Ha het verlossende woord Overeenstemming fusschen N.A.K. en B.K Z. Vijf en dertig veroor deelingen achter den rug CIRCUS-SNAPSHOT. De Koning der dieren op het slappe koord. De Voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond over de bestrijding der werkloosheid. DE ACTIE VOOR EEN NIEUWE GEMEENSCHAP. Gisteren kwam te Utrecht het R.K. Werk liedenverbond in „wintervergadering" bij oen onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruyn. De verbondsvoorzitter wees in zijn openingsrede op de z.i. noodzake lijke machtsbevoegdheid voor de re'geering om over de middelen en de wegen te beschikken, noodig voor de bestrijding der werkloos heid. De toekenning van zulk een machtsbe voegdheid heeft niets gemeen met de op vatting nopens een totalitair-regiem, als regeersysteem. Indien krachten en instel lingen in ons volk voldoende sociaal ont wikkeld en bereid en in staat waren de werkloozen op te nemen, dan zou de staatsmacht zich stellig onthouden. Nu het anders is, nu honderdduizenden leege han den om arbeid vragen, moet de staat, de regeering, noodgedwongen, regelend ingrij pen. Sommigen, die veelal louter in het verre verleden verwijlen, zien groote gevaren aan de toenemende staatsmacht verbon den, gevaren, die onder dc oogen gezien moeten worden. Deden dezulken dat maar, zagen zij dat gevaar inderdaad maar ern stig onder liet oog, dan zouden zij er waar schijnlijk top komen meer waarde te hech ten aan de organen, die heel in het bijzon der kunnen worden aangewend, om den staat, waar mogelijk, „van het particuliere erf" te weren. Wij doelen aldus spreker o.a. op de bedrijfsraden. Het een of bet ander: verwerpt men het zelfdoen. dan blijft er in deze internationaal en nationaal zoo moei lijken tijd niets anders over dan dat aan den staat, aan de regeering, groote be voegdheden worden toegekend. Ook mr. Oud heeft, met een beroep op den gezonden volksinvloed, daarvoor gepleit. Wij spraken vervolgde spreker ter vorige vergadering in verhand met de werkloosheid over „het verlossende woord" dat van de regeering werd ver hoopt. Er is nog al een en ander over te doen geweest. Het verheugt ons in deze vergade ring te kunnen getuigen, dat de regeering blijk heeft gegeven de be doeling van dat woord te hebben verstaan. De regeering is gekomen „met een reeks sluitende econo- xnisch-sociale maatregelen, die een effectieve bestrijding van de werk loosheid binnen betrekkelijk korten tijd ten doel hebben. Het komt nu aan op de verlossende daad. In het. verdere deel van zijn betoog schonk de verbondsvoorzitter aandacht aan de actie gericht op de nieuwe gemeenschap. Mr. Oud zoo zeide spr. o.a. sprak onlangs in zijn partij vergadering op zijn wijze, onze taal. Men bedenke dit in Ne derland wel: Wat cr van de wereld, dus ook van ons land zal worden, zal ten slotte worclen bepaald door de vraag, in hoeverre wij allen, zonder uitzondering be reid zullen zijn het gebod der sociale rechtvaardigheid en sociale liefde tot richt snoer van ons handelen te nemen. Indien men het groote pogen in dat licht beziet, dan vallen alle kieinc mcnschelijke beuzelarijen weg. Spoorwegarbeider onder rangeermachine Doodelijk ongeluk te Eindhoven. Dinsdagavond omstreeks tien uur ïs de veertigjarige spoorwegarbeider P. Vinkers op het spoorwegemplacement te Eindhoven vermoedelijk door de gladheid over de rails gevallen. Op dat oogen blik naderde een rangeermachine. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gisterochtend is over leden. Het slachtoffer laat ecu .vrouw met vijf kinderen achter» Een speciale dienst voor keuring van tuinbouwzaden. Onder leiding van don voorzitter, den heer dr. J. G. Oortwijn Botjes hield de Ne der! aradsche Algemeen e Keuringsdienst te Wagcningcn dezer dagen te Utrecht zijn gewone n aj a arsverga dering. Een belangrijk punt van bespreking vorm den de pogingen, om op keuringsgebied tot overeenstemming te komen met het B.K. Z. (Bureau voor Keuring Zaaizaden.) De door het dagelijksch bestuur in de op 13 October gehouden bespreking met het B.K.Z. gedane voorstellen verkregen de instemming der vergadering. Deze voorstellen luiden: Het dagelijksch bestuur van de N.A.K. is bereid om te bevorderen, dat de invloed van de kweekers en handelaren in de be stuursorganen van de N.A.K. wordt ver sterkt. Op deze basis zal de keuring van land bouwgewassen bij de N.A.K. (afd. land bouw) moeten blijven of daarbij onderge bracht. Voor de tuinbouwzadenkeuri ngen wordt een dienst gevormd, waarin zoowel de tuinbouworganisaties als de selcctieberirijven in de verhou ding 50:50 hun vertegenwoordiging vinden. Aan dit orgaan wordt de ge- heele regeling der tuinzaadkeurin gen opgedragen. Bij de uitvoering dezer keuringen zal de eigen controle der sedoc- tiebedrijven moeten worden inge schakeld. Tegen een federatieve samenwerking tus- schen den keuringsdienst voor landbouwge wassen, die voor boomke uiringen en die voor tuinzaadkeu ringen heeft de N.A.K. geen bezwaar, mits deze een beperkte wel om schreven taak heeft. Een eigen orgaan. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het instellen van een officieel or gaan, dat naast de officieele mededeelingen en publicaties van de N.A.K., gewijd zal zijn aan de vraagstukken van de zaaizaad voorziening, werd na een uitvoerige godacli- tenwisseling goedgekeurd. KINDJE IN EMMER MET KOKEND WATER GEVALLEN. Dinsdagavond is liet driejarig zoontje van dc familie Gommel te Schiedam in een emmer met kokend water gevallen. Het kind werd naar het algemeen zibkenhuis vervoerd, waar het des nachts is overleden VOETBALLER BREEKT Z'N BEEN. Vele vrouwen, waaronder de echtgenoote van het slachtoffer, vallen flauw. De zes-en-twintigjarige mrs. Gladijs Was- sell, de jonge blonde vrouw van Gil'bert Wasscl uit Birkenhead was een van de vele vrouwen die flauw vielen gedurende den voetbalwedstrijd tusschen Tranmere en Manchester Citv. In deze match namelijk heeft haar echtgenoot z'n been gebroken, schrijft de Daily Express. 's Avonds zat zij vol angstige spanning in het huis van een vriend op nieuws van haar echtgenoot, die in het ziekenhuis werd geopereerd, te wachten. Twee en twintig minuten nadat de wed strijd was begonnen, ging Wassell er met den bal vandoor. Hij kwam te vallen en wel zoo ongelukkig, dat hij zijn rechterbeen brak. Aan de lijnen kon men den krak van het been hooren. NOODLOTTIGE SLEDEVAART. Tegen een boom geslagen en gedood. Terwijl zijn moeder en zuster op hem zaten te wachten, liet de drie-en-twintig jarige Anthony Price uit Portlands, in het graafschap Kent zijn auto stoppen hij de Shirlcv Heuvels in de buurt van Croydon, leende van iemand een slee en sloeg bij den eersten den besten tocht naar beneden tegen een boom. De man was op slag dood, meldt de Daily Express. Ilij was met z'n buik op de slee gaan liggen, dus met het hoofd naar beneden. Toen hij halverwege de baan was en eeiv geweldigen gang had, zag hij ineens den eikenboom. De toeschouwers zagen duide lijk, hoe hij een poging deed, den boom te ontwijken, maar hij slaagde daarin niet. Het hoofd van den ongelukkige werd to taal veilbrijzelcU EN TOCH VAN GOEDEN WILLE. ZWARE STRAF TEGEN RECI DIVIST GEVORDERD. „U bent reeds vijf en dertig maal veroordeeld, u hebt terechtgestaan voor vrijwel alle rechtbanken in Nederland wegens diefstal, oplich ting en verduistering. En nu hebt u het zelfs onlangs klaargespeeld om een rechtbank te bewegen u een deels voorwaardelijke straf te geven, die u nu waarschijnlijk ook nog uit zult moeten zitten", zóide de president van de Amsterdam- sche rechtbank gisteren tegen een 41-jarigcn recidivist, een monteur, die zich wederom heeft schuldig gemaakt aan oplichting en. dief stal. Ditmaal betrof het een tweetal fietsen, welke in de hoofdstad waren buitgemaakt. Maar hij heeft niet slechts in Amsterdam zijn slag geslagen. In vele steden van ons vaderland heeft hij zich aan rijwieldief stallen schuldig ecmaakt en hij zal bin nenkort nog enkele malen moeten terecht staan. Bovendien was de proeftijd van de laat ste veroordeeling van acht. maanden ge vangen ist-raf bepaald op drie jaar en deze eindigt pas in Juli 1941. De Officier van Justitie was van oordeel, dat hier een strenge straf op haar plaats is. De verdachte dient voor geruimen tijd onschade lijk te worden gemaakt. Spr. vor derde een gevangenisstraf van drie jaar. Een roerend slot. Dc verdediger hield een uitvoerig plei dooi, waarin hij de levensomstandigheden van den man schetste. Nauwelijks is verd. de gevangenis uit of hij vervalt weer tot misdrijf. Hij kan geen werk krijgen en ook steun ontvangt hij niet. Toen hij de laatste keer deels voorwaardelijk werd veroordeeld trok het Leger des Heils zich zijn lot aan. In het tehuis was geen plaats meer, de steun bepaalde zich tot het betalen van een slaapkamertje voor 14 dagen. Na eeni gen tijd werk te hebben gevonden in een garage, waar bij een zieke moest vervan gen, is hij weer op straat komen te staan. En weer verviel hij in zijn oude fout, om dat de steun hem niet kon helpen. Hij heeft zijn goeden -wil getoond door werk aan te pekken voor f 9.per week. Een lange gevangenisstraf zal in dit geval ze ker niet baten en hem niet helpen, noch de maatschappij durend tegen hem beveiligen. Deze man aldus pl. heeft de wil zich te verbeteren. Verdachte barstte in snikken uit en hij beaamde de argumenten van zijn verde diger. De rechtbank zal 11 Januari vonnis wij zen. „Aartsbisschop van Canfcrbnry een verrader van de zaak van Christus" Bijzonder felle taal van de Stüermer, het lijfblad van Julius Strcicher. In de „Stüermer", het anti-semiotische or gaan van Julius Strcicher, wordt de aarts bisschop van Canterbury heftig aangeval len, omdat hij zijn sympathie heeft be tuigd met de Joden in Duitschland. In het bijzonder is het blad verbolgen over den brief, welke eenigen tiid geleden door don aartsbisschop in dc „Times" is geschreven en woorden, welke hij in een vredesdienst in West minster Abbey heeft gesproken. Hij verzocht hier dc geloovigen ecnige oogen- blikken stilte in acht te willen nemen als teeken van sympathie met het vervolgde Joodsche volk. „De aartsbisschop is zoo een ver rader van de zaak van Christus, zijn strijd en zijn leer geworden," zoo schrijft liet blad, „Christus heeft nooit zijn sympathie betuigd met de Joden en zou nooit verontschuldi gingen hebben gevonden voor een Joodschen moordenaar. Christus noemde hen kinderen van den duivel, moordenaars, de verpersoonlijkte leugen en nu staat dc hoogste Christelijke autoriteit in Engeland op om dit ras van moordenaars, dat tweeduizend jaar geleden Christus heeft vennoord, te verdedigen. Ten behoeve van deze moordenaars schrijft hij brieven aan Britsche kranten. Voor dit met bloed bevlekte, schuldige volk van misda digers onderbreekt bij den dienst, geeft uiting van zijn sympathie en zijn genegen heid. Wat zou Christus zeggen, Christus, die door de Joden is vermoord, wanneer hij dezen dienst zou hebben bijgewoond.' Hij zou een toespraak houden over wolven in schaapsklecderen en tegen valsche pries ters, zooals hij tweeduizend jaar geleden heeft gedaan. De aartsbisschop geamaseeerd. De deken van Westminster heeft naar aan leiding van dezen aanval in den Stüermer medegedeeld, dat hij den dienst heeft geleid, waarbij eenige oogenblikkcn stilte in acht werd genomen. Dc aartsbisschop was zelf niet aanwezig. De deken voegde hieraan toe, dat de aan val den aartsbisschop zeer heeft vermaakt, „Het laat mij koud en zonder berouw zei- de hij. „Het is .vol groote onjuistheden". Onze Oost De zedenmisdrijven te Batavia Dokter, die naar Holland wilde uitwijken, tegengehouden. Ook in den vorigen nacht zijn de ver hoeren in verband met de bekend geworden zedenmisdrijven voortgezet; met deze ver- hooren werd in den vooravond reeds een aanvang gemaakt. Ook uit Bandoeng zijn twee nieuwe ver dachten voorgeleid omtrent wier preventief- stelling nog niet is beslist; aldus meldt de N.R.Crt. In den loop van den nacht gelastte dc Officier van Justitie cle arrestatie van een politieambtenaar, wegens ontucht ge pleegd door oen ambtenaar, met ambtelijk aan hem ondergeschikte personen. Verdere arrestaties vonden nog niet plaats, doch het onderzoek wordt voortgezet, zoodat. het niet uitgesloten is, dat later nog arrestaties zullen plaatshebben. Tntussohen valt nog over deze affaire te melden dat een dokter uit Bandoeng gister morgen getracht heeft met de mailboot naar Holland uit te wijken. Dit werd belet, waarop de betrokkene op transport werd gesteld naar Bandoeng om daar nader te worden verboord. Ook een handelaar uit Bandoeng is preventief gesteld. De Officier van Justitie te Medan ver richtte huiszoeking hij een Europeaan, waarhij een groote hoeveelheid foto's en brieven voor onderzoek in beslag werd ge nomen. Een Inlandsche jongeman die zich in de woning van den Europeaan ophield, werd door de politie voor verhoor meege nomen. Het onderzoek van het in beslag genomen materiaal duurt voort. De betrokken Europeaan is nog niet in hechtenis gesteld. K.N.I L.M. krijgt nieuwen directeur In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Nedeiiandsch Indische Lucht vaart Maatschappij word op de meest eer volle wijze en onder dankzegging voor de aan de maatschappij bewezen belangrijke diensten aan den heer Jhr. H. K. B. Ben dorp, op eigen verzoek per 1 Januari 1939 ontslag verleend als directeur en in die functie per dien datum benoemd de heer H. Nieuwenhuis, tot nu toe vertegenwoor diger der maatschappij in Nederlandscli Indië. U'tbreiding Indisch luchtverkeer 7 Lijnen op Nieuw Guinea, de Mplukkcn en Celebes? Naar Ancta uït Bandoeng verneemt bestudeert het Lucht vaartbu reau thans het verkeer voor de Groote Oost. Waarschijnlijk zullen lucht- verbindingen tot stand worden ge bracht met Nieuw Guinea, de Mo- lukken en Celebes. Verder is een aansluiting aan het West-Bornco-luchtnet in studie, alsmede aansluiting van Sumatra's Westkunst, de Lampongs, Djamibi en Atjch aan het bestaande luchtver keer op Sumatra. Over het tijdstip van invoering dezer nieuwe verbindingen valt echter, aldus de N.R.Crt, nog niets te zoggen. TE VONDELING GELEGD. De baby lag in een mandje in den trein. Een jongetje van drie weken oud werd in een coupé van een trein gevonden, toen deze aan het station Chingford E. stopte. De baby lag in een mandje en was dik in de klceren. Ilij had een rateltje van cellu loid in één van z'n handjes geklemd. Men heeft de kicine naar een kinderziekenhuis vervoerd, omdat de identiteit niet was vast te stellen, lezen wij in de Daily Ex press. Dievenbende aangehouden 'f Is nu wat veiliger in de buurt van Ede! De politie van Ede heeft vijf personen, allen wonende te Ede, aangehouden, die verdacht worden van diefstal of niedeplioh- tigheid daaraan, van kippen, konijnen en steenkolen in Ede en verren omtrek. Eenigen hunner zijn reeds verscheidene I mailen, soms zelfs zeven keer, wegens di- verse misdrijven mot de justitie in aanra king geweest. Door deze arrestatie is, zoo mieent men, voorshands aan de onveiligheid op het Neder-Veluwsche platteland een ein de gemaakt. Onder valsche vlag Vragen aan den minister over Lithausche varkens. Aan den minister van Economische Za ken zijn door het Tweede Kamerlid, den1; heer Weitkamp, de volgende vragen, ge- steld: 1. Is het waar, dat de te Steenwijk in de Unileverfabrieken verwerkte Lithausche varkens, geconserveerd zijn in met een Nederlandsch merk voorziene bussen? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om, ter voorkoming van minder juiste concur rentie met. het Nederlandsche product, te gelasten, dat in het vervolg geen buiten1- landsch, alhier verwerkt, vleesch onder Nederlandschen naam. mag worden uitge voerd? Duur serum tegen mond en klauwzeer In België slechts f 0.60 per liter De heer Weitkamp, lid. van de Tweede Kamer heeft de volgende vragen gericht aan den minister van Economische Zaken: Is het den minister bekend, dat het. dus genaamde reconvaleoentserum, zoowel hier te lande als in België gebruikt en aanbe volen, als voorbehoedmiddel tegen mond en klauwzeer onder de koeien, in ons land f 8, in België echter slechts f 0.00 per liter kost? Zoo ja, is dan de minister bereid, te zorgen, dat dit groote prijsverschil tot de juiste proporties worde teruggebracht? MACHINIST BEMERKTE NIETS VAN ONGELUK. Op den onbewaakten overweg aan de vijfde tocht pnder de gemeente Moordrecht is gistermorgen door den trein'die te 8.23 uur uit Gouda naar Den Haag was ver trokken, een naar schatting 45-jarige man, vermoedelijk een venter, oveneden en op slag gedood. Niemand had iets van 'het ongeval bemerkt. Het lijk werd eenigen tijd nadat het moet zijn geschied, op de spoor baan gevonden. EEN AARDBEI KOST NEGEN CENT. Eerstelingen geveild. Aan de fruit- en groenteveiling te Wate ringen zijn gisterochtend de eerste aard beien geveild. Deze aardbeien zijn onder toezicht van ir. Bruckman in de tuinen van de Technische Hoogeschool te Delft met electrische verwarming gekweekt. Deze eerstelingen, waarvoor veel belangstelling bestond, brachten negen cent per stuk op. POGING TOT VERGIFTIGING VAN EEN PREMIER. Voor de derde maal een aanslag op z'n leven gepleegd. De nieuwbenoemde eerste minister van Siam, Pibul Songram, is voor de derde maal aan den dood ontsnapt. Want in den tijd van vier jaren is er tot drie keer toe een poging gedaan om hem te vergiftigen, lezen wij in de Daily Express. Pibul Songram, zijn vrouw en zijn doch ter werden na het eten onwel. Men kan niet anders dan aannemen, dat er vergif door het eten is gedaan. De patiënten zijn alle weer aan de betere hand. In Bulgarije werd door eenige boeren in de omgeving van Sofia een com munistische drukkerii ontdekt, waar men de drukkers op heeterdard betrapte. Van het bedrijf bleef tijdens de „ontdekking" niet veel meer over, zooals onze foto dui delijk toont.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8