Geen onverdeelde vreugd lij Chamberlains vertrek! ONS KOPPEL IN POLEN Tegen hst voorjaar aan weieiMog voorspeld Duitsche toestellen mor onze militaire luchtvaart DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië zal de Britten spontaan ontvangen KRUIT—VAN KAMPEN VORDEREN SNEL EERBER1CHT Göbbels in ongenade? ComVmi Laan, Schagen. Tel. 20. WOENSDAG 11 JANUARI 1939. 93e Jaargang. No. 10775. UHS«V* der KV. Uitg.-Mlf. „HoWoHth Nooftttrfcwortlgr-' De reis van Chamberlain naar Rome is niet zonder incidenten verloopen. Bij zijn vertrek uit Londen stonden op eenigen afstand werkloozen. Men riep: „Help de werkloozen niet Hnssolini". Een aantal werkloozen droeg een zwarte doodkist, waarop stond: „Hij kreeg geen hulp In den winter". De politie raakte slaags met de betoogers en toeschouwers meng den zich hierin met de kreet: „Wa pens voor Spanje" en ook „Helpt de Tsjechen". Velen toonden de gebalde vuist. Chamberlain legde geen verklarin gen af. In zijn onmiddellijke omge ving werd luid gejuicht. Gistermiddag om 2 uur arriveerden Cham- rlain en Halifax te Calais, en om 17.43 kwa- m zij aan het Gare du Nord te Parijs aan. Twaalf minuten daarna begonnen reeds Ie besprekingen met de Fransche ministers. 19.30 vertrokken de Britsohe staatslie- weer. Na de besprekingen werd een imunique uitgegeven, luidende: „Op door is te Parijs, op weg naar Rome, hebben de Iritsche premier en lord Halifax van de ge- ;enheid gebruik gemaakt om van gedach te wisselen op dien Quay d'Orsay met =t)aladier en Bonnet. Deze bespreking stel de in staat volledig de algemeene identi teit te bevestigen der opvattingen, welke te- j.voren was vastgesteld tusschen de beide re- H| geeringen". Ojptrent. de besprekingen der Britsohe en Wransdhe "ministers verluidt, dat de geheele oestand onder oogen werd gezien in het icht van de reeds genomen besluiten. De Iritsche ministers gaven een overzicht van lefgeen zij te Rome zouden zeggen en Da adier en Bonnet bleken het volkomen eens net het Britsohe standpunt. Men gelooft, lat Daladier en Bonnet een uiteenzetting hebben gegeven van hun standpunt ten aan- ien van de Italiaanschc eischcn en dat de Iritsohe ministers het daarmede geheel eens raren. Britsche communisten roeren zich. In Engeland heerscht vrij voel communis- aai. kohe bedrijvigheid. Leden van de coramiu- 2itei isüsche partij hebben een vlugschrift rond- tdeeld, waarin stond: „de reis van Cham- irlain naar Rome is een nieuw teeken van ;aar voor het Engelsche volk. Het be- ,ea aan Rome dreigt Engeland en Franik- login ft verder in gevaar te brengen. Wat is de jiej) Wrde van de bewering van den minister- lei- psidont dat hij naast Roosevelt zal staan hde bescherming van de democratie, wan- hij enkele dagen later gaat konkelen i den dictator die openlijk heeft ver l*rd emocratie, overal waar deze be- ïat, te zullen vernietigen." intern van het Volk" te Londen schrijft Jlten kunsten met Mussolini, geen rechten oorlogvoerende, wapens voor Spanje". Den* Home in afwachting. De stad der Caesars zal den Engelschen iNSiedien haar „alledaagsche" gezicht •wd®, met slechts hier en daar een kleine ïtmfr Niet, zooals bij het bezoek van d® Fuehrer noodig geoordeeld werd, zal .1 een groote pracht en praal worden >n gespreid. De gelegenheid is een an- en de toon van het bezoek zal ernstig tin DHmaal zullen de gevels der huizen niet Jfcholen zijn achter duizenden vlaggen, zal niet als een Carnaval alles Pteren van goud, maar Rome zal er te •fcnlijker om zijn! Slechts hier en daar Union Jack en een driekleur zullen Ruiden, dat er een zoo belangrijke gast Echter, ook de vele politiemaatregelen, die P Hitiers bezoek genomen waren, konden ®*caal achterwege blijven. De premier zal, «Ws gebruikelijk is, bewaakt worden door en detectives in burger, doch orders al$ die, welke bij Hitiers bezoek b.v. de er. f wjrierges van alle huizen ontvangen had- ■t «n. dat zij tijdelijke bewoners moesten re ctoren, achterdeuren moesten afsluiten in 6 Ik» 3k ,1 gt iij i'ï |<s* al# aiM It Incidenten en betoogingen van werkloozen. Besprekingen te Pa rijs bevestigen algeheele overeen stemming tusschen Engeland en Frankrijk. juist daardoor de ontvangst van Cham berlain hartelijker en oprechter zal zijn, dan die van den Fuehrer. Waarschijnlijk zal aan Chamberlain het warmste welkom worden bereid, dat eenige buitenlandsche diplomaat sedert den wereldoorlog heeft ondervonden, een welkom, dat in opvallende tegenstelling zal zij met de „geregisseerde" demonstraties voor den Duitschen rijkskan selier. Persstemmen. De Britsche pers, met name de Times, welk blad zooals bekend doorgaans de mee ning der regeering weergeeft, zegt o.a. dat Engeland niets behoeft te vragen aan Ita lië, noch aan eenig ander land. In de ko mende besprekingen heeft geen van beide partijen den ander iets te vragen. Cham berlain gaat naar Rome om de groeten van een imperiale mogendheid over te brengen aan den leider van een andere en in de hoop, dat beide mogendheden nauwer tot elkaar gebracht zullen worden door beter begrijpen. Tenslotte schrijft het blad, dat. misschien te veel gehoopt zou zijn, dat het bezoek onmiddellijk positieve gevolgen zou hebben Het heeft evenwel toch waarde, wanneer hierdoor wordt bijgedragen in het normali- seeren van de internationale betrekkingen. De Fransche pers wijdt hoofdartikelen aan de reis, en zegt even eenstemmig, dat een bezoek van Chamberlain niets kan verande ren aan het Fransche standpunt. „Geen duim breed gronds zullen wij goedschiks afstaan" Mad. Tabouis (1'oeuvre) schrijft: De Fueh rer en de Duce hebben tot de laatste dagen gemeend, dat Frankrijk zou toegeven. Daar zij deze gedachte moeten opgeven beginnen zij te vreezen dat het niet mogelijk zal zijn een conferentie van vier te verkrijgen. Ber lijn is thans meer en meer besloten Italië te steunen nu het verzekerd is van de neutra liteit van Polen". Zij voegt hier aan toe, dat het een gedachte van Hitier zou zijn van Chamberlain de belofte van een neutraliteit van Engeland te verkrijgen ingeval van een aanval van Italië op Frankrijk. De prijs, welke Duitschland er op zou zetten, zou de belofte zijn van de neutraliteit van Duitsch land. In ingewijde Fransche kringen wordt de reis van de Engelsche ministers naar Rome verschillend beoordeeld. Sommigen vreezen, zegt het Hsb. dat Cham berlain in zijn wensch onder alle omstandig heden den vrede te bewaren, geneigd zal zijn tot zekere nieuwe concessies. Anderen echter verwachten dat hij, gesterkt door de Fransche flinkheid zich nu zelf ook onver zettelijk zal toonen met name in de Spaan- sche kwestie die een voornaam onderdeel van de besprekingen zou uitmaken. AKRRIKAANSCBE AMBASSA DEURS HANGEN EEN SOM BER BEELD OP VAN DEN IN TERNATIONALEN TOESTAND ONTHULLINGEN VAN LIND- BERGH. DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT LATE ZICH DE LEIDING NIET ONTNEMEN. Waf zal Lindbergh onthullen? In het zoo juist uitgegeven rapport der Arnerikaansche nationale commissie van advies in luchtvaartaangelegenheden waar van o.m. Lindbergh lid is, wordt het noo dig geacht ,dat de productje van Arnerikaan sche vliegtuigen zal worden vergroot, dat meer geld zal worden beschikbaar gesteld voor luchtvaartkundig onderzoek, dat de militaire en marine luchtstrijdkrachten zul len worden uitgebreid, en dat men de proef nemingen voort zet met vliegtuigen „lichter dan lucht." Het rapport waarschuwt het con gres er voor dat de Vereenigde Sta len zich niet de leiding op. het ge bied der luchtvaart moeten laten ontnemen. Een somber beeld. De Arnerikaansche ambassadeurs in Enge land en Frankrijk hebben gisteren verslag uitgebracht over den Europeeschen toestand in een gezamenlijke, besloten vergadering van de commissies voor militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat. Een congreslid, dat de vergadering had bij gewoond, verklaarde: „Het was zeker een somber beeld voor den vrede". De beide diplomaten waren bijrta twee uui in de commissie aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat zij aanbevelingen uitspraken voor een vergrooting van de Arne rikaansche defensie, doch zich bepaalden tot het afschilderen van een beeld van wat be schreven wordt als de volkomen chaotische toestanden in Europa. William M. Bullith, Amerikaansch ambassadeur te Parijs. Kennedy, de ambassadeur te Lon den, heeft volgens een lid der com missie gezegd, „dat wellicht in het voorjaar een wereldoorlog zal uit breken". Bullitt, de ambassadeur te Parijs, zou dezelfde meening hebben geuit. Kennedy, aldus de zegsman, voorspelde, dat de oorlog op een of twee manieren zou kunnen uitbre ken, ten eerste na overweldiging van van de Oekraine door Duitschland en ten tweede na een Italiaansche poging zich van Tnnis meester te maken. Een oud lid van de commissie zeide, dat de door de beide ambassadeurs gedane ont hullingen de „ontstellendste waren, die ik gehoord heb, sedert ik in het congres kwam' Kennedy zou de commissie gegevens heb ben voorgelegd betreffende de sterkte der Duitsche luchtmacht, welke door Lindbergh zijn verzameld. Men zegt, dat volgens het rapport van Lindbergh Duitschland 10.000 vliegtuigen der eerste linie bezit en dat hier maandelijks 1200 toestellen bijkomen. De les, die men hieruit kan trekken, aldus zou Ken nedy verklaard hebben, is, dat men gereed dient te zijn. Verklaard wordt, dat de ambassadeurs het voorgesteld hebben, alsof Duitschland ver heugd er over is, dat het rapport uitge bracht is. Uiteengezet werd echter, dat de inlichtingen voor een groot deel bevestigen, wat reeds door de militaire waarnemers ver nomen was. Alle leden verlieten de vergadering met betrokken gezichten. Verscheidene verheel den niet den ernst van den door de ambassa deurs in het licht gestelden toestand. Wanneer de bedoeling van de vergadering was, zooals velen te New York veronder stellen, het geweldige bewapeningsprogram ^zijn niet gegeven. «zal ook geen vertoon zijn van militaire Tanks en kanonnen, vliegtuigen, oor "PKhepen en ook de soldaten in uniform discreet op den achtergrond blijven: ^land zal zich toonen, gedisciplineerd en streng, waardoor het een wereldbekendlheid «wegen heeft Het zal spontaner zijn! Er is nóg een merkwaardig verschil, zegt Msb. "•u'i^.HiUer bracht geen bezoek aan den Paus. d "jtmaal echter zal de Heilige Vader den Ti. ^et-katholieken Britschen premier in au- js dftëntie ontvangen. De bevolking van Rome ontveinst zich et, ondanks deze verschillen of Gisteravond ontvingen wij het volgende telegram: 20 uur, grenzen Polen, alles in orde. Weg met ijs. Ont moeten Bakker-Schut-Nortier. piet Dit nummar bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Voor het geheele land: in den morgen regen, later meest zwaar bewolkt, zacht weer, matige, tijde lijk tot krachtig toenemen de Z.O. tot Z.W. wind. van Roosevelt te vergemakkelijken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof men hierin bijzonder goed geslaagd is. Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat hij zijn defensieboodschap Donderdag aan het congres zou doen toekomen. Se stippellijn geelt aan welke route onze rijders tot dusver aiaelead. Defensie bestelt drie Focke Wulf „Weihe"-vliegtuigen. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft het departement van defensie drie Focke Wulf-vliegtuigen van het type F W 58 (Weihe) besteld ten behoeve van de vliegopleiding bij de lucht vaartbrigade te Soesterberg. Met deze bestelling doet een geheel nieuw type vliegtuig zijn intrede bij de Nederland- sche luchtstrijdkrachten. Het zal gebruikt worden als overgangsvliegtuig ten behoeve van hen, die deel zullen uitmaken van de bemanning van de Fokker-luchtkruisers T 5. Het is thans voor de erste maal in de ge schiedenis van de Nederlandsche militaire luchtvaart, dat buitenlandsche vliegtuigen worden aangeschaft. Bijzonderheden. Enkele bijzonderheden omtrent de Weihe mogen hier volgen De Weihe wouw in liet Noderlandsch is een product van de Focke Wulf Flugzeugbau A.G. te Bremen, welke o.a. de bekende vier-motorige FW 200 Condor-verkeersvliegtuigen vervaardigt. Zij is een twee-motorig oefenvliegtuig, zooals ge zegd, voor de opleiding van vliegers en de andere leden van de bemanning van bom menwerpers en is uitgerust met twee lucht-gekoelde Argus-motoren, elk van 240 p.k. De spanwijdte bedraagt 21 m., de lengte ruim 13 m. en de hoogte ruim 4 m. Leeg be draagt het gewicht 1890 k.g. de lading weegt 910 kg. het totale gewicht is 2800 kg. De maximum snelheid bedraagt 258 km. per uur de kruissnelheid (afhankelijk van het mo torvermogen) bedraagt 210 k 238 km. per uur De landingssnelheid is 80 km. per uur, het vliegbereik bedraagt 740 km. De romp, welke rechthoekig van doorsnede is, is vervaardigd van gelaschte stalen buizen, welke met lin nen zijn bekleed. In den neus bevindt zich een mitrailleurpost. Daarachter is een geslo ten stuurhut, welke aan twee personen plaats biedt. De kajuit is geheel ingericht met richt- en afweermiddelen, draadlooze telegrafie, blind-vlieginstrumenten enz. Achter de stuurhut bevindt zich de tweede mitrailleurpost. De Weihe is een laagdekker met eenigs- zins V-vormigen vleugel, welke ten deele ver-spannen is. Het onderstel is intrekbaar en heeft olie-veering en oliedruk-remmen. Goed bruikbaar als bewakings- vliegtnig. In oorlogstijd is dit type vliegtuig goed bruikbaar als bewakingsvliegtuig. Boven dien kan er thans een nuttig gebruik van worden gemaakt als controle-vliegtuig bij luchtbeschermingsoefeningen, speciaal om het effect van een verduisterde stad van de lucht uit gade te slaan. De Weihe is boven dien goedkoop in onderhoud cn exploitatie. Voorts is het vliegtuig gemakkelijk als drij ver-vliegtuig uit te rusten, hetgeen slechts een verwisseling van wielen in drijvers van zeer korten duur vordert. De Berlijnsche correspondent van de N, R. Crt. verneemt, dat er weer verschillende geruchten over minister Göbbels gaan. Ditmaal heette het dan, dat hij voor een half jaar met verlof zou gaan en daarna niet meer op zijn post zou terugkeeren. Om dit te weerleggen, heeft minister Göbbels afgezien van een verklaring met woorden en een dienstreis door Oostenrijk onderno men, waarover dagelijks wordt bericht. Hier door, zoo wil een ander gerucht nu weder weten, heeft de minister moeten afzien van een verlof van een dag of veertien dat hij inderdaad van zins was te nemen. Interessant blijft van dit alles alleen het feit op zich zelf, dat er over dezen minister, vooral sedert de onlusten van November, tel kens weer geruchten van weinig weiwillen den aard in omloop worden gebracht. Voor- loopig hebben zij echter, behalve als symp toom., .geen waarde. -

Schager Courant | 1939 | | pagina 1