P, Czn. Boekel wordt Zaterdag a.s. 90 jaar! Het nieuwe raadhuis Ingezonden Donderdag 29 December 1938 Tweede blad SCHAGEN DE MAN VAN DE LANGE WEI. De heer Ed. Koppeschaar schrijft in het Orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond -het volgende over onzen oud-plaatsgenoot den 'heer P. Cz. Boekel, die op 31 Dec. a.s. zijn negcnligsten vei-jaardag viert. P. Cz. BOEKEL. „Piet, de koez is in de pars" wat kan een oude herinnering zich in iemands ge heugen onwrikbaar hebben genesteld! Wie de heer P. Cz. Boekel is? De jongere gene raties zullen wel Dr. Ir. P. N. Boekel ken nen, die op het gebied van de zuivelcrisis- jriaial regelen een vertrouwde en gewaar deerde raadgever van onze Regeering is; diens grootvader zal nu, Deo Volente, over enkele dagen zijn negentigsten jaardag heb ben 'bereikt. Het baanbrekende pionierswerk van den heer P. Cz. Boekel willen wij hier gaarne gedenken. Op zijn credit staan zéér be langrijke dingen, die aan de zuivelindustrie van geheel ons land ten goede zijn geko men: zindelijkheid door invoer van zeep, soda, kokend water, voor het reinigen van kliener, melkbussen, kaaskuip, kaasvormen, evenals de localitciten waar de kaas in werd gewrongen, waar zij werd gezouten en waar zij moest rijpen: dan het. gebruik van de thermometer, die een einde maakte aan de methode met vinger en duim voor het vaststellen van de juiste graad" van warmte hij liet toevoegen van liet stremsel; terwijl wij ook de z.g. lange wei in de her innering mogen brengen, die wel uit zijn superieure wijze van kaasmaken voort sproot. Het was een reincultuur van de bacterie", die de lange wei op haar rekening had: en een reincultuur vergt zindelijkheid, streng volgehouden tot in de finesses. De jarige bewoonde een vijftal dekaden terug een boerderij in de nabijheid van Scha gen, annex een Eilammier-kaasnmkerij; wij gedenken hem in dankbare herinnering voor zijn onderricht, na het verlaten van de oude Rijkslandbouwschool te Wageuin- gen, ons te zamen met Kees Heyblom daar onder de rook van Schagen verstrekt. Picter Corneliszoon Boekel stil] goiug strong! - woont nu in bij een van zijn zoons, den landbouwer J- Boekel, Uitwierderweg A 31, te Delfzijl. Wij wenschen hem een genoeglijken dag toe. Mogen van vele zij den den straks negentigjarige bewijzen van belangstelling bereiken! BENOEMING VELDWACHTER Tot gemeenteveldwachter alhier is door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie benoemd de heer I. J. Botman te Wer- vershoof. Met ingang van 1 Januari a.s. is door Burgemeesetr en Wethouders Botman tevens benoemd tot controleur der steunver- leening. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 24 December stonden 114 werkloozen ingeschreven, waarvan 74 in de steunregeling, 12 werkloozen maken een wachtweek dooi-, terwijl 28 werkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Zaterdag 24 December stonden 12-4 per sonen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan: 35 grondwerkers, 6 timmerlieden, 3 metselaars, 5 opperlieden, 4 schilders, 10 arbeiders-chauffeur,1 wals-machinist, 1 lood gieter, '1 stukadoor, 1 lijnwerkcr, 45 landar beiders, 10 losse arbeiders, 1 dienstbode en 1 kantoorbediende. In de overeenkomstige week in 1937 ston den 118 werkzoekende arbeiders ingeschre ven, waarvan S3 in de steunregeling. De werkverschaffingsobjecten stonden die weck stop. ONTSLAG UIT DEN DIENST Onze plaatsgeuooten J. Schenk, C. War denaar, G. Sluis, S. Houtkooper en P. Rezel- man zijn allen wegens dienstcindiging uit dcu dienst ontslagen, terwijl J. Waïj der lich ting 1939 die op 25 Octobcr 1938 werd inge lijfd bij het 21e Rcg. Infanterie tc Amers foort op 7 December j.1. wegens gebreken uit den dienst werd ontslagen. AANBESTEDING BEGRAAFPLAATS De uitslag van de aanbesteding van de uitbreiding der algemeene begraafplaats te Schagen, op 28 December ten Raadhuizc ge houden was als volgt: C. de Wit te Alkmaar f 9150.— (voorwaar delijk); C. de Wit Ie Alkmaar f 9945.J. J. de Groot te Oudorp N.IÏ. f 15300.J. Revers en J. IIcddes te Schagen f 109S0. Gegund aan C. de Wit te Alkmaar voor f 9945.behoudens goedkeuring door den Minister van Sociale Zaken. Aanbesteding Landbouwschool lM|Mei«iir keurt het „groote plan" niet goed. De uitstag van de aanbesteding van den bouw van een landbouwwinterschool te Scha gen, op 28 December ten Raadhuize gehou-' den, was als volgt: W. Uitferdijk, Wieringerwaard f56.300 Gebr. Boersen, Wieringen 56.200 J. de Jong, Haarlem 59.059 G. Koning, Schagen 52..450 F. Schotten, Schagen 54.500 S. de Vries, Zaandam 63.840 P. Doorn, Sint Maartensbrug 48.960 Blaauboer en v. d. Hoven, Schagen 54.930 G. Kuijpers, Hoogwoud 57.940 A. Bakker, Schagen 53.911 Gebr. de Vries en Blanken, N. Niedorp 56.200 T. Boekel, Schagen 62.620 M. C. Tuinman, Schagen 62.539 Fa. J. Hcnselmans en Zn., Noordscharwoude 56.000 Doedens en Schilder, 't Zand en Alkmaar 55.137 J. Faus, Nieuwe Niedorp 55.10S Philips Bouwbedrijf, Haarlem 56.545 J. N. Schuijt, Alkmaar 00.000 S. A. Knüwer, Schagen 50.090 Fa. R. Noppert en J. Oord, Den Helder 60.500 P. Tuin, 't Zand 54.649 J. J. Feijen, Heiloo 57.200 Firma Hes, Sint Pancras 57.000 K. Ooms, Bleskensgraaf 54.425 Gegund aan P. Doorn te St. Maartensbrug voor f48.960.behoudens goedkeuring door den Minister van Sociale Zaken. De school zal worden gebouwd naar het kleine plan, dus met 4 les lokalen. Volgens het desbetreffende raadsbe sluit zou de school zoo mogelijk wor den gebouwd met 6 leslokalen, indien de Inspecteur van het Landbouwon derwijs hieraan zijne goedkeuring zou hechten. De Inspecteur acht een school met 6 lokalen vooralsnog niet noodig. GUNNING LEVERING HUISBRANDOLIE. De levering van huisbrandolie voor de cen trale verwarming der Openbare Lagere School, is voor het jaar 1939 gegund aan den lieer J. Jansen alhiei*. Uit onze Omgeving SINT PANCRAS Een voorbeeld van practische bouw! Nee, dat moeten ze nu niet nueer doen, er is toch een gleuf voor die fietsen. Dat vind ik nou heelemaal niet netjes om ze tegeneen muur te zetten. „Ze" is een of andere snoodaard geweest, die nog „op 't oud af" ging, „ik", dat was burgemeester Kroonemiburg en de muur' was het ecnige wat van het oude raadhuis van St. Pancras is overgebleven, want ver der is alles ongeveer vernieuwd. Nou, wat. zeg je van mijn raadhuis? Toen Uw verslaggever antwoordde, dat hij het „reusachtig" vond en het zijn ver wachting ver te boven ging, was dat geen. frase, want inderdaad... in een naar maan den is daar een wonder gebeurd. Men weet het was noodig, de oude secretarie, de pri mitieve raadszaal, het kon niet meer, en gelukkig was een ieder daar wel van over tuigd zoodat, hét niet als in Anna Paulowna dertien jaar moest duren, voordat het nieuwe raadhuis er goed en wel stond. Het nieuwe raadhuis. Jawel. Innaam is het oude gerestaureerd, maar iemand, die het toevallig niet weet, zal straks als het ook buitenom geverfd is, niet anders zeg gen dan dat het nieuw is. Het raadhuis is mooi geworden, het is bovenal ook zeer praohtsch ingericht en gebouwd, maar van overdadigheid kan ze ker niet gesproken worden. Het is eenvou dig een modelraadhuisje geworden dat wij ieder kleine gemeente ïoewenschen. Twee meter is de kap hooger dan vroeger, het dak heeft nieuwe pannen gekregen. De zolder, die als archiefzokleir wordt ge bruikt is daardoor zeer ruim, ook reeds door die practische bal ken const uctie. Niet meer betreedt men het raadhuis, als vroe ger door een achterdeurtje, een breed tegel pad, met aan w oenszij den tuin voert naar den hoofdingang, een flinke dubbele deur en vandaar naar de gezellige hall, welke tevens wachtkamer voor het publiek is, De gele nruurtegels en de lichtgroene wandbe- schilderiug doen het hier heel goed. Rechts is de ruime secretarie, met een practische omloopbank. waarin do bergruimte tot de laatste centimeter benut kan worden, links de raadzaal. Het zal er gezellig vergaderen zijn in het intieme zaaltje. De gordijnen zijn hier van eon warm rood velours, de vloerbedek king in 'n harmonieerende kleur van z.g. netros, er hangen fraaie moderne lampen met indirect licht. De hooge donker eiken lambrizeering doet vóórnaam-rustig aan. De burgemeester heeft een werkkamer ge kregen waaraan hij reeds jaren behoefte had. Hier hangt, een prachtige moderne lamp. en verder is het er ook als in de raadszaal: intiem-rustig. Ook voor de be kende overschotjes van den burgemeester (wie onze raadsverslagen leest, weet dat burgemeester Kroonenburg specialist is in liet te voorschijn tooveren van overschot jes op rekeningen, waar niet op gerekend was) is gezorgd. Een groote kluis is er, waar de schatten van St. Pancras, en de boeken waarin dat allemaal genoteerd staat, in kunnen worden THEATER ROYAL. Sonja Hcnie in Gelukkige Lan ding In Noorwegen, ergens, ver weg in een af gelegen dal, in de buurt van het schilder achtige dorpje Brangen, wordt een echte ouderwetsche boerenbruiloft gevierd met al de schilderachtige gebruiken, die daar nog in zwang zijn. De groote oude herberg van Per Ercksen is bij uitstek geschikt om er zulk een feest te vieren en de dochter van den waard (Sonja Henie) is zelf een van de vroolijkste bruiloftsgasten; dus gaat het er recht vroolijk toe. En terzelfder tijd maakt in de nabijheid een vliegtuig een noodlanding. De piloot en zijn passagier gaan op zoek naar hulp cn komen zoodoende op het feest te land. De ze twee Amerikanen vinden het een bui tenkansje, zulk een alleraardigste partij tc kunnen bijwonen, de boeren zijn gul en gastvrij en in minder dan geen tijd dansen Jimimy Hall (de piloot) en Duke Sargent (de passagier) met de lieve boerenmeisjes. Trude verliest haar hart aan Duke, doch Jimimy raakt op Trude verliefd en men begrijpt, dat er heel wat pol>euren moet, vóórda t Trude en Jimmy in eikaars annen storten en daar moet het voor een happy end toch naar toe! Deze amusante film wint aan bekoring door de schitterende ijsballetten waarin Sonja natuurlijk uitblinkt. Men moet van deze romantische ijsi-olprent, welke vanaf Zaterdagavond in Theater Royal draait be slist gaan genieten! Eén der groote ijsballetten uit de nieuwe Sonja Henie-film „Gelukkige Landing". opgeborgen. Practisch is hier de „verklik ker", een klein lampje, buiten dat verraadt of binnen het licht is blijven branden. Ook het beroemde kopje thee van veldwachter de Boer, kan thans in waardiger omge ving worden gezet. Er is een ruime frissche bode-, tevens veldwachterskamer, waar al les aanwezig is, wat den dienaar van Her mandad in de richtige uitoefening zijner functie zou kunnen van dienst zijn. Na tuurlijk wórdt het gebouw door gaskachels verwarmd, hoe kan het anders als men een burgemeester heeft die tevens voorzit ter van het gemeenschappelijke gasbedrijf is. Die gaskachels heeft men op een koop je, vertelde de heer Kroonenburg, dik twee honderd gulden beneden catalogusprijs. Een tip van den directeur van het gasbedrijf en toen natuurlijk ,kip ik heb je". We hadden het gezien en ondergaan. Wel heeft de architect Ir. Keesman eer van zijn werk en zoowel de burgemeester als wethouder Lek, die toevallig ook even kwam neuzen in 't nieuwe gebouw, waren vol of en waardeering over zijn werk. Maar 't zou niet zoo vlug zijn gegeaan en niet zoo zijn geworden als ook de diverse handwerkslieden en leveranciers niet zoo hun best hadden, gedaan. Het waren de heeren P. Groen voor de verlichting, ver warming en sanitair, van Graft voor schil derwerk, Schram metsel- en timmerwerk, de Pee cn Mulder voor woninginrichting. De gemeente-opzichter had het dagelijksch toezicht. Kwcekerij „De Dahlia" zorgde voor den tuin en zoo hadden vele St. Pancrassers wat van „het varkenspootje" zooals de term luidt. Een goed slot, voor 193S, een mooi begin voor 1939! Kaas- cn Bofcrcontrolcsfation Algemeene ledenvergadering te Hoorn. De Voorzitter de heer G. Nobel opent deze vèrgaderinig van het kaascontrolestation met een woord van welkom, speciaal Ir. II. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent te Hoorn, die als opvolger van dr. L. T. C. Schey, voor het eerst onze ledenvergadering medemaakt Verder merkt spreker op dat de afzet van de kaas in 1938, moeilijker is geweest dan in 1937. Laten we echter den moed niet opge ven en op betere tijden hopen. De notulen van de vorige Algemeene Le denvergadering worden door den secretaris Ir. D. C. de Waal voorgelezen en ongewij zigd goedgekeurd. Ingekomen stukken Bericht van verhindering van het Bestuurs lid de heer K. J. W. Bezemer. Mededeelingen. De navolgende mededeelingen worden door den Secretaris verstrekt.. Bestuur Door het Bestuur van den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivel fabrieken in Noord Holland werd, alhoewel de heer Nobel einde 193S aftreedt als secre taris van den Bond, toch de heer Nobel weer met algemeene stemmen benoemd als vertegenwoordiger van den Bond in de be sturen van het Kaas- cn Botercontrölesta- tion. Door het Bestuur van de V. V. Z. M. werd in plaats van den afgetreden secretaris, den heer L. H. Slotemaker, als bestuurslid van ons station aangewezen hun nieuwen se cretaris, die heer K. W. L. Bezemer te 's-Gra- venhage. Door ons Bestuur werd in plaats van den afgetreden Rijkszuivelconsulent Dr. L. T. C. Schey als adviseerend bestuurslid van ons station aangewezen de nieuwe Rijkszui velconsulent Ir. H. J. Huisman te Hoorn. Ledental. Op 31 December 1937 bedroeg het ledental 3S9, n.1. 67 kaas en boterfabrieken, 7 kaas- fabrieken en 315 zelfkazende boeren. In den loop van 1938 zijn uitgetreden 51 leden, r n.1., 2 kaas- en hof er fabrieken en 3 kaasfa- brieken wegens opheffing, 1 kaas- en boter- f ah riek wegens schrapping, benevens 45 zelfkazende boeren, terwijl 1 zelfkazcnidte l>oer als lid toetrad, zoodat het ledental nu bedraagt 339. n.1. 64 kaas- en boterfabrie- ken, 4 kaasfabrieken en 271 zelfkazende boeren. Nederlandsche Zuivelcentrale Vanaf 1 April 1.1. is met de N.Z.C over eengekomen dat tegen een vast bedrag voor abonnementskosten ons station alle crisis- werkzaamheden voor de N.Z.C. zal verrich ten. Alleen de salariëering van het perso neel, dat nog in dienst gebleven is van X.Z.C.. en C.C.C.D.. staat hierbuiten. Tot leden van de Finantieele Commissie voor liet nazien van de rekening en verant woording over hel boekjaar 1938 en de bogrooting voor 1939 worden benoemd de volgende leden: Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" te Wieringerwaard; Coöp. Zuivelfabriek „Co:i- cordia" te Oudendijk; den heer S. Slot te Westwoud. De eerst genoemde fabriek heeft nu voor de tweede maal zitting en kan dan het vol gend jaar „Concordia" te Oudendijk zit ting blijven houiden. Bepaling van het entreegeld voor 1939. Het Bestuur stolt voor om evenals vori ge jaren het entreegeld voor 1939 voor alle nieuwe leden te bepalen op f 1.per koe of per 300 kg. in het afgeloopen jaar be reide kaas, indien hét aantal koeien geen juiste maatstaf voor de kaasproductie vormt. Dit bestuursvoorstel wordt zonder bespre king aangenomen. Hierna volgde de vergadering van het botercon trole-s ta t-ion Voorzitter de heer G. Nobel merkt in zijn openingswoord op, dat de boterprijs in 1938 niet best is geweest, evenals de afzet naar liet buitenland. Laten we echter hopen dat dit in 1939 beter mag gaan. Mededeelingen, De navolgende mededeelingen worden door den Secretaris verstrekt: a. Bestuur. Door het Bestuur van den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivel fabrieken in Noonlholland werd, alhoewel de heer Nobel einde 1938 aftreedt, als secretaris van den Bond, toch de heer Nobel weer met algemeene stemmen benoemd als vertegen woordiger van den Bond in de besturen van het Kaas- en Botcrcontrolestation. Door het Bestuur van.de V.V.Z.M. werd in plaats van den afgetreden secretaris, den heer L. H. Slotemaker, als bestuurslid van ons station aangewezen hun nieuwen secre taris, den heer K. W. L. Bezemer te 's-Gra- venhage. Door ons Bestuur werd in plaats van den afgetreden Rijkszuivelconsulent Dr. L. T. C. Schey, als adviseerend bestuurslid van ons station aangewezen de nieuwe Rijkszuivel consulent Ir. H. J. Huisman te Hoorn. b. Ledental. Op 1 Januari 1938 bedroeg het ledental 75, n.1. 59 zuivelfabrieken, 7 melkinrichtingen, 8 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Na 1 Jan. 193S zijn nog toegetreden 2 zuivelfabrieken, zoodat het ledental op dit oogenblik bedraagt 77, n.1. 61 zuivelfabrieken, 7 melkinrichtin gen, 8 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Tot leden van. de Finantieele Commissie voor het nazien van de rekening cn verant woording over het boekjaar 1938 en de be grooting 1938 worden benoemd de navolgen de leden: N.V. Stoom-Zuivelfabriek „De Prin ses" te Ursem; Coöp. Zuivelfabriek „De Da geraad" te Burgerbrug en Coop. Zuivelfa briek „De Volharding" te Hauwcrt. De eerstgenoemde fabriek heeft dan nu voor de tweede maal zitting en kan dan het volgend iaar „De Dageraad" te Burgerbrug zitting blijven houden. Hierna volgt de rondvraag, welke niets op levert, waarna de Voorzitter de vergadering sluit met de beste wenschen voor het jaar 1939. NIEUWE NIEDORP Ds. BLOEMHOF SPREEKT! Het is den Kerk ere ad alhier gelukt voor Oudejaarsavond een dominee te laten optre den, en wel Ds. Bloemhof van Ileiloo. Hoewel het een ietwat ongewoon uur is voor een oudejaarsavondpreek, namelijk 5 uur, zullen er ongetwijfeld velen opkomen om dezen eminenten spreker té beluisteren. Eigenlijk kan het aanvangsmur voor wei nigen een beletsel zijn, aangezien het geen afbreuk doet aan Uw eventueel voorgeno men feestelijke Oudejaarsavondviering. Als onderwerp staat aangegeven „Nog éénmaal Christus uitnoodiging". Dat velen van deze, op Nieuwe NWlorp zeldzame gelegenheid een stemiimigon Oude- jaarsvanod mee te maken, gebruik zullen willen maken, is wel zeker. Komt allen op! Zie advertentie in dit blad. BARSINGERHORN Politie. Gevonden: een schroefsleutel, een zak mes, een schaats, een portemonnaie. Verloren: een handschoen, een hand warmer. Inlichtingen bij den Rijksveldwachter te Kol hom. Herhalingsoefeningen. De volgende personen zijn opgeroepen om voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen: A. Koopmans der lichting 1928 op 22 Februari 1939 bij liet Korps Mo- tordienst te Haarlem; Th. Groen op 16 Fe bruari 1939 bij het 4e Regiment Veld Artil lerie te Ede; H. Roeters op 23 Maart 1939 en A. Blaauboer op 6 Maart 1939, heiden bij het 21e Regiment Infanterie te Amersfoort. WIERINGERMEER MIDDENMEER. DE PAARDENFOKKERIJ IN NOORD HOLLAND. Het verslag van de regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland ligt weer voor ons en wijkt over het alge meen weinig af van dat van voorgaande jaren. In de eerste plaats wijst, ze er op, dat de toestand der paardenfokkerij nog niet bevredigend is, al brengen goede paarden dan ook beter prijzen op. Waar dit vooral geprimeerde fokdieren betreft, blijkt hieruit duidelijk, dat de steun van de overheid door middel van premiën zeer in het belang der fokkerij als onder deel van het landbouwbedrijf heeft ge werkt. De Hoofddorpschc keuring is nog steeds de belangrijkste, doch een bijzonder belangrijk centrum der koudbloedfokkerij zal zich zeer spoedig te Slootdorp ontwikkelen De'keuring van het warmbloed, dat van Schagen naai1 Slootdorp was overgebracht, beantwoordde niet geheel aan de ver wachtingen en zal in 1939 weer in Scha gen worden gehouden. Het aantal gedekte merriën in Noordholland steeg met 280. Het getal tuigpaardhengsten vermeerderde mot 1, dat der koudblocds met 2 stuks. Door den steun van het Trekpaarclcn- stannboek werd best vrouwelijk materiaal ingevoerd en van de gelden der regelings- coinmissie voerde men beste warmbloed veulens in. Vooral bij de trekpaarden gaat kwaliteit en kwantiteit hard vooruit. Medegedeeld wordt nog, dat de premie- keuringen voor het, type tuigpaard worden gehouden op 16 Februari, die van het? type trekpaard op 19 Januari, boide te Hoofddorp. De premiékeuringen van merriën en veulens werden voor het type trekpaard gehouden te Elootdorp op 6 Juni, te De Cocksdorp op 7 Juni en te Hoofddorp op 8 Juni. Die van het type tuigpaard op 9 Juni te Schagen en op 29 Juni te Hoofd dorp. Totaal wordt aan premiën uitgeloofd voor het type tuigpaard f 1814.voor het type trekpaard f 2284.—. Voor het trek paard is dit een achteruitgang van pl.m. f 450.voor het tuigpaard bleef het na genoeg gelijk. Voor de warmbloeds treden als juryleden op de heeren Zijlmans en van Baaien. Bij de trekpaarden, voor zoo ver de merriekeuringen betreft, de heeren Diederen, Sittard en de Graaf, Kruiningen. De heer Puijlaert, die met de koudbloed fokkerij als het ware was samengegroeid, dc sympathieke heer Puijlaert heeft dus helaas aan zijn wensch om zich terug te trekken, gevolg gegeven. Moge het hem gegeven zijn, nog lang getuige te zijn van den verderen bloei van het door hem zoo geliefde trekpaard. CALLANTSOOG ONDERIIANDSCHE VERKOOP. Het woon- en winkelhuis van den heer K. ten Boekel is bij ondertiandschen ver koop overgegaan aan den heer J. Hoek, Kruidenier alhier, die cr zijn bedrijf zal gaan uitoefenen. Nieuwe Niedorp, 26 December 1938. DE VLUCHTELINGEN. Zou ondergetekende nog een kleine ruim te mogen vragen in Uw blad? Bij voorbaat vriendelijk dank. Ieder hier leeft met de vluchtelingen mee cn probeert te helpen. Ieder helpt., behalve dan de degenen, die met hetzelfde sop overgoten zijn als de echjte Nazi's. En het zal velen aan 't hart gaan, dat zij niemand van de 5000 Joden, die nu op het ogenblik op de grens van Polen leven, ten prooi aan honger en koude, dat zij niet één va,n de 5000 in de warme kamer kun nen roepen om zich aam de warmde te goed te doen. Geld of geen geld, mensen die in onmid dellijk levensgevaar verkeren, moeten en willen we helpen. Het gevoel dwingt tot handelen. Elke berekening in zulke gevallen is grof, ongevoelig en onbeschaafd. En toch... zijn het niet alleen de fascis ten die grof kunnen zijn. We hebben kunnen lezen, dat de volgen de z.g.n. Evianconfcrentie voor steun aan Joodse vluchtelingen in Berlijn gehouden zal worden onder voorzitterschap van Göring. Een grovere belediging tegenover de ver volgden en gemartelden is moeilijk denk- 'baar. Van de Evianconferentïe kan men zo iets echter verwachten, maar wat velen niet venvacht, hadden en naar hun mening logieserwijs anders had moeten zijn, is: Dat de z.g. socialistisch geregeerde landen en 't. Stalinistische Rusland 'n stroom van vluchtelingen opgenomen zouden hebben. Zover mij bekend, heeft Rusland geen enkele vluchteling opgenomen en de z.g.n. socialistisch geregeerde landen bijzonder weinig. Nu is het te prijzen, dat de Stalinistische en socialistische afgevaardigden in de kamer in hun bladen de ons allen wel bekende Hollandse grensincidenten aan de kaak stellen cn aandringen meer verdrukten op te nemen maar dat blijft 'n onwaarachtig gedoe zoolang er van die kanten niet met alle kracht op aangedrongen en scherp gepro testeerd wordt hij hun eigen broeders in de andere bovenaangehaalde landen. Actie voor opnemen van meer vluchte lingen best, maar dan eerst de lucht zuiveren in eigen gelederen. Hoe kan men anders met recht en over tuiging spreken? Ik geloof, dat het goed is, om op deze enkele dingen de vinger te leggen en wanneer door dit stukje bereikt zou wor den, dat velen op de juiste plaats en elk op zijn eigen manier deze dingen aan de orde zal stellen, dit schrijven niet waar deloos is geweest. De Redactie nogmaals vriendelijk dan kend, H. TER HAAR.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5