Nog nooit zag 't volk den Duce zoo goed De erfpachtskwestie in den Amsterdamschen raad Behoud van het vischbestaod op de Noordzee Met ijsveld afgedreven DE WERELD w Postvluchten op Indtë S D.A.P. WETH. DE MIRANDA: „Ik kan een ieder vrij in de oogen zien!" S.D.A.P. DE HEER MATTHIJSEN: „Voor men wethouder wordt, moet men zijn kinderen afmaken»" COHM. DE HEER SEEGERS: „Deze rel is een voorbereidng tot het fascisme" LIB. DE HEER BOISSEVAIN: „Men *is eerst magistraat, daarna partijman". KATH. MEJ. TENDELOO: „De beschuldigde raadsleden moeten zich tijdelijk terugtrekken". Eea commissie van onderzoek benoemd In de gistermiddag, onder zeer greote belangstelling van het pu bliek, gehouden gemeenteraadszit ting van Amsterdam is de erf- pachtskwestic behandeld. Op voor stel van den heer Matthijsen (S.D. A.P.) is een commissie uit den Raad benoemd, welke een en ander zeer nauwkeurig zal onderzoeken. Deze commissie, bestaande uit de heeren Boissevain (Hb.)Wouden berg (soo. dem.), Ter Haar (c.h.), Dinqcmans (r.k.), Seprjers (comm.) en Crucq (wild), zal volgens voor zitter geen doofpotcommissie" zijn en alle medewerking krijgen, welke zij vraagt. Een amendement van den heer Jansma, aan de commis sie, om een drietal personen bui ten den Raad toe te voegen, om haar het karakter van eereraad te geven, werd met 38—3 stemmen verworpen. De commissie zal spoe dig haar werk aanvangen. Voor een en ander in kannen en kruiken was, zijn er af en toe harde klap pen gevallen Het verloop. De niet al te groote publieke tribune was propvol, en honderden .stonden nopt buiten, toen wethouder KMptrlMi d)ê wefeèns inïi- tenlandsfb verblijf van den burgemeester presideerde, de vergadering opende. Nadat voorzitter had vermaand 'ernstig te blijven en verklaard had dat B, en W. gce- nerloi openbaarheid schuwen, was het woord aan den heer Kitsz (rov. soc.) voor het hou den van zijn interpellatie. Interpellant laakte het scherp, dat wethouder dc Miranda de beschuldi ging tegen zijn fractiegenoot Gulden, niét in den Raad had gebracht, maar als partij kwestie, „onder ons" had behandeld. Reeds bij de behandeling der begrooting moest wethouder de Miranda con en ander bekend zijn. Waarom toen niet gesproken? Verklaring van weth. de Miranda Na het groote persoonlijke leed te hebben geschetst, door de zijns inziens lasterlijke aantijgingen van „De Telegraaf" ondervon den, zeide de heer de Miranda ondanks al les het onuitsprekelijke geluk te hebben ieder fier en vrij in de oogen te kunnen zien. Ik heb niets gedaan dat de toets van eer lijke critiek niet kan doorstaan, ik ben vol komen rustig. Doch om diezelfde rust en datzelfde ver trouwen over te planton op anderen, op den raad en op de burgerij, daarvoor is iets an ders. iels meer nondig dan woorden, ver volgde hij. Daarna zich tot interpellant wen dende zeide de wethouder, dat B. en W. het ondoenlijk achten en ook ongewenscht op de publicaties in De Telegraaf in te gaan. Niet de Telegraaf, maar de Raad staat aan het hoofd der gemeente, de raadsleden hebben hun eigen rechten, daarom juichen B. en W. de InterpellaFe Kitsz toe! Ztj ontkennen met groote beslist heid dat het stelsel van erfpacht aan leiding behoeft te geven tot minder oirbare praktijken. Ook bij verkoop van gronden kunnen zich onbehoor lijke handelingen voordoen. V/el erkennen zij, dat de uitgifte in erfpacht herhaaldelijk tot booze ge ruchten aanleiding heeft gegeven. Er zijn reeds vele commissies geweest! Uitvoerig toonde dc wethouder daarna aan, dat reeds verschillende commissies in don loop der jaren de erfpachts-kwesties hebben onderzocht, en nimmer is haar van eenige onbehoorlijkheid iets gebleken. Wat de kwestie van Gulden betreft, zeide de heer de Miranda, dat hem van de zijde van een zijner hoofdambtenaren enkele me dedeelingen ziin gedaan, niet gestaafd door bewijzen, welke hem allereerst aanleiding gaven niet tot een gesprek onder vier oogen met den heer Gulden, ook niet tot een be spreking met het bureau zijnor fractie, doch wel tot het ronduit «tellen van enkele vra gen in de vergadering van zijn fractie. De zaak Guldon was nog in onderzoek, toen Dc Telegraaf ging publiceereh. Zeker zon, wanneer de zaak Gul den niet bevredigend was opgelost, een en ander aan den Raad zijn me degedeeld want ten aanzien van de reputatie van den Amsterdamschen raad ken ik vriend noch partijgenoot, zeide de wethouder. Ernstig bezwaar hebben B. en W. om de vertrouwelijkheid in de gedachtenwisseling in de commissie van bijstand op te heffen, omdat steeds de zaken, publieke werken be treffende nog in voorbereiding zijn. Tenslot te zeidè wethouder de Miranda het oordeel van een eventueel te benoemen commissie met gunstigheid af te wachten. Voorzitter lichtte een en ander nog nader toe. Met den meesten nadruk en zonder reser ve verklaart spr. dat B. en W. van het re cherche-onderzoek kennis hebben gekregen Vrijdagmorgen uit de bladen, terwijl de voor zitter van den raad officieel pas gisteren kennis hiervan heeft gekregen. Zonder reserve verklaart spr. verder, dat de verhouding tusschen den wethouder van publieke werken en zijn dienst, in het bij zonder den directeur van dezen dienst, al tijd normaal is geweest. In de derde plaats verklaart spr. plechtig dat geen enkele brief van den directeur van P. W. bet college heeft bereikt buiten den wethouder om. De directeur van publieke werken beeft verklaard na de bekende brieven van den heer de Miranda, volkomen tevreden gesteld te zijn. De debatten. Verschillende raadsleden voerden nu het woord. De interpellant Kitsz bleef bij zijn conclusies. De hoer Matthijsen (S.D.A.P.) beriep zich op een verklaring van burgemeester de Vlugt, die ronduit wethouder de Miranda onomkoopbaar had genoemd Men speek nu zelfs togen een zoon van een wethouder uit. dat deze een honorarium voor een afgewezen bemoeiing heeft terug gezonden. Spr. begrijpt nu de verzuchting van een wethouder, dat men, alvo rens dit ambt te aanvaarden zijn huishouden moet opbreken en zijn kinderen afmaken. In zijn verder betoog kwam naar voren, dat de heer Matthijsen het geheel met de doorwethouder de Miranda gevolgde tak- tiek eens was. Spr. drong tenslotte op een spoedonderzoek aan, want de heer die Mi randa zal aanstonds nummer oen zijn van de lijst der S.D.A.P., niet alleen in Amster dam, maar ook voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zoowel de wethouder als de kiezers hebben er recht op. dat dan het resultaat van het onderzoek bekend zal zijn. „Trekt u zoolang terug!" Moj. mr. Ten-deloo constateert., dat de correspondentie tusschen twee leden onrust heeft gewekt bij die Amsterdamsclie bevol king. Zij geeft beiden leden, den wethouder en liet raadslid, in overweging zich tij dens den duur van liet onderzoek uit hun functie terug te trekken (Beweging.) Het fascisme deed het! De heer Seegers (oom.) zegt, dat de praatjes uit de bouwwereld voorkomen, en nergens is zooveel corruptie als juist daar. Hoe Ie volksstammen leven er van! Niet do democratie is de bron van eventueele misstanden, maar de ver houdingen in bet bedrijfsleven. Daar heeft men thans een gelegenheid gezocht om een rel te ontketenen te gen een aantal politieke groepee ringen in dezen raad. Dit is de manier, waarop het fas cisme wordt voorbereid en het is dan ook duidelijk, dat de „Tele graaf" onmiddellijk gevelgd wcird door het „Nationale Dagblad" Scherpe critiek heeft spr. op den minister van Justitie, die B. en W. onkundig liet van het politioneel onderzoek. Van Katholieke zijde wordt opgemerkt, dat de S.D.A.P. zich niet in de commissie van onderzoek moest laten vertegenwoordi gen. De heer Boissevain (lab.) richt scherpe woorden aan het adres van wethouder de Miranda. Men is in de eerste- plaats ma gistraat in de tweede plaats partij-maai. Wethouder de Miranda heeft. het laatste woord. Hij constateert, dait er nu een commis sie komt uit den raad. Tn deze commissie zal ook de brief aan de orde komen met de bezwaren tegen het raadslid Gulden. Daar zal ook gehoord worden degene, die spr. de inlichtingen hoeft gegeven, waaraan hij voldoende waarde hechtte om zc nader te onderzoeken. Of de heer Gulden, degene, die de inlichtingen heeft verstrekt, of de wethouder heeft gelogen, zal de commissie eveneens kunnen onderzoeken. Spr. hoont dat de burgerij tijdig zal weten, wat er pre cies gebeurd is en dat de commissie volle dige klaarheid zal brengen. Zooals boven reeds aangegeven, werd daarop z. h. s. de commissie van onder zo,ck ingesteld, waarna de vergadering werd gesloten. Zeer hartelijke ontvangst van Chamberlain en Halifax te Ro me. Weinig militair vertoon. Betuigingen van vriendschap en waardeering voor elkanders ar beid. EN WAT GEBEURT ER ACHTER DE SCHERMEN? Noch nimmer heeft in de laatste jaren bet Italiaansche volk Musso- lini en ook een buitenlandsche gast in dit geval Chamberlain, zoo goed kunnen zien als thans. Er is zoo goed als geen militair vertoon, een ken merkend verschil met de ontvangst van Hitier, diew el grondig was ge organiseerd, maar alie spontaniteit miste. Het Italiaansche volk toont zich intusschen wal zeer gediscipli neerd. Vrijwel direct na de aankomst der Brit- sclie staatslieden heeft men zich in de con- ferentiekamer teruggetrokken, liet eerste onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Het plein voor het Palazzo Venezia stond vut menseden, toen Llianioeiiuin en Halifax aankwamen. De menschen juichten harte lijk en Chamberlain wuifde met zijn hoogen hoed naar hen. Hij zag er uiterst tevreden uit. Een communiqué. Na de besprekingen in het Palazzo Vene zia is een communiqué uitgegeven, luidende: ,,0-m zes uur heelt de duce in het Palazzo Venezia, in tegenwoordigheid van Ciano, den Britsclien premier Neville Chamberlain en den minister van binnenlandscne zaken ualiiax, ontvangen. De besprekingen duur den anderhalt uur en zulleu Donderdagmid dag hervat worden." Hartelijke tafelredevoeringen. Aan het galadiner, dat gisteravond ter eere van de Britsche Staatslieden werd gege ven, heeit iviussoiim een taieireue genouüen, welke door Chamberlain is beantwoord. „Uw viedesbemoeiingen en uw vasten wil aldus de Duce, hebben de grootste waardee ring gevonden in mijn land. dat steeds ge looid heeft in een vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid, die steeds het laatste doel geweest is, waarnaar de politiek van het fascistische Italië heelt gestreefd en zal stro- ven. De onlangs in werking getreden Britsch Italiaansche actoorden ziin geplaatst op den hechten grondslag van ue betrekkingen tus schen Engeland en Italië en zij hebben den weg geëffend voor een samenwerking, die, aangezien zij een noodzakelijk element is van den vrede in Europa, naar wij wenschcn even duurzaam als vruchtbaar zal zijn. In zijn antwoord deed Chamberlain uit komen, dat men ook Mussolini als handhaver van den vrede dankbaar moet zijn. Ten aan zien van de BritschItaliaansche overeen komst, merkte Chamberlain op. dat als een van de eerste vruchten van deze overccn- Blankenberg zou het dus logisch zijn het gebruik van liet trawlnet te beperken of te verbieden. Dit zou het eenige volkomen afdoende middel zijn. Maar het is niet prac- tisch uitvoerbaar. De tot de vischvangst ge bezigde schepen, zijn speciaal voor die trawl- visscherij gebouwd. De geheele trawlvloot zou door een dergelijk verbod waardeloos worden en daarmede het in die vloot beleg de kapitaal. Het behoeft geen betoog, dat aan een dergelijken maatregel dan ook niet kan worden gedacht. Ten aanzien van het tweede punt is spr. van meening, dat opzettelijke pufvisscherij op de wijze gelijk dit wordt voorgesteld, in werkelijkheid niet plaats heeft. Mocht men van een andere opinie zijn, dan ligt, aldus Ir. Blankenberg de volgende oplossing voor de hand. Werk voor de marine. Indien en voorzoover opzettelijke pufvisscherij plaats heeft zou dit dan geschieden in de nabijheid van de kust. Nu zou het overweging ver dienen deze gebieden geheel voor de visscherij te sluiten. Het lijkt spr. zeer goed mogelijk hierop voldoende controle uit te oefenen. Door middel van de kustwacht, inarinevlieg'ui- gen en een of meer snelle motorsche pen moet het mogelijk zijn, ook bij wijze van oefening door de marine in vredestijd nuttig politiewerk te verrichten. Wanneer de visscherman aan de lijve, door verbeurdverklaring van vangst en net- tenmateriaal en intrekking van de uitvaart- vergunning, de ernst van dezen maatregel ondervindt, moet bet nuttig effect hiervan aan den dag komen. De Nederlandsche re geering zou hierdoor daadwerkelijk tooncn, dat zij tot beveiliging van het vischbestand in de Noordzee, die maatregelen wil nemen en ook neemt, welke in de gegeven omstan digheden verantwoord en doeltreffend zijn. Dit laatste kan van het thans aanhangige wetsontwerp tot ratificatie van de conven tie van Londen geenszins gezegd worden. Door aanneming van deze wet wordt aldus spr. enkel groote schade aan Nederlandsche bedrijven toegebracht, zonder daartegenover ook voor de toekomst, eenig nut voor de vis scherij af te werpen. Men vangt toch geen puf om ze aan te brongen, maar voert ze aan omdat men ze toch vangt. Belanghebbenden zoo besluit spr. welke vrijwel uitsluitend den aankoop van puf voor ons land in handen hebben ver klaren zich gaarne bereid, cp aanwijzing der betreffende autoriteiten, geen puf te koopen van die visschers zoo noodig te plaatsen op een hiervoor opgestelde zwarte lijst waarvan wordt vermoed, dat zij anders dan in normale visscherij puf vangen, hetgeen gemakkelijk uit de onevenredigheid tusschen aangebrachte marktwaardige visch en puf- visch is af te leiden. Des middags een bezoek gebracht aan 'n eeaidenhouderij in Landsmeer en aan een vischmeelfabriek in IJmuiden, welke bedrij ven naar het oordeel van belanghebbenden door .een pufaanvoerverbod ten gronde zul len gaan. Tirtnk vaa iankmurt t, (heenreis) |Jodhp' 11 ,an' [RanB- 11 Iap- rterugreU) lBa*d' 11 ,an' (Athene 11 ,ap- (heenreis) |Ranp' 11 ,an' !Sinpap' 11 Jaa (heenreis) lNapels 11 ,an' lAle*' 11 Ian" (t?ru"™i?f*iMedan 11 ,an' lRanK' 11 JaP' komst ons beider regeeringen gisteren hier en te Londen in staat waren over te gaan tot uitwisseling van militaire inlichtingen, gelijk zulks in de overeenkomst bepaald is. Overtuigd als wij zijn^dat onze belangen in de Middellandsclic Zee, hoewel ze van vitaal belang zijn voor ons beiden, toch geenszins met elkaar in conflict behoeven te komen, gelooven wij, dat die overeenkomst een nieuw hoofdstuk van vriendschap en vertrou wen tusschen ons opent, hetgeen nuttig zou blijken voor de toekomstige stabiliteit van Europa. Persstemmen. Belangrijker dan deze twee weinig zeg gende formeele redevoeringen, zijn de com mentaren in de internationale pers. De Ita liaansche bladen schrijven o.a.: „Tusschen Italië en Engeland een politiek van samenwerking der Imperia te vestigen", aldus is, eigenlijk volgons de Telegrafo, het blad, dat de meerling van het departement van buitenlandscfie zaken weergeeft, „de werkelijk beteeken is van de politiek van Chamberlain, van zijn initiatieven en van zijn reis naar Rome". De Britsche pers houdt staande, dat Cham berlain niet als bemiddelaar tusschen Frank rijk en Italië zal optreden. In de Duitsche bladen lezen wij: Ook van Duitsche zijde kan in het belang van een voorspoedige ontwikkeling van het oude Europecsche continent en van de Euro- peésche naties slechts uitdrukking worden gegeven aan de hoop, dat juist met hel oog op de van vreemde continenten uitgaan de storingspogingen de besprekingen te Rome tot resultaten zullen leiden, welke voldoening schenken aan de verwachtingen van den Italiannschen vriend en welke te vens den weg zullen ban.cn voor een orde ning der verhoudingen, in overeenstemming met het welbegrepen belang van alle lan den. Puf aanvoerverbod daartoe niet noodig geacht. Men vangt toch geen puf om ze aan te brengen, maar voert ze aan, omdat men ze toch vangt! Qnclsir leiding van ir. B. II. Blanken berg heeft de Nederlandsche Vereeniging van belanghebbenden bij de schar- en schol- visscherij gisteren te Amsterdam weer een bijeenkomst gehouden ter bespreking van het wetsontwerp betreffende ratificatie van de conventie van Londen van 23 Maart 1937 (pufaanvoerverbod). Ir. Blankenberg heeft de voorgestelde wet telijke maatregelen nogmaals uitvoerig be streden. Spr. deed een beroep op dc voor standers van een pufaanvoerverbod te ko men tot een nauwe samenwerking met be langhebbenden en tegenstanders. Beide par tijen zouden het volgens spr. over de vol gende punten wel eens zijn. Door de gewone uitoefening van de vis scherij op de Noordzee, worden met behulp van het trawlnet, dagelijks geweldige hoe veelheden pufvisch gevangen, gedood en dus vernietigd. Opzettelijke pufvis scherij, indien en voorzoover die mocht voor komen, moet zoo streng mogelijk worden tegengegaan. Wat het eerste punt betreft zoo zegt ir. Op het IJselmeer vermiste tank schepen terecht. Convooi stoot te op ijsberg. Twee vliegers van de Vrijwillige Organi satie van Sportvliegers (V.O.S.), de heeren Reinders en Gijzelaar, hebben Dinsdag met liet sportvliegtuig de PH.A.T.I. een opspo- ringstocht gemaakt naar de drie op het IJsel meer vermiste tankbooten. Zij slaagden er in de Shell 6 en do Leonidas VII op te spo ren, doch de Leonidas I, welke, evenals beide eerstgenoemde, eenige dagen geleden voor de kust van Hindeloopen in moeilijkheden was geraakt, hebben zij niet kunnen vinden. De positie van de beide gevonden schepen leg den zij vast en wierpen een briefje in liet Shell-depot te Stavoren af. Gisteren had men twee sleepbooten klaar gelegd hij Ivornwerderzand. De V.O.S.-leden Nienhuis en Gijzelaar, eveneens met de PH.A.T.I., zouden nu trachten een vaar geul in kaart te brengen en op het vliegveld de Kooi af te geven. Zij hadden speciale ver gunning om op dit militaire vliegveld te landen. Het weer was echter te slecht om de plannen uit te voeren. Bij den Afsluitdijk hingen nog op 30 nieter hoogte wolken, zoo dat het zicht buitengewoon slecht was. Een sleepboot voer naar de plaats, waar de sport vliegers Dinsdag de twee booten hadden ge zien, doch thans waren zij er niet meer. De sleepboot Tina mocht er gister middag in slagen, de Shell 6 en Le onidas VII te vinden. Het bleek dat beide booten eonige kilometers met het ijsveld waren afgedreven en zich ten W.N.W. van Stavoren bevonden. Men slaagde er in verbinding te maken, waarna de twee tankschepen, die slechts geringe schade hadden opgeloopen, des namiddags om half zes de haven van Stavoren werden binnengebracht. De Leonidas I is nog steeds niet gevon den; men vermoedt dat zij gezonken is. Urk kan tevreden zijn! Gisterochtend om zeven uur vertrok, niet tegenstaande den dikken mist. de „von Geu- sau" met dertien passagiers, 5 zakken post en levensmiddelen van Kampen naar Urk. Om 10.15 uur is de „von Geusau" de haven van Urk binnengeloopen. De „Idonia" is gisterochtend om zeven uur van Urk naar Kampen gestart met post en passagiers. Ijsbergen in het IJselmeer. Gistermorgen om ongeveer 6 uur is een convooi. bestaande uit vier mo torschepen in de richting Harder wijk vertrokken. Ter hoogte v. Pam pus stootten de vaartuigen op een grooten ijsberg. Hoewel geruimen tijd gepoogd werd door liet ijs heen te breken, slaagde men hierin niet. ITet convooi is daarop noodgedwongen naar de buitenhaven teruggekeerd en daar ten anker gegaan om een gunstiger gele genheid af te wachten. in_ weinig woorden in Prinses Mafalda ernstig ziek. Prinses Mafalda, de tweede dochter van den Ko ning van Italië, en echtgenoote van prins Philip van Hessen, is ernstig ziek. Ge ruchten. dat zij gisteravond zou zijn over leden, worden echter ten stelligste te gengesproken. Koning Leopold heeft Parijs verlaten. Ko ning Leopold van België heeft gister Pa rijs verlaten en is om kwart over twee naar Brussel teruggekeerd. De Belgische socialisten en de kwestie Bur gos. Het bureau der socialistische partij heeft, een resolutie aangenomen betref fende de kwestie Burgos, waarin den pre mier, wiens binnen- en buitenlandsche politiek goedgekeurd wordt, wordt ver zocht niet af te treden. Na de vergadering heeft Spaak tegen over journalisten verklaard, dat dit be sluit hem volkomen vrij laat. Hongarije-Duitschland. Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, Csaky, den zestienden Januari voor een tvvee- daagsch bezoek te Berlijn zal aankomen, om met minister Von Ribbentrop de met de Duitsch-Hongaarsche betrekkingen ver band houdende kwesties te bespreken. Fransche officier ter dood veroordeeld. De 28-jarige Fransche officier Au bert is wegens het verraden van vlootgeheimen ter dood veroordeeld. Geen Joden meer op Trinidad. De immi gratie van Joden op het Britsche eiland Triniadad is topgezet. De 500 Joden, die in de afgeloopen zes maanden zijn aan gekomen. mogen waarschijnlijk blijven. Hitier peetoom in Sudetenland. Rijks kanselier Hitier heeft er in toegestemd peetoom te zijn over den eersten jongen, die onder 't Duitsche bewind in Sudeteiir land is geboren. De knaap heet Horst Adolf Geiker in Jaegerndorf. De ouders hebben een geschenk in geld ontvangen* Tsjechische staat uitgeschakeld. De staats- aandeelen in de groote munitiefabrieken te Brü-m (Tsjechoslowakijc) gaan over naar een Engelsch-Tsjechoslovaaksche trust. Voor de Poolsche bewapening. -r- Polen krijgt eigen aluminiumfabrieken. Tot dus ver importeerde Polen aluminium uit Frankrijk. Duitscliland en Noorwegen. De vestiging van deze nieuwe tak van indus- strie zai een zeer belangrijke lacune aan vullen, waarvan de bewapeningsindustrie en vooral de militaire vliegtuigindustrie te lijden had. Deze fabrieken stelt Polen in staat uit eigen grondstoffen aluminium te vervaardigen. De hitte in Australië. De hittegolf in Australië heeft reeds 300.000 pond sterling schade aangericht. 21 personen worden na de groote branden bij Melbournc vernust. Er is een groote steunactie in het leven ge roepen. Armstrong blijft wereldkampioen. Henry Armst rong won op punten van Baby Ariz- mendi en behield daardoor zijn titel van wereldkampioen in het vveltergewicht. Roosevelt heeft tegenslag. President Roo- sevelt heeft gisteren zijn eersten tegenslag i n het congres geleden. Een subcommissie uit het huis van afgevaardigden heeft n.1. het door den president voorgestelde bedrag van 875 millioen dollar, dat moet dienen om tot 1 Juli a.s. de 'steunverleening te fi nancieren, met 150 millioen dolar beperkt» Geen Joodsche composities meer in Italië. In een bijeenkomst op het ministerie van cultuur werd besloten, dat muziekuitge vers alle werken van Joodsche componis ten van het Italiaansche muziekrepertoire moeten schrappen. Turksche order voor Engeland. In den handelsoorlog EngelandDuitschland, boe ken de Britten een overwinning! Er wordt een order van 12 locomotieven, over een bedrag van 500.000 pond sterling, uit Tur kije verwacht Het PoolschRussisch verdrag. In tegen stelling met het oorspronkelijk plan, zal de ondorteekening van het Poolsch—Sovjet- Russische handelsverdrag, niet te War schau, doch te Moskou geschieden. Het is mogelijk, dat men er aan Poolsche zijde de voorkeur aan heeft gegeven het verdrag te Moskou te laten onderteekenen, om van Duitsche zijde reacties te vermijden, welke misschien een beetje tc fel zouden zijn ge worden. Naar devaluatie van den dollar? De de mocratische senator Elmer Thomas uit Oklahoma heeft er gisteren op aangedron gen, dat. president Roosevelt het goudge halte van den dollar verder zal devaluee- ren, om te trachten de goederenprijzen om hoog te brengen en het herstel te bevorde ren. Een verzoek met een geurtje. Scyss In- quart, de Oostenrijksche gouwleider, heeft gelast, dat voor het einde van deze maand opgave moet zijn gedaan van alle kunst werken, welke in het bezit zijn van de ker ken en kloosters in Oostenrijk. Officieel wordt dit een maatregel tot beletten van verkoop genoemd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2