Indischs luchtmacht Uitbreidingsplan Kracht tegen "kracht! China geeft niet toe Niekisch niet ter dood veroordeeld De onthulling van het pact Rome-Berlijn Een nieuw model Britscbe torpedoboot Zal Engeland de Chineesche valuta beschermen? OUD-MINISTER EDEN OVER DE REDE VAN ROOSEVELT. Oud-minister Eden heelt gisteravond, als gast van de Amerikaansche Ka mer van Koophandel, de eenige da gen geleden uitgesproken rede van President Roosevelt zeer hoog ge prezen. Hij noemde haar een mees terstuk van duidelijkheid; een weg wijzer, welke aanduidt langs wel ken weg alle vrijheidlievende lan den der wereld zouden willen gaan. Ten aanzien van de Britsch-Amerikaansche vraagstukken zeide Eden: ,We hebben bei den onze eigen vraagstukken, we hebben beiden onze eigen nationale belangen, welke invloed hebben op onze opvatting, doch er is iets belangrijkere, dan gelijkheid van in zicht en dat is de gelijkheid van beginsel. Het is duidelijk voor ons allen in dit land, dat. de president in hetgeen hij zeide, niet alleen het inzicht weergaf van een groote meerderheid van het Amerikaansche verft, doch ook de meest innerlijke gevoelens van de bevolking van deze' eilanden." Na te hebben vastgesteld, dat. noch in Groot Bittanniö noch in de Vercenigdc Sta ten het geringste gevaar is dat die leer der staatsvergoeding steun van het vol'k zou krijgen zeide Eden dat de absolute macht in handen van sommige staten zeer grocvt is en het zou dwaasheid zijn voor de democra tieën in Europa te meenen, een dergelijke kracht het hoofd te bieden door te vertrou wen op versleten methoden. De rechten van het individu moeten in verband worden gebracht met de nooden van de gemeen schap, waarin hij leeft en de eerste van de ze nooden is op het oogenblik de landsver dediging. Indien de nooden van den staat ondergeschikt worden gemaakt of verwaar loosd, dan kan alles worden weggevaagd cn dan zullen de rechten van het individu ver loren gaan, tezamen met al het overige. „Ik geloof," zoo besloot Eden zijn rede, „dat in dit land op het oogenblik een groei end begrip is voor dit fundamenteel pro bleem, dat opgelost moet worden en een steeds groeiende vastberadenheid om het vraagstuk op te lossen. Wang Tsjing Wei op ©en schoen en een slof er van door. Maandagavond is Wang Tsjing Wei, ver momd als arme koopman, slechts verge- gezekï van twee van zijn getrouwen, uit Hanoi vertrokken. Zooals nuen weet is Wang Tsing Wei uit de Kwomintang ge- stooten, beschuldigd van landverraad. Deze beschuldiging staat in verband met Wangs opzienbarende boodschap aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij den generaal aanraadde, vrede met China te sluiten op voor China zeer vernederende voorwaarden. Het oordeel van een Amerikaan- schen gezant. In een interview met een vertegenwoordi ger van Reuter heeft de Amerikaansche am bassadeur in China, Neison Johnson, die op weg naar Amerika in Londen is aangeko men, hij is door Rooevelt ontboden om rapport uit te brengen over den toestand in China verklaard, dat hij geen teekenen gezien heeft van verdeeldheid in Tsjoeng- king of van eenige geneigdheid om Japan toe te geven. Johnson zeide, dat hij geen deskundige kennis droeg van den militairen toestand, maar dat. hij den indruk heeft, dat het op treden der Chineesche guerilla ongetwijfeld over geheel China verspreid raakt. Het schijnt alsof de Japanneezen in deie of ge ne richting een grooten opmarsch kunnen uitvoeren, maar er komt een onvermijdelij ke grens aan hun krachtsinspanning. Luohtraid op Tsjoengking. Een honderdtal Japansche vliegtuigen heeft, aldus het Hsb., gister in dikken mist een aanval gedaan op Tsjoengkin, den zetel van de Chineesche regeoring. Volgens de Japanners zijn belangrijke mi litaire doelen getroffen, volgens de Chinee- zen echter is er geen bom in de stad geval len en is slechts geringe schade toegebracht Het waren geen aanslagen op re- geeringspersonen. Officieel wordt medegedeeld dat Niekisch, de voornaamste beklaagde, wegens voorbereiding tot hoogver raad en wegens inbreuk op de wet betreffende het vormen van nieuwe partijen in Duitsohland Is veroor deeld tot levenslange tuchthuis stra! en duurzaam verlies van eere- xcchten. De beklaagde Drechsel werd om dezelfde redenen veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf en drie en een half jaar verlies van ecrcrechtcn, met aftrek voor bei de straffen van een jaar en negen maan den preventieve hechtenis. De beklaagde Kroeger qkreeg alleen we gens inbreuk op de wet op de vorming van nieuwe partijen een jaar en negen maanden gevangenisstraf, welke als uitgezeten be schouwd wordt door de preventieve hech tenis. De semi-officieele mededeeling voegt hier aan nog toe: „Met deze vonnissen zal wel een einde zijn gemaakt aan de combinaties van verscheide ne huitenlandsche dagbladen, die dit proces op sensationcele wijze trachtten op te bla zen door te beweren, dat Niekisch aansla gen op leidende* persoonlijkheden van het derde rijk voorbereid heeft en deithalve ter dood veroordeeld zou worden;" Volgens Berlijn falsificatie of ge raffineerde manoeuvre van den Duce. Over de onthulling van het verdrag tus schen Mussolini en Hitier, die wij publiceer den in ons blad van gisteren en ontleenden aan de Daily Express" verneemt de N. R. Crt. het volgende: In Berlijn is met belangstelling kennis genomen van het z.g. verdrag tusschen Duitschland en Italië, dat volgens een di- plomatieken correspondent van de Daily Express in 1937 tusschen Duitschland en Italië zou zijn gesloten. Men hoort het hier als een zeer geraffineerde falsificatie bestem pelen, niet alleen, omdat de formuleering van de afzonderlijke bepalingen geheel in den juisten stijl is gemaakt, maar bovendien ook, omdat de inhoud tevens strookt met de ge- dachtengangen, welke in den loop van het Duitsch-Italiaansche contact in de laatste ja ren zijn ontworpen. De toestand verschilt niet zoo heel veel van dien, welke in dit fictieve verdrag is verondersteld en van sommige zijden koestert men argwaan, dat het bericht van de Daily Express zijn oor sprong heeft in een bron te Rome en moest dienen om Engeland en Frankrijk te impo- neeren en tot toegeeflijkheid te stemmen. Zeer geringe trefkans. Gisteren heeft men op de Solent (Enge land) proeven met een' nieuwe torpedoboot, gemaakt, welke een snelheid heeft van 50 mi.il per uur. Deze nieuwe typen schepen hebben een lengte van zeventig voet en zij worden voortgedreven door drie Rolls Royce moto ren van 1000 p.k. elk. Voorts hebben zij twee 21 duims of vier achttien duims torpedo- lanccerbuizcn. Verder drie kanonnetles, een inrichting om een rookgordijn te leggen en een inrichting voor het werpen van diepte bommen. Een belangwekkende bijzonderheid is. dat de schepen geen masten of schoor- steenen hebben en dat het gedeelte dat bo ven water uitsteekt kleiner is dan van eenig ander oorlogsschip. Er kunnen ook kanon nen op geplaats worden, welke kogels af schieten, diie door de huid van duikbooten of torpedoboot,jagei's heendringen. De ontwer per Scottpaine, heeft gedemonstreed hoe de snelheid in drie seconden kan worden terug gebracht van veertig mijl tot acht mijl'en in acht seconden kan worden opgevoerd van tien mijl tot vijftig mijl. Het nieuwe Engelsche oorlogsschip zal zonder twijfel een geducht wapen vormen te gen alle categorieën van duikbooten. Gerucht over een leening. De Britsche regeering overweegt thans ernstig de middelen waarop zij de Britsche belangen in China tegen de Japansche in dringing kan verdedigen, aldus de^ politieke correspondent van de „Fiancial News". Een van de manieren, welke mij aan de hand werd gedaan, aldus de correspondent, is het verdedigen van het Chineesche be taal middel tegen de aanhoudende Japan sche pogingen de stabiliteit hiervan te on dermijnen. Een weigering om ©enigen steun te verlee- nen aan de velschillende plaatselijke be taalmiddelen, uitgegeven door Chineesche schijn regeeringen, die handelen op last van Japan, zou een van de maatregelen kunnen zijn, welke de Britsche autoriteiten zouden kunnen nemen en ten uitvoer brengen. Een andere cn meer reebtstreek- sche maatregel zooi zijn het aan gaan van een leening, welke ge bruikt moet worden speciaal tot steun van de Valuta. Zulk een lee ning zou de meeste waarde hebben indien zoowel Groot-Bri tt ann i e als de Vereenigde Staten daaraan deel nemen en, naar ik verneem, heeft de Chineesche regeering inderdaad in- formeele voorstellen gedaan aan beide regeeringen voor een derge lijke geldleening. Op hert. oogenblik evenwel valt ndet aan te nemen, dat de Britsche regeering bereid is een zoo definitieve houding aan te ne men. Ook zes-kruiserplan in studie. Het ministerie van Koloniën heeft naar wij vernemen aan het oordeel der Indi sche regeering een plan tot een aanzienlijke uitbreiding van de luchtmacht, n.1. met bommenwerpers zoowel als met andere vliegtuigen, onderworpen. Bij het departement van Defensie is voorts in behandeling een voorstel tot uitbreiding van den bouw van kruisers. Dit schema is er op gebaseerd, dat de zeemacht ton slotte over zes moderne kruisers zal beschikken. (Kort geleden werd er in de Indische be richten op gezinspeeld, dat er een nieuwe materieel-uitbreiding voor de Luchtvaartaf- doeling van het Koninklijk N.I. Leger op til was, zegt de Tel. Voorts wijst dit blad. dat de heer Van Tijen, onderdirecteur der Fok ker-fabrieken, binnenkort naar Indië ver trekt voor de behartiging der belangen zij ner maatschappij. Hij zal o.m. besprekingen voeren over da eventueele leverantie van een bommenwerper, gedoopt T 9. waarvan het proto-tvpe thans de belangstelling heeft der militaire autoriteiten. Het Indische leger heeft indertijd met de aanschaffing der Glenn Martin-bommen werpers in Amerika een goeden greep ge daan. Nog steeds gaat men voort, de lucht macht op Java daarmee te versterken, en er is geregeld personeel bij de afneming aan wezig. Buiten deze belangrijke order om bes taait het. plan,, ook andere toestellen aan te eeheffenu waarbij men niet uitsluitend denkt aan bombardemensWliegtuigen. Ons telegram duidt er op, lezen wij, dat ook jagers en lestoestellen voor nieuwe aanschaf fing in aanmerking komen. Bij informatie bleek ons voorts, dat er maatregelen worden overwogen, om-de zee macht uit te breiden. In welke mate dit zal geschieden en in welke richting, valt nog niet te zeggen. Maar de mogelijkheid van versterking der vloot wordt zeer ernstig onder de oogen gezien. Nu weet men, dat in den loop van dit jaar te Rotterdam twee kruisers naast el kaar op stapel worden gezet, ter vervan ging van de „Java" en de „Sumatra", die later in de opgelegde reserve gaan. Over een jaar of drie hebben we dus, naast de „De Ruyter" twee andere moderne kruisers; de „Java" en „Sumatra" kunnen eventueel ook nog mee; daar is voorts de „Tromp" en het zusterschip, dat te Amsterdam zal wor den geconstrueerd. Men ziet: rekent men de laatstbedoelde twee flottieljeleiders mee. dan komen we, zelfs als de „Java" en „Su matra" buiten beschouwing worden gelaten, al aardig in de richting van het zes-kruisers plan, hoezeer dit op het oogenblik nog min of meer toekomstmuziek mag heeten. Liep de Miranda Jr. in een valletje? De zoon belasterd om den vader te treffen. Via „Het Volk" verdedigt Mr. de Miranda, de zoon van den Amsterdamschen wethou der, zich tegen de in de Telegraaf geuite be schuldigingen: waarvan wij elders in dit nummer melding maken. Nimmer heeft hij om geld gevraagd, men heeft hem zonder meer f 100.gezonden. Hierover is hij wel verbaasd geweest, maar beschouwde het bedrag als voorschot op zijn bemoeiingen. Zijn eenige fout is ge weest, dat hij het geld niet direct heeft te ruggezonden. De heer de Miranda Jr. en ook Het Volk beschouwt een en ander als een provocatie om den jongen jurist op zettelijk in een val te lokken. Nu tegen den vader niets kan worden gevonden, poogt men den zoon te treffen, oordeelt men! Uit onze omgeving ANNA PAÜLOWNA Driekwart eeuw rinkinkte de hamer 1 75-Jarig bestaan van de smederij Wissekerke. Onlangs kondigden we reeds aan: 10 Ja nuari 1939 zal 75 jaar „het lied van dén arbeid" geklonken hebben in de smederij van Wissekerke. En zoodra we het woord lied in dit verband neerschreven, drong zich meteen de gedachte bij ons op: merkwaar dig hoe veel dichters en componisten in spiratie hebben gevonden bij het „smidje in zijn smidse". Landbouw en vooral het van ouds bij uitstek nationale nedrijf, de scheep vaart, mogen in alle toonaarden zijn bezon gen, van de andere beroepen kennen we toch in den regel hoogstens één enkel liedje. De uitzondering is het smidsvak. Het rus teloos werken van „den zwarten man", die z'n „klop-klop" doet hooren en ijzer op ijzer laat „rinkelen" heeft onze kunstenaais meer malen tot uiting god rongen, zooals onze aanhalingen uit vijf liederen en liedjes reeds aantoonen. Maar trekt niet bijna iedereen dat ryfchmische geklop aan, dat werken bij het vuur, dien arbeid van den man, die met krachtige hand en terwijl de vonken om hem heen spatten, het harde metaal bewerkt. En misschien was ook mede hierdoor de belangstelling zoo groot, toen de familie Wissekerke gisteren recipieerde in Veer burg? Gedeelten uit speeches, waarin de sprekers jeugdherinneringen ophaalden en de smederij dan een belangrijke plaats in nam, zouden als een bevestigend antwoord op lxwenstaande vraag opgevat kunnen worden. Maar de belangrijkste reden om deel te nemen aan het feest van de familie Wissekerke lag toch ergens anders, 't Was u zult het uit de spéeches, die we laten volgen, merken persoonlijke waardeering voor de smids-familie Wissekerke. De heer J. O. Geerlige. sprak namens klanten en buurtbewoners en herinnerde allereerst aan de oprichting van het bedrijf, 10 Januari 1864, door Willem Wissekerke. 1 Mei 1891 nam de nu ook aan wezige en thans 77 jaar oude Marinus Wis sekerke de zaak over, dreef die tot 1 Jan. 1917, om haar toen op zijn beurt over te dra gen aan zijn zoon Piet, die nu dus 22 jaar eigenaar is. Op de kalenders, die Wissekerke met Nieuwjaar aan velen schonk, wordt op de eerste plaat de tegenstelling tusschen oud en nieuw uitgebeeld met kleedcrdrachten, vervolgde spreker. De bij de ouderen goed- bekende Saar, de vischvrouw, droeg 16 rok ken de dames van tegenwoordig vinden één of twee genoeg. Die verandering in klee derdracht bracht dus arbeidsbeperking. Maar zoo is 't bijna met alles, ook in de smederij van Wissekerke. Terwijl men vroeger 4 of 5 man noodig had om een zwaar stuk ijzer te bewerken, doet één machine nu hetzelfde in een oogenblik. Alweer vermindering van behoefte aan menschelijke arbeidskracht, maar wij, klanten, zijn er mee gebaat, want het werk is spoedig gereed. We zijn blij een smid als Wissekerke te hebben, want ook in den oogsttijd, als Piet het even druk heeft als wij, en we bij een ongelukje aan een machine soms door de telefoon van z'n vrouw te hooren krijgen, dat er nog 4 of 5 klanten voor ons geholpen moeten worden, draait de zaak toch meestal weer binnen een paar uur (tenminste als Piet niet in z'n haast in een sloot rijdt!). Terwille van z'n klan ten gunt hij zich geen tijd tot eten, maar gelukkig hij ziet er toch, ondanks die drukte, goed uit. Als blijk van waardeering voor het goede werk. in het belang van den landbouw ge daan, kon spr. namens velen, die het beter vonden samen één flink cadeau te geven, en passend in het bedrijf, een electrische handboormachine aanbieden (met album met handteekeningen van de schenkers) en hij besloot met den wensch, dat Wisseker ke nog vele jaren in 't belang van den land bouw in Anna Paulowna werkzaam mocht zijn; De heer V. Kaan roemde de wijze, waarop mevr. Wissekerke altijd meehelpt, om te zorgen, dat een bood schap voor haar man als hij ergens anders werkt, hem toch gauw bereikt, zoodat de klant zoo spoedig mogelijk kan worden ge holpen. Spr. bood mevr. Wissekerke namens de clientèle een salontafel aan. Voor dé HolL Mij. van Land bouw sprak de heer C. D. Rezelman en wees op de zakenrelaties tusschen de afdeeling en Wissekerke. De leden zijn klanten van den smid, maar de afdeeling neemt voor hen gezamenlijk het benoodigde bindtouw van hem af. Daardoor is er ook een band tus schen Wissekerke en de afdeeling. Met z'n felicitaties, namens de afdeeling, bood spr. een bloemstuk aan. De zaaizaadvereeniging feliciteerde bij monde van den hr. H. Wilms die Wissekerke huldigde als bekwaam vak man. Ook deze spr. bood bloemen aan. De Middenstandsvereeniging liet zich vertegenwoordigen door den heer H, Jonker en diens zoon, Henk Jr., voer de daar de Sr. het te druk had met z'n zorg voor de vele gasten, het woord. Als ook nu weer bloemen zijn aangeboden, spreekt ten slotte nog de heer Mol, hoofd der school, de buurman, die „met den smid opstaat en naar bed gaat", want 's morgens wordt hij wakker van z'n arbeid en als 's avonds de vrachtrijder een bestel ling ijzer „zachtkens" neervlijt" voor de sme derij, is dat het sein om naar bed te gaan. Wissekerke is zei spr., als Pepijn, de korte; kort van persoon, kort van stof, maar hij gaat voor geen moeilijkheid uit den weg. „Bols" zegt men wordt beter naar ze ouder wordt, moge zoo ook uw bedrijf met het klimmen der jaren nog steeds vooruit gaan, besploot spr. Cadeanx en bloemen. Behalve da cadeaus en bloemen, waarvan we boven gewaagden en waarvoor de heer P, Wissekerke( evenals voor de daarbij ge uite wenschen en waardeerende woorden, z'n dank betuigde, waren in de zaal nog meerdere cadeaux en vele bloemstukken, die reeds vóór de receptie geschonken waren door familieleden, personeel, zakenrelaties, buren, vrienden en bekenden. Familie en bedrijf in beeld. De heer Raap huldigde niet met woorden, bloemen of cadeaux. maar deed dit door de vertooning van een filmstrook, gemaakt van familiefoto's en foto s van hei bedrijf. Ook Hooge belangstelling. Bij een vluchtige telling der handteeke ningen in het felicitatie-register bleek ons, dat alleen reeds 's middags meer dan 100 personen ter receptie aanwezig waren. Ook Burgemeester Mijnlieff en Dijkgraaf Wij de- nes Spaans gaven door hun aanwezigheid blijk van medeleven met dit zaken jubileum waarvan de viering, voor de familie Wisse kerke zeker tot een heel mooi feest is ge worden. AUTO IN DROGE SLOOT. Onbekendheid met de omgeving en slecht uitzicht door beslagen ruiten, deden een automobilist uit Limimen. die op den Z. Mo- lenvaartsweg voor de slagerij van den hr. C. Kaan wilde keeren, juist naast den wel heel b ree den dam in de wegsloot rijden. De sloot was nagenoeg droog en de auto raakte er alleen met de achterwielen in, terwijl het voertuig voor de rest op den kant bleef hangen. Maar die slootkant is zoo steil en de grond was zoo slap, dat de heer K. Jon ker, die ter hulp was geroepen, toch gerui- men tijd werk had om den wagen, die geen schade had bekomen, weer op den weg te krijgen. ziJPE 'T ZAND. Te water geraakt. Dinsdagmiddag geraakte de heer K. Baut- gers onverwachts in de sloot terecht, welke langs den Boschweg loopt of te wel Kikker- steeg. Genoemde heer wilde een emmer wa ter scheppen, waardoor hij op een paaltje leunde van de stelt. Vermoedelijk gleed zijn hand uit, met bovenstaand gevolg. De dren keling wist zich weer op 't droge te wer ken, doch 't mag een wonder heeten dat hij er zoo goed is afgekomen, daar er in de sloot meer modder dan water staat. Onderhands verkocht. Maandag is 't huis, eigendom van den heer G. A. de Wit, staande aan den Keinsmer- weg en bewoond door den heer Zijdewind, onderhands verkocht aan den heer C. v. d. Berg, alhier. Het ligt in de bedoeling van den heer v. d. Berg er een groentenzaak te vestigen. NIEUWE N1EDORP VOLKSONDERWIJS. Algemeene le denver nadering van de plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs. De opkomst was vrij goed. Aanwezig was ook de heer J. Keizer, voorzitter van kring Kinheim. Na de huishoudelijke zaken deed de heer D. Olie verslag van de algemeene vergade ring te Utrecht. De heer van Dam sprak er zijn leedwezen over uit, dat de beschrijvingsbrief niet op een ledenvergadering behandeld was. Voor zitter antwoordde dat op de vorige ledenver gadering besloten was om de ledenvergade ring na Utrecht te houden en meende dus, dat er niet tegen het reglement was gehandeld. Na eenig debat besloot men de volgende maal voor de algemeene vergadering een ledenvergadering te houden om den be schrijvingsbrief te behandelen. De heer Stenneberg deed verslag van de kring „Kinheim" Het ligt in de bedoeling van den kring een Streekblad uit te ge ven. Dit Streekblad zal voorloopig eenmaal per jaar verschijnen. Het doel is om in dit district een grootere bekendheid te geven aan het werk van Volksonderwijs. De vergadering kon zich ten volle met het plan vereenigen. Tot afgevaardigden naar don kring wer den gekozen de hoeren F. J. Wessels en H. Boer. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. LEERJONGEN gevraagd. W. BRUIN, Mr. Tim merman, Driemolens, Anna Paul owna. Nog steeds verkrijgbaar pri ma LAMSVLEESCH. Bout. per pond *2 Karbonade, per pond 32 4 pond voor 1-04 C. BERKHOUWER, Schagen. Gekozen werden mevr. DekkerVugt en de heer F. Stenneberg. De heer F. Stenneberg behandelde de bro chure. De Openbare School en Volksonder, wijs. Het groote verschil tusschen openhaar en bijzonder onderwijs is vooral gelegen in ar tikel 42 van de L.O.-Wet Immers 't laatste lid van dit art. luidende: „De onderwijzer onthoude zich van iets te geven of te doen wat strijdig is met de meening van anders denkenden". Dit laatste lid geldt niet voor het bijzonder onderwijs. De openbare school voedt op voor de gemeenschap. Verdraag zaamheid wordt hier aangekweekt. Het bijzonder onderwijs richt zich niet tot de gemeenschap, maar tot een bepaald® kerkelijk of soms wel kerkelijk politieke partij. Het land wordt hierdoor in hokjes verdeeld. Spreker oogstte een dankbaar applaus Voorzitter sloot dezen belangrijken avonds PURMEREND, 10 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 par tijen, wegende 29.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 21. Runderen, totaal 416 stuks: 200 vette koeien 62—70 ct. per Kg., matig; 140 gelde koeien f 115175 per stuk, matig; 60 melk* koeten f ISO—260 per stuk, matig; 16 stieren 46—52 ct. per kilo. matig; 10 paarden f 70- 160 stuk, stug; 47 vette kalveren 3048 ct. per kilo, stug; 3-49 nuchtere kalveren: voor de slacht f 712, voor de fok f 1118 per stuk, matig; 215 vette varkens voor de slacht 45—47 ct. per kilo, vlug; 32 magere varkens f 16—26 per stuk, matig; 320 biggen f 816 per stuk, matig; 961 schapen f 18— 25 per stuk, matig; 28 bokken f 311 per stuk, matig; piepkuikens 60—65 ct. per kilo, oude kippen en hanen 3540 ct. per kilo, uitz.prijs 4047V? ct., konijnen f 0.301.60, per stuk, eenden 20—60 ct. per stuk, duiveil •40 ct. per paar, 36 ganzen 3.per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 30.000 eendeieren 3.55—3.60. 80.000 kipeieren: 6566 Kg. 4.50—4.60, 63—61 Kg. 4.40—4.50, 66—62 Kg. 4.15—4.40, 58—59 Kg. 4.10—4.20, 56—57 Kg. 4—4.10, 53—55 K» 3.85—4.05, 50—52 Kg. 3.70—3.85. ROTTERDAM, 10 Jan. Veemarkt. Totaal-aanvoer 3737 stuks, t.w.: 159 paarden 3 veulens 865 m. rund. 81/ vette runderen, 51 vette kalveren, 161 gras kalveren, 1152 nuchtere kalveren, 438 scha pen en lammeren, 4 varkens, 59 bokken en geiten. Prijzen per Ke.: vette koeien 6858 —48 ct., vette ossen 66-58—38-48 ct., stieren GO—54—48 ct., vette kalveren 120—110—70- 80 ct., graskalveren 5040 ct., nuchtere kal veren 3S33—28 ct., slachtpaarden 5040-^ 30 ct. Prijzen per stuk: schapen, le kw. 4o —25, 2e kw. 30—18, 3e kw. 30—16, lammeren le kw. 5017, 2e kw. 4414, 3e kw. 40lïi nuchtere slachtkalveren 975, nuchtere fokkalveren 25—22—18, slachtpaarden 210— 160—90, werkpaarden 310—250—100, hitten 225-180—100, stieren 240—200—140, kal» koeien 300—240—170, melkkoeien 295—230-* 170, varekoeten 200160140, vaarzen 180— 160—120. pinken 150—120-100, graskalveren 50—35—25, bokken cn geiten 965. Overzicht: Vette koeion en ossen: aanvoer korter, handel lui, prijzen pr. os 68, pr. koe 72. Stieren: aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen iets lager. Vette kalverend aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen onveranderd, pr. tot f 1.30. Schapen en lanv meren: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen le kw. slachtlammeren iet* duurder, verder onveranderd. Nuchtere sl.J en fokkal veren: aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen lager. Paarden: aanvoer iets kleiner, handel traae, prijzen vooral niet hooger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer kon ter, handel kalm, prijzen onveranderd. Var rekoeien: aanvoer iets korter, handel stil, prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoeg gewoon, handel stroef, prijzen als vor» ge week. Graskalveren: aanvoer gelijk vor» ge week, handel kalm, prijshoudend. Bok' ken en geiten, aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen iets hooger. GRONINGEN, 10 Jan. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.70—7.73, haver (wit) 6.20—6.60, zwarte haver 6.20- 6.30, groene erwten 9.45—9.95, paardenboo* nen 9.409.50, wierdeboonen 9.40—9.50, kook zaad 9.259.60, karwijzaad 19.2520, gele mosterdzaad 14.5016, blauwmaanzaad 29 30, ronde mais 9.109.30, platte mais 8.25 8.95, lijnzaad, witbloei en blauwbloei 9.25 —9.75/ Aanvoer; klein. Stemming kalm. ZWAAG, 9 Jan. Veilingsvereen. „Zwaag en Omstreken", Zoete appelen 1423, Geld. Bellefleurs 20 —21, Doyenné de commice 28—31, Comtesse de Paris 21, Win terjan 19—25, West. Louw 1521, Giese Wildeman 1623, Present vafl Engeland 18—28, Goudreinet 20—32, Brat» ley 22—23. WARMENHUIZEN, 10 Jan. Roode kool 2.60—5.50, gele kool 2.504.40, Deensche witte kool 2.70—3.30, drielingen, uien 3.30, uien 6.grove uien 5.50. Aan' voer: 56.200 Kg. roode kool, 15.900 Kg. gel® kool, 3-4.000 Kg. D. witte kool, 775 Kg. uieft BROEK OP LANGENDIJK. 11 Jan. Uien 5.60--6.30. drielingen 3.20—3.80, grove 5—5.30. gele nep 5.stek 1.90—2.70, peen 4.80-4.90. Kroten 1.30; roode kool 1.805.10; savoye kool 3.30; gele kool 1.50—3.90; d. witte kool 1.302.90. De veiling duurt voort NOORDSCHARWOUDE, 11 Jan. Uien 5.605.70, drielingen 3.30—3.40, grové 5.305.40, peen 3.703.80, kleine peen 1.40, Kroten 2.60; gele kool 2.404.70; d. witt& kool 1.603.10. De veiling dluurt voort

Schager Courant | 1939 | | pagina 6