F De doop van de „Koningin Emma" Atfiens-koppsls overwinnen „Ga mee naar Mr. de Miranda" bn Vrijzinnigen een eigen kerk geweigerd sneeuw en opgebroken wegen Oflze lage boternoteeriaf Voor 30 mille aan garnalen verduisterd Er Inbreker wordt Nederland te duur! De Rallye Monte Carlo Gatsonides—Barendregt op weg naar Saloniki. Cornelius Buyze te Sofia. Gemiddelde snelheden van 10 en 12 K.M. per uur. Onbereidbare wegen. Na twee dagen en een nacht te hebben gezwoegd is de équipe GatsonidesBaren» dregt met Ford Maandagavond omstreeks half 12 in de Bulgaarsche hoofdstad aange komen. Gisteren zouden onze landgenoot en trachten den tocht voort te zetten, waarbij Saloniki, op 330 K.M. van Sofia gelegen, het eerste doelwit was. Naar men zich herinnert, heeft de équipe GatsonidesBarendregt bij Novisad, op 80 K.M. van Belgrado, de heeren Cornelius en Buyze, op verzoek van de laatsten, verlaten. Cornelius en Buyze hebben toen den nacht van Zaterdag op Zondag in den wagen over nacht en zijn Zondagmorgen door boeren uit de omgeving bevrijd, waarna zij, vele moei lijkheden trotseerend, Zondagavond te Bel grado waren aangekomen. Inmiddels had den Gatsonides en Barendregt de reis alleen voortgezet en te Belgrado aangekomen, had men tenslotte het besluit genomen toch te trachten Athene als startplaats te bereiken. De tocht van Novisad via Belgrado naar So fia, een afstand van ongeveer 500 K.M., is buitengewoon zwaar geweést. 10 inplaas van 40 K.M. per uur. Twee dagen en één nacht hebben onze landgenooten over deze 500 K.M. gedaan, m.a.w. men heeft kunnen rijden met ge middeld tien kilometer per uur en in den sterrit moet men minstens 40 K.M. rijden, wil men op tijd alle controles halen Van Belgrado tot aan die Joegoslavische Bulgaarsche grens lag de sneeuw anderhal- van meter hoog op de wegen. Het was dan ook ondoenlijk snel vooruit te komen, ja, beide landgenooten mochten tenslotte tevre den zijn de grens te bereiken. Nergens was de sneeuw geruimd, zoodat de wagen van Gatsonides op vele plaatsen de eerste spo ren in de sneeuw trok. De reden hiervan was, dat in Joegoslavië in deze dagen het Servisch kerstfeest werd gevierd. Drie dagen lag de arbeid stil en het sprak vanzelf, dat er van autoverkeer niets te bespeuren viel. Vele malen geraakte de wagen van den weg en in de ochtenduren van Maandag waren onze landgenooten zoo moe, dat men besloot in de auto enikele uren te slapen om weer geheel op kradhten te komen. Vele rallye-rijders keerden terug. Vervolgens werd de tocht zoo goed en zoo kwaad als het ging, voortgezet. Op een gegeven moment kwam de wagen in een greppel terecht, wa&rbij de auto geheel op den rechterkant wegzakte. Het kostte Gatso nides en zijn megezel ontzaglijke moeite den wagen weer op den weg te krijgen. Vele Rallye rijders gaven den soms hopeloozen strijd op en keerden terug, teneinde het de volgende dagen te probeeren. Voor de wa gens uit de kleine klasse was het practisch onmogelijk zrch een weg door de sneeuw massa te banen. In geen 3 maanden was hier een auto geweest. Tenslotte bereikte de Nederiandsche equi pe de grens, maar ook in Bulgarije was het leed nog niet geleden. Op weg naar Sofia bleek de route over 20 k.m. opgebroken te zijn en dientengevolge onberijdbaar. In drie maanden was hier dan ook geen auto ge passeerd Op dit gebied verrichtten de heide Nederlanders alweer pionierswerk. Maan dagavond laat bereikte men Sofia om van een welverdiende rust te genieten. Buyze ook te Sofia gearriveerd. De equipe CornelinsBuyze met D.K.W. Is gisteravond in de Bulgaarsche hoofdstad aangekomen. Zondagavond arriveerden onze landgenooten te Belgrado. Maandagmorgen zijn zij uit de Joegoslavische hoofdstad ver trokken voor de 420 k.m. lange reis naar Sofia. Over dit traject hebben zij ongeveer 36 uur gedaan, m.a.w. hun gemiddelde snel heid bedroeg niet meer dan ongeveer 12 k.m. per uur. opnipuw een bewijs, met wel ke enorme moeilijkheden ook deze equipe, evenals Barendregt en Gatsonides, te kam pen heeft gehad. Holland eet graag tomatensoep Ruim iy2 millioen blikken om- In den afzet van de regeeringstomaten- soop, via het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, blijkt schot te zitten. Sedert het begin van de campagne zijn er 1.600.000 blikken omgezet. De voor raad is, naar de N. R. Crt. meldt, echter nog lang niet op, want hij bedraagt 4V£ millioen blikken. IJsvlet trotseert gevaren Een tocht van elf uren over het IJselmeer. Om zes uur gisterochtend is een ijsvlet van Urk naar Kampen vertrokken, om ze ven personen te halen, wier aanwezigheid op het eiland in verband met een ernstige ziekte van een bejaard bewoonster, ge- wenscht is. Aangezien er vele wakken zijn, moest hu de tocht groote voorzichtigheid in acht wor den genomen worden en was men ook ge dwongen een omweg te maken. Onderweg zakte een der familieleden van de zieke, een vrouw, door hét ijs. Men wist haar tijdig te redden. Het slachtoffer moest op het ijs van droge kiperen worden verzien. Des middags om vijf uur bereikte men na dezen zeer vermoeienden en gevaarlijken tocht het eiland. De' „Koningin Emma", het snelste schip der Ned. Handelsvloot H.M. de Koningin ook naar Middelburg, Niet alleen Vlissingen, doch ook Middelburg zal Zaterdag a.s. met een kort bezoek van H.M. de Koningin vereerd worden. Na de te waterlating van de motormail'boot „Koningin Emima" van de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, zal de Koningin een bezoek brengen aan den commissaris der Ko ningin in Zeeland in diens ambtswoning te Middelburg, ten einde met hem een onderhoud te hebben over verschililende provinciale aangelegenheden. Nieuwe mededeelingen over het bouwschandaal. Wanneer juist is wat de Tel. schrijft, dan heeft de zoon van wethouder de Miranda zich bij de erfpachtskweslie wel zéér leellijk in de vingers gesneden. Wij lezen thans, dat een der bouwers, de heer A. Elderenbos, die jaren lang getracht had op normale wijze grond te krijgen, tenslotte ook den „meer en meer gebruikelijken weg" ging volgen. Op aanraden van een ander, wendde hij zich tot Mr. de Miranda en verzocht hem f 3000.te verdoelen onder „de lui van het stadhuis." Mr. A. Rodrigucs de Miranda was tóch een beetje huiverig om die drie mille over zijn kantoor te laten loopen. Het was toch maar beter als dat geld liep over het kantoor van den architect van den heer Elderenbos. ,Niet de vólle drie mille", haastte de ju rist zich er aan toe te voegen. „Ik zou zeggen betaalt u mij maar direct honderd gulden voor de conferentie, de rest kan dan via den architect gaan." De f 100 werden gegireerd. Betaalt ook een Amerikaansche zakenman niet aan de „racket" ten einde zijn bedrijf te kunnen uit oefenen? Op Vrijdag 6 Januari beschuldigde „De Telegraaf" wethouder De Miranda, zoomede het raadslid Gulden, van onregelmatigheden bij de uitgifte van grond. Ook het optreden van De Miranda Junior werd gecritiseerd. De Miranda Junior zou zich zoo heette het Vrijdagavond nog even beraden, of hij een aanklacht tegen „De Telegraaf" zou in dienen. Het is geen won dér, dat de heer De Mi randa Junior zich nog even wilde beraden, want hij moest nog verschillende zaken in orde brengen. En zoo ontving, aldus de Tel., op den och tend van den 9den Januari de heer A. A. Elderenbos tot zijn verbazing een aangetee- kend stuk van mr. A. Rodrigues de Miranda. Het aangeteekende stuk bevatte geen brief, doch een chèque van f 100. Een chèque, en wel nr. 935, op het bankierskantoor van M. van Embden; getrokken door mr. A. Rodri gues de Miranda aan de order van den heer A. A. Elderenbos. De chèque was gedagteekend 7 Januari 1939, den dag na de eerste publicaties in „De Telegraaf"; den dag, waarop mr. De Miranda zich beraden zou, of hij een aanklacht tegen „De Telegraaf" zou indienen „Wilhelmina" neemt „Daniël" op sleeptouw Ook de „IJsselstroom" opgepikt. Postboot werkt zich door dikke ijsvloer heen. Gistermiddag omstreeks half een ar riveerde de sleepboot „Wilhelmina Goedkoop" bij de „Daniël Goedkoop", die, zooals wij gisteren meldden, vlak bij het Enkhuizerzand aan den grond was geraakt, doch, eenmaal losgeko men, door kolengebrek niet weg kon komen. In korten tijd werden nu de steen kolen overgeladen, waarna de beide sleepbooten om kwart voor twee de terugreis naar Amsterdam aanvaard den. De Daniël,, heeft de „IJsselstroom", welk vaartuig, naar men weet thans zonder be manning is, op sleeptouw genomen. De „Wil helmina" gaat den sleep vooraf. Des avonds om zes uur bereikte de sleep de Oranjesluizen. Wij hadden gelegenheid den schipper van de „Wilhelmina" een oogenblik te inter viewen. Hij vertelde dat de reis naar het Enkhuizerzand een ware worsteling was ge weest. Nu eens voer men Oost, dan weer Zuid, dan weer was de koers naar het Noor den. Steeds maar weer achteruit om een aan loop te kunnen nemen. Soms vocht de ijs- breker uren om enkele meters te winnen. Op de terugreis ontmoette men soms me- tershooge ijsbergen, doch dapper vocht men zich door de moeilijkheden heen. De „Zeemeeuw" in dienst van Tante Pos. De sleepboot „Zeemeeuw", die Maandag avond aan den kop van den dijk bij Urk heeft vastgemaakt, om den tocht naar de „IJsselstroom" (welke dus reeds door de „Wilhelmina Goedkoop" op sleeptouw is ge nomen), voort te zetten, is op dringend ver zoek van de bevolking van Urk en op uit- noodiging van de directie der N.V. Eerste Ur- ker Stoomboot Maatschappij gisterochtend om zeven uur met de post naar Kampen te ruggekeerd. Om half vier is de boot weer in de haven van het eiland gearriveerd met de post van Kampen. De postboot Von Gcusau die gisterochtend om 7 uur Urk verliet, met bestemming Kam pen, is eerst des middags om 3 uur aldaar aangekomen. Het schip had de grootste moei te zich door het ijs, dat een dikte heeft van 20 centimeter, heen te werken. Sleepboot pikt freiler op De „Vier Gebroedersin gevaar. De sleepboot „Holland" van de reeclerij Doeksen op Terschelling is er gistermiddag om half twee in geslaagd op ongeveer zestig mijl N.N.W. van IJmuiden met de K.W. 18 „Vier Gebroeders", welke in ontredderden toestand verkeerde, verbinding te krijgen. De K.W. had ernstige machineschade opge- loopen. De „Holland" is thans met den treiler op weg naar IJmuiden. Eerbiedigen B. en W. van Al- blasserdam de godsdienstvrij heid? De verceniging van Vrijzinnig Hervorm den, afdeeling Alblasserdam, Nieuw-Lekker- land en omstreken, wenschte voor de uitoe fening van den openbaren godsdienst te Al blasserdam het voormalige nutsgebouw, waarvan zij eigenaresse is, in te richten. Op een desbetreffend verzoek aan B. en W. werd echter afwijzend beschikt; de burge meester had geen bezwaar, doch de beide wethouders L. Smit (s.d.) en ir. F. Boersma (c.h.) waren er tegen. De vereeniging stelde daarop beroep in hij Ged. Staten van Zuid-Holland. Gistermid dag hebben de verschillende partijen hun standnunt voor Ged. Staten uiteengezet. Ds mr. H. van Ewijck, uit Tenvolde, secretaris van de Vereen, van Vrijz. Herv. in Neder land zeide, dat B. en W„ waar er reeds een Herv. Kerk te Alblasserdam stond, een twee de Herv. kerkgebouw wel niet noodig von den, doch dat de Ver. v. Vrijz. Herv. is opge richt omdat een belangrijke groep zich in haar godsdienstige opvattingen niet door de oude Herv. Kerk bevredigd* acht. Het be hoort aldus spr. niet tot de competentie van B. en W. hierin partij te kiezen. Spr. ver zoekt Ged. Staten, de vereeniging de ge vraagde ruimte toe te staan. Wanneer de kerkklokken luiden... Wethouder Boersma het standpunt van B. en W. toelichtend, stelt zijn algemeene instemming met de grondwettelijke vrijheid van godsdienst op den voorgrond, Schriftelijke vragen aan den mi nister. Hot Tweede Kamerlid van dor Sluis heeft aan den minister van economische za ken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter van de Frie- sche Kamer van Koophandel, dat in 1938 de gemiddelde Leeuwarder commissie-aio tee ring voor de boter 80.3 cent per kg. bedroeg, terwijl de Decnsche noteering, in Hollandsch geld omgerekend, 91,3 cent bedroeg? Is de minister bereid zijn meening te ge ven omtrent het oordeel van vorengenoem den boter-expert, dat de Nederiandsche boter haar goeden naam in Engeland alleen terug kan krijgen, wanneer voldaan wordt aan de volgende drie eisclicn: le datuimstempeling, 2e wederom invoering van destitutie van de heffing van den dag van productie en 3e uitvoerverbod voor boter ouder dan drie weken? Als de minister de meening van den voor zitter van de Friesche Kamer van Koop handel niet deelt, kan hij dan medcdeelen, hoe het betreurenswaardige feit, dat de Ne deriandsche boter op de Engelsche markt zoo veel minder opbrengt dan de Decnsche, moet worden verklaard? Aaapassiog boferheffing aan hef prijspeil Reeds gedurende geruimen tijd is de bin- nenlandsche prijs voor boter vrij aanzienlijk boven het bedrag, dat door den minister als winterprijs in uitzicht is gesteld, gestegen. Zooals reeds in het perscommuniqué van 6 October is medegedeeld, ligt het in de be doeling, ten einde den regelmaat in den ex port zooveel mogelijk te bevorderen, wijziging in de heffing zooveel mogelijk te vermijden. De voortdurende vaste botermarkt maakt het echter noodzakelijk, ten einde een even- tueele overschrijding van den gemiddelden prijs niet al te groote schokken te vermijden, dat bij de vaststelling van de heffing in deze week hiermede rekening wordt gehouden en dat dus de heffing en steunuitkeering aan het in uitzicht gestelde peil zal worden aan gepast. Directeur van een opslagbedrijf te Rotterdam in arrest gesteld. De politie van het bureau Nassau- kade te Rotterdam heeft aangehou den en in bewaring gesteld een 40- jarigen directeur van een expeditie- en opslagbedrijf A. R.,'gevestigd aan de Noordblaak, die in den loop van 1938 ten nadeele van de Algemeene Veevoeder Maatschappij N.V. 12.000 halen gedroogde garnalen ter waarde van ongeveer dertig duizend gulden heeft verduisterd. De opslagplaats van het bedrijf bevindt zich in de Piekstraat en daar waren eeni- ge belangrijke partijen gedroogde garnalen opgeslagen. De maatschappij verkocht van deze partijen telkens een gedeelte aan haar cliënten, die op een bewijsje van die maat schappij de hoeveelheid garnalen welke zij hadden gekocht, in ontvangst konden ne men. Vorige week vervoegde zich wederom een klant van de algemeene veevoedermaat- schappij hij de opslagplaats aan de Piek straat met een dergelijk bewijs. Er waren toen evenwel geen balen aanwezig. De klant deelde dit de maatschappij mede, doch deze kon aan de hand van haar boeken onmid dellijk nagaan, dat er nog ongeveer 12000 balen opgeslagen moesten zijn. Toen deze bij onderzoek niet aanwezig bleken te zijn is de politie in de zaak gemengd, die de boeken van het bedrijf van den heer R. in beslag nam. Daaruit bleek, dat de balen garnalen waren verkocht aan tal van per sonen, die niet door de maatschappij wa ren gezonden. De opbrengt, ongeveer f 30.000.zou ten eigen bate zijn aange wend. Na verhoor heeft R. de onregelmatig heden toegegeven: hij is daarop overge bracht naar het Huis van Bewaring. Thans wordt hét onderzoek voortgezet naar even- tueele helers en medeplichtigen. Voor alle Hervormden geldt echter, aldus spr. dat zij de kerkelijke overheid hebben te erkennen. Wanneer zij bezwaren hebben dan moeten zij zich wenden tot kerkeraad en predikant. Dat hebben deze hervormden niet gedaan en nu acht spr. het strijdig met de openbare orde en rust, indien aan hen door B. en W. zou worden toegestaan er een eigen kerkgebouw op na te houden. (Spr. gebruikte nog den term: „something rotten" in Alblasser dam doch nam op verzoek van den voorzitter dezen term terug.) Wanneer de klokken van de Ned. Ilerv. Kerk te Alblasserdam luiden, dan gaat het niet aan. dat een groep Hei-vormden op eigen houtje een godsdienstoefening in een ander ge bouw gaat houden. De vereeniging van vrijzinnig-hervormden moet éérst haar bezwaren bij den kerke raad van de Ned. Herv. Gemeente brengen. Burgemeester van Scheers zou nog het woord- voeren, doch aangezien deze niet het standpunt van „B. en W." kon dcelcn en naar het oordeel van den voorzitter geen pu bliekrechtelijke partij kan worden geacht te zijn. moet het gemeentehoofd van het woord afzien. Ds. van Ewijck repliceert en ten slotte betoogt hij. dat er van het be ginsel van scheiding van kerk en staat weinig zou overblijven, indien de plaatselijke overheid zich op den weg zou begeven, welken de leden der kerkelijke gemeente hebben te bewandelen. De beslissing van Ged. Staten zal later volgen» Vaccinatie van Prinses Beatrix Verklaring van den behande- lenden geneesheer. Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Beatrix is op 24 December j.l. door mij tegen de pokken gevacci neerd. De entpokken hebben zich goed ontwikkeld en het proces is behou dens koorts gedurende enkele da gen zonder ernstige reactie verloo- pen, zoodat de Prinses thans weder volkomen welvarend is. Zij ontwikkelt zich lichamelijk en geestelijk zoo goed als men op Haren leeftijd mag wenschen. (get.) Carstens, kinderarts. DON Uitg Onbetrouwbaar veilingmeester Hij benadeelde den fise«g, De veilingmeester J. M., bij de tuinbouw vereeniging „Katwijk en omstreken", heeft in die functie een reeks knoeierijen verricht, welke aanvingen met het tweemaal gebrui ken van kwitantie-zegels. Om aan deze gebruikte zegels te komen, verscheurde hij kwitanties van de vereeni- ging, welke hij onder zich had om te bewaren en pleegde zoodoende opnieuw een strafbaar feit. Op deze wijze benadeelde hij wel den fis cus, doch zulks ten voordele van de tuin bouw vereeniging. Om zelf deze voordeelen deelachtig te worden, liet hij den secretaris penningmeester valsclie boekingen verrich ten. Voor deze drie feiten moest hij gisteren voor de strafkamer van de Haagsche Recht- bank terecht staan. Hij legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie eischte drie maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger bepleitte een voorwaarde lijke straf. Uitspraak 24 Januari. Andermans leven in gevaar gebracht Brandstichter meldde zioh bij de politie. Op 27 September van het vorig jaar! brande te Boskoop een schuur af, welke toe behoorde aan mej. van Dam en waarin de 2S-jarige schilderspatroon J. H. zijn bedrijft had gevestigd. De brand was vrii «i-nsti't want verschillende huizen kwamen crocK den vonkenregen in gevaar. De schuuif evenwel brandde geheel af, zoodat men dol oorzaak niet meer kon vaststellen. Nal cenigen tijd echter meldde H. zich bij de politie met de medcdeeling, dat hij dö schuur in brand had gestoken om de ver-1 zekeringspenningen te kunfien innen. De man werd daarop in het Huis van Bewa ring ingesloten. Gister diende zijn zaak voor de Haagsch» rechtbank. De officier van justitie betoogde, dat H. een buitengewoon ernstig misdrijf had ge pleegd, dat nog verzwaard werd door do omstandigheid, dat hij het leven van mede- menschen in gevaar had gebracht. Om deze redenen eischte de officier een onvoorwaardelijke gevangenistraf van 2 jaar en zes maanden. Verdachte's verdediger pleitte clementie. De uitspraak is bepaald op 24 Januari. Tegen Duitscher, die leefde t># zijn diefstallen, in totaal 16 jaar geëischt. ivont 10 v Ral opsta; ken 1 derin unsr "acht nk li aetei strafr ffaari Ion Liefst vijftien veroordeelingen wegens ver- fruit niogensdelicten had de 33-jarige Duitsoher v F. W. H. achter den rug en hij blijkt nog niets geleerd te hebben. Bij zijn laatste ver- oordeeling door de Haagsche rechtbank eischte de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 1 jaar. doch hij bedong, dat H. uit ons land zou verdwijnen en or nooit meer zou terugkeeren.. Dit heeft hij kennelijk niet gedaan, want op verschillende plaatsen in ons land brak hij in, lichtte hij op of verduisterde hij gel den. Hij leefde van zijn diefstallen. Hij moest meneerspreken! Zoo gebeurde het in Juli van het vond jaar in Leiden, waar hij door een acht# deur binnenkwam in een filiaal van de V* lo-waschmachines in de Breestraa't en uit en kantoortje ongeveer f 80.ontvreemde. De man werd min of meer op heeterdaad betrapt, want de dochter van den filiaal houder kwam in den winkel en vroeg wat „er van zijn dienst was". Waarop H. prompt antwoordde, dat hij „meneer" moest spreken. Toen verdween hij, zooals hij was gekomen. De Officier van Jusrtatife vestigde er do aandacht op, dat tegen H. reeds bij elkaar 14 jaar gevangenisstraf is geëischt. In ver band hiermede wilde hij hieraan niet rneef dan 2 jaar toevoegen. De verdediger betoogde, dat H. destijds inderdaad naar Duitschland is gegaan, maar dat hij om „politieke" redenen wederom teruggekeerd. Hem wacht thans in ons land een straf van 14 jaar. hetgeen hooge kosten voor het Rijk met zich medebrengt. Plei ter verzocht de rechtbank H. een lichte straf op te leggen, niet omdat het bedreven misdrijf niet ernstig was, maar opdat W> zoo spoedig mogelijk over- do grens kan worden gezet en niet langer blijft leven op kosten van de Nederiandsche schatkist. De uitspraak is bepaald op 24 Januari. De dit o de hi Reich toe, i reep Op i< richti Units kitei ring bid Wen ïfaur tot c ring fcn, Hom reeds t Ee Bent direc

Schager Courant | 1939 | | pagina 8