Geweldig tekort op Amerika's begrooting Franco blijft vorderingen maken Italiaan sch-Fransche spanning toegenomen Beek bij Hitier Si@df ScStënke AR. Staten Centra'e „Den Helder" 1 Waarom de Dieselmotoren bij de Spoorwegen niet belast Regeeringstroepen op den terugtocht LEIUSCHEPLEXN 5—9 A'dam - Tel. 33072 Dagelijks wisselende menu's. Zaterdag diner k i 1.75 Hors d'Oeuvre Riche - Crème Tomates Filet van Tong a la Parisienne Kalfsschnitzel a la Maison, Pommes frites of Gebraden kip. Compote assortie, geb. aardapp. Coupe Poire-Hélène. Ookdiners van 90 ct (4 gangen) f 1.15 (5 gangen) f 1.40 (5 gangen) Daladier naar Algiers vertrokken. ANTI ITALIAANSCHE PROVOCATIE ZEGT MUSSOLINI'S PERS. In een commentaar op den toestand der FranschItaliaansche betrek kingen na de reis van Daladier naar Corsica en Tunis schrijft de Italiaan sche pers: „Het minste, dat men kan zeggen als conclusie van den kruis tocht naar Corsica en Tunis van Da ladier is, dat de Italiaansch—Fran- sche spanning is toegenomen. Het is nutteloos te herinneren aan de re devoeringen, de gebaren,-de gewelddadighe den, de Italianen weten alles wat gebeurd is op het eiland en aan de andere kust van de Middellandsche Zee en zij hemen acte van alles: van den symbolischen dolksteek en van de beleèdiging van onze vlag". Daladier heeft inmiddels na een ware ze getocht Tunis verlaten en is thans op weg naar Algiers. Hem is onder andere door de bevolking van Sfad een zilveren olijftak aan geboden. Onbuigbaar gehecht aan de Fransche gemeenschap! Van boord van den kruiser Foch heeft Daladier een telegram gezonden aan presi dent Lebrun, waarin hij verklaart verheugd te zijn te kunnen bevestigen, dat het geheeie Noordafrikaansche gebied gevoelens van aanhankelijkheid koestert jegens het moe derland. Aan de resident generaal van Tunis heeft Daladier een telegram gezonden, waarin hij verklaart, dat het Tunesische volk zich voor de geheeie wereld heeft kunnen toonen zoo als het is: onbuigbaar gehecht aan zijn lot als lid van de groote Fransche gemeenschap „Anti Italiaanschue provocaties" Zooals hierboven reeds aangehaald uit de Italiaansche pers haar verontwaardiging over wat zij anti-Italiaansche provocaties noemt. „De rekening van Italië met Frankrijk", aldus schrijft de „Stampa" wordt langer, maar Frankrijk zal haar naar billijkheid tot de laatste centime betalen." De „Popoio d'Ttalia" schrijft naar 't D.N. B. meldt, o.a.: „De reis van den Franschen minister-president heeft het karakter van een openlijke vijandige manifestie jegens Italië aangenomen, welke in scherpe tegen stelling staat tot de officieele terughoudend heid van Italië". De „Stampa" schrijft voorts nog: „De nieuwe anti-Italiaansche tumulten, welke tegen het Italiaansche. volk en den duc.e ge richt waren, hebben de spanning na de ge beurtenissen van December, welke het ge duld der Italianen reeds tot het uiterste op de proef hebben gesteld, nog meer doen toe nemen." „La Sera" constateert, dat „de demonstra ties in Tunis ter eere van Daladier in een atmosfeer van ijzige koelte zijn verloopen. welke slechts door het enthousiasme van eenige duizenden Fransche beambten en van de Joden-massa gered kon worden." „Geen Italiaan en geen Arabier, aldus dit blad, heeft zich tijdens der tocht van den minister-nrésident en bij de militaire para des opgesteld onder de rijen juichende toe schouwers. De afwezigheid der Arabieren is symptomatisch geweest. Vertrouwelijk rapport van Lindbergh Als gevolg daarvan sterke uit breiding der Amerikaansche luchtmacht. Gezaghebbende kringen verklaren, dat Lind bergh na zijn jongste reis door Duitschland aan de regeering een vertrouwelijk verslag heeft uitgebracht over de Duitsche lucht macht. Legerautoriteiten verwachten, dat het nieu we bewapeningsprogram aanbevelingen zal inhouden voor de aanschaffing van een groot aantal nieuwe vliegtuigen. Onder leiding van den heer S. Wagenaar kwam de A.-R. Staten Centrale „Den Hel der" in vergadering bijeen in de consistorie kamer der Geref. kerk te Broek op Langen- dijk. Uit het- jaarverslag van den secretaris bleek, dat 3 bestuursvergaderingen zijn ge houden. Het ledental is van 738 gestegen tot 769. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van f398.22 en een uitgaaf van f 87.53, batig saldo f310.69. In het bestuur werden de heeren L. Doekes te Dirkshorn en J. Hooimeijer te Breezand herkozen. Bij de verkiezing voor leden der Provin ciale Staten uit dc bestaande groslijst werd met 8 van de 15 stemmen de heer J. Wage naar Cz. als no. 1 gekozen en als no. 2 de heer Lever uit Den Helder. Hierna sluiting. rv - ;JV U-'UUUvv UK S:- Het artillerie-instructieschip .Van Kinsbergen", voor de Kon. Ned. Marine in aanbouw bij de Rotterdamsche dok Mij., is Donderdag met goed gevolg tewater gelaten. Het schip in zijn element Droog- Recordcijfers voor de landsver dediging. GEEN NIEUWE ZWARE FISCALE MAATREGELEN - NAAR VERHOO GING VAN HET NA.TIONALE IN KOMEN MOET WORDEN GE STREEFD. Bijzonderheden over de vlootplannen De begrooting van de Vereenigde Staten, welke Roosevelt gisteren het congres heeft voorgelegd, vertoond een tekort van 3972 millioen dollar. De grootte van de openbare schuld zal op 30 Juni 1940 vermoedelijk 44457 millioen dollar bedragen. De begrooting vertoont recordcijfers voor de landsverdediging. Een en ander brengt geen voor stellen tot drastische fiscale lasten mede, slechts wordt een matige be- lastingverhooging in het vooruitzicht gesteld. Zeven punten. In zijn boodyhap aan het congres zette Roosevelt de volgende punten uiteen: lo. Gedurende de afgeloopen negen jaar hebben de uitgaven de inkomsten overtrof fen. 2o. Het is werkelijk noodzakelijk de lands verdediging te versterken. 3o. Het geld der belastingbetalers mag niet uit 't raam worden geworpen of in zee gesmeten worden. 4o. Geen voorstel inzake de gewone be grooting. welke steeds sluit en de buitenge wone begrooting, welke nooit sluit. 5o. De inkomsten uit voorspoedige jaren moesten worden gebruikt om de uitgaven in kwade jaren te dekken. 6o. In dit stadium van herstel is het niet verstandig de uitgaven sterk te besnoeien of zware belastingen te heffen. 7o. Een matige belastingverhooging is in gevoerd, teneinde aan de uitgaven tegemoet te komen. Voor 1940 worden de inkomsten geraamd op 5.669 millioen dollar en de uitgaven op 8.995 millioen. Bij de uitgaven voor 1940 is voorzien in 1.319 millioen voor de landsver dediging, 319 millioen meer dan het program ma van 1939, n.1. 99 millioen voor het voort zetten van het bestaande programma en 210 millioen voor een nieuw programma ten be drage van 500 millioen dollar, dat later zal worden ingediend. Andere uitgaven omvatten 2266 millioen voor herstel en leniging van nood. De totale uitgaven voor het belastingjaar, dat geëindigd is op 30 Juni 1938, uitgezonderd de aflossing van de schuld en de uitgaven, welke worden bestreden uit de inkomsten der posterijen, bedroegen 7625 millioen dol lar, de inkomsten bedroegen 6241 millioen, zoodat het tekort 13S4 millioen bedroeg. Het nationale inkomen moet ver groot worden. De boodschap van den president met de begrooting dringt evenals zijn boodschap met betrekking tot den staat, dus aan op de noodzakelijkheid het nationale inkomen te vermeerderen. President Roosevelt verklaarde verder, dat veel van de uitgaven van zijn regeering blij vend voordeel zullen afwerpen. Het geld der belastingbetalers wordt niet over den balk gegooid, doch er worden werkelijk waarde volle dingen voor gekocht. Een groot deel van het tekort is omgezet in tastbare aan winsten voor de nationale welvaart en het overschot is belegd in het bewaren van men- schelijke hulpbronnen. Hij beschouwt geen cent verspild. N 1600 millioen voor de landsver dediging. Voor de landsverdediging wordt in totaal uitgetrokken 1609 millioen dollar. Hierbij is inbegrepen het programma van 500 millioen, waarvoor voor het komende jaar slechts 210 millioen zal worden gebruikt en 290 milli oen in reserve zal worden gehouden. Voor 1940 wordt voorzien in een uitgave van 1319 millioen, dit is het totaal van 1609 millioen, Voor de vloot is 667 millioen dollar ge vraagd. Verder stelde hij voor, dat de fondsen be schikbaar voor het bouwprogramma der ma rine, met 115 mill. zullen worden verhoogd tot 270 millioen en dat 74 millioen ter be schikking zal worden gesteld van de marine luchtvaart. De president zette uiteen, dat in 1940 de bouw van twee slagschepen is voor zien en dat een uitbreiding van de lucht vloot der marine met 93 toestellen reeds is toegestaan. Een totaal van 3.000 vliegtuigen moet worden bereikt. De begrooting voorziet eveneens in het werven van 5.500 recruten voor de marine tot een totaal van 113.000. Het verzoek om 500 millioen extra voor de landsverdediging, zal begin volgende week door Roosevelt aan het -congres worden ge daan. Men verwacht, dat hij dan een na dere uiteenzetting zal geven van de plannen tot versterking der landsverdediging. Wilde bussen, overvolle klassen en ouderdomszorg. Naast lof voor den ijver en doortas tendheid van den minister van justi tie treffen wij in het zoo juist ver schenen voorloopig Verslag der Eer ste Kamer nopens de Rijkshegrooting 1939 ook ernstig critieken aan op het Nederlandsche justitioneel beleid. Gesproken wordt zelfs van een „ze kere ongerustheid welke in den lan de merkbaar is geworden". Deze critiek betreft in hoofdzaak de wijze waarop de minister den strijd tegen de wil de bussen heeft, aangebonden. Overigens vinden wij in bedoelde nota critiek op de bij het onderwijs toegepaste bezuiniging,. Een hoogere uitgave van f 12 millioen ten einde de leerlingenschaal te doen dalen, achten de hier aan 't woord zijnde Eerste Kamerleden welbesteed. Van anderen kant wordt afkeuring geuit over het beheer van „Algemeen Verkeer" waarbij het belang van de Spoorwegen te zeer zou overheerschen. Betreurd wordt in dit verband, dat bijv. Dieselmotoren bij de spoor wegen niet en bij het wegverkeer wel staan te worden belast. De leden, hier aan het woord, zien de op lossing van dit vraagstuk in dezen zin, dat het beheer van het spoorwegverkeer behoort te worden een onderneming op zichzelf als onderdeel van de ordening van het verkeers probleem in het algemeen. Verscheidene leden sluiten zich aan bij den in de Tweede Kamer van Christelijk- Historische zijde geuiten wensch, het bedrag van f 11 millioen, aanvankelijk uitgetrok ken voor steun aan de groote gezinnen, te bestemmen voor de ouden van dagen. LAATSTE TELEX. Doel: versterking van de linies. De correspondent van Reuter te Barcelona meldt, dat de val der steden Artesa de Sègre en Borjas Blancas het voor de regee ringstroepen raadzaam heeft gemaakt, zich uit het platte land terug te trekken langs de rivier Sègre, teneinde hun linies te ver sterken. De troepen zouden op gunstiger stellingen, welke reeds gereed zijn, ddar de mogelijkheid van een dergelijken terugtocht reeds sedert April onder oogen was gezien, terugvallen. Er was dan ook al overgegaan tot den aanleg van geweldige verdedigings linies. Kringen te Barcelona, die den loop der ge beurtenissen met aandacht volgen, waren er verrast over, dat de regeeringstroepen zich veertien dagen lang op een zeer ongun stig terrein hadden kunnen staande hou den. Een stroom van vluchtelingen trekt uit de door de rechtsche troepen bedreig de dorpen. Ouden van dagen en heel kleine kinderen zitten bovenop door muilezels getrokken karretjes, welke tjokvol huisraad en voorwerpen voor persoonlijk gebruik zijn. Het onverwachte offensief der regeerings troepen in den sector van Val Sequillo aan het front van Estremadura, gelegen tus- schen Cordoba en Casteera, zou de belang rijke mijnen van Pena Roya en den spoor weg kunnen vrijmaken. Had rheumatiek in al haar gewrichten Doet thans haar werk weer met gemak Deze vrouw kreeg een hevige aanval van rheumatische pijnen, die zich uitbreidde over al haar gewrichten. Zij schrijft: „Ik acht mij verplicht alom luid de verdiensten van Kruschen Salts bekend te maken, daar het mij verloste van een ernstigen en hardnek- kigen aanval van rheiimatische pijn. Ik had het in mijn beenen en knieën en dit breidde zich later uit tot in alle gewrichten van mijn lichaam. Dit duurde 13 weken; toen moest ik naar bed. Daarna raadde men mij aan, Kruschen Salts te gaan gebruiken en vóórdat ik de tweede flacon leeg had, kon ik mijn gewone werk weer doen." Mevr. I. D. Rheumatische pijnen zijn het gevolg van onvoldoende werking van Uw afvoerorga- nen, waardoor zich allerlei schadelijke af valstoffen, zooals urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van de rheumatische pijn, ophoo- pen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen regelmatig worden ver wijderd en Uw pijnen zullen afnemen, om tenslotte voorgoed te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Het Duitsche volk Is nog niet „Oekraïne bewust". HET POOLSCHE DEEL VAN DE OEKRAÏNE INTERESSEERT HITLER NIET. De Poolsche minister Beek heeft een kort bezoek aan Hitier gebracht. Officieel en semi-officieel verklaart men dat het bezoek een particulier karakter droeg. Goed ingelichte kringen zeggen echter, dat wel dege lijk verschillende belangrijke kwes ties zijn besproken. Men neemt aan, dat tijdens het onder houd, dat door von Ribbentrop werd bijge woond, de Oekraine onder de aangeroerde problemen was. Men heeft den indruk, dat deze kwestie nog in een voorloopig stadium verkeert. Er is nog geen waarneembare poging gedaan om het Duitsche volk „van de Oekraine bewust" te maken. Onder de ait- dere problemen, die besproken kunnen zijn bevinden zich de kwestie der Joodsche vluchtelingen in Polen, de minderheden en Dantzig. Ook zou het onderhoud betrekking hebben gehad op het vraagstuk der Middellandsche Zee. Duitschland en Polen zouden beide even zeer wenschen te weten, welk standpunt de ander ten aanzien van de FranschItaliaan sche spanning inneemt. Niettemin is het niet bekend, tot welk resultaat deze gedachten- wisseling geleid heeft.. Ilitler zou Beek ver der een uiteenzetting hebben gegeven van de klachten der Duitsche minderheid in Po len, in het bijzonder in Osla, dat door Tsje- choslowakije aan Polen is afgestaan. In politieke kringen verzekert men voorts, dat het Memelvraagstuk behandeld fs en dat men op grond van het onderhoud, dat drie uur duurde, heeft kunnen constateeren, dat het tienjarige accoord, door Hitier en Pilsoedski gesloten, zijn volledige beteeke- nis en kracht hééft behouden. Het Poolsche deel van de Oe kraïne interesseert Hitier niet. Iets vroeger dan anders,zegt de Berlijn- sche correspondent van de N. R. Ct., heeft men aan Beek te kennen gegeven, dat Duitschland weliswaar aanneemt, dat het vraagstuk der autonomie van de Oekraine eerlang accuut zal worden, dat Duitschland een autonoom worden van de Oekraine ook met sympathie tegemoet ziet, al was het al leen maar, omdat dit land daardoor in staat zou worden gesteld, zijn overschot aan land bouwproducten tegen industrie-producten te verkoopen, waarheen het wilde, in het bijzon der aan Duitschland, maar dat Duitschland daarbij nooit aan een ander deel van de Oekraine had gedacht en zou denken als aan het Russische gedeelte. SPANJE Republikeinen geven de verove* ringen in Zuid Catalonië dooi\ de rechtsche troepen toe. Re* geeringstroepen melden succes* sen aan het front van Es trema* dura. Uit do berichten, welk© van hot oorlogstooneel In Spanje komen, blijkt, dat Franco nog steeds terrein wint. Uit Burgos wordt gemeld, dat zijn troepen aan het front in Zd. Catalonië, Borjas Blancas hebben overmeesterd en daarna een groot aantal andere dorpen benevens ver schillende bergkammen bezet, waar door de weg Lerlda-Tarragona. is afgesneden. Van regeeringszijde wordt toegegeven, diat door Franco vorderingen zijn gemaakt. De hevi ge druk, uitgeoefend door die vij and heeft ons genoopt Artesa de Segre en Borjas Blancas te ontrui men, aldus een regeeringeconumiuni- qué. Borjas Blancas Is een slieutèlstelildng inl de linksche verdedigingslinies aain den| Zuidkant van het Catalaansche front. De noordelijke arm van den tang, 'dié zich om Barcelona dreigt. t,e sluiten, reikt thans tot Ana, dat voorbij bet belangrijk© knooppunt va.n wegen Artesa de Seigre, ligt, cn de zuidelijke ann tot Borjas Blancas r-n de heuvels van Llazgas, ten zuiden van de ze stad. Aan den noordkant, van het front, drönt gen de rechtsche troepen de vruchtbar© vlakte van Urgell binnen en bezettien zij Artesa de Lerida en Juiigvert de Lerida. Gemeld wordt, dat een groot aantal krijgs gevangenen is gemaakt. De strijd aan het Estremadura front. Volgens berichten uit Valencia hebben cl© regeeringstroepen den aanval aan het Es- tremadurafront voortgezet en Vertice Pa- tudo bezet. Gistermiddag slaagden zij er in door hef rechtsche front in de Siërra No ria te dringen. De troepen van Franco moeten wijkert voor de regeeringstroepen, die blijven, op rukken in de richting van Valsquil'lO in, het noorden der provincie Cordoba. Tarragona gebombardeerd Rechtsche vliegtuigen hebben boven de om streken van Tarragona gevlogen en een convooi van verscheiden, vrachtschepen von groote tonnage verrast, welke zp nompar- deerden. Eén der schepen werd getroffen en het schijnt, dat een ander averij heeft op- geloopen. De vliegers meldden, dat de schepen zwaar beladen waren en troepen en oorlogsmaterb aal vervoerden. Ook op Gandia ziin twee luchtaanvallen ondernomen, waarbij in totaal veertig bommen op'deze in Britsch bezit zijnd© ha ven terecht kwamen., TE VEEL OLIEBOLLEN GEGETEN. Dezer dagen heeft een bewoner van Bot terdam hij de politie aanvifte gedaan, dat drie kinderen van de familie, resp. 9, 12 en 13 jaar oud, onwel waren geworden. Er haddien zich vergiftigingsverschijnselen vooi; gedaan en volgens den aangever zou dit te wijten zijn aan schadelijke dampen, die de woning zouden zijn binnengekomen van 'n aangrenzend pakhuis uit, waar o.m. zout zuur was opgeslagen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat van schadelijke dampen uit bét betreffende pakhuis geen sprake was en de behandelende geneesheer, die in hot I geval werd gemengd was eveneens van mie© ning, dat de oorzaak van het. onwel ge zocht moest worden in het... te veel eten van oliebollen. Aangezien echter de mogelijkheid niét is uitgesloten, dat er nog bijkomstige oorza ken zijn geweest, zijn voor de veiligheid zoowel het gemeentelijk gasbedrijf als da bouwpolitie gewaarschuwd. Deze zullen, al dus de N.R.Crt., alsnog een controle doen houden. EIERVE1LING SCHAGEN, 5 Jan. Aanvoer: 30.000 kipeieren 4.10—5.05 per f 100 stuks. HELDERSCHE ÈIERVEILING, 5 Jan. fl Aangevoerd: 16714 kipeieren: 5254 Kg. 4—4.40, 55—57 Kg. 4-4.S0, 58—60 Kg. 4.50- 4.90, 61—63 Kg. 4.60—5, 64—70 Kg. 4.S0—5.6Ö W per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 5 Jan. Roode kool 2.50—5.50, gele kool 2.504.30, Deensch© witte kool 2.403.60, drielingen, uien 3.uien 6.206.70, grove uien 6,40- 6.50. Aanvoer: 87.SOO Kg. roode kool, 18,700 Kg. gele kool, 37.900 Kg. Deensch© witte kool, 1350 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Jan. Uien 6.106.20, drielingen 33.30. grove G—6.10, stek 2.30—2.40, peen 4.20—4.40. Roode kool f 2.40f 470; gele kool f 1.50 f 4.40; d. witte kool f 2.30—f 3.30 NOORDSCHARWOUDE, 6 Jan. Uien 6.GO—6.80, grove 6.20—6.60. j Roode kool f 2.80—f 5.10; gele kool f 3.70 f 4.50; d. witte kool f 1.303.30; De vei-" liug duurt voort. BOTERNOTEERING. D© commissie noteering voor Nederland* scbe boter is vastgesteld op 85 cent per kê

Schager Courant | 1939 | | pagina 6