Een groote dag voor den landbouw "AKKERTJES" Qat wofvdt pdejp! Vrijdag 30 December 1938 Het 40-jarig bestaan van de Vereenigiag van Oud leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Scbagen laisterrijk herdacht ONVERMOEID EN ONVERSAAGD OP DE BRES VOOR DE BELAN GEN VAN HET LANDBOUWON DERWIJS. Als heb veertigjarig bestaan van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen op een grafische voorstel ling zou zijn weergegeven, zouden we diep-neergaande lijnen naast hooge toppen zien! Natuurlijk de vereeni- gnig is onafscheidelijk verbonden aan het begrip landbouw en met den landbouw was het in de afgeloopen veertig jaren „hemelhoog juichend tot doodsbedroefd!" Maar nu de land bouw tot heden alle schokken te bo ven is gekomen, nu de landbouw leeft, leeft ook de vereeniging en in blakenden welstand vierde zij giste ren haar veertig jarig bestaan. De ze herdenking werd samengekoppeld aan de 75e algemeene vergadering. Tegen twee uur komen van heinde en verre de auto's met vergadering-feestgangers in Schagen. Op de bestuurstafel in Theater Royal waar het huishoudelijk gedeelte wordt „afgewerkt" prijken talrijke fraaie bloem stukken, o.a. van burgemeester Best van Berkhout, mede oprichter der vereeniging, van de Landbouwhuishoudschool, van de vereeniging tot bevordering van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, van den Provincialen Bond van leerlingen in het land- en tuinbouwonderwijs. Het is bijna overbodig te zeggen, dat bijna alle kopstuk ken uit den landbouw uit onze wijde omge ving aanwezig zijn, immers ook bijna allen zijn zij oud-leerling van de school te Scha gen! Er zijn ook vele dames. OPENING. In zijn openingswoord heet voorzitter een goot gezelschap welkom en wel speciaal de eereleden, de heeren de Vries en van der Laan. De leeraren, de heeren Schoevers en de Boer (de directeur blijft wegens ziekte vermoede lijk afwezig, ook de hr. Pilon mankeert), den eersten voorzitter den heer Best, den heer Eriks, den heer Hagen, secretaris van den algemeenen bond, den heer Joh. de Veer, voorzitter van Hollands Noorderkwartier, en den secretaris van den Holl. Mij. van Land bouw den heer Vet; Mw. Wavboer—van Gelderen, voorzitter van den provincialen bond van plattelandsvrouwen. Er is geen belangstelling van de zijde van het gemeen tebestuur van Schagen. De voorzitter, de heer P. S. Eenhoorn, Je Valkkoog, spreekt dan als volgt: Dames en Heeren, Toen wij de eerste voort>ereidende be sprekingen voor dezen dag hielden, kon den wij ons nog geenszins indenken welke stemming hopelijk hier van daag zal heerschen. Het was n.1. den 29sten September, welke dag een internationale historische beteekenis heert. gekregen. On geveer ter zelf der ure als in Münchcn over oorlog of vrede werd gesproken, bereidden wij ons feest voor, onder een algemeene downstemming, daar ook onder onze be stuursleden enkele direct de minder pret tige gevolgen zouden voelen, om van het verdere leed maar niet te spreken. Onzen dank aan hen, die deze catastrofe hebben weten te voorkomen. Ligt de herdenking van het 40-jarig be staan der school ons nog versch in het geheugen, thans staan wc voor het feit, dit jubileum onzer Vereeniging te gedenken. Deze 2 jaar verschil wijzen dus uit, dat de eerste leerlingen der school het initia tief hebben genomen, onze vereeniging op te richten. Ik meen dan ook wel, uit naarm van allen te spreken, wanneer ik tot dezé pioniers een woord van warmen dank en diepeevocldcn eerbied richt. Evenzeer past het nu, om met U. hen Je gedenken, die nu niet meer zijn. Het mag voor degenen, die steeds onze vereeniging trouw zijn geble ven, en in 't bijzbonder, voor hen die een buitengewone verdienste voor onze vereeniging aan den dag hebben gelegd, een groote voldoe ning genoemd worden, dat, niet alleen onze vereeniging tot één der grootste in den lande behoort, doch dat tevens haar naam tot ver buit ende provinciale grenzen met eere wordt genoemd. Het begin 29 DecemJber 1S9S werd de vereeniging opgericht en bestond uit 10 leden, en wel de heeren J. C. Maters te Koegras, C. Best te Schagerbrug, K. Eriks te Burgerbrug, J. Schoorl te Ecnigenburg, A. v. d. Oord te Moerbeek, J. Boekei te Schagen, C. Ploe ger te Beemster, A. D. Groneman te Wie- ringcrwaard, Kr. Krater te Wieringerwaard en J. Best Nz. te Baarsdorpermeer. Het eerste Bestuur werd gevormd door de heeren J. Best Nz., voorzitter, C. Best, secretaris en C. Ploeger, waarvan alleen de heer C. Best nog tot onze leden mag wor den gerekend. Om u een beeld te geven van hun pio nierswerk en vooral de wijze waarop zij dit hebben moeten doen, in verband met de bescheiden middelen, zij 't mij verguncf enkele regelen te citeeren uit de eerste notulen en verslagen uit dien tijd. Zoo is de eerste genotuleerde vergadering een bestuursvergadering op Zondag 19 Maart ten huize van den voorzitter, den heer J. Best Nz. te Baarsdorpermeer (gem. Berkhout). Na een aangename kennismaking met de naaste familieleden van den voorzitter werd een aanvang gemaakt met de werkzaamhe den. Een weloverwogen discussie werd nu gevoerd over bet wel of niet aanvragen van rechtspersoonlijkheid. De één meende dat de vereeniging zonder rechtspersoonlükhcid te onbeduidend zou schijnen, terwijl de ander eerst het leven en werken der ver eeniging wou aanzien om bij voldoende le vensvatbaarheid hiertoe owr te gaan, zoo- dat. dit tenslotte aan de Algm. Verg. zou worden onderworpen. Hoe gemoedelijk het was! Na vaststelling concept statuten en re glement werd besloten, het door den secre taris geschreven origineel bij de leden ter overschrijving te doen circuleeren, waar door de kosten van afdrukken werden uit gewonnen. De volgende bestuursvergadering werd in middels vastgesteld ten huize van den secretaris te Schagerbrug. welke afstanden natuurlijk steeds met paard en wagen moes ten worden afgelegd. Hoewel de sccr. aan het slot van zijn eerste notulen niet kon gewagen van een officiëe-lc opening en sluiting, werd dit toch niet als een tekortkoming van den voorzit ter aangerekend, daar dit slechts ten deele het karakter van een vergadering droeg, en het andere deel door de vriendelijkheid van de gastvrouw werd beheerscht, of lie ver geheel in beslag genomen. Typeerend is hier dan ook, de vriend schappelijke en vertrouwelijke wederzij dsche verhoudingen, een wijze van werken, welke en hechte ondergrond voor de verdere op bouw van onze vereeniging inhield. Wit 't oude niet eert, is 't nieuwe niet weerd! Ook uit "het eerste jaarverslag, dat de .vereeniging is ontstaan door de herinne ring aan het vriendschappelijk en gezellig samenleven bij het volgen der lessen aan de R.W.L.S., doet spr. een greep. Aardig is hier tevens de zin snede van den samensteller, waarbij hij de wenschclijkheid uit de Algemeene bijeen komsten zooveel mogelijk het karakter en de vorm van een vergadering te doen ge ven. Ook weerspreekt hij op aardige wijze, het gezegde van een Franse h denker „Ge lukkig het volk, dat geen geschiedenis heeft." Gaarna sluit ik me hierbij, aldus spr. aan, omdat ook voor mij de aantrekkelijkheid zou zijn vervallen, om U aan de hand van dit gezegde eerbied en belangstelling voor hen te doen inboezemen. Zoo doorwerkende, is de vereeni ging regelmatig in groei en bloei toegenomen, zoodat men al spoe dig tot belangrijke dagen kwam., waarvan niet 't minst belangrijk mag worden genoemd de tot stand- koming van 't station voor mjelk- x onderzoek te Schagen. Daar de uitbreiding der vereeniging nauw verband hield met. het bezoek der school is 't logisch, dat dit in de jaren met weinig belangstelling voor 't onderwijs, ook op de vereeniging baar weerspiegeling vond Door taaie volharding der leden en buiten gewone bijstand der resp. directeuren en lee raren is zij steeds in belangrijkheid toege nomen, wat wel in bijzondere mate tot uiting kwam, toen in pl.m. 1923 de contri butie van f 5.op f 4.werd gebracht en het cursusgeld van f 5.op f 2.50 hetgeen mede een uitbreiding teweegbracht, zoodat thans gedurende ettelijke jaren zooals U weet de contributie op f 2.gesteld kon worden en het cursusgeld geheel verviel. Zoo zien we tot heden ten dage de belang stelling toenemen en op 't oogenblik staan ingeschreven 13 eereleden. 239 leden en 06 donateurs, totaal 318. De buitengewone belangstelling, ook buiten de oud-leerlin gen, heeft het bestuur er toe gebracht, de voorwaarden om als donateur toe te tre den gunstiger te maken met als gevolg een stroom van toetredingen in dit jaar tot het zoojuist gereleveerde aan tal, hetwelk 1938 als een bij uitstek gunstig jubileumjaar stempelt. Daar ook de belangstelling over het al gemeen bij de jongere leden groeiende mag worden genoemd, meen iik het gerecht vaardigd 'te achten, een nog grootere uit breiding en bloei te mogen tegemioetzien. Jongeren, aan U de eer. Bedenk wel, dat aan U de toekomst in handen zal worden gelegd. Maakt U dus op, om straks, wanneer Uw tijd gekomen zal zijn, goed ge schoold en ook maatschappelijk goed onderlegd Uw taak te aan vaarden. Onze vereeniging biedt U een mooie gele genheid om Uw kennis nog meer te ver rijken, doch bovenal ook voor een goede maatschappelijke voorbereiding, Ziet hier dames en heeren jin één enkele Tweed« Wad stap van 1998 naar 1938 om gelijkertijd onze blikken alweer te slaan in de toekomst Hoewel wij hier zijn om onze vereeni ging te herdenken, gaan toch onwillekeurig onze gedachten uit naar de school, waar mee onze vereeniging zoo nauw is verbon den. Het zou mij te ver voeren, hier ge schiedenis van te geven, daar tevens de ze bij 't jubileum der school, zoo rijkelijk is verstrekt. Toch meen ik te moeten herin neren aan de groote moeilijkheden, waarme de de school in bepaalde tijden te kampen heeft gehad, alvorens van een normale ont wikkeling te mogen spreken. Meer moreele dan materieele moeilijkheden. Ook hier is met taaie volharding, het hoofd geboden aan de ongunst der tijden. Door de destijds nog zeer geringe waar deering voor landbouwonderwijs en voor lichting, schijnt het mij voor te komen, dat de moeilijkheden meer van moreel en dan materieelcn aard waren. Een volhardende geest was dan ook alleen in staat deze moeilijkheden te overwinnen. Zeer zeker was die in de persoon van onzen eersten di recteur aanwezig. Een woord van hulde aan hem, die nog steeds blijk geeft., 'door dien geest bezield te zijn is dan ook stellig op z'n plaats. Tevens geldt dit voor de vele leeraren die hem gedurende een reeks van jaren hebben bijgestaan. Een gunstige, tevens begrijpelijke omstandigheid uit dien tijd was het feit, dat de school uitsluitend door de meest serieuzen word bezocht, iets wat heden ten dage nog haar stempel drukt. We behoeven slechts te zien naar onze voormannen op landbouwvereenigingen organisatie wezen. Zijn het allen geen oud-leer- lingcn van onze School? Mogen we niet trotsch zijn op hetgeen velen tot stand hebben gebracht? Zelfs zou ik de algeheele ontwikkeling van den landbouw in de ruimste zin van het woord, voor den kop van Noorclholland voor een zeer groot gedeelte toe willen schrijven aan het bezit -van onze school. Rijke vruchten heeft de school ons dan ook afgeworpen, dank zij de vruchtbare ar beid, van de talloos velen die hun volle energie aan die mooie taak schonken. De kurk waarop het landbouw onderwijs drijft. Zeer veel zal steeds afhangen van den directeur der school, zeer- nauw is zijn naam, in de betreffende periode dan ook aan de school verbonden, toch moet men, naar ik meen, niet uit het oog verliezen, dat als de werkelijke drijvers van het on derwijs, het onderwijzend personeel als zoodanig moet worden beschouwd. Niet be ter komt dat tot uiting, als met de tegen woordige gang van zaken, waar de direc teur overbelast is met allerlei andere aan gelegenheden. Des te grootcr de eer voor hen op wien 't onderwijs de laatste tijd is drijven de geweest. We denken hierbij absoluut niet alleen aan het vaste personeel, doch te vens aan hen, die enkele uren per week komen doceren. Met een bepaalde trots zien we dan ook tot ons corps op. En de werkers op het tweede plan a Stellig zou ik tekort schieten wanneer ik in deze huldebetuigingen niet betrok dc concierge's die niet alleen de school steeds ten dienste hebben gestaan, doch tevens voor onze vereeniging bereid waren, dat te doen, was voor haar ten nutte was. Het zal U opgevallen zijn, dat ik mij angstvallig heb onthouden om namen te noemen, toch meen ik niemand te kort te doen, wan neer ik één naam noem, een naam die wel zoozeer aan onze vereeniging verbonden is, dat die waard is met gulden letters in deze herdenking te worden neergeschreven n.1. J. Sijp Jz. de naam van den secr.-penn.ing- meester of wel de spil van onze vereeniging, zooals ik al wel eens heb hooren opmerken. (Daverend applaus). Voldoende zij het, wanneer ik vermeld, dat de heer Sijp vanaf 8 Juli 1920 onze vereeniging als secr. heeft gediend. Wars van alle uiterlijk vertoon, meen ik, dat hij zich thans moet laten welgevallen, een wijle het middelpunt van Uwe en onze be langstelling te vormen. Onder stormachtig applaus wordt den heer Zijp een bloemstuk overhandigd. Tijdens het uitspreken van de openingsrede door den voorzitter, den heer P. Eenhoorn. Van links naar rechts: de heeren Schee vers, P. de Boer, R. Waiboer, Hagen, afgev. Alg. Bond van Oudleerlingen, Zijp, secr., P. Eenhoorn voorzitter. Best., 1ste Voorzit ter der Vereeniging, De Vries, veeteelt con sulent, Van der Laan, oud leeraar R.L.W.S. Eriks. Na nog een woord van hulde te hebben gericht tot de pers, die steeds in al die jaren, door een objectieve weergave van al hetgeen de vereeniging bood, het hare hooft bijgedragen tot de bloei onzer veree niging open ik deze feestvergadering in de hoop dat het huishoudelijk gedeelte in 't belang van de vereeniging mag zijn, doch dat daarna een beschaafde feeststemming mag heerschen, zooals het een vereeniging als de onze betaamt (luid applaus). NOTULEN. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. MEDEDEELINGEN INGEKOMEN STUKKEN. Er zijn drie leden en twee donateurs bij gekomen. De eerste cursusvergadering zal worden gehouden 9 en de tweede. 16 Janu ari. Ingekomen zijn diverse vorslagen en cir culaires, en dan een stroom van geJulc- wenscbcn, w.o. van het Helden dor Zee fonds Dorus Rijkers, en van den leeraar, den heer H. Pilon, die wegens de vacantie niet aan wezig kan zijn. Voorts van den heer Rein- ders Folmer, van den oud-directeur, den 'heer Feenstra, van de oud-leerlingen van den landbouwcursus te St. Maartensbrug e.a. JAARVERSLAG '37-'38. De secretaris brengt liet jaarverslag uit. Er zijn 239 leden en 60 donateurs. Voor het vereenigingswerk was steeds veel belang stelling. Het verslag wordt onder dankzeg ging goedgekeurd. Dc heer Ir. Lienesch, directeur dei' land bouwschool komt ter vergadering en wordt hartelijk toegesproken. Even later arri veert de heer Visser, oud-leeraar thans te Haarlem. REKENING EN BEGROOTING. Voorgesteld wordt de bestaande contri butieregeling te handhaven». Inwonende zoons van leden kunnen volstaan met be taling van f 1.—. Voor donateurs blijft de contributie f 2.50. De rekening sluit in ontvangsten en uitgayen tot een bedrag van f 95-1.45, met een batig saldo van Als hij niet oppast, ja. Maar als hij dadelijk een ^AKKERTJE" neemt en voor hel naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oude! 13 stuks 12 stuivars 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk I f 80.89. Aan contributie was ontvangen f 648.75. Begonnen was met een batig sal do 1937 van f 153.84. De balans per 30 November sluit tot een bedrag van f 1957.89, met in debet kassiers (Coöp. Zuivelbank) f 1901.18. De begrooting sluit tot een bedrag van f 1064.10 met geraamde contributie f 650. en onvoorzien f 55.90. Voor herdenking 40- jarig bestaan is uitgetrokken f 233.21. De heer Broersma (Barsingerhorn) brengt verslag uit en adviseert tot goedkeuring. Begrooting en rekening worden goedge keurd. BENOEMING EERELEDEN. Het bestuur stelt voor de heeren P. de Boer en H. Pilone leeraren, aan de Rijks landbouwwinterschool, te benoemen tot eereleden der vereeniging. De heer Pilon heeft een schrijven gezon den, waarin hij om bepaalde redenen voor het eerelidmaatschap bedankt, waarom, het bestuur dit voorstel 'terug neemt. De heer de Boer was zeer verrast, maar meent nu men zoo spontaan met het voor stel, voor zoover het hem betreft, meegaat, hij niet mag weigeren. (De heer Pilon, heeft, naar ons ter oore komt, om principieele redenen het eerelidmaatschap niet aan vaard, en wel omdat hij zich niet vereenigen kan met het „Bal na", dat de vereeniging zal houden. Red.) VERSLAG ALG. VERGADERING. Verslag van de door den Algemeenen Bond te Leeuwarden gehouden algemeene verga dering wordt uitgebracht door den heer Zijp secretaris. VERKIEZING. De heer P. Kramer Glijnis treedt af als bestuurslid en is niet herkiesbaar. Opge geven werden de heeren J. C. Bakker, Mid- denibeemster, P. Donker Czn., Twisk en K. Metselaar, Opperdoes. Gekozen wordt de heer Jb. Bakker met groote meerderheid van stemmen. FELICITATIES. Hierna is gelegenheid om gelukwen- schen aan te bieden. Ondertusschen zijn er nog talrijke bloem stukken en felicitatietelegrammen ingeko men. perste spreker is de heer J. Best, medeop zichter der vereeniging, die menige heriv- oering uit het verleden ophaalt. Als dierbaar pand bewaart de heer Best het woordelijk verslag van de opening van de Landbouwschool te Schagen, in de Schager Courant, dat reeds een uur na het uitspreken van zijn rede in het bezit van de aan we-

Schager Courant | 1938 | | pagina 5