Langendijker Groentenveilingen Ons Monte Carlo koppel vertrokken! AKKERTJE steis Dinsdag 10 Januari 1939 Tweede Wad De hondjes van collega van Kam pen moeten helpen En daar stond het kleine groene wagentje gistermorgen om half elf voor ons redactie- bureau. En daar stonden ook tientallen be langstellenden er om heen. Een doodge woon Noordhollandsch merk G 32991, maa,r een extra-embleem, een trotsch schild: Rallye Monte Carlo no 107. Ze zien er machtig uit, de twee, die voor den langen rtis eerst naar Tallinn in Estland, en van daar naar Monte Carlo in Zuid-Frankrijk, «iskameraden zullen zijn. Kruit, de be zuurd er, is in zijn leercn jas weggedoken, onze redacteur van Kampen heeft zich voorzien van 'n warm wollen trainingspak De schoenen van het tweetal kunnen een stootje verdragen, wat een stappers zijn me dat! Op alles is gerekend, de onontbeer lijke schop en de bus reserve-benzine zijn reer achterop gebonden en evenals ver leden jaar is de ruimte in het dwergwa gentje weer practisch benut. Maar even stappen de heeren uit. Mien moet nog ver vandaag. Onze directeur wenscht ze goede reis, te midden van de dames van onze re dactie, laten ze zich vereeuwigen. Haastig steekt onze collega nog een sigaret op. „De sigaret der ter dood veroordeelden" spotten wij goedmoe dig". Triomphantelijk wijst hij op zijn mascottes een wit en een zwart miniatuurhondje Die moeten hen er door helpcm! En dan instappen, een portier klapt dicht, roeff wèg is het wagentje Als we weer binnen zijn, valt een vreemde stilte in de redactiekamer. We kijken mekaar aan. Allen denken 't zelfde: „Een héél begin goeie reis, kameraden en behouden thuiskomst!" De start voor ons gebouw. Onze directeur, de heer De Raat, drukt den heer Van Kam pen de hand en wenscht hem goede reis en behouden terugkomst. Leunend op de Fiat, de heer Kruit. Uit onze omgeving ie te* Ha- i vaa iiij in laren* >r Th. stuk i niet slaat; atuur- 1 eens ge- >1 Th zegt, e gele verd, nde te e zijn, q moe* k ding krap? hij nage- gezag n voor- er vae or een politii een eï e breit iaaroti len tïjc schuld ;onfora DE OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Nog geen strafvervolging inge steld. Naar wij vernemen, heeft de sub.- officier van Justitie nog steeds geen vervolging ingesteld tegen den ar beider B. alhier, die ervan wordt be schuldigd met moedwil een auto, waarin behalve hijzelve, zijn vrouw en vier kinderen zaten, in het Noord- Hollandsoh Kanaal te hebben ge reden. De zaak is derhalve nog niet naar de openbare terechtzitting ver wezen en het is zeer de vraag of dit wel geschieden zal. De bewijzen, welke de Officier tegen den man kan inbrengen, schijnen zeer zwak te zijn. W1ER1NGERWAAR D UITVOERING KINDERKOOR. Wanneer Meester van Ham met zijn kin- jderkoortje een openbare les geeft, kunnen M altijd op een bijna, volle zaal rekenen. Bij de opening sprak die heer vair Haan dan «fc zijn genoegen uit over de flinke op komst. Evenals vorige jaren zouden we slechts wnvoudige liedjes hooren. We kunnen wel verklaren dat alle aanwezigen ten volle «ebben genoten. De kinderen zongen uit Iolle horst en met een duidelijke uitspraak. be* verscheidene liedjes waren uit den bundel steedt, ian Jacob Hamel. nooil De heer van Ham had in navolging van «cob Hamel ook al enkele debutantjes. Ook 'hiermee hadden de kinderen een verdiend applaus in ontvangst te nemen. Ze kregen «venwel geen cadeautje zooals bij den di- nrel Wcteur Hamel. De begeleiding was bij mei. Ma Bakker vv«er in goede handen. Na de pauze werd <toor de kinderen een tooneelst.uik opge voerd in drie bedrijven, getiteld: „Ganzen hoedster." Ook dit liep uitstekend van stapel. De rol- w zaten er goed in. Ons Ganzenhoedstertje h®Plt lieel wat beleefd doch kwam tenslotte door haar goede hart toch uitstekend te- ttcht Hoe is 't mogelijk, hoorden we zeg- pn. dat meester alles er zoo weet in te krijgen! ■Aan de voorbereiding is zeer veel werk Verbonden, doch het behaalde succes kan fi's bewijs gelden, dat zijn werk gewaar- deeixi word t Uit dankbaarheid kreeg de heer van Ham van de jongelui een mooi boek ten geschen ke. terwijl mei. Bakker eveneens een ca- d°au in ontvangst mocht nemen. Aan het slot dankte de heer van Ham de aanwezigen hartelijk voor de onverdeel de aandacht. gezellig Bal tot slot. ZIJPE N.V, T ZAND. IJs-perikelen. Zaterdagavond heeft, er een stremming plaats gehad in 't scheepvaartverkeer. Het ijs, dat in het N.H. Kanaal drijft, is dooi den vrij sterken Z.W. wind, alsmede door den stroom, vóór de vlotbrug tot een sterke massa saamgepakt., waardoor een viertal schippers gedwongen werden te stoppen. Wat men ook in 't werk stelde om de ijsmassa te doen verdwijnen, alles mislukte, totdat er onver wachts een uitkomst kwam. Een groote boot van de „N.V. Stanfries" kwam uit te gengestelde richting, en kon er na een klein oponthoud in slagen, door het ijs heen te dringen, waardoor ook aan de andere sche pen de gelegenheid werd gegeven de reis te vervolgen, daar 't ijs zich verspreidde, en niet den stroom door de brug verder een uitweg vond. ESPERANTO BIJEENKOMST. Zondag heeft er alhier een Esperanto bij eenkomst plaats gehad. De plaatselijke club „La Lum-arta Stelo" had de hoofd-club uit- genoodigd „La Norda Stelo," waarvan de leden verspreid zijn over 't Noordelijk ge deelte van Noordholland, 's Morgens heeft 't officieele gedeelte plaats gehad, 's Mid dags kon mien genieten van vei-schillende tooneelstukjes en enkele voordrachten, wel ke werden uitgevoerd door leden van de plaatselijke Esperantochib. De zeer bekende Fransche Esperantist als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Roland Dupuis, hield vervolgens een inte ressante lezing over: „Een reis door Nor- m-andië". De aanwezigen luisterden met groote aan dacht). Men kan op een welgeslaagden avond terugzien. Met een „Gis revido" ging men voldaan huiswaarts. HEER-HU GOW AARD HUISVLIJTVEREENIGIXG NEEMT AF SCHEID VAN HAAR VOORZITTER. In een buitengewone Bestuursvergadering heeft het Bestuur van de Huisvlijt-, Tuin bouw- en Floralia vereeniging dezer dagen, in het café vaat de Wed. J. Zij-p, afscheid genomen van haar Voorzitter de lieer S. Sülzle, in verband met zijn vertrek n-aar Zaandam. Het Bestuur had gemeend dezen eminen- ton voorzitter, bij vvien de Huisvlijt vereeni ging een zoo groote plaats innam, en voor wien niets te \eel was, namens de vereeni ging een stoffelijk blijk van waardecring te moeten aanbieden. Namens het Bestuur heette de heer Hoog land den scheidenden Voorz. op deze ver gadering hartelijk welkom en sprak woor den van warme dank en waardeering voor al hetgeen de heer Sülzler in het belang der Vereeniging heeft gedaan. Het spijt ons zeer, dat wij U m-oeten missen, aldus spreker, doch wij feliciteeren U ook van harte met Uw promotie. Als blijk van onze sympathie willen wij U iets aanbieden, als een blijvend aandenken aan Uw werken en streven in het belang dor Vereeniging ge daan. De heer Sülzle, die uit eenige exemplaren een keuze mocht doen, koos een schilder stukje, voorstellende een vaas met rhodo- dendrons. Dit zal mij aan de floralia doen denken, aldus de voorz. en het zal een eereplaats in onze woning krijgen. Spreker dankte voor liet mooie cadeau en sprak den wensch uit, dat zijn opvolger zich met evenveel sympathie aan de vereeniging zal wijden. Door spreker werd dank gebracht, voor de prettige samenwerking met de ove rige Bestuursleden, gedurende de jaren dat hij voorzitter is geweest. Nadat de heer Sülzle van elk der Be stuursleden persoonlijk afscheid had geno men, werd de bijeenkomst gesloten. Eenige Londensche werkloozen hadden zich dezer dagen met kettingen aan de woning van den minister van arbeid laten vastklinken. De politie had de grootste moeite om aan deze origineele demonstratie een einde te maken; de ijzerzaag moest er aan te pas komen. LUTJEWINKEL. „Waling-om". Zaterdagavond heeft de Fryske Krite weer haar jaarlijke Bütengewoane Gearkomste gehouden. De zaal van den heer Zeeman was geheel bezet, wat, gezien het meer dan slechte weer, een reuzen-prestatie genoemd mag worden. Nadat de voorzitter, de heer B. Span, al len hartelijk welkom had geheeten, werd het Friesche Volkslied gezongen. Hierna werd opgevoerd het tooneelstuk in 4 bedrijven: „De Adcma's", van A. Mees terde Vries. Dit ernstige stuk, doorweven ■met een humoristischcn draad, stelt aan de spelers zeer hooge eischen. En laat het ons direct zeggen: allen hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Nu zou den wij wel een heele opsomming kunnen geven van de diverse rollen, als daar wa ren de gebroeders Ad oma, de prachtig ge speelde rol van Eke Adèma en de niet- mindere van de „moeder" van Eke, doch laten we kort zijn: „Waling-om heeft -weer getoond, wat ze kan. Het spel is ons nóg beter bevallen dan vorig jaar. De Krite kan met dit gezelschap, onder de eminente lei ding van den heer Span, nog veel succes oogsten. De heer Hilverda was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het einde me despelenden en leider hartelijk dank bracht. Het officieele gedeelte was hiermee afge- loopen en na de traditioneele verloting begon het bal o.a. verschillende oude Friesche dansen dat op de allerprettigste manier tot Zondagmorgen werd voortgezet. HARENKARSPEL Bevolkingscijfer. Bevolking per 1 Januari 1938: 1753 M. en 1561 V., totaal: 3314 inwoners. Ingekomen: 47 M. en 60 V. Geboren te Ha renkarspel 42 M. en 50 V. Geboren in ande re gemeente, behoorende tot de bevolking dezer gemeenten 3 M. en 4 V. Totale ver meerdering: 92 M. en 114 V. Vertrokken: 55 M. en 79 V. Overleden: 12 M. en 7 V.. Totale vermindering: 67 M. en 86 V. Bevolking per 1 Januari 1939: 1778 M. en 1589 C„ totaal 3367 inwoners.. Vooruitgang over 1938 met 53 inwoners. Er werden in 193S 30 huwelijken voltrok ken. Burgerlijke stand over de maand December 1938. Geboren: Martinus Petrus, zoon van Cor- nelis Bruin en Anna Catharina Nieuwboer. Catharina, dochter van Lambertus Stoop en Agatha Zut; Janny Coraelia, dochter van Jan Nieuwenhuizen en Aagtje de Geus; Jo- hannes Petrus, zoon van Theodorus Schot ten en Wilhelmina Columba Klaver; Johan- nes, zoon van Willem Tesselaar en Anna van Duin; Ilendrikus Gfirardus,,- zoon van Johan Stoop en Catharina Kramer; Makke, dochter van Sipke Sloterdijk en Meintje Westerkamp. Ondertrouwd: Johannes Petrus Kleibroek( 27 jaren, van beroep garage-chef, te Zijpe en C.ornelia Broersen, 23 jaren, te Haren karspel; Petrus Tervoort. 25 jaren, uitvoer der, te Hilversum en Anna Boekei, 26 jaren te Harenkarspel. Johannes Spaansen, 28 ja ren, tuinder en Agatha Roozendaal, 25 jaren, beiden te Iiarenkarspel. Getrouwd: Johannes Petrus Kleibroek en Cornelia Broersen. Overleden: Grietje Schilder. 71 jaren, we duwe van Willem Strooper, eerder van Jan Stoop: Pieter Krap, 68 jaren, weduwnaar van Geertje Bakker. Ingekomen personen: Maria A. van der Graaf van Apeldoorn naar Dirkshom B128; Adrianus J. Sinnige, van Heerhugowaard, naar Waarland D 30a; Cornelia C. Groen, van A'dam, naar Waarland I> 107; Johan- na F. van Laar, van Den Helder, naar Dirkshom B 55; Petronella A. Jonker, van Heiloo, naar Tuitjcnhorn H 57. Vertrokken personen: Janna M. Verstra ten, naar Zuidscharwoude, H 139; Jacob bwaan en echtgenoote, naar Schoorl, Aagt- dorp D 89; Cornelia Broersen, naar Zijpe, Schagerbrug E 101. Willem Beets, naar Hil versum. Loosdreclitsche Bosch 7. W1ERINGEN Fancy fair» De dagprijzen van Zaterdag j.1. op de fancy-fair van Herwonnen Levenskracht werden als volgt toegewezen: Sjoelbak no. 1. D. Kooij 100 pnt. Schieten: P. Engel 32 pnt.; Ringwerpen: K. Kaptein 120 pnt. Sjoelbak no. 2: J. Klaver 92 pnt.. Russisch biljart: T. van Zanten, 470 punten. Zondag waren de gelukkigen: Sjoelbak no. 1: J. Klaver 92 pnt.; Sjoelbak no. 2 S. de Vries 92 pnt.; Ringgooien: A. Engel 180 pnt Russisch biljart: R. Uithof 390 pnt Daar* er bij de schiettent meerderen als hoogte stonden, moet hieover het lot nog beslissen. Over 1938 zullen de omzetten niet meevallen laatste week hoop op verbetering levendiger het weer is geweest, als werd verlangd alle groente op het veld weggevro- ren nu krijgt bewaarkool een kans tijdens de strenge vorst is ze goed verzorgd aanvoer afgc- loopen week nog niet normaal toegangswegen nog slecht bevaar baar nog moeilijk conclusies te trekken roode kool aanvankelijk slcepend successievelijk beter op het eind der week tot f 6. ook gele kool hooger in prijs successievelijk oploopend tot f 5. iets betere vraag uit het buiten land ook het binnenland kon meer gebruiken als Duitschland maar met meer vraag aan de markt kwam! Deensclie wille ook beter, maar niet in dezelfde mate kan nog komen uien worden al duurder stijgen tot f 7.peen is ook heel duur kleine stijgt tot f 2.2i0 aanvoer gering evenals die van bicten deze normale prijzen. Als de omzetten van de Langendijker Groentenveilingen worden gepubliceerd, zal wel blijken, dat het jaar 1988 niet veel be ter zal zijn geweest clan zijn voorganger En mochten ze nog iets hooger zijn, dan moet dit in den bctrekkelijkcn zin worden gezien, daar het ten slotte slechts zou be- teekenen wat minder ellende dan anders. Als men bovendien door de vele slechte ia- ren al meer op achterraakt., dan is een kleine verbetering van geen beteekenis. De laatste week echter koesteren onze tuinbou wers hoop, dat er dezen winter wat beter zal worden geboerd. Er zijn nu factoren aanwezig, die er vroeger bijna zonder uit sondering aan meewerkten, dat het den Langendijker tuinbouw goed ging. We heb ben nu immers ijs en sneeuw gehad, waar naar men lvier zoo vurig verlangde. En niet zoo maar een beetje, doch in die mate, dat* de Langendijker wensch volkomen is ver vuld. Wat nog aan vei*sohc groenten op akkers en in tuinen stond, is totaal ver nietigd, behalve dan een paar producten, die tegen strenge vorst bestand zijn. De Langendijker bewaarkool lag echter in dui zenden spoorwagens in dc boeten en schu ren opgestapeld, goed toegedekt met aller lei beschuttingsmiddelen en nog extra ver warmd met petroleumkachels en andere warmtegevende bronnen heeft allicht niet kunnen verhinderen dat er straks hier en daar een „bok" most worden uitgescho ten, doch van groote.n omvang zal deze kwaal niet blijken. Als gevolg van de felle vorst zal de oogst van vroege groenten on getwijfeld worden verlaat, wat niet anders clan gunstig kan zijn voor het maken van betere prijzen voor de bewaarkool. Echter was het deze week nog niet zoo druk als bij en na normaal weer. De producten toch konden nog niet in dc gewone hoeveelheden worden aangevoerd, doordien tal. van toe gangswegen nog niet goed bevaarbaar wa ren, Er waren wel bouwers, die met lvun schuiten tusschen de ijsblokken heen worstel den, doch de moesten durfden het nog niet aan, zoodat er in de afgcloopcn weck weer heel wat op monster moest worden geveild, waardoor de hoeveelheid aangeboden pro ducten kleiner was dan onder gewone om standigheden. Daardoor is nog moeilijk een conclusie te trekken uit den gang van za ken. die echter wel reden gaf tot tevreden heid en die de hoop levendiger doet worden dat het dezen winter wel eens heter zou kunnen loopen dan men nu al versohillende jaren gewoon is. De meeste roode kool werd aan de vei ling te Noordsohanvoude aangeboden, meer dan 25 spoorwagens. Het ging met dit pro duct aanvankelijk nog wat sloepen do. De toevoer was nog slecht en de erzendings- mogelijkheid niet zoo gunstig. Het buiton land liet nog maar zeer weinig van zich hooren, zoodat het meeste nog in het bin nenland moet worden geplaatst. Hier van daan was de vraag heel wat beter, wat in de prijzen merkbaar was. Bleven de bestede prijzen aanvankelijk nog beneden f4 (f 3.S0 was de hoogste prijs voor het mooiste goed van 2 a 3 pond), al spoedig, Woensdag n.1., werd even boven de f 4 besteed. De laagste prijs was toen f 2.30. Tweede kwaliteit bracht toon f 2 tot f 2.50 op, voor sommige pari ijtjes f 2.70. De betere tendens was dus aanwezig en toen ook 't buitenland met groolore vraag aan de markt kwam, gingen de prijzen nog meer de hoogte in en kon Donderdag reeds f 5 worden bedongen. Als men bedenkt, dat vóór de vorstperiode nauwelijks f 2 te ma ken was. dat is dit een belangrijke vooruit gang. Op het eind der week bleek de stem ming nog gunstiger en kon tot f 6 worden bedongen, n.1. aan de veiling te Noordschar- woude. Aan de Broeker veiling werd in maximum f 5.50 besleed. Tweede kwaliteit bracht de laatste dagen f 2.70—3.40 op, ter wijl sommige partijtjes daar nog boven kwa men. Ging het met de roode kool dus in de goede richting, ook voor de gele was de stemming niet slecht. Ook hierbij ging liet eiken dag crescendo, zoodat het eind der weck een aanmerkelijk verschil vertoonde met het begin. Aan dc veiling van den Noordermarktbond werd den eersten markt dag f 2.20—3.20 besteed. Woensdag f 2—3.80, Vrijdag f 370—4.50, Zaterdag, bij een aan voer van ruim 7 spoorwagens f 2.70f 5.10. Voor de vorstperiode ging het verkochte weg voor f 1.30—f 2, doch veel draaide dooi en kwam bij dc veeboeren terecht. Een stij ging, als uit de genoemde noteeringen blijkt, is dus wel van beteekenis en het feit, dat gele kool voor f 5 werd verkocht en roode voor f 6. wordt hier als een gebeurte nis aangemerkt. Als bij normale aanvoer- mogelijkheid de volgende weken de aange boden hoeveelheden aanmerkelijk grooter zullen zijn, zal wel blijken, of de gunstige stemming zich zal continueeren. Aangezien ook in het buitenland alle groent, eis.weg- gevroren, mag worden aangenomen, dat daar gebrek aan onze bewaarkool is. Voor al in Duitschland schijnt de groente schaarsch te zijn, docli het zou hem daar op het oogenblik mangelen aan de ter be schikking te stellen deviezen. Komt Duitsc'h land aan de markt, dan is er voor Langen- dijk veel gewonnen. Deensche witte kool deelde ook in de gun stige stemming, doch niet in dit mate alj de andere genoemde soorten. Aanvankelijk werd aan de veiling te Noordsohanvoude f 1.702.50 en aan die te Broek f 1.802.60 betaald. Op den laatsten veilingsdag van deze week waren deze noteeringen resp. f 2.603.60 en f 23.50. Het is echter meer malen voorgekomen, dat omstreeks dezen tijd de prijzen der Deensche witte hij die der gele achterbleven om later in het sei zoen er bovenuit te komen. Aangezien de laatste weken zeer veel zuurkool is ver kocht, nemen de zuurkool fabrieken heel wat Deensche witte kool af voor het inmaken van die zuurkool. De hóogere prijs, die zij daarvoor moeten besteden, is hun motivee ring van den verhoogden zuurkoolprijs met een rijksdaalder per vat. Al zijn de uien nog niet zoo duur als den yorigen winter, de prijzen gaan al aardig in die ricliling. Gewone gele uien brachten aanvankelijk ruim f 6 op, en grove iets minder. Successievelijk kwam daar eiken dag iets bij, zoodat Zaterdag van f 6.40f 7 werd betaald voor gewone en f 6.39—7 voor grove uien. Drielingen werden verkocht voor f 2.S0 3.20 in het begin der week en later voor f 3i. Stek bracht zelfs f 2.50—3.50 op, en voor nep, waarvan de aanvoer heel gering was, werd f 410—4.60 betaald. De aanvoer van peen was niet groot; er schijnt heel wat van de vorst Ie hebben geleden. Ze was heel duur. Groote peen werd voor f 3.80verkocht, al naar ge lang van kwaliteit en kleine, die aanvan kelijk f 1.401.90 opbracht, werd later nog voor f 1.802.50 verkocht. Ook was de aan voer van bieten gering. De prijzen waren niet hoog. Er werd f 1.40—2.79 voor betaald al naar gelang van kwaliteit en gewicht.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5