt. Met 't oog op de slechte weersgesteldheid werd door 't Bestuur besloten, het gecos- tumeerrle feest des avonds niet te doen doorgaan. OUDESLUIS. Trekking verloting. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, zal de trekking der verlo ting van de N.A.S.B.. afd. Oudesluis in het openbaar gphouden worden in café Kreij- ger op a.s. Donderdag. ANNA PAULOWNA KERSTUITVOERINGEN. Den tweeden Kerstdag waren in den Pol der niet minder dan drie tooneeluitvoerin- gen, die toch allen, niettegenstaande 't on gunstige weer en de moeilijk begaanbare wegen, goed of zelfs zeer goed bezocth wer den. In Veerburg bracht „Helmers" „De Duivel" ten tooneele!- Deze Amsterdamsche vereeni- ging houdt er niet van niemendalletjes te spelen en .De duivel" is dat zeker niet. De toelichting, die de regisseur Pieters vooraf aan bet publiek gaf, was dan ook voor ve len niet overbodig en kwam bet begrijpen van dit mooie, maar moeilijke stuk ten goede. Uitstekend was het spel der hoofd personen, vooral van Mevr. Pieters en Wim Rischot (de duivel), uitstekend ook de re gie, znodat de liefhebbers van goed tooneel ook al vraagt dat wat extra inspanning hfiTiinen van het publiek, genoten. De Vlas- en Korenbeurs was het tooneel van een vrnoliiker snel. DaT voerde een ge mengde R K. Tonnpplclub „Over 12 dagen *®9en middernacht" on. Vlot en goed werd dit blijsnel ten tooneele eevoerd door de dames en heeren dilettanten, die hun rol- lon rrnnrl bpbperecb'en. Lachsalvo op lachsalvo klonk op uit de zaal als hewiis. dat bet publiek schik had in dit aardige stuk. dat speelt on bet landgoed van een heerehoer-parvenu. Pastoor van der Eem. die ook bet welkomstwoord sprak, dankte aan bet einde allen, die tot het wei- Jagen meehielpen, en deelde mede, dat men dit stuk ook zou opvoeren In 't. Veld. terwijl de tooneelclnh van daar omgekeerd hier „De witte non" komt spelen. Bij den heer Borst in Breezand was het Heldersch R. K. Tooneelgezelschap op bezoek en speelden er „Polly Perkins" van G. Nielen. Deze avond was georganiseerd door de St. Joseph Gezellenvereeniging en werd dan ook door den Senior der afd. Bree zand van deze vereeniging geopend. Het Heldersche gezelschap had, dank rij ook de goede regie van den heer K. Groene,, wegen, de grime van den heer B. Polman, en de verzorgde aankleeding van het tooneel met behulp van het welwillend beschikbaar gestelde meubilair van de firma Klercq uit Den Helder, veel succes met de opvoering van het leutige blijspel De band „Emergo" zorgde voor prettige entr'-acte-muziek en hield ook later de stem, ming er in. Pastoor Verhoeff, praeses der afdeeling van de St. Jos. gez. ver., sprak een slotwoord, waarin hij o.a. het Heldersche gezelschap dankte voor het gebodene. BARSINGERROm KOLHORN. Opvoering „Ghetto" De afd. Kolhorn van den Bond voor Staats- pensionneering gaf Eersten Kerstavond gIq eerste uitvoering in dit seizoen met een op voering van het tooneelwerk „Ghetto" van Heyermans. De uitvoering was in handen van „Intiem Tooneel" uit Bergen. Het pübliek genoot van verschillende scènes die goed werden vertolkt. Helaas echter voldeed het stuk niet in zijn geheel, omdat enkele deelen niet vol komen behecrscht werden en de echte Hey- ermansgeest vaak totaal ontbrak. Met dit stuk heeft „Intiem Tooneel" zich op zeer glad ijs begeven, omdat naast waap- deering voor het moeilijke dilettantenwerk scherpe kritiek niet te vermijden is. Men mag zich zeker wel eens beter inleven In. den geest van Heyermans. Ondanks de weersomstandigheden viel de opkomst van het publiek tenslotte toch niet tegen. De stemming was als altijd uitstekend Nog lang bleef men bij een gezellig bal bij-: een. Tusschen de bedrijven van het tooneelspel maakte de voorzitter der afdeeling, van de gelegenheid gebruik een kort propagandis tisch woord te spreken en wekte allen op te strijden voor bet staatspensioen. Verder herdacht hij nog de oudjes die de afdeeling dit jaar helaas moest verliezen, maar ia het bijzonder den oud-voorzitter den heer J. Kuiper aan wie het voortbestaan der afdee ling te danken is geweest. AMSTERDAM. 27 Dee. Veemarkt, 315 vette koeien, le kw. 68 —78 et., 2e kw. 60—66 ct., 3e kw. 50—68 cL per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalf- koeien f 180—260 per stuk, 16 vette kalve ren: 2e kw. 7480 ct., 3e kw. 6872 ct. p. Kg. levend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 7li per stuk, 13 schapen f 15—24 pe>r stuk. 366 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90—110 Kg. 60—61 ct., zware var kens 5S59 ct., vette varkens 5657 ct. por Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Slachtrunderen matige aanvoer, ge drukte handel, weinig eerste kwaliteit, on veranderde prijzen. Melkkoeien matige aan voer. weinig handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, weinig handel, vaste prij zen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel en constante prijzen, schar pen zeer matige aanvoer en gedrukte han-1 del. Varkens matige aanvoer, vlugge han del, prijzen iets hooger. PURMEREND, 27 Dec. Gemeentel. Kaasheurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 32.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 22. 4 stapels kleine Boeren kaas t 21, 211 Kg. boter 1.60—1-63 per kilo, runderen, totaal 2S7 stuks: 155 vette koei en 62—70 ct. per kilo. matig; 77 gelde- koeien f 115—175 per stuk, matig; 30 melk koeien f 180—260 per stuk, matig.; 15 stie ren 46—50 ct. per kilo, matig; 7 paarden den f S0—140 per stuk, stug; 27 vette kal veren 3048 ct. per kilo, stug; 242 nuch tere kalveren voor de slacht f 712, voor de fok f 11—18 per stuk, stug; 308 vettei varkens voor de slacht 4951 ct. per kg., vlug; 24 magere varkens f 1620 per stuk matig; 85 biggen f 1014 per stuk, matig; 779 schapen f IS—26 per stuk, matig; 13 hokken f 3—10 per stuk, matig; kipeieren f 4.50—6, een dei eren f 3.—, N.H. blauwen GO65, uitzonderingsprijs GG ct., oude kip pen en hanen 45—50 ct„ uitzondcringprijs 50—55 ct., eenden f 20—65 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 112 ganzen f 2.40— 3.20 per stuk, 28 zwanen f 3.50—4, per stuk, 50 kalkoenen 5055 ct. per kg., Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 40.000 eendeieren 3.253.35, 70.000 kipeieren: 65—66 Kg. 4.855, 6364 Kg. 4.70—4.85, 60—62 Kg. 4.50—4.65, 58—69 Kg. 4.30-4.50, 56—57 Ke. 4—4.30, 53—55 Kg. 3.90 -4.20, 50-52 Kg. 3.75 tot 3.90. GRONINGEN, 27 Dec. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.707.75, wintergerst 7.50—7.75, zomergerst 8S.15, haver (wit) 6.056.40. zwarteh aver 66.29, groene erwten 9.359.85. paardeinboonen 9.109.15, wierdeboonen 9.10-9.15. Waalscho boonen 9.259.75, koolzaad 6.90—7.25, hl. maanzaad 2626.50, ronde mais 9.10—9.30, platte mais 8.959.15. Aanvoer klein, stem ming nauwelijks prijshoudend. ROTTERDAM. 27 Dec. Veemarkt. Totaal aanvoer 3725 stuks, t.w.: 93 paarden, 2 veulen®, 487 magere runderen, 761 vette runderen, 209 vette kal veren, 91 graskalveren, 65S nuchtere kal veren, 884 schapen en lammeren, 565 var kens, 15 bokken en geiten. Prijzen per Kg.f vette koelen 746444-54 ct., vette 06&en "06244-54 ct., stieren 645852 ct., vet te kalveren 135125-85-95 ct., schapen 42 —37—28 ct.. lammeren 46—4138 ct., nuch tere kalveren 47—42—37 ct., slachtpaarden 453929 ct., Prijzen per stuk: Schapen f 1917—15, lammeren f 14—1210. nuchte re slachtkalveren f 119—7. nuchtere fok- kalveren f 282520, slachtpaarden f 200 155, 85, werkpaarden f 310250190, hit ten f 225-180-100, stieren f 285—200—130, kalfkoeien f 305245175, melkkoeien 300 —240—175, varekoeien f 200—160—140. vaar zen f 1S0—100-120, pinken f 150—120-100, graskalveren f 55—40—30, biggen p. week f 9—7—5, varkens f 5149—47. WARMfïNHTTIZEN, 27 De. Roode kool 1.80—4.10. eele kool 1.7O-P.0O, Deensche witte kool 1.902.70. peen 2.70. Aanvoer 12.000 Kg. roode kool. 4900 Kcr. eote kool, 12.400 Kg. Deensche witte kool, 300 Mg» peen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6