DE LAMP R IR PI Frankrijk koopt Koolhovenjagers Een mechanische stem Schip verdween in de Maas Radioprogramma in de Woestijn ÏWIM DOOR EDGAR RIC-- BURROUGHS 73. „Wat gebeurt °r vroeg Lavac angstig, terwijl hij naar Helen keek, die voor Brulor stond. „De oude duivel heeft Helen bestemd tot slavin voor dat beest van een Zytheb", antwoordde Brian nijdig; „en hier zy'n wij op gesloten in kooien als wilde dieren, niet in staat haar hulp te verlenen". Er kwam een zachte, smartelijke kreet over de lippen van Brian, toen hij vervolgde: „Je weet niet, wat het voor mij betekent, mijn zuster in deze omstandigheden terug te zien." „En je hebt er geen begrip - an, wat dit voor mij zeggen wil," zei Lavac, f,ik houd van haar". Beide mannen zwegen en keken naar hetgeen er volgde. Eindelijk was de ceremonie geëindigd en Zytheb, de sleutelbewaarder, beval het meisje hem te volgen. Hij bracht haar door een gang naar zyn eigen strekken, die on der water lagen. Angstig hield Helen stil vlak voor de deur. „Ik ga niet verder", ver klaarde zij. De ogen van Zytheb xihoten vuur van kwaadheid. „Kom 1 ier! Je bent mgn sla vin, je zult doen, wat ^veel". „Neen," riep Helen uit; Zytheb trok nu een dolk uit zyn gordel. „Het is het voorrecht van den mees ter, dat hij slaven, die or.gencorzaam zijn, mag dooden!" brulde hy, terwijl hij naar het meisje toekwam. Onze Oost De zedenmisdrijven Hus van Bewaring te Medan ge heel gevuld. Bandoeng ge zuiverd. In verband met de zedenmisdrijven is in de hoofdstad nog een Europeaan preventief De officier van Justitie, de heer die La Parra, is uit Bandoeng teruggekeerd, waar op zijn last aoht Europeanen in preventieve hechtenis zijn gesteld. Hiermede is de zuive ring van het district Bandoeng voorloopig wltooid. Op last van den officier van Justitie te Medan zijn aldaar drie inlanders en een Chinees gearresteerd, die ervan verdacht worden als „souteneurs" te zijn opgetreden, in de bekende zedenzaak. Dc verhooren wei den tot diep in den nacht voortgezet Ver- i scheidene huiszoekingen zijn gedaan, als gevolg waarvan vermoedelijk binnenkort wederom arrestaties te verwachten zijn. Het huis van Bewaring voor Europeanen is thans geheel gevuld, waarom de iriheem- sche strafgevangenis te Bindjei voor even tueel volgende arrestanten is ingericht. De ze gevangenis is, aldus de N.R.Crt., tevens onder Europeesch beheer gesteld. EEN NATTE HISTORIE. icfigevolge van den regen, welke twee da gen aanhield, is het peil van de Koepang- nvier sterk gestegen. De straatweg is op verschillende plaatsen beschadigd. Het water drong de lager gelegen huizen binnen. Een sloep van de K.P..M. en een Arabische prauw zijn gezonken, drie prauwen van de K.P.M. liggen, naar de N.R.Ct. meldt, geheel onder water. Sinds Zaterdagmorgen staat door den hoo- gen waterstand in de Brantas in verschil lende dessas nabij Kediri en in de stadswij ken van Kediri zelf, het water een half tot anderhalve meter in de huizen. Het verkeer met deze desa's wordt onderhouden door middel van vlotten. De nieuwe dijk nabij Se- mampir is lek. er wordt echter gewaakt. Chineesche op'ichter gearresteerd Een ton verduisterd. De Chineesche directeur van een auto-fir ma te Medan is in preventieve hechtenis gesteld wegens groote malverstaties, waar door Europeanen. Chineezen en inlanders tezamen voor ruim f 100.000.zijn benadeeld De verdachte heeft, aldus de N.R.Crt., bekend valschheid in geschifte te hebben gepleegd tot een bedrag van circa f 70.000.—. Een put met gifgassen Vijf mensclien geslikt. In een dessa nabij Cherinbon is een inlan der, die in een put was gevallen, terwijl hij een pajong (regenscherm) wilde opha len, door gifgassen, welke zich in den put hadden ontwikkeld, overleden. Vier anclere inlanders, die achtereenvolgens in de put afdaalden om hulp te bieden, zijn, naar de N.R.Crt. meldt, eveneens gestikt. Een succes voor de Nederland- sclie vliegindustrie. Naar wij vernomen, heeft het Fransche luchtvaart,ministerie be sloten tot aankoop van een serie van twintig Nedcrlandsche vliegtui gen, en wel van de nieuwste koolho ven jagers, type F Iv 58. Deze jagers zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type worden uitgerust mot motoren van 1100 p.k. type Hispano 14 A.A., met welke motoren de F. K. 58 tijdens proefvluchten op het Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten hori zontale snelheid van 4S3 k.m. per uur haal de. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering na bevredigende re sultaten met deze machines later tot aan koop van een groeitere serie zal overgaan. In ieder geval Is échter ook deze aankoop een succes voor de Xedorland$chC vlieg tuigindustrie, want tot nog loc is de Fran sche regeei-ing slechts éénmaal tot bestel ling van andere buitenlandsche vliegtuigen overgegaan, toen zij verleden jaar een se rie van honderd Curtissjagers in de Vor- eenigde Staten heeft besteld. Hoe zwervers voedsel zochten En een beter pak kleeren Niet minder^dan zes inwoners van Soest en Soesterberg hebben bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag bij hen is ingebroken. Alle slacht offers misten echter slechts vorwerpeo van geringe waarde, kledingstukken, le vensmiddelen of kleine geldsbedragen. Bij de meesten waren de kamers duchtig over hoop gehaald. Ilct bleek de politie al spoe dig, dat hier geen beroepsinbrekers aan het werk waren geweest, maar zwervers, die het slechts om een beter pak kleeren, wat voed- scn en natuurlijk een zakgeld te doen was. geweest. Reeds hebben de dienaren van den heiligen Hermandad een spoor van de hoos- doeners gevonden en het zal wel niet lang meer duren of de heeren worden in hun kraag gepakt. Een uitkomst voor redenaars met een leelijke stem. Uit Amerika komt het bericht van een vin ding, welke in onzen tijd van mechanische wonderen wel niet uit kon blijven. Men heeft een machine uitgevonden, welke de men schelijkc stem kan nabootsen. Welk een ge legenhedcn, maar ook welke verschrikkin gen liggen er door deze uitvinding voor d" menschheid in het verschiet. Wij worden al achtervolgd met dc machines, die dc men- schclijke stem reproduceercn en verduizend- voudigen. Het kan ons gebeuren, dat we op straat verrast wordt door een brulstem, die ons de voordeden van een waschmiddel of iets anders, dat ons op dat oogenblik vol maakt onverschillig laat, met tergende kracht en hardnekkigheid toeschreeuwt. Als wij rustig in bosch of hei denken te ge niet van de natuur, klinkt plotseling van achter een bosch je een Taubertje of een Martha Eggertli. Nu komt er nog bij een onpersoonlijke stem, die ons in alle toon aarden en registers kan komen overtuigen, uat we margarine moeten eten. pillen moe ten slikken, of die ons zeker wel volmaakt, maar kleurloos een oude aria of een nieu wen jazz-deun voor komt zingen. Geen saaie redevoeringen meer! Dat zijn zoo enkele nadeden, maar ook vóordeelen zien wij in het verschiet. De saaiste redenaar, die nooit een zin kan af maken en wiens stem doet denken aan ra vengekras, behoeft maar. achter het toetsen bord te,-gaan zitten om op de .-lieftalUgste wijze ons oor te strcelen. De componist, die zelfvsiechts over een bas of bariton beschikt, kan, aldus de N. R. Ct., het effect van zijn composities in alt- en sopraanstommen pro- beeren, en veelpraters die ondanks drop- en menfjiolpienaraten toch aan chronische heeschheid lijden, kunnen eerlang hun stem sparen. Woorden en zinnen worden me- canisoh gevormd. Wat toch is het geval? Naar de corespondent van de Times te New York aan zijn blad meldt, is er thans een machine uitgevonden, welke spreken kan, d.w.z. inderdaad woorden en zinnen kan vormen, zooals de mcnschelijke stem. Het toestel is een vinding van ingenieurs van de Bell telefoonmaatschappij en is, als wij het goed begrenen hebben, een vol making van de mcnschelijke stem on het bioscooporgel. Het toestel wordt de Voeler genoemd, wat een samentrekking is van voice. operation demonstrator. Men kan de machine zowel met mannen- als vrouwen- of kinderstem laten soreken. Zii kan spre ken, zingen en ook dierengeluiden naboot sen. Het toestel lijkt op een heel groote telmachine, die wordt bespeeld met toetsen en pedalen, net als een orgel. Deze men gen de afzonderlijke geluiden en regelen de klank volgens hetzelfde beginsel als de stembanden van een mensch. Het toestel zal vermoedelijk op de tentoonstellingen te New York en San Francisco te zien en te hooren zijn. De machine spreekt correct. Eén geluk is er bij een ongeluk; het kost ongeveer een jaar om iemand te leeren het toestel te bedienen. Bij de demonstratie, welke Donderdag gehouden is voor geleer den in het Franklin Institute te Philadel- phia, was hel dan ook nog niet mogelijk dc machine in al haar volmaaktheid te too- nen. Zij zeide echter heel duidelijk zij het ook met een licht electrisch accent „Patiece is necessary", geduld is noodza kelijk. Ook vormde de machine woorden uit klinkers en medeklinkers die den bedie naar werden opgegeven en sprak zij ver schillende moeilijke vreemde moorden ten minste even correct uit als de geleerden die deze woorden opgaven. Opvarenden bijtijds gered. Gistermorgen is op de Nieuwe Maas voor Rotterdam, ongeveer ter hoogte van de ka den van de Holland-Amerika-lijn een onge val gebeurd, dat merkwaardiger wijze zeer goed is afeloopen. Te ongeveer negen uur voer de motor boot „Stad l eiden 3" van de fiiina v. d. Meer, nietende ongeveer 20 ton op de ri vier met een zware deklast, toen op een ge geven oogenblik die deklading ging werken, zoodat de boot slagzij maakte, Waar er een' \iij hooge golfslag stond, begon het scheep je hevig te stampen, waardoor de dekla ding nog meer verschoof, Toen gebeurde het onvermijdelijke: „Le Stad Leiden 3' kapseis de en begon onmiddellijk te zinken. Na ecnige oogenblikken stak nog slechts het achterschip, waarop twee mensclien zich bevonden, hoven water uit. Onmiddel lijk daarna bereikten de sleepboot „Gouda" van P. Smit en een motorboot van de roei en zeilverecniging „de. Maas" de „Stad Lei den 3" en konden de opvarenden in veilig heid brengen en nog eenige van hun eigen dommen redden. Zij konden echter niet ver hinderen. dat het schip geheel zonk. Slechts de mast is nog zichtbaar De „Stad Leiden 33" vormt een leelijk obstakel voor de scheepvaart. CELDTROMMEL MET i MILLE GESTOLEN. Zondagavond heeft een insluiper zich toe gang verschaft tot dc bovenwoning van den caféhouder A. van H., aan den Bredasche- weg te Tilburg. De inbreker forceerde op de slaapkamer een kast. waaruit hij een ijzeren geldt rom mel wegnam, waarin zich vierduizend gul den aan contanten bevond. Van den dader ontbreekt elk spoor. WOENSDAG 11 JANUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. VAR A-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. .00 Orgelspel (Oip 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Programma voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.40 Causerie: „De regeeringsplannen met de werklooze jeugd". 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12 15'Ber.) 12.30 Orgelspel. I.00—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 6.00 De Ramblers. (Om 6.28 Berichten). 6.40 Causerie „Crisisbeleid in Zweden". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7,10 ,Tocaal concert. 7.30 Causerie „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-E richten. 8.03 Berichten ANP, VAT A-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest. 9.00 Cabaret-prograiimp (Opn.). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Viool en piano. 10.40 Gramofoonmuziek. II.00 Causerie „Het Hastings schaakte u ?oi" 11.15 Zang en piano. 11.3012.00 Gramofoonmuzie' Hilversum II, 415,5 m. NCRV-Uitzei.ding. ■i.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.0C Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek (9.S09.40 Gelukwen- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Solistenconcert. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Het Ali Round Sextet en gramofoonmuz. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzam-laars. 3.00 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en luinbouwuitzen m 6.20 Gramofoonmuziek. ber. 6.30 Taalles en causerie over het binncnaan- varingsregelment. 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 Propaganda-Ketting-avond. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Leden van het NCRV-orkest. II.25 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Feuilleton door Ethcl M. Dell 23. Tommy's keel trok krampachtig samen en met groote inspanning gelukte het hem te «likken. Toen begonnen zyn lippen te trillen alsof hy op 't punt was in schreien uit te barsten en zacht zeide hij: „Hallo... hallo... jou oude deugniet." „Hallo!" hernam Monck ernstig, „een mooie boel hier! Schaam je je niet. Dat mocht wel. &ben woedend op je, weet je dat wel?" «Het kan me... geen... drommel," zei Tom my en trachtte te glimlachen. „Maar dat zal je nu gaan doen, hoor boy! Je veroorzaakt ons veel te veel moeite! Kom, Ralston, geef hem nog maar een portie. Tommy, je moet doen wat je gezegd wordt, versta je? Hier, kleine domkop! Kom, wat «cheelt er nou aan?" want Tommy's glimlach overgegaan in een droeven trek om den mond. Hij verborg het gelaat tegen Monck's houder, moeite doende om zijn zwakheid te verbergen. „Ik voel me... zoo ontzettend... beroerd,' fluisterde hij. ••bat is goed, oude jongen, dat is goed, dat weet ik wel!" zei Monck en streek hem kal- Weerend, liefkozend, over het hoofd. Houd je "tok, zooals een Brit past! We zullen je er wei doorhalenDenk je dat ik dat niet kan Wat? Maar je moet een handje meehelpen, weet je! Je hebt het goed te pakken gehad en je zuster is gekomen om ons een handje te helpen. Daarvoor is ze alleen naar dit nare gat gekomen. Nu zul je toch niet willen heb ben, dat zij ziet dat het mis gaat? Kom Tommy, kerel!" Stella's gezicht was nat van tranen. Ze durfde zich niet vertoonen, maar gelukkig wenschte Tommy haar niet te* zien. Monck's woorden hadden de gewenschte uitwerking en' hij deed een wanhopige poging om zichzelf baas te blijven. „Maar laat ze me... zoo niet. zien", mompelde hy. ,,'t Zal nu... wel... beter gaan Zeg haar dat... en pas op haar, hè!" ,,'t Komt in orde hoor!" zei Monck. HOOFDSTUK V De morgen. Bij het aanbreken van den dag regende het dat het goot. Stella zat voor een ontbijttafel, die in de eetkamer was gedekt en keek er nauwelyks naar. Peter was in haar nabijheid en ze ver moedde, dat hij voor het ontbijt had gezorgd. Maar hoe hij hier was gekomen, daarvan had ze geen flauw vermoeden en ze was ook te moe om ernaar te vragen. Tommy was in een natuurlijken slaap ge vallen en Ralston had haar weten te bewegen, om hem voor een poosje aan zijn zorg over te laten, terwijl hij haar had beloofd haar te zullen roepen, als hij haar noodig had. Ze had er Monck ook achtergelaten, maar ze veronderstelde dat Ralston hem wel niet zou laten blijven. Haar gedachten verwijlden, vreemd genoeg by Monck. Hij had haar ver baasd doen staan, wat meer is, hij had haar onverschilligheid gebroken. Zonder bepaald opzet had zijn persoonlykheid indruk op haar gemaakt. Ze had hem leeren kennen als een kracht, waarmee rekening moest worden ge houden. Ofschoon majoor Ralston voor hetzelfde zijn best had gedaan, begreep ze. dat het alleen zyn kracht was geweest, die Tommy uit zijn bewusteloosheid had gewekt. En, dat zag ze duidelijk, het was zuiver liefde en niets anders, waaraan hy zijn overwicht had te danken. De man, dien ze altijd had beschouwd als in zichzelf gekeerd, ijzig zelfbeheerscht en te eerzuchtjg om meer dan een voorbygaande neiging voor iemand te voelen, had haar iets laten zien van het Goddelijke in hem. Hij stond niet zoover af als ze zich verbeeld had. De vriendschap tusschen hem en Tommy was niet iets dat van één kant kwam. zooals zij en vele anderen altijd hadden geloofd. Hij hield innig veel van Tommy.Dat feit deed haat de dingen in een heel ander licht zien. Het was haar, alsof ze iets grootsch altijd had onder schat. Het geklater van den regen op het dak van de veranda scheen geregeld denken onmoge lijk te maken. Ze keek naar de ontbyttafel voor haar en vroeg zichzelf af, of ze ertoe zou kunnen besluiten er iets van te gebruiken Peter had alles binnen haar bereik gezet en ze meende, dat ze terwille van hem, het althans moest probeeren. Ze was doodmoe en voelde meer lust om in haar stoel te gaan liggen slapen. Ze hoorde geluid achter zich en was zich bewust dat er iemand binnenkwam. Ze dacht dat het Peter was, die kwam kijken of ze al wat opgeschoten was en strekte haar hand uit naar de koffiekan, maar voor ze die nog had aangevat, bemerkte ze haar vergissing, ze keek om en zag Monck. In de gryze morgenschemering schrikte ze van zijn gezicht. Hij had er nog nooit zoo slecht uitgezien, maar zijn donkere oogen schitterden en er ging groote kracht van uit, ofschoon ze veronderstelde dat hij niet lang geslapen had, Hy boog even en zei: „Mag ik bij u komen zitten?" Zijn manier van doen was geheel officieel, maar op dat oogenblik kon ze haar deftigheid niet bewaren. Plotseling, later meende ze on willekeurig, stond ze op en stak hem beide handen toe. „Kapitein Monck, zei ze, ,,'t is prachtig wat u gedaan hebt!" Woord en daad beide waren geheel spon taan en tevens onverwacht. Ze bemerkte een vreemden trek op zijn gelaat; een oogenblik aarzelde hij, toen vatte hy haar beide handen en hield die vast. „Stella!" zei hij. En bij het uitspreken van dien naam fon kelden zijn oogen. Alle vermoeidheid scheen geweken. Hij trok haar plotseling naar zich toe. De eerste oogenblikken was Stella zoo ont zettend verbaasd, dat ze zich er niet tegen verzette. Me man deed haar ieder oogenblik verbaasd staan en toch kwamen, zonderling genoeg, hun gevoelens overeen. Hij was in 't geheel onbegrypelijk en evenmin onsympa thiek. Maar toen ze zijn oogen zoo dicht by de hare zag en den gloed ervan voelde, dwong eigenbelang, meer dan schrik, haar tot han delen. Hij was zoo ontzettend natuurlyk in zijn manier van doen op dat oogenblik, dat ze in 't geheel niet bang was. Ze deed alleen een stap achteruit. „Kapitein Monck," zei ze, „toe, laat me los." Hij hield haar nog vast en trok haar dich ter naar zich toe. „Moet ik?" vroeg hij en liet er zachter op volgen: „zijt ge vergeten dat ge me eens in deze zelfde kamer hebt gezegd... dat ik te laat was gekomen... en nu!" De laatste woorden schenen haar tot in de ziel te dringen. Ze beefde van het hoofd tot de voeten. Ze was niet bestand tegen den hartstocht die uit 'gijn oogen sprak en tracht te wanhopig zich los te maken, voor het haar krachten te boven ging. „O neen," zei ze. „dat heb ik niet vergeten, maar toen was ik veel jonger, toen wist ik niet veel van het leven en ik ben veranderd... ik ben ontzettend veranderd." „Zijt ge veranderd in dat opzicht?" vroeg hij en in zijn stem merkte ze iets on van die halsstarrigheid, die ze er ook in had waarge nomen op dien avond, die zoo ver weg leek... den avond voor haar huwelijk. Ze maakte een hand uit de zijne los en legde die afwerend op zijn borst. „Dat is een moeilijke vraag om te beant woorden," zei ze, „maar gelooft ge, dat een slaaf zoo gemakkelyk de dienstbaarheid weer zou ingaan, als hi, eenmaal het genot van de vrijheid bad gekend?" „Denkt ge zoo over het huwelyk?" vroeg h®. Ze boog het hoofd. „Ja!" Maar hij liet haar niet los. „Stella," zei hy ..ik ben sedert dien avond niet veranderd." Ze beefde weer. maar zei geen woord en sloeg evenmin haar oogen op. Hy ging voort, langzaam, rustig. ,,'t Is onmogelijk dat ik zou zijn veranderd, ik had je toen lief; ik heb je nu lief en ik zal je blijven liefhebben zoo lang als Ik leef. Ik dacht niet dat het mogelyk was, dat je iets voor mij zoudt voelen... totdat je 't me zei. Maar ik zal je niet vragen te trouwen eoolang als het huwelijk voor jou slaverny beteekent. Al wat ik van je vraag is. dat je je door my laat liefhebben en dat je je eigen hart geen dwang zult opleggen. Is dat te veel gevraagd?" Zijn stem klonk weer vast. Ze sloeg de oogen op en ontmoette zyn blik, waaruit alle hartstocht was geweken, maar het overwicht bleef. Ze voelde weer de macht die Tommy in het leven had gehouden. Een oogenblik kon ze niet spreken en toen hy bleef wachten, verzamelde ze al haar krachten om hem te beantwoorden. „Ik meen het eerlijk," zei ze bijna fluiste rend, „maar ik stel myn vrijheid op te hoo- gen prijs, om ooit weer te trouwen. Ik wenschte dat ge dat wildet begrijpen, ge moet niet op die manier over me denken en ge moet geen hoop blijven koesteren, die nooit kan worden verwezenlijkt." Een zachte glans gleed over zyn gelaat. Dat is myn zaak," zei hy. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7