Citroen Rum Punch Rum Punch Fa. H. J. Hooghoudt, Groningen WOF ÏM'S GER ARu WORM Subsidie voor de V.V.V* met f 1000»- verhoogd K. Kistemaker, RAAD BERGEN DANKBETUIGING im Oudejaarsavond LüTJEHARMS HUIS SEIZOEN- AD DTTTlMTTSJf^ WJrKU.ll.Vl IJ-N u biedt II ook deze keer DTHTÏ'ZP KTVHDTF^ KrUZ/C IVUUr JCjj in DAMES en HEERENMODE en U weet... voor KWALITEIT T7 n Ti nr\ \i7ATiiui ALKMAAR HOUTTIL DEN HELDER Gemeentebegrooting en die der bedrijven aangenomen. WANNEER UITBREIDING VAN WERKVERSCHAFFING? Gistermiddag om twee uur kwam de Paad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: de heer Mr. H. D. A. van Ree- nen, burgemeester. Aanwezig zijn alle leden. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de open bare vergadering van 31 October en 24 No vember 1938. Deze worden na een kleine bemerking van den heer Den Das (S.D.A.P.) gearres teerd. Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken noemen wij de volgende: a. Schrijven van de Algemeene R.K. Amb- tenarenorganisatie en vijf andere organisa ties van personeel in overheidsdienst, hou dende verzoek tot toekenning van een kin dertoelage aan het personeel in vasten en tijdelijken gemeentedienst. B. en W. stellen voor, dit schrijven bij de Gemeentebegrooting te behandelen. Aldus besloten. Het uitbreidingsplan. b. Goedkeuring van het besluit van den Raad der gemeente Bergen van 16 November 1937 en van het daarbij vastgestelde plan van uitbreiding voor die gemeente met bc- bouwingsvoorschriften met uitzondering van die gedeelten van het uitbreidingsplan, vallende binnen de op het plan aangegeven punt-streeplijn in roode kleur. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van J. Henneman, met een afschrift van een door hem aan den Offi cier van Justitie gerichten brief, betreffen de L. F. Scheeres. B. en W. stellen voor. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Als voren. Bouw eener garage. 3. Beroepschrift van D. Kers te Bergen te gen het besluit van B en W. waarbij vergun ning voor den bouw van een garage op een terrein gelegen achter het perceel Karei de Grootelaan no. 9 is geweigerd. B. en W. voeren aan, dat de bouwvergum ning door hen is geweigerd op grond van het bepaalde in art. 30 d. Bouwverordening en op grond van het advies der Advies-Com missie der Noord-Hollandsche Gemeenten voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplan- nen. Het college adviseert den Raad afwijzend op dit beroepschrift te beschikken De heer Den Das zegt., dat hier een bouw- aanvrage is van zeer bescheiden omvang. Het gebouwtje kan uit elkaar genomen worden en is dus als een bijgebouwtje te beschouwen dat geheel is opgesloten tusschen andere gebouwen. De aesthetica wordt der halve niet geschaad. Op het belang van den persoon zelve mag ook weJ gelet worden. De bouwverordening komt, volgens spr. niet in gevaar, als de bouw van deze garage wordt toegestaan. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wil zijn stem geven aan dit adres van adressant. Van ontsiering is daar ter plaatse geen sprake. Voor dezen man moet een levensmoge lijkheid geschapen kunnen worden; daar om wil spr. den man gaarne tegemoet ko men. De heer Swaag (B. Bel.) wil zich aanslui ten bij hetgeen de beide vorige heeren heb ben gezegd, doch wil de restrictie maken, dat als de man verhuist, op een andere plaats ook deze vergunning geldend zal zijn. De heer Brak (S.D.A.P.) zegt, dat deze man werkt onder moeilijke omstandigheden en daarom mogen wij hem niet tegenwerken. De heer Ellis (R.K.) ziet ook de bezwa ren niet, welke B. en W. zien. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) staat aan de zijde van B. en W. en meent, dat de aesthetica wel degelijk wordt geschaad. De heer Vrije (B. Bel.) vindt het onlogisch dit verzoek toe te staan, als de advies-com missie er tegen is. Wethouder Macdonald, de sprekers beant woordende, wijst op de consequenties welke aan dit geval verbonden zijn en de gevol gen daarvan. Het verzoek van den heer Kers wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Tegen stemden de heeren Dingerdis, Vrije en de beide wethouders. Verpachting landerijen, dijken en wegen. 4. Voorstel van B. en W. te besluiten tot onderhandsche verpachting van diverse ge- meentelanderijen, dijken en wegen. Voorts stellen B. en W. voor te besluiten: a. aan P. Meijer Jzn. over 1938 restitutie van pacht te verleenen van f4.50 voor den Noorddijk cn Zuurdijk, waarvan de pacht bedraagt in totaal f 10.50, in verband met het feit, dat de bermen van dezen z.g. Oosterdijk door het zandvervoer totaal zijn stuk gere den; b. machtiging te verleenen behoudens verkregen goedkeuring van Ged. Staten aan J. Lauwe voor 1939 onderhands te verhuren een gedeelte van een perceel, groot c.a. 1 II.A., gelegen ten Zuidwesten van den nieuw aan te leggen verkeersweg, tegen een huur prijs van f 39 en onder bepaling dat de ge meente zich de bevoegdheid voorbehoudt de huur tusschentijds op te zeggen, tegen beta ling van een evenredige restitutie van huur. c. de huursom voor den Nesdijk voor 1939, in huur bij de St. Josephstichting, aan te houden, alsmede der eventueele restitutie van huur over 1938. Wat betreft suh c, stellen B. en W. voor de huur op f34.— te brengen voor 1939 en over 1938 geen restitutie te verleenen. Commissie toi nazien der afre kening van schoolbesturen. 5. Benoeming van een Commissie tot na- tien der 3 jaarlijksche afrekeningen dof be sturen der St. Ursulaschool, der lagere- en uitgebreid lagere school van de Berger schoolvereeniging en van de St. Antonius- school over de jaren 1934, 1935 en 1936. In deze Commissie worden benoemd de heeren: Brak, Ellis en Voüte. Behandeling der gemeentebegroo ting en de begrooting der be drijven voor 1939. 6. Behandeling en eventueele vaststelling der Gemeentebegrooting, dienst 1939 met be grootingen voor 1939 van het Gemeentelijk Woningbedrijf, den Gemeentelijken Woning- dienst, bet Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de behandeling der begrooting doen B. en W. de navolgende voorstellen: la. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling van de Openbare Lagere School, hetwelk over 1939 ter bestrijding dei- kosten bedoeld in art. 55 onder e. t/m. h. en o. en die van instandhouding beschikbaar wordt gesteld. b. Idem per leerling van de Openbare School voor U.L.O. 2. a. Voorstel tot vaststelling van een Verordening tot wijziging van het Ambtena ren-reglement. b. Voorstel tot vaststelling van een be sluit tot wijziging der bepalingen, betreffen de de gevallen waarin en de voorwaarden waaronder indienstneming op arbeidsover eenkomsten naar burgerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente; c. Voorstel tot vaststelling van een veror dening regelende de loonen der werklieden in dienst der gemeente. Algemeene Beschouwingen. De heer Dingerdis verheugt zich erover dat de begrooting begint met- een voordeelig saldo. Vermakelijkheidsbelasting. De heer Den Das zegt, dat B. en W. uit de Vermakelijkheidsbelasting, welke 1 Jan. 1939 in werking treedt f 650.hopen te krij gen. Spr. wil de verordening zoo goed moge lijk zien uitgevoerd en daarom zoo min mo gelijk ontheffing verleenen. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook de be doeling van B. en W. is. Werkverschaffing. De heer Den Das meent dat de ramingen voor de bewerking van nieuwe vvegen niet met elkaar overeenstemmen. Als de weg naar het Vliegveld zijn beslag krijgt, dan pas zal van uit breiding van werkverschaffing ko men. Maar een en ander zal toch niet voor Februari haar beslag krijsen Immers, de verschillende gronden moeten nog worden aangekocht er. een en ander zal nog eenigen tijd op zich laten wachten. Spr. hoopt dus, dat het college naar an dere werkobjectcn zal uitzien. Spr. wenscht van harte, dat de weg naar het vliegveld met gelden uit het Werkfonds zal worden uitgevoerd. Arbeiders goplaals* in werkver schaffing zijn z.g. „uit zorg", dit beteckent, dat dan aan de gezinsinkomsten geen aan dacht meer behoeft te worden besteed. Het welvaartspeil van den arbeider gaat daar door omhoog. Spr. wil den post van f 1000.— voor onder houdskosten der wegen niet in werkver schaffing zien uitgevoerd. De heer Swaag kan zich met de laatste opmerking van den heer den Das niet ver eenigen. Wethouder Macdonald antwoordt, dat de gronden benoodigd voor de toegangswegen naar het vliegveld tegen een taxatieprijs welke nu reeds is klaargemaakt, zouden kunnen worden aangekocht, als de eige naren dier gronden daarmee accoord sa;>n. B. en W. zijn dan klaar om zoo spoedig mo gelijk aan het werk te gaan als er zeker heid is, dat het Werkfonds gelden beschik baar stelt. Aan de uitbreiding van werkverschaffing hebben B. en W. gedacht, toen zij de onder houdskosten der wegen op dezen post brach ten Spr. wijst er natuurlijk op, dat het niet vaststaat da* ook in 1940 met uitbreiding der werkverschaffing zal worden voortgegaan. Wat B. en W. nu voorstellen geldt voor slechts één jaar. Wethouder Miltenburg wil er de aandacht op vestigen, dat de aanleg van de aarden baan als het Werkfonds de gelden voteert, in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. De heer Dingerdis kan zich vereenigen met het bezwaar van den wethouder, inzake de onderhoudskosten der wegen Spr. acht het van groot belang dat de weg tusschon Kogendijk en Kerkedijk wordt geteerd, ook in het belang van het vreemdelingenver keer. De heer Hemelrijk is van oordeel, dat er niet de minste zekerheid bestaat over werk verruiming. Als het Werkfonds z'n toestem ming niet geeft gebeurt er niets. Wethouder Macdonald antwoordt, dat B. en W. goede verwachting hebben dat het Werkfonds de gelden zal toestaan. De heer Hemelrijk meent, dat dan toch voorloopige onderhandelingen kunnen wor den gevoerd voor de overname der gronden. Det Wethouder zegt, dat zulks niet gaat. De Voorzitter wil gaarne deze zaak be spoedigen. De heer Brak: De menschen moeten niet de illusie hebben, dat er spoe dig werkobjecten zullen komen, want dan worden ze teleurgesteld Ambtenarenreglement. Z.h.s. wordt daarna aangenomen een ver ordening tot wijziging van het Amtenaren- i'oglement en een verordening tot wijziging derverordening, regelende de rechtspositie van de ambtenaren in dienst der gemeente Loonregeling WerkliedenpersoneeL Voorts wordt besproken het voorstel van den Ned. R.K. Bond van Overheidsperson©el „St. Paulus" inzake nieuwe loonregeling voor het werklieden personeel in dienst der Bij dezen betuigen wij on zen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming aan ons betoond bij het over lijden van mijn geliefde Vrouw, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. AAFJE BREED, Uit aller naam, J. WITSEN. Schagerbrug. Dec. 1938. Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te Alk maar, d.d. 22 December 1938, is in staat van faillissement ver klaard GERARD ARIE VAN TEULINGEN. loonploeger, wonende te Anna Paulovvna, Grasweg No. 3, met benoeming van den E.A. Heer Mr. H. M. Fruin tot Rechter commissaris en van onderge- teekende tot curator. De Curator, Mr. ARN. VELDMAN, Kanaahveg No. 12, Den Helder. APPELBOLLEN APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS CROQUETTEN SAUCIJZENBROODJES PASTEITJES SNEEUWBALLEN ZOUTE KRAKELINGEN En verder een ruime sorteering in GEBAKJES. BANKETBAKKERIJ SCHAGEN. VUURWERK Zaterdag van 410 verkrijg baar. SCHAGEN. Te koop: met c.a. 2 H.A. land, half wei- half bouwland. Gelegenheid be staat tot bijhuren van 2 H.A. weiland. Te bevragen bij Not. DE BOER, te Hoogwoud. naar KEIZERSTRAAT HERV. KERK WINKEL Oude jaarsavonddienst 7.45 uur. Voorgangster: JUFFR. v. VLIET. Bus rijdt vanaf Weere 7.30, via Molenkade en Dijk. Te koop: 2 BIGGENMERKEN. Adres: P. C. v. d. VOORT, Middenviiet 9, Koegras, post Julianadorp. Er biedt zich aan, als vast of losvast arbeider ERVAREN PERSOON, als dorsclimachinist. Bekend met alle landbouwmachines en tractor. Tevens bekwaam in aardappelselectie. Persoonlijke en schriftelijke getuigen ten dienste Brieven onder no. C75 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: VOERAARDAPPELEN, bevrorenen komen ook in aan merking, door P. DONKER Jr., Hoogwoud, Willem's Hoeve. Te koop: EEN ZEUG met 7 Biggen, ongemerkt en nog eenige Merken. NIEROP's Veehandel, Schagerbrug. Gevraagd, met 1 Maart: EEN VAST WERKMAN, best kunnende melken, bij D. P. DE LANGE, Driebruggen, Anna Paulowna. Te koop gevraagd: 9 BIGGENMERKEN, (ook in gedeelten) Jb. PLEIJ- TER, Ooslerweg E 18, Nieuwe Niedorp. De loonregeling zal dan als volgt worden: Groep I Ongeschoolde arbeiders f 21.12— f 26.88; Groep II Geschoolde arbeiders f 22.56 f 28.32; Groep III Half vaklieden f 24. f 29.76; Groep IV Vaklieden f 25.44—f 31.20 De heer Voüte is er tegen om nu. deze kleine groep lieden weer een verhooging te geven. De heer Swaag vereen igt zich met de woor den van den heer Voüte. De heer Brak begrijpt de heeren Voüte en Swaag niet. Imimers: de raad heeft zich reeds vroeger uitgesproken voor de verhoo ging van de werklieden i in gemeentedienst. De hoer Vrije gunt de werklieden gaarne een behoorlijk loon, maar z.i. zullen de loonschalen voor 't personeel ter secretarie en van de politie in het gedrang komen. Spr. wil afwachten totdat de minister bij algemeene maatregel van Bestuur een uniforme regeling heeft vastgesteld. Het voorstel wordt. dan in stemming ge bracht en aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Tegen stemden de heer: Voüte, Vrije, de Koning en Swaag. Voor de brandweerkazerne. De heer Vrije vraagt, waarom de motor- brandspuit tijdens de hevige koude is verhuisd naar de garage van den heer Smit De voorzitter antwoordt, dat dit inder daad juist is. De reden was, dat de ver- warmingscapaciteit in de brandweerkazerne te gering bleek te zijn. De heer Eelis: De auto was bevroren en men heeft vier uur noodig gehad deze te ontdooien. De voorzitter: Nou, nou; noul Nieuwe straatlantaarns. Nieuwe lantaarns zullen worden geplaatst: le. aan dc-n Turfweg (in het midden); 2e. aan den Kerkedijk, hoek Oudtourgerwjeg; 3e aan den Kogendijk hoek Kanaaldijk; -ie op een nader te bepalen plaats, indien in den loop van het jaar behoefte bestaat De Vleeschkeuringsdienst. Wethouder Mitlenburg (R.K.) merkt, naar aanleiding van het tekort op den Vleesch keuringsdienst op, dat dit voorloopig niet kan worden weggewerkt. Spr. meent, dat er toch een voldoende keuring moet zijn bij geïmporteerd vleesch. De heer Voüte zou willen vragen, of het abattoir hier niet beter kon worden opge heven. De Voorzitter kant zich hier sterk tegen* Schoolzwemmen. De heer den Das wil het Schoolzwem men in de gemeente ingevoerd zien. Van particuliere zijde zou hiervoor interesse kun nen worden gevraagd. Is er dan een tekort, dan zou misschien de gemeente kunnen bij springen. De Voorzitter: Dat kunnen we dan af wachten. Standplaats voor taxi's. De heer Brak vraagt, hoe het College nu denkt over het uitgeven van stand plaatsen voor taxi's in de Stattionsst.raat. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. nog geen aanleiding hebben gevonden hun standpunt te wijzigen. De heer Brak: Dus we krijgen geen standplaatsen voor taxi's in de Stations straat. Be voorzitter; Voorloopig nietL De Mosselenbuurt De heer de Koning vraagt of de Mosse- lenbuurt niet behoorlijk stofvrij kan wor den gemaakt. Spr. doet een voorstel om de Mosselenbuurt stofvrij te maken Wethouder Macdonald: Dat kost f 1140. De heer Hemelrijk vindt het belangrijk genoeg om aan dien weg iets te doen. Wethouder Miltenburg wil een en ander nog een jaar aanzien. Het voorstel om de Mosselenbuurt te tee- ren wordt in stemming gebracht en aan genomen met 9 stemmen voor, 1 tegen en 1 blanco. Tégen stemde de heer Vrije en blanco wethouder Macdonald. Het Burgerlijk Armbestuur. De heer Voüte wil den secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur een volledige betrekking geven. Dc heer den Das zegt dat de werkzaam heden van den sec.-penn. al zeer veel tijd vragen. De bedoeling is nu den secr.-penn. Ie ontlasten om dezen persoon selegenheid te geven naar elk geval een behoorlijk on derzoek in te stellen. Het finantieel beheer is thans in goede handen. De heer Voüte wijst erop, dat er bij het B. A. ook een boekhoudkundige functie is. Hoe uitnemend de secretaris-penningmees- ter ook is, hij heeft geen flauw begrip van boekhouden. Deze functionnaris moet een klein bedrag afstaan aan iemand die zijn boekhouding op peil houdt; meent spr.. De voorzitter antwoordt, dat het B. A. een zelfwerkend lichaam is. Wij kunnen dus deze opmerkingen aan het B. A over brengen. De heer de Koning merkt op, dat er in het B. A. drie menschen zijn met boekhoud kundige kennis. De Raad gaat hierna over dit punt in geheime zitting te behandelen. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen den post te ver- hoogen en met f 300 voor het aanstellen van een administratieve kracht bij het B. A. Dit voorstel wordt aangenomen, met aan- tekennig, dat wethouder Miltenburg er te gen is. Verhooging subsidie V.V.V. Voorstel van B. en W. *ot verhoo ging van he subsidie aan de V. V. V. van f 1000.op f 2000. De Voorzitter zegt, dat de vermakelijk heidsbelasting in hoofdzaak de V. V. V. zal treffen, dat zal beteekenen een uitgave van f 5.00.— Weihouder Miltenburg houdt een warm pleidooi voor de V. V. V. De heer Voüte merkt op, dat waar het Rijk volkomen faalt bij haar poging voor de lichamelijke opvoeding Be Quick deze de zaak heeft terhand genomen. Waarom moet de V. V. een uitzondering maken? Wethouder Miltenburg meent, dat de V. V. V. een geheel ander doel nastreeft Besloten wordt tenslotte de subsidie voor dt V. V. V. met f 1000.te verhoogen. De gemeentebegrooting en de begrootin gen der bedrijven worden daarna z. h. s. aan genomen. Rondvraag. De heer den Das vraagt, of er bij B. en W. een schrijven is ingekomen van „Be Quick" inza'-.e zaalhuur. i De Voorzitter antwoordt, dat het idee ia een reductie van 15 pCt. op de huur te ge ven. „Be Quick" betaalt f 150-per jaar. Dit voorstel wordt met algemeene stern- ram aangenomen. Daarna sluiting. BERGEN INBRAAK. Dader op heeterdaad betrapt, maar toch ontsnapt. Gistermiddag werd door verbreking van oen ruit ingebroken in het tuinhuis, staande achter de woning van mr. Jüdell in het van Reenenpark. De heer Leijen, die in den tuin werkte, betrapte den inbreker op heeterdaad en greep hem vast. De man wist echter los te komen en op een fiets te springen, welke hij bij zich had. De heer L. waarschuwde onmiddellijk de familie Jüdell die op haar beurt de politie met het geval in kennis stelde. Onmiddellijk stelde de chef-veldwachter, de heer v. d. Kooij, een onderzoek in. Ver moedelijk is er niets gestolen. Aangezien het signalement van den dader bekend is, zal hij vennoedel ijk wel spoedig worden gevat. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de school voor uit gebreid lager onderwijs der Berger School vereeniging alhier is benoemd mej. G. J. Scholten te Amsterdam. Voorzitter Armbestuur vraagt ontslag. Naar wij vernemen is door den heer P, Besse, voorzitter van het Burgerlijk ArmbeJ stuur dezer gemeente, als zoodanig en te vens als lid ontslag aangevraagd. De heer Besse, die van 1 Januari 1931 af als lid deel uitmaakte van het bestuur en gedurende geruimen tijd fungeerde als se cretaris-penningmeester, heeft sedert 1934 de functie van voorzitter waargenomen. HEER HUGOWAARD Promotie. De heer S, Sülzle commies der directe be lastingen alhier, wordt ingaande 16 Januari a.s. overgeplaatst naar Zaandam. Verpachting dijken en wegen. Bij de gisteren in café de Zwaan gehouden openbare verpachting van de perceèlen gras- gewas der dijken en wegen van den polder Hcerhugowaard brachten deze respectieve lijk op f 1552.— en 519.De totaal opbrengst stemt vrijwel overeen met die van het vori ge jaar. Een viertal perceelen werden niet verhuurd wegens overdracht aan de pro vincie. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. (Meervoudige Strafkamer). Diefstal van waschgoecL Gistermorgen deed de Rechtbank te Alk maar uitspraak in de zaak tegen M. V. te Don Helder en veroordeelde hem wegens diefstal van waschgoed, tot een gevange nisstraf voor den tijd van vier maandóü (de eisch luidde 10 maanden).

Schager Courant | 1938 | | pagina 4