I IUITENLANDSCH IrVERZICHT aspirin Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Jkwtrk HoyaUijti gtMAq Op elke wond purol Kiezen vóór hedenavond 11 Woensdag 11 Januari 1939 Tweede blad meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 10 Januari. Uitspraken. I Alvorens de zitting gisteren een aanvang nam, deed de Rechtbank de navolgende uit- de H., ex-gevangen'bewaarder, te Alkmaar woonachtig wegens het verstrek ken aan gevangenen van sigaretten en luci fer; en het aannemen eener belofte dier ge- ranecnen, om daarvoor later beloond te worden tot 3 maanden gevangenisstraf. (De eisch luidde 10 maanden). Bergen. pofllng tot insluiping met geweld pleging. Terecht moet staan J. J., gewezen bak kersknecht, wonende te Bergen, thans gede tineerd, oud 28 jaar, die ervan wordt be- Jhuldiscd, dat hij in den nacht van 6 op 7 September bij mevr. H. G. Graafland, wedu we van den heer Hamilton Silverton I-Iill, «mende aan de dr. van Peltlaan te Bergen, «tracht heeft,, binnen te dringen, zulks foor bedreiging met de woorden: ..Je geld Cf je leven". Hetzelfde heeft verd. uitge daald bij de gezusters Eijken, wonende aan dg Vijver laan te Bergen. Bovendien wordt verd. tenlaste gelegd, dat jjj in beide gevallen de dames eenige slagen leeft toegediend. In beide gevallen is verdachte s poging mislukt, tiaar de dames begonnen te schreeuwen en verdachte daarop de vlucht nam. Hij had er niet over geprakki- zeerd Verd. erkent het hem ten laste gelegde. Op een vraag van den president, mr. 'AM. Ledeboer, waarom verd. zich in' den nacht van 6 op 7 Sopt. aan de woning van mevr. Hamilton Silverton Hill vervoegde, segt J.: Ik weet het niet precies meer; ik geloof, dat ik met een boodschap van Ds. y, d. Kieboom kwam. Pres.: Had je drank op. Verd.: Jawel. Pres.: Je hebt toch getracht die mevrouw geld af te persen? Verd.: Ja, maar voor dien tijd heb ik er niet over geprakkizeerd. Pres.: En in den nacht van 12 op 13 Sept. Jïe'o je hetzelfde uitgehaald bij de dames Eijken nietwaar? Verd.: Ja zeker. Pres.: Waar zat je toen eerst? Verd.: In Café Oldenburg. Pres.: En dronk je daar 10 glazen hier en 4 glazen jenever? Veifl.: Dat zal wel. Pres. zegt, verdachte's gedrag laf te vin den. Getuigenverhoor. Als eerste getuige wordt gehoord mevr. H. G. Gr., weduwe van den heer Hamilton Silverton Hill, wonende aan de dr. van Pelt laan. Get. vertelt, dat in den nacht van 6 op 7 September gebeld werd. Get. stak het licht op en zag een persoon staan. Pres.: Herkende u dezen verdachte? Get: Nee. Toen get. buiten kwam, greep verd. haar haar zij verklaart, bij den arm en trok haar daarna bij de haren. De tweede get. is Margaretha E., wonende fc Bergen, die met aar zuster samenwoon de. Get. vertelt, dat zij in den nacht van 12 op 13 Sept. lawaai aan de voordeur hoorde. Pres.; Bent u naar beneden gegaan? Get.: Eerst m'n zuster, later ben ik ook lekomcn. We hebben door het raampje met iemand gepraat. Deze vertelde, dat een van ajn kennissen ernstig ziek was geworden. Toen we buiten kwamen, heeft hij mij eerst ten vuistslag gegeven en later is hij m'n wster aangevallen. Hij had een doek om l'B hoofd. Pres.: Dus hij was vermomd? Get.: Eenigszins wel. Pres. lot verd.: Was je vermomd? Verd.: Dat weet ik niet meer. .Pres,: Een prachtreclame voor Bergen ooob; ben je lid van de Vereeniging Bergen Vooruit?? ,Mr, Fruin vraagt verd. of hij meer last tan geheugenstoornis heeft? Verd.: Nooit Mr, Fruin. Dan moet u dit ook weten; immers u weet precies hoeveel glazen bier V heeft gedronken. Get.: Ja, twaalf. De derde get. is Maria E., wonende in de Vijverlaan, tesamen met haar zuster. Zij jertelt hetzelfde verhaal als de vorige get. Pres.; Heeft verd. ook gezegd: „Je geld of h leven?" Get.; Ja zeker. Pres.: Heeft hij u ook geslagen? Get.: Ja, niet zoo erg als m'n zuster; ik stond direct weer op. Pres.; u bent beide naar binnen gegaan, nietwaar? Get.; Ja, en toen heeft verd. zijn voet tus- khen de deur gezet, maar we hebben er toolang op geslagen, tot hij zich terugtrok. 1 Tenslotte wordt gehoord de ambtenaar der wclasseering, de heer J. H. Wiggers. Deze zegt, dat de doktoren hebben ver gaard, dat verd. lijdt aan een psychopati- karakterontaarding als hij teveel ge doken hoeft. Van zijn achttiende jaar af, "rinkt deze jongen al. P"s.: Maar de directeur van Hooghullen Ibl hem niet hebben, nietwaar? Get. Nee, maar dat vind ik absoluut ver werd. Met leiding en onder strenge controle van dien man, die alles in drankroes «eeft gedaan, wel iets te maken zijn. P^es.: Maar wat hij gedaan heeft, is toch "®lmeer clan verschrikkelijk? Ledeboer tot verd.: Ben je bereid voor hhtistens een jaar naar een inrichting te gaan? A"«rd.: Ja! Het requisitoir. De Officier requisitoir nemend, begint met te zeggen, dat er 9 jaar staat op hetgeen flpze verd. heeft gedaan. Mr. v. d. Feen de vindt een en ander meer dan erger de Officier van Justitie meent, dat "de maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. /-êx w? (bayer) HET PRODUCT VAN VERTROUWENI maatschappij tegen een dergelijk individu moet worden beschermd. Verd. staat hier geenszins als een berouwvol zondaar. Zijn psychische toestand is wel iets beneden de honderd procent, maar veel niet. Omdat hier een pogen is tot afpersing en omdat ook verd. niet geheel toerekeningsvatbaar is, wil spiv een niet te lioogen eisch vragen. Voor een voorwaardelijke veroordee ling voelt mr. van der Feen de Lille niets en vraagt daarom een gevan genisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. De toegevoegde verdediger van verd. mr. v. d. Loos, refereert zich aan het oordeel van de Rechtbank. De president bepaalt de uitspraak in de ze zaak op heden over acht dagen, des mor gens om tien uur. Noordseharwoud e CITROENBOONEN GESTOLEN. De volgende verd. is M. B. van beroep landarbeider, wonende tc Noordscharwoude, die er van wordt beschuldigd op 14 Novem ber j.L, bij een zekeren P. K. een partij ci> troenboonen tc hebben gestolen. Verd. ontkent het hean tenlaste gelegde en zegt, dat de boonen van z'n eigen bouw waren. Pres.: Maar ze waren nog niet eens droog Als get. wordt gehoord P. K. landbouwer te Noordscharwoude die een partij citroen- boonen miste en deze terugvond op den zolder van verd. Pres.: U kent ook den bouw van verd. nietwaar? Get.: Ja zeker. Pres.: Wat die groot genoeg, om al die ci troenboon en te verbouwen? Get.: Nee, die bouw was wel klein. Ik miste dezelfde soort boonen en ze waren op dezelfde manier vastgebonden als ik het had gedaan. Verd. merkt op, dat hij ze thuis te drogen had gelegd. De tweede get. is D. J. H. J. majoor bij de Rijksveldwacht te Noordscharwoude, die bij verd. de zakken in beslag heeft genomen De citroenboonen. welke zich in die zakken bevonden waren nog niet droog. Ze werden door K. direct herkend als zijn boonen. Pres. tot verd.: Waarom die boonen al binnengehaald? U hadt ze al met een zakf afgedekt om te drogen. Verd.: Je kunt ze niet altijd buitcnlatcn, en buiten droogden ze niet meer zoo best. De Officier van Justitie requisitoir nemend, acht het tenlaste gelegde wettig en over tuigend bewezen, ondanks de onkontenis van verdachte. Zelfs de stukjes touw waaraan de boo nen waren gebonden waren aanwezig. Als klap op den vuurpijl, komt er dan nog bij, dat verdachte's land niet zoo groot was, om er de boonen op te teelen. HONGAARSCH—TSJECHO-SLOWAAKSCHE INCIDENTEN. DUITSCHE WIJSHEID: LUISTER NAAR MIJN WOORDEN, ZIE NIET NAAR MIJN DAJ)EN! CHAMBER- LAIN EN MUSSOLINI BEGINNEN HUN BE SPREKINGEN ONDER VOOR ITALIë ON GUNSTIGE OMSTANDIGHEDEN. Er zal wel nimmer een tijd zijn geweest, waarin de hoogere politiek zoo opvallend de teekenen vertoonde van grove willekeur als tegenwoordig het geval is. Het is wel licht de geest van den modernen tijd, die zich hier uit. Overal valt een schaamteloos heid waar te nemen, die het zedenverval, het gemis aan goede trouw, nog duidelijker doet uitkomen en we zijn zoover gekomen, dat sommige staatslieden in willekeur iets vanzelfsprekends beginnen te vinden. Houden we ons eerst even bezig met de gebeurtenissen aan de HongaarschSlo- waakscho grens, waar de afgcloopen dagen verschillende incidenten hebben plaats ge had, waar dooden zijn gevallen en waar men zich van de door Duitschland en Ita lië vastgestelde regeling zeer weinig aan trekt. Wc willen in het midden laten, wie is begonnen. De en geeft den ander de schuld en doet zichzelf voor als een engel van onschuld en argeloosheid. Wat echter de moeite van het vermelden Mr. v. d. Feen de Lille acht het een ernstig feit en kan daarvoor on mogelijk een geldboete vragen. Spr. vraagt daarom een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Verd. blijft erbij, dat het zijn boonen zijn. De aan verdachte toegevoegde verdediger mr. Prins, acht geenszins onmogelijk, dat deze boonen van het land van verd. zijn gekomen. Spr. acht het tenlaste gelegde niet bewezen en vraagt daarom vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak heden over acht dagen. Wieringerwaard. OPLICHTING. Dan moet terecht staan een zekere J. de R. reiziger, wonende te 's-Gravenhage, die den hotelhouder R. B. te Wieringerwaard op 6 Januari j.1. voor een bedrag van f 6.25 heeft afgezet, nadat hij -dezen een post- chéque had overhandigd, ofschoon hij wist, dat hij geen saldo had op den girodienst Verd. erkent het feit. Als getuige wordt gehoord de 27-jarige caféhouder R. B. te Wieringerwaard. die verklaart dat verd. vaak bij hem kwam. Op 6 Januari had verd. ruim f 7.verteerd en vroeg er toen nog f 6.25 bij. Hij gaf daar voor een chéque af, doch deze was niet te innen. De Officier van Justitie zegt in z'n re quisitoir, dat het tenlaste gelegde wettig en overtuigend is bewezen en eischt een gevan genisstraf voor den tijd van vier maanden. Uitspraak heden over acht dagen. Den Helder. EEN VALSCHEN EED AFGELEGD. Als laatste in de ochtendzitting moet te recht staan P. N. N. oud 35 jaar van beroep radiomonteur te Den Helder, die te Alk maar op 9 November 1937 een valschen eed zou hebben afgelegd in het kort geding tus- schen Philips cn Verstegen. Verd. erkent het feit: .„Mijnheer Verste gen had er alles op gezet het proces t>e win nen en daarom heb ik hem willen helpen. Al getuige wordt gehoord P. J. V. radio monteur, wonende te Den Helder. Pres.: Heeft U hem overgehaald een val schen eed af te leggen? Get.: Nee. dat is niet waar! De Officier eischt wegens het afleggen van een valschen eed een gevangenisstraf van tien maanden. Uitspraak over acht dagen. MIDDAGZITTING. Dc ochtendzitting welke tegen half een werd geschorst, werd om twee uur weder om openbaar verklaard. Wierenger waard BESCHULDIGD VAN MEINEED. Voor haar rechters moet verschijnen mej. A. Gr. oud 33 jaar geboren te Zijpe. huis houdster van beroep, thans wonende te Wie ringerwaard, wie tenlaste wordt gelegd, dat zij in een civiel geding voor den kanton rechter te Alkmaar op 27 October j.L. tus schen D. J. Wit en KJ.» Schenk een valschc verklaring zou hebben afgelegd. De president vraagt, of zij tegenwoordig is geweest bij het gesprek tusschen Wit en Schenk, dat liep over een dienstbetrekking welke de jonge Wit zou krijgen bij Schenk. Verd.: Ja zeker. Pres.: Bent U bij het geheele" gesprek over het arbeidscontract tusschen W. Jr en Soh. geweest? Verd.: Ja, daar was ik bij tegenwoordig. Pres.: Hadt U al gegeten. Verd.: We waren klaar. Pres.: Hadt U dan alreeds afgewasschen? Verd.: Ja dat had ik al gedaan. Als eerste get. wordt gehoord C. W., oud 42 jaar, wonende te Wieringerwaard. Pres.: Is er destijds een proces geweest tusschen u en Schenk? Get.: Ja, Edelachtbare. Pres.: Of was het uw zoon? Get: Het ging m'n zoon aan. Het ging over geld, mijn zoon Dirk zou in dienst komen bij Kl. Sch. Pres.: Wanneer is dat geweest? Get.: In Januari van het vorige jaar. Pres.: U bent toen naar Sch. gegaan, nietwaar? waard is, is een artikel in de „Diplomatisch- politische Korrespondenz", een blad, waarin het Duitsche departement van buitenland- sche zaken nog al eens kond pleegt te doen van zijn meening. We lezen daar o.a. het volgende fraais: „De beteekenis van de door beide partijen nadrukkelijk gewenschte ar bitrage van Ween en was een einde te ma ken aan den nationaliteitenstrijd en den weg te banen voor een verhouding van goede nabuurschap tusschen de heide vol keren. De voorwaarde voor succes hiervan is de goede wil van beide zijden om thans een politiek te gaan voeren, waarin de eerbied voor de nooden van den buurman tot uitdrukking komt en waardoor in het eigen land zoodanige toestanden worden geschapen, dat alle lagen der bevolking te vreden kunnen zijn met hun lot." Inderdaad fraai gezegd! Het verwonder lijke echter is, dat het komt uit Duitschland. We concludeeren uit een en ander, dat men te Berlijn wel degelijk weet, hoe het be hoort. Aan de daden der laatste maanden zou men dat niet hebben kunnen weten. Het devies der heeren te Berlijn schijnt tc zijn: Luister naar mijn woorden, doch zie niet naar mijn daden! IntuscSen worden deze grensincidenten te Berlijn alleronaangenaamst gevonden. Dc kwestie is, dat Hitier er van houdt „proble men op te lossen". Dat er onvolledige of ATTENTIEI ATTENTIE! De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat deze week voorloopig DE LAATSTE WEEK is, dat de Reclamewedstrijd loopt, zoodat alle uitgeknipte advertenties dienen te worden ingezonden, anders zijn ze waardeloos geworden. Get.: Ja zeker! Pres.: Waren bij dat gesprek meer perso nen tegenwoordig? Get.: Ja, de huishoudster. Pres.: En is zij bij de bespreking tegen woordig geweest? Get.: Nee, want ze ging naar achteren om de vaten af te wasschen. Pres.-: Hoe lang duurde dat gesprek?? Get.: Ongeveer twintig minuten. Pres.: En was toen het gesprek afgeloo- pen? Get.: Dat was toen afgeloopen. Verd. ontkent, zij is er wel degelijk bij tegenwoordig geweest. Get.: Ik hoorde gerinkel van borden en schalen in de keuken, welke achter de woonkamer lag. De tweede getuige is de Rijksveldwachter J. S. die de zaak heeft onderzocht cn in den zomer van 193S verschillende getuigen heeft ondervraagd. Get. geeft dan een beschrijving van het huis van Soh. Pres.: Wept u ook, waar de familie eet? Get.: Ik heb vaak gehoord dat ze in de keuken eten. Pres.: Heeft U ze wel eens in de voorka mer zien eten? Get.: Nee, nooit. De verdediger van verd. Mr. dr. Buiskool uit Schagen wijst erop, dat de geheele pro cedure ging over het ontslag en niet over de aanname van W. Get.: Ik heb den indruk van Soh. gekre gen, dat de procedure ging zoowel over het ontslag als over de aanname. Pres.: Wanneer heeft' U Sch. gehoord? Get.: Op 12 of 13 Februari Edelachtbare. Pres.: Heeft verd. erkent, dat ze een ver keerde verklaring had afgelegd? Get.: Nee, maar ik heb wel den indruk gekregen, dat. er gedraaid werd. Pres. tot verd.: Had'Sch. op een briefje geschreven, wat u voor den Kantonrechter verklaren moest? Verd-: Neen. Pres.: Maar is er wel over een briefje ge sproken? Verd.: Ja zeker, dat wel. Get. merkt op, dat er onzekerheid was zoo wel bij verd. als bij Sch. Pres.: Zou zij bij U anders verklaard heb ben dan bij den Kantonrechter? Get. Ja zeker. Bij mij heeft ze toegegeven dat zij bij het gesprek was geweest en voor den Kantonrechter heeft ze anders ver klaard. Pres. Heeft u den burgemeester daarover gesproken? Get.: Ja zeker, direct. Verdediger: Dat is niet waar; toen ik den volgenden dag den burgemeester opbelde, wist hij van niets. U weet heel coed, dat ik ook den majoor heb opgebeld. Laten we daar hier verder niet over praten. Get.: Zij heeft verklaard, wat er in mijn proces-verbaal, staat en daar wijk ik geen duimbreed van af! De Officier van Justitie vraagt get. of hij denkt, dat verd. wist, dat hetgeen op het briefje van Sch. stond op onwaarheid be rustte. Get.: Dat geloof ik niet, misschien is zij zich niet bewust geweest van wat zij zei. De Officier van Justitie requisitoir nemend zelfs foutieve oplossingen zouden kunnen bestaan, is een mogelijkheid, die zelfs niet mag worden overwogen. Een oplossing van I-Iitler is een oplossing voor „eeuwig". Dat twee kleine staatjes als Tsjecho-Slowakije en Hongarije het durven bestaan de arbi trale uitspraak van Weenen te minachten, is een ongehoord iets, dat niet voor mag ko men. Het prestige der oplossers laat zoo iets eenvoudig niet toe. Er is echter nog een andere kwestie! De Duitsche invloed wordt in Tsjecho-Slowakije steeds groofor, terwijl Hongarije bezig is ste vig met Italië aan te pappen. Men be grijpt nu, vooral ook gezien de nieuwste onthullingen .over ligt..as-verdrag, welke, con sequenties aan" deze zaak zitten. Echter. vrij zeker zullen de .asgenooten. elkaar niet loslaten, ze hebben elkaar te veel noodig! Immers, de berichten, die uit het vooral economisch zoo machtige Amerika komen, zijn allesbehalve geruststellend. Het neemt de leiding in den strijd tegen de autoritai- ren en het schijnt voornemens te zijii zich voortaan krachtig te doen gelden. De berichten 'uit Japan zijn niet zeer gunstig en wat voor Italië en Duitschland ernstiger is de mededeelin «zon uit Spanje zijn dat evenmin. Wel blijft Franco aan liet Kata laan sch e front langzaam terrein winnen, het feit echter, dat de republikei nen kans hebben gezien in de Estramadura een offensief in te zetten, waarbij de bedoe ling voorzit het rechtsche Spanje in tweeën te doelen, bewijst, dat de kracht der lin-k- schen allerminst gebroken is. Dat Franco het ergste vreest bewijst het zenden van zware versterkingen. Ten slotte laat Frankrijk zich niet in het minst imponeeren door de Italiaansche eiscben en, zoo Mussolini inderdaad de Duitsche methode waarbij men zichzelf opzweept tot een extatisch fanatisme en dan net zoolang te keer gaat tot men zijn wen- sohea ingewilligd .ziet, -heelt willen vol? meent dat het niet precies is komen vast te staan, hoe een en ander precies in z'n werk is gegaan. Spr. weet niet, of verdachte al dan met bij het geheele gesprek is tegenwoordig ge weest. Er staan hier immrs verklaringen tegenover elkaar, n.1. die van Sch. en den. jongen W. Op deze gronden eischt verd. vrij spraak. De verdediger mr. dr. Buiskool zegt m zijn pleidooi, dat de Officier uit de stukken had kunnen zien, dat deze zaak vallen moet. Hij heeft door zijn vervolging dit meisje van onbesproken gedrag in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Meer wil pleiter er niet van zeggen. Na re- en dupliek wondt de uitspraak m deze zaak bepaald op heden over een week des morgens om tien uur. - DEN HELDER Uit onze Omgeving W1ER1NGEN DE FANCY FAIR. Maandag j.1. was de sluitingsavond van de fancy fair ten bate van Herwonnen Le venskracht. Op dezen avond werden de prij zen gewonnen door: Sjoelbak: No. 1 A. de Jong 91 punten; 2. S. dc Vries 92 punten. Ringwerpen: A. Engel 125 punten. Schieten: C. de Haan, 30 punten. Russisch biljart, hier stonden twee heeren gelijk en wel J. de Jong en H. Lout op 400 punten. De hoofdprijzen van deze vermakelijkhe den werden toegewezen aan: Sjoelbok No. 1. J. Klaver, no. 2 D. Kooy. Schieten: D. Veerdig. Ringwerpen A. Engel, terwijl voor het Russ. biljart weer twee personen ston den n.1. D. Veerdig en A. van Zoonen. De naam der pop die geraden moest wor den was Liesje. Daar deze naam niet gera den is werd de pop op Amerikaansche wijze verkocht. De winnaar van de tulbandloterij was de heer H. Hulsman. Aan het einde van deze financieel zeker goed geslaagden fancy fair werd door de eere voorzitter pastoor Mudde, een slot- en dankwoord gesproken, waarmee dit ook weer tot het verleden behoort. OUDE N1EDORP 'f VELD R.K. STAATSPARTIJ. Weth. Bakker niet meer herkies baar. De afdeeling Oude Niedorp van de R.K. Staatspartij hield Maandagavond in café Brouwer haai* algemeene jaar vergde ring onder Voorzitterschp van den heer J. Bak ker Jr. Aanwezig waren 40 leden. Ook de burgemeester was er. Na uitvoerige besprekingen worden candi- daat gesteld voor den kring Den Helder Dr. Bamhoorn te Heiloo. Jac. Groen te Allernaar Jac. Weel, gemeenteraadslid te Zuidsolmr- w'oude en P. A. Luix, bierbottel aar te Den Helder. Bij de behandeling van die gemeenteraads verkiezingen wordt door den Voorzitter lec- ture gedaan van een schrijven van den heer Molenaar, houdende mededeeling, dat deze zich wegens het reeds lang bereikt hebben van den 65-jarigen leeftijd niet meer be schikbaar stelt voor candidaatstelling voor den gemeenteraad, terwijl de heer Molenaar het wenschelijk vindt in zijn plaats jongere klachten te benoemen. HOOGWOUD DAAR ZAL EEN ANDER VOOR KOMEN. Door wethouder C. Schilder is aan de R. K. Kies vereeniging bericht gezonden, dat hij wegens hooge leeftijd niet meer in aanmer king wenscht te komen als candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. AARTSWOUD BETJE ZAL TE KOLHORN REGEEREN. Onze tooneelvereeniging De Hoop is uïtge- noodigd in Kolhorn op te treden niet het hier Kerstmis opgevoerde stuk „Betje Re geert". De uitnoodiging is aangenomen. gen, dan dreigt deze af te stuiten op de Fransche vastberadenheid. Met het gevolg, dat de Duce groote kans loopt aanstonds eer een rol van clown dan die van een tri omfator te moeten vervullen. Onder deze omstandigheden beginnen de besprekingen tusschen Chamberlain en Mus solini op een voor Italië stellig niet zeer gunstig oogenblik. De gewijzigde houding der Vereenigde Staten en het uitblijven van succes in Spanje maken het Chamberlain gemakkelij- ekr tegemoet te komen aan het opkomend verlangen in Engeland zelf om een krachti ger houding aan te nemen in de internatio nale politiek. Inderdaad valt, niet tegenstaan de de hoogdravende en rethorisch aandoende Italiaansche ontboezemingen een zeker pes simisme waar te nemen. Men is daar zeker niet blind voor den gang der gebeurtenissen en men is er zeer goed op de hoogte, zoowel van de hechte banden, waardoor Engeland aan Frankrijk is gebonden, als van de onder het Britsche volk levende opvatting, dat Italië door het niet terugnemen der Spaansche legionarissen zijn belofen niet. is nageko men. Hoewel door Chamberlain uitdrukkelijk te verstaan is gegeven, dat hij niet voorne mens was in de Fransch-Italiaansche aan gelegenheid te bemiddelen, schijnt men daarop in Italië toch te hopen. Er dreigt een échec, dat onder alle om standigheden moet worden vermeden. Onder zulke omstandigheden klampt de mensch zich vast aan stroohalmen. Welke troeven Mussolini daartnj in han den houdt? Daar valt niets van te zeggen. Misschien een belofte het lot der Joden in Italië rij verzachten. Daarnaast staan als ruilobjecten tegenover elkaar wellicht de beëindiging van hei Spaansche conflict en economische tegemoei .^omjgigen van de zijde van Engeland.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5